HELP MEE! Het nieuwe Servische kabinet Elke cent is voor hen Hoe de Fairey Fox onderging Kostelooze proef ONZEN OMROEPER DE KOERS BLIJFT ONVER ANDERD 2500 dooden in Asturië? Nieuw kabinet in Portugal DINSDAG 23 OCTOBER 1934 Een zweempje van toenadering Krijgsraad van Oviedo veroordeelt vier rebellen ter dood De premier Salazar zal zich ook met portefeuille van financiën belasten Gemeenschapsvijand no. 1 doodgeschoten ,Jk zal spoedig vol lood terug komen" had hij aan zijn moeder voorspeld Een andere Douglaswelke momenteel op Schiphol staat, is voor Oostenrijk bestemd. De machine kwam met de „Europa" te Cherbourg aan en werd door de K.L.M.-piloten Sillevis en Meinecke naar Schiphol gebracht De a.s. vlootconferentie Voorloopige besprekingen heden te bonden begonnen Pasgeboren baby ge opereerd Kabinet-Oezoenowitsj gevormd Jeftitsj Buitenl. Zaken Nieuwe kans voor Tom Mooney Indiening van verzoek om invrij heidstelling of nieuw ver hoor toegestaan Overzicht van de versierde Groote Markt te Maassluis, waar een winkelweek wordt gehouden met Kruschen Salts Duitschland en Japan Geen geheim handelsverdrag Mussolini als bouwvak arbeider Chineesche bandieten overvallen een trein Passagiers uitgeplunderd Korte berichten Baines en Gillman kochten hun toestel voor slechts en kele ponden! Te Rome nog vol moed Inzittenden levend verbrand Eindpunt Melbourne Amerikaansch gegroeide stad met ruim één millioen inwoners Zij zullen het moeilijk hebben den komenden winter. Het Crisis Comité stelt iederen cent voor hen beschik baar. Stelt U het daartoe in staat door Uw bijdrage. Het is een vloek voor Europa geweest, dat in 1919 te Parijs een viertal hooge heeren de landkaart van Europa verknipte met het doel om den eeuwigen vrede te stichten, zonder eenige notie te hebben van de landen en volken van Europa, in verband met hun geo grafische ligging en in verband met allerlei historische problemen, die dit verband veelal bepaalden. Vooral Wilson was een toonbeeld van onkunde op dit gebied. Naar Opper-Silezië werden Alpenjagers ge zonden ter bezetting, omdat de heeren bij den naam „Haute Silézie" aan bergen dachten, ter wijl het land plat is als ons plat Nederland. En ook bij de verdeeling der Duitsche koloniën kwamen de dolste dingen voor. De Australische premier Hughes wenschte voor zijn land het mandaat over Duitsch Nieuw-Guinea, waarop Wilson gewichtig een volksstemming voorstelde. Toen Hughes hem aan het verstand bracht, dat het grootste deel der bevolking van Guinea uit menscheneters bestond, nam 's presidenten enthousiasme voor een plebisciet aldaar zichtbaar af. Wilson draagt ook de volle schuld voor den Poolschen corridor, want daar eischte hij hoogst merk waardig geen volksstemming! De dolle vermin kingen van Duitschland, Oostenrijk. Hongarije, Bulgarije, zijn nog altijd bloedende wonden in Europa. Hoopen nieuwe staten en staatjes met groote minderheden en met al de ellende daar aan verbonden, werden willekeurig gevormd. Polen, Tsjecho-Slowakije, zijn bijna staalkaar ten. En zoo ontstond ook het Rijk der Serviërs, Kroaten en Slovenen. Deze naam moest aan duiden, dat de drie willekeurig bijeen geroulet- teerde volken dezelfde rechten hadden. Koning Alexander dacht er anders over. Het koninkrijk kreeg den naam Zuid-Slavië. Het Servische element kreeg den voorrang, een alles over- heerschenden voorrang. Kroaten en Slovenen kwamen in de verdrukking. De excessen volg den natuurlijk. Zes jaar geleden werd de leider der Kroaten Radltsj in de Skoepstjina ver moord. Twee weken geleden Alexander te Mar seille. Tusschen deze twee dramatische hoog tepunten gaat een stroom van terrorisme van beide kanten. De leiders der Kroaten en Slo venen werden gevangen gezet of geïnterneerd. De hoofdleider der laatsten, Korosjets is na den moord op Alexander vrijgelaten, omdat hij toen een oproep publiceerde aan Sloveensche aan hangers, om de regeering in elk opzicht bij te staan bij de handhaving der openbare orde. Korosjets was vroeger minister, maar trad uit het kabinet, toen Alexander dictatoriale allures begon te Vërtoonen. Vier jaren bestreed hij hef tig 'sKonings bewind en werd toen in het ge vang onschadelijk gemaakt. Mèt hem kwamen ook andere Sloveensche leiders vrij. Met de Kroaten gaat het niet zoo goed en hun hoofd leider, Dr. Matsjek is nog de eenige der vroegere partijleiders, die de kerkerpoorten nog niet zal opengaan. Onder voorzitterschap van prins Paul heeft de Regentschapsraad thans een nieuw kabinet samengesteld. Het oude was af getreden om „den Regentschapsraad in de ge legenheid te stellen in de regeering die figuren op te nemen, welke hij daarvoor het meest ge schikt acht." In deze verklaring ligt onmisken baar n werk van 't oude kabinet aan 't nieuw te yormen, om den koers van de politiek des over leden konings eenigszins te wijzigen. Deze wij ziging kan alleen bestaan in de poging, om de geschillen tusschen Serviërs, Kroaten en Slo venen uit den weg te ruimen. I?eze wenk, als het een wenk is, is bij de kabinetsformatie zonder ingrijpbaren inhoud gebleven. Zooals boven reeds werd gezegd, spe len der Serviërs den baas in het jonge koninkrijk en zij hebben al het mogelijke gedaan, om bij de Kroaten en Slovenen niet het gevoel te doen opkomen, dat Zuid-Slavië ook hun huis was. In dit verband is een woord van den Engelsch- man Seton Watson, die expert is op Balkan- gebied, aan het adres van Servië, interessant, welk citaat wij aantroffen in de „N. R. Ct.:" „Gij hebt het Zuid-Slavische vraagstuk even min weten op te lossen ais Weenen en Boeda pest voorheen. Gij beschouwt iedereen als vij and, die de feiten zonder vooringenomenheid ziet en daaraan uiting geeft. Gij hebt de betrekkin gen tusschen de drie stammen niet zoodanig weten te maken dat zij allen den staat als den hunnen waardeeren. Zoolang die toestand voort- bestaat, blijft de toekomst *van uw land on zeker." Minister van Buitenlandsche Zaken is de heer Jeftitsj gebleven. Deze vergezelde den monarch naar Marseille en mocht diens laatste woorden opvangen, die vol bezorgdheid waren over de toekomst van Zuid-Slavië. Minister Jeftitsj is een bezadigd man en een wijs poli ticus. Hij heeft dit bewezen door de verzoening met Bulgarije te bewerken. Zou hij niet de man kunnen worden, die Serviërs, Kroaten en Slo venen bij elkander brengt? Na den moordaan slag van Marseille, die den jongen staat in het hart moest treffen, is er Lij de oudere Kroati sche en Sloveensche elementen als van zelf een groot gevoel van loyaliteit ontstaan Onder in vloed van dit gevoel zou toch de mogelijkheid móeten bestaan, om de oppositiepartijen te win nen voor constructieve medewerking aan het leven van den staat! Maar deze mogelijkheid schijnt nog niet rijp te zijn De afgetreden en thans weer opgetreden minister-president Oezoe- nowitsj spreekt tenminste alleen maar van de hoop, om de ontstane toenadering te verdiepen. De verhouding tusschen regeering en de vroe gere oppositiepartijen blijft nog uiterst koel en schijnt een actieve medewerking in het Kabinet buiten te sluiten. Men moet in dit verband ook niet vergeten, dat, evenals in Duitschland, de partijen, zooals wij deze kennen, ontbonden en vernietigd zijn. De huidige Skoepstsjina lijkt als een haar op den tegenwoordigen Rijksdag. In dezen toestand wordt geen verandering ge bracht. Prins Paul heeft uitdrukkelijk ver klaard, dat er geen sprake van is, dat de par tijen weer mogen terugkeeren. Kroaten en Slo venen blijven dus machteloos. De extremisten dezer groepen eischen volledige onafhankelijk heid. De bezadigde oudere elementen zouden tevreden zijn met een verstrekkende autonomie binnen de grenzen van het koninkrijk. Het ziet er niet naar uit, dat dit eenig verstandige wer kelijkheid zal worden. Want hoe men tenslotte de zaak ook wendt of draait: méér dan een soort sentimenteele toenadering tot de Serviërs na den moord op den Koning is er niet ont staan. Dit is heusch alles MADRID, 23 October (Reuter) Volgens een bericht van het Madrileensche dagblad „Epoca" zouden bij de gevechten in Asturië meer dan 2500 personen om het leven zijn ge komen. Uit Oviedo wordt gemeld, dat de krijgsraad aldaar vier opstandelingen wegens moord op drie leden van de Guarda Civile ter dood heeft veroordeeld. In de omgeving van Mezr Sama heeft men 5000 geweren en talrijke mitrilleurs ontdekt. PARIJS, 23 Oct. (Reuter) Volgens berichten uit Lissabon heeft de Portugeesche minister president aangaande het aftreden der regee ring een verklaring aan de pers afgelegd, waar in wordt gezegd, dat de minister-president in het verloop der kabinetszitting de noodzakelijk heid eener hervorming der regeering heeft be sproken alvorens men tot de oplossing van de verscheidene op den voorgrond der belangstel ling staande politieke quaesties zou overgaan. De ministers hebben daarop geantwoord, dat zij hun portefeuilles ter beschikking stelden, wanneer dit noodig zou zijn. De minister-pre sident heeft toen den president der republiek het verzoek om ontslag van het geheele kabi net aangeboden. Het nieuwe kabinet zal onmiddellijk verkie zingen uitschrijven en zich krachtens de grond wet van 1933 aan het parlement voorstellen. Nader wordt uit Lissabon gemeld, dat de nieuwe Portugeesche regeering gevormd is; zij zal zich in den loop van den middag aan den president van de republiek voorstellen. Minister-president Salazar zal zich ook met de portefeuille van financiën belasten. Minister van buitenlandsche zaken is Cauero da Mata, minister van binnenlandsche zaken Kolonel Linhares de Lima, minister van justitie Manuel Rodriguez, minister van oorlog kolonel Passos e Sousa, minister van marine Mesquita Guima- raes. WASHINGTON, 23 Oct. (Reuter.) Omtrent den dood van den langen tijd gezochten bende leider Charles Floyd, die sedert den dood van Dillinger bekend stond als gemeenschapsvijand nummer 1, wordt nog het volgende gemeld: De agenten hadden Floyd omsingeld in de buurt van een boerderij nabij East-Liverpool, waar hij door afpersing levensmiddelen wilde krijgen. De bandiet opende direct het vuur uit twee machinepistolen. Bij een poging door het politie-cordon heen te breken, werd hij echter zoo zwaar gewond, dat hij korten tijd later is overleden. Floyd, op wiens hoofd een prijs stond van 6000 dollar, werd wegens bankberoovingen in vijftien staten der Unie gezocht. In 1933 had hij zich een graf gekocht te Akins (Oklahoma) en tot zijn moeder gezegd: „Ik zal weldra vol lood terugkomen; leg mij dan in dit graf." LONDEN, 23 Oct. (Reuter). Heden morgen om 19.30 uur zullen in het Ministerie van Buitenlandsche Zaken, onder lei ding van minister president Mac- Donald, de voor loopige besprekin gen voor de Vloot conferentie 1935 geopend worden met een onderhoud tusschen de Brit- sche en Japansche gedelegeerden. De chef van de Japansche delega tie, admiraal Ja- mamota en de Ja pansche gezant Matsoedeira, zullen terzijde worden gestaan door den gezantschapsraad Kato, 2 zee-offi cieren als deskundigen en een tolk Het eerste onderhoud tusschen de Ameri- kaansche en Japansche gedelegeerden is voor- loopig op Woensdag bepaald. Mac Donald Het aanvankelijke voornemen om de Japansche vlootvoorstellen gelijktijdig te Londen en te Tokio te publiceeren, heeft men weer laten va ren. De Japansche delegatie te Londen is tot de conclusie gekomen, dat het beter is de voor stellen niet te publiceeren zoolang de voorbe reidende besprekingen aan den gang zijn, hoe wel zich een enkel geval zal kunnen voordoen, waardoor publicatie gewenscht zou worden. Men acht het voldoende wanneer na elke gemeen schappelijke bespreking een gezamenlijk com muniqué wordt gepubliceerd. BALTIMORE, 23 Oct. (V. D.) In het Mary land General Hospital hebben de doktoren een gevaarlijk experiment gewaagd door een ope ratie te verrichten op de pasgeboren baby van een zekere mevrouw Shepherd, toen het kind ruim een half uur oud was. Het was volgens de doktoren echter de eenige mogelijkheid om het kind in leven te houden. Bij de operatie werd een zeer geringe dosis ether gebruikt en de operatie duurde ongeveer een half uur. Het kindje werd Vrijdag geboren en geopereerd en maakt het heden goed. BELGRADO, 23 Oct. (Reuter). Oezoeno- witsj heeft zijn kabinet gereed. Het bestaat uit de volgende leden: Oezoenowitsj_ minister-president. Jeftitsj, buitenl. zaken. Gen. Gifkowitsj, oorlog en marine. Lasitsj, binnenl. zaken. Verder de oud-premiers Marinkowitsj en Sjrsjkitsj als ministers zonder portefeuille. WASHINGTON, 23 Oct. (V. D.) Nog steeds wordt in de Vereenigde Staten de strijd om de invrijheidstelling van den arbeidersleider Tom Mooney, die naar de meening van velen on schuldig gevangen zit en voor wiens zaak in de geheele wereld belangstelling bestaat, voort gezet. Men is daarbij in een nieuw stadium ge komen, dat de mogelijkheid opent op een gun stige wending voor Mooney. Het Opperste Gerechtshof der Vereenigde Staten heeft Mooney's verdediging namelijk toegestaan een verzoek om toepassing der Ha beas Corpus Act in te dienen, dat inhoudt een verzoek om invrijheidstelling of onmiddellijke hervatting van de behandeling der zaak. Bij elke flacon Kruschen Salts 1.60 wordt nu voor een bepaalden tijd een gratis proef- flacon verpakt. Maak nu van dit mooie aanbod gehruik om eens zelf de werking van Kruschen Salts te ondervinden. Kruschen Salts zuivert Uw bloed. Voor rheumatiek, jicht en ischias bestaat er geen beter, eenvoudiger en doeltreffender middel. In het buitenland is door opkoopers met Kruschen Salts geknoeid. Men koope daarom in geen geval Kruschen Salts in buitenlandsche verpakking, doch uitsluitend in ongeschonden Hollandsche verpakking met den naam van N.V. Rowntree Handels Maatschappij op verpakking en etiket van de flacon gedrukt. TOKIO, 23 Oct. (VD.) Naar aanleiding van het bericht in de Londensche „Daily He rald", dat Japan een geheim handelsverdrag met Duitschland zou hebben gesloten voor de uitwisseling van soya-boonen tegen springstof fen, machinegeweien, vliegtuigen, motoren en chemische stoffen, verklaarde de zegsman van het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken, dat dit bericht te absurd was om het nader te onderzoeken en het officieel tegen te spreken. ROME, 23 Oct. (V. D.) Gisteren bracht Mus solini een bezoek aan de werkzaamheden tot vrijmaking van het Augusteum en Mausoleum uit de periode van keizer Hadrianus, waarvan 120 huizen moeten worden afgebroken. Terwijl de Duce met eenige werklieden in gesprek was, zag men hem plotseling zijn jas en colbert uit trekken, een houweel nemen en mede een der steigers beklimmen, waarop hij gedurende tien minuten meehielp aan het sloopingswerk en herinnering ophaalde uit den tijd, toen hij als bouwvakarbeider in Zwitserland werkzaam was. SEOOL, 23 October (Reuter) In den nacht van 21 op 22 October hebben Chineesche bandie ten een aanval gedaan op de spoorlijn Tatoen- gau-Sjoeng Sjoe. De personentrein werd door zes bandieten beschoten en aangehouden en de pas sagiers uitgeplunderd. Zes passagiers werden door de bandieten ge dood, negen ontvoerd. Van het station Dasjis- jao zijn troepen naar de plaats van den overval gezonden. President Roosevelt heeft het ontslag van Lloyd Garrison als voorzitter van den Nationa- len Arbeidsbemiddelingsraad aanvaard. In den nacht op Dinsdag is tusschen Siegburg en Duisburg een vrachtauto tegen een boom gereden. Twee menschenlevens heeft helaas de Mel- boume-race gekost. De dood heeft zijn slacht offers niet gezocht aan den kop, niet onder de leiders, waar in verbitterden strijd alles was in gezet, maar onder de achterblijvers. De Fairey Fox „Felix Curtiss", het vliegtuig, dat in den nacht vóór den start als laatste tot deelneming besloot, is, zooals w'ij reeds meld den, in de Italiaansche provincie Apulië bran dend neergestort. De beide inzittenden, J. K. C. Baines uit Shoreham by Sea in Engeland, onder wiens naam werd ingeschreven en H. D. Gillman werden gedood en him lijken verkoold. De tegenslag had deze Fairey Fox, een twee dekker, welke onder de deelnemers aan de race nu juist niet den betrouwbaarsten indruk maak te, reeds van het begin af vervolgd. Enkele uren na den start moesten zij reeds bij Lyon een noodlanding maken. Toch bereikten zij nog dienzelfden middag Marseille. Een defect aan den motor hield hen hier op tot Zondagmorgen 9.42, toen zij startten voor Rome. Maandagmorgen bij den eersten schemer vlogen zij verder naar Athe ne. „Wij hopen later onzen achterstand in te halen", waren nog Gillman's laatste woorden bij het vertrek uit Rome. De „Fairey Fox" lag toen als 13e onder de deelnemers. Omtrent het tragisch ongeval vertelt de „Daily Telegraph" de volgende bijzonderheden: Boeren van Palazzo San Genasio nabij Foggia in Apulië waren op het veld werkzaam, toen zij plotseling een vliegtuig brandend zagen neerstorten. Zü schreeuwden het uit van schrik en snelden bevend van ontzetting naar de plaats des on- heils. Geheel in rook kwam het toestel naar beneden. Nog hoorde men de noodkreten der inzittenden, die een vreeselijken dood vonden. Men vond echter niets meer dan walmende wrakstukken, waartusschen de lijken geheel waren verkoold. De oorzaak van het gebeurde is niet meer vast te stellen. De bemanning van de „Fairey Fox", Baines en Gillman, waren amateurs. Zij kochten hun „Fairey Fox" voor een zachten prijs van het ministerie van Luchtvaart, die dit type vliegtuig, dat niet meer geschikt is voor de burger luchtvaart, voor elk aannemelijk bod van de hand doet. De „Fairey Fox" kostte hun slechts enkele ponden! Melbourne, de hoofdstad van den staat Vic toria in Australië, eindpunt van de Internatio nale Londen—Melboume-race, is thans komen te staan in het middelpunt aller belangstelling. Wij, Europeanen, weten feitelijk nog veel te weinig af van een werelddeel als Australië en zeker van een wereldstad als Melbourne met haar één millioen 32.000 inwoners. Ofschoon Melbourne nauwelijks 100 jaar oud is, mag zij toch onder de grootste steden der wereld worden gerekend. Melbourne is de zesde stad van het Britsche Imperium en binnen eenige jaren wellicht even groot als het na burig Sydney, dat thans één millioen 250.000 inwoners telt. De stad Melbourne werd gesticht in 1835; zij werd genoemd naar den Engelschen staatsman Lord Melbourne. In haar groei en opzet is zij Amerikaansch. Doordat de geheele stad nog zoo betrekkelijk jong is, konden de Engelschen, die hier hun huizen lieten bouwen, breede stra ten doen aanleggen, want de Amerikaansche zakenlieden zagen in de stad een mooie toe komst, wanneer men maar met zijn tijd wist mee te gaan. Prachtige villa's verrezen in de buitenwijken en de city zelf is zeer comfortabel. Er zijn in Melbourne hoofdstraten, welke 30 meter breed zijn met schitterende handelsgebouwen en de moderne magazijnen, aan weerszijden dier stra ten. Melbourne is een federale hoofdstad, waarom men in deze plaats talrijke prachtige openbare gebouwen vindt, die het aanzien van de stad slechts kunnen verfraaien. De stad ligt aan de Yarra-rivier en aan de Hudsons Bay. Op onderwijsgebied neemt Melbourne een be langrijke plaats in, het bezit een Universiteit (in 1855 gesticht), musea, zooals het beroemde Wilson Hall, een museum voor Natuurlijke His torie, enz., een ohservatorium, zeer modern in gericht, en een openbare boekerij. Verder vindt men er een vijftal prachtige openbare parken, waaronder de beroemde Melboumer botani- schen tuin. Vervolgens is er de zetel van een katholieken Aartsbisschop. Als industriestad tS Melbourne zeer zeker van be teekenis. De scheepsbouw, de machine-industrie en het havenwezen maken een belangrijk onderdeel hiervan uit. Voorts vindt men in de omgeving van Melbourne fa brieken van chemische artikelen, meubelfabrie ken en wolfabrieken. Im- en export zijn voor Melbourne eveneens van groot belang, doordat de stad zoo gunstig is gelegen, n.l. als uitvoer - haven van den staat Victoria. Het scheepsver keer van Melbourne neemt met het jaar toe. De rennen van de Fleminton Race-Course op de terreinen waar thans de deelnemers der Melbourne-race worden verwacht, staan jaar lijks in het centrum der internationale belang stelling. De derbyday ofwel de cupday trekt ieder Jaar opnieuw duizenden vreemdelingen naar de stad. Uit alle deelen van Australië en Nieuw-Zeeland komen de menschen dan naar Melbourne. Doordat Melbourne zich op voor beeld van Amerika in ,de laatste jaren ook reeds toelegt op het bouwen van torenhooge huizen, zol de vreemdeling er zich gemakkelijk in New York kunnen wanen. hoort U niet door de radio. Toch heeft de radio zijn onverflauwde belangstelling. U wenscht "n radiotoestel te verhandelen? Span onzen Om roeper er voor! Dagelijks bereikt hij 75.000 ge zinnen, Hij zal U dus zeker van dienst kunnen zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 5