Anti-nationaal Opiumsmokke laars in arrest Moeder doodde haar kind •Te bëeTjES - 'n Jonge onderwijzers in het nauw Cijfertaal BON HET K.O.V. BIJEEN DINSDAG 23 OCTOBER 1934 Van Volk und Vaterland SCHOOP-BALLET Gerard van Vliet ALS U UW KIND DE SCHOOLTASCH GEEFT, «94S71UCS Ons land uitgangspunt van een internationale bende? De ex-commissaris van politie te Hengelo Van alle rechtsvervolging ontslagen Clearingverdrag met Duitschland Nadere besprekingen te Berlijn Clarissenklooster op Java Pater L. Bosse O. F. M. naar Indië DE TOCHT DER K. XVlll Onderzoekingen voor de Engelsche regeering Wereldtentoonstelling Brussel 1935 Bouw Nederlandsch paviljoen HET EUCHARISTISCH CONGRES TE BUENOS AIRES HET EUCHARISTISCH CONGRES TE BUENOS AIRES De Pauselijke LegaatZ.Exc. Kardinaal-Staatssecretaris Pacelli en de President der Argentijnsche Republiek Tijdens een bijeenkomst in Palermo Haarlemsche moeder staat in hooger beroep terecht voor het Amsterdamsche Hof Weer zes jaar geëischt Bevestiging vonnis gevraagd Premie Ongevallenwet Verhooging niet vóór 1 Juli 1935 COMMISSIE INZAKE WATER- VERONTREINIGING In strijd met de Grondwet?, ALEE het pi at*a1i „Juet» br"° n« 5 |c°s Zü^er Scherp protest tegen de vooratellen inzake her classificatie der Gemeenten De werkloosheid Naar een onderwijscorporatie De her classificatie Middelen ter verbetering P. S. Zwaar stormweer boven N.W.-Europa Weinig invloed in ons land INBRAAK BIJ DE P. U. E. M. De dader, een los werkman uit Deri Haag, slapend in het ge bouw aangetroffen VRACHTAUTO GESLIPT Tegen een boom gereden en vernield Dr. Kortenhorst teekent in „De R. K. Werkgever" protest aan tegen de houding van „Volk en Vaderland", het orgaan der N. S. B., inzake de moeilijk heden in het Duitsch-Nederlandsche beta lingsverkeer. Dit periodiek, waarin nu eenmaal op vrij wel alle gebieden des levens onkunde ge maskeerd moet worden in een ommanteling van dikke woorden en holle leuzen, heeft namelijk de origineele houding aangeno men, om in deze voor den Nederlander tóch al zoo ergerlijke aangelegenheid het Duit- sche standpunt of beter: het standpunt der Duitsche machthebbers te verdedi gen. Na het gebruikelijke geschimp op de vroe gere Duitsche regeeringen (die er dan toch maar altijd prijs op gesteld hebben, zich ten onzen opzichte trouw te betoonen aan eer lijke koopmansucances) schreef „Volk en Vaderland", dat de huidige Duitsche regee ring terecht geweigerd heeft „nog langer van den hoogen boom der leeningen te le ven" en dat zij trouwens tot haar thans ge volgde gedragslijn wel aanleiding genoeg heeft in het feit, dat de internationale tus- schenhandel, die voor een groot deel in handen van Joden is, den Duitschen export weert, waaruit immers de Duitsche import betaald moet worden. Dr. Kortenhorst teekent hierbij aan: „Hier wordt beweerd, dat het nationaal- socialisme „weigerde nog langer van den hoogen boom der leeningen te leven", maar wat doet de Duitsche Regee ring anders dan de Nederlandsche expor teurs dwingen hun goede geld aan de Reichsbank renteloos te leenen en elk executiemiddel, waaraan zij zelf haar sanctie niet geeft, onmogelijk te maken? En wat beteekent te g e n o v e r Nederland het Duitsche verwijt, dat ons land den Duitschen import onmogelijk heeft ge maakt? Zijn de ooren der Nederlandsche natlonaal-socialisten door hun eigen stem verheffing zoo verdoofd, dat zij de wan hoopskreten der Nederlandsche industrie niet meer hebben kunnen opvangen om trent Sperrmarkdumping, exportpremies en karteldwingelandij? Het klinkt bijzonder „internationaal", dat „een waar fascist zich er voor zal hoe den, zich met de aangelegenheden van an dere landen te bemoeien", maar wij, vrije Nederlandsche burgers, met burgertrots en nationaal eerlijkheidsgevoel zullen ertegen blijven protesteeren, dat de Duitsche Re geering haar almachtige positie misbruik te, om een massa niet-Nederlandsche leveranties over het voor Nederland be stemde Sonderkonto te laten loopen. Nogmaals: critiek, ook op het te laat ge bruik maken van de onbeperkte vol machten, die de Regeering in de Clearing- wet van de Volksvertegenwoordiging tijdig ontvangen had, is alleszins geoorloofd, doch deze critiek heeft alleen beteekenis, wan neer zij geïnspireerd wordt door een na tionale levenshouding, die niet terwille van kleingeestig politiek gewin het vreem de land, dat ons benadeelt, blank wascht, om met het zoo verkregen onzuiver vocht de eigen Regeering te bezoedelen. „Volk en Vaderland" moge een goed pleitbezorger voor het Duitsche standpunt zijn, met eerlijke Nederlandsche oogen bezien, lijken beschouwingen als door ons gesignaleerd, eerder op verraad dan op toewijding aan volk en vaderland." Dr. Kortenhorst heeft ergens in zijn ar tikel terecht het orgaan van de N. S. B. omgedoopt in „Volk und Vaterland". Het zou als devies kunnen voeren: „Right or wrong.... Hitler!" Trudi Schoop's fijne, geestige kunst heeft zuiveren weerklank gevonden in het hart van het hoofdstedelijke publiek: tweemaal reeds trad de begaafde Zwitsersche ballet-leidster met haar danseressen en dansers op in een vrijwel uitverkochten Stadsschouwburg, en nóg bleek Amsterdam niet verzadigd. Daarom worden nog twee voorstellingen ten onzent gegeven, waar van gisteravond de eerste heeft plaats gevonden. En weer heeft men met onverdeelde bewon dering de charmant prestaties van dit su blieme dans-ensemble aanschouwd; opnieuw heeft men zich overgegeven aan die feestelijke vreugde, welke de sterkste karaktertrek is van Trudi Schoop's kunst. Maar de coreographe Trudi Schoop denkt te psychologisch, dat zij haar intenties uitsluitend gemanifesteerd zou kunnen en willen zien in uiterlijk pleizier; haar meesterlijke „Fridolin" heeft een diepen onder toon: hier staan haar grappen op den rand van den weemoed. Fridolin's pad gaat niet over lou ter rozen: het leven slaat hem keer op keer, maar verpletteren kan het zijn optimisme niet. Fridolin blijrt Fridolin: de naïeve mensch, die steeds zijn kinderlijk vertrouwen weet te be houden. Trudi Schoop zélf is de ziel van haar stuk: zij geeft een prachtige titelrol, die heel het gebeuren absoluut beheerscht. Trouwens: ook in „De advertentie-afdeeling" toont zij duidelijk haar sympathie en concentrische kracht; de scène: „Voor direct gezocht in eer ste klas etablissement een prima chanteuse" is verreweg de meest boeiende van heel deze tragi-comedie. Eén van Trudi Schoop's dan seressen weet zich naast de leidster te plaat sen Edith Carola, een zeer uitmuntende kracht, «4ie als „degelijke dame", als „echtgenoote van •en kantoorchef" en later ook in verschillende rollen in ..Fridolin" prachtige dingen doet. Heden- (Dinsdag) avond treedt het Schoop- Ballet voor het laatst op te Amsterdam; thans «I dit onherroepelijk de afscheldsvoorstelllng «djn. In de kunstzaal Heystee, Heerengracht 545 549, Amsterdam, wordt Zaterdagmiddag 27 Oc tober a. s. te 2'A uur de tentoonstelling van schilderijen, aquarellen, pastels en teekeningen van den Amsterdamschen schilder Oerard van Vliet geopend. Deze expositie bevat werken van oud-Amster dam, het IJ, de Amstel, de Vecht, Brabant en Zuid-Frankrijk. Tot einde November is deze expositie voor be langstellenden vrij te bezichtigen. geef haor dan ook een bescherming mee legen hel besmellingsgevaar op school en op weg daarheen.! Geef haar een Panflavin-paslille Panflavin-poshlles desinfecfeeren mond en heel en voorkomen besmetting. Tegen overgave van dezen bon ontvangt U bij Uw apotheek of drogisterij een gratis monster PANFLAVIN-PASTILLES. De Centrale Recherche te Amsterdam heeft in samenwerking met de Rotterdamsche politie hedennacht gearresteerd een Griek en een Hollander, verdacht van het smokkelen van opium. Bij huiszoeking werd in hun kamer een partij opium van ongeveer 24 kilo ontdekt. De gearresteerde zijn zeer vermoedelijk verbonden in een wijdvertakte internationale smokkelaars bende, die de laatste maanden ons land als uit gangspunt gebruikte. Dinsdagmorgen heeft de Rechtbank te Alme lo uitspraak gedaan in de zaak tegen den ex- commissaris van politie te Hengelo, J. C. D., die terecht stond wegens het plegen van valsch- heid ln geschrifte (tweemaal) en het opzette lijk gebruiken van een valsch geschrift (twee maal). D. werd van alle rechtsvervolging ont slagen. De eisch was drie maanden. Naar wij vernemen zal Woensdag te Berlijn een bijeenkomst van de gemengde commissie ter uitvoering van het clearingverdrag tusschen Nederland en Duitschland plaats hebben, ten einde nadere voorzieningen te treffen in verband met verschillende hangende kwesties. Naar wij uit betrouwbare bron vernemen, zul len 6 November a.s. Pater Ludolphus Bosse O.F.M. uit Haarlem en Pater Secundus van Me- chelen van Oud-Gastel ons land wederom ver laten om zich te begeven naar de Missie der Minderbroeders in het Vicariaat Luanfu, China. Hun is de vereerenle taak opgedragen de Zusters Clarissen te vergezellen naar Ned. Oost-Indië. Negen Zusters Clarissen zullen een nieuw klooster gaan stichten op Java. Dit zal 't eerste klooster van beschouwende Zusters zijn op Java. Onder die negen zusters Clarissen be vindt zich Zuster Caecilia Koopen, geboortig uit Heemstede. November zal het pjlechtig kerkelijk af scheid plaats vinden te Weert. Na een kort bezoek aan Rome zal vanuit Genua de zeereis worden begonnen met de „Tajandoen" van de maatschappij „Nederland". De Commandant van de onderzeeboot K XVIII zal in opdracht van de Nederlandsche regeering', die daartoe een verzoek heeft gekre gen van het Engelsche gouvernement, tijdens het verblijf van die onderzeeboot te Tristan da Cunha een onderzoek instellen naar de econo mische situatie van de bewoners van dit eiland, maar speciaal ten aanzien van de voedselvoor ziening en de huisvesting onder de huidige om standigheden en daarover door middel van de betreffende instanties, aan de Engelsche re geering rapport uitbrengen. De aanbesteding voor den bouw van het Ne derlandsche paviljoen op de Wereldtentoonstel ling Brussel 1935 heeft Zaterdag 20 dezer plaats gehad. De bouw is opgedragen aan dè laagste inschrijf ster, de N. V. Internationale Gewapend Betonbouw te Breda, die dit werk zal uitvoeren, voor wat betreft de ijzerconstructie in samenwer king met de N.V. De Vries Robbé en Co. te Go- rinchem. Zooals reeds bekend is, zal dit paviljoen wor den gebouwd naar de plannen van Ir. D. Roo senburg, architect te 's-Gravenhage. "WW* Een vreeselijk geval van kindermishandeling, den dood ten gevolge hebbende, speelde zich in November van het vorig jaar te Haarlem af. Een 23-jarige moeder mishandelde haar twee jarig kind zoo ernstig, dat het arme slachtoffer spoedig daarna overleed. De rechtbank te Haarlem veroordeelde haar wegens doodslag tot een gevangenisstraf van zes jaar. Vandaag is deze strafzaak in hooger beroep behandeld voor het gerechtshof te Amsterdam. Verdachte is een jonge, dom uitziende vrouw, onbewogen gaat zij in de verdachtenbank zit ten, zij kijkt strak voor zich uit en bijna fluis terend antwoordt zij op de vragen van den pre sident. Zij geeft toe, dat zij het kind heeft geslagen en getrapt, daarop had zij het jongetje met het hoofd tegen den vloer geslagen. De ver wondingen waren zoo ernstig, dat het kind spoedig' overleed. Pres.: Waarom bent u in hooger beroep ge komen? Het blijkt, dat verdachte de straf te hoog vindt, ze heeft nooi opze gehad om he kind ernstig te mishandelen. Pres.: Waarom hebt u het dan gedaan? Verd.: (fluisterend) Ik weet niet. Pres.: Hield je wel van het kind? Eindelijk breekt bij verdachte het menschelijk gevoel door. Zij breekt in sriikken uit. Dr. O'verbeek, die met Dr. Bakker een psy chiatrisch onderzoek heeft ingesteld, bevestigt den indruk welke zij op de zitting maakt: ze is uit een misdadig milieu, haar opvoeding is vol maakt verwaarloosd, zij is dom, zij reageert merkwaardig, zij is een apathische persoon. Haar huwelijk is ongelukkig, de man haait haar naar beneden. Zij is al jong getrouwd en heeft vier kinderen gehad. Het blijkt, dat het overleden kind zeer zwak was en niet de liefde van de moeder had. De volgende getuige is een vroegere buur vrouw van de verdachte. Deze vrouw verklaart dat verd. eens tegen haar gezegd heeft: „Ik wou dat ik dat kind maar kwijt was, ik zou het vergeven als ik maar niet in de gevangenis kwam." Verd. ontkent met klem die woorden te hebben gespi'oken. De man van deze getuige was er echter bij en deze komt thans voor het hekje. Hij bevestigt de trieste verklaring, door zijn vrouw afgelegd. Een andere buurvrouw verklaarde, dat verd. haar kind verwaarloosde en dikwijls sloeg. Hst kindje was zwak maar zou er bij een goede verzorging uitstekend hebben uitgezien. De man van verd. bracht er het geld, dat hij van den steun ontving door; verd. moest dan maar zien, dat ze aan den kost kwam. De procureur-generaal mr. D. Reilingh meent dat het vonnis van de rechtbank te Haarlem in deze droevige zaak juist is. Ieder mensch, zelfs maar voor een deel toe rekenbaar, moet hebben begrepen, dat derge lijke mishandelingen een tweejarig kind doo- den. Ook heeft verd. zich er herhaaldelijk over uitgelaten, dat zij wenschte dat het kind maar dood was. De veroordeeling wegens doodslag is dan ook juist. Verd. is slechts voor een deel toerekeningsvatbaar, bovendien is de jeugd van verd. zeer ongelukkig geweest. In dit vreeselijke geval kunnen echter deze verzachtende om standigheden niet tot vermnidering van straf leiden. Temeer, daar vast staat, dat zij het kind ook vroeger herhaaldelijk heeft mishan deld. Ook voor de vrouw zal het goed zijn lan gen tijd uit de maatschappij te zjjn. Spr. requireerde bevestiging van het vonnis der rechtbank, die verdaihte tot zes jaar ge vangenisstraf had veroordeeld. IX De verdediger, mr, Van Gelder, schetste uit voerig het ongelukkige leven, dat de vrouw bü haar man had. Ook haar Jeugd was zeer droe vig. Daarbij komt nog, aldus pl., dat zij zich reeds langen tijd in voorarrest bevindt, ook is zij uit de ouderlijke macht ontzet. Met klem drong pl. aan op clementie. Het Hof zal 6 November vonnis wijzen. Naar wij nader van bevoegde zijde vernemen, zou een eventueele verhooging van het premie tarief voor de Ongevalenwet 1921 niet voor 1 Juli 1935 worden in werking gesteld. Het Tweede Kamerlid Van Dijken heeft aan den minister van Sociale Zaken gevraagd: Is de Commissie inzake waterverontreiniging, welke o.m. tot taak heeft den minister advies te geven omtrent aangelegenheden, die het voorkomen en bestrijden van de verontreiniging van openbare wateren raken, en toezicht te oefenen op het Rijksinstituut voor zuivering van afvalwater, niet een vast college van advies en bijstand aan de Regeering? Zoo ja, krachtens welke wet is de instelling van dit college geschied? Indien een wet als hier bedoeld, niet bestaat, is de instelling dan niet geschied in strijd met het bepaalde in artikel 78 der Grondwet? Q.U16 0 Te Utrecht heeft Zondag het Verbondsbestuur (de hoofdbesturen van de vijf diocesane bonden) van het Katholieke Onderwijzers Verbond (K. O.V.) in Nederland, vergaderd, welke bijeen komst voor een aanzienlijk deel werd bijge woond door den geestelijken adviseur, mgr. J. G. van Schaik te Utrecht. De voorzitter, de heer Willem Wlltschut te Arnhem, herdacht ln zijn openingswoord wijlen den heer Van der Ligt, voorzitter van den dio- cesanen bond in het bisdom 's-Bosch, die sinds de vorige vergadering is overleden. Verder memoreerde de voorzitter het veertig jarig priesterfee T van den geestelijken advi seur, mgr. Van Schaik. Hebben alle onderwijzersorganisaties zich voortdurend uitgesproken, aldus spr., dat alle middelen moeten worden aangewend om het werkloosheidvraagstuk voor de jonge onderwij zers op te lossen, thans komen er weer, dwars tegen deze pogingen in, maatregelen van de Regeering om die werkloosheid uit te breiden. Het schrijven van de Regeering aan de Ged. Staten om te voorkomen, dat onderwijzers als kweekelingen met akte tegen belooning worden aangesteld, kan niet anders dan als een derge lijke maatregel worden beschouwd. Ze mogen werken in de school, de jonge onderwijzers, maarvoor niets. Dat kaa niet anders dan verbittering wekken. Gaf de Troonrede en de Millioenennota een zekere gerustheid omtrent de salarissen, de plannen der Regeering betreffende de herclassificatie der gemeenten hebben deze gerustheid bitter verstoord. Die herclassifi catie is een verkapte salarisverlaging voor duizenden in den lande. Tegen deze verkapte salarisverlaging dient 'n scherp protest. Het is een optreden, waardoor aan een deel van de ambtenaren en onder wijzers weer zwaardere lasten worden opgelegd en wel voor een groot deel aan hen, die reeds het meest op de salarissen zijn gekort. Waar nagenoeg alle organisaties van ambtenaren en onderwijzers zich reeds jarenlang uitgesproken hebben tegen iedere classificatie, zal deze ver scherping daarvan, aldus spr., als een perti nente uitdaging worden beschouwd. Wij hopen, dat de R.K. Kamerfractie de rechtmatige verbittering zal begrijpen en daar naar zal weten te handelen. Tot gekwalificeerd adviseerend lid in den Partijraad wordt hierna benoemd de heer Ch. W. J. Omloo te Lent. Indien het bestuur der R.K. Staatspartij gunstig beschikt op het ver zoek van het Verbond om twee adviseerende le den aan te wijzen, zal de heer W. A. Bolker te Slttard de tweede zijn. Tot lid van de Commissie voor Georganiseerd Overleg wordt benoemd de heer J. J. v. d. Berg te Huiten, die plaatsvervangend lid was, terwijl in diens plaats gekozen wordt de heer Blokker. Naar aanleiding van de verhooging der exa mengelden werd betoogd, dat door deze ver hooging de Regeéring een niet onaanzienlijke winst heeft gemaakt op de dit jaar afgelegde hoofdakte-examens (volgens betrouwbare be richten heeft een der examencommissies ruim 10.000.— aan examengelden ontvangen, terwijl de kosten van die commissie ongeveer 5000. hebben bedragen) en dat die examengelden voor het grootste gedeelte werden opgebracht door examinandi, die geen of slechts en gering bezoldigde betrekking hebben. Daarom werd be sloten met kracht te ijveren voor verlaging der examengelden en wel meer speciaal voor de hoofdacte. Besloten werd er voor te ijveren, dat aan wachtgelders, die gedwongen worden een tijdelijke betrekking elders aan te nemen, ver goeding van reiskosten zal worden toegekend en een tegemoetkoming in de verblijfkosten aan gehuwden en ongehuwde kostwinners. Verder zal worden verzocht, dat voor hen, die als wacht gelder verplicht worden een vaste betrekking elders te aanvaarden, eenzelfde regeling zal wor den getroffen als is opgenomen in de Konink lijke Besluiten, houdende regeling van de toe kenning van wachtgeld aan burgerlijke Rijks ambtenaren. Besloten werd een studiecommissie te vormen ter voorbereiding van een mogelijk contact met alle takken van het Katholieke Onderwijs tot 't stichten van een Katholieke Onderwijzerscor poratie. In deze commissie werden benoemd prof. Hes- kes te Warmond en de heeren v. d. Berg te Hultem, Blokker te Sittard, Omloo te Lent en Sarneel te Eindhoven. Pogingen zullen worden aangewend om te verkrijgen, dat de akten M.O. Pedagogiek door de Regeering erkend zullen worden en derhalve gelijk gesteld worden met andere M.O. akten. Ook zal getracht worden, uitbreiding te ver- kijgen van de cursussen M.O. van de R.K. Leer gangen en verlaging van de studiekosten daar voor. Na de pauze werden uitvoerige besprekingen gewijd aan het voornemen der Regeering tot herclassificatie. Verschillende sprekers hebben in allerlei toonaarden aangevuld en aangedikt hetgeen door den voorzitter over dit regeerings- plan was gezegd. Gewezen werd op de groote korting, welke de onderwijzerssalarissen sinds 1924 hebben ondergaan, die voor verscheidene reeds 40 pet. en meer bedraagt. Algemeen was de vergadering van oordeel, dat tegen dit re- geeringsvoorstel ten sterkste stelling genomen moet worden. Aan de Regeering werd in dien geest een te legram gericht. Tevens nam de vergadering een motie aan, waarin zij zich tegen de herclassificatie ver klaart, Ook het voornemen van de Regeering om door de gepensionneerden de premie voor ge zinspensioen te doen betalen, vond heftige be strijding, omdat daardoor het onverkort recht op pensioen wordt aangetast en het meest ge troffen worden zij die het minst kunnen dragen. De vergadering droeg het bestuur op, ook hiertegen ten krachtigste te ijveren. De nood, waarin de jeugdige werklooze onder wijzers verkeeren, werd met verschillende aan grijpende voorbeelden scherp geteekend. Ver schillende middelen werden getoetst, waardoor vooral hun moreele verwording kan voorkomen worden. De middelen, welke door alle groote or ganisaties van onderwijzers in Nederland aan de Regeering zijn aangewezen, worden nog steeds niet toegepast. Met klemmenden aan drang zal het Verbond blijven werken om in dezen nood uitkomst te brengen. Als middelen werden aangewezen; beperking van de opleiding van onderwijzers (essen), verplichte pension- neering van ongehuwde leerkrachten op zestig- jarigen leeftijd; gelegenheid tot pensionneering van gehuwde en gehuwd geweest zijnde leer krachten op zestig jarigen leeftijd. Besloten werd te ijveren voor het vaststellen van bepaalde regelen, waarnaar de afvloeiing van leerkrachten bij opheffing van betrekkingen zal geschieden. O.m. werd nog besloten „Het Katholieke Schoolblad", het orgaan van het K.O.V., in het vervolg te doen verschijnen in de spelling- Marchant. Meer dan een derde van de bevol king der hoofdstad staat buiten de Kerk. Dit blijkt uit de cijfers, welke bij het veertigjarig bestaan van Amsterdams ge meentebureau voor de statistiek werden gepubliceerd, welke cijfers een beeld geven van den loop der bevolking gedurende de laatste eeuw. De „Standaard" wijst in verband hier mee op den verhoudingsgewijze sterken achteruitgang der protestanten. Van 1830 tot 1930 groeide de Amsterdam sche bevolking tot bijna het viervoudige van 202.364 tot 757.386. Het aantal lidmaten der protestantsche Kerken klom echter slechts van 136.920 tot 260.713, haalt dus nog niet het dubbele van dat in 1830. Per duizend inwoners waren in 1830 voor de protestantsche kerken de cijfers 675.3, in li}30 nog slechts 344.3. Naar dezelfde verhouding gingen ook de Israëlieten achteruit. En wel van 106.4 in 1830 tot 86.5 in 1930. Bij de katholieken daarentegen deed zich geen vermindering voor, maar valt een zij 't dan zeer bescheiden stijging te consta- teeren. De cijfers zijn voor hen respectievelijk 218.3 en 220.6. „Waarlijk, deze publicatie van het ge meentelijk statistiekbureau is voor ons geen feestgave!" teekent de „Standaard." bij dit overzicht mistroostig aan. Het laat zich begrijpen. De protestanten hebben voor het over- groote deel het gelag betaald van den ge loofsafval en het afscheid van de Kerk. Maar ook de katholieken hebben geen reden tot juichen. Daarvoor is de bovenvermelde stijging te gering. En het feit, dat ruim een derde deel der Amsterdammers (348.6 op de duizend) met elke Kerk gebroken heeft, moet iederen geloovige pijnlijk treffen. De reeds een paar malen geuite meening dat het herfst-stormseizoen over West-Europa' in den laatsten tijd met kracht was ingezet, heeft wellicht bU velen eenlge bevreemding gewekt nu het weer in ons land over het algemeen de laatste dagen rustig is geweest. Intusschen is over N,w.-Europa weer een zeer d'iepe storm- depressie verschenen, die met groote snelheid uit den Atlantischen Oceaan is opgekomen en waarvan het centrum Maandagmorgen tusschen IJsland en Schotland lag. Het is een depressie met laagste barometerstanden beneden 725 m.m. in de kern. Aan de Zuidoost-zijde van deze kern woeien zware Zuidwestelijke stormen, vooral over de Britsche Eilanden en een ge deelte van de Noordzee. Daar ons land onge veer op den rand van deze depressie lag, bleven w(J bulten het eigenlijke storm gebied en was er niets van te bemerken, dat het over N. W. Europa zwaar stom weer was. In den laten na middag bracht een randstoring regen over ons land. Alhoewel wij nu hier te lande betrekkelijk weinig invloed hadden van de voorbijtrekkende stormdepressies van den laatsten tijd is deze actie in den dampkring in het Noordwesten voor ons niet zonder beteekenis, daar zij be wijst, dat in N.W. Europa de activiteit sterk is toegenomen en voor den tijd van het Jaar zelfs vry groot is, een activiteit, die zich ver der in onze richting en over ons land kan uit breiden. Abnormaal is deze verhoogde actio niet, het is de tijd van het jaar ervoor. Wij behoeven dan ook geen verband te zoe'i^n tus schen het stormachtige weer over N.W. Europa en de taifoens in het verre Oosten, die op eenlgszlns abnormale wijze in snelle opeenvol ging een gebied teisteren, waar zij gewoonlijk niet zoo veelvuldig optreden, zoodat men daar wel aan iets abnormaals kan denken. (Nadruk verboden)'. Maandagmorgen vroeg ontdekte een werk ster, die naar de gebouwen der P.U.E.M. was gekomen om de lokalitenten schoon te maken, dat aan de achterzijde van het complex een ruit verbrijzeld was. Zij stelde de congierge van dit feit in kennis. Deze ging onmiddellijk op onderzoek uit en vond alles over hoop gehaald. De politie werd gewaarschuwd en verscheen spoedig ter plaatse. De lokalen werden door haar doorzocht en in een daarvan trof men een man slapende aan. Het bleek te zijn een 37-jarig los werk man, uit Den Haag afkomstig. ■Toen deze in verhoor werd genomen, zeide hij, per trein naar Utrecht te zijn gekomen en daar flink te hebben geborreld. Hij miste toen den laatsten trein naar Den Haag. Wat daar na gebeurd is kon hij zich onmogelijk nog her inneren. Bij de reconstructie kwam vast te staan dat de man via den tuin moet zijn binnen gedron gen. Hier werd ook een in een groen kleed ge wikkeld pak gevonden dat een geldtrommel, waarin de directie haar papieren bewaarde en een kistje sigaren inhield. Deze waren uit het gebouw ontvreemd. De indringer is ter beschikking van de Justi tie gesteld. Hedennacht omstreeks half vijf reed een vrachtauto, komende van Helmond ln de rich ting Nijmegen, op den Graafscheweg tusschen het Klooster „Alverna" en Grave door slippen tegen een boom. De auto werd vrijwel geheel vernield. De chauffeur, die er wonderlijk goed is afgekomen, werd ter plaatse door een dokter hulp verleend. Hij heeft niet ernstige verwon dingen aan hoofd en handen bekomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 6