IN EN OM HAARLEM De rijksweg Haarlem-Leiden §r EN DE VLUCHTHEUVELS DINSDAG 23 OCTOBER 1934 De Haarlemsche Gemeente- begrooting Minder veiligheid Kunst op een mailschip JUBILEUM H.B.S. A Programma der feestelijkheden VLEESCH VAN ZIEK RUND VERKOCHT De smokkelaar vond hef te slecht voor eigen varkens! Motorclub „Haarlem" Paan op een visch, een beeld van Jozef Cantré op de „Bloemfontein" (voorkant) Ned. Natuurhist. Ver. R. K. Grafische Bond Mooi Oostenrijk „De Wandelaar" VOETBAL Teijlingen IGeel Wit I (50) BILJARTEN Clubkampioenschap Driebanden Meer dan een derde hunner is bij aanrijdingen reeds vernield Stop- en richtingsignaal voor df tram VRAGENBUS Veiligheid voor een ieder De Bloemfontein Vluchtheuvel ja of neen? BUuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiH In de meer dan duizend gemeenten van ons land zijn thans de begrootingen voor het jaar 1935 „uit", zooals dat wordt genoemd, of zij staan op het punt aan het oordeel van den raad te worden voorgelegd. In de meeste ge meenten zijn de voorbereidingen voor de be sprekingen in openbare vergadering reeds vol op aan den gang en in dezen „verkiezingswin- ter", den winter, die aan de verkiezingen voor de gemeenteraden vooraf gaat, zal het bij de begrootingsdebatten aan min of meer harts tochtelijke redevoeringen niet ontbreken, de batten, die maar al te dikwijls voor volksver tegenwoordigers meer een gelegenheid zijn om elkaar persoonlijke en publieke schandaaltjes te verwijten, om prachtige speeches voor de tribu ne af te steken, om politieke uien voor deug delijke appels te verkoopen dan om in deze kom mervolle tijden de ernstige moeilijkheden, waar mede de gemeenten te kampen hebben, onder het oog te zien. Bedriegen de voorteekenen niet dan is de Haarlemsche gemeentebegrooting onder een gunstig licht geboren. Nieuwe bezuinigingen be hoeven niet te worden ingevoerd en nieuwe las ten behoeven niet op de burgerij te worden ge legd schrijven B. en W. aan den Raad. Dit laatste moet met het bekende korreltje zout Worden aanvaard, want of de meening van B. en W. van Haarlem, dat de verhooging van het aantal opcenten op de personeele belasting min of meer wordt genivelleerd door de verlaging der huurwaarde van de meeste woningen, juist is, Zal wel door niemand direct uit te maken zijn. In alle geval geldt die nivelleering niet voor de velen, die door een langduriger contract 'aan soms dure woonhuizen zijn verbonden. Ook niet voor degenen, die eigen huizen bewonen. Deze laatste zullen goed doen het volgend jaar zeer speciaal toe te zien of de fiscus bij het vast stellen van de huurwaarde hunner huizen met de naar het oordeel van B. en W. van Haar lem ingetreden huurverlaging rekening houdt. Intusschen steekt Haarlem gunstig af bij ve le andere gemeenten, waar de begrooting slechts ten koste van verzwaring van belastingen en ingrijpende belastingen sluitend is te maken. Waar is het, dat wij deze pijnlijke operatie ver leden jaar reeds hebben ondervonden, maar het stemt tot voldoening, dat bewaarheid wordt de voorspelling van den heer Slingenberg, on zen toenmaligen wethouder van financiën, dat alle gemeenten stuk voor stuk aan versobering van de gemeentelijke huishouding zouden moe ten gelooven. De door de Regeering aanhangig gemaakte Wetsontwerpen leveren voor Haarlem een net to verlies op van f 271.000, ofschoon deze wets ontwerpen aan de Tweede Kamer ter goedkeu ring zullen worden voorgedragen om de minst financieel-krachtige gemeenten te helpen. Het feit, dat Haarlem van deze regeeringshulp geen voordeel, maar nadeel heeft, toont aan, dat Haarlem, ondanks zijn groot werkloozencijfer nog niet tot de meest hulpbehoevende ge meenten van ons vaderland behoorde. Gemeen ten als Zaandam met veel werkloozen en een laag gemiddelde aan belastbaar inkomen zijn er Veel slechter aan toe. Haarlem staat voor zijn gemiddelde aan belastbaar inkomen ongeveer in het midden van de rij Nederlandsche ge meenten. Dat werkloozencijfer! Wilde dat maar eens dalen! Dan zou in een slag alle leed geleden zijn en Haarlems financiën zouden als op rozen lig gen. Helaas, het getal werkloozen is momen teel reeds 500 hooger dan het verleden jaar Was om dezen tijd. Een duister perspectief, dat Slechts eenigermate verlicht wordt door de mo gelijkheid, dal de Werf Conrad binnenkort aan een aantal metaalbewerkers brood en wat meer levensvreugde zal kunnen geven. Ook de ver- Zekering van den directeur van „Heemaf" dat de crisis uit is, doch dat alleen het genezings proces langzaam verloopt, brengt wat hoop. Wij kunnen slechts herhalen wat wij verleden jaar schreven, indien het aantal werkloozen eens aanzienlijk kon worden verlaagd, dan staan wij er in Haarlem prachtig voor. Voor dit jaar is deze hoop niet verwezenlijkt, laten wij ho pen, dat zulks wel voor 1935 het geval zal zijn. Dat de Regeering aan Haarlem geen subsidie verleent voor het Middelbaar Onderwijs is een tegenvaller, maar een tegenvaller, die grooter is voor de omliggende gemeenten dan voor Haarlem zelf. Haarlem krijgt immers van de buitengemeenten den vollen kostprijs voor eiken leerling. Dien zou Haarlem moeten missen als het Rijk subsidie zou gaan geven. Het verlies aan den eenen kant zou maar weinig schelen met de winst aan den andere zijde. Het programma der feestelijkheden ter gele genheid van het jubileum der H. B. S. A. 5-j. C. luidt: Vrijdag 26 October om 8.15: Herdenkings avond in de tuinzaal van het Gem. Concertge bouw, Lange Begijnestraat. Zaterdag 27 October om 2.30: Overdracht der Plaquette aan het gemeentebestuur van Haar lem in de hall van het schoolgebouw, Zijlvest 25 A; van 35: Receptie in de aula van het schoolgebouw, Zijlvest 25 A; om 8 uur Feest avond in den Stadsschouwburg, Wilsonsplein. Zondag 28 October van 4—6: Reünie van oud-leerlingene leerlingen der hoogste klassen, leeraren en oud-leeraren in hotel Lion d'Or, Kruisweg 36; van 6—9 reünistendiner in hotel Lion d'Or. Maandag 29 October van 15.30: Kermesse d'été in de gymnastiekzaal der school (voor leerlingen, om 8 uur feestavond in den Stads schouwburg, Wilsonsplein. Dinsdag 30 October van 14: Sportwedstrij den op het H. F. C.-terrein (voor leerlingen); van 78.30 fakkeloptocht. Aan controleerende ambtenaren van het Openbare Slachthuis en van Invoerrechten en Accijnzen, is het in samenwerking met de politie van Haarlem, Haarlemmermeer en Zand- voort gelukt, een uitgebreiden smokkelhandel in frauduleus geslacht vleesch, tot klaarheid te brengen. Het bleek, dat een óp de veemarkt te Purmerend gekocht ziek rund naar een op de grens van Haarlem gelegen woning was ver voerd en aldaar, toen het dreigde te sterven, in allerijl was geslacht, teneinde het daarin vastgelegde kapitaal van zeggen 17.50 nog zoo goed mogelijk rendabel te maken. Na de slachting werden aan den bewoner de organen voor varkensvoer aangeboden, dij even wel zijn varkens, gelet op de zelfs voor een leek zichtbare slechte hoedanigheid van het vleesch, daaraan niet wilde wagen en aan begraven van deze organen de voorkeur gaf. Het vleesch bleek te Haarlem, Zandvoort en Hoofddorp te zijn ver kocht. Het werd aldaar in beslag genomen, afgekeurd wegens gevaar voor de menschelijke gezondheid en vernietigd. Dat smokkelaars als dezen, vleesch verkoopen, waaraan zelfs een leek zijn varkens niet wil wagen, spreekt bbek- deelen! schoon, alsmede van de zending van Oostenrijk in de Katholieke wereld. Deze lezing wordt ge houden in het St. Bavo-gebouw, Smedestraat, des avonds om half negen en is voor belang stellenden gratis toegankelijk. Zonder twijfel züllen tal van Katholieken deze lezing willen bijwonen, daarmede hun belangstelling toonend voor het land en het werk van dr. Dollfuss z.g. Bovengenoemde vereeniging hield Zondag j.l. een Kilometerlancé voor hare leden, waarvoor ondanks het minder gunstige weer groote be langstelling bestond. De volgende snelheden iverden door de diverse leden bereikt: T. Hulse bosch 132.35 K.M., Timmerman 125 K.M., Frits Hulsebosch 121.62, H. Boesman Jr. 113.21 K.M., W. Bosch 103.45 K.M., F. v. Rumpt 102.27 KM., Koelemeyer 99.45 K.M., Hoogeveen 98.90 K.M., Irriger 95.47 K.M., Goosens 90.45 K.M., Wes terhoven 77.92 KM. De M. C. H. kan wederom op een evenement terugzien. De Ned. Natuurhistorische Vereeniging, afd. Haarlem en omstreken, organiseert op Zondag 8 October een wandeling in het Gooi door de landgoederen Bantam, Spanderswoud en Hilver- beek o.l.v. Mr. P. J. Prinsen Geerligs. Op Vrij dag 9 November, des avonds om kwart over 8, houdt dr. J. F. Steenhuis in het oafé-restaurant Gebr. Brinkmann voor de afdeeling een cause rie over het wichelroedevraagstuk. De Nederl. Kath. Grafische Bond, afdeeling Haarlem, houdt een ledenvergadering op Maan dag 29 October, des avonds om acht uur in het Gebouw „Sint Bavo", Smedestraat 23. De agenda vermeldt o.a.: Financieel verslag; Bestuursverkiezing; Candidaatstelling Hoofdbe stuur (vacature Leyn en Selhorst); Taalcursus sen. Onder de auspiciën der vereeniging Pro Au stria Catholica zal Donderdag 25 October spre ken de heer G. van Assema Metz uit 's-Gra- venhage over Oostenrijks landschap-'en steden- Bij den uitgever A. G. Schoonderbeek te La ren is verschenen de October-aflevering van „De Wandelaar", maandblad, gewijd aan na tuurstudie, natuurbescherming, heemschut, geo logie, folklore, buitenleven, en toerisme. Nu de herfst in het land is, valt het niet te verbazen, dat enkele medewerkers hun aan dacht wijden aan de sierlijke en merkwaardige paddenstoelen: A. Bijmolt werd getroffen door de schoonheid van stink- en inktzwammen en geeft van zijn bevindingen een genoeglijk en instructief relaas; op zijn beurt behandelt A. van der Ploeg verscheidene paddestoelen, wier optreden den dood van boomen tengevolge heeft. Interessante mededeelingen doet H. W. Schenkenberg van Mierop omtrent den in vloed van den zeewind op boomen. Practicus geeft wenken ten aanzien van de behandeling der kamerplanten in October en ds. J. I. van Schaick vertelt van een trektocht door Noord - Nederland, dien hij met zijn dochter ondernam en waardoor hij het leven in de jeugdherber gen heeft leeren kennen. Ook in deze aflevering zijn weer tallooze fraaie illustraties opgenomen. Teijlingen neemt aanstonds het spel in han den en trekt ten aanval, doch stuit op de hechte verdediging van Geel Wit. Teijlingen is sterker en voortdurend vlugger bij den bal, maar het is het binnentrio dat de kansen niet weet te benutten. Gedurende het eerste half uur ver loopt zoo de strijd, met veel aanvallen van Teijlingen en goed verdedigen van Geel-Wit. Dan worden de eerste goede schoten gelost door v. d. Ploeg en Nobel, de een juist over, de ander tegen de lat. Enkele minuten voor de rust komt er dan succes als Homan voorzet en zijn neef, na de achterhoede te zijn gepasseerd, met een schot in 't hoekje den keeper het nakijken geeft. Vol goeden moed vallen de Geel Witten na de thee weer aan, maar ook in deze voorhoede wil het niet vlotten. Langzamerhand wordt Teij lingen weer de sterkste en wordt dit in doel punten uitgedrukt. Een door Nobel ver doorgespeelden bal snelt Hoogeveen achterna en verschalkt den uitge- loopen doelman (20). Achtereenvolgens sco ren Homan, Hoogeveld en v. d. Ploeg een mooi doelpunt, daarmede den stand op 50 brengend. Aan de overzijde dreigt dan ook nog gevaar als de Geel-Wit-aanval tot tweemaal toe den bal op de doellijn brengt, maar het wil daar niet vlotten. Het einde kwam alzoo met een verdiende overwinning voor Teijlingen. De A-ploeg van de Soc. „Vereeniging" kreeg in Amsterdam een gevoelige nederlaog te slik ken. Alleen Visser, die met slechts 1 punt ver loor, en met 0.534 speelde, maakte nog een kans op de zege. Van de overige Haarlemmers gaf al leen Foeljaeger nog eenigen strijd en maakte een moyenne van 0.555. De anderen verloren ge decideerd, zoodat Rembrandt met 60 zege vierde. M msmsgem Een gobelein van J. F. Semey in den r oolcsalon van het m.s„Bloemfontein." Patin, het beeld van Jozef Cantré op de „Bloemfontein" (zijkant) Begin September is men plotseling begon nen langs de tramlijn HaarlemLeiden vlucht heuvels te bouwen bij de haltes, waar de electri- sche tram midden op den rijweg voor het snel verkeer stopt voor het in- en uitlaten van pas sagiers. In de eerste drie weken van hun be staan hebben de 20 nieuwe vluchtheuvels het moeten beleven, dat zeven hunner zich van hun kruin en kroon, de verlichte verkeerszuil zagen beroofd. Op zooveel tegenslag had men niet gerekend, de reserve-zuilen zijn op en na de ont hoofding aan de Van Tetsstraat te Hillegom wappert de roode vlag op de barricade, 's savonds geïllumineerd met roode lampen. Hetzelfde ziet men nu op den onthoofden ver keersheuvel langs enkelspoor ten Z.W. van Hil legom, die Dinsdagavond of -nacht 16 Oct. zijn kroon verloor. Deze onverwachte verkeersongevalen hebben onder de verschillende weggebruikers velerlei bezwaren en critiek tegen en op de vluchtheu vels doen ontstaan. Hier en daar hebben wij eens geïnformeerd en eenige bezwaren en voorstellen geformuleerd. Indien een verkeersspecialist hierop eenige steekhoudende verbeteringen wil aanbrengen, dan zullen wij hem dankbaar zijn. De volgende vluchtheuvels zijn aangebracht: Vanaf de Oosteinderbrug onder Hillegom tot aan de St. Martinuskerk drie stellen, waarvan de laatste twee langs dubbelspoor; vanaf het dorpsplein van Hillegom naar Lisse twee stel len, waarvan het eerste stel langs enkel spoor; vanaf het Vierkant te Lisse op Sassenheim aan twee stellen langs dubbel spoor; in Sassenheim drie stellen langs dubbel spoor, een vóór het dorp en twee in 't dorp in de richting Oegst- geest. De gedachte, welke bij de plaatsing van de vluchtheuvels ongetwijfeld heeft voorgezeten, zoowel bij de betrokken autoriteiten als bij de vele particulieren, die er om vroegen, is een grootere veiligheid voor de tramgebruikers bij het in- en uitstappen, om hen te beveiligen tegen de automobiisten, die zich aan geen verkeers- plichten storen en meestal maar doorrijden, als de tram midden op den rijweg inhoudt. Ter verontschuldiging van de chauffeurs-zonde bokken zij hier opgemerkt, dat het aan de tram zelf niet te zien is, wanneer zij van plan is te stoppen. Men kan dan ook van de ongeveer 3000 chauffeurs, die dagelijks door de bollen streek komen, niet verwachten, dat zij alle hal tes van buiten kennen, of dat zij alle „H's" bo ven aan de spandraden voor de stroomleiding opmerken en begrijpen; bovendien zijn deze aanduidingen in het donker niet te zien. Even min kan men van hen eischen, dat zij 't trot toir afspieden of er nog passagiers met opge heven parapluies naar de tram staan te wijzen. Aan de tram zelf is niets te zien. Zij heeft geen stoplicht. Wat zij ook niet heeft en wat een bron is van groote ergernis en gerechtvaardigde ver ontwaardiging bij de andere weggebruikers, zijn de richtingaanwijzers. Hield de electrische tram zich, zooals haar voorgangster, de stoomtram, Vraag: Het dak van mijn auto laat met regen vocht door. Zou dat nog te verhelpen zijn met niet te hooge kosten? Antw.: Het beste is dat u zich tot een des kundige wendt. Dokteren zonder den patiënt gezien te hebben gaat erg lastig! Waarschijn lijk is, door het dak te laten bespuiten, het euvel met geringe kosten te verhelpen. Vraag: Ik heb Brosso op mijn pluchen tafel kleed. De kleur is grijsgroen van het kleed. Hoe kan ik het er uit krijgen? Antw.: Met alcohol van 90 pet. Een schoon propje witte ontvette watten daarin doopen en niet te nat uitwrijven. Vraag 1: Tot wien moet ik wenden om een aanvraag voor vergunning, voor op te richten autodienst van Noord-Holland door Utrecht naar Zuid-Holland? 2. Moet deze aanvraag mondeling geschieden of kan dat schriftelijk gebeuren? 3. Zijn aan het een en ander nog kosten verbonden? Antw.: 1. Tot Gedeputeerde Staten van Noord- Holland, die van Utrecht en die van Zuid- Holland; 2. schriftelijk; 3. De aanvrage kost ƒ60. Vraag: 26 October werd door mij een aan- geteekende brief gezonden aan de eigenares van het huis waarin ik woon. In dezen brief werd de huur opgezegd met ingang van 1 No vember 1934. Deze aangeteekende brief werd echter door de huiseigenares niet afgehaald en kwam bü mij terug. Ik moet een maand van te voren opzeggen en deed dat, maar de huis eigenares haalde den brief niet. Wat moet ik nu doen? Kan ze b.v. van mij verlangen, dat ik langer betaal dan tot 1 November 1934? Antw.: Indien u kunt bewijzen, dat de opzeg ging behoorlijk en met inachtneming van den opzegtermijn heeft plaats gehad, heeft de eige nares niets meer te vorderen. Beter zou ge- Vraag: Door mij werd een huis per maand weest zijn als de opzegging per deurwaarder had plaats gehad. gehuurd en telkens een maand vooruit betaald, "s Morgens 1 October heb ik de huur opge zegd per aangeteekenden brief opgezegd, daar de laatste September op Zondag viel. Nueisch- te de verhuurder de huur van de maand No vember van mij. Heeft hij daartoe het recht? Moet ik betalen? Antw.: De opzegging moet geschieden zoo danig, dat tusschen de opzegging en het ver trek twee betalingstermijnen liggen. Veron derstellende, dat u verplicht en gewoon waart op den laatsten van de maand te betalen, bent u met de opzegging te laat geweest en bent tot 1 December aan uw huis gebonden. Vraag: Ik ben werkster 2 dagen in de week bij een mevrouw. Ik ben daar ruim 6 jaar. Nu ben ik ziek, 3% week. Mevrouw plakt zegels voor mij. Is zij nu verplicht mij uit te betalen of hoeft ze dat niet? Antw.: Bij ziekte gaat het loon gedurende een korten tijd b.v. acht of veertien dagen door. Vraag: Tot wie moet ik mij wenden voor zaken aangaande den Vrijwilligen Landstorm in het Kennemerland? Ik ben woonachtig in Heemstede. Antd.: U moet zich wenden tot de Infanterie Kazerne, Koudenhorn, Haarlem. Vraag: Ik woon in Haarlem. Mijn inkomen is over het jaar 1933-1934 1260. Aan hoofd som en opcenten moet ik betalen 11.20; hoofd som en algemeene opcenten ƒ15.60; opcenten voor de gemeente 9.60. Is deze aanslag juist, ik ben gehuwd en geen kinderen? Antw.: Ja, die aanslag is juist. Vraag: Bestaat er in Haarlem of omgeving een R.K. Amafeurs-fotografenvereeniging? Zoo ja, hoe is het adres van het secretariaat? Antw.: Voor zoover ons bekend, bestaat er in Haarlem zulk een vereeniging niet. Vraag: Voor enkele jaren terug werd ik voor een broer mijner vrouw borg voor een be drag van 500; 2 jaar daarna kwam mijn vrouw te overlijden. Wanneer men nu getrouwd is, kan men dan niet zonder meer daarvan ont heven worden? Bedoeld wordt door dit sterfge val. Wanneer zoo iemand niet aan z'n ver plichtingen kan voldoen klampt men zich aan de borgen en de lasten komen dan neer op de kinderen mijner eerste en persoonlijk financieel tevens op de tweede vrouw. Antw.: U kunt de borgstelling waarschijnlijk wel opzeggen. Zonder nadere bijzonderheden kunnen wij u geen definitief antwoord geven. Vraag: Wordt het vastgestelde zuiver inko men berekend voor het belastingjaar van 1 Mei tot 30 April of van 1 Januari tot 31 De cember. Antw.: Van 1 Januari tot 31 December. Naar aanleiding van een antwoord op een vraag betreffende het schoonmaken van een gouden lijst wijst een vakman ons er op, dat een goed vakman zonder iets te hebben gezien moeilijk een oordeel kan vellen. Want om die vraag te beantwoorden dient men te weten hoe de lijst is; hoe en waarmede de lijst bewerkt is; wat en hoe het schilderstuk is. Het best zal zijn zich tot een vakman te wenden. Een gouden museumlijst (vermoedelijk hand werk) die misschien eenige honderden guldens gekost heeft, en waar aanvrager zeker pnjs op stelt (anders had hij deze vraag niet ge- daan) had meer recht op een oordeelkundig advies. Een goed vakman kan zonder iets gezien te hebben geen oordeel vellen, want daartoe zijn verschülende factoren noodig. Hoe is de lijst. Hoe en waarmede is de lijst bewerkt. Wat en hoe is het schilderstuk. Is het noodig dat de lijst verguld wordt, met echt goud en bru- neerpartijen enz. enz., of is het alleen al goed, als het kan, om het vuil weg te nemen. Kort om zeer veel wegen zijn er, maar zonder iets gezien te hebben, kan geen advies gegeven wor den. De vragenbus-redacteur doet dan beter dezen vragensteller te verwijzen naar een ver gulder. aan één zijde van den weg, dan zou er voor richtingsignalen geen reden zijn. Nu echter slingert de electrische tram van de oostelijke wegzijde naar de kruin van den weg, terwijl zij bovendien herhaaldelijk van enkel, op dubbelspoor overgaat, en dat alles zonder zelf ook maar de minste aanduiding te geven. Behalve eenige signaalpalen met een rood brandend ,stop" aan den slootkant van den weg, is er niets dat den automobilist er op wijst, dat de tram vóór hem aanstonds plot seling een grooteren cf kleineren zwaai naar rechts of links gaat maken. Moet men niet eerst dubbel en dwars bekend zijn met "en weg, voordat men de beteekenis van dat „stop" be grijpt en men voldoende getraind is om naar deze roode bakens uit te kijken? Juist dezer dagen heeft de K. N. A. C. zich weer tot de tramdirctie gemeld, met het ver zoek deze signalen met het verlicht teeken T uit te breiden, om verwarring te voorkomen met andere internationale verkeersseinen. Elke weggebruiker is verplicht de richting aan te geven, die nij zal nemen. In Haarlem is toch onlangs n?«s bij politieverordening bepaald overal en te allen tijden de richting aan te geven, ook al wordt het verkeer door het nala ten er van geenszins in gevaar gebracht De nieuwe autobussen van de tram houden er zich natuurlijk wel aan; deze immers vallen niet onder het spoor- en tramwegreglemsnt. De tram echter klampt zich krampachtig vast aan het reglement, dat deze signalen niet verplich tend stelt en schuift dus alle verantwoordelijk heid op den automobilist, die bekend of niet bekend met den weg, maar moet zien dat hij onder de wielen van de tram vandaan blijft. Maar de tram is toch eigenlijk een heel gewoon weggebruikster zooals elk Fordje en elke groen- tenkar! Waar haalt zij dan het recht vandaan om zich aan dezen plicht van den weg te onttrekken? Dat het niet voorgeschreven is, bewijst niet dat het overbodig is. Dat dus ook de tram zich zoo collegiaal toone, dat ook zij seinen ga geven! De gewone kleine richtingaanwijzers zullen voor de tram te klein "blijken, zooals men nu soms al moet zoeken naar de klein» roode stipjes ergens aan ten vervaarlijken verhuis wagen. Maar waarom niet het volgende: Voor en achteraan, boven of onder de lampen proef nemingenzullen moeten leeren, wat de beste plaats er voor is een lichtinstallatie \an b.v. twee pijlsignalen, twee horizontale pijlen voor afbuigen naar links of rechts en bovendien een apart stopsignaal met het woord „STOP" in voldoenden groote letters, Eventueel bij afwezig heid der vluchtheuvels het ideaal der auto mobilisten zou men er nog de woorden „U OOK" bij moeten voegen. Of dan elke chauf feur onmiddellijk stoppen zal, blijft een epen vraag, maar de goedwillende chauffeur weet dan waar hij zich aan te houden heeft en waarom zou hij het niet doen? De wagenbestuurder krijgt er dan wel eenige schakelaars bij, maar dat is geen bezwaar, zoo veel heeft hij er niet! Hij zou er alleen op moeten letten, dat hij in Lisse of Sassenheim, waar de passagiers uit beide richtingen steeds aan een kant, op het trottoir, uitstappen, de woorden „U ook" niet aanknipt. Ten gerieve van de wagens, welke reeds gelijk op rijden met de tram, zal er aan weerskanten van den wagen, bij den bestuurder wanneer ach ter en voor de pijl rood oplicht, een rood sein licht moeten branden, ten teeken dat de tram een slangenkronkel naar links of rechts gaat uit voeren. De wagens zijn hoog genoeg, men kan er flinke, lange, smalle lichten aanbrengen, zoo als men die reeds jarenlang in etalages toepast. Het bovenstaande heeft meer betrekking op de soepelheid van 't snelverkeer op dezen hoofdweg in Nederland en op de veiligheid van automobi listen op de eerste plaats, indirect hebben de andere weggebruikers, in dit geval het tramrij dend publiek er ook voordeel van. Uitsluitend ten gerieve van het publick zijn de vluchtheuvels aangebracht, maar deze burchten van veiligheid hebben al veel van hun reputatie moeten inboe ten, niet minder dan 7 sneuvelden er van de 20 in de eerste drie weken. De heuvels zijn uitgerust met een grijze vier kante zuil, welke 'savonds groen verlicht is in kop en middenstuk waardoor de automobilist de vrijheid krijgt er aan weerskanten langs te rij den. Overdag vallen de grijze „paaltjes" niet op! Zichtbaar zijn zij natuurlijk wel! De wit-zwarte betonnen „platte paaltjes" en de witte, rood gerande „halve boomen" langs den wegrand zijn beter zichtbaar, vallen meer op! Ook van deze bakens sneuvelen er periodiek een zeker aantal maar men bedenke dat er zooveel meer staan en da ndikwjjls op gevaarlijke pun ten. Merkwaardig is dan ook dat de meeste van de gesneuvelde verkeerszuilen overdag om hals ge bracht zijn. De grijze totaal kleurenindruk har monieert overdag schitterend met het grijs van het trottoir, met de groote straatkeien, hier en daar en gaat bovendien volkomen op in de mist. Opzichtig, in het oog vallend zijn ze overdag geenszins. De chauffeur die ongewild aan de ver keerszuil het doodvonnis voltrokken heeft, zal steeds te hooren krijgen, dat hij het instrument heeft stuk gereden, dat hij de oorzaak van het ongeluk is geweest. Hij kan er echter tegen inbrengen dat men de aanleiding er tie midden op den weg gezet heeft in het snelverkeer. Honderd percent aandacht is nu eenmaal een onbestaanbare utopie. De automobilisten moeten tegen zichzelf in bescherming genomen worden, en men plaatse geen obstakels midden op den rijweg. De aanrijder is de oorzaak, schuldig of niet, maar hij, die de aanleiding er geplaatst heeft, onderzoeke zijn geweten. Onlangs heeft de K. N. A. C., gevolg gevend aan de vele klachtbrieven, een schrijven ge richt aan de directie der N. Z. H. T. M. gepubliceerd in dit blad om de zuilen en de vluchtheuvels te markeeren, met schrille kleu ren welke dan ook hoe schreeuwender, hoe be ter. Een besteldienst-chauffeur merkte er bij op, dat een lange witte streep b.v, al vanaf De .Bloemfontein", het ma. van de N.V, Ver. Ned. Scheepvaartmaatschappij, dat Zaterdag zijn proefvaart deed, is inwendig versierd op een wijze die 'n stap vooruit mag heeten op het gebied van scheepsdecoratie. Het ontwerpen van de interieurs der salons en passagiershutten werd toevertrouwd aan den heer J. F. Semey, den binnenhuisarchitect van de firma H. Pander en Zn. Hij ontwierp o.a. een negental groote gobelins, waarvan wij er een, voorstellende een lichtboei waar meeuwen omheen zweven, hierbij afbeelden. Dit gobelin bevindt zich in den rooksalon. Belangrijk was de medewerking van trozef Cantré, den Vlaamschen beeldhouwer, hier in Holland door zijn beelden en vooral door zijn uitstekende houtsneden welbekend. Hij heeft een groot paneel in hout gesneden in het trap penhuis, in het midden waarvan de klok zich bevindt. Het paneel stelt voor den Dierenriem en is gepolychromeerd in gebroken wit, blauw, rood en goud. Voorts sneed Cantré twaalf con soles, waarvan vier voor den eetsalon, vier voor den muzieksalon en vier voor den rooksalon, een kat (witgeschilderd) die op een" boekenkast in de leeszaal is geplaatst en dan nog twee fraaie losse beelden voor den eetsalon: een Water nimf en een Paan. Den Paan ziet men hierbij afgebeeld, van voren en van terzijde. De mytho logische figuur luistert met het oor aan een schelp en blaast op zijn fluit, waarbij hij is gezeten op een visch. Cantré heeft zich met de gevoeligheid die hem eigen is in zijn onderwerpen en de sfeer van de zee verplaatst. De versiering van de „Bloemfontein" is een der attracties van dit moderne schip geworden. een 50 M. voor het verkeersobstakel den be stuurder er opmerkzaam op zou maken, dat er iets komt. De witte streep moet zich dan op voldoende afstand van den vluchtheuvel om buigen in de richting die men nemen moet, om het obstakel mis te rijden. Bij dubbelspoor moet deze lijn zich dus splitsen in twee lijnen aan beide kanten van den vluchtheuvel. Bij de vlak tegenover elkaar gelegen heuvels bij de enkel- spoorhalte ten zuidwesten van Hillegom bij de enkelspoorhalte ten N.Q. van Hillegom, en bij dubbelspoor liggen de beide heuvels ver ge noeg uit elkaar in de lengterichting van het spoor moet volgens het groene licht, de streep ook aan beide kanten langs den heuvel gaan. De K.N.A.C. heeft rfe tramdirectie voor gesteld ook deze heuvels even ver uit elkaar te leggen als de heuvels langs het dubbelspoor. Zoo lang echter deze twee heuvels vlak naast elkaar blijven liggen, zal het o.i. gewenscht blijven om het groene licht in een der zuilen te vervangen door het bekende blauwe licht met den witten pijl, welke het verkeer uit die richting buiten de vluchtheuvel omleidt. Het groene licht in de andere zuil, kan dan de pas sage aan weerskanten mogelijk maken. De witte streep zal dan ook slechts in een richting om den blauwen heuvel heen wijzen. Wat een bijzondere opzichtigheid van de heu vels niet alleen wenschelijk, maar zelfs nood zakelijk maakt, is het feit, dat zij juist midden op de meest gebruikte autobaan liggen. Bijna geen enkele auto immers rijdt voortdurend op de kruin van den weg, maar alle rijden op de voor hen rechter weghelft. De lange witte streep kan bovendien nog een ander gevaar onder scheppen. Rijden er twee auto's achter elkaar en wijkt de voorste plotseling uit om langs de hindernis heen te zwaaien, dan is het lang niet uitgesloten, dat de tweede rijder den heuvel op het allerlaatste oogenblik of te laat pas ziet. Over de verlichting hebben wij chauffeurs verschillend hooren oordeelen. Sommigen wen- schen nog een tweede licht aan het eind van de smalle verhooging, anderen stellen zich met het eene licht tevreden. Dat dit alles niet alleen de verkeerszuil tegen den auto, en den auto tegen de zuil in bescher ming neemt, maar dat ook de trampassagier op den heuvel er voordeel van heeft is duidelijk. Tegen het aanbrengen en instandhouden van deze opstapjes voor tramgebruikers, pleiten ;n het algemeen de moeilijkheden die men heeft om ze op den weg heel te houden in de bran ding van het snelverkeer. Bovendien oefenen zij een remmende werking uit op de vlugheid en soepelheid van het door gaand autoverkeer. Tot aan den heuvel heeft men de volle wegbreedte tot zijn beschikking, maar dan is het, vooral als er b.v. nog fietsen ook juist passeeren, alsof men passage krijgt door het nauwe keelgat van een»waivisch, een nauwe doorgang-op den overigens breeden weg. Men vergelijke dit niet met het stadsverkeer, dat toch ook langs dergelijke hindernissen zijn weg moet zoeken. Ten eerste immers verwacht men daar meer sta-in-den-weg's, ten tweede is de verlichting er rondom veel beter en ten der de kan er in de stad niet zoo snel gereden wor den als op den buitenweg niet alleen geoorloofd maar zoo nu en dan ook gewenscht is om op stoppingen te voorkomen. Bovendien maakt het publiek, dat toch de veiligheidsheuvels als het ware cadeau kreeg, er nog een alleraonderlijkst gebruik van. Totdat men in de verte de fluit van de tram hoort, staat men rustig op het trottoir, *>m pas op het laatste oogenblik over te steken naar de gega randeerde veiligheid, de zandplaat, die ook bij stormend snelverkeer niet mag worden over spoeld. Of de kennis van het sneuvelen van reeds een derde der vuurtorens er de oorzaak van is? Waarschijnlijk is het bovendien een intuitief aanvoelen, dat een plaats midden in het snel verkeer nooit veilig kan zijn. Men bedenke verder, dat de vluchtheuvels er dag en nacht liggen, terwijl zij toch slechts ge durende weinige oogenblikken op den dag ge bruikt worden. Interessant zou het zijn te we ten, hoeveel passagiers per dag van sommige haltes gebruik maken. De minder gebruikte hal tes hebben toch evengoed een vasten vlucht heuvel als de veel gebruikte. De vraag lijkt dan hier ook wel gewettigd, of de vermeende veiligheid van de enkele in- en uitstappende passagiers den vasten sta-in-den- weg voor het doorgaand verkeer wel noodig maken. Bij de af- en opstappen langs het dubbelspoor doet zich hier en daar de eigenaardigheid voor o.a. ten Noordoosten van Hillegom, dat de ruim te tusschen heuvel en trottoir juist groot ge noeg is voor een auto. Daar de auto's nu door mogen rijden, zal elke vergissing van een uit- of instappend trampassagier de noodlottigste gevolgen hebben. Het trechter-gevaar, de nauwe doorgang doet zich hier, wanneer bij stilstaande tram, èn fietser én auto door de nauwe door gang zich een weg moeten zoeken, wel degelijk gevoelen. Als algemeene samenvatting zouden wij wil len zeggen, dat wij de veiligheid op dezen hoofdweg op het oogenblik voor automobilisten geringer achten dan voor het bestaan der vluchtheuvels. De verhoogde veiligheid voor trampassagiers kunnen wij niet zoo hoog aanslaan, zij lijkt ons tamelijk twijfelachtig. Daarom vragen wijzou de oude toestand zonder de heuvels niet beter zijn, als dan echter de tram voldoende stopsignalen gaf en niemand de tram of het trottoir zou verlaten voor de conducteur zou zijn uitgestapt om desnoods met een roode vlag of een rood licht de auto's op te houden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 9