Scott jaagt over Australië Hedenmorgen te Melbourne? Fairey Fox" 62 neergestort LAATSTE VERZET IN ASTURIË OPGEGEVEN Heel Nederland volgt de „Uiver" Het nieuws van heden „UIVER" OP WEGNAAR CHARLEVILLE TAL VAN WAPENEN IN BESLAG GENOMEN -'f. De kerkvervolging in Mexico Ministercrisis in Athene DE BAROMETER I VEREEN IG DE KATHOLIEKE PERS, BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13865 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DINSDAG 23 OCTOBER 1934 Ochtendblad DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 In non-stop-race vliegt Roscoe Turner van Singapore naar Port Darwin Spanning stijgt ten top Comet 19 raakt achterop „Uiver" te Koepang Dr. van Arkel van het Lorentz-lyceum te Eindhoven, benoemd tot prof. te Leiden, verlaat de school na zijn afscheid Scott's machine in twee uur hersteld Scott te Charleville „Uiver" uit Koepang „Uiver" te Port Darwin Waar is de Boeing? Positie der „staart" De Pander jager Beide inzittenden gedood en hun lijken verkoold Vliegtuig laatste bij de groep Uitvallers Melbourne- race Korte berichten Tehuizen geopend voor de kinde ren der bij de onlusten gevallen menschen Een munitie-explosie vergt 32 dooden Het Volkshuisproces Calles c.s. zou het socialistisch onderwijs invoerenom eigen rijkdommen te beschermen Bezuiniging in België Verlaging van salarissen en pensioenen Het Weer, Als gevolg van de arrestatie van een bandiet door particulieren Succes voor Venizelos NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 19008 Advertentieprijzen. Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Roscoe Turner is Maandagmid dag om 15 u. 47 A.T. Singapore op gestegen met zijn Boeing Transport. Hij is voornemens om zonder tus- schenlanding te trachten naar Port Darwin door te vliegen en op deze wijze de „Uiver in te halen. Omtrent #3 overige vliegtuigen kan het vol gende worden gemeld: De „Airspeed Courier" is om 10 uur 26 Am- sterdamsche tijd te Bagdad aangekomen. De Miles Falcon is om 13.33 Amsterdamsche tijd van Marseille naar Rome vertrokken. De D. H. Comet, piloten Jones en Waller, was ge dwongen tengevolge van een verkeerde afstel ling der compressoren naar Allahabad terug te keeren, waar vandaan zij aanvankelijk 14.59 A. T. was vertrokken. De Airspeed A. S. 8 heeft opgegeven. Aan gezien dit toestel echter de verplichting heeft te Melbourne de films, die zijn opgenomen van het vertrek van Mildenhall, af te leveren, is het doorgevlogen naar Athene, waar het om 14.05 A T. geland is. De Lambert Monocoupé, met piloot John Wright is om 11.20 A. T. te Aleppo geland. Het toestel heeft een defect aan de benzineleiding en zou niet voor hedenochtend kunnen ver- trekken De D. H. Moth (Gipsey) is om 12 uur 25 Am sterdamsche tijd te Bagdad gearriveerd. De Mi- les Hawk (Gipsey III) is om 16 uur 08 te Jodhpur geland. Op zijn race achter Scott aan, is de „Uiver" het verplichte landingstation Rembang gepas seerd en doorgevlogen naar Rambang op Oost- Lombok, van Batavia af een afstand van 1200 K.M. De Uiver" landde om 15 uur 53 en ver trok weer, na benzine te hebben ingenomen, om 16 uur 17. Om 7.20 landde de „Uiver" te Koepang (Timor). Terwijl de D. H. Comet, met de piloten Scott en Campbell Black onderweg is naar Charle- ville en voornemens vandaar, zonder rust te nemen rechtstreeks door te vliegen naar Melbourne, waar in vertrouwen op hun komst reeds duizenden belangstellenden naar het vliegveld zijn gestroomd, wordt thans een ver bitterde strijd gestreden cm de tweede plaats tusschen de Nederlandsche machine, de „Uiver en de Boeing Transport van Roscoe Turner. De Amerikaansche machine, die geen passagiers aan boord heeft, tracht zijn tegenstander in te halen door van Singapore in rechte lijn naar Port Darwin te vliegen, waar door hij dezen afstand, vergeleken met den door de Uiver af te leggen afstand bekort met 500 K.M. De Boeing kan zich deze weelde veroorloven, daar zij alleen deel neemt aan de snelheidsrace, terwijl de Uiver gedwongen is alle étappes der handicap-route te volgen. Het wordt dus wel een zeer span nende strijd, waarbij de „Uiver" zijn voorsprong op de „Boeing Transport" maar al te goed gebrui ken kan. Nadere telegrammen uit Port Darwin melden< dat Scott door een groote menigte buitenge woon geestdriftig werd ontvangen. De beide piloten van de D. H. Cornet verloren echter geen seconde tijd en zetten onmiddellijk de mécaniciens aan het werk om het euvel hun ner machine te herstellen. Met volle kracht en voortdurend door de piloten aangevuurd, werkten de mannen aan het herstellen van de machine en mochten het genoegen smaken na iets meer dan twee uur koortsachtigen arbeid alles weer in orde te hebben gebracht. Om 1 uur 5 plaatselijken tijd, d.w.z. 1 u. 55 Amster- damschen tijd, ronkten de machines weer en startte het toestel ondier oorverdoovend ge juich voor de voorlaatste etappe, naar Char- leville op een afstand van 787 mijl van Mel bourne. Scott heeft te Port Darwin verklaard na Alla habad met mist te kampen te hebben gehad. Met dubbele besturing kostte het groote moeite het toestel in bedwang te houden. Boven de Timorzee weigerde een der motoren en de vliegers waren zeer verheugd Port Darwin te zien. Scott was zeer vermoeid en kon tijdens het reparatiewerk het toestel niet verlaten. Men vreest dat hij het traject naar Charle- ville niet zonder tusschenlanding zal kunnen afleggen. De motor loopt thans op vijf in plaats van op zes cylinders. De laatste te Londen ontvangen berichten melden, dat men er tè Port Darwin aanvan kelijk aan wanhoopte de defecten van den eene motor van het toestel van Scott te her stellen. Ten slotte echter bleek het toch nog mogelijk, zij het met groote inspanning, vijf van de zes cylinders voor de verdere vlucht bruikbaar te maken. De zesde cylinder had een zoodanig euvel opgeloopen, dat het tijdverlies, dat ontstaan zou tengevolge van een volkomen opheffen daarvan, niet zou hebben opgewogen tegen 'de mogelijke winst verkregen door het vliegen met zes cylinders. Scott verklaarde voor zijn start nog, dat hij er niet volkomen zeker van was of hij „In one hop" naar Charlesville zou kunnen komen. Scott en Campbell Black zijn Maandagavond om 1 1 uur 04 A.T. te Charleville aangekomen. Zij heb ben dus 9 uur en 1 0 minuten gedaan over 't traject Port DarwinChar leville, een afstand van 1 750 K.M. De gemiddelde snelheid over dit tra ject bedroeg dus wat minder dan 200 K.M. per uur. Bij aankomst van Scott en Campbell te Char leville zijn de motoren van de Cornet direct aan een grondig onderzoek onderworpen, terwijl eenige reparaties werden verricht. Scott was van meening, dat een en ander niet te lang oponthoud zou geven en hij sprak de hoop uit nog vóór half één A. T. te kunnen ver trekken voor de laatste ,,hop" van 1000 K.M. „Uiver" is Maandagavond om 8 uur 10 (Am sterdamsche tijd) weer uit Koepang vertrokken. Maandagavond te 23.20 uur (Amst. tijd) is de „Uiver" te Port Darwin (Australië) aan gekomen. Om 11.50 uur vertrok het toestel naar Char leville. Intusschen waren tegen een uur na midder nacht te Amsterdam nog geen berichten ont vangen omtrent de Boeing Transport van Tur ner en Pangbome, die om 3 uur 47 A.T. uit Singapore waren vertrokken naar Port Darwin, een afstand van 2850 K.M. Omtrent de overige deelnemers werden om streeks middernacht de volgende posities ge meld: Jones en Waller bevinden zich met hun „groene komeet" (19) op weg naar Singapore; Gregor en Walker repareeren de Miles Hawk (2) te Jodhpur, terwijl Hewett en Lay (60) op weg zijn naar Karatsji. Te Bagdad bevinden zich Stodart met de Airspeed Courien (52), de Dessouter van den Deen Hansen (7) en de Australiër Melrose met zijn Pussy Móth (16). Wright (33) bevindt zich te Aleppo, Daves en Hill met hun Fairey III (15) op het eiland Cyprus. De Engelschman Shaw is met zijn Klemm Eagle (47) te Athene en de Engelsciv man Brooks met zijn Miles Falcon (31) te Rome. Geysendorffer, de gezagvoerder yan den Pan' derjager, heeft gistermorgen uit Allahabad het volgende telegram gezonden: „Bij landing Allahabad linker wiel plotseling naar binnen en de schroeven midden- en lin kermotor beschadigd. Niemand gewond. Be schadiging toestel niet zoo ernstig als eerst ver moed." 99 Volgens te Londen ontvangen bericht is Maandagmorgen nabij Palaz za San Gervasio in de provin cie Potenta (Italië) de Fairy Fox", bestuurd door H. D. Gilman, door nog niet opgehelderde oorzaak'naar beneden gestort. Het toestel vloog onmiddellijk in brand en de inzit tenden, Gilman en de inschrijver J. K. C. Baines, vonden 'n gruwe lijken dood in de vlammen. Hun lij ken zijn geheel verkoold. Het toestel No. 62, dat pas Zaterdagnacht j.l. definitief voor deelname werd aangemeld, was juist uit Rome ge start naar Athene. Op de Paddenstoelententoonstelling in het Zuider Volkshuis te Rotterdam, vergaard door jeugdige werkloozen. Op den achtergrond een grafiek der iepziékten, veroorzaakt door diverse zwammen Airspeed (No. 58) Engeland Lockheed Vega (36) Australië Granville (46) Amerika Cornet (63) Engeland Panderjager (6) Nederland. Fairey Fox (62) Engeland (veronge lukt). De uitgaven der Amerikaansche regeering sinds het op 1 Juli begonnen boekjaar, waren op 22 October de 2 milliard reeds overschre den. Dit bedrag is 860.868.000 dollar meer dan de in dien tijd geïnde inkomsten. De opvoering van de film „Jud Süss" is ver boden wegens Joodsche propaganda in een ergerlijken vorm. MADRID, 22 Oct. De laatste verzetshaard der opstandelingen in Asturië, Mieres, heeft zich zonder verderen tegenstand overgegeven, waar bij 3000 geweren, 26 machinegeweren, 2 kanón- nen en een hoeveelheid dynamiet door de re- geeringstroepen in beslag werden genomen. Te Ferrol, Gijon.en Santander zijn tehuizen ge opend voor de kinderen van de bij de onlusten gevallenen en in genoemde steden zijn reeds 200 weeskinderen bijeengebracht. Volgens te Londen uit Madrid ont vangen berichten is tijdens het trans porteeren van wapenen en munitie, die door opstandelingen waren achter gelaten, op den weg naar Oviedo een hevige explosie ontstaan. Hierbij wer den 32 soldaten gedood, terwijl een nog grooter aantal gewond werd. Men meent te kunnen veronderstellen, dat de opstandelingen teneinde zich te dekken een mijn in den weg hadden gelegd. Te Madrid zijn 20 weezen van in Asturië ge- doode ambtenaren van politie aangekomen, die deels blind zouden zijn. In verband hiermee oefenen de dagbladen felle critiek uit op de op standelingen. Uit Asturië naar Madrid gekomen vluchtelin gen vertellen, dat in de rijen der rebellen ook kinderen van 12 en 14 jaar met vuurwapenen bedreigd waren. Onder de opstandelingen be- Volgde geheel Nederland reeds Zaterdag en Zondag met groote interesse de Melboume- race, Maandagavond stond men overal in het teeken van den heroïschen luchtstrijd, welke ginds boven Indië en Australië wordt gestreden. In de steden leek het Maandagavond op een verkiezingsavond. Voor de bureaux der dagbla den en voor de vele winkels en magazijnen, waar met behulp van een route-kaart de stand van den Juchtwedstrijd werd bijgehouden, groep ten groote massa's belangstellenden bijeen, on der wie, vooral toen het nieuws bekend werd, dat de Engelschen Scott en Black door motor- pech te Darwin werden opgehouden, het en thousiasme schier geen grenzen meer kende. Want dat was de eerste gedachte, die het publiek bleek te bezielen: Nu wordt de „Uiver" nummer één. Het moge weinig sportief lijken, maar de vreugde over deze mogelijkheid dat het slechts een mogelijkheid bleef en dat men voor barig was door reeds thans over een Neder landsche zege te spreken, scheen men te ver geten bleek grooter dan het gevoel van deel neming met de kranige Ehgelsche vliegers, voor wie na hun prachtige vlucht deze tegen slag wel een dubbel harde teleurstelling moet zijn. De schitterende prestatie van de K. L. M.-be- manning, die naast hun deelneming aan den wedstrijd de gewone zorg voor post en passa giers hebben, met alle daaraan verbonden ver antwoordelijkheid, als gold het hun normale wekelijksche Indië-vlucht, zou trouwens in geen enkel opzicht worden aangevochten, wanneer het Cornet-vliegtuig, dat tenslotte aan geheel andere normen voldoet dan het groote Douglas- verkeerstoestel, vóór de „Uiver" te Melbourne zou aankomen. Maar het begrip van „als eerste aankomen" blijkt nu eenmaal sterker tot de verbeelding van het publiek te spreken dan de prachtigste pres tatie op het gebied van snelheid, regelmaat èn betrouwbaarheid. En dus worden op straat op gewonden discussies gevoerd over de kans, dat het Hollandsche vliegtuig inderdaad als het eerste zal aankomen. En men denkt pas aan veiligheid en betrouwbaarheid, wanneer de bul letins mededeelen, dat Scott en Black op één motor toch zijn opgestegen. Dan schudt menig een het hoofd over zooveel waaghalzerij, tot er eindelijk een tot de conclusie komt, dat ze het dan tóch niet kunnen halen, er althans niet eerder kunnen zijn dan de 1,Uiver". De wedstrijd is overal het onderwerp van gesprek: in de huisgezinnen, waar men luistert naar de radio,, in de café's, in treinen en trams, in de winkels, alles bij elkaar de levende ont kenning van de bewering, dat Hollanders niet enthousiast kunnen zijn. En deze geestdrift en belangstelling zijn ten volle verdiend om de fraaie prestaties van den wakkeren K. L. M.-vogel, die feilloos zijn wég vindt langs de laatste étappes naar het eind doel. vindt zich volgens deze verhalen een ongeveer 25-jarige vrouw, die gekleed in een roode blou se met een revolver in de hand bevelen gaf. Ve le opstandelingen hebben den gévallen agenten van politie stukken hunner uitrusting ontno men. Een der voornaamste zorgen der opstan delingen was in de eerste plaats het veroveren van levensmiddelenzaken. Toen vliegtuigen boven het opstandige gebied verschenen, wer den door de opstandelingen vlugschriften ver spreid, waarin de bevolking met den dood be dreigd werd, wanneer door haar tegen de op standelingen zou worden opgetreden. MADRID 22 Oct. In het proces in verband met de ontdekking van het groote wapendepot in het Volkshuis te Madrid, zijn gevangenisstraf fen gegeven tot 3 jaar; 48 van de ruim 100 aan gesloten vereenigingen zijn ontbonden. De hoofd organisatie blijft bestaan.a In Catalonië maakt men zich ernstig onge rust, dat de doodvonnissen tegen de officieren, die de verdediging van het gebouw der Cata- laansche Generaliteit te Barcelona hebben ge leid, majoor Ferras, kapitein Escofet, en luite nant-kolonel Ricart van de Catalaansche Vei ligheidspolitie, zullen worden uitgevoerd. Duizenden verzoekschriften om gratie van al lerlei organisaties en vertegenwoordigers van alle klassen zijn, onder leiding van de geweste lijke organisatie der radicale partij, de partij van minister-president Lerroux zelf, aan de re geering gezonden. Ook de Catalaansche Liga, de advocaten der Catalaansche balie, arbeidersorganisaties als mede de bisschop van Barcelona hebben ver zoeken om clementie of gratie ingediend. In Mexico worden momenteel drie anonieme vlugschriften verspreid, welke de leiders der Na tionaal-revolutionnaire parti>in het algemeen en generaal Plutarco Elias Calles in het bijzonder wegens hun anti-clericalisme aanvallen en de overtuiging wekken, dat Cardenas tijdens zijn presidentschap slechts weer een stroopop der heerschende kliek zal zijn. Volgens bovengenoemde brochure heeft Cal les' plan om „De gewetens der kinderen en der jeugd, volkomen in bezit te nemen" geen ander doel dan de rijkdommen te beschermen, die hij en de andere leiders der nat. revolutionnaire partij vergaard hebben, terwijl ze de massa den zegen van het socialisme prediken. Een ander vlugschrift doet onthullingen over den rijkdom van Calles. Calles heeft bij de Bank van En geland een deposito van 205 millioën pesos; hij is eigenaar van de grootste suikerraffinaderij in Mexico, die een waarde van 10 millioen pe sos vertegenwoordigt, verder bezit hij twee landgoederen ter waarde van 3J/> millioen pe sos; hij is tevens de grootste aandeelhouder van drie monopolie-ondernemingen die sui ker en petroleum produceeren. Verder wordt verklaard dat Calles dagelijks 5000 L. melk aan het ministerie van soc. zaken verkoopt voor 30 centacos per Liter terwijl hij zelf de melk bij de boeren in de omgeving van Santa Barbara voor 10 centacos koopt; op deze wijze be steelt hij het proletariaat dagelijks 1000 pesos. Onze Belgische correspondent seint ons d.d. 22 Oct.: BRUSSEL. De Belgische ministerraad heeft hedenmorgen en -middag twee vergaderingen gehouden teneinde te beraadslagen over de middelen, teneinde het evenwicht in de begroo ting te verwezenlijken. Het tekort bedraagt 1 milliard francs. Beslo ten is een aantal administratieve maatregelen te nemen, waardoor een half milliard francs besparingen kunnen worden bewerkstelligd, o.a. op de loonen der staatsambtenaren en de pen sioenen, waardoor reeds voor een bedrag van frcs. 240 millioen kan bezuinigd worden. Verder zullen zekere vergoedingen gekort worden, welke vroeger aan de ambtenaren verstrekt werden, waardoor voor frcs. 40 millioen kan worden be zuinigd. Ministercrisis in Athene als gevolg van de ar restatie van een bandiet door particulieren. Suc ces voor Venizelos. Het laatste verzet in Asturië is, naar gemeld wordt, opgegeven. Munitie-explosie vergt intus schen het leven van 32 soldaten. Na den moord te Marseille. Onthullingen over een kamp van Kroatische revolutionnairen in Italië. Zuid-Slavisch verzoek aan Hongarije. De leider van de vroegere Soweensche Katho lieke partij, dr. Korosjetz, in vrijheid. Kabinetscrisis in Portugal. Salazar vormt een nieuwe regeering. Crisis-Pluimveebesluit 19341 in werking; ver voer van frauduleus ingevoerd pluimvee ook buiten het grensgebied verboden. Jaarvergadering van den Ned. Bond van Auto- busdienstondememers; de Bond is bereid tot samenwerking met de Ned. Spoorwegen. Tegen dieven en heler van tin bij de Draka te Amsterdam zijn straffen van 1 y. jaar en 1 jaar en 9 maanden geëischt. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Rijks- begrooting voor Binnenlandsche Zaken. Op treden van den minister tegenover lagere organen becritiseerd. In het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de Posterijenbegrooting wordt ter sprake gebracht de kwestie radio en pers. Belangrijke orders geplaatst bij de N.V. Ma chinefabriek Thomassen Co. te De Steeg. New-Yorksche Beurs: Handel kalm, koersen al gemeen hooger, slot verdeeld. Spanning Voor velen glijdt het leven van eiken dag als iets kleurloos voorbij. De dagen rijgen zich aaneen zonder onderscheid: de eene gelijkt op den andere en niets gebeurt er in hun leven, dat hun harten snéller doet zijn. Hun belang stelling is zeer be perkt, beweegt zich in den engen kring, waarvan zij het middelpunt zijn. Nu en dan lijkt het of het grootste deel van ons volk uit zulke menschen bestaat; tot er plots iets is dan hen doet opveeren, dat hen doet meedee- len in de belangstelling van duizen den anderen, dat hen opneemt in de volksgemeenschap, waarvan zij zich door hun ego-centrisch leven hadden vervreemd. In zulk een spanning leven wij de laatste dagen, een spanning waaraan zich zélfs de onverschilligste niet kan onttrekken, waardoor ook hij bevan gen wordt. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll ////y Verwachting: Matige Zuidwestelijke wind, half tot zwaar bewolkt of betrok- ken, weinig of geen regen, iets kouder. Verdere vooruitzichten: geleidelijk S kouder. illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilIllllilHIIIIIIIIillllllllllllllllllllllIll ATHENE 22 Oct. (Reuter). Hedenmorgen is de als dader van den aanslag op Venizelos reeds lang gezochte bandiet Karathanasis door agenten van Venizelos gevangen en in handen van de politie gesteld. Daar de arrestatie is verricht door particu lieren, is de minister van binnenlandsche zaken Kiannepoeles, afgetreden. De minister-pre sident heeft zich de beslissing over zijn verzoek om ontslag voorbehouden tot na het bijeenko men van den ministerraad. Gemeld wordt, dat de chef der gendarmerie en de commandant der politie vervangen zijn. l\ WWU'W'I 1 Hl1); I f 1 f lé/9 I I I p I Stand op Dinsdag 1 uur n.m.: 756.5 yorige stand: 757.7

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1