WERELD BEWONDERT DE „UIVER"-PRESTATIE Het groote resultaat van den wedstrijd r Douglas: gevleugeld paard Handicap-kans verkeken? 5 ZOO Boeing als derde te Melbourne Parmentier seint alles O.K.! FRANKEN'S Vereenig de katholieke pers PERS EENSTEMMIG IN HAAR LOF BRITSCHE PERS JUICHT J DE BAROMETER WOENSDAG 24 OCTOBER 1934 Avondblad „Cornet" 19 als vierde te Melbourne? Dr. Colijn spreekt f Een les voor Engeland KëHI H i i i Definitief tweede in snelheid Erkentelijk voor alles BROODFABRIEKEN I BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Kans op eersten prijs in de handicap-race echter verkeken Hulde der Zeeuwen Thea Rasche. Bovenstaande radiografisch van Melbourn e naar Londen geseinde foto die vandaar naar Amsterdam per vliegtuig werd over gebracht, toont het moment waarop de winnaars, van de Melbourne-race, Scott en Campbell Black, door Sir Macpherson worden gelukgewenscht Vuurwerk op de Beurs Serenade aan de K. L. M. De Comet 19 Tot „Uiver"-bemanning Naast vreugde over Scott en Black bewondering voor Neder landsche piloten Trafalgar Square te Londen „Uiver" vloog zonder passa giers van Albury naar Melbourne Te Melbourne geestdriftig ontvan gen door Sir Mac Pherson Robertson DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijijiiiiiiiiiiiing HET MELKBROOD VAN FRANKEN IS PRACHTIG! Ij^ïv v vw, u» n.i in hm; hi//////// %z2, NORTH ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARCANC No. 19011 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 d.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Hedenochtend was te 's Gravenhage de drukte op het bureau van de KX.M. en in de omge ving van den Hofweg nog buitengewoon groot. De publieke belangstelling, hoewel minder dan vannacht, toen de spanning haar hoogtepunt bereikte, bleek nog steeds aanzienlijk. Bij de directie van de K.L.M. was het een gaan en komen van bezoekers, die hun geluk- wenschen kwamen aanbieden. Een stroom van telegrammen kwam in den loop van den ochtend binnen. Een van de eersten, die van zijn belangstelling deed blijken, was de minister-president, dr. H. Colijn, die na het ontvangen van het bericht van de behouden aankomst in Mel bourne, het volgende aan Parmen- tier seinde: „Vol bewondering voor schitteren de prestatie bied ik U en verdere bemanning mijn hartelijke gelukwen- schen aan, met geslaagde over komst en met Uw aller benoeming tot ridder Oranje Nassau Orde." Ook de Minister van Binnenland- sche Zaken, Mr. de Wilde, zond telegrafische gelukwenschen. Hoewel men ons geen volstrekte zekerheid kon geven omtrent de verhouding welke thans met betrek king tot den handicap wedstrijd be staat, vernemen wij van de K.L.M. dat het toch uitgesloten moet wor den geacht, dat de „Uiver" den eer sten prijs in den handicapwedstrijd heeft behaald. Reeds Dinsdag was Parmentier zijn maximum-aantal vlieguren bedenkelijk dicht gena derd en de tegenslag, welken hij op de laatste trajecten heeft ondervon den, heeft hem dit maximum doen overschrijden. De „Uiver" kreeg als handicap-tijd 73 uur, .16 min. 48 sec. Bij de K.L.M. kwam hedenochtend nog een telegram in van de heeren van Woelderen en Smeding, voorzitter en vice-voorzitter van de Zeeuwsche vereeniging voor Luchtvaart. Zij telegrafeerden: „Of de K.L.M. een luchtlijntje naar Oud- of Nieuw-Zeeland doortrekt, steeds overwinnen veiligheid, zekerheid, organisatie en een sterk besef van verantwoordelijkheid de moeilijkheden. Daardoor is de „Uiver"-triomf- tocht geworden tot zulk een pakkende prestatie van Nederlandsche luchtwaardigheid en lucht- vaardigheid. Hulde aan de kranige K.L.M. kerels in Mel bourne en in Nederland" „De drie en een halve dag tusschen Milden- hall en Melbourne zijn de grootste gebeurtenis geworden in mijn geheele vliegcarrière". Met deze woorden vangt het relaas aan in de „Daily Mail" van de Duitsche vliegster Thea Rassche, die met de „Uiver" naar Australië is gevlogen en welk relaas uit Albury. waar het toestel een gedwongen tusschenlanding moest maken, werd verzonden. „Het is het schitterende Douglas-toestel, be stuurd door de Nederlandsche vliegers Parmen tier en Moll, dat mij deze dagen heeft gedragen. Zelfs in den strijd tegen het slechtste weer lag het toestel veilig en zeker als een vogel in de lucht. „Het feit, dat het in het toestel zeer rustig was, maakte het mij mogelijk zonder stemver heffing te spreken met mijn beide mede-pas sagiers, de Nederlandsche bankiers." Thea Rasche vertelt verder, dat zij de eer.ige vrouw aan boord was tusschen zes mannen. Daar zij niet mocht sturen, voelde zij zich gedwongen het vrouwelijk deel van het werk te doen: het opdienen van de sandwiches en de thee. Hol- landsche gebakjes en koffie De reis was buiten gewoon comfortabel, ondanks hitte en inspan ning. We waren gedurende de heele vlucht, dank zij de radio, op de hoogte van onze po sitie in de race. Het meest bewogen oogenblik was te Allahabad, toen wij de Mollisons voorbij gingen, die tengevolge van motordefect opga ven. Toen verschenen plotseling Scott en Black, op wie we nauwelijks meer hadden gerekend. Wij waren echter vaker dan zij gedwongen te landen om te tanken en verloren daardc.or tijd. Onze gevaarlijkste tegenstander achter ons was Turner in de „Boeing" Ofschoon we ovtral enthousiast werden begroet, was de ontvangst te Batavia het hartelijkst, daar onze Neder landsche machine duizenden brieven met groe ten meebracht. De hitte was dikwijls drukkend en wij zochten dan verkoeling door ons met natte sponzen te verfrisschen. Wij vlogen over hooge, zwijgende bergen, reusachtige zeeën, woestijnen, steden, vele landen. Toen ik van een hoogte van duizenden voet op de wereld keek wist ik niet wat ik het meest moest bewonde ren: de grootheid en de majesteit van de aarde of het wonder van de menschelyke techniek, welke haar heeft overwonnen. Wij vlogen over grenzen zonder het te weten, grenzen, die zoo hevig door verschillende naties worden betwist. We hadden het geluk de wereld te bezien van het standpunt der engelen en alle aardsche tegenstellingen te vergeten. Het kan zjjn dat wij vliegers, die de wereld zoo vaak op deze wijze zien, zulke goede kameraden zijn omdat wij geen persoonlijk antagonisme kennen en slechts den strijd met de elementen en de materieele hindernissen. Het laatste uur vóór Albury is het ergste geweest van de geheele race. Het werd een dubbeltje op zijn kant met maar steeds verminderden benzine-voorraad. .v.v.- Roscoe Turner en Clyde Pangborn zijn hedenmorgen om 3.56 Amster- damsche tijd als derde met hun „Boeing" te Melbourne aangeko men, 2 uur en 44 minuten na Par mentier en Moll. Kort voordat wij ons doel, Melbourne, bereik ten, op minder dan 200 mijl afstand, moesten wij in den nacht landen. Wij bevonden ons toen in de buurt van Albury en zonden S.O.S.-sei nen uit om benzine. We deden ons best om vol doende te krijgen om de laatste etappe af te leggen. Overigens was alles in orde. De vreugde over de behouden aankomst van de „Uiver" uitte zich op de Amsterdamsche Beurs in het afsteken van vuurwerk, zoodat de groote beurszaal in een minimum van tijd met kruitdamp was gevuld. Intusschen was de stem ming voor de aandeelen ongeanimeerd. Hedenavond om 9 uur zal de Postfanfare een serenade brengen aan de K.L.M., voor het Hoofdkantoor dier Maatschappij aan den Hof weg te 's Gravenhage. Het is waarschijnlijk, dat ook het vierde toestel, dat te Melbourne zal aankomen, een Comet-vliegtuig is en wel de „Gipsy VI" (No. 19), be stuurd door Jones en Waller. Dezen zijn vanmorgen omstr (A.T.) van Port Darwin naar Charleville vertrokken. De Miles Hawk van Walker en Mac Gregor (No. 2), is vanmorgen te half 8 A.T. te Singa pore geland. De Deen Hansen is verder hedenmorgen te 8 uur A.T. van Allahabad naar Calcutta ver trokken. De „Airspeed Courier" van Stodart. die te Karachi vertraging ondervond tengevolge van een lek aan de benzineleiding, vliegt weer en is hedenochtend tegen 6 uur naar Calcutta ver trokken. -m M LONDEN. De verbazingwekkende vlucht van het Britsche Comet-vliegtuig, dat in minder den drie dagen om de halve wereld heeft gevlogen, wordt in alle En- gelsche ochtendbladen met begrijpelij ke vreugde herdacht. De beteekenis van de prestatie van Scott en Black wordt op indrukwekkende wijze door vergelij kingen duidelijk gemaakt. Een schip, dat Vrijdagavond twaalf uur voor den start der vliegtuigen Engeland heeft verlaten, zal pas tegen het einde van de volgende maand, op 26 November, Bris bane bereiken. Te Bagdad kon men Za terdagavond reeds de Londensche och tendbladen van dien zelfden dag lezen, wat op verscheidene plaatsen in Schot land nog niet mogelijk was. De onderkoning van Indië zou in zijn paleis te Delhi de „Times" van Zaterdag gelezen hebben wat stellig de eerste maal in zijn leven was. Nu de spannende vraag, wie eerstaankomende in de race zou zijn, beantwoord is, wordt de algemeene belangstelling voor het verdere ver loop geringer en treedt daarentegen de neiging aan het licht, practische conclusies uit de resul taten te trekken. In verband met het tragische einde van twee Britsche officieren in Italië wordt er op gewe zen dat zü uit eigen middelen een oud vlieg tuig tegen een gering bedrag hadden gekocht, een vliegtuig dus dat niet het prototype is van de moderne Britsche machine. De diepe indruk, welken de prestatie van het Hedenavond om acht uur zal de minister-president Dr. H. Colijn over de beide zenders in den zendtijd van N. C. R. V. en V. A. R. A. een radio-telepho- nische toespraak houden tot de bemanning van de „Uiver" in Melbourne. Zoo mogelijk zal het antwoord van de beman ning eveneens worden uitgezon den. Ook zullen de vrouwen van de vier leden der bemanning worden geïnterviewd, terwijl overigens het geheele program ma van dezen avond aan de prestatie van de „Uiver" zal zijn gewijd. Nederlandsche Douglas-vliegtuig in Engeland heeft gemaakt, komt tot uiting in de volgende passage in de „Daily Telegraph": „Wanneer een verkeersvlieguig met passagiers en luchtpost aan boord bijna zoo snel naar Australië kan vliegen als een race-machine, dan is het de taak der bevoegde Engelsche instan-| ties, er voor te zorgen, dat ook wij verkeers' vliegtuigen bezitten die daartoe in staat zijn.] Scott en Black hebben als sportsmen een grooti sportieve prestatie verricht. Niemand wil hui deze verdiende eer ontnemen. Doch de beidi Hollanders vlogen hun machine alsof het oi niets anders dan hun gewoon beroepswerk gingl Deze wedstrijd maakt een onderzoek naar di Britsche politiek jegens de burger-luchtvaart be slist noodzakelijk." In een bespreking van de LondenMelbour ne race wijst de „Times" er op, dat nog geen honderd jaar geleden een vaart per schip ge durende 38 dagen onmogelijk en ongelooflijk zou worden geacht. Honderd jaar verder zullen de drie dagen van het vliegtuig even langzaam schijnen als de oude zeilschepen, die er zes maanden over deden, thans. doen. Scott en Black vlogen als sportsmen voor de sport. Aan hen komt alle eer toe. Parmentier en Moll vlogen hun toestel, alsof het weinig buiten den gewonen dienst in gebruik was. Het blad concludeert hieruit, dat het absoluut noodig is dat de Britsche autoriteiten hun politiek op luchtvaartgebied moeten herzien. Het record van de „Uiver" is drie dagen, 18 uur, 24 minuten en zes seconden. Als gevolg van de omstandigheid, dat de passagiers van de „Uiver" het vliegtuig te Albury hebben ver laten en de reis per trein naar Mel bourne hebben voortgezet, zou het kunnen zijn dat Parmentier en Moll weinig kans hebben de Handicap race te winnen, ofschoon zij in de snelheids-race definitief de tweede plaats bezetten. Bij de K.L.M. is hedenochtend het volgende telegram van Parmentier ontvangen „Tengevolge van voortdurenden regen was het zeer moeilijk de ren baan van Albury te verlaten. Ik moest daarom alles achter laten ten einde het opstijgen mogelijk te maken en ben alleen met Moll be houden in Melbourne aangekomen. De overige leden der bemanning, de passagiers en de post volgen per auto. Het Douglas-vliegtuig, de cy cloon-motoren en de geheele uitrus ting bevinden zich nog steeds in zeer goeden toestand, dank zij de uitmun tende organisatie der K. L. M. Ik werd hier zeer geestdriftig ont vangen door Sir Mac Phierson Ro bertson en vele overheidspersonen. Ik dank u zeer voor de telegrammen en bloemen en wij zijn zeer erkente lijk voor de onderscheiding, welke ons door H.M. de Koningin verleend werd." mm-m II' m 1 r M Verwachting: Zwakke tot matigen, Zuide- j| 3 lijke wind, nevelig tot half of zwaar be- §j wolkt,later wellicht eenige regen, weinig 3 verandering in temperatuur. Hoogste barometerstand 768.3 te Boeda- pest, Laagste barometerstand 736.4 te Ingö. 3 H Zon op 6.42, onder 4.47. Licht op 5.17. Maan op n.m. 5.05, onder v.m. 9.17. Nieuwe Maan 7 November. ^Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli^ Haarlem - Heemstede - Bloemendaal AltiJO Stand op Woensdag 2 nar n.m.: 76241 vorige stand: 762.6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1