Zoekt gij betrouwbaar Personeel? I Plaats dan 'n „Omroeper" J voor 75.000gezinnen STADSNIEUWS H Nieuw levensbeweging in China GEEN SPRAKE VAN! ONDER LEIDING DER REGEERING liiniiiiiiinuiininniniinniiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiinnimniiiiniiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiB WOENSDAG 24 OCTOBER 1934 ^iiiiiiniinriiTnTinimniitniiiiiiiirtiiiitiifmniriiiMiiiiinimmminiiiiiiuuiiiuiiiiiiiiiuiiiiiiiJiiiiiuiiiiiii^ giiimiiiiiiiiiiiiiiiiniiiimiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiniiumiiiiiinniiiiiiinHimiIlIllB TARIEVEN DER GEMEENTE BEDRIJVEN Adres van de Kamer van Koop handel aan de Gemeente raden Monopolistische positie? AMBTSWONING VAN ONZEN COMMISSARIS DER KONINGIN 20.000 op de Rijksbegrooting uitgetrokken? FAILLISSEMENTEN Spaamevogels, wedvlucht Quievrain Gevonden dieren en voorwerpen Herdenkingsbord Melboume-race W egenbelasting Praagsch Koor Haarl. R. K. Damgenootschap De hondsledenvergadering HAARL. R.K. DAMBOND De damclub T. E. P. Utrechtsche Rechtbank Postzegelverzamelaars Over inbrekers, die niet uitge slapen waren ïxslHi WÊÈÊB iH Aan den Arnhemschenweg te Apeldoorn nadert het nieuw kleinseminarie voor het Aartsbisdom Utrecht zijn voltooiing 625 gulden stuk geslagen Hij kende de situatie 99 De hervorming moet een zedelijke basis hebben en voorbereid worden door karakterver- betering van den eenling Beoordeeling en ver klaring .Wil de „Nieuw-Leven"-heweging een terug Italiaansche Opera Een reorganisatie Auto tegen een boom Zuster Suzanna f Z. H. Exc. Mgr. P. A. W. Hopmans Een stichting voor rakettenbouw Nog dit jaar een proefvlucht Vreemde werknemers Adviescommissie ingesteld FRAUDE TE SCHAESBERG Penningmeester van het Burgerlijk Armbestuur ontslagen te KIND DOODGEREDEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT De Kamer van Koophandel voor Haarlem en omstreken heeft aan de gemeenteraden in haar district het volgende request gezonden: De groote moeilijkheden, waarin de meeste industrieele en middenstandsbedrijven zich be vinden, geven ons aanleiding Uwe bijzondere aandacht nog eens te vestigen op de tarieven voor het gebruik van gas, electriciteit en water. De prijs dezer producten, samengesteld uit de werkelijke kosten voor het geleverde en uit een bedrag bestemd voor afschrijvingen en vernieu wingen kenmerkt zich vóór alles door een be langrijk percentage, hetwelk men gemeentelijke bedrijfswinst pleegt te noemen. Deze bedrijfs winst wordt naar ons gevoelen niet bepaald aan de hand van een noodzakelijk economisch rede lijkheidsbegrip, maar wordt getoetst aan de fi- nancieele positie der Gemeente. Daarin schuilt een groot gevaar. De in vele gevallen gemaakte fout van jaren geleden wreekt zich thans. In dustrie en handel als grootverbruikers dozer producten ondervinden daarvan in de eerste plaats de nadeelige gevolgen. Zy staan intus- schen niet machteloos tegenover de geveerde tactiek. Tal van gevallen zijn ons bekend, waar- by de betrokkenen zich hebben vrijgemaakt van de leveranties, welke op dit gebied, gedurende een lange reeks van jaren van gemeentewege zijn geschied. De huidige moeilijkheden zijn aanleiding, dat op dien weg voortgegaan moet worden. Wij meenen, dat op dit feit de aan dacht gevestigd moet worden, in de eerste plaats voor meergenoemde groep van belang hebbenden en in de tweede plaats in het wel begrepen eigenbelang der betrokken gemeente. Men kan den prijs van een bepaald product niet blijvend houden op een hoogte, die kunst matig genoemd moet worden. Men zoekt dan naar surrogaten, die niettegenstaande de monopolistische positie, die men den betrokken Gemeentebedrijven gewoonlijk toekent in groote massa óf aanwezig zijn, óf gecreëerd kunnen worden. Toepassing daarvan zal moe ten leiden tot een verminderden afzet der van gemeentewege geleverde productien, met ais noodzakelijk gevolg een dalend gemeentelijk winstcyfer. Onze Kamer veroorlooft zich U voor zoover zulks in Uw vermogen is in overweging te geven de bestaande tarieven te herzien en te verlagen, waardoor de mogelijkheid geenszins uitgesloten geacht mag worden, dat het afzet- debiet vergroot zal worden, waardoor de ge meentekas een niet te groot financieel nadeel dezer handeling zal ondervinden. In het voorloopig verslag van de Ryksbegroo- ting voor Binnenlandsche Zaken lezen wij Gevraagd werd welke de financieele gevolgen voor het rijk zijn van het feit, dat de nieuwe Commissaris der Koningin in Groningen niet de voor hem beschikbare ambtswoning bewoont, doch zelf voor huisvesting zorgt. Bij sommige leden bestond niet alleen bezwaar tegen de voorgestelde tegemoetkoming in de kos ten van verwarming, enz., doch eveneens tegen het onderdeel van den post voor nieuwbouw, kosten van inrichting van een ambtswoning. Welke woning betreft dit, werd gevraagd, en is het noodig daaraan f 20.000.te besteden? De Arrondissements-Rechtbank te Haarlem heeft op 23 October failliet verklaard: F. Slot, caféhouder, wonende te Haarlem, Bleekenbergstraat 16. Curator mr. H. J. M. To- nino, alhier. E. Loocks, voorheen koopman in rijwielen en motorrijwielen, thans arbeider, machinist, wo nende te Beverwijk, Torenstraat 20. Curator mr. J. Baron te Beverwijk. F. Hekker, bloembollenkweeker en handelaar, wonende te Overveen, Ter Hoffsteedeweg 24 Curator mr. F. J. Gerritsen, alhier. Rechter commissaris mr. A. L. M. van Berckel. Opgeheven zyn wegens gebrek aan actief de faillissementen van: P. Veenis Kzn., huisschilder, wonende te As sendelft. Curator mr. L. Ali Cohen alhier. H. van Nimwegen, sigarenfabrikant, wonende te Krommenie Weiver. Curator mr. Julius Hoog. alhier. Geëindigd zyn wegens het verbindend wor den der uitdeelingslijst de faillissementen van: de N. V. Visscherij Maatschappij „Ymond", gevestigd en kantoorhoudende te IJmuiden. Cu rator mr. dr. F. A. Byvoet, alhiór. J. D. van Dongen, grossier in suikerwerken te Zaandyk. Curator mr. dr. A. F. H. Schreurs, alhier. De firma van Hoften en Lubbers, gevestigd te IJmuiden gem. Velsen. Curator mr. A. W. Hellema te IJmuiden. D.d. 9 October 1934 werd gehomologeerd het accoord van W. van Eyk, schoenwinkelier, wo nende te Beverwijk. Curator mr. J. A. B. San ders te Beverwyk. J. H. Somers 1, 6, 27; G. A. Steyi 2, 3, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 15, 18, 32; P. Heijmel 4, 7; F. J. Lourenburg 5, 29, 31, 39; G. Beilschmidt 14, 19, 36; J. Staphorst 16, 17, 37, 40, 41; A. Visser 20, 21, 30; H. v. Oldemark 22, 23, 24, 25, 34, 35; M. de Greef 26 28, 38; J. Key sper 33. Kampioen Oud: le H. v. Oldemark, 2de A. Visser, 3de G. A. Steyi. Kampioen Jong: le J. Staphorst, 2de C. Beil schmidt, 3de G. A. Steyi. Kampioen Generaal: le H. v. Oldemark, 2de J. Staphorst, 3de G. A. Steyi. H. Nottrot, Morinnesteeg 23, muts; Voete, Kruistochtstraat 31, autoband; H. Philippo, Schalkwijkerweg 45, armband; A. Jacobs, Kin kerstraat 15, beurs m. i.; A. G. Haak, Emma- kade (wonoschip), ceintuur; Dralsbach, Pon- tianakstraat 8, zadeldekje; A. Biesbroek, Nieu- wekerksplein 19, étui m. i.; A. Lazet, Klooster straat 35, handschoen; G. Slot, Kleine Hout straat ia, horloge, boekje; Kennel Fauna, Friesche Varkensmarkt, kat; Kok, Acaciastraat 76, kat; M. Bartels, Wouwermanstraat 37, por- temonnaie m.i.; J. v. Hooijdonk, Warmoes straat 14, idem; A. Bakker, Korte Poellaan 6, idem m.i.; W. v. Zomeren, Bakkerstraat 3 rd, regenjas; V. de Werff, Stuyvesantstraat 61, rijwielbelastingplaatje; E. Sluiten, Bloemhof straat 9 zw., tasch; J. Braakhuis, Kampersingel 46, tasch m.i.; Stigter, Van Sillemstraat 8, tasch m.i. De firma Lamp in de Barteljorisstraat zal ter gelegenheid van de geslaagde vlucht der „Uiver" naar Melbourne, een herdenkingsbord, vervaar digd door ,,De Porceleyne Fles" te Delft in den handel brengen. Het ronde bord bevat naast een afbeelding van de „Uiver" de woorden: LondonMel bourne-race. Moge ons land groot zijn, in alles waarin een klein land groot kan zyn. Octo ber 1934. i Het kanoor der directe belastingen te Haar lem, Klein Heiligland 84, zal voortaan voor wat de behandeling der Wegenbelasting betreft, ge opend zijn: de eerste vijf werkdagen der week van 8.30 uur tot 12 uur en van 12.30 uur tot 15.30 uur; des Zaterdags van 8.30 uur tot 12 uur. Het wereldvermaarde Praagsche Koor, dat onder auspiciën van impressario Ernst Krauss en onder protectoraat van Zijne Excellentie dr. Ivan Kmo, buitengewoon gezant en gevol machtigd minister van Tsjecho-Slowakije in Den Haag, een tournée door ons land zal ma ken, zal o.a. ook in Haarlem op Zaterdag 27 October een concert geven in het Gemeente Concertgebouw. Voor de onderlinge competitie van deze veree- niging brachten het slechts 2 partijen tot een uitslag. Th. Brandsma verloor van M. v. d. Pa- vert en W. A. Hofstaken gelukte het van C. Stijnman te winnen. De stand op heden van deze clubwedstrijden is: gsp. gw. rem. vrl. pnt. P. Mul 4 3 1 7 G. Zeeuwe 3 3 3 W. A. Hofstaken 3 2 1 5 M. v. d. Pavert 3 2 1 5 Th. Brandsma 3 1 1 1 3 W. Mul 3 1 1 I 3 F. van Rossum 3 1 1 1 3 A. v. Rossum 3 1 1 1 3 J. Lucas 4 1 I 2 3 C. Mul 4 1 1 2 3 W. Besselink 2 1 1 2 F. Lucas 2 1 1 2 _C. Stijnman 2 1 1 1 A. Herben 4 1 1 M. Herben 1 1 J. Besselink 3 3 spelpeil der leden. Hierbij stippen wij even aan, dat alleen zij, die lid van H. R. K.D. zijn, die avonden mogen bijwonen. Vrijdag a.s. zal het le tiental een herkamp spelen tegen „Ontwikkeling" 1 uit Lisse in het R.K. Vereenigingsgebouw aan den Heerenweg te Heemstede. Het is momenteel vrijzeker, dat het tiental compleet zal uitkomen, zoodat de kansen van H. R. K. D. 1 iets gestegen zijn, om zich in de finale van de „St. Bavo" bekerwed strijden te plaatsen. Maarmen zij op z'n hoede, want „Ontwikkeling" 1 laat niet met zich spotten! Dinsdag 30 October zal de jaar-vergadering plaats hebben van bovengenoemden bond in het bekende en fraaie R. K. Vereenigingsge bouw te Heemstede. Vooral met het oog op de as. clubcompetitie, besprekingsorgaan en be stuursverkiezing, valt er niet aan te twijfelen, of geen enkele vereeniging zal op deze zoo be langrijke bijeenkomst absent zijn. Wij hopen van ganscher harte, dat ook deze vergadering wederom vele vruchtbare resultaten voor den Haarl. R. K. Dambond zal brengen. Zooals bekend, moesten de spelers H. de Reus en P. Hollenberg 3 partyen spelen, welke zou den beslissen, wie van beide dit seizoen bord 1 van het le tiental zal bezetten. Men verzoekt ons mede te deelen, dat deze kamp niet in ver band staat met het eventueel te behalen club kampioenschap le klas, daar hiervoor een af zonderlijke competitie wordt gehouden. De eerste ontmoeting tusschen reeds genoemde 2 rivalen eindigde na een uiterst spannenden strijd in remise. De beslissingswedstryd voor de 2e klas A had tot resultaat, dat C. Castricum door zijn overwinning op P. de Raad en Jac. v. d. Kroft, zich in het le tiental ziet geplaatst. Wat de wedstrijden om de persoonlyke kampioenschap pen van „Theorie en Praktijk" betreft, kunnen wij mededeelen, dat hiervoor reeds enkele par tyen zijn gespeeld. Voor de le klas boekte H. de Reus een overwinning op N. Komen, terwijl de partij P. Hollenberg tegen P. Klaver moest worden afgebroken. Eveneens de partij A. BronstingC. Hoek. H. Essenberg verloor tegen J. v. d. Kroft. Voor de 2e klas won J. Valk van P. de Raad. Maandag 29 October aanstaande zal de heer G. Zeeuwe aanvangen met het geven van theo rie-avonden over het damspel. Het behoeft wel geen nader betoog, of deze avonden zullen in hooge mate bydragen tot bevordering van het naar Schagchelstraat 6, Tel. 14450 Een 26-jarige bakkersknecht, uit Rotterdam, en een 25-jarige schoenmaker, uit Amersfoort, beiden gedetineerd in het Huis van Bewaring te Utrecht, stonden Dinsdag voor de Utrechtsche rechtbank terecht wegens diefstal met braak, subsidiair poging daartoe en wegens diefstal van levensmiddelen, een flesch advocaat en een rijwiel. Beide verdachten namen op 17 Augustus sa men een rijwiel weg, dat tegen een huis stond aan het Houtplein te Utrecht De een ging op de fiets zitten en de andere achterop en zoo gingen ze samen op weg naar Amersfoort. Toen ze echter in Bilthoven waren, voelden ze zich erg vermoeid en daarom besloten ze in een onbewoonde villa den nacht te gaan door brengen. Ze belden ergens en aan en toen er niemand open deed, wisten ze binnen te komen doordat er een raampje open stond. In het huis zochten ze naar etenswaren en ook von den ze een flesch advocaat, die door een van de verdachten heelemaal werd leeggedronken. Toen ze genoeg gegeten en gedronken hadden, gingen ze op bed liggen om te slapen. Een on gestoorde nachtrust werd het niet, want een brigadier van politie werd door omwonenden gewaarschuwd, dat er in de onbewoonde villa onraad was. Deze trok er op uit en zag een rywiel by de villa staan. Vervolgens ging hy het huis binnen, forceerde de deur van de slaapkamer en trof binnen de beide inbrekers aan. De beide verdachten bekenden op de terecht zitting alles wat hun ten laste was gelegd. De Officier van Justitie, mr. Camphuis, eischte tegen ieder van beiden acht maanden gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis. De verdedigers, mr. Koelman en mr. Mur- man drongen aan op een clemente straf. De uitspraak werd door den president mr Van der Meulen, bepaald' op 6 November. Een 36-jarige chauffeur, uit Soesterberg, ge detineerd in het Huis van Bewaring, stond te recht wegens verduistering van een auto. In September huurde verdachte van een garage houder te Utrecht een Chevrolet-auto. Hij reed met den auto naar Putten in Gelderland en kwam daar op het onzalige denkbeeld om den auto te verkoopen. Door bemiddeling van een caféhouder werd de auto verkocht voor een bedrag van 625 gul den. Verdachte ging naar Tilburg en Breda en daarna naar Antwerpen, alwaar een groot ge deelte van de 625 gulden werd stuk geslagen Daarna keerde verdachte weer terug naar Breda en werd aldaar gearresteerd. Op dat mo ment waren nog 200 gulden over. De Officier van Justitie eischte zes maanden gevangenisstraf. Verdachte verklaarde, dat hij hevige spyt had van alles wat er gebeurd was en beloofde beterschap. Uitspraak op 6 November. Een 23-jarige arbeider uit Bilthoven, gedeti neerd in het Huis van Bewaring, stond terecht wegens diefstal van een portemonnaie met geld. Verdachte was boerenknecht geweest op een boerderij te De Bilt. Hij had daar een half jaar gewerkt, zoodat hij met de situatie op de boer- dery goed op de hoogte was. Van die weten schap maakte verdachte op 30 Augustus mis bruik door tydens het melken van de koeien toen niemand op de boerderij was daar heen te gaan en binnen te dringen. Hij ging naar boven en haalde uit een pantalon een portemonnaie, waar drie gulden in zat. Verdachte erkende het ten laste gelegde feit te hebben gepleegd. De Officier van Justitie, mr. Camphuis, eischte 5 maanden gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. Uitspraak op 6 November. Een advertentie behoeft geen „kapitalen" te kosten. Plaats maar eens een Omroeper l Rubri- ceertng en geiykvormige zetwyze. Billijk han delstarief. Men schrijft ons van deskundige zijde: Sinds Mei van dit jaar wordt in vele Chinee- sche bladen en ook reeds in enkele buiten- landsche couranten geschreven over een nieuwe strooming in het Groote Rijk van het Midden, de „Nieuw-Leven"-beweging, die neel het Chineesche volk zou wakker geschud heb ben. Inderdaad, oordeelend naar de betrouw- volle berichten, moeten wij ver in China's verle den teruggaan, om 'n strooming aan te wijzen die in zoo'n korten tijd dusdanig de Chineesche mentaliteit voor zich heeft weten te winnen en heele massa's in haar ban geslagen heeft. In hoeverre deze omwenteling der geesten blyvend zal zijn, in hoeverre zy haar doel zal bereiken, is moeilijk te zeggen, temeer, daar de juiste formuleering van doel en inhoud zelf nog eenigszins vaag is.... In ieder geval trekt deze beweging waardoor reeds heele groepen van menschen in China beïnvloed zyn onze aan dacht. Men zal zich zeker omtrent oorsprong, doei en uitbreiding der beweging interesseeren. De volgende mededeelingen hebben wij deels rechtstreeks uit China van een der leden der Katholieke Synodale Commissie, deels uit Chineesche couranten en tydschriften. De groote agitator, die zich voor de „Nieuw- Leven"-beweging interesseert-, het idee gelan ceerd, en de plannen uitgewerkt heeft, hij die ook de grootste stuwkracht der beweging is, is Generaal Tschiang-Kai-Schek.Nog in de lente van dit jaar zette hij het eerst in Nan- chang in een openbare vergadering zyn grond plannen voor de „Nieuw-Leven"-beweging uit een. In Maart riep hij vervolgens in Nanking, de hoofdstad der Chineesche republiek, de groote autoriteiten van het land bijeen en sprak door ken tot het heele Chineesche volk. De vergadering werd bijgewoond door bijna 50.000 Chineezen. In een imponeerende, groot opgezette redevoering ontvouwde hy het doel der beweging, ieder Chinees te maken tot een zedelijk hoogstaand burger om hem van zelf respect en zelfachting te brengen tot achting en liefde voor zijn vaderland. Zijn beweging was, zooals hij verder zegt, niet opgebouwd uit vreemde elementen, doch op het diepste wezen der Chineesche volksziel. Terug naar het oude hoogbeschaafde China met zyn ideaal streven naar vorming van karakter en zedelijke per- soonlykheid, was zijn leus. De mislukking van alle hervormingsbewegingen, die gedurende de laatste tientallen van jaren in China waren op gezet, wijtte hy aan de slaafsche navolging van Westersche methoden, die geen oog hadden voor het Chineesche volkseigen. De daad bij het woord voegend, gaat de ge neraal in een der eerste vlugschriften, die over de nieuwe beweging verspreid werden, voor de grondprinciepen terug naar de oude beginselen van het Confucianisme: Li, Yi, Lien en Chi d.i. zedelykheid, gerechtigheid, nauwgezetheid en schaamtegevoel. Op deze gronddeugden moet de toekomstige Chineesche maatschappij opge bouwd worden en wel moet de hervorming bij den enkeling beginnen, en van het individu over de familie op den geheelen staat worden overgebracht. De generalissimus wyst zijn lanci- genooten op de zending van het Chineesche ras en verklaart dit bewustzyn, dat sinds het einde der Sung-periode vervaagd is, weer wak ker te willen roepen. Men staat verbaasd wanneer men hoort, hoe in enkele provincies de nieuwe ideeën veld winnen. De zakelijke Chinees laat zich een massa kleine voorschriften en regelingen wel gevallen, die zijn leven tot in minieme bijzon derheden regelen; zoo by voorbeeld wordt hem zijn kleedïng, eten, woning, lichaamshouding, gedrag op straat, spreken, omgang met den medeburger enzoovoort, juist omschreven. Een missionaris geeft in de „Deutsch-Chi- nesische Nachrichten" een korte verklaring van doel en inhoud. In zijn geheel beschouwd zou men daaruit haast willen besluiten, dat Tschiang Kai Schek zijn volks slechts algemeene wel levendheid gaat leeren. Wat eten betreft, b.v. vermaant hij het volk er niet mee te knoeien, voor goed gewasschen tafelgerei te zorgen, zon der geluid te eten en te drinken. Wat kleeding betreft: zorg dat alle knoopen aan je goed staan, draag nette schoenen enzoovoort. Doch we treffen ook voornamere maatregelen over het gebruik van opium, tegen de speelwoede, de onrechtvaardigheid en de zedeloosheid, en de Shun-Pao schrijft o.a. „Wanneer de „Nieuw- Leven"-beweging werkelijk haar nagestreefd doel bereiken kan, zal het corrupte beambten- systeem gezuiverd worden." gaan zijn tot de oude Chineesche cultuur, voor haar verspreiding maakt ze ruimschoots ge bruik van moderne propagandamiddelen, pers en massa-meeting. Vooral de Shun-Pao-cou- rant van Schanghai ijvert voor de beginselen van den generaal. Dat het niet om een „losse begeestering" van het volk gaat, bewyzen de maatregelen die reeds in enkele provincies zijn doorgevoerd en het rookverbod op scholen voor de geheele Chekiang-provincie. Men wil ook de armen en sociaal-noodlydenden helpen, en daarom deed een der voornaamste leiders Wang Ching Wei het voorstel aan alle ambtenaren om hun maandgeld in drieën te deelen, twee deelen voor zichzelf te behouden en het derde te be steden voor openbaar hulpbetoon der armen. Hoe zullen wij deze beweging qualificeeren en beoordeelen? Haar nationaal-sociaal karakter is onloochenbaar. Dit wil niet zeggen nationaal- socialistisch. Ook met de fascistische tenden- zen, die in enkele provincies van Midden-Chi- na nogal sterk zijn, schijnt de beweging geen verder verband te hebben. Vele voorschriften lijken ons beter thuis te hooren op de volksschool, dan onder wettelyke verordeningen. Doch laten wij ons niet te zeer leiden door de Westersche denkwijze. Het Chi neesche volk heeft veel meer dan wij het ééne groote familie-idee en is in zijn concepties kinderlyker, zal daarom ook makkelijker deze voorschriften aannemen. Zeker ook is dat het Chineesche volk een evolutie-rijp stadium genaderd is. Het groote Prae dat in deze beweging ligt, mogen we noe men dat een groot aantal leidende personen meedoet, terwijl de regeering zelf de leiding heeft, zoodat aan de komende evolutie geen nieuwe revolutie vooraf behoeft te gaan. Sterker dan bij den Westerschen hervormer zien we hier by den Oosterling in zijn hervor mingsideeën de overtuiging praedomineeren dat deze hervorming een zedelyke basis moet hebben, zedelyk moet worden voorbereid door karakterverbetering van den eenling. Het is de langste en lastigste weg, doch de eenige juiste en we voelen ons in dit oordeel veilig achter de meening van den Plaatsbekleeder van Christus, die voor een sociale hernieuwing van Europa op denzèlfden factor den hoofdnadruk legt, doch wiens stem men niet wil verstaan. Wat we in deze Chineesche beweging nog missen, is het uitgesproken godsdienstig ele ment. Gezien juist den elementair godsdien- stigen drang en ondergrond van het Chineesche volkskarakter ligt hier haar zwakke zyde. Te vreezen is, dat de volksbegeestering spoedig zal bekoelen, wanneer er geen diepere godsdien stige motieven aan worden toegevoegd. Vooral is deze godsdienstige voorlichting noo dig, daar heel wat Christenen, Katholieken en Protestanten, meedoen. Door tijdig in te grij pen en voorlichting te geven aan de Katholie ken, zou de Katholieke kerk mee kunnen wer ken aan den opbouw van het nieuwe China. Voorwaar ligt hier een vruchtbaar terrein open voor de Katholieke actie die in China reeds degelijk georganiseerd is en den zeer bekwamen Chineeschen Pater Yoe-Pin tot leider heeft. Deze heeft een grooten invloed op de intellec- tueelen. Laten wy hopen dat hij pok in dit werk succes zal hebben. Het is langen tijd onzeker geweest, of de Italiaansche Opera dezen winter al dan niet naar ons land zou terugkeeren; zeer dubieuze geruchten deden de laatste maanden de rondte, tot in September de heer Mario La- broca naar Nederland kwam en definitieve plannen gevormd werden. Zoo staat thans vast, dat de Opera Italiana in de maand December haar 37ste Nederlandsche seizoen zal aan vangen. Echter zal het nieuwe speelplan op grondige reorganisatie wordt voorbereid. Een sterk gewijzigde basis komen te rusten; een der meest ingrijpende veranderingen komt wel tot uiting in het feit, dat tijdens de a.s. tour née Mario Parenti niet als dirigent zal optre den; de enthousiaste aanvoerder der Italianen heeft zijn plaats moeten afstaan aan Antonio Votto, een 37-jarigen dirigent, die opgeleid werd aan het Conservatorio San Pietro a Ma- jella te Napels, waar hij onder leiding van den beroemden Arthuro Toscanini arbeidde. In 1933 trad hij als eerste dirigent op in het Covent Garden te Londen, om vervolgens weer naar zijn vaderland terug te keeren. Buiten Italië heeft Votto ook in andere Europeesche landen een goeden naam-, men noemt hem „een der meest op den voorgrond tredende jongere Ita liaansche dirigenten." Het spreekt dus wel vanzelf, dat Nederland zeer benieuwd is naar de kennismaking met Antonio Votto. Men vraagt zich af, op welke wyze hij Parenti rem- placeeren zal, en wat het resultaat gaat wor den van deze dirigenten-mutatie. Naar den aard der in verband met de reorga nisatie gelanceerde berichten te oordeelen, kan verwacht worden, dat Votto niet in de voet stappen van zijn voorganger zal treden; men schynt de Italiaansche Opera een andere rich ting uit te willen sturen dan tot nu toe het ge val geweest is, met dien verstande, dat men voornemens is het niveau der voorstellingen te verbeteren. Wij willen niets afdoen aan de verdiensten van Parenti: men heeft hem altyd beschouwd als een geestdriftig en zeer geroutineerd leider, wiens prestaties sterk beïnvloed werden door de omstandigheden, waaronder deze geleverd moest worden. Doch thans, nu Votto beter materiaal ter beschikking zal krijgen, is het zeer goed mo gelijk, dat de opvoeringen in dezen winter op hooger peil zullen komen te staan. Doch dan kan dit eventueele gunstiger resultaat niet ge heel en al op rekening geschreven worden van Antonio Votto; wy herhalen: de nieuwe muzi kale leider der Italianen zal beter in de gele genheid gesteld worden zijn kwaliteiten te too- nen, dan ooit met Parenti het geval geweest is. Gaan wij in dit verband even de verdere aan gekondigde wijzigingen na: uitsluitend eerste rangs zangeressen en zangers zullen geënga geerd worden (reeds zijn de namen genoemd van Mariano, Stabile, Benjamino, Giali, Foti del Monze), de regie komt te berusten in han den van Salvini, een leerling van prof. Max Reinhardt, nieuwe décors worden ontworpen (o.m. door jonge Nederlandsche schilders), er komt een Nederlandsch ballet onder leiding van Darja Collin, en zoo mogelyk zullen eenige bui tengewone voorstellingen gegeven worden, in welk verband relaties worden aangeknoopt met een Nederlandsch regisseur. Zoo zal dus een geheel andere sfeer dan tot dusverre de huis houding der Opera Italiana gaan kenmerken. Men hoopt, dat deze groote plannen inderdaad tot bevredigende resultaten zullen leiden. Ongetwijfeld was een grondige reorganisatie der Italiaansche Opera reeds gedurende langen tijd zeer gewenscht; men kon geen hoog-ge- stemde bewondering koesteren voor de voorstel lingen, welke door dit vocaal-dramatische gezel schap in ons land gegeven werden. Slechts een zeer speciaal publiek vond in de prestaties der Italianen bevrediging van zyn liefde voor de opera; dit waren zij, die den zang als alles-be- heerschende factor beschouwden, en in de dra matiek slechts bijzaak zagen. Het is gelukkig, dat de leiding der Italiaansche Opera heeft willen inzien op den verkeerden weg te zyn ge weest, dat thans koers-wyziging in het vooruit zicht is gesteld. Zooals de zaken thans staan kunnen goede dingen van de Italianen verwacht worden. Ook ten aanzien van het repertoire zal met de sleur gebroken worden; zoo zijn opvoe ringen in het vooruitzicht gesteld van Verdi's „Falstaff", Casella's „Orpeo", Respighi's „Maria Eqiziaca" en Malipièro's „Finto Arlecchino": interessante werken, welker vertooning men met belangstelling tegemoet ziet. Zooals bekend, is Cor van der Lugt Melsert, die één seizoen als directeur der Opera Italiana gefungeerd heeft, aan het einde van het vorig speeljaar als zoodanig afgetreden. Over dit feit behoeft men echter niet al te zeer te treuren: Van der Lugt heeft zoo goed als geheel geen in vloed op de artistieke leiding der Italiaansche Opera uitgeoefend, zoodat men zijn heengaan nauwelijks bemerken zal. Blykens de tijdens een dezer dagen in Den Haag gehouden persconfe rentie verstrekte inlichtingen (waaraan wij ook het bovenstaande ontleend hebben), is voor het komende seizoen geen directeur benoemd, doch zal het beheer gevoerd worden door een raad van commissarissen (de heeren Th. M. van Dort en mr. A. D. van Buuren), waaraan zyn toe gevoegd mej. Colombo voor de artistieke leiding en mej. Van Honstede voor het administratie ve gedeelte. Het speeljaar, dat eerst in Decem ber aanvangt, zal slechts twee maanden omvat ten. Zoo blykt dus wel, dat de reorganisatie der N.V. Opera Italiana zeer grondig zyn zal. De resultaten hiervan zal men uit den aard der zaak moeten afwachten, doch eenig optimisme is by voorbaat reeds gerechtvaardigd. Het nieu we schip der Italianen kiest spoedig zee; het wordt door een frisschen wind voortbewogen. Dat het in veilige haven belanden zal! Hedennacht omstreeks half vijf reed een vrachtauto, komende van Helmond in de rich ting Nymegen, op den Graafschendijk te Wy- chem door slippen tegen een boom. De auto werd geheel vernield. De chauffeur werd slechts licht gewond. Het hoofd der school in de parochie van den H. Johannes van Oisterwijk, Zuster Suzanna (in de wereld mej. Wïlhelmina Passtoors) is na een langdurige ongesteldheid in den ouderdom van 40 jaar overleden. Den len November as. zal het 20 jaar gele den zijn, dat Z.H. Exc. Mgr. P. A. W Hop mans, Bisschop van Breda, zyn H. Bisschops wijding ontving. Berichten opgenomen in een deel onzer vorige oplaag Het is ingewyden bekend, dat sedert geruimen tyd besprekingen worden gevoerd teneinde te komen tot oprichting van een Genootschap tef bestudeering van het raketten-vraagstuk. Naar gemeld wordt hebben deze plannen thans een vasten vorm gekregen: op 17 October j-k werd te 's-Gravenhage ten overstaan van notaris J. J. M. Braun door het Studie-Comité opgericht de Stichting Nederlandsche Rakettenbouw. Hier bij is besloten in afwachting van een algemeene vergadering, het studie-comité (waarin verschil lende acronantische personen zitting hebben) aIs Raad van Beheer te handhaven, terwijl de heer G. Thoolen bereid werd gevonden het voorzit terschap van den Raad van Beheer op zich té nemen. Doel van de stichting is o.a. het bestudeeren van de mogelijkheid om in verbinding te komen met de planeten, daarbij gebruik makende deels van het rakettensysteem, dan wel met z. g. stra- osfeer ballons. Hierbij zal eveneens worden ge tracht in ruime mate steun te verleenen aaö hen, die op dat gebied proefnemingen doen of daarbij lichamelyk letsel hebben .bekomen Nog kan worden medegedeeld dat de werk zaamheden voor het houden van een raketten- vlucht, reeds in een ver gevorderd stadium be vinden; men hoopt nog dit jaar een proefraket- tenvlucht te houden. De Minister van Sociale Zaken heeft eeö commisie ingesteld, welke van advies kan die nen inzake het afgeven van pas-visa en beo verleenen van vergunningen voor het laten ver richten van arbeid voor wat betreft niet-Neder- landsche musici en artisten en niet-Nederlandsch personeel in hotel-, restaurant- en andere be drijven. Tot voorzitter van de commissie is benoemd mr. A. O. H. Teilegen te 's-Gravenhage. D® commissie is gesplitst in twee afdeelingen, resp- voor musici en artisten en voor hotel-, restau rant- en cafépersoneel. De voorzitter van dó commissie treedt tevens op als voorzitter va° ieder der beide afdeelingen. Tot secretaris van de commissie en van iedef der beide afdeelingen is benoemd J. A. C. Ker sten, adjunct-commies bij den Rijksdienst def werkloosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling te 's-Gravenhage. Naar wij vernemen is de gemeente-secretaris van Schaesberg, de heer P. H., die tevens secre taris-penningmeester van het Burgerlijk Arm bestuur is, als verdacht van fraudes met gelde'1 van het Burgerlijk Armbestuur, in zijn funct'e van secretaris-penningmeester van genoemd armbestuur, geschorst. Op zijn verzoek werd de heer H. Maandag avond in een geheime raadszitting ontslagen. Bij het accountantsonderzoek van de vorig0 week was reeds gebleken, dat de kas van bct Burgerlyk Armbestuur niet in orde was. heeft toen de gelden nog weten aan te zuive' ren, hetgeen hij ditmaal ook wilde doen, ma0f waarvan niets gekomen was. Voor zoover thaUs bekend, zou het om enkele duizenden guldens doen zijn. Maandagmiddag is te Heerlen het achtjar^ zoontje van den heer Bos, toen hij pl°tsieli den Heerlenschenweg overstak, door een vraCti!re auto aangereden. Het jongetje is met ernt111M verwondingen naar het Stè Jozef-Ziekenn overgebracht, waar hy is overleden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 4