UIT DEN OMTREK |Aj <11 DONDERDAG 25 OCTOBER 1934 De bondswedstrijden van den D.H.G.B. Valsch oormerk Isaac Israëls R. K. RAADSLEDEN In den Statenkieskring „Zaandam" BEVERWIJK Gasprijsverlaging DRIEHUIS HALFWEG HEEMSTEDE SPAARNWOUDE SANTPOORT VELSEN IJMUIDEN ZANDVOORT DE LANDBOUW- BEGROOTING Opmerkingen van het Kon. Ned. Landbouwcomité HILLEGOM Bij varkens Tentoonstellingen te Amsterdam, en Groningen Voorbereiding in vollen gang RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN De Vereeniging van R. K. Raadsleden In den Statenkieskring „Zaandam" hebben Woensdag te Uitgeest vergaderd. De voorzitter, de heer C. Venneker, opende de vergadering, die door een twintigtal leden was bezocht, memoreerde de vergadering van 30 Mei j.l. en deed mededeeling van hetgeen inmid dels door het voorloopig bes.uur is gedaan. Nadat de notulen waren goedgekeurd, was het woord aan mr. A. van Haren, leider van het Adviesbureau voor R. K. Raadsleden te Den Haag, die in een goed geducomenteerde rede het nut van organisatie van raadsleden uiteenzette. Hij deed duidelijk uitkomen, dat vooral in deze tijden, waarin de raadsleden voor steeds nieuwe problemen komen te staan, de overheidsbe moeiingen steeds grooter afmetingen aannemen en de zaken, die aan de orde komen, dikwijls niet alleen plaats-belangen, maar ook streek- belangen zijn, organisatie dringend noodig is. Bovendien kan het adviesbureau, instelling van de R.K. Staatspartij, den aangesloten leden vele diensten bewijzen, terwijl het orgaan van de Federatie voor de leden een wegwijzer en raadgever tevens is. Bovendien brengt een or ganisatie het zoo hoog noodige contact tusschen leden van verschillende gemeenten. Met een op wekking aan de aanwezigen om als lid toe te treden en anderen daartoe te bewegen, besloot spreker zijn interessante rede, welke met een dankbaar applaus werd beloond. Na een korte pauze had een geanimeerde ge- dachtenwisseling plaats. Tenslotte deelde de voorzitter mede, dat alle aanwezigen toetraden, zoodat met de reeds eerder toegetredenen de vereeniging thans een 30-tal leden telt. De Sta tenkieskring heeft 63 raadsleden. Nadat nog be sloten was, in de binnenkort te houden verga dering een definitief bestuur te kiezen en een reglement vast te stellen, sloot de voorzitter onder dank met den Chr. groet de goed ge slaagde bijeenkomst. De in de raadsvergadering van 16 Mei j.l. vas gestelde wijziging van de gastarieven heeft in verband met de. inmiddels nog verminderde koopkracht van *de verbruikers in de practijk niet geheel beantwoord aan de verwachtingen welke te dien opzichte des tijds redelijkerwijze mochten worden gesteld. Speciaal de tarieven voor de verbruikers in de klassen 1—4 (dus de afnemers van 1—45 M3 per maand) blijken een beletsel te zijn voor een normale verhooging van den omzet. In een uitvoerig rapport, heeft de Directeur der Lichtbedrijven B. en W. geadviseerd de ge noemde klassen 14 van het bedoelde vast rechttarief op te heffen en daarvoor in plaats te stellen een vrij tarief van 8 cent per M3 zoo wel over den gewonen als over den muntgas meter. In dezen prijs is dan begrepen meter- en installatiehuur. Vervolgens is de wenschelijkheid gebleken om voor het gebruik van gas, uitsluitend voor ver warmingsdoeleinden, geen vastrecht te bereke nen over de maanden MeiSeptember. De voorgestelde verlaging van den gasprijs geeft een winstderving van 17600,welk voordeel geheel komt ten bate van de klein-ver- bruikers. Ook B. en W. zijn van meening, dat het be lang van het bedrijf medebrengt, dat tot gas prijsverlaging wordt overgegaan, weshalve zij den Raad voorstellen in den hiervoren aange geven zin een besluit te nemen. R. K. Mulo-school. Met ingang van 1 Ja nuari a.s. is benoemd tot onderwijzer aan de R. K. Mulo-school alhier de heer S. Redeker, thans onderwijzer aan de R. K. Mulo te Hille- gom. Ziekenfonds-Tandheelkundige practijk. Eenige weken geleden hebben wij medegedeeld, dat in de befaamde kwestie Ziekenfonds-Tand heelkundige practijk binnenkort een beslissing was te verwachten. Het bestuur van het Centraal-Ziekenfonds heeft naar aanleiding van het aangeboden adres, gesteund door de adhaesiebetuigingen van den R.K. Volksbond te Halfweg en Plaatselijk Be lang te Zwanenburg, een omstandig onderzoek ingesteld. Dit onderzoek heeft tot gevolg ge had, dat het bestuur tot de conclusie is ge komen, dat eenige uitbreiding van het aantal zittingsuren van den aan het fonds verbonden tandarts wenschelijk werd geacht. Met dr. H. de la Parra is een overeenkomst gesloten, welke de bestaande spreekuren op Dinsdag van 7.30—8.30 n.m. en Donderdag van 4—5 n.m. met 100 pet. uitbreidt met ingang van deze week op Maandag van 1112 v.m. en Zaterdag van 11.30—12.30 vm. Als is niet bereikt, wat velen wenschten, toch is het behaalde resultaat van belang Verlaging telefoontarieven. De telefoon tarieven zijn verlaagd en bedragen voor locale gesprekken 2 cent (voorheen 214 cent). Inter local gesprekken, naar gelang van den afstand voor een gesprek van 3 minuten, voorheen 10 cent, thans 6 cent; voorh. 15 ct. thans 12 ct.; voorh. 35 ct. thans 30 cent; voorh. 50 ct. thans 40 cent. Zelfportret van Isaac Israels op de ten toonstelling in ,fictura" te Groningen. R.K. Volksbond. In de Vrijdagavond 8 uur te houden ledenvergadering van den R.K. Volks bond in het St. Josephgebouw zal o.a. de ver kiezing van een voorzitter moeten plaats heb ben. De heer v. Alphen, die deze functie sedert de oprichting met volle toewijding heeft ver vuld. zal deze taak om gezondheidsredenen noodgedwongen in andere handen overgeven. Aller opkomst is dringend gewenscht. Burgerlijke Stand Ondertrouwd" H. Th. A. J. TmoldusJ. Snippe; M. J. ManshandeH. H. Schoutens. Getrouwd: A. G. HoenderdosW. Bierrr.an; J. de WolfJ. de Hoop; H. W. FlasehwinkelH. van Thiel. Geboren: H. E. WillemseBoe d, S. Wiersma van Dalen d; H. J. LaeyendeckerStalling z; H. Warmerdam—Nowak z; B M. C. van Bake!— Elligens d. Overleden: S. Offinga, 54 jaar, ongeh; E. M. E. Schulte, 58 jaar. Vergadering tuinlieden. Woensdagavond hield de onderlinge tuinliedenvereeniging „Aer- denhout en Omstreken" een goedbezochte ledenvergadering in Café-Restaurant „Hof van Heemstede". Onder de ingekomen stukken waren o. m. eenige dankbetuigingen van hoofden van scho len voor de fraaie prijzen, ontvangen voor de inzendingen potplantjes van de laatstgehouden tentoonstelling, Met eenige toepasselijke woorden werden we derom twee nieuwe leden geïnstalleerd. Door niet voorziene omstandigheden bleek dat de groote chrysantententoonstelling, die ge houden zou worden op 27 en 28 October, op die datums geen doorgang kan vinden. In over leg met de inzenders zal het bestuur nu een anderen datum vaststellen. Vervolgens had de vertooning op het witte doek plaats van dendrologische schoonheden, welke plantjes waren verschaft door de Den drologische Vereeniging. Het betroffen hier meer speciaal afbeeldingen van Coniferen en loofboomen. Zoo verschenen op het doek prachtexemplaren van ceders uit China en Japan. Maar men zag ook talrijk vele andere boom en uit tal van landen. De heer K. Goudzwaard, die een toelichting gaf, vertoonde ook eenige plaatjes van verschil lende exemplaren eiken uit eigen land, ook hier uit de omgeving, waaruit wel bleek h°t verschil in grootte en groeiwijze. Tevens gaf hij een uiteenzetting van de bevruchting der ver schillende boomsoorten en het zaaien en voort telen daarvan. Bijzonder interessant was ook een collectie kegels van ceders, zoowel groen als geprepa reerd, benevens een groote verscheidenheid ge droogde bladeren van verschillende boomsoor ten. Nadat nog enkele vragen werden gesteld en door den heer Goudzwaard waren beantwoord, was de voorzitter zeker den tolk van alle aan wezigen toen hij den heer Goudzwaard dank zegde voor zijn leerzamen avond. Door den heer B. Nieuwenhuis waren ter keuring ingezonden een groep Begonia Laroïne en een groep Cyclamen Giganthemum, waar mede hij voor elke groep 10 punten behaalde. Na een leerzame rondvraag sluiting. Tooneeluitvoering Zondag 4 November a s. des avonds om acht uur, zal de RK. Toor.eel- vereeniging „St. Jacobus", alhier, een uitvre- ring geven in het vereenigingsgebouw te Spaarn- woude. Bij deze eerste tooneeluitvoering zal worden opgevoerd het tooneelspel in drie be drijven „De eeuwige strijd" dat in deze streken al meerdere bekendheid verwierf en men hoept dan ook op aller belangstelling. De driewieler op den autoweg. Woensdag avond is het zooveelste slachtoffer van de boompjes langs den Rijksweg gevallen. Een vrachtauto van ijshandel Epronck uit Haarlem werd verblind door de lichten van een tegemoetkomenden auto. Hierdoor bemerkte hij een driewielige bakfiets, die voor hem uitreed, pas toen hij nog maar te kiezen had tusschen wielrijder of boom. Zeer wijselijk koos de chauf feur het laatste. Auto en boom werden bescha digd. Het boompje zal er wel het leven bij la ten: treurig neigt het ter aarde. De geschrokken berijder van den driewieler zette zijn reis voort over het rijwielpad, zoodat vele fietsers zich weer hebben geërgerd. Arme driewielers! Belangrijke grondverkoop. B. en W. ctellen den raad voor aan P. S. Pruys te verkoopen te gen den prijs van 1.75 per M2., de perceelen niet bouwrijpen grond, liggende nabij de Voor plaats, ter gezamenlijke grootte van 12478 M2. De daarvoor geprojecteerde straten zullen door den kooper worden aangelegd, die tevens zal zorgen voor een uitgang van deze gronden naar de Hoofdstraat. Verder stellen B. en W, voor aan J. F. Philips te verkoopen tegen den prijs van 6 per M2. een perceel grond nabij de Wüstelaan, ter grootte van ongeveer 40 M2. Schoolvoeding. Eenige dagen geleden be richtten wij, dat de werkzaamheden weer wa ren begonnen voor het Comité, dat zorg zal dragen, dat zooveel mogelijk de invloed der cri sis voor de schoolgaande jeugd wordt verzacht, daar viermaal per week warme maaltijden zul len worden verstrekt. Het Comité beschikt thans over ƒ1500, een mooi bedrag, maar bij lange na niet voldoende om van Maandag 19 November tot einde Maart geregeld de benoodigde schoolmaaltijden te fi nancieren. Hiervoor is noodig, dat er iedere week op nieuw geld inkomt. De nood in vele gezinnen is hoog, Behalve het schrijnend leed van het moment, zijn de gevolgen zoo funest. Wat geeft het of men T.B.C. enz. bestrijdt en daarnaast het kind vatbaar laat worden door ondervoeding voor allerlei ziekten. De gelegenheid om te helpen om den nood te lenigen en het kind van het noodige goede voedsel te voorzen, is er. Laat men dan ook eendrachtig samenwerken in het belang van het kind, dat hulp noodig heeft, en bovenal, laat men opofferingsgezind zijn. Binnenkort zal men een offer van de ingeze tenen vragen. Men zal verzoeken, iedere week een bon van 5 cent middagmaal) of een bon van 10 cent ('A middagmaal) te koopen. Koopt dan een bonnetje, en geeft toestem ming, de volgende week te komen. Men helpt dan het Comité, dat geen moeite spaart om het gestelde doel te bereiken. Het terrein bij het station Velsen. De laad stelde op 2 October jJ. in handen van B. en W. om advies, een verzoek van het bestuur der stichting Nutsspaarbank te IJmuiden om van de gemeente te mogen koopen, tegen den prijs van 9 per M2., een perceel bouwterrein op den hoek van de Briniostraat en het Tiberius- plein aldaar, uitmakende een gedeelte, ter grootte van ongeveer 340 M2„ teneinde daarop een spaarbankgebouw met bijbehoorende wo ning te kunnen stichten. Ten aanzien hiervan kunnen B. en W. mede- deelen, dat zij met de commissie van bijstand in het beheer der openbare werken van mee ning zijn, dat het terrein, omsloten door het Tiberiusplein, de Briniostraat, de Palmenstraat en den spoorweg te IJmuiden, waarvan het bo venbedoelde perceel deel uitmaakt, zoolang mo gelijk dient te worden gereserveerd. Evenals ge melde commissie zijn zij van oordeel, dat de toestanden in deze gemeente niet zoodanig duurzaam zijn gevestigd, dat het gewenscht is reeds thans een beslissing te nemen over de vraag of deze grond al of niet voor bebouwing moet worden bestemd, en dat als eenmaal die tijd is aangebroken en wordt beslist, dat het terrein moet of kan wor.den bebouwd, die be bouwing zal moeten geschieden met een monu mentaal gebouw, gelijk aan dat der Rijks Hoo- gere'Burgerschool en dat der Nijverheidsschool. Op grond hiervan stellen zij voor, op het ver zoek van het bestuur der stichting Nutsspaar bank afwijzend te beschikken en te besluiten, dat het geheele in den aanvang genoemde ter rein voorloopig zal worden gereserveerd. Aan gezien het echter niet gewenscht is bedoeld terrein in den tegenwoordigen, onoogliiken toe stand te laten liggen, stellen zij tevens voor, hen te machtigen aan het terrein een behoor lijk aanzien te geven. Opheffing Openbare school C. B. en W. stellen voor de openbare lagere school C. met ingang van 1 November a.s. op te heffen. Zij stellen voor de onderwijzeres J. J. v. Thiel over te plaatsen van school C. naar school J. en den onderwijzer J. A. van Beelen op wachtgeld te stellen. De 71 leerlingen zullen worden overgeplaatst naar de scholen AI en J. Burgerlijke Stand. Getrouwd: C. J. Schong en J. Prins; N. Roos en K. Vrolijk; H. Docter en D. Bleeker; R. C. Visser en T. Kaan. Getrouwd: J. Doomhouwer en H. Hendriks; J. Warmenhoven en M. van Ombergen; F. L. B. Bogaert en H. Warmenhoven; H. M. Chris- tiaans en G. C. Dam; F. Berghuis en A. v. d. Wal. Geboren: W. G. BoumanKemker z: A. E. Haak—de Vlugt z; A. P. Sietsesde Feber d; M. C. J. VrijhoefBlum z; I. J. Deegenaars Hagewoning z. Overleden: T. Borsjes, 65 j„ ongeh.; P. van Verseveld. 60 j„ wed. van J. Los; H. A. Dohring, 67 j„ wedr. van B. F. Mertins; K. Spruit, 63 j„ echtgen. van I. M. de Broekert; C. H. Sixma, 43 j., echtgen. van D. A. Bossen. Een clubvlag voor D. C. IJ. De voorzitster van het Damescomité, mevr. Ligthart, die mede de jubileumfeesten van D. C. IJ. voorbereidt, heeft namens dit comité aan D. C. IJ. een fraaie clubvlag aangeboden. Mevrouw Ligthart verzocht het bestuur den jeugdigen wereldkampioen Rajchenbach uit te noodigen a.s. Zaterdag de vlag op het clubge bouw te hijschen. Naar concours Het dubbelmannenkwartet onder leiding van den heer J. Beider, zal deel nemen aan den op 3 November te houden kwartettenwedstrijd te Schiedam. Het IJmui- densch ensemble komt uit in de tweede afdee- ling, waarvoor in totaal negen kwartetten in schreven. Waarschuwing! De commissaris van politie te Zandvoort brengt ter kennis van het publiek, dat het den laatsten tijd herhaaldelijk is voor gekomen, dat aardappelverkoopers, onder den naam van erkende verkoopers van Zandvoort- sche duinaardappelen een zeer slechte kwaliteit zandaardappelen aan den man trachten te brengen. Meerdere klachten, hoofdzakelijk uit Amsterdam en Haarlem, kwamen de laatste dagen binnen, waaruit blijkt, dat die verkoopers zich uitsluitend van Zandvoor.sche namen be dienen. Zij leveren een zeer slechte kwaliteit zandaardappelen (van duinaardappelen is geen sprake), terwijl bij naweging blijkt, dat er een 20 a 30 pet. minder is geleverd dan gekocht en betaald werd. De commissaris van politie voor noemd, waarschuwt het publiek tegen de prak tijken van deze aardappelverkoopers en zal gaarne met de juiste namen en adressen van hen in kennis worden gesteld. In enkele geval len werd gebruik gemaakt van de namen: Arie Schuiten; omroeper Zwemmer; Schuitvaar; Koning en Koper. ,,De Heerrijder"van Isaac Israels. Eervol. Naar wij vernemen is de heer J. Verdonck, alhier, die kort geleden slaagde voor het candidaatsexamen muziekgeschiedenis te Utrecht, uitgenoodigd door de Deutsche Rund funk om een causerie te houden voor de radio over oude instrumenten. De heer Verdonck heeft deze uitnoodiging aangenomen en zal eind deze week voor de radio spreken. Het Koninklijk Nederlandsch Landbouw-Co- mité heeft eenige opmerkingen gemaakt naar aanleiding van de Rijksbegrooting 1935, afdee- ling Landbouw. Met instemming is kennis genomen van het voornemen, een belangrijk grooter bedrag be schikbaar te stellen voor subsidiën en overige uitgaven voor het Onderwijs in landbouw, tuin bouw, paarden- en veekennis en hoefbeslag. Met de Regeering is het K.N.L. het eens, dat de in het dienstjaar 1934 op dit artikel toege paste bezuiniging te ingrijpend is geweest, en dat zoo voortgaande deze populaire vorm van landbouwonderwijs zou zijn verdwenen. Het is niet duidelijk, wat de reden is, dat het tekort op de exploitatie van de proefzuivel- boerderij te Hoorn en van de Veenkoloniale proefboerderijen alsmede van selectiemesterijen en voederproeven zooveel lager is geraamd dan voor 1934. Het K.N.L. is van oordeel, dat de subsidiee- ring der proefboerderijen reeds in die mate is verminderd, dat het voortbestaan van verschil lende dezer nuttige instellingen in gevaar wordt gebracht. Dit zou zeer te betreuren zijn, daar de proefboerderijen een zeer belangrijk onder deel van den landbouwvoorlichtingsdienst vor men en met name het contact met de praktijk sterk bevorderen. Inzonderheid zij er op ge wezen, dat aan de proefboerderijen zware eischen worden gesteld, doordat de gewijzigde omstandigheden, waaronder het landbouwbe drijf moet werken, nieuwe proefnemingen nood zakelijk maken. In dit verband zou er eerder aanleiding zijn deze posten te verhoogen dan te verlagen. Weer een. .Gister is weder een lichtpaaltje van den vluchtheuvel der tram aan de Leidsche- straat omver gereden door een auto. De paal werd geheel versplinterd. De voorraad van dit materiaal schijnt op te zijn, want de vernielde palen worden niet zooals voorheen direct door andere vervangen. IBfflHwfflïïiT Echte en valsche oormerken voor varkens In het Crisis-Varkensbesluit van 1933 staat te lezen, dat het „in voorraad hebben, ver voeren, verhandelen, afleveren of slachten" van varkens, zwaarder dan een door den Mi nister te bepalen levend gewicht, verboden is, wanneer deze al te zwaarwichtige huisdieren niet voorzien zijn van een, wederom door den Minister te bepalen oormerk. Zulk een oormerk, bepaalt artikel 7 van het genoemde besluit, mag alleen worden aange bracht door eenige daartoe aangewezen Crisis organisaties. Ook is het aantal varkens, dat gemerkt mag worden, beperkt tot een door den Minister te bepalen aantal. Deze weelde van vernuftige bepalingen en bepaalbaarheden heeft uiteraard een kwaal in het leven geroepen, bij de wet bekend als het valschelijk merken van varkens" en toegepast met de bedoeling om de zoo juist opgesomde voorschriften te ontduiken. Dit valschelijk merken is een strafbaar feit en het is de taak van de Rijksveldwacht of de politie, dit straf bare feit te constateeren. Geen wonder dus, dat het „Tijdschrift voor Poiitie" waarschuwt tegen de. merkvervalschers en eenigê mededeelingen doet van den expert G. J. Koene omtrent de manier, waarop zulke vervalsching gepleegd wordt. Hieruit blijkt, dat het menschelijk imitatie-vernuft, hoewei zeer groot, toch geenszins volmaakt is en dat de speurder doorgaans de vervalsching kan con stateeren. In het politievak zijn er ongetwijfeld sensationeeler branches dan het onderzoeken van varkensooren, maar juist dit soort bezig heden, gering voor het oog van de wereld (niet waar?) hebben soms hun bijzondere verdienste als uitingen van speurzin en toeleg welke men bij de bewakers der openbare orde moet waar- deerea. Hoe ziet het door den Minister bepaalde oor merk der varkens er uit? Het is verschillend naar gelang het levend gewicht der objecten en wel als volgt: a. voor varkens van 5 K.G. tot en met 10 K.G.; een metalen oormerk, dragende aan de eene zijde de woorden „Perfra Delft" en op ae andere zijde de districtsletters van de betrokken Landbouw-Crisis-Organisatie en een nummer; b. voor varkens van meer dan 10 K.G.: een O-vormig omlijnde N, aangebracht door ta- toueering aan of in een der oorschelpen van het varken. Bijgaande reproductie toont nu het geringe doch waarneembare verschil tusschen de oor merken, als voorgeschreven voor varkens van 5 tot en met 10 K.G., en de oormerker., die met een kunstige nabootsing van het origineel waren aangebracht op de ooren van een 23-tal biggen, onlangs door de Rijksveldwacht ui be slag genomen. De figuren A en B toonen voor- en achterzijde van het voorgeschreven oormerk, de figuren C en D toonen de vernuftige na maak, die echter bij nadere beschouwing nogal belangrijk afwijkt van het voorgeschrevene. „De drie en twintig biggen in quaestie, zoo verhaalt de heer Koene, boetten de wandaad van hun baas met hun jeugdig leven. Alle zijn n.l. in beslag genomen, omdat ze niet van de vereischt.e immers van valsche oormerken waren voorzien, en op last van den Ambtenaar van het O. M. en met machtiging van den ont vanger der Registratie geslacht." Op zichzelf genomen zijn al deze wetenswaar digheden misschien niet bijster belangrijk, maar zij geven een kijk op de werkzaamheden dei politie en ook wel op den grooten rompslomp, die daar nog aan verbonden is. Want bet is lang niet eenvoudig, de delinquenten te be trappen, aangezien de ambtenaren der Crisis- wetten, die het eerst de valschheid kunnen waarnemen als niet zijnde „algemeene opspo ringsambtenaren", doch slechts „ambtenaren met beperkte opsporingsbevoegdheid", eerst de politie moeten waarschuwen, die dan een on derzoek instelt, om vervolgens over te gaan tot in-beslag-name, tot aangifte bij den ambte naar van het O. M., die de slachting gelast, waartoe de ontvanger der Registratie machtigen moet. Er schuilt toch ook een onmiskenbare humor in het trieste geval van het varken, waarover het doodvonnis valt, omdat het „val- i sehelijk gemerkt" is. Nu Isaac Israëls vertrok over de eeuwige heuvelen, zoo „bescheiden" zou men bijna zeggen als hij ook leefde, beseft men pas goed wat men in hem verliest: een rasschilder, een hartstochtelijk bewogene door de kleur, dien men met den dooddoener „im pressionisme" eigenlijk veel te vaak tekort heeft gedaan. Er waren er altijd een aantal, onder hen die de vaderlandsche schilderkunst vol gen en liefhebben, die hem buiten en boven den strijd der picturale partijen bleven stellen en zijn werk liefhadden zooals men een fel, innemend mensch kan liefhebben of een schoon natuurverschijnsel. Maar achter de opgebla zenheid van andere artisten, meer „zeitgemasz", is zijn waarde dikwijls schuil gegaan, stil en eenvoudig, ondanks de spontaneïteit en de langdurige levendigheid, die hem nog in zijn ouderdom gave werken deden scheppen. Nu komen de herdenkingstentoonstellingen los. Er is er een te Groningen, in het gebouw van „Pictura": een fraai oud huis, gemaakt tot een geriefelijke en goed verlichte expositie-ge legenheid. Daar is, uit particulier bezit en uit het atelier van Israëls, een tentoonstelling bij een gebracht, die eenige goede werken van hem bevat, maar ook wel 't een en ander dat den overleden schilder van een zwakkeren kant doet zien. Zoo zijn er enkele portretten van professoren, waaruit men te veel de „opdracht" proeft. De schilder heeft zich niet vrij kun nen laten gaan, de opdrachtgever en zijn ver wanten schilderden mee, en de artist moet ten slotte gevoeld hebben dat het élan hem ont zonk. Ook een doek als het groote naakt op den divan, met het vele geel en rood en het niet al te rake modellé, doet den overleden kunstenaar weinig eer aan. Maar men wordt schadeloos gesteld door het nerveuze en rijpe zelfportret met het sigaretje; door een spon taan portret als dat van den hoogleeraar met de witte jas; door een prachtige waterverftee- kening als die van de twee parijsche vrouwen achter den blauwen siphon, welke voor 'n Tou louse Lautrec haast niet onderdoet; door eeni ge vlugge, zonnige strandtafereelen en het kleine, slapende naakt, zoo uiterst beschaafd van kleur. De tentoonstelling bij Huinck Scherjon, aan de Heerengracht te Amsterdam, is belang rijker. Hier hangen geen teekeningen, tenzij een enkele waterverfteekening, maar er zijn veel goede, prominente olieverfschilderijen, die een uitstekend beeld geven van Isaac Israëls' talent. Ruiterstukken uit het Bois de Bou logne ontbreken, evenals de interieurs die hij zoo fijn en atmosferisch schilderen kon in de ateliers der Parijsche midinettes, doch overi gens geeft de tentoonstelling weinig minder dan een kort overzicht van Israëls' verschillen de perioden, waarbij spoedig opvalt dat de schilder spoedig zijn eigen vorm vond en dezen continu behield, tot aan zijn dood. Apart op een ezel staat een ander fraai zelf portret van den schilder, gedaan in dezelfde tinten als dat te Groningen, maar nog voller en rijper van kleur. „De Militaire Begrafenis", een aquarel, is het „vroegste" werk op deze expositie. Men ziet soldaten bij een graf staan en er de voorge schreven salvo's in afvuren. Terzijde staan de figuren van twee doodgravers, deemoedige man nen in nun blauwe kielen. Israëls maak te deze aquarel op zestienjarigen leeftijd en het is wonderlijk, welk een talent hij toen reeds aan den dag legde. Het is een boeiende, levendige waterverfteekening, gaaf en harmo nisch van toon, voortreffelijk van observatie. Twee jaar later maakte de jonge Israëls zijn „Vertrek van een transport koloniale troepen uit Amsterdam", welk werk te Parijs zulk een groot succes had. Begeleid door familieleden en vrienden ziet men de Oostgangers over de Rotterdamsche Leeuwenbrug gaan. Twee muzi kanten, een met 'n fluit en een met 'n trom mel, probeeren den pas te markeeren, maar de gansche groep maakt een ietwat romantischen, weinig gedisciplineerden indruk. Het afscheid is nabij, de achterblijvenden mengen zich, zoo veel ze kunnen, in den troep en de kolonialen groeten, met de hand of met de oogen. Een ietwat burgerlijke, gemoedelijke tragiek heeft het geval en in détails wordt men, door sen timent en door kleurpartijen, soms vrij sterk aan Jozef Israëls, den vader van den maker, herinnerd. Het duidelijkst in het groepje, dat zich in het centrum van het schilderij bevindt: de koloniaal, die zijn oude moeder bij zich heeft. Zij fluistert hem, een kind aan de hand, nog wat in, dat hem met zorg schijnt te ver vullen. Zoo is er 'n kleine anecdotische in slag in dit groote schilderij, maar het is knap en forsch van peinture, voor een achttienjarig Hoewel de datum om in te schrijven voorbij is, is het aantal deelnemende ploegen aan de bondswedstrijden van den D.H.G.B., die Zondag 11 November a.s. in de Turnhal te Amsterdam zullen worden gehouden, officieel nog niet bekend. Door de buitengewoon moeilijke oefenstof voor den eersten graad zijn er voor den hoofd wedstrijd, den strijd om den Bisschopsbeker, slechts drie deelnemende vereenigingen. Jong Leven is met man en macht aan het werk, maar de verschillende commissies zijn voor hun taak berekend. Reeds hebben enkele officieele personen hun langstelling getoond en prijzen beschikbaar ge steld. We noemen daarvan den Inspecteur voor de Lichamelijke Opvoeding in Amsterdam; dr. K. H. van Schagen, die veel belangstelling heeft voor hetgeen er in de katholieke sportwereld wordt gepresteerd en kapelaan Olsthoorn, den geestelijken adviseur van „Jong Leven". Er is thans ook voor den derden graad een wisselbeker beschikbaar gesteld, die naar den geveri „P. Olthoffbeker" zal worden genoemd. De raambiljetten liggen klaar, zoodat dus binnenkort in heel Amsterdam en ook in de omgeving de katholieken zullen worden aange spoord om op li November a.s. een bezoek te brengen aan de Turnhal. artist zeker een geweldig knappe prestatie Na een blik te hebben geworpen op een werk uit Israëls' religieuze periode, wanneer we deze uitdrukking mogen gebruiken, een Processie, die in Amsterdamsch bezit is, zien we doeken die den invloed van Breitner verraden. Het lijdt geen twijfel dat Israëls gefascineerd is ge weest door de groepeeringen der figuren en het coloriet van den grooten schilder, die zijn meer dere was. Een schilderij als „Drie meisjes op brug" (no. 4) toont dit aan, maar toch heeft de factuur iets eigens, iets sterk-persoonlijks. En het duurt dan ook niet lang, of Israëls heeft zich van iederen invloed losgemaakt, hij wordt de gretige, de vlugge en virtuoze im pressionist, maar in het impressionisme meest al van een ontstellende raakheid, geraffineerd van kleur, prachtig van dynamiek. Er zijn menschen, die denken, dat Israëls, de in de eerste plaats spontane werker, die als artist gestorven zou zijn wanneer hij gebouwde, ge- contoureerde, symbolische werken had moeten maken, veel aan het toeval overliet. De par tijen lijken zoo nonchalant in elkaar ge smeerdMaar wie goed toeziet ontwaart, welk een ongeloofelijk raak en vaardig teeke naar hij geweest moet zijn, om met het volle en vette penseel zóó zijn figuren en voorwerpen als 'n volledige illusie te schenken. Met een minimum van omhaal bereikte hij een maxi mum van effect, maar daartoe moest hij eerst zijn voorstelling hevig en hartstochtelijk in den geest hebben gezien. De weg van impressie naar expressie was kort, maar hij werd begaan door een wandelaar, die prachtig stevig liep en niet van zijn innerlijk gezicht was af te bren gen. Er zijn voortreffelijke portretten: dat van Mien Duymaer van Twist, dat van prof. Stein- metz en van prof. Kouwer. Het laatste schijnt door den begiftigde niet erg op prijs te zijn gesteld, maar hoe apert juist is het hautaine van het sujet er in gegeven en hoe sappig en volkomen is het, in een paar zittingen, geschil derd. Men vindt bij Huinck en Scherjou ook den „Heerrijder", de rijke symphonie van de roode jas, het witte paard, het groen van den achtergrond, die op de Olympische tentoonstel ling terecht den eersten prijs behaalde. Men vindt er een superieur werkje als „Strandbou- leiiard", een dame met rooden hoed, die over een balustrade leunt en zeewaarts kijkt, een ongeloofelijk fijn in zilte en lichte atmosfeer ge schilderd doekje, schitterend van kleur en van eenheid in de voordracht dier kleur, ondanks de felle noot van het hoedje. Men ontmoet een ander schilderij van groote spontaneïteit, de „Twee vriendinnen", gedaan in weergalooze drift, maar met een verbluffende raakheid (zie eens hoe superieur de schaduw onder den hoed- rand van de rechtsche figuur is geschilderd!). Dan het groote portret van Mata Hari, in haar met bont gezoomden wintermantel, het portret van Kees van Dongen's echtgenoote, het aristocratische portret van Mangkoenegoro, den brillanten „Oppasser in Artis", met zijn hei-kleurige papegaaien, een sober en met innigheid geschilderd naakt. En zooveel ander goeds en moois Wie een behoorlijken indruk wil krijgen van Isaac Israëls' groot talent, van een schilder kunst, die tot het beste behoort wat na het begin van het impressionisme in Holland ont stond, hij verzuime niet de tentoonstelling aan de Heerengracht te bezoekeh. JAN ENGELMAN IJMUIDEN, 25 Oct. Rijksvischafslag. Tarbot 58 —75 cent per K.G. Griet 18.0030.00 per 50 K.G. Tong 0.751.25 per K.G. Groote Schol 5.2018.00, middel Schol 6.50, Schar 7.008.00 per 50 K.G. Rog 12.5013.00 per 20 stuks. Vleet 1.80 per stuk. Pieterman en Poon 1.905.70, groote Schelvisch 15.00—22.00, middel Schelvisch 13.0022.00, kl. midd. Schelvisch 10.5018.00, kleine Schelvisch 4.8013.50 per 50 K.G. Kabeljauw 29.0056.00 p. 125 K.G. Gullen 3.5015.00 per 50 K.G. Leng 0.50 1.60 per stuk Heilbot 7090 cent per K.G. Wij ting 0.755.00, Makreel 0.405.30 per 50 K.G. Versche Haring 0.401.80 per kist. van de heden aan den Rijksvischafslag aangeko men STOOMTRAWLERS Dirkje 495 manden 2920.Ewald 600 manden 3150.Zwaluw 150 manden 1420.Zwarte Zee 85 manden 1450.Vios II 75 manden 1500. IJsselmond 300 manden 2240.Dolfijn 80 man den 1360. LOGGER K.W. 35 900.- Het Vertrek der Kolonialen", een schil derij op de tentoonstelling bij Huinck en Scherjon, door Isaac Israëls op 18-jarigen leeftijd geschilderd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 10