Groote bewondering voor de prestatie van de „Uiver" De Aartsbisschop ongesteld Het nieuws van heden PANDERJAGER BIJNA STARTKLAAR ZAL FITZMAURICE TOCH STARTEN? De kerkvervolging in Mexico De vliegtijden van de „Uiver" Rouwplechtigheid te Berlijn Opnieuw door het Panamakanaal VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS, DONDERDAG 25 OCTOBER 1934 Ochtendblad Dr. Coli jn spreekt heden middag De strijd duurt voort Poolsche vliegtuigen in nood Het Weer De vlootbesprekingen te Londen Duikboot 109 M. diep BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Nog steeds komen bij de directie der K.L.M. gelukwenschen binnen. De indruk in het buitenland Gelukwenschen en waardeering Britsche luchtdiensten moeten sneller worden Het gesprek van dr. Colijn uitgesteld Aan de radio J. J. Mol, de tweede bestuurder van het prachtige vliegtuig, de JJiver" „Panderjager" einde van deze week startklaar Poging om het record van Scott en en Campbell te breken Senaat verwerpt het voorstel tot uitwijzing van alle katho lieke geestelijken 06.35- 1 1.29 4 54' 1480 302 11.56- —15.32 3 u. 36' 1060 294 15.51- —20.00 4 09' 1210 291 20.35 —23.08 2 33' 730 339 00.00 —05.13 5 13' 1590 306 05.36 —08.53 3 17' 953 289 09.10 —14.09 4 59' 1487 297 15.13 —17.47 2 34' 750 288 18.20 —22.10 3 50' 1078 284 22.42 —03.27 4 45' 1480 312 04.10 —06.44 2 34' 657 253 07.13 —10.34 3 21' 920 275 10.56 —15.20 4 24' 1120 255 15.57 —19.03 3 06' 800 258 19.49 —23.00 3 11' 852 266 23.35 —04.5 7 5 22' 1450 271 05.37—08.55 3 18' 870 264 09.55 —15.20 5 25' 1140 211 23.55 —00.52 0 57* 250 263 jd 71 Mgr. is lijdende aan lichte bronchitishoop op spoe dig herstel De bijzetting van het stoffelijk overschot van generaal Von Kluck K. D- Parmentier, de gezagvoer der van Nederlands nieuwste vliegtrots: de „Uiver"- Japan eischt gelijkheid der defensiekrachten" ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 19012 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag een 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Van alle kanten blijven bij de K. L. M. gelukwenschen binnen stroomen naar aanleiding van het fraaie succes, dat door deze onder neming en door de wakkere be manning van de Douglas-machine in de Melbourne-race bereikt is. De tocht van de „Uiver" is nog steeds en zal dit voorloopig ook wel blij ven, het onderwerp van tallooze ge sprekken. Ook uit het buitenland komen nog berichten, die getuigen van den grooten indruk, die de prestaties van het dappere Neder- landsche viertal ook daar hebben gewekt. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor 's-Gravenhage heeft den volgenden schriftelij ken gelukwensch gericht tot den heer Plesman in diens kwaliteit van directeur van Koninklijke Luchtvaart Maatschappij alhier: „De bijzondere prestatie, welke door de tot de vloot van Uw maatschappij behoorende „Uiver" is verricht, heeft ons opnieuw met groo te waardeering voor Uw maatschappij vervuld. In het bijzonder heeft het feit, dat een ver- keerstoestel van Uw maatschappij met beman ning, passagiers en post erin, geslaagd is, bin nen 53 uur den afstand Londen—Batavia af te leggen, ons Nederlandsche hart goedgedaan, omdat hierdoor het contact tusschen moeder land en koloniën zeer aanmerkelijk kan worden verbeterd. Maar niet minder belangrijk is het feit, dat Uw manschappen den traditioneelen naam van de Hollanders als „de vrachtvaarders van Europa" nieuwen luister hebben bijgezet. U kunt ervan verzekerd zijn, dat de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor 's-Graven hage het een groot voorrecht acht, dat de bin nen haar gebied gevestigde Koninklijke Lucht vaart Maatschappij een allereerste plaats in het Nederlandsche bedrijfsleven inneemt. Wij bieden U en Uwe maatschappij met deze, zoo hoogst belangrijke, door de „Uiver" behaal de resultaten onzen oprechten gelukwensch aan." Voorts heeft de Kamer nog een telegram van gelukwensch verzonden aan de bemanning van de „Uiver" te Melbourne. De Koninklijke Nederderlandsche Automobiel Club heeft aan den directeur van de K. L. M. te 's-Gravenhage en aan de bemanning van de „Uiver" te Melbourne telegrammen van geluk wensch gezonden in verband met de schitteren de sportieve toeristische prestatie in de Londen Melbourne-race. Het hoofdbestuur van het Alg. Ned. Verbond heeft een telegram van hulde gezonden aan de „Uiver" te Melbourne en een van hartelijken gelukwensch aan de K.L.M. te 's-Gravenhage. De directie en het personeel der firma Mut ters, sedert jaren in zulk een nauw contact staande met de K.L. M., hebben er, naar aan leiding van de LondenMelbourne-vlucht, be hoefte aan gevoeld, op bijzondere wijze van hun waardeering voor de directie, en het per soneel inzonderheid voor de koene vliegers, te doen blijken. In het kantoorgebouw der K.L.M. werd gis termiddag aan den heer Plesman als huldeblijk een groote bloemenkorf aangeboden, waarop een ooievaar gezeten was, voorzien van vleugels en met een mand met afbeeldingen van de beman ning van de „Uiver". Op de vleugels stond het opschrift: „Zij vliegt zoo schoon, zoo zuiver. Onze welbekende Uiver", en: „Heel Mutters was in spanning, voor de K. L. M.-bemanning." Het woord werd gevoerd door den heer J. A. v. d. Hulst, adjunct-directeur der firma, den heer A. J. de Ruiter, lid van het personeel en den heer H. P. Mutters, waarna de heer Ples man de sprekers bedankte. Op alle toespraken volgde een hartelijk applaus. Naar Reuter uit Londen bericht, heeft de Kamer van Koophandel aldaar in een schrij ven aan de „Press Association" de aandacht gevestigd op de fraaie resultaten van de Engel- sche en Nederlandsche vliegers in de Mel bourne-race. Snellere maildiensten op de Britsche luch- lijnen worden dringend noodig geacht, Het fraaie succes door de Comet- en Douglas- machines bereikt, rechtvaardigt meer dan ooit de vraag van de zakenwereld naar een snel leren maildienst op de luchtlijnen tusschen de verschillende deelen van het Britsche rijk. Men sprekt de hoop uit, dat naar aanleiding van de recente gebeurtenissen, die nieuwe mogelijkhe den hebben geopend voor het burger lucht- vaartverkeer, een nieuwe richting zal worden ingeslagen. Stanley Bruce, de Australische gezant te Lon den heeft gewezen op de ernstige lessen, die het Britsche rijk moet trekken uit het succes van een Nederlandsch vliegtuig in de Enge landAustralië-race. Bruce verklaarde, dat deze wedstrijd een der merkwaardigste gebeurtenis sen was van den tegenwoordigen tijd. Engeland heeft de taak om de opgedane ervaringen te verwerkelijken. De vlucht bracht twee landen heel dicht bijeen, en de tijd, die hiervoor noo dig was, is velijk aan den tijd noodiv om een pakje van Schotland naar Londen te zenden. De prestatie van de Nederlandsche luchtvaar- ders geeft duidelijk de richting aan, die de En- gelschen moeten nastreven en Bruce hoopte ernstig dat men dit steeds voor oogen zou blij ven houden. Het gesprek van Minister Colijn met de bemanning van de „Uiver" is, ondanks de hier te lande tijdig getroffen voorbereiding, tengevolge van den grooten afstand, het aan merkelijke tijdsverschil en den kor ten tijd van voorbereiding, niet tot stand kunnen komen, aangezien de maatregelen, welke men in Austra lië moest nemen, daardoor niet vol ledig getroffen konden worden. Het gesprek zal thans vermoede lijk heden om 13.20 uur Amster- damsche Tijd worden gehouden. De radio, die het Nederlandsche volk de laatste dagen, aanvullend aan het dagblad- nieuws zoo prachtig op de hoogte hield van de verrichtingen van de deelnemers aan de LondenMelbourne-race, voornamelijk van de „Uiver" en de „Panderjager" had voor Woens dagavond weer de volle aandacht voor zich op- geëischt. Minister-president Colijn zou het woord rich ten tot onze wakkere landgenooten, die snel. maar toch niet zonder rampspoed het verre Australië hadden bereikt. Er zullen er niet veel geweest zijn, die niet te klokke acht de radio hadden ingesteld zóó, dat zij de toespraak van Dr. Colijn konden hoo- ren, maar er zullen er evenzeer niet veel ge weest zijn, die niet danig waren teleurgesteld toen prompt acht, de mededeeling kwam. dat door technische bezwaren de uitzending van de ministerieele toespraak geen doorgang kon vinden. En tochen toch, onverschillig welke zen der men had opgezet, men bleef luisteren. Mis schien, wie weet, hooren we toch nog wat van datgeen, dat sinds Zaterdagochtend ieder hart. dat Nederlandsch voelt, heeft beziggehouden. We krijgen dan de dames van het wakkere viertal voor de microfoon en alle vier zijn even enthousiast over het bereikte resultaaten even verwachtend naar den terugkeer van haar geliefden. „We hadden goeden moed, dat alles wel zou gaan; we weten dat ze niets wagen zouden, we hebben het beste gehoopt, we zijn heel blij en wij hopen hen gauw terug te zien. Dat was zoo ongeveer, in niet eens zoo verschillende toonaarden geuite meening van de vier wak kere vrouwen, die drie dagen en nachten vol spanning hebben gewachtgewacht, maar niet gevreesd. O, die goede, die weldadige zekerheid, wat de K. L. M. doet, wat onze mannen doen is wèl-gedaan, is safe. Dankbaar waren zij allen ook voor de talrijke bewijzen van meeleven in deze dagen ontvan gen. Neen, ons volk is zoo onhartelijk niet als het eruit ziet! „Ik wist er haast geen weg mee," zei me vrouw Parmentier, „met al die betuigingen van hartelijkheid; de telefoon stond niet stil en dan, al die telegrammen!" De heer Kruijt, sous-chef van den vlieg- technischen dienst van de K. L. M., vertelde daarna, dat het oorspronkelijk in het plan gelegen had ook de F 36 te doen deelnemen, maar de tijd was daarvoor te kort. Toen we aan Parmentier vroegen welke race hij maken zou, de snelheidsrace of de handi cap, zeide hij: Je weet nooit hoe een koe een haas vangt. De koe heeft de haas niet gevangen. Dat kon ook welhaast niet als men weet dat de machine van Scott 350 K.M. per uur kon ha len en benzine genoeg in kon nemen om 4000 K.M. achter elkaar te vliegen. Parmentier, die mede-verantwoordelijk was voor drie passagiers, heeft als eerste en laat- -T:; Het kranige viermanschap van de „XJiv er". Van links naar rechts: B. Prins K. D. Parmentier, J. J. Moll en C. van Brugge ste boodschap meegekregen en opgevolgd de K. L. M.-leus: „Safety first." De Douglas heeft bewezen zijn plaats waard te zijn en de veiligheid is bij deze machines op bijzondere wijze in acht genomen door het aan brengen van kleppen, waardoor de gevaren van een te snelle landing worden ondervan gen. Fokker heeft dan ook reeds aangenomen in licentie enkele dezer toestellen te bouwen. Uit *s Gravenhage wordt gemeld: Geyssendorffer seinde Woensdag middag uit Allahabad, dat de Pan derjager tegen het einde van deze week weer startklaar zal zijn. Het toestel zal met uitgetrokken lan dingsgestel verder vliegen. Men vestigt er de aandacht op, dat hierdoor de vliegsnelheid van den „Panderjager" zal worden ver minderd, maar dat een herhaling van hetgeen te Allahabad gebeurd is, voorkomen wordt. De Iersche vlieger Fitzmaurice, wiens toe stel niet aan de eischen had voldaan, die gesteld waren voor deelneming aan de Melbournerace, heeft naar uit Londen wordt bericht, te kennen gegeven morgen te wil len starten en te zullen trachten het record van Scott en Campbell te verbeteren. De landingsproeven op het vliegveld te Portsmouth heeft hij Woensdag met succes afgelegd, waarna hem door den vertegen woordiger van het Amerikaansche departe ment van luchtvaart een luchtwaardigheids certificaat is verstrekt. Volgens een later ontvangen telegram zou Fitzmaurice eerst morgen officieele proeven afleggen. Hij zou dan Vrijdag starten. MEXICO, 24 Oct. (Reuter). De Mexi- caansche senaat heeft een wetsvoorstel verworpen, waarin op den staatspresi dent een beroep werd gedaan, om alle Katholieke priesters uit het land te zetten. Naar uit Ciudad Bravos in den staat Guer rero gemeld wordt, heeft de regeering van dien staat bevel gegeven, dat de bisschop van Chi- lapa en alle overige katholieke geestelijken bin nen 72 uur het gebied van dén staat moeten hebben verlaten. Den uitgewezenen wordt overtreding van de grondwet verweten. In den staat Chihuahua heeft de regeering een kerk gesloten, waarin zich een niet door de over. heid toegelaten proesterseminarie bevond. Bij het verschijnen van de politie waren 22 semina risten aanwezig, welke evenals de geestelijken van de kerk uit het gebouw verwijderd, werden. Naar het Katholieke blad „Palabra" uit den staat Colima meldt, zijn daar de beide laatste kerken gesloten en de nog aanwezige geestelij ken uit het land gewezen. De onder de studenten gehouden stemming over de staking heeft tot resultaat gehad, dat van de 13 faculteiten drie gestemd hebben voor voortzetting der staking, acht tegen de staking en twee blanco. De universitaire werkzaamheden gaan dus weer beginnen. PILLAU 24 Oct. (V.D.) De bemanning van drie Poolsche watervliegtuigen, die in de bocht van Danzig buiten de Duitsche territo riale grens op het water gedaald waren, is door Duitsche schepen in veiligheid gebracht. Een der machines is gezonken, de beide anderen, waarvan één zeer ernstig beschadigd is, zijn de haven van Pillau binnengesleept. Ver trek Aan komst Vlucht iuur Afstand K.M. Kruis snelheid K.M. u. u. u. u. u. u. u. u. u. u. u. u. u. u. u. u. u. u. uur, 28 minuten, het oponthoud 18 uur Traject MildenhallRome RomeAthene AtheneAleppo AleppoBagdad BagdadDj ask DjaskKarachi KarachiAllahabad AllahabadCalcutta CalcuttaRangoon RangoonAlor Star Alor StarSingapore SingaporeBatavia BataviaRambang RambangKoepang KoepangDarwin DarwinCloncurry CloncurryCharleville CharlevilleAlbury AlburyMelbourne 49 minuten; de reisduur dus 3 dagen, 18 uur, 17 minuten. iiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiirj Verwachting: zwakke tot matigen, zuide- lijke tot zuidoostelijken wind, nevelig tot H half of zwaar bewolkt, later wellicht eenige regen, weinig verandering in temperatuur. EE Verdere vooruitzichten: zacht met later kans op regen. illlllllllllllllllllllllllllllllilllüllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli A. b. s.s. „Flandria", 24 October. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht, Mgr. J. H. G. Jansen, is door een lichte bronchitis getroffen en moet het bed houden. Dientenge volge heeft Mgr. vandaag' niet het H. Misoffer kunnen opdragen. Mgr. gevoelt zich ook vermoeid ten ge volge van de groote drukte van de Congres- week en van de doorstane hitte. Er bestaat gelukkig geen reden tot on gerustheid. Verwacht mag worden, dat Mgr. weer spoedig hersteld zal zijn. Dinsdagavond is de „Flandria" van Per- nambuco vertrokken. Nader wordt ons geseind, dat de toestand van Mgr. Jansen Woensdag onveranderd ge bleven is. Mgr. is naar een koelere eerste klas-hut overgebracht. Het gemis van de opgeruimde verschijning van den Aartsbisschop bracht aan boord een gedrukte stemming. Allen waren diep onder den indruk, toen de Aartsbisschop bij het dagelijksch avond gebed in de kapel voor het eerst ontbrak en in diens plaats Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Lemmens den Bisschoppelijken Zegen gaf. Tijdens de godsdienstoefening is voor het herstel van den hoogen zieke gebeden. Ook de kapitein was in de kapel aanwezig. De hooge zieke, voor wien de noodige maatregelen getroffen zijn, wordt met de grootst mogelijke zorgen omringd. Pater Duynstee moet rust houden; Zijn Eerw. lijdt aan rheumatische aanvallen. BERLIJN, 24 Oct. Hedenmiddag is op het Zuidwest-kerkhof te Stahnsdorf het stoffelijk overschot van wijlen generaal Von Kluck bij gezet. De Rijksregeering had besloten tot een staatsbegrafenis, ter huldiging van de na gedachtenis van den leider van het eerste le gercorps, die tijdens den oorlog kans heeft gezien het Duitsche front tot onder den rook van Parijs vooruit te stuwen. Een vertegen woordiger van Adolf Hitler, leden der Rijks regeering, generaals en duizenden officierenen manschappen, bewezen den doode militaire eer door een défilé langs de baar. De rouwstoet werd gevormd door een batal jon wachttroepen uit Berlijn, een eskadron hu zaren, een batterij van het derde regiment ar tillerie en cavalerie. Ook verschillende andere regimenten waren vertegenwoordigd, evenals vele organisaties van oud-strijders, oud-officie- ren en de Berlijnsche studenten. Achter de baar schreed ook rijksbisschop Muller. Aan het graf werd door generaal von Macken- sen een krans neergelegd namens den ex-kei zer. Z.H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht is lij dende aan lichte bronchitis. Plechtige begrafenis van generaal von Klnck te Berlijn. De Amerikaansche vloot oefent opnieuw voor een snelle doorvaart door het PanamakanaaL De vlootbesprekingen te Londen. Japan eischt „gelijkheid der defensiekrachten". De kerkvervolging in Mexico. Senaat verwerpt het voorstel tot uitwijzing van alle katholieke geestelijken. Uitbreiding van den militairen diensttijd? Wat de „Grato" te zien geeft. Vergunningen, tot nu toe verleend, doch waar op volgens de Omzetbelasting geen aanspraak bestaat, worden ingetrokken, Op den onbewaakten overweg nabij Rijssen is een auto door den trein gegrepen; een inzit tende werd gedood en een zwaar gewond. Onnes van Nijenrode failliet verklaard. Bji den directeur van den Vleeschekuringsdienst te Weesp heeft de justitie administratieve be scheiden in beslag genomen. Na den tocht van de „Uiver". Bewondering in binnen- en buitenland. Panderjager einde der week startklaar. Nederlandsch elftal wint met 70 van Centraal Hongarije. New-Yorksche Beurs: Een bestere stemming oploopende koersen, slot vaster. Unfair play Het fair play, loyaal toegepast, zal prettige gevoelens opwekken bij te genstanders en vrienden. Zoo hopen we en zoo gebeurt ook vaak. Maar soms ook heeft het een heel andere uitwerking. Er zijn n.L lieden, die, wetend, dat hun tegenstanders fair play spelen, daar gaarne misbruik van maken. Zij rekenen eenvoudig op het fair play en nemen zoo vaak mo gelijk de gelegenheid waar om un fair te doen, in het vertrouwen, dat de andere parij kwaad met goed zal vergeldenHoe vaak gebeurt het niet, dat iemand een ander grof behandelt, omdat hij weet, dat het slachtoffer niet op dezelfde wijze zal reageeren. Zou hij het vermoeden hebben, dat hij met glijke munt wordt terugbe taald, dan zou hij anders doen, mahr nu speculeert hij op het fatsoen en het gevoel voor fair play van den an der, om er van te kunnen profiteeren. Moet dit een reden zijn om het fair play wat tammer toe te passen? Allerminst, maar het kan geen kwaad te bedenken, dat we niet fair behoeven te zijn om anderen er mis bruik van te laten maken. Daarom kan het fair play vergezeld gaan van een zekere mate van voorzichtigheid, die actief wordt, als het misbrui ac tief wordt. Dan zullen de egoïsten leeren, wat het zeggen wil een fair mensch kwaad te maken. CRISTOBAL 24 Oct. CV. D.) Volkomen on verwacht is heden de Amerikaansche vloot in de Limen-Bay verschenen. Kort daarop begon de doorvaart van 88 oorlogsschepen door het Panamakanaal in de richting van den Stillen Oceaan. Men verwacht, dat de oorlogsschepen in 40 uur door het kanaal zullen zijn gevaren. In dien tijd is het handelsverkeer in het Pa namakanaal stop gezet. LONDEN 24 Oct. Vandaag zijn de Ameri- kaansch-Japansche vlootbesprekingen begonnen. Nadat de Japanners hun houding in algemeene lijnen hadden gemotiveerd, verzochten de Ame rikaansche gedelegeerden nadere ophelderingen. De Japansche voorstellen zijn heden aan pre sident Roosevelt geseind. De Amerikaansche delegatie loochent niet, dat een der sterkste punten der Japansche eischen de wensch naar gelijkheid van defensierechten is. Te Tokio wordt bevestigd, dat Japan bij de vlootbesprekingen te Londen de volgende voor stellen zal doen: Pariteit der verdedigings krachten, opheffing van het vlootverdrag van Washington, vaststelling van een globale tonna ge en afschaffing der aanvalswapenen. ROME, 24 Oct. (V.D.) De onderzeeër Galileo Ferraris heeft bij duikproeven een diepte ge haald van 109 M. Daarmede is het tot dusver bestaande record gebroken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1