STADSNIEUWS B0UWE EGBERTS Het vraaggesprek met de „Uiver "-bemanning MARIA-STICHTING Luchtvaartfonds Haarlem, 25 Oct. UILENSPIEGEL.... DONDERDAG 25 OCTOBER 1934 Bollenhandelaar- oplichter Dank der regeering Kalemen was in Sept. te Genève Belgische consul dood geschoten f0.60 voldoende voor 1 maand AGENDA Hij kocht maar raak en bediende zich van naam-gelijkenis met bona-fide handelaars Verkeerde usance gehekeld HAARLEM KAN HERADEMEN Een aantal kleine inbraakjes en diefstallen opgehelderd Het verhoor Rechercheur slaat slag HET JUBILEUM DER HANDELSSCHOOL Kranslegging BOERENKNECHT STAAT TERECHT f 500.van patroon gestolen Kennemer Fotokring Jubilea bij de N. Z. H. daar is het meerendeei der rookers het roerend over eenser is voor Uw pijp geen geuriger en beter tabak te vinden dan Douwe Egberts Echte Friesche Heeren-Baai! ECHTE FRIESCHE HEEREN-BAAI 10 - 15 - 20 ct. per half ons. Voor de Stille Armen Besmettelijke ziekten Herma's Poppenspel BURGERLIJKE STAND BILJARTEN Om den Centraalbeker CORRESPONDENTIE IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK Dank van Plesman De post in orde! Het Uiver-lied GELUKWENSCHEN NAAR MELBOURNE Aan den burgemeester van Albury De schitterende daad der „Uiver"-bemanning lokt tot vrijgevigheid OOK FRANKRIJK GAAT LUCHT-RACE ORGANI- SEEREN HET OVERSCHOT VAN GILLMAN EN BAINES Morgen een graf in Ilaliaanschen bodem Rekeningen betaalde hij met bons van buitenlandsch steunbureau Tijdens den opstand te Oviedo POLITIE-STOPTEEKENS ZOU ER ZELFS NIET IN GESLAAGD ZIJN UW KINDEREN TE DOEN CE- LOOVEN DAT LEVERTRAAN EEN VERSNAPERING IS Ga daarom ook over op DIOPHA - HET SMAKELIJKE visch- POEDER - UW KINDEREN ZULLEN U ER DANKBAAR VOOR ZIJN In alle Apoth.enDrog. Raadpleegt Uw Arts! DiophaN.V.-IJmuiden DSOPSsHIA 26 October INSTELLINGEN DAMMEN RAJCHENBACH IN HAARLEM Schitterend simultaanspel van den wereldkampioen HET SERUM TEGEN PEST Voor de Haarlemsche Rechtbank stond Don derdagmorgen een 20-jarige koopman v. Z. uit Hillegom terecht, die zich schuldig had ge maakt aan flesschentrekkerij. Verdachte had in de afgeloopen drie jaar bloembollen gekocht, terwfjl hij wist, dat hij niet over voldoende geld beschikte om die bol len te kunnen betalen. Een bollenkweeker uit Hillegom als getuige gehoord, verklaarde, dat de naam v. Z. wel be kend was in de bollenwereld, dat hü daarom in de meening had verkeerd, dat hij met een bona fide handelaar te doen had. Hij had hem eerst 20.000 bollen besteld en had er den volgenden dag 4500 laten halen en zou deze denzelfden avond nog komen be talen. Daarna was deze getuige, toen betaling uit bleef, naar den vader van verdachte gegaan. Deze deelde toen mede. dat zijn zoon niet over geld beschikte en hij dus zijn geld wel niet zou zien. De verdachte merkte op, dat er niet over contantebetaling was gesproken en er ook geen voorwaarden waren gesteld. Een andere getuige had 500 hyacinthenbol- len aan verdachte geleverd, welke verdachte volgens zijn zeggen nog dien zelfden dag moest leveren. Ook hier was nooit betaling van ge volgd. Later had verdachte hem de bollen te ruggegeven. Dit waren echter bollen, die ver dachte van den vorigen getuige had betrok ken. Van een andere getuige had verdachte weer in totaal voor f 18.92 bollen gekocht op de conditie van contante betaling, welke echter eveneens was uitgebleven. President: „Op die manier leeft u dus op kosten van uw schuldeischers." Verdachte: „Neen, in geen geval." Van een volgende bollenhandelaar betrok verdachte voor f 27.bollen, eveneens op de conditie contante betaling. Getuige: „Verdachte zei, morgen hebt u uw geld." Getuige vroeg aan verd.: „Van welke Z. kom je?" Verdachte had toen gezegd: „Van v. Z. Co Officier: „Je handteekening stelde je ook zoo. dat je er uit leest v. Z. Co., zoo slim ben je wel." President: „Het wordt hoe langer hoe mooier." Verdachte was al eens eerder voor de recht bank geweest voor een diefstalzaakje waarvoor hij echter was vrijgesproken. Hij voerde tot zijn verdediging aan, dat de verkoop zoo weinig opleverde, omdat hij veel geld moest uitgeven voor reis- en andere on kosten. Later was hij gehandicapt door den militairen dienst, doch hij wilde gaarne een verklaring teekenen, dat hij voor 1 Februari e.k. alles kon en zou betalen. Een andere getuige verklaarde, dat ver dachte van hem bollen had betrokken en dat er toen gesproken was over het drukken van een prijscourant. herdachte zei toen: „Als ik ze niet betalen wil. betaal ik ze niet." Deze getuige teekende bij zijn verklaring aan, dat het wel usance is in de bollenstreek om het drukwerk te betalen met het daarmee ingekomen geld. Officier van Justitie: „En als dat nu eens geen geld oplevert, dan betaal je de drukkosten niet." Getuige: „Neen." Officier: „Ik moet zeggen, de usances van fatsoen in de bollenstreek gaan hard naar be neden." President: „Er is in de krant ook al tegen u gewaarschuwd. Hebt u wel eens gekochte bollen geheel betaald." Verdachte: „Jawel." President: „De rapporten van de politie lui den anders ongunstig." De officier van justitie had den indruk, dat verdachte zeer sterk gebruik had gemaakt van de overeenkomst van zijn naam met dien van een bekende bollenhandelaar.. Ook op de zitting maakt verdachte een zeer ongunstigen indruk. Hij probeert de rechtbank wijs te maken, dat de rechter van instructie de antwoorden onjuist zou hebben opgemaakt. Zonder geld koopen en wachten met betalen tot dat eens een winstje wordt gemaakt, noemde spr. een zeer schandelijke practijk, die dan wel in de bollenstreek kan voorkomen, maar waaraan de officier toch een einde wil maken. Hij eischte zes maanden gevangenisstraf. Uitspraak 8 November e.k. stonds het woord. Verdachte is een bekend leu genaar en werd reeds eerder voor diefstal ver oordeeld. Daarom vond hij dat er geen ver zachtende omstandigheden waren aan te wij zen en eischte het volle pond: één jaar en zes maanden met aftrek van voorarrest. De verdediger, Mr. Stomps, voerde alles aan, wat nog eenigszins als verzachtende omstan digheid zou kunnen gelden. Uitspraak over 14 dagen. De politie van Bloemendaal ontdekte Woens dagmorgen in een tuin te Bloemendaal drie per sonen, die er niet thuis behoorden. Het waren drie Amsterdammers de 33-jarige arbeider S„ de 33-jarige smid Z. en de 35- jarige bakker v. C. In den tuin vond de politie verder in hun nabijheid eenige rijwielplaatjes. Aangezien deze plaatjes vermoedelijk van diefstal te Haarlem afkomstig waren, leverde de Bloemendaalsche politie de drie mannen aan de Haarlemsche politie uit. Hier werden ze aan een verhoor onderworpen. Z. en v. C. bekenden zich in Haarlem aan „diefstal in vereeniging" te hebben schuldig ge maakt. Ze hebben n.l. in den nacht van Zaterdag op Zondag jj. uit een schuurtje staande achter een perceel aan de Leidschevaart een rijwiel met hulpmotor en een dynamo ontvreemd. Verder hebben ze uit drie schuurtjes, staande achter perceelen aan het Christiaan Huijgens- plein vijf rijwielplaatjes, een electrische lamp en een flesch melk ontvreemd. S. ontkent. Ze zijn in bewaring gesteld. Het onderzoek duurt voort. Dinsdagavond om kwart over tien trof een rechercheur van politie op de binnenplaats van de H. B. S. aan het Santpoorterplein den 26- jarigen Haarlemmer K. aan. Hij vertrouwde het zaakje niet en fouilleerde den man .Hij bleek in het bezit te zijn van een breekijzer, een glassnijder, een zaklantaarn en twee sleutels. De rechercheur bracht den man naar het politiebureau, waar hij voor een onderzoek in bewaring werd gesteld. Bij hem thuis werd een huiszoeking verricht. Hierbij vond men achter een steenkolenkist een fototoestel, dat bij een inbraak in de Linden- straat was ontvreemd. K. bekende toen de inbraak en diefstal in dit perceel te hebben gepleegd. Men zal zich nog herinneren, dat daar be halve het fototoestel een doosje met ruim 0.70 uit den meter een bedrag van ruim 4 aan kwartjes en twee rijwielplaatjes werden ge stolen. Verder bekende K. dat hij zich door verbre king van een keukendeur op 17 October toegang had verschaft tot een perceel in de Mamix- straat 36. Daar werd 10.40 ontvreemd. Ook bekende hij nog een poging tot inbraak in de v. d. Meerstraat en tenslotte bakende hij, dat hij in het kleedlokaal aan de Doelen een tweetal portemonnaies met geld en een rijwielplaatje in étui had gestolen. Het onderzoek in deze zaak duurt eveneens nog voort. Wij berichtten reeds, dat het 25-jarig bestaan van de H. B. S. A. aan de Raaks feestelijk herdacht zal worden. In het programma is thans nog opgenomen een kranslegging op het graf van Dr. A. Borg man, eersten directeur der H. H. S. van 1909 1920. Deze kranslegging geschiedt door oud leerlingen op Zondagmiddag 28 October op de Algemeene Begraafplaats aan de Kleverlaan om 3 uur. De heer ir. H. Vis zal een korte rede uitspreken. Hedenmorgen werd voor de Haarlemsche Rechtbank de zaak behandeld tegen den 19- jarigen boerenknecht M. de R., uit Zaandam, verdacht van diefstal. Op den avond van den 28en Augustus was hij door over 'n sloot te springen langs den koe stal de boerderij van zijn patroon, den landbou wer Br., binnengedrongen. De familie was uit, zoodat hij rustig zijn slag kon slaan. Uit een linnenkast op de slaapkamer had hij een geld kistje en 'n portefeuille weggenomen, in'n kopje vond hij nog wat huishoudgeld. Alles bij elkaar bedroeg de buit ongeveer 500.—. Een vriend van verdachte had de politie over een en ander ingelicht en werkelijk had men eenige dagen later het vermiste geldkistje op een weiland nabij de boerderij van Br. gevon den. Verdachte bleef echter maar steeds ont kennen dat hij iets van de zaak af wist en pro beerde zijn handen in onschuld te wasschen. Deze houding hield hij vol tot op het oogen- blik dat hedenmorgen de rechtszitting begon. Toen kwam echter de sensatie. De politieman die het eerste onderzoek geleid had, kwam met een overtuigend bewijs: een tabaksdoos, die ze ker aan verdachte had toebehoord, met een bankbiljet van 200.— er in, die gevonden was in het weiland, dicht bij de plaats waar vroe ger het geldkistje ontdekt was. De verdachte kon niets anders doen dan zonder meer beken nen. Hij had het geld noodig gehad om uit te gaan en om zijn kind te onderhouden. Het verhoor der volgende getuigen, den land bouwer Br. en diens vrouw, bracht weinig nieuws aan het licht. Achtereenvolgens werden zij verrast door de mededeeling van den presi dent, dat verdachte een volledige bekentenis had afgelegd. Er was nog eenig geharrewar over de vraag, of het kistje door verdachte was opengemaakt. Verdachte zelf ontkende dit, hij had slechts het huishoudgeld opgemaakt, dat hij in het kopje gevonden had. Van het verhoor der overige getuigen, die nog op de rol stonden, zagen alle partijen af. Daarna nam de Officier van Justitie aan- Woensdagavond hield de Kennemer Foto kring een bijeenkomst in de bovenzaal van de Sociëteit „Vereeniging" aan den Zijlweg. Door den heer J. J. Hens uit Amsterdam werd op zeer duidelijke en interessante wijze het onderwerp „Fotografie bij avondlicht" behan deld. Spr. gaf eerst een uiteenzetting van de omstandigheden waarmede een fotograaf reke ning heeft te houden als hij kunstlicht ge bruikt, hetzij geheel als zoodanig, hetzij als ondersteuning van het daglicht, de wenschelijk- heden omtrent plaatsnelheden en lensopening, en kwam daarna tot een beschouwing over portretfotografie, het fotografeeren van stil levens en de z.g. table-top-fotografie. De heer Hens, die een uitgesproken voorliefde voor de portret-fotografie bezit, bleek deze materie wel zeer goed te beheerschen. Dit bleek niet alleen uit de belichtings-schema's, welke op het doek werden geprojecteerd, doch ook uit de door hem zelf vervaardigde foto's, die na de pauze wer den besproken. Wanneer men daarbij nog voegt de raadgevingen ten opzichte van te gebruiken papiersoorten en ontwikkelaars, zal men be grijpen dat het voor belangstellende amateurs een vergadering was, die veel genot verschafte. De avond werd verder gevuld met het ver volg van den 50-punten-wedstrijd voor lan- taamplaten, proefprojectie etc. Het is voor den K. F. K. 'n verblijdend tee- ken dat iedere vergadering nieuwe belangstel lenden, daardoor nieuwe leden en groei van de vereeniging meebrengt. Nu konden weer drie nieuwe leden worden geïnstalleerd. Het projectie-materiaal werd op voorstel van het bestuur vernieuwd, waardoor het modern ste materiaal thans ter beschikking van de vereeniging staat. Vandaag vieren de hereen W. v. Duijn, wegwer ker, F. W. Zwemmer, wegwerker en H. Keur, wegwerker, hun 25-jarig jubileum in dienst van de N. Z. H. T. M. Te hunnen huize werden zij gecomplimenteerd door den chef van de afd. Weg en Werken, den heer Ir. B. Nugteren en den heer W. Zanen, hoofdopzichter, waarbij de gebruikelijke enve loppe met inhoud werd aangeboden. De heer Duijn, werkzaam bij de afd. bovenleiding, werd bovendien gefeliciteerd door den heer K. Schuyt, opzichter van deze afdeeling. Een deputatie van het bestuur van het Jubi leumfonds der N. Z. H. bracht aan de jubila rissen de gelukwenschen van het personeel over, waarbij de voorzitter, de heer J. IJsendijk, een toespraak hield en een oorkonde en de geschen ken aanbood. De heeren Keur en Duijn werden verrast met (Ook in onsen en halve ponden.) een ameublement en de heer Zwemmer met een dressoir en pendule. Aan de echtgenooten van de jubilarissen werd een bloemstuk geschonken. Ook een deputatie'van de collega's van de be trokken afdeelingen zal de jubilarissen komen gelukwenschen. Gezamenlijk zullen de jubilarissen nog eens op een feestavond van Maandag a.s. in het ge meentelijk concertgebouw gehuldigd worden. Van Mevr. X f 10.- Alhier zijn van 14 tot en met 20 October drie gevallen van roodvonk, één geval van d'phthe- rie en één geval van kinderverlamming ge constateerd. Zondagmiddag om half drie zal in het ge bouw „St. Bavo" een kinderspel opgevoerd wor den, n.l. Herma's Paedagogisch Poppenspel „De geschiedenis van den jongen die zoo jokte". Daarna Jan Klaassen. Alle kinderen zingen mee! Voor verdere bijzonderheden zie men de ad vertentie in dit nummer. Ondertrouwd: 24 October, A. Hendriks en C. A. Scheiberlich; H. J. Sonnenberg en I. J. T. G. Vierhout; B. v. d. Sluis en W. A. Koot; W. P. C. Haenen en O. Cenders; C. A. J. P. Jas pers en A. Jansen; D. Loddsr en C. D. M. Dernison; C. J. Schuijt en J. M. Schellings; T. J. F. Jonkman en C. Pastor; J. C. Diependaal en W. A. Snoeks; W. F. Peters en P. C. Snoeks; R. Wolf en C. G. E. Gouwenberg; B. H. J. Zipp en H. G. Lonzeck; B. Bouwman en L. Ko nijn; F. J. Flesman en J. C. Hundling. Getrouwd: 24 October, M. Kooijmans en M. Jansen; A. Schoorl en J. H. Visser; J. J. v. Bree en E. H. Warmerdam; H. A. Arxhoek en C. H. v. Kempen; J. A. v. Zutphen en K. Smeets; H. J. de Leeuw en W. Vreeken; W. Kraan en M. L. Dinger; I. Joustra en E. W. J. v. Seggelen; D. Baas en E. Siebert; J. Bakker en A. P. Thomassen, G. Kraaijer en M. J. Kol- derie; P. v. d. Vis en C. Knaap; M. H. A. Mel- chior en J. J. Kremers; D. G. Bosman en L. E. Götz v. d. Vet; J. A. v. Dongen en C.M. J. Hoekstra; W. J. Beaux en B. Boswinkel; M. C. Meijer en A. C. de Graaf f; J. Schepman en H. Baart. Geboren: 22 October, A. v. d. Eijkhof—Ver meer, z. 23 October, M. H. B. SpruijtWinter, z.; M. A. v. d. ValkReinert, z.; J. Brugts v. d. Laan z. 24 October, A. J. Kerstenv. d. Zon, z.; A. HoeksemaTor, d.; B. Scholten Bouwknecht, z. Overleden: 23 October, A. de Beer, 78 jaar, Kruisstraat. Het laatste gedeelte van de ontmoeting tus- schen Vriendenkring en Haarlem-Noord, werd Woensdagavond in „Centraal Bar" gespeeld. De gasten wisten iets op te halen, doch verloren met 84 caramboles. De uitslagen zijn: Vriendenkring H.-Noord Bannink—Snoeks TerhorstDe Groot v. d. GevelBos Rolfsv. Vliet 70—39 44—50 85—100 94125 Totaal 293—415 Vorige uitslag 415310 Eindstand 708624 „Een enthousiaste voor Brabant" gelieve haar adres te willen opgeven. Vervolg van Pag, I. Dan is het woora' aan den heer Plesman: „Ik breng jullie hartelijk dank voor het volbrengen van dezen tocht, die uitgevoerd is op een wijze, die hier den grootsten lof heeft weten te wek ken, niet alleen hier, maar ook in Indië en ver buiten de landsgrenzen is uitgegaan. De maatrebelen, die u genomen hebt, getui gen van uitstekend inzicht en hooge vakkennis. Hoe lang was de aanloop bij den start in Al- bury?" Parmentier: „Daar de machine geheel leeg was, was de start vrij kort, maar het terrein was ook zeer klein. We hadden heel weinig snelheid, we konden de machine gauw van dén grond aftrekken, maar toch hadden we nog voldoende ruimte om, als het niet gelukte, haar te laten uitrollen. De aanloop was ongeveer 200 M." De heer Plesman: „Hoe is het met de post en de toevertrouwde stukken?" Parmentier: „Zijn allemaal afgeleverd, nog denzelfden middag zijn zij per auto naar het postkantoor gebracht en zullen nu wel zijn bezorgd." De heer Plesman: „Wensch namens mij de passagiers een aangenaam verblijf in de hoop dat zij in Indië een goede reis. zullen hebben en in den besten welstand hier weer zullen terugkeeren." Parmentier: ,,Ik zal het doen; we hebben van de passagiers buitengewone medewerking onder vonden, zij hebben absoluut niets geleden onder den snellen overtocht, hebben heerlijk geslapen en zijn buitengewoon enthousiast." Plesman: „Bent u tevreden met het bereikte resultaat? U weet dat u 11 Nov. uit Indië zult vertrekken. Is de datum van vertrek uit Australië al vastgesteld?" Parmentier: „Nog niet definitief, morgen beginnen we met het vliegtuig te inspecteeren en ed motoren na te kijken; we zullen u den datum zoo spoedig mogelijk laten weten." Plesman: „In Indië wenscht men u te huldi gen. Vindt u het goed dat alle regelingen daar door den heer Nieuwenhuizen van de K. N. I. L. M. worden getroffen?" Parmentier: „Uitstekend directeur!" Plesman: „Was de olieverzorging van de Shell in orde?" Parmentier: „Uitstekend wij hebben niet de minste moeilijkheden gehad." Plesman: „Ik beng u nog de bewondering van het het K. L. M.-personeel over en verzoek u mijn oprechten dank te willen overbrengen aan den den Consul-Generaal Staal en onze belde vertegenwoordigers in Melbourne. Wilt u voorts 1000 gulden beschikbaar stellen voor de hospitalen in Albury. Wil aan de Hol- landsche koionie zeggen, dat wij ons in den geest bij hun voelen en spoedig aan het regel matig verkeer op Australië zullen deelnemen." Parmentier: „Ik zal het doen mijnheer en dank u voor het in ons gestelde vertrouwen." Nu dan, tot 17 November op Schiphol!" Aldus besloot directeur Plesman zijn vraag gesprek met Parmentier, die daarna nog eens voor de microfoon geroepen werd door den technischen dienst van de K.L.M. om inlichtin gen te geven over een radio-gesprek, dat met Bandoneg gevoerd zou zijn en door de P.T.T. naar Nederland zou worden doorgegeven. Ja, gesproken had Parmentier wel, maar hij dacht dat het al doorgezonden was, hetgeen hij meende te mogen afleiden uit hetgeen Dr. Co- lijn had gezegd. In Den Haag echter was men van meening, dat die uitzending te half drie zou geschieden. Tot overeenstemming tusschen Melbourne en Den Haag kwam het hieromtrent niet, waarna de omroeper aankondigde, dat het goed-door- gekomen gesprek ten einde was. Toen werd de K.L.M.-marsch gespeeld; een Potpourri „Zoo zingt Holland" en „De Rotter- damsche Vlag" van B. Verhallen besloten met het Wilhelmus deze radiohulde. Het K.R.O.-programma werd door de Phohi op wasplaten opgenomen en zal via den Phohl- zender op een voor Oost- en West-Indië ge schikt tijdstip worden herhaald. De tekst van het Uiver-lied van den K.R.O. luidt als volgt: Er vaart een golf van vreugde door ons landje, Want Holland staat weer aan den kop. De „Uiver" is naar Melbourne toegevlogen, Het enthousiasme stijgt bij ons ten top. Heel het lage land aan zee Vloog in gedachten mee Met onzen grooten Parmentier. Refrein: Jongens, heb je 't al vernomen, Onze Uiver op zijn vlucht, Is in Melbourne aangekomen En werd koning van de lucht. Laat nu Neerlands driekleur wapperen, Na de spanning juichen wij, Een hoezee, een hoezee Voor den stoeren Parmentier En zijn mannen er bij. De bond van exploiteurs van radio-centrales heeft telegrammen gezonden aan de bemanning van de „Uiver" te Melbourne en aan de directie der K.L.M. Het telegram voor Melbourne luidde als volgt: Aan de bemanning van de „Uiver" te Melbourne; behouden geland: dat verbrak de angstige spanning van 300 000 op radio-centra les luisterende Nederlanders. Parmentiei, Moll en metgezellen onze oprechte hulde. Namens den Bond van exploiteurs van radiocentrales, Kuipers, voorzitter. Aan de directie van de K.L.M. werd een tele gram van den volgenden inhoud gezonden: „Wij verzonden heden een telegram van den volgen den inhoud (volgt tekst) en voegen daaraan toe: Onze nationale trots is de K.L.M. De A.N.WJ3. Toeristenbond voor Nederland heeft telegrammen van gelukwensch gezonden aan de bemanning van de „Uiver" te Meloourne en de directie der K.L.M. Tweede couplet Wij wonen in een land van gras en koeien Dat driekwart onder water staat. Wij houwen niet van bluf en van sensatie, Maar als het moet, dan doen wij onze daad. Al heb je ook geen stem, Zingt toch een lied voor hem Dien prachtman van de KIM. De Nederlandsche consul te Melbourne heeft opdracht ontvangen den burgemeester van Al bury den dank der Nederlandsche Regeering over te brengen voor zijn hulp en die zijner stadgenooten aan het K.L.M.-vliegtuig, de „Uiver" en zijn bemanning bewezen. In een oproep aan het Nederland sche volk wekt het dagelijksch be stuur van het Nationaal Luchtvaart fonds in volkomen overeenstem ming met de directie van de K.L.M. allen, die geprikkeld door de schit terende daad van de bemanning van de „Uiver", hun steentje bij willen dragen tot bevordering van de Nederlandsche Luchtvaart, op, dit te doen door hun bijdragen te storten op giro no. 9000 van den penningmeester van het Nationaal Luchtvaartfonds te 's Gravenhage. Zij bevorderen daarmede een groot Nederlandsch belang. De Fransche Minister van Luchtvaart, Dena'n, heeft medegedeeld, dat hij het zeer betreurt, dat Frankrijk niet heeft deelgenomen aan de LondenMelbourne-race. Het Fransche vlieg tuig dat zou deelnemen, kreeg pech op den avond vóór het vertrek. De Minister wees er op, dat het overwinnende Comet-viiegtuig was voorzien van verstelbare schroeven van Fransch fabrikaat. Ook Frankrijk zal binnenkort een grooten internationalen wedstrijd organiseeren. Het stoffelijk overschot van de Britsche avia- teurs Gillman en Baines, die tijdens hun deel neming aan de Londen—Melbourne luchtrace boven Italiaansch gebied zoo tragisch otu het leven zijn gekomen, is per trein te Napels aan gekomen en van het station overgebracht naar het Palazzo San Gervasio aldaar. Zeer vele belangstellenden waren aan het station aanwe zig, toen de trein met liet stoffelijk overschot arriveerde. Men zag o.a. den lucntvaart- attaché van de Automobiel Club van Italië, den commandant van het garnizoen van Napels, den piloten en reserve-piloten van de luchtvaart- afdeelingen, die te Napels zijn gedetacheerd. Nadat een Evangelisch priester een rouw dienst had geleid, werden de kisten met het stoffelijk overschot bedekt door Engelsche en Italiaansche vlaggen, op onder kransen bedolven vrachtauto's en geëscorteerd door troepen van de luchtvaartafdeeline, naar het Engelsche kerkhof overgebracht, waar zij werden opge steld in een daar ingerichte chapelle ardente, in afwachting van de teraardebestelling op Vrij dg a.s. BERN, 25 Oct. Reuter) De politie te Ge nève deelt mtde, dat de moordenaar van Mar seille, Kalemen, onder den naam Kliment en verder Kwatemik en Bensj in juli en Septem ber van dit jaar in een pension te Genève hebben vertoefd. Zij verklaarden, in het geheel geen geld te bezitten en betaalden hun rekeningen met bons van een buitenlandsch steunbureau. BRUSSEL, 25 Oct. (Reuter.) De Belgische consul te Santander Staxlars, die begin October naar Oviedo was gegaan, is hier tijdens den opstand door revolutionnairen doodgeschoten. 1 ti" Voor verkeer, dat den agent van achteren nadert. Voorverkeer, dat den agent van voren en achteren nadert. Voor verkeer, dat den agent van voren nadert. Gebouw „St. Bavo": Coöperatie „Volharding", 8 uur; R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur; Bestuur Fostpersoneel, 8 uur. Schouwburg Jansweg: Ensemble De Boer van Rijk „Tante Roosje", kwart over 8. Stadsschouwburg: Vereenigde Haagsche Spe lers „Lachende contanten", kwart over 8. Gemeentelijke Concertzaal: Haarlems Ge mengd Koor „Der Messias" van Handel, 8 uur. Café-restaurant Gebr. Brinkmann: Socië teitsavond K.J.M.V., kwart voor 9. Frans Hals Museum: Tentoonstelling werken van H. van Steenwijck van 105 uur. Faiace: „Peenhaar", op het tooneel: Rain- bowballet, 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo" Proza en Poëzie, 8 uur R. K. Bevolkingsbureau 8 uur Alberdingk Thijm, 8 uur Triduum voor de leden van den R. K. Volksbond, 8 uur. Stadsschouwburg Tooneeluitvoex-ing voor de Vereeniging „Geloof en Wetenschap", kwart over 8. R.K. Leeszaal en Bibliotheek, Nieuwe Gracht 70 Geopend dagelijks van 10 tot 5 en van 7 tot 9 uur; 's Maandags van 2 tot 5 en van 7 tot 9 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend op werkda gen van 104 uur en op Zondagen van 12 tot 2 uur. R. K. Bureau voor Ziekenverpleging. Aanvra gen bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1, Haarlem. Tel. 11671. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes. lederen dag 1012, 24, 89 uur. Zaterdag 1012 uur. Adres: Bioemhofstraat 1 Haar lem. Tel. 11671. Wit-Gele Kruis (R. K. Kraamhulp. Wijkver pleging en Magazijn Parklaan 75 (telef. 16391). Spreekuren: R. K. Kraamhulp: Dinsdags van l.tot 2 uur, Vrijdags van 1 tot 2 uur Spreekuren: R. K. Wijkverpleging, Mëgazijn verplegingsartikelen, inschrijven lidmaatschap, 'z inlichtingen alle werkdagen vsn 10 tot 5 uur. R. K. Openbare leeszaal en Bibliotheek. Opengesteld: dagelijks van 10 tot 5 en van 7 tot 9 uur. 's Maandagsochtends gesloten. i Onder buitengewoon groote belangstelling gaf de nieuwe wereldkampioen Maurice Rajchen- bach Woensdagavond j.l. te Haarlem in Café- Restaurant Brinkmann, Groote Markt, eene simultaanséance voor leden en genoodigden der Damclub „Haarlem". Toen de voorzitter der Damclub „Haarlem", de heer H. A. van Abs, het welkomstwoord sprak, bleek dat velen de gelegenheid hadden benut het spel van den gentalen 19-jarigen we reldkampioen van nabij te kunnen volgen. Met het oog op de plaatsruimte en den beschikbaren tijd besloot het bestuur der Damclub „Haar lem" het maximum-aantal deelnemers voor deze séance op 40 vast te stellen. De heer van Abs feliciteerde Rajchenbach met z'n behaald succes in de afgeloopen match om den wereldtitel en bood hem namens de Damclub „Haarlem" een fraaien zilveren molen aan. Rajchenbach toonde zich hiermede zeer ver rast en dankte met eenige waardeerende woor den. Hierna kon de simultaanséance beginnen. In vlot tempo ving Rajchenbach zijn wande ling langs de 40 borden aan, die voor het mee rendeei bezet waren door geoefende clubspelers. Reeds na een y. uur spelen vielen de eerste slachtoffers en aan Rajchenbach's geniaal spel was wel te bemerken, dat hij dezen avond in Haarlem zeer weinig winstpuntjes zou achter laten. Binnen het uur waren reeds vijf slachtoffers gevallen, alhoewel gezegd moet worden, dat alle deelnemers zich kranig weerden en het den simultaanspeler lang niet gemakkelijk maakten. Doch ook in simultaanspel bleek Rajchenbach een meester te zijn. Opmerkelijk was 't, dat wij gedurende den geheelen avond aan geen enkel bord noemenswaardig nadeel voor den wereld kampioen hebben kunnen ontdekken. Alleen G. A. Ottolini was vrij spoedig een schijf voor, doch Rajchenbach verdedigde zich aan dit bord zoo kranig, dat winst tenslotte uitgesloten bleek. Te 12.45 uur was de laatste partij beëindigd. Rajchenbach had toen van de 40 gespeelde partijen er 32 gewonnen, 7 remise gespeeld te gen de heeren J. Zurel, P. Mollema Jr., G. A. Ottolini, C. v. d. Werff, F. A. Berkemeier, B. Groos en P. H. Meure en slechts een verloren tegen den heer W. van Daalen (lid der Dam club „Haarlem"). Rajchenbach behaalde dus 88 pet. van het totaal te behalen aantal punten en speelde met een gemiddelde van ca. 7 minu ten per partij. Het was een in alle opzichten schitterend ge slaagde avond. BANDOENG, 25 Oct. (Aneta) Met de toe passing van het pestserum, door prof. Otten sa mengesteld door middel van proeven, zal men beginnen in de onderdistricten Bandjaran en Batoedjadjarm, waar resp. 42.000 en 52.000 in woners huizen. Ongeveer de helft daarvan zal worden ingeënt. Indien de proeven slagen, kan een vermindering van de sterfte ten gevolge van bubonenpest met 85 pet. worden verwacht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2