1 Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Plaats dan 'n„Omroeper" voor 75.000gezinnen J STADSNIEUWS Waarom de K.L.M. aan de race deelnam Uiver- bij Cornet- bemanning UIT HET SAARGEBIED AUSTRALIË-LIJN HAAR IDEAAL DONDERDAG 25 OCTOBER 1934 ^HiiiiiiiimuiiiiiiuiiiiiiHiiniiHiiiiiiiiiiiiiiiDiHiiiiiiniHnnnnnniiJiiuiiiuujiijjijjmiiiiimiiiiiiiiiiiiiiJüië siiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuuiiiiiiiiiiiiiiiimniiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiniiiiiiniiiiiinnnmiiis Op achtervolgers ge schoten Gemolesteerde was zijn aan randers moe Nederlandsch-Duitsche Clearing- overeenkomst VOOR DEN KANTONRECHTER De onwetende logement houder Ongeoorloofde geldinzameling Postzegelverzamelaars Motordienst Bond van Barmhartigheid afdeeling Haarlem R. K. Studieclub „Graficus" Gevonden dieren en voorwerpen Valsche inschrijvingen op de kiezerslijsten; onderzoek geëischt Spaansche emigranten in Frankrijk Stap te Parijs Z.Exc. Minister Deckers kwam gisternacht circa half twee persoonlijk den heer Plesman, directeur der KL. M., complimenteeren met het groote succes behoeft niet meer te schrijven! Haarlem 1-3-8-6-6 NIEUWE HAARLEMSCHE CRT. De toestand van den Aartsbisschop Reeds weefr vooruitgaande De Engelsch—Japansche handel Britsche industrieele missie keert huiswaarts De nieuwe regeering in Portugal Geen wijziging in buitenlandsche politiek Mac Robertson-race bood ein delijk de kans de moge lijkheden te toonen „Uiver" half November terug Noodlanding Jones en Waller Handicap-race voorloopig nog onbeslist Toespraak prof. Huizinga Parmentier en Moll bezoeken Scott en Campbell Black Arm in arm door hotel Gelukwenschen G. G. Burgerlijke luchtvaart in Frankrijk achter Oordeel in luchtvaartkringen naar aanleiding van Melbourne-race De zaak-Zwiers Definitief beslag gekregen te Berlijn iniiiiiiiiiiiiniiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiuiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijiiiiiiijiiiiijiijiiitiiii!ii!ii!iini^ NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Sinds geruimen tijd hebben die woonschuit- bewoners die hun schuit aan de Westergracht te Haarlem hebben liggen, oneenigheid met een logementhouder S. uit de De Witstraat. Gisterenavond liep de logementhouder met zijn vrouw te wandelen aan het Spaarne, nabij de Damstraat. Hij werd door het drietal weer achtervolgd en toen dit hem te lastig maakte en hem wilde slaan, riep hij uit: „Blijf van me af! Ik schiet als jullie me nog verder volgen". En om te bewijzen, dat het hem ernst was, loste hij met een browning een schot in de lucht. De drie mannen lieten zich daardoor echter niet afschrikken en drongen in de Damstraat opnieuw op. Nog wilde de logementhouder zijn belagers sparen en hij loste opnieuw een schot in de lucht. Het drietal bleef den man molesteeren. Nabij het Klokhuisplein had de logementhouder er ge noeg van en hij schoot een der achtervolgers, den 32-jarigen H„ in een dijbeen. Hevig bloedend viel de getroffene op straat neer. Burgers en politie snelden toe en spoedig hadden zij den dader gegrepen. De logementhouder achtte deze hulp echter overbodig, want hij verklaarde, dat hij zelf wel naar de politie zou gaan. Men zou hem niets ten laste leggen, omdat hij uit zelfverdediging had gehandeld. De man werd in het politiebureau opgesloten en aan een verhoor onderworpen, dat nog voort duurt. De getroffene werd overgebracht naar het Diaoonessenhuis. De aandacht zij er op gevestigd, dat op de bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haarlem, Nassauplein 6 (tel. 15254) verkrijg bare formulieren B slechts die vorderingen die nen te worden vermeld, welke na 24 September jJ. zijn vervallen of zullen vervallen. Voorts deelt het Clearing-instituut nader mede, dat ook bij zeer groote aantallen vorderingen voor iedere vordering een afzonderlijk formulier moet worden gebruikt, behalve wanneer over eengekomen is, dat de voldoening der vorderin gen door storting van één verzamelbedrag bij de Rijksbank zal geschieden. Indiening van formulieren heeft dan eerst zin. wanneer de Nederlandsche exporteur uit Duitschland bericht heeft ontvangen, dat de Duitsche schuldenaar het verschuldigde bedrag op de clearingrekening der Nederlandsche Bank bij de Rijksbank heeft gestort of althans deze storting binnen eenige dagen kan worden tege- moetgezien. Gistermorgen stond voor den Haarlem - schen kantonrechter de logementhouder v. d. V. uit Haarlem terecht, die er van beschuldigd werd zonder voldoende vergunning van B. en W. een logement te hebben gehouden. In het eerst zag het er werkelijk aardig uit voor den misdadigen logementhouder. Hij be tuigde zijn absolute onwetendheid ten aanzien van de noodzakelijkheid van die vergunning. Aan den commissaris van politie had hij het vereischte register ter onderteekening voorge legd. Daar in hetzelfde perceel ook vroeger een logement gevestigd was geweest, had hij ge meend, dat er voor een nieuwe inrichting als zoodanig geen bijzondere vergunning noodig was. Goedig lichtte de kantonrechter den man in, dat die goedkeuring altijd noodig blijft „voor de hygiëne, zie je...." Toen kreeg de getuige echter 't woord, de agent die den logementhouder geverbaliseerd had. Nu kwamen heel andere dingen aan het licht: dat verdachte de bepalingen zeker moest ken nen, omdat hij ook vroeger in Haarlem een logement gehouden had en dat hij ook na den tijd van het verbaal, waarvoor hij nu terecht stond, nogmaals op eenzelfde overtreding was betrapt. De Ambtenaar eischte ƒ10— of 10 dagen; het vonnis was conform den eisch. Een klein, zenuwachtig heertje met een kof fertje. „Is u verdachte?" „Neen." „Getuige dan?" Ook niet. Mijnheer was de gemachtigde van verdachte, tevens zooveel als diens werk gever. Verdachte P. V. liep voor het mijnheer tje met een lijst langs de huizen. Zoover waren tenminste alle partijen het eens. Wat die lijst verder moest, daar liepen de meeningen over uiteen. Het mijnheertje zei, dat het was om bestellingen op te nemen voor huisvlijt-werk- stukjes, het stond duidelijk boven de lijst: le vering binnen de veertien dagen. Maar de Ambtenaar dacht er anders over: het was slechts een inzamelen van geld voor een liefda dig doel, in casu het behoeftig gezin van ver dachte, zonder de daartoe vereischte vergun ning. Het gemachtigde heertje bleek zeer welbe spraakt te zijn. Uit het koffertje kwamen vele oude papieren en kartonnen doozen, groote en kleine, vredige specimina van huisvlijt in de ernstige rechtszaal. „Er wordt geen inzameling gehouden. Wel iswaar geven de klanten bij hun vooruitbeta ling niet steeds het vereischte artikel op, maai er wordt hun toch steeds iets voor den betaal den prijs thuis bezorgd. En binnen veertien dagen." De Ambtenaar van het O. M.: „Maar er is toch geen overeenkomst, waardoor u verplicht bent deze goederen aan de menschen te leve ren. Men schijnt tenminste deze tegenpresta tie niet van u te verwachten." Het heertje, dat gemachtigd was: „Ik ben al verschillende malen voor dezelfde feiten elders vrijgesproken." En nog veel meer zou er ge volgd zijn, als de Kantonrechter de getuigen niet had opgeroepen. Allereerst den agent, die door particulieren op de handelwijze van verdachte was opmerk zaam gemaakt en die hem geverbaliseerd had. De lijst, die de agent in beslag genomen had, kwam op de groene tafel en werd in extenso voorgelezen. De Ambtenaar vond het een ge wonen bedelbrief. Denzelfden indruk hadden ook de volgende getuigen gekregen, enkele bewoners van de buurt waar verdachte op den noodlottigen dag was rondgegaan. Nogmaals concludeerde de Ambtenaar, dat er van een wettelijke overeenkomst als tusschen kooper en verkooper in dit geval geen sprake was. Die cartonnage noemde hij slechts een doekje voor het bloeden. Hij eischte 10. boete of 10 dagen hechtenis. De verdediging werd gevoerd door het ge machtigde heertje. Al was hij wat zenuwachtig, zijn pleidooi was duidelijk genoeg en naar woorden behoefde hij niet te zoeken. Nogmaals wees hij op de vorige gevallen, waarin hij steeds was vrijgesproken en vroeg den Ambte naar zijn requisitoir te willen intrekken. De Ambtenaar persisteerde echter bij zijn conclusies en eisch. Ook de Kantonrechter achtte het feit be wezen en veroordeelde verd. conform den eisch. De gebruikelijke toevoeging: en u heeft 14 da gen den tijd om bij de rechtbank in hooger be roep te komen, werd ditmaal met groote aan dacht gevolgd en het heeft allen schijn, dat het heertje met het koffertje het hoogerop zal gaan zoeken. naar Schagchelstraat 6, Tel. 14450 Bij Koninklijk Besluit van 11 October j.l. zijn met ingang van 1 November d.a.v. benoemd cn aangesteld de kapitein H. Polis van het korps tot majoor bij het 21e Regiment Infanterie, bestemd voor de functie van hoofdinstructeur, commandant van de regimentsschool bij dat regiment; de le luitenant C. F A. Milders van het korps benoemd en aangesteld tot kapitein bij den Motordienst; de reservekapitein J. P. Bolten benoemd en aangesteld tot reservema joor bij het korps; de reserve le luitenants Z. W. M. Deurvorst, J. Bellinga en T. M. P. van der Veen benoemd en aangesteld tot reserve kapitein bij het korps. In verband met het toetreden van enkele nieuwe afgevaardigden tot den Bond van Barm hartigheid afdeeling Haarlem, zendt men ons onderstaande volledige samenstelling van de afdeeling: Mevrouw S. Cohen, Israël. Diaconie; C. Fort- gens, Ned. Herv. Diaconie; ds. C. B. Hylkema, Doopsgez. Diaconie; P. J. van Kessel, St. Vrn- centiusvereeniging; C. Klaver, Centraal R.K. Armbestuur; adjudant Ceo Leih, Leger des Heils; mevr. A. M. J. v. Marselis Hartsinck, Ver. Brokkenhuis; mevr. B. Meyervan Waveren, Luthersche Diaconie; jhr. dr. J. C. Mollerus, Haarlemsch Crisiscomité; J. B. Sanders, Re- monstr., Diaconie; zuster P. L. Schouten, Maat schappelijk werk voor zieken. In overleg met het afdeelingsbestuur van den R. K. Grafischen Bond heeft het bestuur der Studieclub besloten naast de reis naar de Grato" op 3 November ook een reis per trein te organiseeren op Donderdag 1 November. Zij die hieraan wenschen deel te nemen kunnen zich opgeven bij den secretaris, Zoetestraat 3 rood, tot uiterlijk Vrijdag 26 October. Voor beide reizen wordt door het afdeelingsbestuur een reductie verleend. W. v. Nimwegen, Thcrbeekestraat 26, dames bont; Huize Spaarnhout, KI. Houtweg 139, bril; B Maré, Vergierderweg 109, dekzeil; J. Huis man, Wilhelminastraat 55. horloge; J. Heeter- man, De Witstraat 28, hond; F. H. kouteren. Klarenbeekstraat 49 rd„ houtboor en koper draad; V. de Vlugt, Pleiadenstraat 25, hand schoen; Bureau van politie, Smedestraat, hor loge; W. Weijman (waonschip „Helena") N. Spaarne t. o. Weltevredenstr., hout; A. H. Burggraaf, Assendelverstraat 3, notitieboekje; G. Karrenboter, Kolkstraat 28 rd„ portemon- naie; Heenk, Groote Houtstraat 99, parapluie; C. Warmerdam, Berkheijdestraat 7 rd„ rozen krans; W. v. Werken, Anjelierstraat 24, school- tasch m. i.; G. H. v. Leeuwen, H. v. Alphenstr. 36, trekijzer; J. Vrieslander, Frans Halsstraat 45, kindertasch. GENÈVE, 24 Oct. (Reuter.) De internationale enquête-commissie betreffende nazi-terreur hl het Saargebied heeft aan den Volkenbonds raad een memorandum van graaf Karolyi ge zonden. Hierin wordt er op gewezen, dat het op 530.000 geraamde aantal personen, die aan de volksstemming mogen deelnemen, minstens 75.000 te hoog is. Een aantal gemeentelijke commissies hebben met opzet valsche inschrij vingen gedaan; mensch, die stemgerechtigd zijn, werden niet ingeschreven, het Duitsche front werd begunstigd, terwijl de voorstanders van den status quo werden benadeeld. In ver band hiermee wordt geëischt, dat de inschrij- vingstijd voor de kiezerslijsten verlengd wordt en dat deze lijsten onderzocht worden door neu trale commissies. De commissie zal binnenkort een rapport pu- bliceeren over de propaganda en de sabotage van het Duitsche front. PARIJS, 24 Oct. (V.D.) De Spaansche am bassadeur te Parijs heeft stappen gedaan tij den Franschen minister van buitenlandsche zaken, teneinde te protesteeren tegen de revo- lutionnaire agitatie van Spaansche émigré's in Frankrijk. In het bijzonder wees hij op de sympathie betuigingen, die door het stedelijk bestuur van Toulouse gegeven zijn ten opzichte van de Spaansche vluchtelingen. Laval heeft de zaak ter afdoening doorge geven aan den minister van binnenlandsche zaken. elefoneer ons Uw antwoord op omroepers onder nummer VRAAG NAAR TOESTEL 61 Omroeper- Service Noem het nummer van de annonce waarop U wenscht te reflecteeren. Wij noteeren alle bijzonderheden van Uw sollicitatie Uw vraag Uw aanbod en zorgen voor onmiddellijke doorzending aan den steller der annonce. OMROEPER-SERVICE NASSAULAAN 51, HAARLEM Kantooruren van half 9 tot half 6, 's-Zaterdags van half 9 tot half 1. De namen van de stellers der annonces worden niet bekend gemaakt. Onze correspondent aan boord van de „Flan- dria" seint ons d.d. 25 October: De toestand van Z. H. Exc., den Aartsbis schop van Utrecht, Mgr. Jansen, was Woens dag tegen den avond vooruitgaande. Mgr. ge voelde zich weer zoo goed, dat hij den volgen den dag wilde opstaan. De geneesheer heeft Mgr. echter nog rust voorgeschreven. TOKIO 24 Oct. (V.D.) Op den vooravond van den terugkeer van de Britsche industrieele missie, die een bezoek heeft gebracht aan Mandsjoekwo en Japan, heeft Lord Bamby, de leider der delegatie, tezamen met baron Geh, den voorzitter van de Japansche Economische Federatie, een gezamenlijke verklaring afge legd. Hieruit blijkt dat men het wenschelijk oordeelt, industrieele commissies in het leven te roepen te Tokio en te Londen ter bespreking van problemen, die van belang zijn voor de industrieele en handelsbelangen van beide lan den. Naar verluidt zullen de commissies onnoodige handelsconcurrentie moeten voorkomen tus schen de beide landen. Volgens verschillende bladen is reeds overeenstemming bereikt tus schen de Britsche industrieele missie en Ja pansche instanties en zakenlieden betreffende de levering van rails, machines en andere Brit sche goederen. LISSABON, 24 Oct. (Reuter.) De nieuwe Portugeesche regeering heeft in tegenwoordig heid van president Carmona den eed op de grondwet afgelegd. Na de eerste zitting van den kabinetsraad werd een communiqué gepubli ceerd, waarin de nieuwe regeering te kennen gaf vast besloten te zijn, het bondgenootschap met Engeland te handhaven en volgens de tra dities en den geest der grondwet loyaal samen te werken met de andere mogendheden. De verkiezingen voor de Nationale Vergade ring, die negentig afgevaardigden zal tellen, zul len half December worden gehouden. Het besluit van de K.L.M. om aan de Mac Robertson Race deel te nemen, heeft berust op overwegin gen, welke verband houden met de verdere ontwikkeling van het lucht net der maatschappij. Australië moet beschouwd worden als het achterland van Nederlandsch-lndië en de K.L.M. heeft er steeds naar gestreefd, haar Indië-lijn naar dit werelddeel door te trekken. Doch tot heden is zij er niet in geslaagd de toestemming van het Australische Gemeenebest te verkrijgen. Ook het ondernemen van een proefvlucht werd niet gewenscht geacht. Daarom besloot de K.L.M. gebruik te maken van de gelegenheid, welke deelne ming aan de Mac Robertson Race,* bood, om Australië, met het oog op eventueele totstandbrenging van een geregelde Iuchtverbinding te toonen, welk luchtverkeer de K.L.M. zou kunnen opbouwen. Volgens het oorspronkelijke plan der deelne ming zou het K.L.M.-Douglas-vliegtuig, de „Uiver", uitgerust met extra tanks, een zeer snelle postvlucht naar Melbourne maken. Door de speciale uitrusting van het vliegtuig zou het mogelijk geweest zijn de afstanden Londen— Bagdad (4105 K.M.), Bagdad—Allahabad (3699 K.M.), AllahabadSingapore (3570 K.M.), Sin gaporeDarwin (3353 K.M.) en DarwinMel bourne (3440 K.M.) non-stop te vliegen met een kruissnelheid van 300 K.M. per uur. Door der gelijke lange afstanden zonder tusschenlandin- gen af te leggen, snijdt men 1825 K.M. af van de klassieke route LondenBataviaMelbourne, waardoor men op deze manier reeds 6 uur op zijn mededingers wint. Toen de F. 36 niet tijdig genoeg gereed kwam om aan den handicap-wedstrijd deel te nemen, besloot de K.L.M. een normale passagiers- en postvlucht met de „Uiver" te maken. Zij stapte af van het plan om tot het inbouwen van extra- tanks over te gaan, hoewel daartoe nog vol doende gelegenheid was. Want de „Uiver" bleef, met drie passagiers en 191,475 K.G. post aan boord, nog ver onder het toegestane gewicht, waaraan de vlotte start na korten aanloop te Mildenhall en op de andere vliegvelden ten deeie moet worden toegeschreven. De Panderjager, door een Nederiandsch Syn dicaat uitsluitend voor de snelheidsrace inge schreven, hield aanvankelijk gelijken tred met de „Uiver". Hoewel de „Uiver" te Athene, Alep po, Bagdad en Karachi iets voor was, konden de prestaties van beide toestellen cp één lijn worden gesteld. Indien de Panderjager niet te Allahabad grooten tegenslag had ondervonden, zou dit toestel een zeer goed figuur in de race hebben gemaakt. De drie De Havillan'd Comets waren speciaal i yoor den snelheidswedstrijd gebouwd. Zij heb ben bewezen wat zij waard zijn door de schitte rende vlucht van de Mollisons in één ruk naar Bagdad met een snelheid van 322 K.M. en door de prachtige prestatie van Scott en Campbell, die in 52 uur, 58 minuten naar Port Darwin vlo gen. De kleine, sierlijke Comets met hun uit muntend instrumentarium, zijn bij wijze van spreken vliegende benzinetanks; ze hebben een in de motorgondels wegklappend landingsgestel en de beide bijzondere Gipsey Six motoren van pl.m. 230 P.K. maken het bereiken van een kruissnelheid van 325 K.M. per uur mogelijk; de prestaties toonen aan hoe goed men van die mogelijkheden gebruik heeft gemaakt. Voor de Nederlandsche luchtvaart heeft de vlucht van de „Uiver" buitengewone betee- kenis gehad, niet alleen met het oog op een eventueele verbinding met Australië, maar ook voor de Indiëlijn. Want de vlucht Mil denhallBatavia werd in 52 uur volbracht. Dit beteekent natuurlijk niet, dat binnenkort een geregelde dienst met een dergelijken reisduur ingevoerd zal kunnen worden. Na de vlucht met de „Pelikaan" bijv., die in vier etmalen en vier uren Batavia bereikte, werd het reisschema voor den zomerdienst 1934 jp de Indiëlijn van 8 op VA dag ge bracht. De ware beteekenis van de vlucht is gelegen in het volgende: het is den piloten van de „Uiver" gelukt met het Douglas-vliegtuig, voor zien van zijn standaard-uitrusting en met drie sportieve passagiers aan boord, in ruim twee et malen naar Batavia te vliegen. Een nog beter resultaat met dit vliegtuig zonder passagiers en met speciale uitrusting zou niet zoo veelzeggend geweest zijn als dit. Want uit deze vlucht van de „Uiver" blijkt ten stelligste, dat een reis naar Indië met een Douglas-vliegtuig in 5 a 6 et malen, in plaats van 2, voor de passagiers een rustige, gerieflijke, aangename reis is, ook voor minder sportieven dan dit drietal. De K.L.M. is dankbaar voor de belangstelling, welke de Regeering en het Nederlandsche en Nederlandsch-Indische publiek voor de vlucht naar Australië betoond hebben. Zij is erkente lijk voor de goede hulp op alle vliegvelden on dervonden, langs de geheele route, waardoor het vliegtuig overal in zeer korten tijd heeft kunnen tanken. De bedoeling is, dat de „Uiver" een bezoek aan Sydney en Canberra brengt. Na ruim een week verblijf in Australië zal de Douglas naar Indië terugvliegen, waar het toestel eenigen tijd blijft om bezichtigd te kunnen worden. Den 12en November vertrekt de „Uiver" uit Medan naar Nederland. Jones en Waller, die als vierde met hun Co- met 19 op weg waren van Port Darwin naar Charleville zijn te 10.15 geland in Queensland, op 75 Mijl afstand van Cloncurry. De tijden van de handicap-race zul len niet eerder bekend worden ge maakt dan wanneer de laatste deel nemer is binnengekomen. Men meldt ons dat bij den aanvang van zijn college prof. dr. J. Huizinga, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden, Woensdagochtend 'n korte toespraak gehouden heeft, over de suc cessen der Nederlandsche luchtvaart, welke toespraak door de studenten staande werd aan gehoord. Prof. Huizinga huldigde de bemanning van de „Uiver" en de directie der K. L. M. om hun schitterende prestatie. Wat de „Uiver" heeft volbracht is van veel wijdere beteekenis dan uitsluitend een sportprestatie en daarom mogen wij het als een internationaal succes beschou wen. MELBOURNE, 24 Oct. (Reuter) Een van de eerste daden van Parmentier en Moll was heden een bezoek te brengen aan Scott en Black, die in den wedstrijd den eersten prijs hebben behaald. De Nederlanders troffen hen aan, terwijl zij nog in pyjama waren. Arm in arm liepen de winnaars van eersten en twee den prijs daarna door de corridor van het hotel naar de vertrekken van Scott, waar zij elkaar gelukwenschten en vertelden over hun weder- zijdsche ervaringen. Scott en de anderen zagen er allemaal zoo gelukkig uit als schooljongens. BUITENZORG, 24 Oct. (Aneta). De Gouver neur-Generaal seinde aan de bemanning van de „Uiver": Hartelijk geluk gewenscht. Hulde voor Uw prestaties. DE JONGHE, Gouverneur-Generaal. Voorts seinde Z. Exc. een telegram aan den directeur van de K.L.M. van den volgenden in houd: Mijn hartelijke gelukwenschen met schit terende prestaties „Uiver"-bemanmng. Gouverneur-Generaal DE JONGHE. De prestatie der Engelsche en Nederlandsche vliegers in de LondenMelbourne-race vinden ook in Fransche luchtvaartkringen groote be wondering en waardeering, en algemeen be treurt men het. dat Frankrijk niet aan den wedstrijd heeft deelgenomen. De voorzitter van de Fransche luchtvaart organisatie het Kamerlid Laurent-Eynac, ver klaarde dat hoe dringend ook de eischen der nationale verdediging in de lucht mogen zijn, zij Frankrijk toch nooit zouden mogen afhou den van dergelijke pogingen op het gebied van de sport en de civiele luchtvaart. Men dient het land ook, wanneer men zijn aandacht daar op richt. De minister voor de luchtvaart, Generaal Denain motiveerde het niet-deelnemen van Frankrijk met „den huidigen stand van de Fransche luchtvaart". De verbeteringen en de reorganisatie, die onder leiding van het minis terie voor luchtvaart thans echter tot stand kwamen, zouden het waarschijnlijk mogelijk maken, dat Frankrijk bij de groote internatio nale vlieggebeurtenissen in 1935 een goed figuur zou maken. Naar van officieele zijde wordt verklaard, zal elk particulier initiatief in deze richting op krachtigen steun van overheidswege kunnen rekenen. Zooals reeds in het kort werd gemeld is de Hollander Gerrit Jan Zwiers, die te Essen in de strafgevangenis werd gevangen gehouden ver dacht van hoogverraad over een en ander berichtten we indertijd uitvoerig deze week te Berlijn voor het Sonderstatsgericht wegens hoogverraad veroordeeld tot een tuchthuisstraf van zes jaar. Over deze veroordeeling vernemen we nog de volgende bijzonderheden: De advocaat van Zwiers, mr. E. Daub te Ven- lo, heeft alles in het werk gesteld om van de Duitsche Justitie tot in hoogste instantie toe gedaan te krijgen als verdediger van Zwiers te mogen optreden. Al deze pogingen hebben, evenals dit bij Van der Lubbe en bij Spansier het geval was, geen resultaat gehad. Zelfs de dagvaarding bleef Zwiers' advocaat onthouden. Eerst acht dagen voor de zitting te Berlijn kwam deze door een toeval in zijn bezit. Direct heeft mr. Daub zich daarop in verbin ding gesteld met den toegewezen Duitschen ad vocaat van Zwiers, Rechtsanwalt Schwarz, die beloofd had de dagvaarding naar Venlo door te zenden. Opnieuw heeft mr. Daub pogingen in het werk gesteld om den heer Schwarz te be wegen dat hij of als advocaat of wel als getuige a decharge voor Zwiers tot de zitting werd toe gelaten. Hierop ontving mr. Daub geen antwoord, zelfs niet op herhaald telegrafisch verzoek. Mr. Daub heeft zich toen eigener beweging naar Berlijn begeven om voor de rechtszitting» die plaats had in het Preussenhaus (het vroe gere gebouw van den Landdag), nogmaals een laatste poging in het werk te stellen. In de hall van het rechtsgebouw zag mr. Daub Zwiers tusschen twee Schupo's. Hij had een kort gesprek met den gevangene, waarbij bleek, dat de Duitsche verdediger Zwiers geen enkele maal heeft bezocht. Het onderhoud met 2?wiers werd echter dadelijk door den Ober- reichsanwalt verboden. De hernieuwde poging, die mr. Daub deed om alsnog tot de verdediging te worden toegelaten, werd door den Duitschen advocaat afgewezen. Ook op het toelaten als getuige ging men niet In. Zelfs tot de zitting werd niemand toegelaten buiten de getuige Frau Schetter en de twee Krefeldsche politiebeambten, die Zwiers hadden gearresteerd. De eisch van den Overreichsanwalt was vijf jaar tuchthuisstraf. De Duitsche advocaat pleit te vrijspraak, waarop de rechtbank Zwiers ver oordeelde tot zes jaren tuchthuisstraf. (Linkerhelft van het bord a wit; rechter- helft: roode i r a n d met i rood doorge- streepte zwar- leP)=Aande rechterzijde De Ifnker-ïder straat is straathelft Is; parkeeren dus vrij. verboden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 4