IN EN OM HAARLEM1 GEBIT f 35.- Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin 16 Rijksstraatweg 16 DE SAMENVOEGING DONDERDAG 25 OCTOBER 1934 Tusschen Provincie en Gemeenten Het Tandheelkundig Instituut Plaatje met 1 kunsttand f 3.- ledere tand meer f 1.75 Porcelein- of zilvervulling f 3.- Goudvulling vanaf f 9.— Goudkroon vanaf f 15.- Mondonderzoek kosteloos Standpunt van B. en W. van Beverwijk TOONEEL R.K. HAARLEMS GEMENGD TOONEEL „THALIA" „Truusje Meijer" Baur en Claudie Cleves in de film Rotchild LUXOR-THEATER Rotchild Gewetensgeld BOERDERIJ AFGEBRAND Te Nieuw-Vennep VAN ONZE RECHTBANK Rijwieldief Belastingplaatjes gestolen Havengeld verduisterd OPHEFFING TEELTBEPER- KINGS-COMMISSIE Commissie VI ontbonden Afscheid Dr. Smit Triduum R. K, Volksbond Personalia Het vraagstuk in het officieele stadium Een blik in het verleden Samenvoeging een econo- nomisch belang PRAAGSCH KOOR Het programma te Haarlem VRAGENBUS pnmniiniiiiiiiiiiiiiimmnimiitiiiiiiiiiiiiiiiHiiniiiiiiiuiiiiiiMiiiminiiiniimtimnimmmimiiiiiiniiiiiimmiiiimiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimtic SiuuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiniiiiiHiiiiiiiimuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiii,mum,iiiiiiiiiiiiiiiimi,Hm,nr Een jaar of twee geleden hebben wij in de „Nieuwe Haarlemsche Courant" den strijd aan gebonden tegen de hooge stroomtarieven van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf en ook tegen het zich toen steeds duidelijker open barende standpunt van het Provinciaal Be stuur om den door het P.E.N. geleverden stroom, zelf, dus rechtstreeks, aan de verbrui kers te leveren niet meer door middel van ge meentelijke distributiebedrijven, zooals tot nu toe in zeer veel gevallen gebeurt. Tot goed begrip van de zaak diene, dat het hier niet gaat om de electriciteitsfabrieken van Haarlem en Amsterdam. Dit zün zelfstandige bedrijven, buiten dat der Provincie staande. Het gaat om het Provinciaal Electriciteitsbe drijf, dat in alle gemeenten der Provincie stroom levert behalve in de hoofdstad des lands en behalve in Haarlem de hoofdstad der pro vincie. De hooge tarieven zijn tenslotte, na heel wat vieren en vijven, verlaagd (het wordt hoog tijd, dat er een nieuwe verlaging komt!), maar de strijd tusschen gemeentelijke distributiebe drijven en provincie is momenteel in het voor deel der Provincie beslist, doordat de Staten in de zomerzitting van 1934 een bedrag van ƒ1 millioen gulden hebben gevoteerd om het provinciaal bestuur in de gelegenheid te stel len die gemeentebesturen, welke onwillig blij ven hun distributienetten aan de Provincie over te dragen, daartoe desnoods te dwingen. Gedachtig aan den opvolgenswaardigen raad, dat aan alle twist een einde moet komen, heb ben wij daarna den strijdbijl begraven, maar de gemeenten, welke wij tegen de monopolis tische bedrijfspolitiek der provincie Noordhol land in bescherming meenden te moeten ne men laten het er niet bü zitten en zijn van het besluit der Provinciale Staten in beroep gegaan bij de Kroon. Er zitten voor de be trokken gemeenten te groote belangen aan die bedrijfspolitiek der Provincie vast, om zich maar rustig te laten uitkleeden. Wij hebben er geen bezwaar tegen, nu men er ons van geachte zijde naar gevraagd heeft, te verzekeren, dat wij nog precies op hetzelfde standpunt staan als een jaar geleden. Wij ach ten de bedrijfspolitiek van de Provincie Noord holland ten opzichte van de gemeentelijke elec- triciteitsdistributienetten onjuist en onbillijk. En voor de gemeentebesturen zal de naasting van de distributienetten in vele gevallen bijna onoverkomelijke moeilijkheden geven met be trekking tot de regeling van de gemeente- financiën. In vele gemeenten toch men mag dat afkeuren of goedkeuren, het feit ligt er drijven de inkomsten voor een deel, soms voor een groot deel, op de inkomsten uit gas- en electriciteitsfabrieken. Het wordt een buiten gewoon moeilijke positie voor die gemeentebe sturen als hun die basis ontvalt en de winsten uit die bedrijven voortaan niet meer in hun zakken, maar in handen der Provincie zouden komen. De Provincie geeft als een der motieven voor de naasting der plaatselijke distributienetten aan, dat de Provincie goedkooper dan de ge meente kan exploiteeren. Voor die gemeenten waar het electriciteits- en gasbedrijf en heel dikwijls het radio-hedrijf gecombineerd wordt geëxploiteerd, is dat moei lijk aan te nemen. De Vereeniging van Hoofden van Stroom- distributiebedrijven in Nederland heeft aan H.M. de Koningin een adres gezonden om den strijd van de gemeentebesturen tegen de Pro vincie te ondersteunen. In dat adres worden zeer krasse dingen ge zegd. Er wordt in aangevoerd, dat de Provincie indertijd de gemeenten heeft aangezet gelden te beleggen in den aanleg van eigen electrische netten en zoodoende het onder nemersrisico van een groot deel van de elec- trificatie van Noordholland op zich te nemen. Daar thans deze bedrijven winsten afwerpen poogt de Provincie onder dwang deze netten te naasten. Aanvankelijk werd in het vooruitzicht gesteld een verlaging van tarieven, zoodra het P.E.N. door aller samenwerking daartoe in staat zou zijn, maar deze beloften zijn niet vervuld, in tegendeel de P.E.N.-winsten worden uitsluitend gebruikt ten bate van de eigen P.E.N.-laag- spanningsgebieden De geheele wetgeving heeft zich in den loop der tijden ingesteld op een zich ongestoord kunnen ontwikkelen van de provinciale elec trische centrales, terwijl de gemeenten daaren tegen zich op geen enkele wettelijke bepaling kunnen beroepen en geheel machteloos staan. De bepalingen der gemeentewet zijn voor de gemeenten inzake de electriciteitsvoorziening tot een doode letter geworden daar het toezicht op de gemeenten wordt uitgeoefend door de Provincie, die daarbij op eigen belangen let en de belangen der gemeenten daaraan onder geschikt maakt. Gedeputeerde Staten weigeren principieel elke goedkeuring van eenig gemeenteraadsbe sluit dat de gemeente in staat zou stellen om buiten de Provincie om de beschikking over electrische energie te verkrijgen. Dergelijke be sluiten worden in strijd met de bepalingen der gemeentewet niet meer getoetst aan het ge meentelijk belang, maar aan de belangen der Provinciale electrische centrale, welke bij dit goedkeuringsrecht in het geheel geen gewicht in de schaal mogen leggen. Op die wijze is de weg voor de gemeenten om zich van de Provincie onafhankelijk te ma ken, in strijd met de wet en verordening, ge heel afgesloten. Het adres van de gemeentebesturen aan ,,De Kroon" zal worden behandeld door den Raad van State. Dat verhoogt aanzienlijk de kans, dat het nu beleedigde rechtsgevoel der ge meentebesturen uiteindelijk zal worden bevre digd. Dat dit rechtsgevoel een weinig belee- digd is, kan de lezer zich indenken als hij zich even herinnert, dat de ambtenaren aan de be treffende ministerieele Departementen een cen- iiiiuiimiiB tralisatie op electriciteitsgebied outrance voorstaan, zoodat de gemeentebesturen, die na tuurlijk het beste wenschen voor hun gemeen ten, soms den indruk moeten krijgen, dat zij terwille van een idee fixe rechteloos worden gemaakt. In het adres van de Vereeniging van Hoof den van Stroomdistributiebedrijven in Neder land worden de opvattingen van de voorstan ders van centralisatie op electriciteitsgebied uitvoerig bestreden. De eenige grond, waarop over de opheffing van de gemeentelijke distributiebedrijven zou mogen worden gedacht, mag alleen deze zijn, dat deze bedrijven zóó slecht worden beheerd en bestuurd, dat zij tot een gevaar voor ons staatsbestel zijn geworden. Maar zoo ligt de toestand in geen enkel op zicht. De gemeentelijke bedrijven worden vol strekt niet slechter of duurder beheerd dan het P.E.N. zijn bedrijf bestuurt, hetgeen met cijfers wordt aangetoond, waaruit blijkt dat de af schrijvingspoli tiek bij de gemeentelijke bedrij ven veel gezonder is geweest, dan bij het pro vinciale bedrijf. Een gevolg van de provinciale politiek zou, volgens adressante, onvermijdelijk zijn dat het Rijk moest bijspringen en dat het Rijk dus het gelag voor de provincie zou moeten beta len. De provincie, die het niet noodig heeft, zou dus wellicht meer winst met haar bedrijf gaan maken, maar in elk geval zou het Rijk de dupe worden. Naast deze bezwaren uit economisch oogpunt heeft de Vereeniging gegronde bezwaren van staatsrechtelijken aard tegen de verleening van het crediet van ƒ1.000.000 door de Provinciale Staten van Noord-Holland. Deze bezwaren worden onderschreven door een vijftal hoogleeraren in het staatsrecht aan onze universiteiten, n.l. prof. mr. P. W. Kamp- huysen te Nijmegen, prof. mr. dr. R. Kranen burg te Leiden, prof. mr. P. J. A. Huart te Amsterdam, prof. mr. C. W. van der Pot te Groningen en prof. jhr. mr. B. C. de Savomin Lohman te Utrecht. Wij hebben de aandacht van onze lezers op dezen strijd willen vestigen, omdat hij inte ressant is, een strijd van lagere staatsorganen tegen de opvattingen van hoogere, een strijd, waarin gemeenten vechten om een brok harer autonomie. Mochten de Noordhollandsche gemeentebe sturen door de Kroon in het gelijk worden ge steld, dan zal het vertrouwen in de voortreffe lijkheid van onze Staatsregeling en Staatsin stellingen, met goede rechtsbedeeling voor iedereen, bij menigeen groeien en mochten zij in het ongelijk worden gesteld, dan zal de on bevooroordeelde toeschouwer tenminste de vol doening hebben, dat de zaak van de centrali satie der stroomdistributiebedrijven aan alle kanten bekeken is, alvorens zij tot in hoogste instantie onherroepelijk is beslist. HAARLEM Voord - TEL. 16726 berekent thans nog voor 'n geh. met garantie Pijnloos trekken inbegrepen 22 karaats goud Pijnloos trekken van tand of kies L50 Spreekuur ALLE werkdagen van 9—12 en van 14 uur. Zaterdags van 912 uur. Avondspreeknur: Dinsdag, Woensdag en Donderdag 79 uur. BESLIST pijnlooze behandeling door Nederlandsch Tandarts „Truusje Meijer", het tooneelspel in drie bedrijven van Jan Grosveld en Leo Post, waar mede het R. K. Haarlems Gemengd Tooneel „Thalia" Dinsdag- en Woensdagavond in den Schouwburg aan den Jansweg triomfen vierde, herinnerde ons in velerlei opzichten aan.... de film „Bleeke Bet". Ook hier een hoofdpersoon, die „Bet" heet en een „vrijer" voor haar doch ter uitzoekt die niet precies dezelfde is als die door de dochter zelf uitgekozen; ook hier uit beelding van den Jordaanschen aard, die zich niet laat onderdrukken al wordt hij in een deftig huis op den Oostersingel opgesloten; ook hier plat-hollandschen gijn a la Ragebol- dersplein, bij dien aard passend; een filmisclien vaart en vlotheid, waardoor het stuk zor'n groot succes had en een vollen schouwburg den geheelen avond in een daverenden lach hie'.d; een intrige, die allesbehalve gloednieuw is en het met de waarschijnlijkheid niet zoo nauw neemt, al is de vondst op zich zelf wel aardig (de vrijers, resp. door vader, moeder en de dochter uitgekozen, blijken alle drie Van Donk te heeten en eikaars broer te zijn); ook hier tenslotte een dolle klucht in het kwadraat met rake dialoog en filmachtig veel elkaar opvol gende tafereelen, zoodat men nu en dan angst uitstaat voor de deur van het tooneeldecor, die herhaalde malen open en dicht gaat; en last not least ook hier een viertal hoofd rolspelers, die, „geknipt" zijn voor hun rol, zoowel letterlijk als figuurlijk, en het type, dat zij uitbeelden, schilderden met dikke klodders tot in het vocabulair toe. Deze vier hoofdrolspelers, die tezamen voor namelijk het stuk droegen, waren P. v. d. Nouwland, die een echte levens-echte, vooral later, hier en daar wat te sterk aangezette, lapjesman Meijer was, Coby Dingerdis, die uit stekend de echtgenoote karakteriseerde, Ans Assendelft, zooals gewoonlijk, een vroolijke en modern-onafhankelijke dochter, en Piet Loer akker, die den zonderlingen figuur van den huwelijksmakelaar Petersen aannemelijk wist te maken. Dit viertal was keurig op elkaar in gespeeld en gaf ze, wat men noemt „van ka toen". De bijrollen stonden lang niet op die hoogte, al maakten Rie Koning als de dienst bode en Mart. Bijnsdorp als winkelbediende een gunstige uitzondering hierop. Trouwens de bijrollen waren er voor een groot deel door de auteurs van het stuk met de haren bijgesleept en blijkbaar ingelascht om de bedrijven te vullen en de pret nog wat grooter te maken. Noodig waren ze geenszins! Maar tot het uit bundige succes en de gulle vroolijkheid van het stuk hebben ze ook het hunne bijgedragen, evenals een actrice, die niet in het programma vermeld stond, n.l. een echte Barneveldsche kip, die kakelde dat het een lust was om te hoeren en zelfs een „open doekje" kreeg! Of ze ermee in haar sas was heeft ze niet verteld! Jammer dat ook bij deze opvoering van Thalia „finishing touch" ontbrak: een luite nant die voorover loopt als een besje van 80 jaar, een huwelijksmakelaar die e'en groote fout tegen de etiquette maakt, een zoon des huizes, die soms onverstaanbaar is, een echtge noote die over haar eigen woorden struikelt en haar rol niet geheel kent en zoo tal van hinderlijke kleinigheden meer. Wat wij echter zoo bijzonder in „Thalia" ap- precieeren, dat is haar natuurlijk spel en van de meeste spelers, hun tooneelroutine en be kwaamheid om een fout weer goed te maken. Thalia gaat dan ook reeds haar tweede lustrum tegemoet, waarbij ze het donateursaantal tot vijfhonderd hoopt opgevoerd te hebben Dit heeft de nieuwe voorzitter van Thalia, rie heer Tom Assendelft, nog eens krachtig in zijn ope- ningsspeechje zijn maidenspeech onder streept en wij helpen het hem wenschen, dat die verwachting ook in vervulling gaat. Zij nog vermeld dat de uitvoering opgeluis terd werd door muziek. Wij kregen echter den indruk, dat de medewerkenden hun dag niet hadden. Het Luxor Theater brengt van Vrijdag af, een buitengewone Pransche film, waarover wij reeds uitvoerig schreven in ons blad van 27 Septem ber. Harry Biiiu, de groote acteur, die men verle den week ook in „Peenhaar" kon bewonderen speelt in deze geestige, luchtige film de buiten gewoon treffende rol van vagebond-bankier. Veelzeggend is het oordeel van onzen film recensent, die bij de Amsterdamsche première opmerkte Eindelijk weer eens een nobele film, die iedere filmvriend zal willen zien, die zonder ophef werd gemaakt en die behoort tot de zeer zeldzame soort, waaraan de humor niet ongemerkt voor bij ging. Commentaar behoeven we daar waarlijk niet bij te voegen. Alhier is ten behoeve van 's Rijks schatkist ontvangen 70. Doordat bij het autogenisch lasschen een vonk wegsprong en deze in het koren terecht kwam, ontstond Woensdag brand op de kapi tale boerderij van den heer P. Endhoven aan den Zwarteweg te Nieuw-Vennep. Behalve het woonhuis brandde de geheele boerderij, welke dezen zomer pas nieuw ge bouwd was, af. Veertien dagen geleden eischte de officier van justitie voor de Haarlemsche Rechtbank een jaar gevangenisstraf tegen een 32-jarigen koopman uit Amsterdam, die te Zaandam in de vóór-kermisdagen een fiets had weggenomen. Hedenmorgen deed de Haarlemsche Recht bank uitspraak en veroordeelde den fietsendief tot een gevangenisstraf van 10 maanden m. aftr. van voorloopige hechtenis. Tegen een 21-jarigen antennebouwer uit Am-! sterdam, die uit een rijwielbewaarplaats te Koog a. d. Zaan een fiets en 3 belasting plaatjes en later nog eens 2 plaatjes had gestolen werd veertien dagen geleden door den officier van justitie 6 maanden gevangenisstraf m. a. p. geëischt. De zaak werd hedenmorgen uitgesteld. De Rechtbank veroordeelde hedenmorgen den 31-jarigen schipper uit Lisse, die 78 aan havengeld van een N.V. zou hebben verduisterd tot 6 maanden gev. straf waarvan 4 n aanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Conform den eisch. De secretaris van Commissie VI, Teeltbeper king Tuinbouwgewassen, de heer W. de Groot, te Beverwijk, deelt mede, dat per 22 October de teeltregelingscommissies zijn opgeheven en hun werkzaamheden worden overgedragen op de intusschen reeds functionneerende tuin- bouw-commissies van de Gewestelijke Crisis- Organisaties. De Commissie VI heeft zich bereids ontbon den en verzoekt betrokkenen alle stukken op de teeltbeperking en teeltregeling betrekking hebbend, niet meer aan haar doch aan de tuin- bouw-commissies of direct aan de L.C.C. te Alk maar te zenden. Zaterdagavond 27 October, des avonds te half acht, zal in het schoolgebouw te Spaarndam, aan Dr. W. B. Smit, bij zijn vertrek uit Spaarn dam een huldeblijk worden aangeboden. Tevens bestaat dan gelegenheid voor de belangstellen den, om op dezen avond persoonlijk van Dr. Smit afscheid te nemen. Men schrijft ons: Op verzoek van den zeereerw. heer pastoor Van Beukering van de St. Josephkerk zal he denavond en morgenavond het triduum van den R. K. Volksbond beginnen om half acht en niet om acht uur, zooals is aangekondigd. Om half acht begint dan het parochielof, daarna de predikatie van den zeereerw. pater Hugolinus O. M. C. Wij twijfelen er niet aan of de tweede avond van het triduum zal beter bezocht zijn dan de eerste. Pater Hugolinus heeft op allen, die hem gehoord hebben over de eeuwige zaligheid, een diepen indruk ge maakt. Dus leden van den Volksbond, allen naar de St. Josephkerk voor het triduum. Heden, 25 October, is het 12y2 jaar geleden dat mej. Joh. Heilker in dienst kwam bij de fam. Pfersich, Bellamylaan, Aerdenhout. Deze dag is voor de jubilaresse niet ongemerkt voor bij gegaan. De fam. Pfersich heeft haar trouw en toewijding op zeer grooten prijs gesteld en voor haar de zilveren medaille der Vereeniging voor Huisvrouwen aangevraagd. Met een har telijk en persoonlijk woord heeft mevr. Dyse- rinck, vice-presidente der afd. Haarlem en O. der N.V. v. H. haar die medaille overhandigd en namens de Vereeniging de oorkonde aange boden. Van de afd. Haarlem en O. ontvingen de jubilares en mevr. Pfersich bloemen. Het vraagstuk van de samenvoeging van Be verwijk en Wijk aan Zee en Duin mag zich de laatste jaren wel in een buitengewone belang stelling verheugen. Sedert 10 Juli j.l. verkeert het vraagstuk in een stadium dat we officieel zouden kunnen noemen. Toen n.l. namen B. en W. van Beverwijk, op voorstel van eenige raadsleden, in overweging of het aanbeveling zou verdienen tot de Kroon een verzoek te richten strekkende tot ver eeniging van de beide gemeenten. Door een schrijven van B. en W. aan den ge meenteraad is het aloude vraagstuk plotseling weer actueel geworden. In dit schrijven verklaren B. en W. o.a. het volgende: Wij hebben thans de eer u te berichten, dat wij na ernstig beraad overtuigd zijn van de wenschelijkheid om stappen als voorbedoeld zonder verwijl te doen. U gelieve hierbij aan te treffen een ontwerp- adres, waarin onze zienswijze ter zake in het kort is samengevat. Indien u zich met den inhoud van dit ont werp kunt vereenigen, stellen wij u voor te be sluiten dienovereenkomstig een beroep op de Kroon te doen, zoodra ook de Raad van de ge meente Wijk aan Zee en Duin van een gelijk gevoelen blijk geeft. In het laatste geval zou, indien daaromtrent overeenstemming mocht blijken te bestaan, het door beide gemeentera den gezamenlijk verzenden van dit adres de meest doeltreffende vorm zijn. Het is alsdan zaak dezen overtuigenden vorm te kiezen uit overweging, dat 't wenschelijk is den onzekeren toestand, als gevolg van de vereenigingsplannen ontstaande, van korten duur te doen zijn. Alles wat daartoe zou kunnen bijdragen, dient der halve in acht te worden genomen. Daar boven dien tal van problemen van practischen aard op een oplossing wachten, is zulks des te meer aanbevelenswaardig. De vraag, welke gevolgen de vereeniging van beide gemeenten voor het oogenblik in finan cieel opzicht zou meebrengen, kan slechts zeer globaal beantwoording vinden. De huidige om standigheden zijn te wisselvallig om daarom trent eenige voorspelling te doen. Het lijkt ons niet uitgesloten, dat de ingezetenen van de beide gemeenten in dit opzicht van een even- tueele vereeniging ook aanvankelijk geen nadeel van beteekenis hebben te duchten. In elk geval zou zulks niet opwegen tegen de zeer groote gemeenschappelijke belangen uit welvaarts oogpunt, die door de samenvoeging krachtig zullen worden gediend. Het schrijven gaat gepaard met een gedocu menteerd historisch rapport, waarin wordt aangetoond, dat de huidige toestand niet is ontstaan uit de logische ontwikkeling van het aanpassen aan nieuwe tijden en nieuwe eischen. Immers, nadat in 1812 dus onder het Pran sche bewind de drie vroegere Ambachts heerlijkheden Beverwijk, Wijk aan Zee en Wijk aan Duin, waren vereenigd in één gemeente. Beverwijk genaamd, werd na het herstel der onafhankelijkheid deze gemeente weer verdeeld in tweeën. Dit was hieraan te wijten, dat op de conferentie, waarin tot de splitsing in principe besloten werd, ook de beide vroegere ambachts- heeren stemgerechtigd waren. Indien de am- bachtsheeren niet aan de stemming hadden deelgenomen, zou deze hebben beslist ten gun ste van de voortduring der combinatie Bever wijkWijk aan Zee en Duin. Door de splitsing echter zouden de oude heer lijke rechten weer tot uitdrukking kunnen ko men. Door het gemeentebestuur van Beverwijk werd nog wel een adres aan den Souverei- nen Vorst gezonden om tegen de splitsing te protesteeren, doch dit document schijnt door St. Bureaucratius te zijn verslonden! Het is tenminste niet meer te vinden, terwijl in de agenda van Binnenlandsche Zaken in Den Haag bij dit stuk staat vermeld „verscheurd." In een lezenswaardige beschouwing zetten B. en W. vervolgens uiteen, welke beweegredenen hen tot hun standpunt gebracht hebben. Hieraan ontleenen wij het volgende: Sedert eeuwen heeft tusschen de bevolking der beide gemeenten een krachtig gevoel van saamhoorigheid bestaan. Die saamhoorigheid, oorspronkelijk waar schijnlijk een gevolg van de raseenheid der bewoners, welke zich vooral ook openbaarde in eenheid van zeden en gewoonten, heeft zich in latere jaren, niet het minst omdat de bevol king der beide gemeenten was aangewezen vp dezelfde welvaartsbronnen, voortdurend sterker ontwikkeld. Onder „Wijck" werd van oudsher verstaan zoowel het gebied van Beverwijk als dat van Wijk aan Duin en van Wijk aan Zee. Beverwijk, reeds in de I3e eeuw met markt- rechten en andere stedelijke privilegies be giftigd, gunstiger gelegen aan de hoofdver keerswegen te water en te land van Midden- Kennemerland, is dan ook door den opbloei van neringen en bedrijven tot heden gebleven het natuurlijk en werkelijk centrum van eenige haar omringende gemeenten, doch inzonderheid van de haar aan twee zijden eng insluitende gemeente Wijk aan Zee en Duin. Aangewezen op Beverwijk als marktplaats, voor den afvoer van land- en tuinbouwpro ducten, voor het doen van inkoopen en voor de voortdurende behartiging van velerlei belan gen, is de bevolking van Wijk aan Zee en Duin bij voorkeur zich in dit stedelijk centrum bewegende met die van Beverwijk als het ware samengegroeid tot één sociale en econo mische eenheid en is zij als waren de ge meenten niet door grillige, te kwader ure vastgelegde, gemeente-grenzen gescheiden, maatschappelijk, kerkelijk en politiek, daad werkelijk tot één veheel versmolten. Bovenal is in den loop der jaren deze samen- Het Praagsche Koor zal op Zaterdag 27 dezer in het Gemeente Concertgebouw te Haarlem het volgende programma ten gehoore brengen: „Heilige Wenzeslaus" van J. B. Foerster (Vorst Wenzeslaus, de Nationale Heilige en Patroon, stichter van den Tsjechischen Staat voor 1000 jaren, was vanouds het symbool der Tsjechische onafhankelijkheid. Het volk richt zich in de zware tijden der onderdrukking tot hem in de hoop, dat hij in hun moeilijksten tijd zou en hun van de verdrukking en vernedering zou bevrijden); „Lied op de Zee" van B. Smetana; „Onweer" van Fred. J. Roes- ke; „Hymne (dubbelkoor) en „Op een landweg" van J. B. Foerster; „De rust houdt op" en „Wiegelied uit Montenegro" van Jas. Suk; „Ostrava" van Jan Kunc; „Marycka Magdono- va" van L. Janaqek; „Kerstwiegelied" van V. Novak; „Mij verheugt niets, in Klenci" van J. Jindrich; „De Avondster" van J. Kricka; enz. groeiing nog duidelijker aan het licht getreden, sedert het kleine grondgebied van Beverwijk, althans voor zoover het daarvoor in aanmer king kwam, is .volgebouwd", zoodat een be langrijk deel der Beverwijksche bewoners, noodgedrongen, zich moest gaan vestigen in de nabuurgemeente, waardoor als vanzelfs spre kend de communale zorgen van Beverwijk in toenemende mate een intercommunaal karakter moesten verkrijgen en ever twee besturen en administraties werd verdeeld de behartiging van belangen welke bij samenvoeging der ge meenten, beter, sneller en economischer, door één vertegenwoordiging, één bestuur en één administratie, zouden kunnen worden uitge oefend. Voor en na is door de gescheiden gemeenten getracht, met ruime gebruikmaking van net door de wet ingestelde middel tot samenwerking van gemeenten, in de voornaamste dier inter communale belangen, zoo goed mogelijk te voor zien, doch het behoeft zeker in dit adres niet te worden aangetoond dat dit instituut, tijdroo- vend als het naar zijn aard is en omslachtig en stroef als het in concrete gevallen waarin verschillende meeningen en stroomingen, vrij willig of gedwongen tot elkander moeten worden gebracht werkt, allerminst is ingesteld om een universeele en logische oplossing te brengen voor de grondige en afdoende behartiging van de talrijke gemeenschappelijke belangen van twee gemeenten, welke zóózeer als de beide ge noemde, daadwerkelijk slechts één belangenge meenschap vormen. Aangezien het door de wet aangegeven middel tot samenwerking in dit belangencomplex nimmer een afdoende oplos sing kan brengen, is meer dan ooit, zoowel oij de bevolking als bij de vertegenwoordigers en de besturen der beide gemeenten, de wensch levendig geworden, dat de Regeering in deze beslissend zal optreden door de bestaande fei telijke éénheid der beide gemeenten> door ver eeniging, óók administratief te maken tot één geheel. Alléén door de administratieve ineensmelting der beide gemeenten, bediend door één enkel bestuursapparaat, kan een economisch krachtig geheel ontstaan, waarvan een heilzame werk zaamheid is te verwachten voor de welvaart van de bevolking der beide zich sterk ontwikkelende gemeenten en voor geheel Kennemerland, zoo dat zij kan worden oeschouwd als een maatregel, welke in velerlei opzicht in hooge mate dienst- 1 baar zal zijn aan het algemeen belang. Vraag 1: Wat is de kortste weg van Haarlem naar Oisterwijk per rijwiel en hoeveel K.M. 2: Moet men voor de Provincie Noord Brabant een rijwielkaart hebben? 3: Zoo ja, waar moet ik die aanvragen en wat zijn de kosten daarvan? Antw. 1: Haarlem, Heemstede, Hoofddorp, Aalsmeer, De Kwakel, Uithoorn, Mijdrecht, Breukelen, Maarsen, Utrecht, Schalkwijk. Cu- lemborg, Geldermalsen, Zaltbommel, Hedel. Den Bosch, Vught, Helvoirt, Oisterwijk. Totaal 128 K.M. 2. Ja. 3. Ge kunt 'n kostelooze belastingkaart krij gen voor 15 al of niet opeenvolgende dagen in het belastingjaar, op aanvraag bij de Provin ciale griffie te Den Bosch onder bijvoeging van een voldoend geadresseerde en gefrankeerde enveloppe voor antwoord en de volgende ver klaring: Ondergeteekende verklaart dat hij voor bet loopende belastingjaar nog geen kostelooze be lastingrijkaart waar of bij wien ook heeft aan gevraagd of verkregen, alsmede dat hij zelf van het rijwiel, waarvoor de kaart dient, de hou der (houdster) is. Vraag: Wat is de kortste weg naar Naald wijk naar Helvoirt (N. B.)? Antw.: Naaldwijk, Westerlee, Maassluis, Vlaardingen, Schiedam, Rotterdam, Kraling- sche veer Krimpen, Kinderdijk, Alblasserdam, Papendrecht, Sliedrecht Giessendam, Gorin- chem, Giessen, Andel, Aalburg, Heusden, Els- hout Drunen, Helvoirt 113 KM. ongeveer. Andere weg: Naaldwijk Westerlee, Maas sluis, Vlaardingen, Schiedam, Rotterdam, Dordrecht, AVillemsdorp, Moerdijk, Zwaluwe, Made, Geertruidenberg, Waspik, Capelle Waal wijk Drunen, Nieuwkuik, Helvoirt. Totaal 114 Kilometer. Vr. In 1933 betaalde ik voor f 1090 'nkomen aan Rijksinkomstenbelasting f 5.32; aan ge meentefondsbelasting f21.totaal dus f2C.32; in 1934 resp. f5.32; f 25.20, totaal f30.52. Zijn deze aanslagen goed? Antw. Ja, vermoedelijk wel, maar zeker kun nen wij het niet weten, omdat u onvoldoende bijzonderheden opgeeft. De aanslag in 1933 geldt voor iemand, die woont in Haarlem, en ongehuwd is; de aanslag voor 1934 geldt voor iemand, die ongehuwd is, in Haarlem woont en samenwoont met iemand, die ook in de belas- tang is aangeslagen. Vraag: Mijn moeder woonde met twee doch ters in een huurhuis. Zij had een huurcontract afgesloten voor drie maanden, per maand te betalen f25. Nu is mijn moeder overleden in de eerste maand. Zijn die twee dochters ver plicht die laatste twee maanden te blijven wo nen. Zjj willen uit elkander omdat de huur hun te bezwaarlijk is. Heeft nu de huisbaas recht op die twee maanden huur, terwijl mijn moeder dood is, die het contract geteekend heeft? Antw.: Het contract moet worden nagekomen, tenzij de verhuurder bereid is tot wijziging. Door overlijden van huurder of verhuurder wordt de huurovereenkomst niet verbroken. Vraag: Is een gehuwde vrouw van een werk man ook mevrouw als aangesprokene? Of is deze titel geldig voor hooger geplaatste per sonen? Antw.: Mevrouw is de titel van een gehuwde vrouw, in het bijzonder van voornamen stand. Het zal u opgevallen zijn, dat deze bepaling „voorname stand" in de latere jaren ruim ge nomen wordt. Vraag: Hoe maakt men Boerenjongens op brandewijn? Antw.: Eén pond rozijnen, zonder pitten, een half pond suiker of kandij, een pijpje kaneel, vijf kruidnagelen en een scheutje water. Doe alles in een geëmailleerde pan en breng het aan de kook, maar niet laten koken. Laat be koelen en voeg dan zooveel brandewijn bij, dat de massa juist onder staat en sluit onmiddellijk de lucht af. Vragen betreffende loten. Antw.: Geen uitgeloot. Vraag: Ik ben aangeslagen over het jaar 19331934 naar een inkomen groot f1269; In komstenbelasting f 11.12; Gemeentefondsbelas ting f 15.60; Opcenten voor de gemeente f9.60. Totaal f 36.40. Is deze aanslag juist? Antw.: Ja. Vraag: April 1933 heb ik een jongen in dienst genomen van 16 jaar; 22 Mei 1933 werd hij 17 jaar. 30 Juli 1934 heeft hij voor het laatst bij mij gewerkt. Nu is hij 10 weken bij me vandaan en komt met zijn rentekaart waar op staat 5 Maart 1933 tot 4 Maart 1934. Er is niets over gesproken toen hij bij ons was. Hij zei: „Ik krijg er nog een tot 30 Juli." Ben ik verplicht nu nog te plakken en als het moet welke zegels en hoe duur per week? Antw.: U bent verplicht zegels te plakken voor den tijd dat de jongen bij u in loondienst is geweest. Voor mannen van 16 tot 18 jaar moet een rentezegel van 40 cent per week worden ge plakt. Vra.-g: Wat is de beste en kortste weg per rijwiel van Haarlem naar Zuilen en hoeveel K.M.? Antw.: Haarlem, Heemstede, Hoofddorp, Aals meer, Uithoorn, Mijdrecht, Wilnis, Breukelen, Maarssen, Zuilen (Utrecht), 52 K.M. Vraag: Als een zaak artikelen verkoopt, waar aan garantie was verbonden, hoe moeten dan deze garantiebepalingen worden nageleefd, in dien de zaak is opgeheven en de daarvoor kun nende zorgen persoon naar elders is verhuisd? Antw.: Deze vraag is zoo in het algemeen niet te beantwoorden. Dat hangt van zooveel om standigheden af, b.v. onder welke voorwaarden de garantie verleend is; of de zaak een N.V. was, die misschien gefailleerd is enz. Zonder nadere inlichtingen kunnen wij u dus niet hel pen met een advies. Vraag: Ik ben getrouwd met een weduwnaar in gemeenschap van goederen en 2 kinderen. Nu is mijn man overleden. Zijn die kinderen nu verplicht mij in mijn levensonderhoud te steunen, daar ik geen ander inkomen heb? Antw.: Daar het niet uw eigen kinderen zijn, zijn zij niet wettelijk verplicht in uw onderhoud te voorzien. Vraag: Ik huurde vijf jaar terug een huis en land met recht van koop, doch daar het huis lang niet aan de overeenkomst voldeed, heb ik dat recht van koop prijsgegeven. Ik werd ver plicht een lichtleiding te laten maken (omdat er een schuur bijgebouwd moest worden). Die leiding kostte mij ongeveer 40. Is de verhuur der, nu de huur is verloopen en de verpachter het stiekum aan een ander heeft verpacht, ver plicht die gemaakte lichtleiding over te nemen? Antw.: U bent verplicht het gehuurde af te leveren in den staat, waarin u het ontvangen hebt, dus zonder lichtleiding. U hebt dus het recht de leiding weg te halen. Misschien is on der die omstandigheden de eigenaar wel bereid wat voor het overnemen te betalen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 5