Hei N.C.C. vraagt niets voor zich zelf ARMEN KING Doumergue houdt voet bij stuk FINANCIEN Nira-politiek ZADELHOFFl RADIO-PROGRAMMA Zit niet bij de pakken neer! JBfflUHZfcClMerties De Kerkvervolging in Mexico ROOKWORST DE SENAAT ONWILLIG Herriot wacht af Dagfilm DONDERDAG 25 OCTOBER 1934 Het voorbarig Uïver- bericht DE 'T$ BSBaMQIl De rad.-socialisten Vrijdag 26 October 1934 Azana voor het gerecht Korte berichten Vanuit de N. I. R. O. M.-zender kwam het langs telegrafischen weg in Nederland H. H. WIJDINGEN In het missiehuis te Teteringen pNTGINNINGEN IN DE PEEL Kritiek op de Ned. Heide-Mij. STAKING TE DENTEREN K. R. O.-STUDIO Verbouwing en uitbreiding DR. J. T. ERB OVERLEDEN Commissaris van de Koninklijke KINDERVERLAMMING Ettelijke gevallen in Oostelijk N oor d-Br ab ant NED. INDIË—JAPAN De radio-telefonische verbinding tot stand gekomen Besluit de regeering te blijven steunenwaarschijnlijk Verhoogde productie der industrie is het logische gevolg Bisschoppen en priesters verjaagd echte GelcSersche AHerzielenherdenking bij den K. R. O. Er had In Ned.-Indië reeds Dinsdagavond een later onjuist gebleken bericht over de behouden aankomst van de „TJiver" te Melbourne gecir culeerd. Begrijpelijkerwijze was de ontstemming over dit bericht groot, toen de ware toedracht van de noodlanding te Albury aan het licht kwam. Hierdoor zag de directie van Aneta, mede doordat verschillende autoriteiten, vooraan staande personen in de handelswereld en an deren reeds gelukwenschen naar Nederland zonden, en aldus het onjuiste bericht cok in het Moederland belandde, zich tot haar leed wezen verplicht het volgende bekend te ma ken: „De directie van Aneta stelt er prijs op te verklaren dat het in den loop van gisteravond door de N.I.R.O.M. over al haar zenders omge roepen sensatie-bericht, dat Parmentier te 20.03 Java-tijd te Melbourne was geland, niet van Aneta afkomstig is. Dit bericht werd door de NJ.R.O.M. op eigen gezag, zonder eenig overleg met en tegen het tevoren reeds bekende advies van de redactie van Aneta, rondgeroepen. Door de, door dit bericht veroorzaakte be grijpelijke algemeene vreugde hebben vele luis teraars de in weinig stelligen vorm later door de N.I.R.O.M. na herhaald en krachtig aan dringen van Aneta gegeven „rectificatie" niet gehoord. Z. H. Exc. Mgr. P. Hopmans zal op Zondag 28 October in de kapel van het Missiehuis St. Franciscus Xaverius te Teteringen, de volgende wijdingen toedienen aan de eerw fraters van het Goddelijk Woord de vier lagere wijdingen aan: C. Beeker, uit Velden; H. Bolscher uit Bomerbroek; H. Broek uit Leeuwarden; P. Crouzen uit Maastricht; P. Koning uit Volendam; E. Kühne uit Woerden; L. Maas uit Helmond; G. Mezenberg uit Ge- mert; H. Nales uit Groenlo; M. Schmitz uit Miinchen-Gladbach; C. Smit uit Voorschoten; P. Vorstermans uit Sevenum; H. v. Wissing uit Nijmegen; W. Wortelboer uit Groningen. het Diaconaat aan: J. v. Asten uit Tilburg; N. Beyer rflt Heerlen; P. de Boer uit Grübben- vorst; J. Drost uit Amsterdam; Ph. v. Engelen uit Utrecht; H. Gierlings uit Roermond; H. v. d. Hulst uit Amsterdam; W. Jans uit Zeeland; J. v. Keulen uit Wijk aan Zee; P. Lardenoys uit Heugem; G. de Leeuw uit Wagenberg; Fr. Mensen uit Bovenkarspel; N. Poort, uit Hil versum; J. v. Schie uit Naaldwijk; J. Swinkels uit Uden; R. v. d. Velden uit Utrecht. -ai Je nel In den gemeenteraad van het groote Peel- dorp Deume, dat zeer groote oppervlakten veen- en heidegronden bezit, zijn uitvoerige bespre kingen gehouden over de ontginningen in de 140 H.A. groote zoogenaamde Kanvelden. Verscheidene raadsleden noemden den toe stand in deze ontginningen, die verricht zijn on der leiding van de Nederlandsche Heide-Maat- schappij, treurig. Geconstateerd werd, dat een landbouwer, die in deze gronden arbeid ver richt, bij het ploegen het veen in zijn oorspron- kelijken toestand weder boven krijgt! Ook werd opgemerkt, dat talrijke resten van boomstam men en wortels in de ontgonnen gronden wor den aangetroffen. Vrijwel unaniem lieten de raadsleden klach ten hooren over de wijze, waarop in deze Peel- gronden de ontginning door de Ned. Heide Mij. is tot stand gebracht. Een der leden bepleitte aansprakelijkstelling der Mij. De voorzitter, burgemeester Van Beek, waar schuwde voor ontijdig generaliseeren en wees er op, dat eenige reserve nuttig kan zijn bij het beoordeelen van de kwestie. De ontginningen in de Peel gaan met bijzondere moeilijkheden ge paard en zijn niet te vergelijken met die in an dere streken en onder andere bodemomstandig heden. Intusschen hebben B. en W., het onbe vredigende inziende, zich terzake reeds met de Ned. Heide Mij. in verbinding gesteld. Aan de directie zal verzocht worden zich ter plaatse van den erbarmelijken toestand te komen ver gewissen. Een twaalftal stucadoors, werkzaam aan een complex van 28 in aanbouw zijnde woningen te Denteren (N.-B.). is, na overleg met de or ganisaties, in staking gegaan, omdat de pa troon, de heer W. V. te Vugh, weigerde de va- cantiebonnen uit te betalen. De staking heeft een rustig verloop. Het K.R.O.-studiogebouw te Hilversum, dat aan de Emmastraat, hoek Julianalaan staat, ondergaat in laatstgenoemde laan een verbou wing. Men is momenteel doende een deel der achterzijde van het gebouw af te breken, daar dit deel van het huis veranderd wordt. Deze verandering omvat een belangrijke vergrooting van den foyer, welke reeds aan die zijde ge legen is. De nieuwe zaal zal acht meter lang en vier meter breed worden. Het werk aan deze noodzakelijk gebleken ver grooting zal geruimen tijd in beslag nemen. Te 's-Gravenhage is, zestig jaar oud, over leden de heer dr. J. T. Erb, geoloog, commis saris en oud-directeur van de Kon. Petr. Mij. Dr. Erb is in Volcach geboren en studeerde aan de universiteiten van Berlijn en Zürich in de geologie. In 1900 ging hij als geoloog -voor de Kon. Ned. Petroleum Maatschappij naar Indië, vervolgens naar Roemenië, Egypte, Ca lif ornië, Sera wak, Rusland en de Vereenigde Staten en Venezuela. In 1913 werd dr. Erb be noemd tot chef van de geologische afdeeling te 's-Gravenhage en in 1924 volgde zijn benoe ming tot directeur van de Koninklijke, speciaal voor productiezaken. Deze functie bekleedde hij tot 1920, toen hij werd benoemd tot commissaris van de Koninklijke. Op het platteland in Oost-Brabant zijn in verschillende dorpen gevallen van kinderver lamming geconstateerd, met name te Uden, Erp en Wanroy. BATAVIA, 25 Oct. (Aneta) Hedenmorgen zijn van Bandoeng, Sóerabaj® en Batavia uit diverse gesprekken met Tokio gevoerd, waar door de radio-telefonische verbinding tusschen Japan en Ned.-Indië is ingeluid. PARIJS, 24 Oct. (Reuter) Het voornaam ste onderwerp van de beraadslagingen van het Congres van de radicaal-socialistische partij zal naar het schijnt het recht tot Kameront binding zijn. Het Congres zal van Donderdag 25 dezer tot Zondag 28 dezer te Nantes worden gehouden. Verwacht wordt, dat Herriot het Congres zal vragen onvoorwaardelijk steun aan de tegen woordige regeering te verleenen om een poli tieke crisis te vermijden. Daarentegen zal de secretaris-generaal van de Kamerfractie, Jammy Schmidt, die de voor uitstrevende elementen vertegenwoordigt, de aanwezigheid van de radicale ministers in het kabinet bestrijden. Oud-minister Caillaux zal zich namens de Senaatsfractie tegen het door Doumergue voor gestelde ontbindingsrecht keeren. Ofschoon men de resultaten van de beraad slagingen niet kan voorzien, schijnt het stre ven te zijn van de vertegenwoordigers van de vooruitstrevende elementen in de partij, dat de partij, onder bepaalde voorwaarden, de re geering biyft steunen. Herriot zal verzoeken hem vertrouwen te schenken om de radicale leerstellingen te ver dedigen. Naar alle waarschijnlijkheid zal het Congres den radicalen ministers toestaan aan het kabi net Doumergue te blijven meewerken. HUIZEN, 1875 M. NCRV 8.00 Schriftlezing en meditatie 8.15 Morgen concert 10.30 Morgendienst door ds. C. J. Sikkei 11.00 Het ensemble Van der Horst 12.00 Politieberichten 12.15 Leger des Heilskwartiertje 12.30 Ensemble Van der Horst 1.30 Bespeling van het studio orgel door Ferd. Kloek 2.30 Lezen van Chr. Lectuur 3.00 The Colombia Three 3.45 Verzorging zender 4.00 The Colom bia Three 5.00 Zangrecital door mevr. Loes FlipseSnel 5.45 Veel gevraagde gramofoonmuziek 6.30 „Een praatje over de bemestingsleer" door A. J. Herwig 7.00 Politieberichten en Ned. Chr. Persbu reau 7.15 Gramofoonmuziek of een greep uit het dagelijksch gebeuren 7.30 Lite rair halfuurtje 8.00 Sluiting VARA 8.00 Amsterdamsch A Capella Koor „Bel Canto" o. 1. v. Alph. Vranken 8.14 Vara- strijkorkest o. I. v Hugo de Groot 8.22 Amsterdamsch A Capella Koor „Bel Canto" 0. 1. v. Alph. Vranken 8.34 Vara-orkest o. 1. v. Hugo de Groot 8.51 Het Amster damsch A Capella Koor „Bel Canto" 9.02 Vara-orkest o. 1. v. Hugo de Groot 9.13 Amsterdamsch A Capella Koor ..Bel Canto" 9.30 Sluiting NCRV 9.30 De Haarlem- sche Orkestvereeniging o. 1. v. Frits Schuur man 11.00 Gramofoonmuziek 11.30 Sluiting. HILVERSUM, 301.5 M. VARA 8.00 Gramofoonmuziek 11.45 Jan Mulder, saxofoon en Jan Vogel, piano 12.00 Sluiting AVRO 12.00 Tijdsein Avro- klok 12.01 Lunchmuziek door Kovacs Lajos en zijn ensemble met tusschenspel 2.00 Gramofoonmuziek 2.30 Mevr. Ida de Leeuwvan Rees bespreekt het mantel pakje van de gratis Avro-knippatroon 2.50 Gramofoonmuziek 3.00 Aansluiting met ..Heck's Lunchroom", Utrecht. John van Brück en ziin orkest 4.00 Sluiting VARA 4.00 Knipcursus (voor gevord.) door mevr. A. van Blankenvan Kuyk 4.45 Gramofoonmuziek 5.30 Gramofoon muziek 5.58 Overschakeling naar den versterkten zender 6.10 Cor Steijn. ac cordeon en Joh. Jong, piano 6.15 Vara- orkest o. 1. v. Hugo de Groot 7.20 Gra mofoonmuziek 7.27 Herhaling SÓS-be- richten 7.30 Vara-orkest o. 1. v. Hugo de Groot 7.57 Overgang naar de lange golf 10.00 Vaz Dias 11.00 Jazz-muziek (gr.platen) 11.30 Populaire gramofoon muziek 12.00 Sluiting. LUXEMBURG, 1304 M.: 8.05 Gramo foonmuziek. 8.20 Persberichten. Vervolg gramofoonmuziek. 12.20 Middagconcert door het Radio-Orkest o.l.v. Henri Pensis. 1 Elisabethville, marsch. Eenhaes. 2 Extasy, valse-boston, Baynes. 3. Les Yeux morts, fantasie, d'Albert. 4 L'Ecureuil. Smith. Polonaise, Svendsen. 6 Adoration, La Gye. 7 Erotique, P. Pierné. 8 Ballet égyptien, Luigini. 9. Czardasfürstin, Kalman. In de pauze: Berichten. 1.35 Gramofoonmuziek. 1.50 Koersen. Vervolg gramofoonmuziek. 2.20 Koersen. 4.05 Koersen. 6.50 Con cert en Dansmuziek. 7.50 Sportberichten. 7.55 Hollandsche uitzending. Radio-Ca baret. Camilla, Pasodoble, de Leur en van Tol. (Herman Tholen). De Sigaret, Mur- kens, door Mariette Serlé. Dream of Love and you, Taylor. Hij komt welhij komt niet.... Lier en van Tol. Ah, quel beau Poiss, wals, Mateo. Aux Hes Hawaii, Pascal Bastia. Gruss mir Salamanca, pasodoble, Siegel, Rohr en Eberhard Glombig. 8.20 Persberichten. 8.40 Vocaal-concert in de Nederlandsche taal door Victor Jaans-bari- ton. Moortelmans: Herdersliedje, Rozen bloeien, Het Liedje van den Beiaardier, De drie Joden. 8.55 Koersen en berichten. Vervolg zang-recital. Septemberavond, A. de Boeck. Mijn Moedertaal, Peter Benoist. 9.20 Gevarieerd concert door het Radio orkest o.l.v. Henri Pensis. 1 Martha, ouv. Flotow. 2 Acceleïationen-Wals, Johann Strauss. 3 Stéphanie-Gavotte, Czibulka. 4 Spaansche Dans, No 2, dé Falla. 5 Les Fa- bles de la Fontaine, suite, Mouton. 6 Je t'aime, Grieg. 7Chant du Printemps, Gou nod. 8 Caprice italien, Tschaikofski. 10.10 Concert door het Radio-orkest o.l.v. Henri Pensis. Jeanne Vogelsang, viool. 1 Adelheid-Concerto, Mozart. 2 Les Préludes, Liszt. 10.50 Hilleconcert 11.05 Dans muziek van gramofoonplaten. BRUSSEL 484 M.: 12.15 Het omroeporkest o.l.v. Paul Gason. 1.30 Gramofoonmu ziek. 6.35 Gramofoonmuziek. 8.35 Mi litair concert. 9.35 Militair concert. BRUSSEL. 322 M.: 1.2.20 Gramofoonmu ziek. 1.30 Populair concert o.l.v. Karei Walpot. 5.20 Het Lionels club orkest o.l.v. Hr. Clabeck. 8.20 Orkestconcert o.l.v. Paul Epuliez. 10.30 Dansmuziek (gramofoonplaten) KALUNDBORG, 1361 M.: 11.30 Herald Andersen's ensemble. 2.00 Het omroep orkest o.l.v. Emil Reesen. 7.30 Deensche liederen 10.20 Börge Christian's dans- orkest Concert. 4.50 Gramofoonmuziek. 7.35 Vroolijke militaire muziek. 9.40 Kamermuziek. HAMBURG, 332 M.: 3.20 Concert 6.20 Populair orkestconcert. 8.35 Mozartcon- cert. 10.20 Het Grenzland-orkest Flens burg o.l.v. Joh. Roder. KEULEN, 456 M.: 3.20 Het Westduitsehe kamerorkest o.l.v. Rolf Hartmann. 4.35 Spaansche volksliederen en -dansen. 6.20 Populair concert door het kleine orkest o.l.v. Leo Eysoldt. 7.20 Duitsche Opera muziek. DROITWICH, 1500 M.: 12.50 Het B.B.C.- dansorkest o.l.v. Henry Hall. 4.50 Het Metropole Hotel orkest o. 1. v. Emilio Co lombo. 5.35 Het B.B.C.-Dansorkest o.l.v. Henry Hall. 10.35 Het B.B.C.-Orkest onder leiding van Keith Douglas. 11.35 Harry Roy en zijn orkest. PARIJS POSTE PARISIEN, 313 M.: 7.50 Nieuwe gramofoonplaten.8.40 Radio- tooneel. „Les Fourberies de Scapin", spel in drie bedrijven van Molières. PARIJS (RADIO), 1648 M.: 12.50 Populair concert o.l.v. Lucien Goldy. 10.50 Dans muziek. MILAAN, 369 M.: 4.20 Vocaal concert. 5.15 Gramofoonmuziek. 8.05 Gevarieerd programma. 8.50 Dansmuziek. ROME, 421 M.: 4.30 Populair concert. 5.15 Gramofoonmuziek. 8.05 „Don Gil dalle calze verdi". operette van Ezie Cara- bella. WEENEN, 507 M.: 4.45 Marianne Mislap Kapper zingt Italiaansche liederen. 6.50 Dansmuziek. 9.05 Solistenconcert. 9.30 Fritz Wolferl's kwartet speelt popu laire muziek. 10.10 vervolg. 11.00 Gra mofoonmuziek. WARSCHAU, 1345 M.: 7.35 Symphonie- concert. 10.00 Concert. 10.20 Dansmu ziek. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS WASHINGTON, 25 October (Reuter) Uit gezaghebbende bron wordt vernomen, dat een der volgende groote stappen van de Ameri- kaansche overheid waarschijnlijk zal zijn de in dustrie er van te overtuigen, dat een verhoogde productie het logisch alternatief is van de po litiek der Nira, om de prijzen vast te stellen en de productie te beperken. De adviseurs van president Roosevelt zouden tot de overtuiging zijn gekomen, dat de manier om uit het moeras der werkloosheid te geraken is, dat het publiek meer zal koopen, wanneer het meer kan uitgeven. Volgend jaar zullen grootere oppervlakten met maïs, katoen, tarwe en andere producten beplant worden. De voorstellen om de productie en den omzet te verhoogen door verlaagde prijzen, behelzen o.a. ook dat de regeering zelf een bepaalden omzet zal waarborgen, teneinde de zakenlieden die slechts ongaarne het experiment willen probeeren, hiertoe over te halen. MADRlb, 25 Oct. (V.D.) Het Hooge Ge rechtshof, dat zich zelfs eerst onbevoegd had verklaard Azana en Bello te berechten wegens deelneming aan de revolutionnaire beweging, is op zijn beslissing teruggekomen en heeft erin toegestemd de zaak te behandelen. Te Barcelona is een Sovjet-agent Helios Gomez gearresteerd, op wien documenten wer den gevonden, waaruit blijkt, dat er betrekkin gen bestonden tusschen de Sovjets en de Spaansche revolutionnairen. m Ook Gij zijt een slachtoffer van den jachligen polsslag van dezen tijd. Altijd gehaast, naamt Ge niet den tijd acht te slaan op U zelf, waart Ge onregelmatig met Uw maaltijden en met Uw stoelgang. Hoofdpijn, vermoeidheid, constipatie zijn de gevolgen van het niet meer normaal functioneeren Uwer spijsverterings-orga- nen. Vergiftige afvalstoffen hoopen zich daarin op, de oorzaak van al Uw klachten. Maak "Schoon Schip". Niet door het nemen van een middel dat Uw darmen leegperst, maar neem de nieuwe vinding van Apothe ker Dumont: Laxeer-Akkertjes, welke naast laxeerende plantaardige sloffen, verschil lende bestanddeelen bevatten, die Uw geheele gestel verbeteren, zooals gal-ex- tracten voor de lever, melkzuur-fermenten om gistings-processen te bestrijden en chlorophyïle voor den bloeddruk en den bloedsomloop. Ge voelt U als "verjongd". zijn prettig in te nemen, Ge proeft niets! Veroorzaken geen kramp, geen hèr-conslipatieherstellen de normale werking der darmen. Per 12 stuks 60 cent. Nederlandsch Pro duct. Bij apothekers en drogisten. MEXICO, 25 Oct. (Reuter) De aartsbisschop van den Mexicaanschen staat Chiapas is ver bannen. De aartsbisschop van Oxaga heeft een toe vluchtsoord gevonden in Guatemala. Alle kerken in de straten Tabasco, Sonora, Chiapas en Collina zijn gesloten. Alle bisschoppen en priesters in den Staat Guerero hebben het bevel ontvangen, binnen drie dagen den staat te verlaten. LONDEN, 25 Oct. (Reuter). Daar de rijke haringvangsten van den laatsten tijd een on rustbarende prijsdaling tengevolge hebben ge had, hebben de visschers van Yarmouth en Lowestoft besloten drie dagen lang niet uit te varen. WARSCHAU, 23 Oct. (Reuter). Te Berwald, nabij Krakau, is een brug ingestort op het mo ment, dat een voertuig met 7 personen passeer de. De Wagen viel in de "rivier, twéé përscnën werden op slag gedood, twee anderen zijn zwaar gewond en de drie overigen liepen lichtere kwetsuren op. HONGKONG, 25 Oct. (V.D.) Uit Kanton wordt gemeld, dat een leger van tachtigduizend man communistische troepen een poging heeft ge daan om Kwantoeng te bezetten. Met behulp van bombardementsvliegtuigen slaagden de Kantonneesche regeeringstroepen erin, den aan val voorloopig af te slaan, doch de gevechten duren voort. SHANGHAI, 25 Oct. (V.D.) Uit Kirin wordt gemeld, dat de autoriteiten aldaar een samen zwering tegen het leven van den jeugdigen keizer van Mandsjoekwo zouden hebben ont dekt. Tijdens zijn verblijf te Kirin zou hij z'ch eenigen tijd ophouden in het regeeringsgebouw aldaar. Achter het gebouw ontdekte men eenige personen, die zich verborgen hadden met de bedoeling, een aanslag op Poe Yi te plegen. Zij konden allen worden gearresteerd. U houdt natuurlijk ook van Vraagt daarom Uw leverancier het merk DOETINCHEM dan eerst smult U! Zal Doumergue de beraamde grondwets herziening in Frankrijk er door krijgen? De oppositie er tegen is groeiende, maar hij laat zich daardoor niet afschrikken, inte gendeel. Frankrijk zal moeten kiezen tusschen de oude regeling of hem, die een der laatste gezaghebbende en volkomen betrouwbare poli tieke Mohikanen is van de „generatie van '70". Gaston Doumergue zal heel het prestige van zijn persoon en van zijn medewerkers in de waagschaal leggen om die ten gunste van de voorgenomen grondwetsherziening te doen door slaan. Mocht het Fransche parlement hem lich ter achten dan de oude grondwet, welke in het belang van het prestige en de stabiliteit der regeeringen en van de nationale onbaatzuchtig heid van het politieke leven dringend herziening behooft, dan zal hij daaruit de consequentie trekken van heen te gaan. Indien men Dou mergue laat vallen, laat men niet alleen de grondwetsherziening en daardoor de mogelijk heid tot beteugeling van de vaak anti-nationale egoïstische partij- en persoonspolitiek vallen, maar ook den politieken Godsvrede, welke tot nu toe ter wille van het algemeen belang werd ge handhaafd. Wie zal in Frankrijk dit odium op zich durven nemen? De socialisten en commu nisten zijn er niet bang voor om zich nationaal te compromitteeren, maar gelukkig hebben zij te zamen niet genoeg invloed. Slechts wanneer de nog altijd machtige radicaal-socialistische partij zich bij hen zou aansluiten tot een anti- grondwetsherzieningsfront, zouden de politieke dagen van den ouden, maar nog jeugdig ener gieken Gaston Doumergue zijn geteld, De vraag is echter of de radicaal-socialisten, die tot nu toe de regeering Doumergue hebben gesteund, haar in den steek zullen laten. De door den moord op Barthou en het aftreden van Sarraut en Chéron noodzakelijk geworden reorganisatie van het kabinet, heeft door de benoeming van Lémery, den in zijn ideeën nogal rechts staan- den senateur van de linksch-democratische ra dicaal-socialisten, tot minister van justitie een nog sterker rechts accent gekregen. Bovendien heeft de felle radio-aanval van Doumergue op de socialisten veel ontstemming gewekt, ook bij de links-georiënteerde zijde der radicaal-socialisti sche partij. De neo-socialisten waren zoozeer ge belgd op den krassen premier, dat zij hun ver tegenwoordiger in het kabinet minister Marquet wilden dwingen óf uit hun partij óf uit de re geering te treden; maar Marquet was zijn par- ty'genooten vóór. Hij achtte het in het belang der natie de portefeuille van arbeid voorloopig nog te blijven beheeren en trad derhalve uit de party, welke hij mede had opgericht, nog vóór deze hem een ultimatum had kunnen stel len. De neo-socialistische party, welke in het parlement van weinig beteekenis is, viel daar door uiteen. Enkelen volgden Marquet, de an deren zullen waarschynlijk wel weer terugkee- ren tot de socialistische gelederen, waaruit zy naar voren waren getreden. Van eenigen invloed op de verhoudingen In het parlement is deze débacle in de neo-socialistische party, welke slechts een kortstondig bestaan heeft gehad, niet. Wel zullen die radicaal-socialisten, dié dicht bij de neo-socialisten stonden, er mis schien aanleiding in vinden met nog grootere beduchtheid de plannen van Doumergue te be oordeelen. Een der voornaamste punten, zoo niet het voornaamste, in de door Doumergue voor genomen grondwetsherziening betreft het uitschakelen van de goedkeuring van den se naat in geval van Kamerontbinding. Op het oogenblik kan de president der republiek op voordracht van den minister-president alleen dan de Kamer ontbinden, indien de Senaat daartoe zijn medewerking verleent. Deze rege ling acht Dóumergue terecht ongewenscht. Immers, tengevolge van deze regeling komt Kamerontbinding in Frankrijk zoo goed als nooit voor. De voor vier jaren gekozen heerén volksvertegenwoordigers voelen zich zoo vast en veilig op hun zetels, dat zy feitelijk doen wat zy willen of wat de achter hen staande belan gengroepen van hen willen. Bij het geringste conflict met de regeering laten zij deze vallen, en biy'ven zelf kalm en onverzettelijk zitten. De jongste geschiedenis met de filmsnelle opeen volging van altyd maar weer geiyksoortige ra dicaal-socialistische kabinetten, waardoor het landsbelang ernstig werd geschaad en het aan zien van Frankryk en zyn parlementarisme eenvoudig werden bespot, heeft beWezen, hoe funest het gevoel van zetelvastheid op het verantwoordelijkheidsbesef van dé heeren be roepspolitici werkte. In Februari kwam de open bare meening in Frankrijk dan ook tegen het hemeltergende politieke geknoei in verzet. Hoe ver het met de waardeering van het volk voor zijn zgn. politieke vertegenwoordigers in 's lands vergaderzaal was gekomen, blijkt o.a. uit het feit, dat het woord „député" een der onaange naamste scheldwoorden is geworden, welke men in Frankryk iemand kan toevoegen. Doumergue eischt nu versterking van de positie en de macht van den minister-president ten koste van die van den senaat. Natuurlijk voelt de senaat er weinig voor om zich in zijn rechten te laten verkorten, en daar de medewerking van den senaat in de nationale vergadering on- ontbeeriyk is voor grondwetsherziening, kan dat nog groote moeiiykheden opleveren. Alles zal afhangen van de houding, welke de radi caal-socialisten op hun congres te Nantes zul len aannemen. Hun leider Herriot heeft voors hands geweigerd zijn standpunt ten opzichte van de grondwetsherziening kenbaar te maken, maar de radicaal-socialistische senaatsfractie heeft aan Doumergue laten wteten, dat zy niet met zijn voorstellen accoord gaat. Men verwacht echter, dat de meerderheid der radicaal-socia listen tenslotte toch, zij het ook schoorvoetend, zullen medewerken aan de tot standkoming van de grondwetsherziening, waardoor de hui dige politieke toestand van Godsvrede zal wor den gecontinueerd en gestabiliseerd. Mocht deze verwachting in vervulling gaan, dan zal Dou mergue waarschijnlyk geen gras laten groeien over de verwezeniyking van zyn plannen tot saneering van het openbare en politieke leven in Frankryk. Bij de inschrijving op de 4 pCt. leening gemeente Zwolle is van het voorkeursrecht zoodanig gebruik gemaakt, dat op de vrije inschrijvingen een belangrijke reductie zal moeten worden toegepast. De gemeente Breda gaat over tot conver sie van 4y, pCt. en 6 pCt. leeningen, tot een gezamenlijk bedrag van 7.000.000 in 'n lee- ning, 41/8 pCt. rentende. De ontwikkeling van de goudvoorraden der tot het goudblok behoorende landen is in dien laatsten tijd belangwekkendSedert einde Februari is de goudvoorraad bij de Fransche Bank met jr. 1.7 milliard toege nomen. Ook de Zwitsersche goudvoorraden en die bij de Nederlandsche Bank toonen een belangrijken aamuas. De goudvoorraden van Italië zijn echter afgenomen. De jongste verklaring van den Franschen minister van financiën, Germain Martin, inzake de positie van de Fransche schat kist, verschaft de beurt te Parijs eenige ver lichting. Symington en Wilson verwachten een gunstige uitwerking van de overeenkomst tusschen Londensche rubberhandelaren en de Duitsche rubber-importeurs ten aanzien van de afwikkeling der Duitsche schulden in termijnenZij achtten de heropening van de Duitsche markt van beteekenis. De president van de American Bankers Association, heeft niet alleen een tege moetkomende houding van het Congres ten aanzien van de herstelplannen der regee- rig bepleit, maar ook op de noodzakelijk heid gewezen van een hervatting van den Amerikaanschen buitenlandschen handel. In het Witte Huis werd verklaard, dat de Amerikaansche gezant te Edinburg zijn verklaring, inhoudende de aanbeveling van een vaste verhouding tusschen het Pond en den Dollar, niet te voren aan de goedkeu ring van het Witte Huis heeft onderwor pen- De regeering heeft nog steeds geen be sluit omtrent de stabilisatie kunnen ne men. Gevraagd naar zijn meening omtrent de oprichting van een Amerikaansche Centrale Bank stelde Roosevelt de wedervraag, wie dit spook heeft opgeroepen? De president zou alles wat hij daarvan weet, uit de bla den hebben vernomen. De Amerikaansche onderstaatssecretaris van binnenlandsche zaken verklaarde, dat de tijd van hooge invoerrechten voorbij is en dat Roosevelt had ingezien, dat een ruim opgevatte handelspolitiek den binnenland- schen handel bevorderen moet. De landen die aan Amerika schulden hebben, kunnen hierdoor aan hun verplichtingen voldoen. Het hoog-gerechtshof van den staat Co lumbia heeft een oordeel geveld, waarin de kostbare spoorweg-pensioenwet in strijd met de grondwet wordt genoemd. Indien een hoogere instantie de uitspraak beves tigt, zullen de maatschappijen worden ont heven van de gedwongen bijdrage van 1/10 pCt. der loonen. De voorzitter van de Refico drong op de jaarvergadering van de American -Bankers Association er op aan, dat de banken een soepeler/houding zouden aannemen bij het verleenen van credieten aan' verschillende industrieën. Hij verklaarde, dat de regeering tegenover de banken eveneens een toegeef lijke houding zal aannemen. De benzine-prijsdaling duurt voort in New-Jersey, Philadelphia, Pittsburg en Kentuchy. Roosevelt acht den benzine-oorlog zeer ge vaarlijk en verklaarde, dat maatregelen moeten genomen worden om ophooping van voorraden onwettige petroleum te voorko men. De agenten van de Federal Oil Admini stration zullen trachten, een regeling der productie in desbetreffende streken te be reiken. De groote Amerikaansche petroleum- mijen zullen waarschijnlijk den prijs van ruwe olie niet verlagen, totdat de regee ring s-instantie, belast met de controle, zal blijken in staat te zijn, de productie van de onwettig te winnen olie te beperken. Wall- street gelooft, dat de kleine mijen toch den ruw-olie-prijs zullen verlagen. Er worden voorbereidingen gemaakt, om verschillende olievelden in West-Texas te sluiten. De pro ducenten in Texas dreigen met een proces tegen de regeering. Minister Ickes verklaarde te Detroit, dat de regeering processen aanhangig zal stel len tegen de producenten, die de productie regeling schenden en dat zij bereid is langs gerechtelijken weg in te grijpen. De Southern Pacific boekte in September een netto-winst van 1.34 millioen tegen 1.78 millioen in September 1933. De Engelsche kunstzijde-productie be droeg m September 7.550.000 lbs tegen 5.700.000 lbs in Augustus en 8.240-000 lbs in Juli. De sterke daling in Augustus ivas het gevolg van de vacantie. In Augustus 1933 was de productie 8.100.000 lbs. De buitenlandsche handelsbalans van Duitsche kunstzijde-garens vertoont in Sep tember een passief-saldo van 4408 dubbele centenaar. De export, vooral van kwaliteits garens is naar bijna alle landen teruaae- loopen. Vrijdag 2 November om 2.30 uur geeft de or ganist Evert Haak een orgelconcert met mede werking van Mia v. d. Eynden, sopraan, ter wijl 's avonds om 9 uur het K.R.O.-koor met medewerking van solisten en orgel een uitvoe ring geeft van de Cantata „Ach Herr mich ar men Sünder" van G. F. Handel en van Bruck ner's Libera me. Daarvoor, om 8.15 uur, zendt de K.R.O. het concert uit van het Koor van Praagsche On- derwyzers, het wereldberoemde mannenkoor, dat op dit oogenblik een tournée maakt in Ne derland. Jecovitol levertraan wetenschappelijk de beste levertraan voor U en Uw kind. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten a f 0.75 per flacon.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 6