GEKRUISIGDE PRIESTERS PALMOLIVE IK# ot* V erontrustende cijfers Sabotage op de „Nautilus" De roode haan in Westland ...de zeep dtwj&uqd „ZIJ WETEN NIET WAT ZE DOEN FI.2.ÖO PER FLESCn DONDERDAG 25 OCTOBER 1934 Boekdrukkers bijeen Internationaal congres te Utrecht geopend De malversaties te Schaesberg Na jubileum-viering gectrresteerd IN HOOGER BEROEP De zaak tegen den oud-politie commissaris van Hengelo VERLOTING BASILIEK Trekking 31 October Voorbereidingen voor den vijf-werelddeelen-tocht der nieuw ste onderzeebootde K XVIII. Prof. Vening Meinesz betreedt met zijn toestellen voor zwaartekrachtmetingen het schip Technische Hoogeschool Verdachte veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met ont slag uit militairen dienst ROODE TULP IN HET KNOOPSGAT Haarlemsche Rechtbank veroor deelt een verdachte Nieuwe afslachting van rundvee Slagers en vleeschhandel protesteeren Loodsen met landbouwwerktuigen in vlammen opgegaan Drukkerij uitgebrand Onderzoek naar de oorzaak ingesteld Olijfolie is door alle eeuwen heen bekend en beroemd als schoon heidsmiddel.... In elk stuk Palmolive is een groote hoeveel heid olijfolie verwerkt. De laatste spellings ronde Minister Marchant Maandag a.s. weer voor de microfoon HERDENKING MGR. ARIËNS Vrijdag in het Bavohuis VRAAGGESPREK MET „UIVER"-BEMANNING Hedenavond heruitzending door N. C. R. V. OVER KARNEMELKSCHE PAP De strijd tusschen twee Regeeringsdiensten DE INDISCHE IJKWET OVERTREDEN? Het weer in September Een zeer bijzondere maand NED. SPOORWEGEN De nieuwe groepswagendienst een succes DE G. G. WEER IN FUNCTIE DE „IJSVOGEL" NAAR INDIË VERTROKKEN De „Rijstvogel" in ons land terug Eerst nu de revolutie in Spanje geheel bedwongen is, komt de berichtgeving los over de gruwelijke verrichtingen van het Roode Front der sociaal-democra ten en uiterste Marxisten, ook in ons land toegejuicht door het hoofdorgaan der S.D.A.P. De heer G. Nijpels, door het „Alg. Handelsblad" naar Spanje gezonden voor een objectieve weergave van wat er nu eigenlijk gebeurd is, schrijft o.a. aan ge noemd blad: In het mijnwerkersplaatsje Ciano, in het bekken van Asturië, schoot een guardia civil, toen zijn kazerne niet meer te houden was, eerst zijn vrouw en dochter en daarna zichzelf dood. De arme man wist wat hij deed: verschil lende van zijn collega's, die levend in handen vielen der opstandelingen, werden aan palen of boomen gebonden en dan werd er een dyna- mietpatroon voor hun voeten tot ontplofifng ge bracht. Leider van het revolutionnaire comité, dat al dit moois op zijn geweten nam, was een Jid van de Cortes, Pena. Die zetelde daar niet uiterst links, bij de communisten of de wilde radicaal-socialisten, maar onder de sociaal democraten! Die sociaal-democraten, die sedert meer dan een jaar aan de voorbereidingen van dezen opstand werkten en die, als hij gelukt ware, waarschijnlijk tot de eerstvolgende slachtoffers behoord hadden van degenen, die daar de Spaansche sowjets zouden ingesteld hebben staan thans voor een mooie ruïne-, hun partij. Het meest aangrijpende verhaal over de gru welen, die Oviedo heeft beleefd in de tien dagen van de roode terreur, heeft de Madrileensche „A.B.C." gekregen van een kapitein van het garnizoen aldaar, die naar Madrid gestuurd was om er verslag uit te brengen over de opera ties. Van uit een gebouw, waarin hij stand hield, heeft hij o.a. den broeder-overste; van een kloos ter door de opstandelingen zien weghalen, mis handelen, kruisigen en ten slotte verbranden. Hij heeft een klooster in de lucht zien vliegen met zijn bewoners. Hij vertelt van het ontzet tende lot, dat de arme nonnen van een kloos terschool beschoren was. En men begrijpt beter de represailles van de troepen na de inneming, wanneer men van hem verneemt, hoe een der gevangen genomen opstandelingen, den offi cier, die hem aan de gevangenis afleverde, hoonend toeriep, dat de officieren hem toch nooit vergelden konden wat hij hun allemaal aangedaan had, daar hij zijn eigen vrouw had doodgeschoten. Van de andere steden, waar de roode her vormers dagenlang de baas waren, kwamen soortgelijke rapporten. In Gijon, waar ze twaalf dagen „regeerden", werd de priester, die er di recteur was van het Asturiaansch Lyceum, vastgebonden, met petroleum overgoten en le vend verbrand. De opstandelingen werkten vooral met dyna miet zoodat ze to zelfs de meeste terechtstel lingen van door hun roode rechtbanken ter dood veroordeelde burgers met dynamiet uit voerden; alleen de priesters werden meestal verbrand of gekruisigd. Van andere zijde wordt bericht, dat een der priesters bij alle gruwelen geen andere gedachte dan deze had, die hij ook uitte op het voorbeeld van den Heiland: „Vader, vergeef het hun, ze weten niet wat ze doen." Naar men weet hebben ook in het moderne Rusland en Mexico gemartelde geestelijken de goddelijke mildheid afgebe den over hun vervolgers. In Nederland is door de Internationale, waarvan de heer Albarda in het hoofdbe stuur zit, aan de sociaal-democraten ge ïnspireerd, om de Spaansche arbeiders mo-, raliter te hulp te komen. Want schreef „Het Volk" „de aanvaller is een coalitie van Kerk en grondbezit, de aangevallene de moderne arbeidersbeweging. Het moder ne vakverbond en de socialistische partij aan de eene, de katholieke volkspartij van Gil Robles aan den anderen kant." Aan den eenen kant trachtte men aller eerst de priesters van den anderen kant gevangen te nemen en te kruisigen. Onge twijfeld heeft in Nederland het anti-cleri- calisme van den klassenstrijd niet zoover willen gaan. Zeker zouden de heer Albarda en het bestuur der S.D.A.P. aan de pries terkruisiging nooit hebben willen meedoen. Maar practisch leidt de bewondering van de revolutie, door de Internationale, waar aan de S.D.A.P. moet gehoorzamen, tot deze buitensporigheden der gezamenlijke volgelingen van Marx, die godsdienst opium noemt en zijn leerlingen met het fanatieke revolutionnaire sentiment bedwelmt. Zoo ging het in Rusland en thans in Spanje. Indien de heer Albarda en de S.D.A.P. in ons land democratische en vruchtbare politiek willen bedrijven, dan moeten ze niet door dik en dun de partij van elke Verontrustend zijn de cijfers, welke de Rotterdamsche kinderrechter, mr. d,e Bie, in het maandblad mededeelt over de toeneming der criminaliteit, speciaal bij de jeugd. De cijfers betreffen het tweede kwartaal van dit jaar, vergeleken met die van het vorige jaar. Voor de volwassenen viel een stijging te con- stateeren van zeven percent. Voor de jeugd bedroeg die stijging niet min der dan drie en twintig procent. Het totale aantal veroordeehngen, die onher roepelijk waren geworden, g.ng van 483 tot 597 omhoog, waaronder dat ter zake van oecono- mische oorzaken van 342 tot 418. Een droevige vooruitgang inderdaad! En er valt nauwelijks aan te twijfelen, of de tijdsomstandigheden malaise, werkloosheid vooral doen hierbij haar fatalen invloed gel den. Lediggang heeft ten allen tijde groote geva ren met zich gebracht. Voor volwassenen, en niet minder, eerder nog meer, voor de jeugd. P. S. arbeiders-revolte willen kiezen of deze door medeschuldige sympathieën bevorde ren door de bekende verplichtingen aan de Internationale. De uiterste consequenties van hun leer zijn verpersoonlijkt in ver ruwde socialisten, die 't katholieke dogma in priesters kruisigen, en niet weten wat ze doen. Maar de hr. Albarda c.s. weet 't wel. Waarom laten ze dan het revolutonnaire sentiment en het hoofdorgaan der S.D.A.P. gemeene zaak maken met de Kerkvervol gers, die priesters kruisigen? „Het Volk" vermeed tot dusver zorgvuldig, een ant woord te geven op die vraag. Hedenmorgen werd te Utrecht het vierde internationale boekdrukkerscongres geopend. Een concert-programma werd uitgevoeid door het Utrechtsch Stedelijk Orkest oncter leiding van den dirigent Henri van Goudoever. Het programma bestond uit Wilhelmus, „Saul en David", symphonisch gedicht naai Remorandt's schilderij van dr. Joh. Wagenaar, Ouverture tot de opera „Die Meistersmger van Neuren berg" van Richard Wagner. De harpsolo in „Saul en David" werd ge speeld door Celina Samuels. De heer S. S. Korthuis Nederland) heette de aanwezigen welkom, in het bijzonder Jhr. mr. L. H. N. Bosch ridder van Rosenthal, Commis saris van de Koningin in de provincie Utrecht en mr. dr. G. A. W. ter Pelkwijk, burgemeester van Utrecht. De heer R. A. Austen heigh (Londen) hield een referaat over: verrichte werkzaamheden van het internationale bureau en zijn toekom stige plannen. De heer Alexander Oidenbourg (München) hield een referaat over net onderwerp: i)e toe komstige patroons, nunne organsiatie, opleiding en internationale uitwisselingsmogeiijkhedon. Hedenmiddag werd in het Jaarbeursgebouw de tweede zitting van het congres gehouden. De heer S. S. Korthuis (Nederland) gaf een uiteenzetting van een drietal voor het boek drukkers bedrijf belangrijke punten, n.l. het vaststellen van een prijsniveau, ce doorvoering van prfjstarieven, en de bescherming van vast werk. De heer Vyvian Goodman (Londen) hield een referaat over het onderwerp: Technische verbeteringen in het drukkersbediijf. De dag werd besioten met een officieele ontvangst door het gemeentebestuur van Utrecht in het stadhuis. Omtrent de malversaties, gepleegd door den secretaris der. gemeente Schaesberg, in zijn qualiteit van secretaris-penningmeester van het Burgerlijk Armbestuur, vernemen we nog, dat reeds einde der vorige week tengevolge van het accountantsonderzoek door het kantoor Nijst enkele maanden geleden besloot de gemeente raad om voor de gemeente een geregeld ac countants-onderzoek in te stellen bekend werd, dat de boekhouding van het B. A. niet in orde was. En dat bij een oppervlakkig onder zoek reeds een tekort van duizenden gulden ge constateerd werd. Indien onze inlichtingen juist zijn, rr.cet de heer H. in de gelegenheid zijn gesteld het tekort aan te zuiveren, waartoe hij ook pogingen heeft gedaan, o.a. bij familieleden, die evenwel mis lukt zouden zijn, blijkbaar wegens den omvang van het verdonkeremaande bedrag. B. en W. zouden hem reeds Vrijdag j.l. geschorst hebben als secretaris-penningmeester van het B. A. Maandag geschiedde ten gemeentehuize zijn ar restatie. De heer H. heeft de behartiging van zijn be langen toevertrouwd aan mr. van Oppen te Heerlen. De gemeenteraad heeft hem in een geheime zitting op zijn verzoek, ingediend door den advocaat, ontslag verleend als secretaris der gemeente. Vorige week Maandag vierde hij nog zijn zil veren jubileum als ambtenaar in dienst der ge meente Schaesberg en werd hij van verschil lende zijden bewierookt. Dat de arrestatie van den heer H. In Schaes berg vooral het gesprek van den dag is, is te verstaan. Voor den pas afgetreden burgemeester is de situatie alles behalve aangenaam Met den kindertoeslag had de heer H. een salaris van ver over de ƒ4000; als secretaris-penning meester van het B. A. genoot hij 400 vergoe ding. Voorts was hij bezoldigd ambtenaar van den Burgerlijken Stand en bekleedde nog enkele particuliere functies. In de zaak van J. C. Dr., voormalig commis saris van politie te Hengelo, die Dinsdag door de Almelosche Rechtbank van alle rechtsver volging werd ontslagen, heeft de Officier van Justitie hooger beroep aangeteekend. De bevinding der actie voor den bouw der Basiliek der H. Landstichting wijst uit, dat het volk de nationale toewijding aan Christus' Liefde, aan Christus' Goddelijk Hart wil, en dus, dat er de Basiliek komt, dat zij langzaam maar zeker gaat verrijzen. Sommigen, van wie men terecht meer steun mocht verwachten, staan, terwijl de Basiliek aan 't oprijzen is, terzijde te critiseeren. Maar, waar 't volk iets wil, daar komt het. En 't volk nu heeft zich door zijn sympathieën en offers beslist in de richling van de Basiliek uitgesproken. Men weet, dat de trekking 31 October 1934 geschiedt ten kantore van Notaris A. van Schuijlenburch, 's middags om 3 uur. Boekjes met elf loten kosten tien gulden. Men besteedt die tien gulden natuurlijk voor 't ver heven doel, maar men heeft ook kans, met één boekje vier prijzen te ontvangen ter waarde van vijftien duizend gulden. DELFT. Propaedeutisch examen van bouw kundig ingenieur: A. Deelder, geb. te Schiedam. Voor den Zeekrijgsraad te Den Helder is be handeld het geval van sabotage aan boord van het visscherij-inspectievaartuig Hr. Ms. „Nau tilus." Zooals men weet, bestond het den verdachte, den stoker le klasse op genoemd schip, ten laste gelegde in het werpen van carborundum in de olie, het aanbrengen van kopersoldeer in de lagers der machine, en eveneens van zand in de pijpjes van andere lagers. Nadat de fiscaal mr. Franken, zijn lof had uitgesproken over de wijze, waarop het onder zoek geleid werd, accentueerde hij m het bijzon der het aanranden der functionneering van de weermacht. De verdediger, mr. I. Mulder, schetst ver dachte als een zeer impulsief iemand, die, niet beseffende wat de gevolgen van zijn daden zou den zijn, thans hierover veel berouw heeft. Hij adviseert een psychiatrisch onderzoek, na er nadrukkelijk op gewezen te hebben dat dit geval in het geheel niets met politieke bedoelingen te maken heeft. De fiscaal is hier niet voor, en acht moedwil bewezen. Nadat de Krijgsraad zich teruggetrokken heeft, deelt de president mede, dat het vonnis luidt: twee jaar gevangenisstraf, ontslag uit den mili tairen dienst, en ontzegging van het recht bij de gewapende macht te dienen. Voor veertien dagen diende voor de Haarlem sche Rechtbank een zaak tegen een 42-jarigen inwoner uit Wormerveer, die in hooger beroep was gekomen tegen een vonnis van den Zaan- damschen kantonrechter, die hejn wegens over treding van het uniformverbod had veroordeeld tot f 2 boete of 2 dagen. Ook de ambtenaar van het O. M. was in appel gegaan. De verdachte had op 1 Mei van dit jaar des avonds om half acht een roode tulp in zijn knoopsgat gedragen in een optocht. De officier van justitie achtte het dragen van een roode tulp het symbool van de partij, die dien dag een feestdag vierde en waartoe verdachte be hoorde. Hij noemde het in zoo'n geval uitdrukking ge ven aan een staatkundig streven en vroeg beves tiging van het vonnis. De verdediger Mr. Wendels achcte het be lang van deze procedure dat een nieuwe wet als die van het uniformverbod naar geest en aard moet worden toegepast. Pleiter nam deel aan het tot stand komen van deze wet. In de wet staat niet, dat men geen opzichtig onderscheidingsteeken mag dragen Het meet zijn de uitdrukking van een bepaald politiek streven. In een memorie van antwoord heeft de minister duidelijk den nadruk op dit woord ge legd. „Uitdrukking" is hierin bedoeld, als symbool als zinnebeeld, aldus pleiter. Vervolgens toonde hij aan, dat dit hier niet het geval was en vroeg vrijspraak. Hedenmorgen bevestigde de Haarlemsche rechtbank het vonnis van den kantonrechter met verbetering van gronden. De besturen van den Ned. Slagershond, den R.K. Hanzebond van Slagerspatroons en den Ned. Grossiersbond voor den Vleeschhandel, zijn Dinsdag te Utrecht op het Bureau van den Ned. Slagershond bijeen gekomen, mede op aandrang van de leden hunner organisaties, om den noodtoestand van het slagersbedrijf en den vleeschhandel te bespreken. Zij hebben zich den huidigen toestand ge realiseerd, die voor het slagersbedrijf en den vleeschhandel ongekend slecht is door den te ruggang in het vleeschgebruik en de hooge lasten, die op het bedrijf drukken. Waar nu, volgens persberichten, het bestuur der Veehouderij Centrale heeft besloten de regeering te adviseeren, tot verdere afslachting van vee over te gaan, daar kunnen deze be sturen zich niet indenken, welke voordeelen een dergelijke afslachting kan bieden, terwijl zij daartegenover in een dergelijken maatre gel alleen zien een kapitaalvernietiging en daarenboven geen opruiming van vee, wijl de teruggang der normale slachting voor het bin- nenlanasch verbruik, de geforceerde afslach ting geheel compenseert. Deze besturen voorzien van een hervatting van de afslachting van rundvee een algeheele ontwrichting van de vleeschvoorziening, zulks mede ten nadeele van den consument, terwijl alsdan honderden slagers en vleeschhandelaren in den lande, die thans reeds een noodlijdend bestaan voeren, als gevolg der regeeringsmaat- TOT 30 NOVEMBER 1934 ONTVANGT U. TEGEN INLEVERING VAN 60 VOORZIJDEN VAN PRESTO-PAKJES AAN ONS ADRES TE AMERSFOORT. GRATIS EEN PRACTISCH GESCHENK Een groote brand, die den nachtelijken hemel in het Westland eenigen tijd rood kleurde, heeft Woensdagavond 'n gedeelte van de groote lood sen der fa. C. Brinkman, nabij het Marktplein te 's-Gravenzande, in de asch gelegd. Een van de omwonenden zag om ruim tien uur, dat uit een loods, staande achter het woon huis met winkelbedrijf en daarachter gelegen opslagplaatsen, rook en vlammen opstegen. Snel werd de brandweer gewaarschuwd, doch het alarmeeringssysteem der brandweer maak te dat na ongeveer een kwartier de motorspuit op het terrein ariveerde. Toen moest echter nog ongeveer 250 meter slang worden uitgelegd, om het water naar de brandende gebouwen te voeren, daar de spuit aan het Vaartplein moest worden opgesteld. Ook dit vorderde nogal tijd, zoodat de brand sterk in omvang was toegenomen, voordat de brandweer water kon geven. Zij woedde eerst het zwaarste in de achterste loods, die een oppervlakte van 30 x 10 M. besloeg. De loods was gevuld met ongeveer 25 diverse land- en tuinbouwmachines, zooals tomaten- sorteerders etc. Verder was er zes ton verpak kingspapier opgeslagen, een aantal waschmachi- nes, kruiwagens, etc. Echter bevonden zich daar ook drie vracht auto's en een personenauto. Dit alles stond weldra in lichter laaie en noog sloegen de vlammen op en knalden bij tij den de diverse vaten, die naast de loods waren opgeslagen. De loods was opgetrokken uit ge golfd plaatijzer. Na een uur stortte het bran dende gevaarte ineen. De brand sloeg verder over naar een steenen opslagplaats, die voor de loods was gelegen. Ook deze opslagplaats werd met den inhoud een prooi der vlammen. De brandweerlieaen hielden hier evenwel kranig stand, ten spijt van de zware rookwolken en enorme hitte. Door dit doortastend optreden wist de brand weer te voorkomen, dat 't vuur nog meer naar voren opdrong en dus ook de andere pakhuizen, woonhuis en winkel in vlammen zouden opgaan. Na ruim een uur werken kon worden gezegd, dat men den brand onder de knie had. De na- blussching vorderde echter nog een groot ge deelte van den nacht. In een aangrenzende opslagplaats was nog ongeveer vijf ton houtwol opgeslagen, waarvan men een gedeelte tijdens den brand naar bui ten had gebracht. De brandweer kon echter dit pakhuis behouden. De oorzaak van den brand is niet bekend. De politie zorgde onder leiding van den chef Ter Hark voor een goede afzetting. De schade, die door verzekering wordt ge dekt, wordt op 30.000 geraamd. Hedennacht werd de Nijmeegsche brandweer gealarmeerd voor een uitslaanden brand in de dichtbevolkte omgeving van de Frans Hals straat te Nijmegen. Een drukkerij van de fa. F. B. stond in lichterlaaie. De brandweer, die met groot materiaal was uitgerukt, slaagde er in, de belendende perceelen voor brandgevaar te'beveiligen. De drukkerij brandde echter ge heel uit. Naar wij vernamen, dekt verzekering de schade. Op het terrein van den brand waren aan wezig de commissaris van politie en de inspec teur van de recherche, die een ernstig onderzoek instelden naar de oorzaak van den brand. ct (2 stuks voor 25 et) regelen en den invloed van de crisis, met al- geheelen ondergang worden bedreigd. Zij hebben er daarom bij den Raad van Mi nisters op aangedrongen dat dé regeering niet overga tot hervatting van de afslachting van rundvee, in het algemeen belang en dat der slagers. De Minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, mr. H. P. Marchant, zal Maandag 29 dezer van 19.15 tot 20.00 uur het spelling vraagstuk voor de microfoon behandelen. Als titel van zijn voordracht, welke over de beide Nederlandsche omroepzenders zal worden uit gezonden, heeft de Minister gekozen: „De laat ste spellingsronde". De Ariënshulde op 16 Juni te Enschede, bij de onthulling van zijn standbeeld, werd door tienduizenden bijgewoond. Velen zijn er ech ter, die om de eene of andere reden daar niet aanwezig konden zijn. Nu er een Herdenkings avond plaats heeft in de hoofdstad, zullen ve len hun groote sympathie willen betuigen door daarbij tegenwoordig te zijn. Deze avond wordt georganiseerd op Vrijdag 26 October in het Ba vohuis Sumatrastraat 2, des avonds half negen. Pater Felix Otten O. P. Lector, in het Domi nicanenklooster te Huissen bijzondere vriend en warme vereerder van Dr. Ariëns, zal komen spreken. De Tooneelclub „Servio", die in het begin van dit jaar debuteerde in het Bavohuis op de vier Parochieavonden ten bate der Sint Gerarduskerk, met „Vadertje Langbeen" zal het voorspel en eenige stukken uit de Revue „Van Strijd en Streven", die op 15 Augustus met zooveel bijval werd opgevoerd in Tivoli te Utrecht, ten tooneele brengen. Aan de zaal zijn kaarten verkrijgbaar* De N.C.R.V. meldt ons, dat hedenavond de uitzending van de toespraak van Dr. F. J. Krop over het onderwerp: „Hoe staat het thans met de geloofsvervolging in Rusland? Hoe met de hulpactie?", door den Radioraad is afgekeurd op grond van te zijn in strijd met de wette lijke bepalingen. Inplaats daarvan stelt de N.C.R.V. zich voor uit te zenden een serie eigen opnamen van het vraaggesprek van den minister-president Dr. H. Colijn en den heer Plesman eenerzijds en de bemanning van de „Uiver" in Australië an derzijds. Een en ander onder voorbehoud van het technisch slagen van deze herhaling. De strijd die onlangs is uitgebroken tusschen twee Regeeringsdiensten, den Warendienst en Crisis Zuivelcentrale, is voorloopig ten voordeele van laatstgenoemde beslist. De strijd ging over het volgende: Een papbezorger te Rijswijk (Z. H.) was be keurd, omdat hij zonder vergunning zijn waar afleverde. Die bekeuring was opgemaakt van wege de Zuivelcentrale, die een vergunning vor derde. De papbezorger wendde zich daartoe tot den Warendienst, die zei dat geen vergunning noodig is. „Wel waar", zei de Zuivelcentrale, en zij stuurde het slachtoffer van den strijd weer naar den Warendienst. Deze herhaalde de weigering, en zoo ging het enkele malen vice versa tusschen die twee Re geeringsdiensten. De man van de pap zocht het in arremoede „hooger op" hij verzocht des Ministers tusschen- komst. Maar de Minister vermocht ook hier geen uit spraak te doen. Tot zoover was de historie genaderd, toen ze voor den Delftschen kantonrechter kwam. Deze hield na eerste behandeling de zaak aan, en de rechterlijke macht toog op onderzoek uit. Woensdag kwam de voorloopige eindstrijd. Dé ambtenaar van het O. M. vertelde dat de Zuivelcentrale haar vergunning voor de pap-be weging blijft eischen, om beter controle te hou den op den melkhandel. In zjjn requisitor gaf de ambtenaar van het O. M. de Zuivelcentrale gelijk, die een vergun ning verderde, waartegen nu ook de Warenwet zich niet verzet. Als gevolg van de overtreding werd nu dertig gulden Doete gevorderd. Mr. Bevers die namens verdachte optrad, zette uiteen dat nu volgens de eischen van de Zuivel centrale iemand die pap verkoopt, zijn winkel aan de voorwaarde voor den melkhandel moet laten voldoen. Hierdoor zal verdachte zijn zaak moeten laten verbouwen. Nu kunnen B. en W. hiervan uitzondering ver- leenen, maar ingevolge advies der Warenwet ge beurt dit niet. De kantonrechter beslechtte den strijd tus schen de twee Regeeringsdiensten, op den rug van den papbezorger uitgevochten, en vonniste tot tien gulden boete. Zoodat pap-bezorgend en verkoopend Neder land voorloopig weet waar het aan toe is. SOERABAJA, 25 Oct. (Aneta) De „Indi sche Courant" verneemt inzake het onderzoek bij de etablissementen van de Ned.-Indische Steenkolen Handel Mij. te Soerabaja, dat reeds enkele punten gevonden zjjn, waarover de be trokken chefs in dienst bij de N.I.S.H.M. zullen worden verhoord. Met dit verhoor zal de politie dezer dagen een begin maken. Het weer is in de maand September van een bijzondere kwaliteit geweest Terwij: de regen val over het geheele land beneden de normale hoeveelheid is gebleven, hoewel het aantal re gendagen iets grooter was dan het normale aantal, kwamen op enkele dagen plaatsehik groote hoeveelheden voor. Het maandeiijksch overzicht der weersgesteldheid, uitgegeven door het Meteorologisch Instituut, geeft de voigende cijfers: 3 September 38 mM te Haamstede 16 September 45 mM te Poortvliet 43 te Valkenburg, 34 te Krabbendijke, 27 te Hiivaren- beek; 19 September 28 mM te Dwingelo, 27 te Stap horst, 26 te Den Hulst en Uithuizen, 25 te Roo- deschool en Dalmsholte; 21 September 33 mM te Schiermonnikoog en 28 te Kapelle. De maand September gaf dus een voortzetting van de langdurige droge periode, die nog in een deel van Midden-Europa heerschte. Wat de temperatuur betreft was September al een zeer bijzondere maand. Bijzonder hooge temperaturen, die hooger waren dan de hoogst bekende voor deze maand, kwamen in het be gin niet voor, doch juist wei aan het eirde, waardoor enkele temperatuur-records voor het midden en het einde der maand werdeD ge slagen. De gemiddelde temperatuur der maand was niet zoo hoog als in de jaren 1865 (het record-jaar in dit opzicht) en 1929 maar het verschil met de September-temperatuur van dit laatste jaar was zoo goed als niets In het al gemeen kwamen in September drie warme pe rioden voor, 7-8, 11-14 en 28-29. Aan zonneschijn was September njk, daar het totaal aantal zonneschijn-uren, 192 belangrijk hooger was dan het normale aantal, 152 Dezelfde trekken vertoonde de weersgesteld heid over het grootste gedeelte van Europa, zoodat wij te doen hebben met een verschijnsel van groote uitgestrektheid, dat ten nauwste sa menhangt met het bijzondere karakter van den geheelen zomer. (Nadruk verboden). Zooals indertijd bekend gemaakt is, hebben de Nederlandsche Spoorwegen, in het begin van dit jaar, het vervoer der vrachtstukgoederen gereorganiseerd. Ihgevoerd is toen en later uitgebreid een in- deeiing van het spoorwegnet in groepen, elk met een groepsverzamelstation. De goederen worden naar dit station gezonden, aldaar verzameld, in wagens geladen en rechtstreeks, in z.g. groepswagentreinen, naar de andere groeps- verzamelstations gezonden en omgekeerd. Door deze stations worden de goederen gedistribueerd in hun groep, waarbij van trein en auto ge bruik gemaakt wordt. Daar nu de groepswagentreinen, in hoofd zaak, gedurende den nacht loopen, is het ver voer door de nieuwe regeling enorm versneld. Nu deze regeling eenigen tijd in werking is en kan worden overzien, mag worden geconsta teerd dat zij een volledig succes is gevrtjrden, niet alleen voor de verzenders en ontvangers der goederen, die hun vervoer belangrijk ver sneld zien, maar ook voor de spoorwegen zelf, die door de regeling het voordeel hebben, dat zy veel meer dan vroeger kunnen doen met hun goederenwagens, waarvan ook de looptijd aanzienlijk korter is geworden. BUITENZORG, 25 Oct. (Aneta) Aangetee kend is, dat de Gouverneur-Generaal heden het dagelijksch beleid van zaken wederom aan vaardde. i Hedenmorgen te 9.10 uur is de „Ijsvogel" van Schiphol naar Indië vertrokken. Vijf pas sagiers maken de reis mee, resp. één tot Bushir en vier tot Batavia. Het vliegtuig vervoert 298,547 kg. briefpost, 20,500 kg. pakket-post en 94,830 kg. lading. Hedenmorgen te 11.15 uur is het K.L.M.- vliegtuig de „Rijstvogel" uit Indië op Schiphol teruggekeerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 9