Vlootbesprekingen te Londen f M 096EII OKI V Nieuwe partij in Catalonië Trouw aan koning Peter II De intern, wapen handel Het nieuws van heden FRANKEN'S JAPAN STEL T EISCHEN Poolsch-Duitsche vriendschap DE PETROLEUM-KWESTIE IN MANDSJOEKWO DE BAROMETER BROODFABRIEKEN 3? Si VEREEN G DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling VRIJDAG 26 OCTOBER 1934 Avondblad Een proefballonnetje Gandhi's invloed op het Hindoe-Congres In socialistische richting De kerkvervolging in Mexico Alle kerken in den staat Chihuahua gesloten Gezantschappen te Berlijn en Warschau tot ambassades verheven Lloyd George's oorlogs herinneringen Opzienbarende onthullingen over de rol van Lord Haig Het WeeriiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiij! Katholiek en autonomistisch, doch tegenstandster van het separatisme Spaansche grenzen streng bawaakt De spoelgarenkamer der Tilburgsche Band- en Veter fabriek, na den feilen brand, welke er Woensdagavond woedde Parijs-Hanoi vice versa De Fransche luchtrace in 1935 grootendeels langs Londen Melbourne-route Proclamatie van den Regent- schapsraad aan het volk van Joego-Slavië Alexanders werk wordt voortgezet Prins-regent Paul Koning Peter II Zal Engeland de regeeringen uit- noodigen controle uit te oefenen op den wapenuitvoer? Reeds scherpe controle in Engeland Ketteler-ver eenigingen De toekomst der R.K. Duitsche werkliedenvereenigingen DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN Japan beweert niets met Mand- sjoekwo's olie-politiek te maken te hebben Geen monopolie van de olie-productie SIORTH McM NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 19014 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. eén 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek De in Juli opgeschorte voorbesprekingen ter voorbereiding van de in 1935 te hou den vlootconferentie zijn te Londen on der voorzitterschap van den Engelschen minis ter-president Ramsay MacDonald hervat. Of schoon de grootste geheimhouding in acht wordt genomen omtrent het verloop dier be sprekingen, is het toch bekend geworden, dat dit verloop, zooals trouwens verwacht werd, al lerminst vlot genoemd mag worden. De Japan ners schijnen een aantal eischen gesteld te heb ben, welke nog verder gaan dan de Japansche desiderata, ontsluierd door admiraal Jamamoto, gedelegeerde van Japan. De groote kwestie, waar het op het oogenblik om gaat is, of Japan het vlootverdrag van Washington zal opzeggen, Het heet, dat Japan niet officieel het ver drag voor het einde des jaars zal opzeggen, zooals eigenlijk noodig is om het te laten ex- pireeren, maar het eenvoudig zoo noodig aan zijn laars zal lappen. Indien dit waar zou blij ken, zou dit geheel in de Japansche lijn liggen, immers wanneer men oorlog voert zonder hem officieel te verklaren, kan men ook een verdrag schenden zonder het officieel op te zeggen. In ieder geval is Japan niet bereid het verdrag van Washington, waarin de vlootverhoudingen tusschen Amerika, Engeland en Japan zijn vast gesteld op 5, 5, 3. ongewijzigd wederom te aan vaarden. Het wenscht vlootpariteit, gezien de rol, welke het zichzelf in het Verre Oosten als „organisator en handhaver van den vrede" heeft toegedicht. Japan voelt echter, gezien zijn financieele en economische moeilijkheden, niet veel voor een wilden en uiterst kostbaren bewa-' peningswedloop ter zee. Daarom stuurt het aan op het vaststellen van gelijke vloottonnages op een zoo laag mogelijk niveau, binnen welke elke mogendheid die scheepsverdeeling kan kiezen, welke haar overeenkomstig haar speciale be hoeften en omstandigheden het meest conve nieert. Kleine slagschepen met beperkten actie radius zijn voor de verdediging van Japan vol doende, vandaar dat het opkomt tegen den bouw van drijvende stalen vestingen, welke over groo te afstanden oneyg^j-ep kunnen Onderzeeërs zijn Voor Japan onmisbaar, vandaar dat het deze verraderlijke mechanische haaien tot typisch defensieve wapenen verklaart. Vliegtuigmoeder schepen. verplaatsbare kunstmatige vliegvelden vormend, van waaruit de dood en verderf zaaiende stalen vogels kunnen opstijgen, acht het daarentegen zuivere aanvalswapenen, welke totaal verboden dienen te worden. Lijnrecht tegenover deze wenschen of lie ver eischen van Japan staan die van de Vereenigde Staten. Amerika is vast be sloten de vlootverhöuding, vastgelegd in het verdrag van Washington te handhaven. De mi litaire behoeften ter zee der Vereenigde Staten zijn volkomen tegengesteld aan die van Japan. Amerika heeft ter bescherming van zijn belan gen in het Verre Oosten groote slagschepen noodig, welke groote afstanden moeten kunnen afleggen zonder gedwongen te zijn havens aan te doen om brandstof voor de machines en leef tocht voor de bemanning in te nemen. Vooral nu de Philippijnen na verloop van tijd onaf hankelijk zullen worden en Manilla als Ame- rikaansche vlootbasis zal worden opgeheven, doet die behoefte ach in nog sterkere mate ge voelen. Wel heeten de Vereenigde Staten het plan opgevat te hebben deze vlootbasis over te brengen naar de Aleoeten, maar dit verandert wéinig of niets aan den door de omstandigheden en zijn ligging voorgeschreven eisch van Ame rika groote slagschepen te bouwen. Vliegtuig moederschepen zijn voor Amerika ook hoogst noodzakelijk, want deze bases voor de luchtvloot kunnen zeer wel de vaste steunpunten in den Stillen Oceaan vervangen. Het is Japans bedoe ling de aanvalskracht van zijn tegenstanders zooveel mogelijk te verzwakken en daardoor zijn hegemonistische positie in het Verre Oosten zoo onaantastbaar mogelijk te maken, doch zijn te genstanders zullen daar wel niet goedschiks in willen berusten. Japan schijnt de hoop te heb ben gehad in zijn vroegeren bondgenoot Enge land een steun te zullen vinden voor zijn vloot- politiek, maar te Londen zou nu reeds gebleken zijn, dat Engeland, ofschoon het geheel anders dan Amerika staat tegenover de kwesties in het Verre Oosten, zich eerder solidair met Ame rika dan met Japan zal verklaren. Het vermin deren van de totale tonnage der vloten, het welk door Japan wordt voorgesteld als een bij drage tot de door Engeland indertijd zoo harts tochtelijk verdedigde ontwapeningsidee, heeft in feite een gansch andere bedoeling. Engeland schijnt daar dan ook niet in te zullen loopen. Bovendien is de ontwapeningslust na het mis lukken der ontwapeningsconferentie en de her vatting van den bewapeningswedloop ook in Engeland danig bekoeld. Het is bezig met het versterken van de vlootbasis te Singapore en Japan vindt dat natuurlijk hoogst onaange naam. Het verdrag van Washington schijnt bij de tegenwoordige tegenstelling der belangen in het Verre Oosten niet te redden, tenzij dat de daarin gestabiliseerde ongelijkheid langs anderen weg zou worden geneutraliseerd. Japan heeft daarover al een proefballonnetje opgelaten, toen het het denkbeeld lanceerde van non-agressie pacten met Amerika en Engeiand. Maar dit ballonnetje neemt nog geen hooge vlucht. Hoe kan Japan verwachten, dat Amerika en de an deren vertrouwen zouden hebben in dergelijke verdragen met een tegenspeler, die aanhoudend verdragen heeft verkracht en het Volkenbonds pact heeft geschonden? De vooruitzichten der vlootbesprekingen zijn somber, en het is nog zeer de vraag, of het in 1935 wel tot een vloot conferentie komen zal. MEXICO CITY, 26 Oct. Uit Juarez wordt gemeld, dat de gouverneur van den staat Chi huahua, Rodrigo Quevedo, de sluiting van alle kerken gelast heeft. De kerken zullen worden overgedragen aan gemeenschapscommissies, die ieder tien kerken zullen beheeren, terwijl het toezicht door den staatssecretaris van Chihua hua zal worden uitgeoefend. BOMBAY, 2C October (Reuter) Het natio nale Hindoe-congres richt zich onder invloed van Gandhi' steeds meer naar het socialisme. Het heeft o.a. twee moties aangenomen, inge diend door den Mahatma, waarbij de leden van het Congres verplicht worden om handenarbeid te verrichten en kleeren van grove stoffen te dragen. Gandhi verwacht, dat de Congresleden hier door spoediger rechtstreeks in contact zullen treden met de arbeiders. WARSCHAU, 26 October. (Reuter.) De re geeringen van Polen en Duitschland hebben na gemeenschappelijk overleg besloten, om haar legaties te Warschau en te Berlijn vanaf I No vember te verheffen tot ambassades. De huidige gezanten zullen dientengevolge benoemd worden tot ambassadeur. LONDEN, 26 Oct. (Reuter). De publicatie van het vierde deel van het werk, waarin Lloyd George zijn oorlogsherinneringen heeft vastgelegd, heeft in de geheele pers groot op zien gebaard, en wel voornamelijk wegens de buitengewoon scherpe veroordeeling van den voormaligen opperbevelhebber van de Engel- sche troepen, Lord Haig, die door den oud premier persoonlijk voor de doellooze afslach ting der Engelsche divisies in den zomer 1917 bij Paschendaele verantwoordelijk wordt ge steld. Het argument, waarmede Lloyd George het feit rechtvaardigt, dat hij destijds niet heeft gezorgd, dat Sir Douglas Haig door een an der vervangen werd, luidt, dat er niemand ge weest zou zijn, dien hij in zijn plaats had kun nen stellen. Churchill zegt in een bespreking van het boek van Lloyd George: „Haig was overtuigd van zichzelf en zijn stafchef Robertson was eigenzinnig. Zij beheerschten het geheele mi litaire apparaat. Deze beiden hebben destijds vijf maanden lang de troepen door de modder van Paschen daele gedreven, waarbij zij 400.000 man verlo ren en bijna het hart van het Britsche leger braken." S VERWACHTINGMeest matige, aanvan- kelijk tijdelijk nog krachtige Z.-W. tot. Westelijken, later afnemende en weer krimpende wind, zwaar bewolkt met. opklaringen, waarschijnlijk enkele regen- tuien, aanvankelijk kouder. H Hoogste barometerstand: 770.3 te Boeda- S pest. H Laagste barometerstand: 727.9 te Seydis- jË Fjord. Zon op 6-45, onder 4.42. Licht op 5.12 H Maan op n.m. 6.31, onder v.m. 11.36 5 Nieuwe Maan 7 November iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiif- BARCELONA 26 Oct. (Reuter). De nieuwe partij in Catalonië, genaamd ..Accion Popular" onder leiding van den huidigen minister van Arbeid in de regeering te Madrid Desojo heeft een manifest gepubliceerd, waarin zij zich Ka tholiek noemt en autonomistisch maar een te- gestander van het separatisme. Op economisch terrein wil de partij den onrechtvaardigen toe stand doen verdwijnen, die een voortvloeisel is van de oude privileges. Het is interessant op te merken, dat de lei der van de Spaansche Accion Popular". Gil Robles, op het oogenblik een reis onderneemt door Catalonië. De ministers van Oorlog, Justitie en Openbare Werken laten een onderzoek instellen naar de gebeurtenissen tijtdens den opstand. Besloten is de wapenfabriek van Trubia onder militair be heer te plaatsen. Een schip dat in de haven van Avilies tot zinken was gebracht om het verkeer af te slui ten, is met dynamiet verwijderd. Het Ministerie van Oorlog deelt mede, dat de grenzen zorgvuldig worden bewaakt. Op ar jportrageesche grens bij HueiVa zijn zes extremisten gearresteerd, die poogden te vluch ten o.a. Amaro del Rosal, de organisator van het oproer in verschillende stadswijken te Madrid. PARIJS, 26 Oct. (Reuter). In verband met het protest, dat de Spaansche gezant te Parijs voor eenige dagen bij den Franschen minister van Buitenlandsche Zaken heeft ingediend, naar aanleiding van de demonstraties van Ca- talaansche vluchtelingen te Toulouse, verneemt de „Matin" van de zijde van het ministerie van Binnenlandsche Zaken, dat de betoogers op het raadhuis te Toulouse een Catalaansche vlag hebben geheschen, de muren met voor de Spaansche regeering beleedigende pamfletten hebben beplakt, en optochten door de stad heb ben georganiseerd. Na deze voorvallen heeft het ministerie van Binnenlandsche Zaken thans besloten, aan geen enkelen Spaanschen vluchteling meer ver gunning te verleenen voor verblijf in het ten Zuiden van de Loire gelegen deel van Frank rijk. Bovendien hebben alle departementen in structies ontvangen, streng op de Spaansche vluchtelingen te letten. - III I i IIUM'l» «MMWOW1»*lp Omtrent het plan van het Fransche ministe rie voor Luchtvaart om in 1935 een internatio nale luchtrace op het traject Parijs-Hanoi en terug uit te schrijven, wordt verklaard, dat dit plan reeds weken geleden is tot stand gekomen. Het traject is voor het gootste gedeele het zelfde als dat van de luchtrace LondenMel bourne, namelijk Parijs, Rome, Beiroeth, Bag dad, Boeshir, Karachi, Allahabad, Calcutta Rangoon, Bangkok, Saigon, Hanoi. Men verwacht een groote internationale deelneming. BELGRADO, 26 Oct. (Reuter) De Regent- schapsraad heeft een proclamatie tot het Joe- go-Slavische volk gericht, waaraan wij het vol gende ontleenen: Krachtens den wil van den overleden koning Alexander I, den hersteller van de eenheid des rijks, zijn wij tot regenten voor zijn zoon en troonopvolger benoemd. Wij nemen dezen zwaren plicht op ons, na eerst den grondwettelijken eed voor de volks vertegenwoordiging te hebben afgelegd en ons daarmede te hebben verplicht, Zijne Majesteit Koning Peter II trouw te dienen, de eenheid van het volk en de onafhankelijkheid van den staat en de integriteit van het staatsgebied overal te waarborgen. Bij de uitoefening van de koninklijke macht zullen wij steeds enkel en alleen het belang van de Kroon en het welzijn van Joego-Slavië voor oogen hebben. Bij onze grootsche taak voor den vooruitgang van Joego-Slavië te zorgen, zijn wij steeds er van overtuigd, dat het geheele volk achter ons staat, daar wij in deze zware en emotievolle dagen gelegenheid hadden te zien, hoe groot de liefde en toewijding was van de heele be volking voor den gestorven koning en hoe groot de achting is voor het werk. dat hij met op offering van zichzelf tot stand heeft gebracht. Eén leed en smart om onzen grooten dooden koning, tezamengebracht door de liefde en toe wijding tegenover ons land en het huis Kara- georgewitsj, zullen de Joego-Slaven nogmaals aan de wereld laten zien, dat geen slag hen vermag te vellen, en dat zij in staat zijn hun land naar een betere toekomst te leiden. Innerlyjk vast verbonden, beveiligd en ge acht naar buiten, militair goed uitgerust, zijn wij in staat rustig de toekomst tegemoet te zien. Op deze wijze wordt ook het groote werk van den ridderlijken Alexander I, den Vereeni- ger, in het belang van een sterk en vooruitstre vend Joego-Slavië, het best bevorderd, en tot algemeen heil van het volk verder ontwikkeld. De proclamatie is door de drie leden van den regentenraad en door alle ministers ondertee kend. LONT5EÏ7," 26'Oct (Reuter). De diplomatieke correspondent van de „Daily Telegraph" meldt: De Britsche ministers onderzoeken de vraag, of het niet wenschelijk zou zijn, alle landen, die wapenen uitvoeren, uit te noodigen tot het afleggen van een verklaring, ten aanzien van de rationaliseering en controle van den wapenuit- voer door de regeeringen. De Britsche regeering oefent een strenge con trole over haar eigen wapenuitvoer uit. Parti culiere Britsche firma's mogen slechts oorlogs materiaal uitvoeren na verkregen vergunning van het ministerie van Handel, dat van te vo ren overleg pleegt met het Departement van Buitenlandsche Zaken en dat van Buitenland- schen Handel. De vergunning wordt slechts dan verleend, wanneer de Britsche regeering ervan overtuigd is, dat de bestelling de goedkeuring heeft van de betreffende buitenlandsche regeering. en de wapenen niet bestemd zijn voor doeleinden, waarmede de Britsche regeering zich niet kan vereenigen. Volgens het blad oefent geen enkele regee ring zulk een nauwgezet toezicht op de bewa- peningsindustrie uit als de Britsche regeering. Zou de Britsche regeering definitief besluiten, andere mogendheden tot onderteekening van een nieuw document uit te noodigen, dan zou dit een belangrijke bijdrage beteekenen voor de organisatie van den vrede. Op een conferentie der Katholieke arbeiders- en arbeidstersvereenigingen in het bisdom Eich- stadt, dat in Neurenberg werd gehouden, deed de diocesane voorzitter dier vereenigingen, Schwarz, interessante uitlatingen over de toe komst der Katholieke werkliedenvereenigingen in Duitschland in het algemeen. Hij verzekerde, dat Z.E. Kardinaal Bertram, Prins-Bisschop van Breslau, met alle kracht, die in hem is, blijft aandringen op het voortzetten der reli- gieus-cultureele werkzaamheid der werklieden vereenigingen. Volgens berichten uit Rome zal de H. Vader bij de verdere onderhandelingen over het con cordaat aandringen op de erkenning der Ka tholieke werkliedenvereenigingen in de omlijs ting der niet-politieke Katholieke Actie. Teneinde het religieus-Katholieke karakter der Katholieke werkliedenvereenigingen nog scherper en beter op den voorgrond te doen treden, is het plan opgevat, om dezen den naam te geven van „Ketteler-vereenigingen", waar door tegelijk het voordeel wordt verkregen, dat de concurreerende naam met alle arbeidsorga nisaties van den staat wordt uitgeschakeld. Het lid worden van het Duitsche arbeiders front en van de Hitier-jeugd is aan den leden der Katholieke organisaties toegestaan. Het dubbele lidmaatschap zal vergemakkelijkt wor den door de verandering der Katholieke werk liedenvereenigingen in Ketteler-vereenigingen. Voorzitter Schwarz verklaarde nog, dat hij uit allerbeste bron wist, dat de stand der onder handelingen over het uitvoeren van het con cordaat als gunstig mag worden beschouwd, zoodat er spoedig een verklaring te verwachten is over de toekomst der Katholieke werklieden vereenigingen. Het petroleum-monopolie in Wands joekwo; Ja pans antwoord op de Engelsche en Amerikaan- sche nota's. Is Engeland voornemens de regeeringen uit te noodigen controle op den wapenuitvoer uit te oefenen? De Duitsche legatie te Warschau en de Poolsche legatie te Berlijn zjjn tot ambassades verheven. Proclamatie van den Regentschapsraad aan het Joego-SIavische volk. Gouverneur van den Mexicaanschen staat Chi huahua heeft de sluiting van alle kerken gelast. Een wetsontwerp, strekkende om aan hen, die het artsdiploma van de geneeskundige hooge- school te Batavia bezitten, de bevoegdheid te geven hier te lande de genesekunst uit te oefe nen. De Zusters van O. L. Vrouw naar NetL-Indië. Dreigend ontslag in de Twentsche textiel industrie. Nadere bijzonderheden over den grooten brand te Landsmeer. TOKIO, 26 October (V.D.) Naar aanlei ding van persberichten over Engelsche en Ame- rikaansche stappen bij Japan, waarbij ook Nederland zich zou hebben aangesloten, in ver band met het voorgenomen olie-monopolie in Mandsjoekwo, verklaart de zegsman van het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken, dat de Engelsche en Amerikaansche ambassa des informeele nota's hebben gezonden, resp. reeds op 2 en op 7 Juli aan 't departement van buitenlandsche zaken, waarin zij om inlichtin gen verzoeken over de plannen van de Mands- joerijsche Petroleum Company en de bedoelin gen van het monopolie, teneinde hun regeerin gen hiervan op de hoogte te kunnen stellen. Het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken herinnerde in zijn antwoord van 3 Aug- j.L eraan, dat de Japansche regeering niets te maken had met de olie-politiek van 'Mands- sjokwo, Terwille van Engeland en de V. S. be vatte het Japansche antwoord echter inlicht' -- gen, die Japan had verkregen en waarin verklaard wordt, dat de Mandsjoekwo-Petroleum Comp. Inc. geen monopolie-rechten heeft. Mandsjoe kwo overweegt een vorm van controle on de petroleum-industrie en de nieuwe olie-wetten hebben de strekking dezer controle te oefenen door het monopoliseeren van den binnenland- schen olieverkoop, doch het is niet de bedoeling de olie-productie en den olie-import en -export eveneens te monopoliseeren. BIJ DE KEUZE VAN UW BAKKER FRANKEN'S MELKBROOD maakt DE KEUS EENVOUDIG Haarlem - Heemstede - Bloemendaal i»<C»I\*\\vavuu\i inniinn//;/////122 Ok 1 ALTlFD Stand op Vrijdag 2 uur n.m.: 76L1 Vorige stand: 760.1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1