STADSNIEUWS Laatste Nieuws Haarlem, 26 Oct. Rheumatiek VRIJDAG 26 OCTOBER 1934 Nationaal Crisis Comité afdeeling Haarlem Ernstige lasterpraatjes DEMONSTRATIE VOOR STADHUIS De woonwagenbezitter, die geen paard meer had ZIEKENHUIS ST. JOANNES DE DEO Broeder Stephanus weer overste Het Huis van Looy TOONEEL Lachende Contanten MUZIEK HAARLEMS GEMENGD KOOR Messias van Handel ATTRACTIE BIJ V. D. Hoe een huis goedkoop en toch goed ingericht kan worden DE TRAMLICHTSIGNALEN Op den Rijksstraatweg 's GravenhageHaarlem slechïs 54 ct. kost het origineele pakje Sanka Koffie, de fweede soort, maar hef goede, gegarandeerd coffeïnevrije product van Hag» caag in prijs, goed en Wobrdeelig in het gebruik. BLOEMBOLLENCULTUUR De afdeeling Haarlem vóór hand having der saneeringsmaatregelen Rust- en Ziekenhuis van het Diaco niehuis der Ned. Hervormde Gem. AANBESTEDINGEN Vernieuwen van den brug bij 't Hoekje AmsterdamSassenheim FA. WED. L. DE JONG Aan moderne eischen aangepast DE H. B. S. A JUBILEERT 25 jaar van hard werken COMMANDANT v. d. BROEK onovertroffen tegen „Pro Austria Catholica" Verharden van den weg Amsterd amLaren Groote Houtstraat Vereeniging BURGERLIJKE STAND UIT DEN OMTREK IJMUIDEN AGENDA 27 October INSTELLINGEN Geen uitlevering van Pavlewitsj Italië acht zijn schuld niet bewezen Positie deelnemers Melbourne-race BLOEMENDAAL In den laatsten tijd worden, zeer ten nadeele van ons werk, hardnekkige lasterpraatjes ver spreid. Met name is dit het geval met betrekking tot de firma Vogelzang in de Groote Houtstraat alhier. Deze firma zou door ons met groote bedragen gesteund worden. Electrisch licht zou voor onze rekening komen; ja, zelfs zou haar laatste groo te verbouwing door ons betaald zijn. Daar ons gebleken is, dat aan deze verhalen door sommigen waarde wordt gehecht, deelen wij hierbij mede, dat ze volkomen uit de lucht gegrepen zijn. Genoemde firma Vogelzang heeft ons sedert het begin onzer actie gesteund. Wij steunden haar echter nimmer. Indien deze verklaring niet in staat mocht zijn, aan deze lastercampagne een einde te maken, verzoeken wij alle vrienden van ons werk ons op te geven, wie de gewraakte geruch ten blijven verspreiden, opdat we tegen hen de maatregelen kunnen nemen, die ons noodzake lijk voorkomen. Voor het Crisis-comité: Mgr. J. D. J. Aengenent, voorzitter. Prof. dr. van Schelven, vice-voorzitter. Comelis van der Winden, secretaris. Dr. J. C. Mollerus, secretaris. W. Korvinus, penningmeester. Van een woonwagenkamp gaat over het alge meen een bijzondere aantrekkingskracht uit. Bewijzen zien we hiervoor thans nog, nu vele katholieke Haarlemmers weldadig in de zak tasten en hun giften deden toekomen voor de zoo noodzakelijke kampschool. Vandaag heeft echter een woonwagenbewoner kans gezien, wat romantiek op en over de Haar- lemsche Groote Markt te brengen. Zeer demonstratief had hij er zijn wagen ge plaatst voor het stadhuis. Dit zou op zich nog niets hebben beteekend, als "net niet was geweest, om daarmee duidelijk te doen uitkomen, dat de wagen niet over de noodige paardenkracht beschikte. Het paard ontbrak en zooals de bewoner van den wagen meedeelde, omdat zijn beestje was doodgevallen. Wat te verwachten was gebeurde, om den woonwagen dromde een massa samen, waaron der vanzelfsprekend elementen waren waarvan de politie liever niet ziet, dat ze samenscholen. Dit ook al niet, omdat de Groote Markt een verkeerspunt is, dat wat drukte betreft weinig overbelasting kan hebben. Een agent zag het spelletje dan ook met leede oogen aan en begon vriendelijk tot doorloopen te manen. Maar zooals gewoonlijk, op vriendelijkheid reageert men niet zoo vlug. Toen besloot hij maar zijn sabel te hulp te roiepen met natuurlijk het gewenschte succes, de omstanders namen de Deenen en liepen als ha zen. Inmiddels waren behulpzame handen gevon den, die den woonwagen opduwden, naar de Ge dempte Oude Gracht, dicht bij het Verwulft. De reinigingsdienst werd gewaarschuwd en deze stuurde een mannetje met een paard. Of dit in gestrekte draf, dan wel stapvoets aan kwam zetten, vermeldt deze historie niet. Het paard werd toen wederom onder groote belangstelling van kijklustige voor den wagen gespannen en de romantiek verdween daarmee over de grens van onze gemeente. Tot overste van het Ziekenhuis St. Joannes de Deo is benoemd de Eerw. Broeder Stephanus, oud-vicarius uit 's Hertogenbosch. De Eerw. Broeder Stephanus is voor Haarlem geen on bekende, immers vóór zijn benoeming tot vica- rius te 's Hertogenbosch, nu zes jaar geleden, was hij reeds zes jaar als Overste van het Zie kenhuis hier in Haarlem werkzaam geweest. De afgetreden Overste (Br. Victorianus) is overgeplaatst naar het Sanatorium der Eerw. Broeders te Beek bij Nijmegen (Huize Kalo- rama). Wij wenschen èn Broeder Stephanus èn Broeder Victorianus beiden in hun nieuwen werkkring het beste succes toe. Mevr. T. van Looyvan Gelder deelt ons het volgende mc'e: Het Huis van Looy, Kleine Houtweg 103 zal gedurende de maanden No vember en December gesloten zijn. Het voor nemen is in 1935 op schriftelijke aanvrage doorioopende toegangskaarten toe te zenden. Blijspel van Franz Cammerlohr en Erich Ebermayer. Vereenigde Haag- sche Spelers. Stadsschouwburg. Zij, die nog niet weten, welke merkwaardige rol het geld In onze door-gefinanceerde wereld speelt, kunnen bij de opvoering van „Lachende Contanten" wel iets leeren. Zij zullen met eenige verwondering opmerken, hoe weinig „Bargeld" in het modeme groot-zakenleven beteekent en zeker niet omtuimelen van respect voor de gesties van speculanten, die fictieve waarden weten om te tooveren in verbijstering wekkende sommen, welke zeer gemakkelijk van „eigenaar" verwisselen. Als ze weinig bezitten, zullen zij zich hun gebrek aan rijkdom minder dan tevoren beklagen zijn zij daarentegen bemiddeld, danneen, dan heeft de nuch tere realiteit hun alreeds de bittere lessen toe bedeeld, die dit amusante blijspel hun lachend wil schenken. Paul Wernicke, monteur bij de gemeentelijke electriciteitswerken, heeft van dat gegoochel met papieren waarden niet het minste begrip. En dat wil wat zeggen voor een jongeman, die onverwacht de beschikking krijgt over twee honderd duizendguldenbiljetten, welke hem door een benarden dief in zijn gereedschaps- tasch zijn gefutseld. Maar hij wordt spoedig wegwijs, want hij belandt ten huize van den heer Simson, een financier, die maar enkele uren Wernicke en zijn gevonden schat behoeft aan te wenden, om een uitgebreide lucratieve onderneming op touw te zetten. Aardig is het, dat de twee ton eerst tot dat resultaat leiden, dan op een dramatisch oogen- blik verdwijnen en ten slotte blijken geheel waardeloos te zijn geweest. Maar aardiger is 't, dat de leuke monteur het klappen van de mo netaire zweep zoo spoedig kent, dat hij de ge routineerde speculanten eenvoudig overtroefd en in hun eigen netten vangt. En het alleraar digste mag wel heeten, dat hij door zijn waar deloos geld en door zijn spoedig verworven han delsgeest de dochter van Simson verovert, het sympathieke jongemeisje, dat hü reeds langer lief had, maar door „standsverschil" niet be reiken kon. Heelemaal ernstig behoeft men ook dit deel van de geschiedenis niet te nemen dan komt men er toe enkele bezwaren breed uit te meten maar in den toon van het blijspel is het een aaridg geval en met den gelukkigen afloop kan men niet anders dan vrede hebben. Het is alleen maar jammer, dat de Vereenigde Haagsche Spelers hun vroolijke actie geven moesten voor een kleine groep belangstellenden, al toonden dezen zich dankbaar voor het gebo- dene. De lach, die door zooveel geest, leutigheid en spitsvondigheid werd gewekt, zou zooveel hartelijker en aanmoedigender hebben geklon ken, als de rijen in de zaal behoorlijk gevuld waren geweest. Maar de executanten hebben vlot en sterk tegen de verdrukking in gespeeld en we geven hun gaarne eere voor de welver zorgde, geanimeerde vertolking. Pierre Balledux had de rol van den eerlijken monteur voor zijn rekening en hij liet ons een type zien, dat wellicht nog wat verfijnd mocht worden, maar dat bij zijn oolijke rondborstig heid toch zeer wel deed. Zijn echtgenoote plaat ste daarnaast een zeer beschaafde Lily Simson en zij gaf aan deze figuur zooveel fijne trekjes mee, dat het gegeven van het stuk daardoor aan beteekenis won en het aannemelijke van enkele fantastische onderdeelen sterk werd be vorderd. Voor een uitmuntende typeering van papa Simson zorgde Wim Grelinger; de merk waardige streken van den getolereerden zwen delaar kwamen door zijn knap spel duidelijk uit, terwijl de persoon nog nooit geheel onsym pathiek werd. Netty BrusseStrauss voldeed als het meelevende dienstmeisje en Aleida Roe- lofsen als de intrigeerende mevrouw Staal. Er waren meer kleine rollen, die met veel zorg ge speeld werden: behalve de politie-agent van Felix Bekkers een komische controleur van Theo van Vliet maar vooral een bijzonder goede creatie van G. L. Weisz, die met den „Geheimrath" een kostelijke blijspelfiguur in de scène bracht. Werkelijk, deze voorstelling, waarmee ieder een zich van harte vermaken kan, had grooter toeloop verdiend en wij kunnen het gezelschap niet beter toewenschen, dan dat het bij een volgende gelegenheid met zijn „Lachende Con tanten" ook een talrijk lachend publiek zal vin den. H. B. v. d. S. De keuze van dirigent Booda was ditmaal gevallen op het oratoriumwerk „Der Messias" van Handel. Meermalen hebben we reeds ge wezen op het lyrisch karakter van de Messias- muziek (als gevolg van den tekst) In tegen stelling met al de andere Handel-werken, die dramatisch van karakter, eigenlijk operawer- ken in oratoriumvorm zijn. Ondanks het gemis aan felle contrastwer king blijft de Messias zeer geliefd bü het ora torium-publiek. Wellicht moet dit in hoofdzaak worden toegeschreven aan de interesse voor het onderwerp en de vele machtige koorwerken, die ook dit Handelwerk bevat en door de flinke koorbezetting en de goede uitvoering thans wederom een pompeuzen indruk maakten. Booda bood het werk in eenigszins anderen vorm aan, dan dat we gewoon zijn. Evenals andere dirigenten liet hij vele nummers ver vallen, doch voornamelijk uit het tweede deel (het derde bleef geheel intact, van het eerste verviel slechts één, van het tweede acht num mers). Dat besnoeien naar eigen inzichten van den dirigent wordt nogal eens scherp becritiseerd. Men meent, dat 't werk zijn iogischen gedach- tengang verliest. O.i. wint echter de „Messias" aan kracht, wanneer het tweede deel beknop ter wordt uitgevoerd. Trouwens behoudt Chry- sander in zijn veel geprezen bewerking ook slechts een ruim 30-tal der 52 nummers. Wat ons bij deze uitvoering bevreemdde, was het niet bespelen van een cembalo. Han del schrijft dit instrument toch voor. Het wordt bijna doorloopend aangewend, tenzij de com ponist uitdrukkelijk „senza cembalo" voor schrijft. De orgelbegeleiding bij de recitatieven kleuren deze deelen te donker en op meerdere plaatsen misten we totaal de accoorden en hoorden alleen de baspartij. B.v. bij het slot van no. 5: „Wer wird bestehn, wenn er er- scheinet?" en bij de Altaria: „Er ward ver- schmahet." Nu geleek het af en toe op een „tasto solo." Behalve de verkorting had Booda zich nog an dere vrijheden veroorloofd en wel eenige cou pures in tamelijk lange nummers en de ver- De firma Vroom en Dreesmann heeft in haar gebouw aan het Verwulft een nieuwe attractie ingevoerd. Uitgaande van de gedachte, dat men de dingen, vooral meubelen, het best kan waar- deeren, als men ze in een passende omgeving kan zien, heeft de firma op de tweede etage van het gebouw een alleraardigst landhuisje opgebouwd, dat zoowel in- als uitwendig de juiste verhoudingen bezit en geheel volledig is. Reeds van verre trekt de ingang met de aardige roode-steentjes-imitatie-muren de aandacht. Het huis zelf is geheel gestoffeerd en behan gen, iedere kamer naar verschillenden smaak en systeem. Men kan er zien hoe men op ver scheidene manieren de gordijnen kan ophangen, de kamer kan laten behangen en hoe goed en goedkoop de vloerbedekking kan zijn. Is het in het algemeen niet beleefd bij een ander in de keuken te kijken, hier wordt het zelfs aangeraden, want de keuken In dit model huis is een droom in rood en wit. Voorts bevat het huis een gezellig salonnetje, een keurige eetkamer, een geriefelijke slaapkamer en logeer kamer en een aardig baby-kamertje, waarbij men speciaal op het wiegje moet letten. Vooral de fraaie kleuren-combinatie, hier zoowel als in de rest van het huis, is een attractie op zichzelf. En de prijzen? Overeenkomstig de tijdsom standigheden, dus zéér laag. Alles en alles bij elkaar, dus stoffeering, meubileering, behangen, enz. enz. kost dit geheele huisje slechts 1250.Bij V. en D. kan men zien hoe men goed en toch goedkoop zijn huis kan inrichten! (Adv.) vanging van koor door solokwartet. Dit laat ste geschiedde bij enkele polyphonisch geschre ven onderdeelen, terwijl het koor inviel bij het homophonisch gedeelte. Voor deze deelen was het jammer, dat de solisten niet beter op elkaar waren Ingesteld. Het best voegden nog de sopraan en alt zich te samen. In het duet was trouwens ook geen sprake van ho mogeniteit, de tenor zong te bescheiden en te kleurloos. Bij het afzonderlijk optreden der solisten was er veel te loven. De sopraan Corry Bijster zong helder en glansrijk haar omvangrijke partij, de alt Anny Hermus, in het bezit van 'n mooi, donker getimbreerd altgeluid, droeg haar partij muzikaal en stijlvol voor, de tenor Evert Miedema had zijn beste momenten in den forte-zang en van den bas W. van Santen bewonderden wij wederom de omvangrijkheid en het groote volume van zijn geluid. Inzake techniek en voordracht is deze jonge zanger sinds zijn laatste optreden alhier aanmerke lijk vooruitgegaan. Het koor vervulde zijn belangrijke taak op hoogst eervolle wijze. Bijzonder viel de goede klankverhouding der partijen onderling en de juiste opvolging der intenties van den dirigent op. Eveneens uiterst volgzaam betoonde zich de H. O. V., waarvan het strijkkwintet ver sterkt was en zeer mooi klonk. Dirigent Booda leidde rustig en zeker, zorgde de bovendien voor een stijlvolle herschepping van dit geliefd Handel-werk. O. K. Op hun verzoek aan de N.Z.H.T.M. om een voorziening te treffen voor de voor het wegver keer verwarrende lichtsignalen voor de tram op de lijn Leiden—Heemstede ontvingen de A.N. W.B. en de K.N.A.C. bericht, dat, daar de dia meter van de tramlichtseinen slechts 10% c.M. bedraagt, de daarop aan te brengen „T", zooals gevraagd, slechts van kleine afmetingen zal kunnen zijn. Daar bedoelde lichtseinen overdag in het geval, dat de zon op de lichten schijnt, voor de trambestuurders in bijzondere omstan digheden slechts moeilijk zichtbaar zijn, is het niet uitgesloten, dat de zichtbaarheid van het aanbrengen van de T in voornoemde omstan digheden onvoldoende zal zijn. In verband hiermede zal vooraf 'n proef wor den genomen ten einde te kunnen nagaan of aan deze wijziging geen Ijezwaren verbonden zij. Mocht de proef slagen, dan bestaat er bij de directie van deze Tramwegmaatschappij geen bezwaar, de transparanten aan te brengen. De afdeeling Haarlem der Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur, vergaderde dezer dagen onder leiding van den heer Th. Hoog, wegens ongesteldheid van den voorzitter, den heer J. M. C. Hoog. De afdeeling had indertijd voor de tentoon stelling „Flora 1934" twee gouden medailles van 50.elk beschikbaar gesteld; na overleg met den heer Voors werd besloten, daaraan geen andere bsetemming te geven dan voor een in zending op bloembollengebied. Uitvoerig werd beraadslaagd over de agenda voor de 174e algemeene vergadering (sanee ringsmaatregelen) en ten slotte kwam men tot de conclusies: le. Dat de maatregelen tot beperking van de teelt gehandhaafd dienen te blijven; 2e. dat voor de practijk het 't beste is, dat de Regeering garantieprijzen vaststelt. Kan ten deze ter vergadering geen beslissing worden verkregen, dan is de afdeeling voor handhaving minimumprijzen; 3e. de maatregelen ter controle van den uit voer werden blijvend noodzakelijk geacht. Ter voorziening in de vacatures in het hoofd bestuur wegens periodieke aftreding van de heeren Jos. M. J. Braam te Heemstede en W. Kooiman P. Pz. te Andijk was een uitnoodiging ontvangen van een der afdeelingen om haar candidaat te steunen. Dat denkbeeld vond geen instemming. Besloten werd ten opzichte van de vacature Kooiman een beslissing te nemen in de Decembervergadering. Wat betreft de vacature-Braam werd algemeene instemming betuigd met het staande de vergadering inge diende voorstel om den heer J. M. C. Hoog candidaat te stellen. Mocht deze bezwaren heb ben dan den heer Th. Hoog. Deze laatste beloofde overleg te zullen plegen. Hun beslissing luidde, dat geen der beide heeren gelegenheid heeft, een candidatuur te aanvaarden. Ingevolge dit besluit, waarvan de mogelijkheid werd voorzien, werd candidaat ge steld de heer J. M. van Til te Lisse. Tot slot werden eenige aangelegenheden van huishoudelijken aard afgehandeld. Onlangs gaven wij een beschrijving van den bouw van het nieuwe Rust- en Ziekenhuis van het Diaconiehuis der Ned. Hervormde Gemeen te alhier. Wij kunnen thans mededeelen, dat de opening der nieuwe inrichtingen zal plaats vinden op Donderdag 1 November, des n.m. te drie uur. Ds. H. E. Beker, predikant van genoemd tehuis, zal de openingsrede uitspreken. Voor deze plechtigheid, welke zal plaats vin den in de beide conversatiezalen van het Rust huis, zullen verschillende autoriteiten en per sonen uit kerkelijke kringen worden uitgenoo- digd- Voorts zal het publiek ln de gelegenheid wor den gesteld om de beide nieuwe inrichtingen te bezichtigen op Vrijdag 2 November van 25 en van 810 uur en op Zaterdagmiddag 3 Novem ber van 25 uur. Door den Rijkswaterstaat is aanbesteed: het vernieuwen van den brug no. 74 en het verlen gen van den duiker van den polder 't Hoekje in den Rijksweg no. 10 (Stolpen, de Kooy, Den Helder) met bijkomende werken, onder de ge meente Callantsoog. Ingekomen waren 23 biljetten. Laagste inschrijver was Pieter de Regt te Schoorl voor 9465. Raming 12.450. Hierna werd nog aanbesteed: het maken van een viaduct in den Rijksweg no. 4, gedeelte AmsterdamSassenheim, nabij den Lisser- dwarsweg, met bijkomende werken. Ingekomen 56 biljetten. Laagste inschrijver was Pieter Doorn te St. Maartensbrug voor 48800. Raming was 56.500. Wie dikwijls en wie doet dat niet zijn aandacht besteedt aan de keurig verzorgde Groote Houtstraat-etalages, zal het opgevallen zijn, dat ar iets was veranderd in perceel Gr. Houtstraat no. 8284, waar de welbekende N.V. Handelsmaatschappij v.h. fa. Wed. L. de Jong haar huishoudelijke, meer speciaal luxe-huis houdelijke artikelen verhandelt. Een inwendige verbouwing heeft het toch reeds aantrekkelijke geheel nog aantrekkelijker gemaakt. Een licht modern plafond overhuift het ge heel en de artikelen zijn meer. ondergebracht in aparte afdeelingen. We troffen er o.m. een aparte uitgebreide afdeeling aan van Zuid-Hollandsch plateel, messen, raffia, tafelzilver en imitatie, Leer dam-artikelen, keukenuitrusting en tafelservie zen, theeserviezen etc. De collecties zijn als van ouds zeer uitge breid en hiervan spreken reeds de met aan trekkingskracht gemaakte etalages, die eveneens bij de verandering van een moderner systeem van verlichting zijn voorzien. Wie zijn huiskamer, keuken, serre, salon, nog met eenige aardige snufjes wil voorzien, kunnen we een kijkje in de Groote Houtstraat 8284 gerust aanbevelen. Terecht heeft men gemeend, dat het vijf «n twintigjarig bestaan van de H. B. S. A. aan de Zijlvest (vroeger de Hoogere Handelsschool) niet onopgemerkt mocht voorbijgaan. Een groot aantal Haarlemmers heeft zijn vorming aan deze school te danken gehad en ook zeer vele katholieken, die haar bezochten voordat het Ka tholiek Lyceum werd opgericht, hebben de pret tigste herinneringen bewaard aan hun school tijd in de gebouwen aan de Jacobijnestraat of aan de Zijlvest. Tot viering van dit jubileum heeft men een programma van feestelijkheden samengesteld, te beginnen met een herdenkingsavond in de tuinzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw op Vrijdag 26 October. Zaterdag en Maandag da.v. zal in den Stads schouwburg aan het Wilsonsplein een grootsche feestavond plaats hebben. Zondagmiddag is er een reünie van oud-leerlingen. Voor Dinsdag middag zijn er voor de leerlingen op het H. F. C.-terrein sportwedstrijden uitgeschreven. Een fakkeloptocht op Dinsdagavond zal de feeste lijkheid besluiten. Ook werd door de Jubileumcommissie een klein gedenkboek uitgegeven, waarin naast de menig vuldige aanwijzingen voor de voorgenomen feestviering verschillende artikelen van autori teiten, docenten en oud-leerlingen werden op genomen. De Burgemeester van Haarlem, de heer C. Maarschalk van Egmond en Rinnegom schreef o.a.: „Zeker zijn aan het directoraat en aan het docenten-corps hooge eischen gesteld tot oplos sing van vele dikwijls moeilijke vraag stukken, uiteraard eigen aan elke inrichting, welke zich het aankweeken van kennis en be schaving bij de jeugd ten doel stelt. „Met voldoening mag er echter op gewezen worden, dat ernstige inspanning, onderling over leg en vruchtbare samenwerking, steeds toil goede resultaten hebben geleid „In dankbare herinnering blijven daarom de voormalige Directeuren wijlen Dr. A. Borgman en Dr. S. Elzinga, thans Inspecteur van het Gymnasiaal en Middelbaar Onderwijs. Met volle overgave van krachten en talenten hebben zij hun stempel op dit instituut gedrukt en het in beteekenis doen winnen. Een woord van er kentelijkheid voor him eminente leiding in moei lijke jaren past hier allereerst." De hoer A. G. Boes, wethouder van Onder wijs, geeft in enkele woorden de waarde der school aan. „Tal van oud-leerlingem hebben in meer en minder verantwoordelijke betrekkingen in de Maatschappij, zoowel in het Moederland als in de overzeesche gewesten, bewezen aan hooge eischen te kunnen voldoen. Ik acht de school daarom van groote cultureele beteekenis en niet voor Haarlem alleen." In een artikel over de geschiedenis der school vertelt de tegenwoordige Directeur, Ir. M. Voor zanger, die in 1913 reeds als leeraar in wis- en natuurkunde aan de school verbonden was, over het wel en wee van de school in de verloopen 25 jaren. Over alles wat met de stichting sa menhing over het nieuwe schoolgebouw aan de Zijlvest, dat in 1915 in gebruik genomen werd en over de verschillende wijzigingen in het onder- wijstype, die de oude Handelsschool ten slotte tot de H. B. S. A met 5-jarigen cursus gemaakt hebben. Met een rechtmatigen trots schrijft de heer Voorzanger over de successen der school: „Gedurende het 25-jarig bestaan der school wer den 811 einddiploma's van de 5-jarige oplei ding uitgereikt. Van de oud-leerlingen vonden er een groot aantal hun bestemming in handel en bedrijf, zoowel hier te lande, als in Neder- landsch-Indië en in andere overzeesche gewes ten. Anderen werden geplaatst bi) verschillen de overheidsdiensten of gingen zich bekwamen voor ontvanger bij de belastingen of de regis tratie, voor het notariaat, enz. Weer een ander aantal ging studeeren voor Oost-Indisch amb tenaar of zette zijn studies voort, vooral in de latere jaren aan de Handelsfaculteit te Am sterdam of aan de Handelshoogeschool te Rot terdam." Van de hand van den onder-directeur J. Mulder is er een artikel, gewijd aan wijlen dr. Borgman, vanaf de oprichting tot 1920 direc teur der school. K. B. de Bout herdenkt den onvergetelijken Franschen leeraar E. A. W. Pauw. Een andere oud-leerling, E. B. Molenaars, vertelt op sma kelijke wijze van de oude school aan de Jaco- bijnenstraat, waar nu dë Dienst van O. W. ge vestigd is. „De lekke mand" ot „het hok" mo gen wat oneerbiedig klinken voor een school gebouw, de inventie van die namen bewijst toch dat er in het oude gebouw „sfeer" hing. We twijfelen er niet aan, of in het bijzijn van leeraren, oud-leerlingen en leèrlingen zal de jubileerende school feest weten te vieren. Wij wenschen haar een schoone jubileum viering toe, en met het oog reeds op een gouden jubileum een rijke toekomst in onze stad Haarlem. Vandaag viert de heer C. J. van den Broek het feit warop hij vóór 12% jaar tot comman dant van de Haarlemsche Brandweer werd be noemd. Het was den wensch van den jubilaris, dat deze gebeurtenis zonder uiterlijk vertoon voorbij zou gaan, te meer daar hij binnen niet al te langen tijd een grooter feest viert, n.l. dat hy 40 jaar bij de brandweer is. Vanmiddag kwamen zijn mannen hem thuis gelukwenschen en in intiemen kring werden de gebeurtenissen in de 12% jaar nog eens op gehaald. Het spreekt vanzelf, dat het gemeentebestuur zich ook niet onbetuigd liet. Het zond een prachtig bloemstuk met een zeer waardeerende brief. jicht, verkoudheid, spit, ischias hoofd- en zenuwpijn. Attesten van ruim 6000 Prof. en Doktoren erkennen de goede en onscha delijke werking van T o g a 1. Donderdagavond had in het gebouw „Sint Bavo" aan de Smedestraat de eerste vergade ring in Haarlem plaats van de pas opgerichte vereeniging „Pro Austria Catholica". De op komst was slechts matig. De heer G. van As- sema Metz uit "s Gravenhage, voorzitter van de vereeniging, hield een voordracht over het hedendaagsche Oostenrijk. Hij sprak over de onovertroffen schoonheid van het Oostenryk- sche landschap en over den rijkdom der Oos- tenrijksche steden, vol met de heerlijkste mo numenten van gothiek en barok. Het zwaarte punt van zijn voordracht was echter de ver handeling over de sociale en politieke ontwik keling van Oostenrijk in het laatste jaar en een herdenken van de tragische gebeurtenissen, welke rond die ontwikkeling hebben plaats ge vonden. Na deze uiteenzettingen gaf spreker in enkele woorden het doel der nieuwe vereeniging aan: het verstevigen der banden tusschen katholiek Oostenrijk en katholiek Nederland. Reeds van te voren heeft men uitgesloten om in bijeenkomsten der vereeniging in verband met de ons vreemde toestanden in Oostenrijk ooit over de binnenlandsche politiek te spre ken, om van te voren elke vertroebeling te voorkomen, welke de aandacht van het hoofd doel zou kunnen- afleiden en den goeden naam der vereeniging zou kunnen schaden. De vereeniging stelt zich voor om door-het meer bekend doen worden der katholieke ver nieuwing in Oostenrijk, de belangstelling der Nederlandsche katholieken voor dit schoone land en dit sympathieke volk te verstevigen. Het ligt in de bedoeling om door mogelijke spreekbeurten en een maandelijksch exposé steeds het juiste nieuws over de Oostenrijksche toestanden te verspreiden. Als eerste middel blijft echter staan het ge bed, waardoor de Katholieken zich dagelijks verbinden met de nooden van de Kerk en van de afzonderlijke christenstaten. Een geringe contributie van de leden zal de administratie van het bestuur moeten vergemakkelijken. Na afloop der vergadering gaf zich het groote meerendeel der aanwezigen als lid der vereeni ging op. Zij, die nog nader met haar streven willen kennis maken of zich bij haar willen aansluiten, kunnen zich ten allen tijde wenden tot den heer A. Breugemans, Aelbertsberg- straat 32, die voorloopig als correspondent voor Haarlem en omstreken zal optreden. Hedenmorgen werd onder goedkeuring van den Minister van Waterstaat, door of vanwege den hoofdingenieur-directeur van den Rijkswa terstaat in de directie Noorholland, te Haarlém aanbesteed: het maken van een verharding van teersteen- slag op den Rijksweg no. I, gedeelte Amsterdam- Laren, onder de gemeenten Amsterdam en Die- men, met bijkomende werken. Ingekomen waren 43 biljetten, waarvan de laagste inschrijver was A. J. F. Stark te Eindho ven voor f 124.980. Raming f 175.000. De Groote Houtstraat Vereeniging houdt een buitengewone algemeene vergadering op Dins dag 30 October 1934, des avonds te 8.30 uur in de Bilderdijkzaal van N.V. Café-Restaurant v.h. Gebrs. Brinkmann op de Groote Markt. De agenda vermeldt o.a.: Kort verslag kosten herdenking 25-jarig bestaan in Juni j.l.; Be spreking van plannen voor een eventueele actie ter gelegenheid van de a.s. voorjaarsbloemen tentoonstelling Flora te Heemstede. Ondertrouwd: C. P. Roos en A. H. Leuven- berg; J. C. Keijlard en N. M. E. Metz; J. Klijn en A. J. Dijkzeul; M. Venema en E. J. v. d. Burg. Getouwd: G. Faas en C. T. Bos; W. J. van Berge en W. E. Heil. Geboren: M, J. H. TiggersKemperman, z.; S. M. H. HubertKeevel, d.; A. F. I. Steger Quadekker, z. Oefening reddingsboot. Donderdagmiddag werd met de reddingsboot „Barend van Spree- kens" van de Noord- en Zuid-Hollandsche Red- dingsmaatschappe een speciale oefentocht ge houden. Deze oefening was eigenlijk een demonstratie van verschillende manieren om de boot uit het boothuis in zee te brengen. Nadat alle noodige voorbereidselen waren genomen, arriveerde om streeks half drie de secretaris van het hoofd bestuur der N.Z.H.R.M., de heer H. de Booy Jr., in gezelschap van den hoofdinspecteur van het Duitsche Reddingswezen, den heer B. Mentz, terwijl verder aanwezig .waren de heeren dr. Rutten en J. Seyffert, respectievelijk voorzitter en lid van de palatselijke commissie, de heer W. Taat, scheepsbouwer uit Katwijk aan Zee, en verder nog eenige commissieleden en schip pers uit de naastbij gelegen kustplaatsen. Kort daarna werd een tiental paarden ge spannen voor het onderstel, waarop de boot rust, en werd de boot op de gebruikelijke wijze in zee gebracht. Deze tewaterlating geschiedde zeer vlot. Nadat de boot onder leiding van schipper Th. Dropman een korten tocht had gemaakt, wer dzij weer op het „affuit" ge plaatst. Ditmaal was de tractor met rupsbanden aan de beurt, welke de boot tot het water trok en haar met onderstel in het water duwde. Ook deze tewaterlating, die op dezelfde manier ge schiedt als met paardenkracht, had een gunstig en snel verloop. Welke manier van toepassing, tractor of met paardenkracht, het gunstigst zal zijn, is moei lijk te bepalen, daar zoowel de eene als de andere voor- en nadeelen bezit. Voor de red dingsboot „Barend van Spreekens", die vlak naast de Noorderpier is gestationneerd en waar men bij een voorkomend geval van spoedige tewaterlating geen paarden ter beschikking heeft, biedt de tractor vele voordeelen. Of de tractor bij eventueele hooge zee, bij storm dus, in het water zal voldoen, zal nog moeten blij ken. Gebouw „St. Bavo" Proza en Poëzie, 8 uur R. K. Bevolkingsbureau 8 uur Alberdingk Thijm, 8 uur Triduum voor de leden van den R. K. Volksbond, 8 uur. Stadsschouwburg Tooneeluitvoering voor de Vereeniging „Geloof en Wetenschap", kwart over 8. Schouwburg Jansweg. „Flippie Flink", 5 uur. Gebouw „St. Bavo": Geel Wit 6 uur; Cur sus R.K. Volksbond 3 uur; Gewone zittingen 4 en 7 uur. Gemeente Concertgebouw. Concert Praagsche Koor, 8 uur. Cinema Palace. „Anny en Anny". Op het tooneel „Janina en Cesar Lasorow", 7.00 en 9.15 uur.. Luxor-Theater. „Rotschild", 7.00 (doorioo pende voorstellingen). R.K. Leeszaal en Bibliotheek, Nieuwe Gracht 70 Geopend dagelijks van 10 tot 5 en van 7 tot 9 uur; 's Maandags van 2 tot 5 en van 7 tot 9 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend op werkda gen van 104 uur en op Zondagen van 12 tot 2 uur. R. K. Bureau voor Ziekenverpleging. Aanvra gen by mej. H. Simons, B'oemhofsivaat 1, Haarlem. Tel. 11671. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes. lederen dag 1012, 24, 89 uur. Zaterdag 1012 uur. Adres: Bloemhofstraat 1 Haar lem. Tel. 11671. Wit-Gele Kruis (R. K Kraamhulp. Wijkver pleging en Magazijn Parklaan 75 (telef. 16391). Spreekuren: R. K. Kraamhulp: Dinsdags van 1 tot 2 uur, Vrijdags 'an 1 tot 2 uur Spreekuren: R. K. Wijkverpleging. Magazijn verplegingsartikelen, inschrijven lidmaatschap, inlichtingen alle werkdagen van 10 rot 5 uur. R. K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Opengesteld: dagelijks van 10 tot 5 en van 7 tot 9 uur. 's Maandagsochtends gesloten. ROME, 26 Oct. (V. D.) Naar verluidt zouden de Italiaansche autoriteiten voornemens zijn de uitlevering van den te Turijn gearresteerden Kroatischen terroristenleider, dr. Ante Pavle- witsj en zijn medewerker Kwaternik te weige ren, aangezien naar hun meening het bewijs voor de medeplichtigheid der beide Kroaten aan den moordaanslag te Marseille niet geleverd is. Als zuiver politieke vluchtelingen zou hun uit levering in strijd met het geldende internatio nale recht zijn. De gendarmen, die de passen van de reizigers nazien, hebben te Thonon een blonde vrouw gearresteerd, die een pas had ten name van Grantska Malbowa uit Tsjecho-Slowakije. Ver moedelijk stond zij in verbinding met de moor denaars van Marseille. ja RAMBANG, 26 Oct. (Aneta) Hewitt en Kay kwamen te 2 uur G.M.T. aan en vertrokken te 2 uur 45 G.M.T. BATAVIA, 26 Oct. (Aneta) De beide Stodaits kwamen te Batavia aan om 5 uur 47 G.M.T. LONDEN, 26 Oct. (Reuter) De Nieuw-Zee- landers Mac Gregor en Walker kwamen om 22.10 uur N.T. met hun vliegtuig te Port Dar win aan, en vertrokken vandaar om 23-37 uur naar Charlesville. Zij liggen thans in de Mel bourne-race op de vijfde plaats. De Nieuw-Zeelander Melrose is om 19.35 uur N.T. van Rangoon vertrokken. De Deen Hansen wordt opgehouden te Alor- star, waar hy een defect aan zijn toestel meet herstellen. De Australiër Melrose is om 7.55 Amsterdam- schen tijd in Singapore aangekomen. De Amerikanen Wright en Polando, die dcor de Perzische autoriteiten waren opgehouden zju om 7.05 Amsterdamschen tijd in Karatsji aan gekomen. Zilveren jubileum M. B. Wempe 't Was Donderdag feest in de woning van den heer Wempe aan de Noordlaan, omdat hy 25 jaren in dienst der gemeente Bloemendaal was. O® vrienden hadden voor bloemen gezorgd en schonken hem mooie cadeaux, als een rook- kastje, lamp, barometer. Reeds in den morgen kwam een commissie uit het personeel hem een cadeau aanbieden. heer Nieuwpoort voerde hierbij het woord. Het gemeentebestuur liet zich ook niet on betuigd. Wethouder Prinsenberg en den heer De Jong, directeur van Publieke Werken kwa men 's middags en boden een enveloppe met inhoud aan. Ook kwamen de heeren Van Neder- hasselt, directeur van Plantsoeenen en Maas» sous-chef. 's Avonds kwamen vele vrienden en collegas hunne gelukwenschen aanbieden. (Deze pag. is gedeeltelijk gecorrigeerd)»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2