GRIER Dreigend ontslag Bestrijding van de werkloosheid De groote brand te Landsmeer THERMOGENE VERZOEK 0M KRACHTIGER MAATREGELEN VRIJDAG 26 OCTOBER 1934 Japan zit ons dwars Makelaar doodgereden Conflict te wachten? Brutale inbraak te Kerkrade Contact R.K. Staats partij en pers Medisch onderwijs in Indië De wind hielp mee Toestand in de textiel-export- industrie steeds nijpender Stak plotseling den tveg over en liep tegen motor op Bij de textielfabrieken der N.V. van Puyenbroek NA DE OPHEFFING VAN HET LEEENINGFONDS Conversie-operatie ontlast begroo ting 1935 met ruim f 23 millioen De dief gaf een knaapje een cent WAGEN DOOR EEN AUTO AANGEREDEN Chauffeur ernstig gewond ARBEIDER VERONGELUKT Door electrischen stroom getroffen Tegen gebruikt men de watten, die warmte opwekt 35 en 55 Cf. LOTEN BIJ SIGAREN CADEAU Honderd gulden boete geëischt TEGEN WERKLOOSHEIDS- SUBSIDIEFONDS Middenstand acht zich bedreigd STEUNVERLEENING GRIEND EN RIETCULTUUR Het werk op staatkundig terrein is voor buitenstaanders niet altijd te zien en nog min der te beoordeelen Nood der jeugdige werkloozen Het te Batavia behaalde arts diploma zal ook voor Nederland gelden WATERBOUWKUNDIG LABORATORIUM Herdenking van Junghuhn Geen geld voor belasting Doelmatige wegverlichting Kasgeld voor Cura<jaoschen dienst Audiëntie Timmerfabriek, twee woonhuizen en kapitale boerderij in de asch gelegd Hoe de brand ontdekt werd De schade zeer groot PASTOOR J. W. B. NAGEL Lichte verbetering in zijn toestand NIEUWE KRACHTEN VOOR HET MISSIEWERK De Zusters van O. L. Vrouw naar Nederlandsch-Indië Wij vernemen, dat de verwachtingen, in den aanvang van dit jaar opgewekt door de contin- genteeringsmaatregelen van gebleekte goederen in Ned.-Indië, niet in vervulling zijn gegaan. De groote exportbedrijven in Twente hebben in de hoop van zij het geen winstgevende dan toch dekkende resultaten, in het voorjaar van 1934 op vrij groote schaal den aanmaak van gebleekte goederen, in hoofdzaak van cam brics, hervat. Die resultaten zijn tot dusverre Uitermate teleurstellend en verliesgevend geweest. De invoeren van Japan zijn veel grooter gebleven dan mocht worden verwacht. Niet slechts dat. Er is op groote schaal niet gecontingenteerd Japansch ruw doek ingevoerd, hetwelk door een op Java toegepast bleekproces in directe con currentie met de hier te lande gefabriceerde gebleekte cambrics komt. Deze invoeren hebben de contingenteeringsmaatregelen voor een deel illusoir gemaakt. Tot dusver heeft de Nederl.- Indische regeering daaraan geen paal en perk gesteld, op grond van de overweging, dat zij tijdens de onderhandelingen met de Japansche delegatie niet wenschte in te grijpen. Maanden en maanden lang zijn deze onder handelingen door de Japanners onder allerlei voorwendsels slepende gehouden, zoodat de markt van ruwe en gebleekte cambrics en shir tings op Java en de buitenbezittingen intusschen sterk is overvoerd geworden. Het vooruitzicht voor de Twentsche Textiel industrie is op grond hiervan slecht. Be- drijfsinkrimping op belangrijke schaal staat na S November voor de deur. Zoo vernemen wij, dat met dien datum bij de firma G. J. van Heek Zonen het personeel met meer dan 150 personen zal worden verminderd. Neemt men hierbij in aanmerking, dat de in nood verkeerende groote export-industrie zich in den strijd om het voortbestaan ten deele heeft moeten werpen en trachten om te zetten op afzet in het binnenland, dan ligt voor de hand, dat de toestand voor de industrie, die voor het binnenland werkt, ook in den grond bedorven wordt. Donderdagavond om elf uur stak de 57-jarige S., makelaar te Zandvoort, die op de Turfmarkt te Haarlem uit een consumptietentje kwam, plotseling den rijweg naar den vluchtheuvel over. De man, die niet vast ter been was, werd daarbij aangereden door een motorrijwiel, be stuurd door S., uit Haarlem. Hij liep tegen het motorrijwiel op, dat kwam van de Eendjesbrug en in de richting van de Gedempte Oudegracht reed'. De heer S. kwam met zijn hoofd op de straat terecht en liep een zware hersenschudding op. De Ongevallendienst verleende de eerste hulp, waarna het slachtoffer met den ziekenauto van Mathot naar het St. Elisabeths Gasthuis werd gebracht. Hedenochtend om half vijf overleed het slachtoffer. Volgens getuigenverklaringen reed de motor rijder met kalmen gang. De Commissaris van Politie te Haarlem ver zoekt ooggetuigen, zich voor het geven van in lichtingen aan het Politiebureau in de Smede- straat te vervoegen. Naar we vernemen hebben de arbeiders, werkzaam in de te Tilburg gevestigde fabrieken der N.V. H. van Puyenbroek en Zoon zich una niem verklaard tegen de door de directie dier onderneming aangekondigde loonsverlaging. De directie zal van deze beslissing op de hoogte worden gebracht. Ingediend zijn wetsontwerpen tot wijziging en verhooging van het zevende hoofdstuk A der Rijksbegrooting voor 1934; wijziging van het zevende hoofdstuk B der Rijksbegrooting voor 1934. In de Memorie van Toelichting, wijst de Mi- Uister van Financiën er op, dat in verband met de opheffing van het Leeningfonds 1914 ae Uitgaven wegens rente en aflossing der z.g. crisisleeningen, welke tot en met het einde 1-33 Uit het Leeningfonds 1914 vierden gekweten in den vervolge, te beginnen met den dienst 1934, ten laste van hoofdstuk VII A behooren te Worden gebracht, terwijl de inkomsten van ge meld fonds onder de Rijksmiddelen benoo'-en te worden opgenomen. Een en ander heeft tot gevolg, dat de op hoofdstuk VII B voor het dienstjaar 1934 u't- getrokken bijdrage aan het Leeningfonds 1914 komt te vervallen. De wijziging en verhooging van hoofdstuk Vil a is in het eerste der genoemde wets ontwerpen vervat. Het tweede beoogt het op artikel 91 van hoofdstuk VII B als oijdrage aan het Leeningfonds 1914 uitgetrokken bedrag ad f 56.898.718 tot nihil terug te brengen. Voorts is van deze gelegenheid gebruik ge maakt om bij het eerstgenoemd wetsontwerp in hoofdstuk VII A tevens de wijzigingen aan te krengen, welke gevorderd worden door de se dert de samenstelling van dit begrotings hoofdstuk plaats gevonden hebbende consoli datie- en conversie-uitgiften van Staatsschuld. Was op de Rijksbegrooting en de begrooting van het Leeningsfonds 1914 voor het dienst jaar 1934 te zamen oorspronkelijk geraamd wegens rente 94.132.648 en voor amortisatie en aflossing 56.846.145 of in totaal ƒ150.978.793, voor de hierin begrepen Staats schuld zijn deze uitgaven thans, met inacht neming der gevolgen van de plaats gehad heb bende conversie, berekend voor 1934 te zullen bedragen 96.197.588 wegens rente en 26.406.145 wegens amortisatie en aflossing, d.i. te zamen 122.603.703 of 28.373 060 minder dan oorspronkelijk was geraamd. Per saldo is dus als gevolg van de conversie-operatie de begrooting voor 1934 ontlast met een bedrag van 23.375.000. In den nacht van Woensdag op Donderdag, in de vroege ochtenduren, tusschen half zes en zeven uur, heeft een dief een bezoek ge bracht in de woning van den heer W. aan de Nieuwstraat, opzichter aan de Domaniale mijn. Aangenomen wordt, dat de dief langs de goot is geklommen en door een dakvenster op een zolderkamertje is gekomen en van daar uit zijn strooptocht door het geheele huis is begonnen, kasten en laden' openend, en alles omverhalend en dooreenwerpend. Toen de dief op de slaapkamer van de twee jongens kwam, werd een knaapje van drie jaren wak ker en sprong uit bed. De dief zei tegen het kereltje; „jij bent een vieze jongen", waarop prompt het antwoord volgde: „jij bent een vieze man". De dief gaf het ventje een cent en het dappere knaapje volgde den dief op zijn zwerftochten van kamer tot kamer. Toen de dief, belast en beladen, de woning verliet aan destraatzijde door de voordeur, ging het knaapje naar de slaapkamer zijner ouders en vertelde zijn wakker geworden moeder wat gebeurd was. De moeder, pas uit 't ziekenhuis teruggekeerd, had lawaai op zolder gehoord, doch meende dat dit door muizen was veroor zaakt. Ze is weer ingeslapen en toen ze de voordeur hoorde dichtslaan meende ze, dat het dienstmeisje binnenkwam. Er is voor een waar de van twee honderd gulden gestolen aan geld, gouden en zilveren sieraden en kleedingstuk- ken. Het buffet waarin zich het tafelzilver be vindt, was ook geopend, doch daaruit is niets vermist. De brutale dief liet niet het minste spoor achter. Hedenmorgen om half negen heeft op den Rijksweg Den Bosch—Grave ter hoogte van Rosmalen een ernstige aanrijding plaats gehad. Nabij het café van den heer v. d. Akker stond omstreeks genoemden tijd een wagen, waarvoor een paard was gespannen. Uit de tegengestelde richting naderde plotse ling een auto, die den wagen aanreed. Bij deze botsing bekwam de chauffeur van den auto ern stige verwondingen. Ook het paard werd ge wond. De op den wagen gezeten boer kwam met den schrik vrij. De wagen was ongeladen. Donderdagmiddag kwam op onverklaarbare wijze de werkman K. van de P.N.E.M. (Prov. Noord-Brabantsche Electr. Mij.) 'wonende te Box meer, in aanraking met de electrische leiding bij het vernieuwen van de electriciteitspalen onder de gemeente Mill. De man viel van de ladder, waarop hij stond, af, en kwam zoo on gelukkig terecht, dat hij spoedig overleed. De man, die 33 jaar oud was, laat een vrouw en drie kinderen achter. De weldadige invloed van Thermogène verdrijft spoedig: rillerigheid, hoofd pijn, benauwdheid, stijfheid. Doozen a Bij alle"apothekers en drogisten.] Een sigarenwinkelier te Groningen, die zijn klanten een lot cadeau gaf waarop men een fiets kon winnen, heeft Donderdag voor de Groningsche rechtbank terecht gestaan wegens overtreding van het nieuwe artikel der Tabaks wet, waarbij het geven van cadeaux bij het af leveren van tabaksfabrikaten wordt strafbaar gesteld. Uit het getuigenverhoor bleek dat men loten kon krijgen zonder iets te koopen; zelfs een niet-rooker had er 40 a 50 loten weggehaald. Het O. M. eischte de minimum boete van 100, subs, tien dagen hechtenis. De verdediger, mr. M. Levie, vroeg vrijspraak subs, ontslag van rechtsvervolging. Tegen een 34-jarigen winkelier te Musselka- naal werd voor een soortgelijk feit dezelfde straf gevorderd. Het algemeen bestuur van den Koninklij ken Ned. Middenstandsbond heeft zich ver klaard tegen het wetsontwerp tot instelling van een crisiswerkloosheidsfonds. Het ontwerp voorziet in de stichting van een fonds, dat zal worden gevoed door hef fingen, die aan de gemeenten worden ontno men. Wordt het ontwerp wet, dan zal de in voering hiervan dus gepaard gaan met een ingrijpende wijziging van het belastinggebied der gemeenten. Reeds door de beperking van het belasting gebied der gemeenten ten gevolge van het in werking treden der wet tot herziening van de financieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten van 15 Juli 1929 was de per- soneele belasting geworden tot sluitsteen der gemeentelijke begrooting. In nog hoogere mate zal dit thans het ge val zijn, nu wederom het belastinggebied der gemeenten wordt verkleind. Immers, de toe gestane hoogte der overige heffingen is voor de meeste gemeenten reeds bereikt of over schreden. Hierdoor is de personeele belasting in hoofdzaak de aangewezen heffing om te voorzien in de tekorten, die mochten ontstaan, doordat aan de gemeenten middelen worden onttrokken ter overheveling in het werkloos- heidssubsidiefonds. De onbillijkheid dezer regeling voor den mid denstand springt aanstonds in het oog. Al de zakelijke belastingen, door de gemeen ten te heffen, als compensatie voor de mid delen, die haar worden ontnomen, zijn voor den middenstand evenzoovele ernstige belem meringen. Met klem van redenen verzoekt het bestuur daarom het wetsontwerp niet aan te nemen. In afwachting van een volledige bekendma king omtrent de steunverleening aan de griend en rietcultuur wordt aan belanghebbenden voorloopig het volgende bekend gemaakt. M a t r i e t. Ten aanzien van matriet stelt men zich voor een bepaald percentage der pro- Het Centraal bestuur der afdeeling Haarlem der R. K. Staatspartij heeft aan het bestuur van de R. K. Staatspartij te 's-Gravenhage een adres gericht, waarin gezegd v.'ordt, dat het Centraal Bestuur van de afdeeling Haarlem van de R. K. Staatspartij in zijn vergadering van 21 October j.l. zooals wel van zelf spreekt o.m. ook den huidigen toestand onder de oogen heeft gezien. Wij behoeven u niet uitdrukkelijk te zeggen, aldus •adressant, dat deze zeer slecht is, met als gevolg groote ontstemming onder alle groe pen van de bevolking, meer bijzonder onder de werklooze arbeiders. Evenmin zal het noodig zijn u te zeggen, dat dus geen enkel middel onbeproefd mag worden gelaten om daarin verbetering te bewerken. Voor wat de afdeeling Haarlem betreft, kun nen wij u verzekeren, dat wij plaatselijk daar aan zullen doen wat maar mogelijk is. Daar naast meenen wij ons echter de vrijheid te mogen veroorloven, bij uw bestuur aan te drin gen, zich met onze R. K. Kamerfractie te ver staan opdat zij alles in het werk stelt om ook de regeering te bewegen harerzijds krachtiger maatregelen te nemen ter bestrijding van de werkloosheid, waardoor op de eerste plaats de werkloozen zelf, maar daarnaast ook de mid denstand en andere bevolkingsgroepen geholpen zouden wtorden. In verband daarmede vestigen wij allereerst de aandacht op het adres van het R. K. Werk liedenverbond d.d. 28 September j.l., waarmede wij ons zeker voor wat de grondgedachte be treft volkomen kunnen vereenigen. Hieraan zouden wij willen toevoegen, dat, volgens onze overtuiging, de regeering niet vol doende aandacht schenkt aan de noodzakelijk heid van werkverruiming. Wij verliezen hierbij niet uit het oog, dat de regeering thans voor zeer groote moeilijkheden staat, maar zonder uitbreiding van de werk gelegenheid is daarin zeker geen verbetering te verkrijgen en wij zijn verre van overtuigd, dat op dat terrein met een voortvarendheid is ge werkt, welke overeenstemt met den nood van dezen tijd. Daarnaast zagen vAj gaarne de bijzondere aandacht van de R. K. Kamerfractie gevestigd op den nood onder de jongere werkloozen. Wordt niet op zeer krachtige wijze ingegrepen dan zal zich dat, afgezien van de oogenblikke- lijke vooral moreele ellende, in de toe komst uiterst pijnlijk wreken. Wij ontveinzen ons alweer niet, dat het pro bleem uiterst moeilijk is, maar waar wij hier practisch staan voor een vraagstuk van welks oplossing de toekomst van ons volk afhangt, meenen wij te mogen zeggen, dat daarvoor toch geen offer te zwaar mag zijn. Naast hetgeen rechtstreeks door de re geering kan worden gedaan, zal dan ook aan die vereenigingen welke zich practisch op het gebied van jeugd-werkloozenzorg bezig houden, krachtige financieele hulp geboden moeten wor den. En eindelijk zouden wij met kracht willen aandringen op een geregeld en intensiever contact tusschen uw bestuur, respectievelijk de Kamerfractie en de pers. Wij twüjfelen er geen oogenblik aan of onze R. K. Kamerfractie deed en zal doen wat maar eenigszfns kan geschieden, maar het werk op staatkundig terrein is niet alleen moeilijk, maar is ook voor buitenstaanders niet altijd te zien en nog minder te beoor deelen. Dat geeft ruimte voor allerhande misvattingen, welke o.i. kunnen voorkomen worden indien aan het contract met de R. K Pers wat meer aandacht kan worden besteed, dan tot heden het geval is. Kort samengevat komt ons verzoek dus hier op neer: Laat onze R. K. Kamerfractie al haar invloed gebruiken om de regeering te bewegen tot krachtiger middelen om de werkgelegenheid uit te breiden, ten einde daardoor te voorkomen dat wij in steeds grooter moeilijkheden komen en laat het bestuur van onze R. K. Staatspartij niet volstaan met een voorlichting door middel van de partij-organen die lang niet allen be reiken, maar zorg dragen dat de Katholieken regelmatig op de hoogte worden gebracht met hetgeen geschiedt, alsmede met de beweegre denen waarom bepaalde maatregelen genomen of achterwege Worden gelaten. Wij vertrouwen, dat uw geacht bestuur aan den hierboven geoefenden aandrang, waarmede wij slechts bedoelen het algemeen belang en dat van onze R. K. Staatspartij te dienen, wel de noodige aandacht zal willen schenken. ductie van oogst "34'35 uit de markt te nemen, tegen een nader vast te stellen prijs der bossen, franco voor den wal, aan te wijzen opslagplaats; voor de kosten verbonden aan het opslaan zal een gering bedrag van den koopprijs worden afgetrokken. Bladriet. Omtrent het artikel bladriet be staat het voornemen om het bestaande bedrag van vorig jaar, n.l. 12.50 per H.A. te hand haven, onder beding echter, dat rietlanden die te gebruiken zijn in een andere cultuur, slechts nog voor dezen oogst gesteund zullen worden. Dekriet. Van de eerste soort dekriet zal zoo noodig een gedeelte uit de markt worden genomen. Grauwe griendcultuur. Thans reeds kan worden medegedeeld, dat vijf-jarig griend- gewas niet voor steun in aanmerking komt. Steunverleening aan het vier-jarig gewas zal geschieden per H.A., volgens taxatie op stam na classificatie, met dien verstande, dat minder waardige grienden van dien steun worden uit gesloten. Ten aanzien van de witcultuur zijn spoedig nadere mededeelingen te verwachten. Ingediend is een wetsontwerp tot aanvulling van de wet van 25 December 1878, houdende regeling der voorwaarden tot verkrijging der bevoegdheid van arts, tandarts, apotheker, vroedvrouw en apothekersbediende, laatstelijk gewijzigd bij de wet van 28 Juli 1933. In de Memorie van Toelichting merkt de fegeering op, dat sedert de oprichting van de geneeskundige hoogeschool te Batavia er met den meesten ernst naar gestreefd is het onder wijs aan deze instelling volkomen gelijkwaardig te doen zijn aan het medisch onderwijs hier te lande. De Indische regeering heeft de tusschen- komst van den Minister van Koloniën inge roepen met verzoek te bevorderen, dat aan hem, die aan de geneeskundige hoogeschool te Batavia het artsdiploma hebben verworven, de bevoegdheid wordt toegekend hier te lande de geneeskunst uit te oefenen. Na raadpleging van de faculteiten der ge neeskunde, die eenstemmig met het voorstel instemmen, meent de regeering, dat er alle aan leiding bestaat, dit in te willigen. Het verlee- nen van vrijstelling van het artsexamen bij algemeenen maatregel van bestuur aan hen, die aan de geneeskundige hoogeschool te Bata via het artsdiploma hebben verworven, met toepassing van artikel 132 bis der hooger onder wijswet, gaat, naar de meening van de regee ring, boven de strekking van deze wetsbepaling uit. Zij geeft daarom in overweging met aanvul ling van de wetsbepaling van de wet van 25 December 1878 vast te stellen, dat de in art. 1 van deze wet genoemde hoedanigheid van arts ook verkregen wordt door hen, die aan de ge neeskundige hoogeschool het artsdiploma heb ben verworven, nadat dit diploma door een der facultaten is geviseerd en zij in handen van den voorzitter der faculteit den eed, bedoeld in art. 21 der wet hebben afgelegd. Op deze wijze wordt volledige gelijkstelling verkregen, terwijl alle abituriënten uit Batavia een Nederlndsche artscommissie uit de facul teit der geneeskunde passeeren. Alsdan kan hun zoo noodig worden aange geven, op welke wijze zij de wellicht nog voor hun taak in Nederland vereischte speciale ervaring en geschiktheid zullen dienen te ver werven. Op overeenkomstige wijze moeten ook de Nederlandsche artsen, die zich aan den Dienst der Volksgezondheid in Ned-Indië wil len verbinden, eerst hier te lande een cursus in tropische hygiëne enz. volgen aan een der be staande instituten. Aan hen, die aan dezen eisch niet kunnen of willen voldoen, zal het visum niet verleend dienen te worden Ingediend is een wetsontwerp toepassing van artikel 83 der comptabiliteitswet 1927 ten aan zien van de kosten van toetreding van het Rijk tot de stichting „Waterbouwkundig Laborato rium" te Delft en de bijdrage in de exploitatie kosten van deze stichting over 1933 en 1934. Een wetsontwerp tot aanvulling en wijziging der comptabiliteitswet, waarop in de conclude van de Tweede Kamer wordt gedoeld, is be reids ingediend. BANDOENG, 26 Oct. (Aneta) De 125ste geboortedag van Junghuhn, de beroemde plant kundige die de grondslag legde voor de kennis van den Ned.-Indischen plantenwereld, is te Lembang herdacht. Bij het grafmonument voerden vele sprekers het woord, terwijl kran sen daarbij werden neergelegd. Vervolgens maakten de aanwezigen een wandeling door het kina-bosch, dat rond het monument is aan gelegd en waarin alle kina-variëteiten verte genwoordigd zijn. MALANG, 26 Oct. (Aneta) Bij het in be slag nemen van den huisraad van den suiker- fabrikant L. D. H„ die een zeer groote som aan belastinggeld verschuldigd is, werd een bedrag aangetroffen van 190.000 in bankbiljetten van 500 en 1000. Vermoedelijk zal een straf vervolging worden ingesteld. De A.N.W.B. en de K.NA.C. hebben aan den minister van Waterstaat verzocht in het be lang van een veilig en vlot verkeer de Rijks wegen 's-GravenhageRotterdam en Amster damHaarlem, welke behooren tot de Rijks wegen met de grootste verkeersintensiteit, zoo spoedig mogelijk te doen voorzien van een doel matige verlichting. Ingediend is een wetsontwerp tot voorziening in de behoefte aan kasgeld voor den Cura- ?aoschen dienst hier te lande gedurende de jaren 1935 en 1936. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week Maandagochtend en Donderdag géén audiëntie verleenen. In aansluiting op het bericht betreffende den grooten brand te Landsmeer, waarbij een timmerfabriek, twee woonhuizen en een groote boerderij in de asch zijn gelegd, zij nog het volgende vermeld: In het holst van den nacht trokken we met onzen auto het landelijke gedeelte ten Noor den van Amsterdam in. Reeds na korten tijd zagen we, dat de vuurgloed zich aan de andere zijde van het kanaal, dat wij volgden, tegen den hemel afteekende, zij het ook niet meer met die hevigheid, zooals we die van ons redactie bureau af, hadden kunnen waarnemen. De wind gierde en de regen had juist opge houden. Langs bochtige weggetjes, waarlangs huisjes met karakteristieke geveltjes, bereikten we ten slotte den rand van de gemeente Lands meer. Van toen af konden we op de rooklucht af gaan. Het vuur had zijn vernietigend werk inmid dels reeds verricht. Van wat enkele uren te voren neg een fabrieksgebouw, twee woonhui zen en een kapitale boerderij waren geweest, was nog slechts het puin over. De brandweer van Landsmeer, die geen vrij willige brandweer is, zooals we in ops eerste bericht mededeelden, onder leiding van brand meester Horstman en onder-brandmeester Har. tog, had, naar wij vernamen, van kwart voor twee af, met man en macht gewerkt. Reeds di rect was hun gebleken, dat van de fabriek, het naastgelegen woonhuis, een kruidenierswinkel en een kapitale boerderij, waaraan het vuur zich in korten tijd ten gevolge van den krachti- tigen wind had medegedeeld, en die alle in lichterlaaie stonden, niet veel meer te redden viel. Men ging er dan ook onmiddellijk toe over 't huis van den slager J. Kroonenburg, waarvan de daklijst reeds vlam begon te vatten, en de woningen aan de overzijde van het Noordeinde, die gedeeltelijk uit hout zijn opgetrokken, nat te houden. Men mocht er dan ook in slagen verdere uitbreiding van den brand te voorko men. De reeds eerder genoemde perceelen Noordeinde 16—24 zijn totaal afgebrand. Omstreeks drie uur kon gezegd worden, dat men den brand onder de knie had. Een groote hooiberg, bevattende 30.000 K.g. hooi, bezorgde de brandweer nog heel wat last en naar men ons zeide, zal het nog wel een paar dagen du ren voor geen enkel vonkje meer te zien zal zijn. Men zal het hooi rustig laten smeulen en het van tijd tot tijd uit elkaar halen. Landsmeer, dat zoowel gas als electriciteit van Amsterdam betrekt, had deze bedrijven verzocht assistentie te verleenen voor het af sluiten van den gastoevoer en den electrischen stroom. Even over half twee bemerkte een wielrijder dat in de zagerij van de timmerfabriek der fir ma Schaap Brandjes die in het achterge deelte van perceel 24 was gevestigd, brand was uitgebroken. Spoedig sloegen de vlammen naar buiten en deelden zich mede aan de naastgele gen woning van den heer Brandjes. Hij waar schuwde onmiddellijk den eigenaar en de be woners van de omliggende huizen, terwijl ook de brandweer spoedig ter plaatse was. Alle fa milies van de brandende perceelen konden deze nog bijtijds, met meeneming van het hoog- noodige verlaten. Het vee, dat in den stal van de boerderij van de gebroeders Wil stond, kon nog juist in vei ligheid worden gebracht. Perceel 20, waar de kruidenierszaak van Klaas Dil was gevestigd, was nog niet bewoond. De eigenaar zal dezer dagen in het huwelijk treden. Omtrent de aangerichte schade kon men ons vannacht nog weinig mededeelen. Zij moet echter aanzienlijk zijn en voor zoover het de .opstallen betreft wel f 50000 bedragen. Daarbij komt dan nog de schade aan de inboedels en voorraden, zoowel in de fabriek als in de krui denierszaak en de boerderij, zoomede eenige bedrijfsschade. Deze schade wordt evenwel door verzekering gedekt Op het terrein van den brand was aanwezig de burgemeester van Landsmeer, de héér C. P. v. d. Sluis. De brandweer van Broek in Waterland was nog bij vergissing uitgerukt, doch zij behoefde geen dienst te doen. Naar wij vernemen, is in den toestand van den zeereerw. heer J. W. B. Nagel, Pastoor te Assendelft, die verleden week Woensdag van de laatste H. H. Sacramenten is voorzien, een lichte verbetering gekomen. Volstrekte rust is echter nog dringend noodzakelijk. De Zusters van Onze Lieve Vrouw, wier Nederlandsche Provincie haar Moederhuis heeft te Tegelen, zullen binnenkort naar Ned. Oost- Indië vertrekken. Te Pekalongan (Midden-Java) zullen zij de zorg op zich nemen over het Inlandsch zie kenhuis, dat onlangs door de Indische Re geering werd overgedaan aan de Apostolische Prefectuur van Poerwokerto, welke bestuurd wordt door Mgr. B. Visser M. S. C. Deze Congregatie, door de gelukzalige Moeder Billiart te Mülhausen gesticht, is vooral ver spreid in Duitschland, Noord-Amerika en Bra zilië, waar zij zich wijdt aan opvoeding van de jeugd, ziekenverpleging enz. Ook in Ne derland telt zij 14 huizen, om. te 's-Graven hage, Velp, Helmond, Heerlen, Hoensbroek, Buitenveldert e.a. Haar nederzetting te Pekalongan beteekent haar eerste vestiging onder de ongeloovigen, haar eerste deelname dus aan het eigenlijk i Missiewerk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 5