Kerkvervolging en cultuur strijd in Mexico De socialisten in België Wapenfabricage Het nieuws van heden DE KATHOLIEKE KERK INDE CATACOMBEN m wêêêêê Het Balkanpact ar P. A. M. KAT DE BAROMETER ili VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS 8UREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ZONDAG 28 OCTOBER 1934 Ochtendblad ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Buiten de nog niet gesloten kerken mag er geen enkele uiting van Katholiek leven waarneembaar zijn De wereldpers zwijgt Congres met gesloten deuren Het Weer miui DE FRANSCHE LUCHTRACE Eind 1935 of begin 1936 Door het Turksche parlement geratificeerd. T itoelescoe naar Ankara Dr. Nederbragt in Polen mm W „Volkenbond en Vrede" wenscht officieele enquête, zooals in Amerika Enquête wapenfabricage gevraagd Komisch misverstand te Lissabon Dienstmeisje in telefoongesprek met den president. Een fraai overzicht van de hoofdstad van Mexicoin welk land de katholieken-vervolging gestadig ernstiger vormen aanneemt Kerkdak ingestort DE BESTE RENNERS VAN DE WERELD TEGEN DE STERKSTE KOPPELS VAN NEDERLAND 3 en A'damschen Zesdaagsche 2-8 NOVEMBER R.A.I.-GEBOUW DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN De bandietenploeg in Mandsjoekwo Burgeroorlog in China Gevechten tusschen communisten en Kanton-troepen ACCOUNTANTSKANTOOR ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARCANC No. 19017 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek jy -r aar het uiterlijk te oordeelen schijnt Mexico nog steeds een katholiek «land te zijn: en in werkelijkheid is dat ook zoo, want meer dan 90 pCt. der bevolking is katho liek. Dat ondervindt men onmiddellijk in de hoofdstad Mexico zelf. Als men door de straten der stad wandelt, is het buitengewoon opval lend dat er zooveel kerken zijn, ongeveer alle gebouwd in denzelfden stijl, die ons sterk her innert aan den bouwtrant uit den tijd toen Mexico nog een Spaansche kolonie was. Als men vanaf een hooger gelegen punt een heer lijk uitzicht heeft over deze millioenenstad die op een hoogvlai te 2500 M. boven den zeespiegel gelegen is, dan wordt ons oog onmiddellijk ge troffen door het ontelbaar aantal kerktorens, die als monumenten van het katholieke geloofs leven getuigenis afleggen voor dei, godsdienst zin van het Mexicaansche volk. Het groote „Zocolo"-plein, waar ook de regeeringsgebouweri liggen wordt geheel beheerscht door de mach tige kathedraal met haar vele torens en den karakteristiek rijken voorgevel in Spaanschen barokstijl. Hetzelfde beeld treffen we ook aan in andere steden, in Monterrey, Puebla, Taxco in Cuerna- vaca en Cholula, een klein stadje in den staat Puebla, heeft niet minder dan 360 kerkjes en kapellen, dus haast voor iederen dag van het jaar een andere kerk! Als men met den trein of per autobus door de eindelozoe prairie rijdt dan zijn het telkens de slanke torentjes met hun ronde koepeltjes die onder den glans der Zui derzon liggen te glinsteren, die de eentonigheid van het landschap verbreken. Ook het geheele huisgezin is doortrokken met een katholieken geest. De niet zeer talrijke, goed onderhouden burgerwoningen uit den Spaan schen tijd hebben alle op de binnenplaats nog een waterput die met godsdienstige voorstel lingen is versierd, of wel een mozaïek dat een of ander godsdienstig tafereel uitbeeldt, terwijl in nissen het heiligenbeeld een eereplaats in neemt. Er is haast geen enkel huis, waar niet het kruisbeeld of een schilderij van onze Lieve Vrouw van Guadelcupl aan de woning een Christelijk karakter geeft. Wanneer men dit alles ziet dan zou men haast vergeten dat Mexico op het oogenblik een tragischen strijd voert om zijn bestaan en ont wikkeling. Sinds 1910 is Mexico het droevig strijd- tooneel geweest van eerzuchtige generaals en hun aanhangers, die een groote onrust brach ten over heel het land. Na deze woelige periode werd in de nieuwe grondwet van 1917 in ar tikel 27 bepaald, dat de staat beslag legde op alle goederen van kerken, kloosters en scholen, terwijl de kerk in het uitoefenen van haar godsdienstig leven zoodanig werd bemoeilijkt, dat zij langs wettelijken weg haar kerkelijk leven onmogelijk nog in stand kon hou den. Sindsdien werd de invloed van de kerk steeds meer teruggedrongen en iedere regeering liet zich geheel leiden door een feilen haat tegen den godsdienst, hetgeen in tal van be perkende bepalingen betreffende het uitoefenen Van den eeredienst tot uiting kwam. In 1926 verscheen er een nieuwe wet die het voor de priesters zoo goed als onmogelijk maakte om hun bediening als zielzorger uit te oefenen. De katholieken kwamen in verzet, hetgeen echter bij gebrek aan voldoende orga nisatie weinig resultaten opleverde. Tal van bisschoppen en priesters werden heti slachtoffer der vervolging omdat zij hun priesterlijk ambt bleven vervullen en in die jaren werd de Mexi caansche grond gedrenkt door het bloed van honderden martelaren. Tenslotte greep de Paus in en verbood ieder Verzet met wapengeweld. De onderhandelingen met de regeering hebben toen tot geen enkel resultaat geleid, zoodat bii decreet van 31 Juli 1926 alle kerken in Mexico gesloten weiden. Er ging een trilling van ontroering door het katho lieke volk, maar nog kwam men niet tot het besef dat een hechte organisatie van alle goed willende katholieken noodzakelijk was. Toen de Aartsbisschop van Mexico Mgr. Pas- cual Diaz ondanks allerlei bezwaren een over eenkomst met de regeering sloot trad er een verbetering in den toestand in (die echter slechts van voorbij gaanden aard was) en onder geweldige belangstelling van de bevolking werd de kathedraal van Mexico op 15 Augustus 1930 weer geopend. De weinige rechten die Mgr. Pascual Diaz verkregen had werden langzamerhand door de elkaar snel opvolgende vrijmetselaarsregeerin- gen weer afgeschaft. De afzonderlijke staten hebben ieder voor zich het aantal priesters, be perkt tot één bedienaar van den godsdienst per 25.000 per 50.000 en zelfs per 100.000 zielen. In het Federale district waartoe ook de hoofdstad behoort wonen nijm een millioen katholieken; voor dit gebied zijn 25 priesters toegelaten. In den staat Morelos zijn voor 250 000 katholieken slechts drie priesters be schikbaar. In Tabasco heeft men het uitoefe nen van zijn bediening aan iederen priester on mogelijk gemaakt, daar men hem de verplich ting wil opleggen om een huwelijk te s'uiten. Waaraan de priesters natuurlijk niet kunnen voldoen. Buiten de kerk mag er geen enkele uiting van katholiek leven waarneembaar zijn: geen katholieke organisaties, geen demonstraties of processies. Geestelijken mogen niet in priester gewaad of toga op straat verschijnen. Nog onlangs werd een bisschop bestraft, omdat hi] zich in priestergewaad op straat had ver toond. Zeer vele katholieke kerken zijn gesloten of De strijd tegen de Katholieke Kerk M in Mexico is thans wel tot het hoogte- H punt gestegen. Weer zwijgt de we- H reldpers. In onderstaand artikel wordt door een medewerkerdie jarenlang in Mexico verbleef en kortelings is te- ruggekeerd, een uiteenzetting gege- ven over de ontwikkeling der dingen aldaar. vador heeft men de kerk in een garage ver anderd. De toestand in de verschillende staten is zeer varieerend, naar gelang de invloed van de pre sidenten der verschillende provincies meer of minder sterk is. In sommige kerken wordt de eeredienst nog ongestoord uitgeoefend en daar kan men ook den heelen dag mannen en vrou wen zien neerknielen voor de oude kostbare heiligenbeelden. Toen de staat de kerken in beslag nam en tot nationaal bezit verklaarde, moest de regee ring ook zorgen voor het onderhoud der ge bouwen: dit gebeurde echter zoo goed als nooit, zooda.t de meeste historische kerkgebouwen, machtige oude kathedralen, thans in een verre- gaanden verwaarloosden toestand vehkeeren. Enkele kloosters zijn tot nationale monumen ten verklaard. Ik bezocht onlangs nög het klooster van San Angel, Churubusco en van Acolman. Een tragisch gevoel maakte zich van mij meester, toen ik door de oude zalen schreed waar alles nog een katholieke geest en een klooster-sfeer ademde. Ik heb ook nog een bezoek gebracht aan Ordezusters: zij waren in gewoon wereldsche kleeding; zij woonden nog in het klooster dat door een invloedrijk weldoener was terugge kocht. Alles wat in het klooster aan God of godsdienst kon herinneren was er uit verwij derd: de kapel was dichtgemetseld en een zij kamer was verhuurd aan een schilder, die er zijn werkplaats had ondergebracht. Niet alleen dat de godsdienst uit het onder wijs verbannen is, maar de priesters mo gen in geen enkel opzicht met de jeugd in relatie komen. Toch wordt er in 't geheim, godsdienstonder wijs gegeven en vooral de vrouwen uit de hoo- gere standen maken zich op dit gebied zeer verdienstelijk. Ik heb het vaak gezien, dat dames in de kerken godsdienstonderwijs gaven en de kinderen voorbereidden op het ontvangen der H. Sacramenten. De positie der priesters is zeer moeilijk; ze leven in de grootste armoede en ontbering van de aalmoezen der geloovigen die zooveel helpen als in hun vermogen is, vooral om de priesters aan reisgeld te helpen', want iedere priester gaat iederen dag op drie verschillende plaatsen de H. Mis opdragen. Dat moet geheel in 't ge heim geschieden in schuren, kelders, op de zolders van huizen die nog in aanbouw zijn. Als men zoo door het land dwaalt, waar men God uit de harten der mensehen tracht te ver bannen, vraagt men zich onwillekeurig af: zal de katholieke kerk ook deze beproeving door staan? Ik heb die vraag ook verschillende malen gesteld aan vooraanstaande kerkelijke autori teiten en dan kreeg ik telkens een volmondig „ja" ten antwoord. Zeker de godsdienstige opvoeding der jeugd wordt zeer bemoeilijkt, maar de katholieke moe ders, die tot in de hoogste kringen trouw blij ven aan de kerk, zullen door haar godsdienstig leven en indrukwekkend voorbeeld aanvullen wat de kerk zelf op dit oogenblik niet geven kan. Bovendien zijn er altijd nog burgemeesters en andere burgerlijke autoriteiten, die dank zij het restje katholieke traditie dat nog in hen leeft, een betrekkelijk tegemoetkomende hou ding aannemen tegenover de kerk en de strenge bepalingen tegen de priesters weigeren uit te voeren. Op het platteland wordt de zielzorg nog en vrij regelmatig waargenomen door rondreizen de priesters die iederen dag drie H. H. Missen mogen celebreeren, terwijl door Rome dispen satie is gegeven in het kerkelijk gebod om nuchter te zijn bij het ontvangen der H. Com munie. Er ligt ook een zekere waarborg voor het vasthouden aan het katholieke geloof in het wezen van den Mexicaan, speciaal van den Indios. Het katholicisme met zijn liturgie is een behoefte geworden voor zijn mystiek aan gelegde ziel. Een Mexicaan is een heel ander mensch dan een Europeaan: hij houdt niet van de Amerikaansche gejaagdheid: zijn leven zoekt meer de beschouwing, het passieve, dat hem dus geëigend maakt om vast te houden aan zijn godsdienst. Ook de katholieke priesters zijn natuurlijk kinderen van land en volk, met hun eigen aardigheden en zwakke plekken. Klimaat en omgeving zijn van zeer remmenden invloed bij hun werkzaamheden, maar met liefde en groot moedigheid brengen zij voortdurend groote of fers om de zielen van hun volk te redden. Ik verwacht op het oogenblik niet dat de katholieken zich te weer zullen stellen, omdat de regeering over het volledig machtsapparaat beschikt om iedere katholieke actie onmiddel lijk neer te slaan. De katholieken zelf verwach ten heel weinig van den nieuwen President Cardenas, die geheel onder invloed staat van den Godshater President Calles. Er zal echter nog eens een tijd aanbreken, dat de regeering bij de oplossing vari sociale en economische problemen blij zal zijn dat zij mag rekenen op de hulp van de zeer nationaal voelende groote meerderheid van het katholieke volk. Als de regeering zal inzien dat zü bij de nieuwe maat schappelijke ordening den steun der katho lieken niet kan ontberen zal er voor de ge schiedenis van Mexico een nieuw bloeitijdperk aanbreken. Onze Belgische correspondent seint ons d.d. 27 October: Heden hebben te Brussel de eerste zittingen plaats gehad van het socialistische congres, die met gesloten deuren werden gehouden Senator Wauters heeft namens het partij bestuur de strafmaatregelen medegedeeld, welke tegen enkele partijgenooten zijn genomen De beheerders van de Socialistische bank van ar beid moeten allen ontslag nemen. Diegenen, die abnormale winsten en jaarwedden hebben opgestreken, zullen het overtollige gedeelte van deze gelden moeten terugbetalen. De bankier Frangois moet ontslag nemen als lid van den senaat. De gewezen minister Anseele zal Kamerlid kunnen blijven tot aan de volgenae verkiezin gen, doch hij moet ontslag nemen ais beheerder van genoemde bank en van alle filialen dezer bank. De gewezen wethouder D'Asseler (Gent) en een paar andere beheerders van de bank van arbeid worden uit de partij gesloten. Twee an dere socialisten, zoomede het Brusselsche ge meenteraadslid Van Remoortel hebben een be risping gekregen. Het congres heeft de besluiten van het partij bestuur goedgekeurd. Op het voormalige Nenijto-terrein wordt rein aangelegd. door jeugdige werkloozen een sportter- De werkzaamheden Verwachting: Krachtige tot matigen zuid-westelijke tot westelijken wind, H zwaar bewolkt tot betrokken met tijde- E= lijke opklaringen, waarschijnlijk eenige regenbuien, iets kouder. Verdere vooruitzichten: iets kouder. De Fransche minister van Luchtvaart, Dé- nain, heeft aan de pers verklaard, dat de groo te vliegwedstrijd onder Fransche leiding zal wor den gehouden eind 1935 of begin 1936. Het traject ParijsRangoon staat echter nog niet vast. ANKARA, 27 Oct. (V.D.) Na een uiteenzet ting van den Turkschen minister van buiten- landsche zaken, Roesjdi Bey, over de confe rentie te Belgrado van ministers van buiten- landsche zaken der staten, die het Balkan pact geteekend hebben, heeft de Turksche Nationale Vergadering besloten tot ratificatie van de door Turkije met Joego-Slavië en Roe menië gesloten overeenkomsten, welker tekst nog niet bekend is, doch welke naar men aan neemt vooral betrekking heeft op de militaire samenwerking tusschen genoemde staten. De Roemeensche minister van buitenland- sche zaken, Titoelecoe, die op weg is naar An kara, waar hij 30 October a.s. een bespreking heeft, verklaarde op zijn doorreis, naar uit Sofia gemeld wordt, dat men te Ankara de politieke en economische samenwerking ter ver sterking van den vrede zou bespreken alsof Bulgarije aanwezig was. Hij hoopte dan ook, dat Bulgarije zich spoedig bij de groote Bal kan-familie zou scharen. WARSCHAU, 27 Oct. (Reuter) De nieuwe president van de haven van Danzig, de Neder lander dr. Nederbragt, vertoeft momenteel te Warschau. Hij heeft bezoeken afgelegd bij den Poolschen minister van buitenlandsche zaken, Beek, oud-minister van hetzelfde departement, Graaf Szembek, den minister van handel, Rajchmannund, en den onder-minister van handel, Dolezal. Ipprli t/' Ms&gm Xjyt r- f M- In de Zaterdag te Den Haag gehouden ver gadering van de „Vereen, voor Volkenbond en Vrede" is prof. mr. V. Rutgers met algemeene stemmen als voorzitter herkozen. Voorts werden de periodiek aftredende bestuursleden herkozen en in twee vacatures, ontstaan door tusschen - tijdsch bedanken van luit.-gen. P. J. van Mun- nekrede en dr. F. M. Wibaut, werden gekozen mej. L. P. M. Loeff, lid van den gemeenteraad te 's-Gravenhage, en de heer W J. van de Woes- tijne, lid van de Commissie ter bestudeering van het neutraliteitsrecht (ingesteld door de Ver. voor .Volkenbond en Vrede). Voorts werd het hoofdbestuur uitgebreid met twee leden en werden als zoodanig benoemd prof. dr. E. Moresco, oud-vice-president van den Raad yan Ned.-Indië en dr. J. Roorda, secre taris van het Comité voor Oorlogsbestrijding van de Ned. Mij. voor Geneeskunde te Haarlem. Aangenomen werd een motie der afdeelingen Den Haag en Haarlem, om zich: a. te wenden zoowel tot de bij de Internatio nale Unie van Volkenbondsvereenigingen aan gesloten organisaties in andere landen met de vraag, daar het tot stand komen eener enquête inzake wapenfabricage en wapenhandel als in Amerika te willen bevorderen en b. tot de Nederlandsche Regeering en Volks vertegenwoordiging met het verzoek hier te lande zulk een enquête in het leven te roepen. Ook werd het hoofdbestuur gevraagd, de noo- dige maatregelen te treffen, dat aan het Ameri kaansche onderzoek zoo spoedig mogelijk op ruime schaal publicatie wordt gegeven. LISSABON, 27 Oct. (Reuter) Ter gelegen heid van de automatiseering van het telefoon bedrijf alhier, werd besloten, dat de president der republiek het eerste gesprek zou voeren. Deze zou minister-president Salazar opbellen, om hem van de ingebruikname te verwittigen. Het gesprek zou door middel van luidsprekers op de pleinen der stad te hooren zijn, zoodat zich op vele plaatsen menschen verzamelden. Zij hoorden echter, in plaats van de stem van den eersten minister een meisjesstem, met een boersch accent, die tot den president zeide: „En hoe gaat het met de plechtigheid? Ik zal er zeker nooit aan wennen öm dit rare ding te gebruiken." De president, hoewel natuurlijk aeer ver baasd, antwoordde snedig, dat de ceremonie een zeer vlot verloop had, waarna hij het on bekende meisje zeide, dat zij zich omtrent de nieuwe automatische telefoon niet ongerust be hoefde te maken, daar het volgens hem zeer gemakkelijk was geweest om haac op te bel len. Naar even later bleek was de eerste minis ter tengevolge van een misverstand juist af wezig toen de president opbelde. Het dienst meisje had toen aan de telefoon geantwoord, zonder dat zij er het minste idee van had, met wien zij sprak. BELGRADO, 27 October. (Reuter). In een kerk te Podgoritzs (Montenegro) waar een herdenkingsdienst voor koning Alexander werd gehouden, was een groot aantal menschen bij een, toen plotseling het dak instortte teneevoige waarvan een kind werd gedood en 11 personen ernstig werden gewond. Aangezien op den beganen grond geen plaats meer was, had een aantal personen een zit plaats gezocht op de balken van het dak der nog niet geheel afgebouwde kerk Het eevolg hiervan was dat twee zware balken braken -n het dak omlaag stortte. De petroleumkwestie met Mandsjoekwo. Stand punt der protesteerende mogendheden afge wezen. Het rad.-soc. partij-congres heeft zich in een motie goeddeels accoord verklaard met Dou- mergue's plan tot hervorming van den staat. Kerkvervolging in Mexico, Alle kerken in twee staten gesloten. Het Balkanpact door het Turksche parlement goedgekeurd. Titoelescoe naar Ankara. Socialistisch partijcongres te Brussel. Tal van strafmaatregelen wegens financieele misdra gingen. Dispensatie der Centrale H.L.S, aan de schoen- winkeliers betreffende minimumprijzen. Te Utrecht is de jaarvergadering gehouden van het Advies Bureau Centrale Drankweer. Bij de Zaterdag voor de Engelschc League ge speelde voetbalwedstrijden heeft Arsenal met 2—1 van Sunderland verloren. Het wapen der Koninklijke Maréchaussee heeft Zaterdag in Den Haag het 120-jarig bestaan herdacht. De „Ver. voor Volkenbond en Vrede" wenscht iu Nederland officieele enquête in zake de wa penfabricage en wapenhandel. Jaarvergadering der Alg. R.K. Officierenveree- niging te Eindhoven. Bij Hansweert is een Duitsch schip op een dam geloopen. Koninklijk bezoek aan Culemborg. BESPREEKT TIJDIG UW PLAATSEN VOOR DEN (Tel. 93217, 93317, 93417, 90322. 90323 Giro 228466 t.n.v. Int. Sportondernem. Alle plaatsen zijn genummerd De nachtkaarten zijn geldig van 20 uur —5.30 's morgens. De middagkaarten van 1318 uur. Zondag 1317 uur. MOEKDEN, 27 Oct. (Reuter). Bandieten heb ben te Kaolimen een school overvallen en 220 kinderen ontvoerd. Regeeringstroepen zijn erin geslaagd 135 leer lingen te bevrijden. Een aantal andere kinde ren, behoorende tot arme boerengezinnen, is daarop door de bandieten eveneens vrijgelaten. Een tiental kinderen van rijke landbezitters werden door de bandieten als gijzelaars achter gehouden. Eenige der vrijgelaten kinderen hebben aan de autoriteiten een goede beschrijving gegeven van de schuilplaats der bandieten, doch de troepen aarzelen zich daarheen te begeven, uit vrees dat de jeugdige gevangenen hiervan na deel zullen ondervinden. SJANGHAI, 27 Oct. (V.D.) Aan de grens van de provincie Kiangsi trachten communistische troepen int Foekien de provincie Kwantoeng binnen te dringen. Er wordt hevig gevochten en de steden Anyoean en Sinfeng wisselen om beurten van bezetting. De Kanton-regeering heeft alle beschikbare troepen en 30 vliegtuigen naar de grens van Kiangsi gestuurd, terwijl de Nanking-regee- ring 30 vliegtuigen heeft gezonden, die aan het bombardement tegen de roode troepen deel nemen. OOSTERPARK 19 - AMSTERDAM - TEL. 53931 I I-O r\ 1 M l 1 7 1 ~r ~T - As/V. Stand op Zondag 1 uur v.m.: 753.1 Vorige stand: 759.1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1