STADSNIEUWS 4O0 en bij 25^jarige Ambtsjubilea 1934 N^Z^Holl. Tramweg Mij, i ZONDAG 28 OCTOBER 1934 Allerheiligen 1 m Het broeit nog te Weenen VERBODEN ARBEID Geen personen beneden 18 jaar op grond- en graafwerken PRAAGSCH KOOR - WILLEM TELL" BIJ „GELOOF EN WETENSCHAP" AFSCHEID Dr. W. B. SMIT (groep Noord-Holland) Hartelijke woorden van hulde en dank mmm Het Jubileumfonds van Ket personeel der N. Z. H. heeft op 29 October een onderling samenzijn georganiseerd, teneinde het personeel in de gelegenheid te stellen, de jubilarissen gezamenlijk van zijn belangstelling blijk te geven. Het karakter van dit samenzijn zal zich zooveel mogelijk aanpassen aan de tijds omstandigheden. De heer Udo herdacht zijn 40-jarig jubileum; de overigen vierden of zullen nog vieren hun zilveren ambtsjubileum. Rede burgemeester „St. Paulus" Gevonden dieren en voorwerpen Dankwoord dr. Smit TUINBOUW EN PLANT KUNDE Algemeene vergadering DE ZILVEREN H.B.S. A Onthulling gedenkplaat GR.HOUTSTR.166 Trudi Schoop De Vrijwillige Burgerwacht HAARL. R.K. DAMBOND De „St. Bavo"-bekerwedstrijden KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND 4e klasse groot biljart De R.K. damclub „St. Bavo" De R.K. damclub „Ontwikkeling" Poging om de kanselarij in de lucht te laten vliegen? De Graal verzoekt ons om opname van het Volgende: Wonderlijk is het feest van Alle Heiligen elk Jaar weer! 't Is, alsof de Kerk er geen enkele van heel dien langen lichtstoet wilde vergeten, in haar Moederlijke vreugde om de glorie en de eer van Haar Kinderen. En daarom op een feest dag nog' eens aan allen wilde denken en ze allen door haar gedachten wil laten gaan, de vele honderden, zooals ze daar gegaan ziin hegentien eeuwen lang door de geschiedenis Van de wereld. In hun leven waren ze „lichten", allemaal; en daarin waren ze allen gelijk. Velen waren verdwaalde lichtjes, die een zaam schenen in 't donker van hun tijd. Maar «lichten" waren ze; en door de eeuwen heen is hun aantal gegroeid en is nu geworden tot dien lichtenden stoet, waarvan we beurtelings den één na den ander vereeren, waarvan eiken dag de lichtlijn straalt over onze hoofden. Maar eenmaal per jaar, als de dagen kort gaan worden en de nachten lang en donker, vieren we het feest Aller Heiligen; juist als we staan voor dien langen, in onze Noordelijke lan den vaak somberen en altijd kouden wintertijd, vieren we het lichtfeest van de verborgen lich ten van de wereld, van de Heiligen, die als stralende zonnen lichten de heele eeuwigheid door in het Licht van God. We willen bescherming zoeken in hun warm te, voor we den langen wintertijd ingaan. We Willen, ze eeren allemaal, met honderden licht jes, ter eere van hen en van ieder afzonderlijk ontstoken. En niet alleen in de kerken, waar hun beel tenissen staan en door velen worden geëeerd, Klaar ook daarbuiten, ook op straat, op die zelfde straten en in 't zelfde gewoel, waar velen hunner geleefd hebben. Maar vooral tusschen de menschen, tusschen de zielen waarvoor zij hun leven hebben gegeven, Tusschen hen willen we doorgaan, tusschen die honderden en duizenden en we willen bil den om Heiligen. Heiligen. Heiligen in onzen tijd! Daarmee moeten die heiligen uit vroeger tijden ons helpen, want heiligheid blijft alt\jd het zelfde. Als we hen vertellen van den donkeren nacht Van onzen tijd, dan zullen ze ons begrijpen. Als we op 31 October zoo loopen langs de grachten van Amsterdam, langs de drukke ver keerspunten, langs hotels en warenhuizen en sis we dan opkijken in de donkere lucht en bidden tot onze Heiligen, tot onze broeders en Zusters in den hemel, dan zullen we vragen °m hun licht over onzen tijd, om hun offer moed, hun overgave, hun menschenliefde, hun durf, hun geloof; over onzen tijd, over de men- Schen om ons heen, over ons Het feest van Aller Heiligen begint al op 31 October met de Vespers, zooals alle feesten Van het Kerkelijk Jaar. Het doet ons denken, •dsof de Kerk als een Moeder telkens Voor haar kinderen een geschenk bedenkt, om het den Volgenden dag aan te bieden. Eiken avond wil Zij ons al bezig zien met het feest van den heilige van den volgenden dag. Zoo ook op 31 October. We peinzen dien avond, wat we aan onze groote hemelsche familie kunnen aanbie den. Wat beter, dan onze gezamenlijke over gave aan hun ideaal? Het Rijk Gods op aarde. De Introitus van den Vigiliedag van Aller heiligen begint met de woorden uit het b .ek der wijsheid: „De Heiligen zullen de natiën bQrdéelen en vver de volken -heersc.vn". Waarlijk: de heiligen zullen oo* .Velen, zij klleeti kunnen dat, zij alleen mogen dat; want Zij alleen zijn degenen geweest, die God de eer brachten, die Hem toekomt, zij alleen hebben beantwoord aan Zijn verwachting en zijn ge worden tot waar Hij ze voor bestemd had. Aan hen is het oordeel over de naties, zij weten, hoe God gediend kan worden door iederen mensch, Van iedere natie en van ieder ras. «En heerschen zullen zij over de volkep". Hun Seest zal heerschen over de volken, want in Sroote bewondering zien geloovigen en onge lovigen naar hen op. En wij in de Graalbeweging, als Katholieke beweging voor jonge vrouwen en meisjes, wij kien speciaal op naar onze voorbeelden: de heilige Vrouwen. Daarom overweegt ieder Graai- id reeds van te voren het leven van een heilige Vrouw, om zoo op den vooravond van Allerheiligen tot haar haar gedachten te rich- en. Waarom we vooral de heilige „vrouwen" willen eeren? Het is het feest Allerheiligen. We sluiten nie mand uit; maar wij meisjes en jonge vrou wen kunnen toch 't gemakkelijkst en 't meest kaan lijken op de vrouwelijke heiligen, omdat ®hze talenten in dezelfde richting liggen, om bat, ondanks het verschil van tijd en levers-, ®uistandigheden, we toch denzelfden aanleg heb- en als zfj. Omdat we willen, dat van ons allen amen als beweging dezelfde invloed uitgaat ®is van hen. Zij vooral, de vrouwen, zijn de pioniers ge- eest van de Christelijke liefde en barmhar- igheid. Zij streden met de wapenen van hun ^ouwelijk goed-zijn. Zij offerden zich cp voor ®e bekeering van de wereld op al de manieren, bie God van hen vroeg; en niet alleen in den Dn van hun zacht-vrouwelijke deugden, maar ®°k in mannelijke standvastigheid, moed en hrf. Daarom eeren we hen allen, zoowel het eere kind Agnes, als de sterke en dappere teanne d'Arc. «Laten wij ons allen verheugen in den Heer h dezen feestdag vieren, ter eere van Alle heiligen; om wier plechtige herdenking' de engelen zich verheugen, terwijl zfj eenparig ten Zoon van God loven." sching en een sterke, gezonde muzikaliteit zingt. In het eerste deel werd o. a. een werk van den Hollandschen componist Fred. Roeske ten gehoore gebracht: „Onweer". Buitengewoon klankschoon en frappant van uitbeelding. Op dit concert komen wij nader terug. O. K. Herhaaldelijk komt het nog voor dat jongens, b'e arbeid verrichten, bestaande in het be lenen van wissels en het aan- of afkoppelen an voertuigen, welke langs rails vervoerd wor- ?eh, een ongeval overkomt. Deze ongevallen ■K-tenen van zeer ernstigen aard zijn, als ge- waarvan in het Arbeidsbesluit 1933 een tebod tot het verrichten van bovengenoemden 'beid door jeugdige personen is opgenomen. Dit verbod, dat blijkbaar nog niet algemeen b'i belanghebbenden (o.a. aannemers en uit- .terders van grond- of graafwerken) bekend is, aat dus niet meer toe, dat jongens beneden 18 jaar dergelijken arbeid verrichten. Teneinde onaangenaamheden te voorkomen, s het van belang de aandacht op dit wettelijk .terschrift te vestigen, aangezien bij het con- 'ateeren van een overtreding het opmaken van 6h proces-verbaal niet zal kunnen uitblijven. ...Het kunstminnend Haarlem met zijn tal- teke koren heeft voor het optreden van het fteor der Praagsche Onderwijzers geen groote ^langstelling getoond. De Gemeentelijke Con- ^rtzaal was slechts matig bezet. Het succes daarentegen was enorm, doch ®lhen hoort men ook zulken geperfectionneerden jbarmenzang als van dit koor, dat niet slechts bh subliem stemmateriaal bestaat, maar te- ehs met een geweldige technische beheer- „Willem Tell", Tooneelspel in 5 be drijven van Friedrich von Schiller. Ver. Rotterdamsch Hofstadtooneel. Stadsschouwburg. „Wat leven we toch snel!" Deze moderne verzuchting, tusschen het succes van de „Uiver" en de catastrophe van de „Panderjager" in ge slaakt, is zeker niet van toepassing op een spel, dat 130 jaren geleden voor het eerst in Weimar werd opgevoerd en thans als een première voor Haarlem kan worden aangekondigd. Intusschen is het verheugend, dat de klassieke werken ook in dezen rumoerigen tijd nog de aandacht trek ken hetgeen men zou mogen afleiden uit den prachtig vollen schouwburg, waarmee „Ge loof en Wetenschap" aan Von Schiller en Cor van der Lugt Melsert eere gaf. Naar deze Nederlandsche bewerking van het beroemde „Willem Teil" mochten we benieuwd zijn. Minder om te hooren, hoe de vertaling van Jan R. Th. Campert zich op het tooneel houdt dat valt in deze dagen van taaiver sobering niet bepaald mee dan wel om de reacties waar te nemen, die oude gedachten, gevoelens en vormen in een nieuwen tijd wek ken. De Zwitsersche vrijheidsheld, die geen leed en geen onrecht kon zien; die met zijn vervaar lijken handboog door de bergen trok en niet alleen de gemzen sidderen deed voor zijn on feilbaar schot; die den tyrannieken Rijksvoogd Geszier bij een ontmoeting in de eenzaamheid alleen reeds door zijn verschijning deed beven; die een vervolgden makker door het donderend noodweer heen het kokende meer overzette; die lachend den arroganten hoed van den ver drukker zonder groeten voorbijging en wiens hand niet beefde, toen hij. voor straf, een appel moest schieten van het hoofd van zijn kind; die het zijn beul onvervaard in het gezicht wierp: „Mit diesem zweiten Pfeil durchschosz ich Euch, wenn ich mein lieber Kind ge troffen hatte, und Eurer, wahrlich, hatt'° ich nicht gefehlt." die, o die heerlijke legenda rische held stond van jongsaf voor onze ver beelding als een stralende figuur. Nu ronduit gezegd: zóó hebben we hem in de dramatische vertolking der pakkende sage gisteravond niet teruggezien. Even eerlijk zul len we er aan toe moeten voegen, dat wij in deze weken vooral beter zijn ingesteld op bewondering voor een ander soort heldèn, die ons ook veel nader staan. En wat Schiller kon opwinden tot sprankelende scheppingsdrift: de vrijheidsbeweging der bergbewoners, dat lijkt- in de oogen van ons, die eenmaal een wereld oorlog beleefden en een tweeden in het ver schiet hebben, zooiets als een dorpsruzie, die wel voor het kantongerecht zal worden uitge maakt. Toch leven in „Willem Teil" nog de oude, schoone gedachten van vaderlandsliefde, man- nentrouw, eereplicht en offerliefde. Maar in dezen vorm grijpen ze ons niet meer zoo diep in het gemoed, ook al niet, omdat de sfeer tel kens gebroken wordt door de verwisseling van tafe^eelen. Het moderne tooneel het experi- meriteele voorbijgezien heeft ons aan andere vormen doen wennen. Groote waardeering' mogen we hebben voor de poging van Cor van der Lugt Melsert, die, onder medewerking van prof. L. Jessner, een reeks tafereelen liet zien, waarvan eenige een lust waren voor het oog, vooral door de fraaie décors van Brückman. Er was, ten opzichte van den tekst en evenzeer van de mise-en-scène. een sterke versobering op te merken. Op het programma stonden wel ruiters vermeld, maar zelfs Geszier deed alles te voet af, waardoor enkele scènes het meesterschot van Teil en de dood van den tyran aan de verbeelding te kort deden. Ook overigens was weinig ruimte gelaten aan de romantiek en het breede gebaar, dat Schil ler's werk vraagt. De acteurs van het Rotter damsch Hofstad Tooneel zijn geen declamators en de regisseurs streefden in de dictie naar een realistischen toon, dien de verzen van den groo- ten Friedrich moeilijk verdragen. Met dien stijl, waarvan enkele acteurs weer afweken, konden we ons moeilijk vereenigen. Hij bracht mede. dat we critisch geplaatst werden tegenover het gebeuren op de planken. En dan denken we nu het eerst aan de hoofdfiguur: Willem Teil. Een schilderachtige verschijning had Cor van der Lugt Melsert daarvan gemaakt. Maar deze Tell was niet de reus der bergen en dien poëtischen blonden man hadden we graag den grooten schietboog uit de hand genomen, om hem te verwisselen met een lier of een luit. In de scène met den appel legde hij allen nadruk op de vadersmart en zijn feilen uitval tegenover Geszier die dramatische clou maakte weinig indruk. En nu wij hem zóó zagen, kwamen we er ook toe, zijn weidsch geannonceerden aanslag op den Rijksvoogd te bevitten, een aanslag, welke in deze sfeer weinig van een heldendaad en zoo veel te meer van een sluipmoord had. Maar laten we niet te veel critiek plaatsen tegenover de waardeering, die de zeer ver zorgde voorstelling verdiende. Er was te veel schoons zooals in het optreden van den grij zen Werner von Attinghausen dan dat we niet tevreden mogen zijn over het gebodene en dus geven we aan de zich opdringende verge lijking met de schitterende Schiller-vertolking van de „Reinhardtbühne" liever geen voet. We mogen het bestuur van „Geloof en Weten schap" dankbaar zijn, dat het ons gelegenheid gaf, met deze belangrijke poging tot moderne interpretatie van een vermaard drama kennis te maken. De muzikale opluistering was toevertrouwd aan het Ensemble Nibbering en dit volbracht zijn taak met de kleurige weergave van aanpas sende muziek wel zoo goed, dat het meer aan dacht had verdiend. Het was laat, toen er voor de laatste maal hartelijk gejuicht werd om het optredende ge zelschap te danken en de leider zag zich geëerd met een fraaien krans. H. B. v. d. S. gracht 13 zwart, muts; A. .v. d. Horst, Spion kopstraat 60, parkietgras, Bureau van Politie Smedestraat, rijwielbelastingplaatje, hondenpen ning; C. Weijers, De Clercqstraat 103, tasch; J. Lakenberg, .Ripperdastraat 3, aktentasch m. inh.; L. G. H. Weijers, Wilgenstraat 75, volt meter van een auto. Zaterdagavond is door een commissie, be staande uit heeren van Spaarndam, Spaarn- woude en Houtrakpolder, een afscheidsavond gegeven in het schoolgebouw aan dr. W. B. Smit, die door zijn benoeming' tot directeur van den gem. geneeskundigendienst te Haarlem Spaarndam gaat verlaten. Hem werd op dezen avond een huldeblijk aan geboden ter herinnering. Uitgenoodigd waren o. a. het voormalig gemeentebestuur van Spaarn dam en ook de toenmalige loco-burgemeester, de heer Zwaan. Ook aan de inwoners van Spaarndam en omstreken waren uitnoodigingen voor dezen avond verstrekt. Het schoollokaal was voor dezen gelegenheid feestelijk versierd met groen en palmen zoodat het een gezelligen aanblik bood. Ook burge meester en wethouders van Haarlem waren uit genoodigd, die echter bericht van verhindering hadden gezonden. De heer Steepel opende dezen avond met een kort woord van welkom tot de aanwezigen en vooral tot den burgemeester van Halfweg die met zfjn tegenwoordigheid den avond vereerde, en richtte het woord nu tot de scheidende dr. Smit, hierbij aanhalend, dat de jaren die hij hier had gewerkt, niet zonder succes zijn ge bleven, want de geheele bevolking sympathi seert met den dokter. Als huldeblijk werd hem namens de bevolking een schrijfmachine aan geboden en de echtgenoote van dr. Smit kreeg een ets van Spaarndam van de bekende schil der Cor Visser. Tevens werd beloofd een al bum met handeekeningen, welke door den kor ten tijd niet aanwezig was. De heer Meiers kreeg nu het woord. Spr. me moreerde, dat het indertijd geen makkelijke taak was voor het gemeentebestuur om 12 y, jaar geleden na dr. Njjs een nieuwe dokter te be noemen maar dat men daar toch goed in was geslaagd. Spr. haalde aan, dat het jammer was dat op dit feest niet aanwezig was de nieuw- beneemde dokter Deggeller, die wegens ziekte in het ziekenhuis ligt, maar heette mevr. Deggeller, die wel aanwezig was, van harte wel kom namens de geheele bevolking van Spaarn dam, en beloofde dat aan dr. Deggeller bericht van dit gebeuren zou worden gezonden. Vervolgens haalde spr. aan het werk dat dr. Smit verricht heeft voor het ziekenfonds, en dat toch ook niet altijd gemakkelijk geweest is. J. G. C. HONKOOP Conducteur Haarlem J. UDO Ambachtsman I Amsterd. Ir. W. J. BURGERSDIJK, Directeur. Ir. B. NUGTEREN Chef Aid. Weg, Bovenl. en Gebouwen, Haarlem. G. UITERMARK Ploegbaas Haarlem. A. VAN DER MIJE Wagenvoerder Haarlem J. STAM Voorwerker Amsterdam W. VAN DUYN Wegwerker Haarlem. H. KEUR Wegwerker Haarlem. A. NOELS Ploegbaas Haarlem (thans aenensianneerd) P. W. ZWEMMER Wegwerker Haarlem. J. VAN TIL Voorwerker Sloterdijk De afd. „St. Paulus" van de Nederl. R. K. Vereeniging van Handelsreizigers en Handels agenten „St. Christoffel" zal op 2 November a.s. een vergadering houden fn hotel „Royal" op het Stationsplein. W. Velthuis, Dolfijnstraat 16, slinger v. e. auto; M. W. Eken, Nieuwe Geldeloozepad 15, handschoen; H. Goiniga, Olycanstraat 211, hon denhalsband, L. Laadstra, Zuid Brouwersstraat 9, hond; J. Lunenburg, Korte Zijlstraat 6, jas; C. Dekken, Langendijkstraat 2, jas; A. P. F. L. Koopen, Eendrachtstr. 36, jas; J. Kersten, Gast huislaan 57 rood, kat; L. van Loenen, Brou wersstraat 66, ketting; H. Hoffies, Pieter Ma- ritzstraat 23, kapmes; J. C. Selhorst, Wester- Burgemeester Simons wenschte nu even een kort woord te spreken. Spr. memoreerde, dat dr. Smit in de 12 lA jaar dat hij hier werkzaam geweest is aller achting heeft verworven en hoopte, dat hij als directeur van den geneeskundigen dienst te Haarlem evenzeer op prijs zal, worden gesteld. De heer Kroon sprak nu nog een kort woord tot dr. Smit en echtgenoote. Hij wenschte dr. Smit in zijn nieuwe prak tijk veel succes. Dr. Smit nam nu zelf even het woord om eenigen daiik té richten tot de aanwezigen en haalde aan, dat hij bij het begin van zijn prak tijk' lang geen gemakkelijke taak had als op volger van een dokter die gedurende 28 jaar voor hem had gepractiseerd. Doch dit werd volgens spr. later heel anders daar hij als het ware door de bevolking op de handen gedragen werd. En nu hij een nieuwe aanstelling heeft ge kregen, heeft men hem wel eens gevraagd, waarom hij van Spaarndam wegging, dan wist hij daar altijd geen antwoord op, maar merkte op, dat hij toch een rustige praktijk ook wel verkoos. Spr. had nu behalve den dank voor de geschenken het woord willen richten tot dr. Deggeller. Om het zoo uit te drukken, had hij het „commando" over willen dragen aan den nieuwen dokter. Dit ging nu jammer genoeg niet. Hij sprak daarom tot mevr. Deggeller eenige woorden van deelneming voor den spoe- digen slag, die haar al zoo direct heeft getroffen en merkte op, dat Spaarndam een zeer goede en sterke doktersvrouw heeft gekregen aan haar. Tot den voorzitter van het comité richtte de doker nog eenige woorden van dank voor den avond, die hem bereid was bij zijn vertrek. Ook tot den burgemeester van Halfweg richtte spr. eenige woorden van dank. Tot slot sprak dr. Smit eenige woorden tot de aanwezigen en wel van excuus voor de mogelijke fouten die hij wel licht maar dan zonder opzet heeft gemaakt. Tot de 78-jarige moeder van zijn echtgenoote die ook aanwezig was, richtte hij ook nog en kele hartelijke woorden. Hij eindigde met een woord van dank aan al len en hoopte het contact met de bevolking van Spaarndam te behouden. De belangstellenden, die zeer talrijk waren, werden nu in de gelegenheid gesteld om per soonlijk van dr. Smit afscheid te nemen, wat door de drukte nog wel eenigen tijd vorderde. Tevens werden cadeaux bezichtigd. Tot slot werd een groepfoto van het geheel gemaakt waarmede dezen avond werd besloten. Te Leiden is onder voorzitterschap van jhr. G. F. van Tets van Goidschalxoord de 79ste algemeene vergadering der Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde gehouden. Jhr. van Tets sprak een kort welkomstwoord en herdacht het overlijden van de Hooge Be schermvrouwe der Mij. H. M. de Koningin- Moeder, en van Z. K. H. Prins Hendrik. De heer D. T. Ruys (Wassenaar) werd bij groote meerderheid gekozen tot lid van het hoofdbestuur (liefhebber), terwijl voor de twee de vacature (vakman) een herstemming moest plaats vinden tusschen de heeren D. Evehjns Maarsen (Aalsmeer) en K. C. van Nes (Apel doorn), die resp. 72 en 71 stemmen behaalden. Deze had tot resultaat, dat gekozen werd de heer Evelijns Maarsen met 98 stemmen; de heer Nes verwierf 80 stemmen. Aan het jaarverslag over 1933, uitgebracht door den heer J. C. M. Mensing (Aalsmeer) ontleenen wij, dat de crisis zich ook in den toestand der Mij. deed gevoelen. Naast con- tingenteering, belemmering va., in- en uitvoer, veroorzaakt de nieuwe betalingsregeling met Duitschland vele moeilijkheden. De liefde voor bloemen en planten onder de leden en de energie van het H.ii. is echter ongeschokt ge bleven. Het ledental verminderde van 4171 tot 3742. Het nadeelig exploitatie-saldo bedroeg 701.51 zoodat de reserve thans nog ƒ3595.33 bedraagt. Het verslag werd onder applaus goedgekeurd. Onder instemming der vergadering werden vervolgens in geheime zitting mevr. S. Kolff— Viruly te Baarn en de heer Jac. Smits te Naar- den, oud lid van het H.B. en van de Vaste Keuringscommissie en voorzitter van den Bond van Plantenhandelaren tot eere-leden benoemd. De feestelijkheden ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum der H.B.S.A. (Hoogere Han delsschool) te Haarlem zijn Zaterdag voortge zet met een onthulling van een gedenkplaat in het schoolgebouw aan de Raaks, een receptie en de op'voering van een revue in den Stads schouwburg. Zaterdagmiddag om half drie hadden zich weer-velen vereenigd in de hall van de school. De burgemeester was verhinderd, maar de vier wethouders met den gemeente-secretaris wa ren aanwezig alsmede jhr. mr. J. W. G. van Hogelanden, oud-burgemeester van Haarlem, leden van de commissie van toezicht op het M.O., directeuren van scholen ter plaatse, uit andere steden o.a. Amsterdam, namens de Haarlemsche Handelsvereeniging de heeren Smit en ten Boom e.a. De voorzitter van de jubileum-commissie, de heer J. Kal riep allen een hartelijk welkom toe, speciaal de leden van het gemeentebestuur, vooral wethouder Boes, die de onthulling van de gedenkplaat zou verrichten. Dan was het woord aan den directeur der school, den heer M. Voorzanger. Welkom, in ons eigen huis, riep spr. uit. Het huis, dat we sinds 1915 van de gemeente in bruikleen heb ben gekregen en dat een sfeer heeft gekregen als iedere woning met karakter. Wij hebben overwogen, ging spr. voort, dat het goed zou zijn in dit gebouw een teeken aan te brengen, dat het nageslacht aan deze feestelijke herden king' zou herinneren. Wij mogen het leven niet te dor maken door te weinig contact te houden met wat achter ons ligt. Onder de gedenk plaat zullen de oud-leerlingen elkaar straks ontmoeten en herinneringen ophalen, wij dra gen de plaat dan ook over aan de volgende generaties. Wethouder G. Boes onthulde daarna op ver zoek van den directeur het gedenkteeken. Op brons zijn de volgende woorden aange bracht H.B.S.A. 19091934. Leerlingen, oud-leer lingen, directeur, leeraren, oud-leeraren en bedienend personeel aan het gemeentebe stuur aangeboden ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der school. Wethouder Boes verontschuldigde den burge meester en verklaarde gaarne te zijn gekomen. De plaquette zal in lengte van dagen de goede verstandhouding tusschen gemeentebestuur, di recteur en leeraren der school memoreeren. zy herinnert echter ook aan het wüze inzicht en aan den vooruitzienden blik van het gemeente bestuur vyf en twintig jaar geleden. Op dit uur wilde spr. dan ook speciaal hulde brengen aan mr. Thiel, die alles op alles gezet heeft om de school te krijgen. Spr. besloot zijn toe spraak met de uitroep: Nog lang besta de Haarlemsche H.B.S.A. Om drie uur begon de receptie, die hoofd zakelijk bezocht werd door oud-leeraren en oud leerlingen en vrienden uit de middelbare onderwijswereld. De feestavond in den Stadsschouwburg muntte uit door gezelligheid en vriendschap. Opgevoerd werd een schoolrevue met cabaret. Het schoolorkest zorgde daarbij voor de muzi kale begeleiding en inleiding met als dirigent den heer L. Henskes. HETADRES VOOR financieel, moreel en daadwerkeiyk ter zijde staat. Daarnevens bestaat er nog een gering aantal welwillende belangstellenden, die door een kleine jaarlijksche contributie te betalen meenen, de Burgerwacht reeds voldoende te steunen. Maar het oyergroote deel der burgerij schiet ten aanzien van de Burgerwacht schromelijk té kort. Indien politieke verhoudingen oorzaak zijn, dat de overheid de Burgerwacht aan haar lot moet overlaten, dan dienen de goedwillende burgers zich dit lot aan te trekken. Gij kunt steunen en gy kunt meer doen; gij kunt in uw familie- en kennissenkring belang stelling voor de Burgerwacht opwekken en ver levendigen. Het is absoluut noodzakelijk, dat de Haarlemsche bevolking er in al haar lagen van doordrongen wordt, welk een waardevol appa raat een goede Burgerwacht i& woelige tyden als deze voor haar kan beteekenen. Maar om aan de gestelde eischen te kunnen voldoen, heeft de Haarlemsche Burgerwacht noodig veel geld en veel vrijwilligers, die zich als lid. hetzij gewapend, hetzy ongewapend, komen aanmel den." Op veelvuldig verzoek zal het Ballet-ensem ble Trudi Schoop Vrijdag 2 November nog een voorstelling geven in den Stadsschouwburg. In het orgaan „Dispereert niet", van de af- deeling Haarlem van het Nationaal Jongeren Verbond komt een artikel voor om steun te verleenen aan de Vrijwillige Burgerwacht, daarin lezen wij o.m. het volgende: „Op esn bespreking tusschen vertegenwoor digers van alle nationaal voelende kringen in onze gemeente, die dezer dagen op initiatief van den Zeer Eerwaarden Heer Deken van Haarlem werd gehouden teneinde middelen te beramen om aan de Haarlemsche Burgerwacht den allernoodzakeiyksten steun te verschaffen, waarop zy met het oog op haar verantwoorde lijke functie als hulpgezagsorgaan in de moei- lykste omstandigheden recht heeft, bleek de ge ringe belangstelling van overheid en burgers wel zeer duidelijk. En het is niet alleen over de belangstelling van de overheid, dat men zich te Haarlem kan beklagen. Ook de interesse van de burgerij is niet over weldigend te noemen. Het is slechts een kleine kern van enthousiasten, die de Burgerwacht Vry dagavond had de herkamp plaats tus schen HRKD I en Ontwikkeling I, daar deze tientallen in de demi-finale gehjk speelden. Een en ander had plaats in het R. K. Vereni gingsgebouw aan den Heerenweg te Heemstede. Evenals de eerste ontmoeting, bleef ook deze wedstrijd niet zonder sensatie. Eerst klokke twaalf was er een einduitslag bekend. HRKD I wist een klkeine overwinning uit het vuur te slepen. De gedetailleerde uitslag is als voigt: HRKD IOntwikkeling I: G. ZeeuweJac. v. d. Poel 11 P. MulA. v. Dyk 20 C. StijnmanN. v. d. Poel 20 W. A. HopstakenP. C. de Jeu o2 J. Lucas—Ph. Philipse 11 M. v. d. PavertJ. v. d. Oetelaai ii J. J. KesterenW. v. Velsen 20 W. MulA. Mooyekind 02 C. MulA. Leuven 20 W. BesselinkA. Turk 02 In de nieuwe biljartzaal van de Soc. „Ver eeniging" te Haarlem werd Zaterdag het tour- nooi om den eeretitel 4e Klas voortgezet. Verschillende spelers gaven biyk ook op de „groote tafel" een weloverwogen op serie be rekend spel te kunnen leveren, zoodat het stre ven van de Ned. Bilj. Bond om meer „groot- biljart-spelers" te kweeken wel eenig succes heeft. De uitslagen van Zaterdag zijn: pnt. brt. h. s. gem. H. v. d. Heyde 140 40 11 3.50 Tjoa Sie Liem 150 41 21 3.65 M. Knoop 150 21 27 7.14 B. H. Bornkamp 103 21 22 4.90 P. v. Someren 80 27 18 2.96 Tjoa Sie Liem 150 27 29 5.55 I. Davidson 106 28 20 3.78 J. Sterk 150 28 22 5.35 M. Knoop 132 18 35 7.33 G. Oomkes 150 18 48 853 B. H. Bornkamp 150 22 27 6.81 H. v. d. Heyde 114 22 26 5.18 J. Sterk 150 45 26 3.33 P. v. Someren 102 44 17 2.31 Tjoa Sie Liem 148 33 19 4.48 I. Davidson 150 34 34 4.41 M. Knoop 150 24 21 6.25 H. v. d. Heyde 128 24 30 5.33 G. Oomkes 135 26 18 5.19 J. Sterk 150 26 34 5.76 P. v. Someren 84 12 25 0.07 G. Oomkes 150 12 46 12.50 Bornkamp 69 34 11 2.02 I. Davidson 150 34 21 4.41 11—9 Door dezen uitslag heeft HRKD I zich in de finale geplaatst. In den afgeloopen ty'd kwamen de volgende partijen voor de onderlinge competitie dezer vereeniging tot een uitslag: J. DraayerJ. Weyers 20; J. StevensB. Willemse 20; A. KerstenJ. Draayer 02; A. BroekmanJ. Stevens 02; B. v. d. Weiden— J. Warmerdam 02; A. MustelingB. v. d. Weiden 02; F. BroekmanB. v. d. Weiden 02; J. WarmerdamL. v. d. Voort 11; B WillemseL. v. d. Voort 02. De stand op heden is als volgt: gesp. gew. verl. rem. pnt. J. Draayer J. Stevens B. v. d. Weiden J. Warmerdam L. v. d. Voort J. Weyers A. Masteling F. Broekman A. Broekman A. Kersten B. Willemse 2 2 3 2 2 1 1 1 1 1 2 2 2 2 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 2 Aangezien alle deelnemers reeds eenige ver- liespunten hebben, is er van den uitslag nog niets te zeggen. De wedstryden worden heden om 12 uur voortgezet, terwijl de beslissende partyen om 3 uur en 4S uur aanvangen. De uitslagen van de reeds plaats gehad heb bende ontmoetingen voor de onderlinge club competitie zu'n hier als volgt: le ronde: Jac. v. d. PoelPh. Philipse 20; P. C. d. JeuA. Mooyekind 20; A. v. Dijk—N. v. d. Poel 11; A. Turk—W. v. Velsen 20; 2e ronde: Ph. Phi lipseW. v. Velsen 11; N. v. d. PoelA. Turk 1—1; A. Leuven—P. C. de Jeu 0—2; A. Mooye kindA. v. Dyk 02. Binnen afzienbaren tijd hopen wy eveneens een stand van deze com petitie te kunnen plaatsen. WEENEN, 27 Oct. (Reuter) Het gerucht heeft hier de ronde gedaan, dat gistermorgen is ge tracht de kanselarij in de lucht te laten vliegen. Deze poging, die gedaan zou zyn vanuit de onder de kanselarij loopende riolen, is, naar be weerd wordt, mislukt. Het gerucht is van officieele zijde met be slistheid tegengesproken. Er wordt op gewezen, dat de riolen onder de kanselarij te nauw zyn, om iemand te kunnen doorlaten. Het gerucht schynt dus te behooren tot de „fluistercampagne" die gevoerd wordt door tegenstanders der regeering.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 3