De steeple-chase van Pardubitz JfWWM W T Priesters in Argentinië noodig BELANGSTELLING VOOR DE CESAREWITCH J&4 rWWa»" WAAR EEN WIL IS, IS EEN WEG Wekeli jksch beurs- overzicht ZONDAG 28 OCTOBER 1934 Jockeys op.... ezels mmmmw WÊÊMMMW-Wê Na het succes van de „Uiver" Centrale Drankweer Zorg voor de jeugd Deviezensmokkel wordt zwaar gestraft PAARDENSPORT IN VOGELVLUCHT I Het wonderpaard Colombo thans voorgoed van de ren banen verdwenen VOETBAL VOETBAL IN ENGELAND Arsenal lijdt een nederlaag Tweede divisie BOKSEN Max Baer weigert WIELRENNEN BRUSSELSCHE ZESDAAGSCHE Pijnenburg rijdt met Slaats PELLENAARS OP DEN WEG Wedstrijden in Frankrijk? 1 I/" I; SÊtÊ&Ês&M 11111 lp npr«j Scherens vlieger Guimbretiere stayer TENNIS Amerika en de Dorrs Cup Oproep aan alle onderwijzers bij het L.O. Voor het Nat. Luchtvaartfonds HET INTERIEUR VAN DEN VERBRANDEN PANDERJAGER De cockpit van den Panderjager, de mooiste schepping van den constructeur Th. Slot, die met het ongelukkige vliegtuig zijn levenswerk verloren zag gaan. Uit deze beperkte ruimte wist het Pander-driemanschap met moeite het veege lijf te redden R. K. Universiteit Maatregelen tegen drankgebrui- kende steuntrekkenden maatregelen tegen steun trekkende café-bezoekers Cafésluiting Beroep op Nederlandsche geeste lijkheid, om een weg te zoeken, dat priesters uit Nederland naar Argentinië komen De smalle brug te Schipluiden wordt weggebroken om plaats te maken voor een betonnen brug Nederl. priesters gevraagd De maxima vergunningen en verloven Streven naar verlaging Acht Nederlandesr te Kleef veroordeeld ALG. R.K. OFFICIEREN- VEREENIGING Jaarvergadering te Eindhoven KAMER EN RIJKSBEGROOTING 1 pCf RELLETJES TE ZAANDAM Politie moest waarschuwings schoten lossen is In Midden-Europa heeft in het brandpunt der belangstelling ongetwijfeld wel gestaan de befaamde en somtijds ook wel beruchte steeple chase van Pardubitz. Dit plaatsje ligt in Tsjecho-Slowakije en de hindernisren, die men daar eiken herfst houdt, geldt voor de zwaarste van het vasteland. Zoo als men weet bezit Engeland in de Grand Na tional Steeple Chase, die in Maart elk jaar te Liverpool wordt verreden, de allerzwaarste wedstrijd van dit soort. Volgens sommige zou Australië eveneens een ren van dergelijk kali ber houden, maar men verneemt daaromtrent vrijwel nooit iets, terwijl er ook zelden gespro ken wordt van goede Australische hindernis- paarden, in tegenstelling tot de vertegenwoor digers der vlakke baan, want die komen er uit dat werelddeel genoeg (men denke slechts aan het wonderpaard Phar Lap, dat naar Amerika ging en daar zoo'n opgang maakte). De Pardubitzer steeple chase dan behoort tot de zwaarste ter wereld en is de .aatste jaren steeds meer op den voorgrond in de hippische wereld gekomen, vooral ook omdat enkele jaren geleden Gyi Lovam, de winnaar van een dier jaren zijn geluk zou beproeven in de Grand National te Liverpool. Geen wonder, dat het internationale karakter van dezen ren =teeds grooter werd. Zoo deden vorig jaar ook Fran- sche officieren mede, terwijl de Duitschers vrijwel steeds van de partij zijn en de 'aat^te jaren vooral het meerendeel der overwinningen op hun naam hebben staan. Ook de D-jitsche paarden zij het in buitenlandsch bezit doen van zich spreken over de koiossale hin demissen. De ren is reeds oud en werd zestig jaar ge leden voor het eerst gehouden en de hinder nissen zijn in al dien tijd vrijwel niet veranderd. Dit maal waren er twaalf paarden gestart. Wahne, een der drie Duitsche paarden, ging vrijwel den geheelen ren met overwicht en won dan ook met drie lengten vóór Norma van graaf Kinksky, welk paard bereden werd door gravin Brahdis, een amazone, die reeds meer dere keeren kranig dezen zwaren wedstrijd tot het einde toe heeft volbracht. Drie paarden zijn gevallen, twee uitgebroken en één aan gehouden, waaruit men wel eenig denkbeeld zich kan maken van de moeilijkheden, waar voor de rijders en paarden kwamen te staan. In Engeland en dus ook in andere landen, waar men aan renrijden doet heeft de Ce- sarewitch de noodige belangstelling getrokken. Het eigenaardige was bij den uitslag van dezen klassieken handicap-ren, dat het sedert den oorlogde eerste ren was, die met een overwinning van den favoriet eindigde. Al'e Cesarewitch-races waren ,open races" geweest. Men kon van te voren wel kansen bespreken, maar zéker was men er zelden van. De Cesare- witch had dus den naam dat een favoriet er niet kon winnen. De uitzondering heeft dezen regel bevestigd, want Enfield, de favoriet van mr. Field, was en bleef vooraan en won met een halve lengte van Shining Cloud van Mr. Scott. Beide paarden waren drie ..aar en be hoorden dus tot de z.g. derby-jaargang van 1934, hetgeen wel bewijst hoe goed die jaar gang was, want hier hadden zij te loopen tegen paarden van allerlei leeftijd, zij het dan met dikwijls meer gewicht. Bovendien was het veld maar eventjes 27 paarden sterk! Enfield is een goed paard, dat goede rennen heeft gewonnen, doch nu niet direct op den voorgrond trad. Er is trouwens toch nog wel het een en an der te zeggen over de Engelsche renwereld. of zooals de term luidt over de „turf". Allereerst is Colombo, het „wonderpaard", dat niet aan de verwachtingen heeft beant woord, gepensionneerd en zal als dekhengst de fokkerij zijn diensten bewijzen. Colombo was en is inderdaad een „klassepaard". Als tweejarige kwam hij in zeven rennen uit en won er zeven. Als drie-jarige begon het ook goed met een gewonnen Craven Stakes en zelfs de 2000 Gui neas, doch in de Derby werd het misère en werd hij derde achter Windsor Lad en Eastcn. De trainer van Colombo is er van overtuigd, dat hij volgend jaar Colombo in zijn oude con ditie zou kunnen uitbrengen. De eigenaar heeft er echter geen ooren naar, zoodat we Colombo, het paard, waarin duizenden ter wereld ver trouwen hadden, wel niet meer strijdende om de eereplaats zullen zien. „Gordon wordt weer wild" meldde een Duit sche sportkrant, toen Richaras, de crack jockey uit Engeland (die vorig jaar het record aan gewonnen rennen, op naam van Fred Archer, sloeg) bij acht rennen er weer zeven won! Al haalt Richards dan het aantal van 1933 niet hetgeen hij ook niet tracht te doen toch zal hij zeker naar men verwacht meer dan 200 rennen winnen en daarmede opnieuw kam pioen-jockey zijn. Er wordt trouwens aardig aan oude records getornd. Een ander record, eveneens sedert het einde de vorige eeuw op naam van Archer, is nu ook gebroken en wel door een Belgische jockey Sam Haapy, die in totaal in België ge durende zijn rencarrière 2749 rennen heeft ge wonnen, hetgeen er twee meer zijn dan het record van Archer Een aardige ren is steeds elk jaar die der bekende jockeys opezels. Men weet. dat een ezel vrij koppig is; of het althans kan ziin. Om nu een ezel in een ren te rijden is niet gemakkelijk en een grootere snelheid dan draf bereiken de rijders dan meestal ook niet. Charlie Smirke werd winnaar, Wragg tweede en Fox derde. Carslake werd zelfs gewaar, dat het niet eenvoudig is met een ezel te rijder., want hij had vijf minuten noodig om in den zadel te komen! Gevolg was: als laatste den eindstreep gepasseerd. Denzelfden dag werd een wedstrijd gehouden tusschen boksers en jockeys, die ein digde in een voetbal-overwinning der vechters bazen en wel 51. Aga Khan, de bekende Britsch-Indische vnrst, die enorm veel doet voor de rensport en er groote sommen gelds aan besteed, is tot eere-lid der Engelsche Jockey Club benoemd Zooals men weet is dit een groote onderscheiding, omdat de Jockey Club een der meest exclusieve en meest aristocratische clubs ter wereld is. Nu we het toch hebben over de snelheids wedstrijden willen we nog even aanstippen, dat de fraude, die j.l. 23 September te Gro ningen op een draverbaan werd ontdekt, al waar een pikeur een le klasser mee liet loopen op den naam van een paard van lagere klasse, tot resultaat heeft gehad, dat de rijder gedis kwalificeerd is voor onbepaalden tijd, benevens het paard Weeskind S. W. Geknoei komt in elke sport wel eens voor en de rennen en draverijen leenen zich daartoe nu eenmaal ge makkelijk. Daarom is het goed, dat met sterke hand is ingegrepen. Het publiek moet weten, dat geknoei zooveel mogelijk zal worden voor komen. De resultaten van de Zaterdag gespeelde wedstrijden voor de eerste divisie der Engelsche League luidden: Aston VillaManchester City 42 ChelseaStoke City 02 Derby County—Middlesborough 20 EvertonWestbromwich Albion 40 Grimsby TownLeeds United 32 Huddersfield Town-Sheffield Wednesday 40 Leicester CityBlackburn Rovers 01 Preston NorthendLiverpool 22 SunderlandArsenal 2I Hottenham NotspursPortsmouth 41 Wolverhampton Wanderers Birmingham 31 Barnsley—Norwich City 21 Bolton WandersNottingham Forest 23 Bradford CityBradford 31 BrunleyBury 33 Manchester United-Westham United 3—1 Notts CountyFulham 11 Oldham AlthleticHull City 50 Port ValeNew Castle United 13 Sheffield UnitedPlymouth Argyle 12 SouthamptonBrentford 10 Swansea Town—Blackpool 21 De wereldkampioen Max Baer deelt mede dat hij weigert den winnaar van den wedstrijd Ha rnasSchmeling te ontmoeten. Slechts indien Harnas tegen Carnera uitkomt, wil Baer tegen den winnaar hiervan in het strijdperk treden. Reeds thans wordt met ijver gewerkt aan het samenstellen van het veld voor de Brusselsche zesdaagsche. Pijnenburg zal met Slaats rijden, Braspenning is gekoppeld aan Jan van Kem pen, terwijl Wals met den Duitscher Schön een ploeg zal vormen. Van Hollandsche zijde zijn er verder nog de gebroeders Vroomen, terwijl Pellenaars in onderhandeling is voor eventu- eele deelname. Wat de buitenlanders beteft zijn geënga geerd Ehmer—Hurtgen, Magne—Leducy, Bröc- cardoGuimbretiere, Aerts—Buysse, Charlier Deneef, LenckeHuys, van Vlockohove van Buggenhout, Gebr. van Ne vele, etc. De wereldkampioen der amateurs, onze land genoot Pellenaars, is in onderhandeling met een groote Fransche rijwielfirma om in het ko mende seizoen voor deze firma uit te komen. V V Naar verluidt zouden zoowel Pellenaars als Kaers door deze firma zijn aangezocht. Pellenaars zou o. a. de vlogende wegwedstrij den rijden: Parijs—Roubaix, Parijs—Tours, ParijsLille, ParijsBrussel, Circuit de Paris, etc. De Belgische sprinter Scherens brevet als piloot gehaald. heeft zijn Naar de bekende Fransche renner Marcel Guimbretière mededeelt zal hij zich na de Zes- aaagschen, welke hij dit jaar moet rijden vol ledig toeleggen op de stayersport. Guimbretière heeft tot nu toe aan twee stayerwedstrijden deelgenomen en zijn succes was zoo enorm dat hi) speciaal op aandringen van zijn manager Viël besloten heeft zich het volgende seizoen volkomen te wijden aan de wedstrijden achter groote motoren. Reeds zijn de voorbereidingen voor de Da- vis-Cup-wedstrijden aangevangen. In Amerika ondergaan acht candidaten voor de nationale ploeg een speciale training en drie spelers hier van, nl. Mako, Budge en Parker, drie jonge ren, die onlangs nog Perry en Wilde sloegen, maken een uitstekende kans dit jaar naar Europa over te steken. Te Den Haag heeft zich een comité ge vormd, dat zich richt tot alle onderwijzers bij het L. O. in Nederland met het verzoek in elke school in elke klas van ieder kind een bijdrage te vragen van niet meer dan één cent. Het op deze wijze bijeengebrachte bedrag, zal ter beschikking worden gesteld van het Na tionaal Luchtvaartfonds, als Nationale bijdrage van alle Nederlandsche kinderen; tevens zal de K. L. M. een blijvend aandenken worden aangeboden en de Uiver-bemanning een be scheiden hulde worden gebracht. Het Nationaal Luchtvaartfonds is voorne mens de kinderen van alle deelnemende scho len een klein aandenken aan de Uiver-prestatie uit te reiken. Het comité houdt zich overtuigd, dat dit plan de sympathie heeft van alle collega's in den lande. Gevraagd wordt om met deze zaak de noo dige spoed te betrachten en vóór 10 November op giro 247347 Den Haag van den penning meester het bedrag der inzameling over te ma ken, met vermelding van het aantal leerlin gen. Eerevoorzitter van genoemd comité is Z.Exc. minister H. P. Marchant, terwijl de heeren P. van Nes Czn., L. Welling en mr. P. W. H. Truijen het comité van aanbeveling vormen. De Koninklijke Begeer te Voorschotten, die een penning vervaardigt ter gelegenheid van de Uiver-vlucht, heeft medegedeeld, dat tien pet. van de netto-opbrengst dier penning ter beschikking van het Nationaal Luchtvaart fonds gesteld zal worden. NIJMEGEN. Candidaats-ex. rechten de heer F. M. J. Duynstee te 'sGravenhage; cand.-ex. geschiedenis B. A. Vermaseren. Onder leiding van dr. Delhez uit Dordrecht werd Zaterdagmiddag in het gebouw voor K. en W. te Utrecht de jaarlijksche vergadering gehouden van het Advies Bureau Centrale Drankweer, waarbij alle Drankweer-comité's zijn aangesloten. De heer G. van Roekei, secretaris van den Armenraad te Arnhem hield een inleiding over Met steuntrekkenden bedoelt spr. alleen de genen, die van overheidswege geldelijken bij stand genieten. Spr. heeft zich tot 118 gemeenten gewend met de vraag of daar maatregelen werden genomen tegen het café-bezoek van deze menschen. In 18 gemeenten was zulks niet het geval. In enkele gemeenten was men ertoe overge gaan om bij café-bezoek den steun in natura te verstrekken. Ook werd deze wel aan de vrouw gegeven. In enkele gemeenten bestaat een zoogenaam de zwarte lijst, waarbij aan café-houders ver boden worden voor bepaalde personen te lap pen. Deze maatregel werkt goed preventief. Het is hem niet bekend, of het café-bezoek van steuntrekkenden in het algemeen groot is. De armbesturen móeten in ieder geval waak zaam blijven. Café-bezoek moet voor steuntrek kenden verboden worden. Een goede preventieve maatregel is sluiting van café's op de uren, dat de steun wordt uit gereikt. De Overheidsorganen moeten maatregelen nemen tegen het café-bezoek van steuntrekken den, waarbij in het oog gehouden moet worden, dat het gezin niet de dupe wordt. Scherpe con trole dient te worden uitgeoefend en in geval len van drankmisbruik roepe men de mede werking van drankbestrijdingsorganisaties in. Onze redacteur a. b. s.s. „Flandria" schrijft ons: We hebben alreeds zeer uitvoerig verslag gegeven van alles wat op onze Neder- lantjsche Sectie ten congresse is voor gevallen. Toch zouden we gaarne nog even iets langer stil staan bij enkele voortreffelijke rede voeringen, die hare heel eigene beteekenis had den zoowel door hetgeen wat gezegd werd, als door dengeen door wien het gezegd werd. Wan neer een persoonlijkheid als ir. Jac. van Haaren, die een internationale vermaardheid geniet door zijn havenwerken in Zuid-Amerika, wanrieer een energiek zakenman als de heer C. G. H. van Luyt, directeur van Philips Expprt Maatschap pij voor Zuid-Amerika, of iemand als pater Jan Smits C.S.S.R., die een menschenleven aan het offer der missieroeping gaf in het nabije Bra zilië, het woord voeren, krijgt hun woord te grootere beteekenis. Vooral moge ik hier de aandacht vragen voor de rede van den heer C. van Luyt, die sprak over: „De H. Eucharistie en de School". Het was een dichterlijk mooi betoog, waarin het Roomsche Brabantsche hart opensprong. Indien er één leeftijd geschikt is om be zield te worden door schoone verheven denkbeelden, in wien er één leeftijd ont vankelijk is voor idealen, dan de jeugd. Daarom moet de grootste zorg besteed wor den aan de opvoeding der jeugd en moet het kind in de jaren van algeheele blanke onschuld naderen tot de H. Communie. De jeugd heeft krachtig voedsel noodig voor het lichaam, maar van oneindig hoogere waarde is het voedsel van de ziel. Zouden vele ouders niet minder angstig zijn voor de geestelijke toekomst van hun zoons en dochters, als deze door de H. Eucharistie ge sterkt en daarin hun kracht vindend, het leven in de groote maatschappij zoo vol gevaren, in traden? Later zal de jeugd ons innig dankbaar zijn, als zy in haar jonge jaren door brave men schen, door zorgvolle en godvruchtige ouders en opvoeders naar de Communiebank is geleid! Wat een geluk in ons vaderland, waar de devotie tot de H. Eucharistie een dankbare kweekplaats vindt in onze onderwijsinrichtingen en patronaten, waar zij op verstandige wijze bevorderd wordt en waardoor dan ook van daaruit de maatschappij in gaan, kloeke, stand vastige mannen en vrouwen, straks vaders en moeders, die de denkbeelden daar ingeprent in ruimen kring ingang zullen doen vinden en het zaad daar uitgestrooid, zal honderdvoudige vruchten voortbrengen. Wat komen dan onze kinderen, ik meen de Katholieke Hollandsche kindertjes in Buenos- Aires en wellicht in andere plaatsen van deze Republiek veel te kort. Wat ontbeeren zij veel! Door de moeilijkheden van de taal, door een levenswijze op geestelijk gebied, die niet; te ver gelijken is met degene, die wij in Holland ken nen, zijn onze kinderen ver achter bij hun land- genootjes in het Vaderland. Wat zouden wij het toejuichen als er hier een Hollandsch pries ter was, die zich uitsluitend en alleen zou kun nen bezighouden met de geestelijke vorming van onze jeugd, met het godsdienstonderwijs in den ruimsten zin des woords. Zeker, de ouders kunnen daar ook veel aan doen, maar het is toch zoo geheel anders als een Afgezant van God zich met deze speciale taak kon bezig houden. Het toeval misschien heeft gewild, dat hier geen Hollandsche priesters zijn, maar in het naburige Brazilië is dat zoo geheel anders. Daar zijn honderden Hollandsche missionarissen, die w.i.w. bestemd zijn om ons H. Geloof te ver kondigen onder de ongeloovigen, maar het was voor ons, Hollandsche Katholieken toch een in nige voldoening de geestelijke opvoeding van onze kleifien aan die echt Hollandsche pries ters te kunnen opdragen, wat zij met alle liefde deden. Ik doe daarom een beroep op de hier aan wezige Nederlandsche geestelijkheid om een weg te zoeken, die in dit zwaar gevoelde gebrek zou kunnen voorzien. Ik weet wel, dat het getal van Hollandsche katholieken klein is, maar waar een wil is, is een weg. Wü hopen en vertrouwen, dat dit krachtige woord van den heer Van Luyt weerklank vinde, gehoord en verhoord zal worden. Wij weten, dat alreeds ten congresse de eerste stappen daarvoor zijn gedaanI Rector Terwischa van Scheltinga zag liever, dat gesproken werd van drankgebruikende steuntrekkers in plaats van café-bezoekende. Ook zy, die thuis sterken drank gebruiken, moeten tegen zioh zelf beschermd worden. De heer P. v. d. Meulen sprak over „De actie voor verlaging van de maxima vergunningen en verloven in 1935." Spr. ging o.m. de verschillende drankwets- wyzigingen na, waarbij het aantal gelegenheden steeds meer is afgenomen. Bij het maken van de Drankwet 1930 zyn heeft zich niet den toestand van dezen tyd merkwaardige verzuimen gepleegd. De overheid voor oogen gesteld en niet het aantal verloven voor den verkoop van bier en van vergunnin gen nagegaan. Met medewerking van het Departement heeft spr. verschillende cyfers verzameld, waardoor hy een eigenaardig beeld Verkreeg. Merkwaardig was de vermindering van het aantal bierhuizen, zelfs in de provincie Lim burg. Alleen in Overijsel, Zuid-Holland en Utrecht was een kleine stijging. We moeten trachten in 1935 in de gemeenten de maxima vergunningen te verlagen en voor de verloven een kroonmaximum te verkrijgen. Gecentraliseerd kan veel bereikt worden, ook op plaatsen, waar de drankbestrijding niet sterk is. Aan de hand van een serie lichtbeelden hield de heer C. J. Toeber een referaat over de taak der comité's ten aanzien van een veilig ver keer. Tot slot sprak de heer J. Harders over „Aan- schouweiyk onderwys over financieele en andere schade door alcoholgebruik in crisistijd". De rechtbank te Kleef heeft acht Nederlan ders, die zich aan deviezensmokkel hebben schuldig gemaakt en die onlangs zyn aange houden, toen zy in een autobus de grens over schreden. tot zware straffen veroordeeld.* P. D. 5 maanden gevangenisstraf en 1400 Mark boete. B. B. 5 maanden gevangenisstraf en 1200 Mark boete. Mej. T. B. 5 maanden gevangenisstraf en 800 Mark boete. Mej. J. R. 4 maanden gevangenisstraf en 1200 Mark boete. Mej. B. P. 3 maanden gevangenisstraf en 900 Mark boete. W. V. 2 maanden gevangenisstraf en 300 Mark boete. De beide dames T„ die niet tot gevangenis straf zijn veroordeeld, zullen in plaats van ge vangenisstraf 300 Mark boete en nog eens 200 Mark boete moeten betalen. Zaterdagmorgen om acht uur werd voor de A. R. K. O. in de kerk van den H. Trudo te Stryp een H. Mis opgedragen door den Kolo nel-Hoofdaalmoezenier voor Lfeger en Vloot. Om twaalf uur werden de deelnemers aan het congres ontvangen op het stadhuis. Na den middag werd de algemeene vergade ring voortgezet. De waarnemende voorzitter deelde mede, dat een telegram was verzonden aan Mgr. Evers. De oud-voorzitter, baron van Voorst tot Voorst, werd benoemd tot eerelid der A.R.K.O., waarvan hem telegrafisch mededeeling werd ge daan. By de bestuursverkiezing werd Overste Quadekker, waarnemend voorzitter, tot voor zitter gekozen. In de afdeeling B (reserve-officieren) van het hoofdbestuur werd in de vacature Jhr. Graaf land gekozen kapitein Schilleman uit Sterksel, terwijl de kapitein by den Gen. Staf, Dr. J. Bakker, werd herkozen. Voor groep A (beroeps officieren) werd gekozen luitenant Tiéver. De verschillende jaarverslagen werden on gewijzigd goedgekeurd. De volgende algemeene vergadering zal wor den gehouden te Heerlen. Tot leden van het georganiseerd overleg wer den benoemd overste Quadekker, kapitein Schil leman en kapitein Bakker. De Tweede Kamer is, zooals reeds gemeld, b«eengeroepen tegen Dinsdag 6 November te een uur. By de regeling van werkzaamheden zal de voorzitter voorstellen om, indien het eindver slag betreffende hoofdstuk I der Ryksbegroo- ting voor 1935 is uitgebracht, in deze vergade ring een aanvang te maken met de algemeene beraadslagingen over de Ryksbegrooting. Amsterdam, 26 October 1934. Hoewel w« onze lezers iedere week trouw op de hoogte houden van den toestand en de koersschommelingen op de effectenbeurs en nauwgezet rapporteeren als b.v. aandeelen Philips weer 2 punten hooger of lager zyn, toch moet men eerlijk bekennen, dat deze schomme lingen den laatsten tijd weinig om het lijf hebben en daarby vrijwel niet den minsten in vloed hebben op het bedryfsleven. Van veel grootere importance zijn echter de fluctuaties op de valutamarkt, waar lederen dag de waarde verhoudingen tusschen de verschillende munt eenheden veranderen en welke direct 't bedrijfs leven in groote moeiiykheden brengt. Want al is de omvang van den internationalen han del momenteel nog geen 30 pet. van dien van voor de crisis, toch is er vrijwel geen produ cent, die niet een gedeelte van zyn goederen in het buitenland koopt of verkoopt en bij wiens berekeningen, dus vreemde valuta's een min of, meer belangrijke rol spelen. Het is be- grijpeiyk, dat bij sterk schommelende wissel koersen het voor den ondernemer niet mogelijk is, een betrouwbaar productieplan op te stel len, waardoor hy, of de productie in verkeerde banen leidt, of uit gebrek aan vertrouwen de productie stillegt. Hierdoor wordt een opleving van het bedrijfsleven zooal niet geheel ver hinderd, dan toch belangrijk vertraagd. Deze behoefte aan stabilisatie der valuta's doet zich meer en meer gevoelen, nu vele landen ont waken uit hun eersten droom van nationalisme, de noodzakeiykheid van een intensiever inter nationaal contact gaan inzien. Drie belangrijke personages in de U. S. A., n.l.: de President, de Amerikaansche ambassadeur in Engeland: en Law, de voorzitter der American Bankers Association hebben zich tegeiykertyd in werke- ïyk gezonde monetaire termen tot den volke gewend en hebben hiermede o. i. den eersten, wankelen stap gezet op den weg, welke zal moe ten leiden tot een stabilisatie van dollar en pond in een bepaalde onderlinge verhouding. Voor de andere zwevende valuta's is dit het sein om zich daarbij aan te sluiten, terwijl dan voor de goudlanden de gelegenheid openstaat om, zonder nieuwe onrust te verwekken, zich aan te passen aan dit nieuw georganiseerd en gesaneerd monetair systeem. Het bovenstaande diene ter verklaring van de zeer vaste ten- denz voor dollars en ponden, welke de laatste dagen was waar te nemen. Iedere gemeenschap heeft zoo zyn karakte ristieke wyze, waarop zij uiting wil geven aan vreugdevolle gemoedsaandoeningen. Zoo begin nen Australiërs te zingen van „He is a jolly old fellow", de Amsterdamsche straatjeugd van „En dadde me toffe jongens zyn etc., 'n Duit scher roept „Heil Hitler". By gelegenheid van de grootsche prestatie van onze vliegers In de London-Melboume-race ontstaken de beurslieden in een brandend enthousiasme, wat zich ten slotte uitte in een vuurwerk, dat hooren en zien deed vergaan en waarna een dikke kruitdamp de anders ook niet al te frissche beurszalen vulde. Anders was deze week weinig te beleven en was de stemming inge togen. Alleen op de Amerikaansche afdeeling is de steming willig geweest. De rede, welke pre sident Roosevelt richtte tot de Vereenlging van Bankiers was niet alleen uit monetair oogpunt hoopvol, maar opende ook betere perspectieven voor de toekomstige ontwikkeling van het particuliere bedryfs- en bankwezen. Zoodra het niet meer noodzakeiyk is, zal de staats inmenging tot een minimum worden beperkt en zal het particulier initiatief worden inge schakeld. De President drong speciaal aan op een nauwe samenwerking tusschen de zaken wereld en het bankwezen, tusschen landbouw en industrie, kapitaal en arbeid. Hierbij kwam nog dat het Supreme Court in Columbia ds pensioenwet voor de spoorwegen in strijd achtte met de pandwet, waarop onder leiding van sporen de stemming in Wallstreet over de geheele linie willig werd. Onze locale markt wilde de vaste stemming voor Amerikanen niet volgen. In Philipslampen was de handel onbelang rijk, maar konden de koersen zich handhaven. Door den hoogeren pondenboers waren Marga rine Unies iets beter gedisponeerd. Het concern heeft een gedeelte van het in Duitschland geblokkeerd Sperr-konto op rendabeler wijze weten te beleggen, door aankoop van huizen in Beriyn. Margarine rondbrengen en huur ophalen gaan nu in één moeite door. Olies werden weer uit Parys aangevoerd, maar dit fonds kan hier wel een stootje velen en belangryke verliezen bleven dan ook uit. De olie- en bezineoorlog in de Ver. Staten duurt onverminderd voort. Op de Cultuurafdeeling was de animo voor Tabak en Rubber uiterst gering. Suikerwaar den volkomen verlaten. Op de beleggingsmarkt verdringen zich de Gemeenten nog steeds voor het conversie tourniquet en maken tevens van de gelegenheid gebruik nog enkele tonnen nieuw geld in de wacht te sleepen. Zoodoende zien Almelo, Til burg, Zwolle, Den Helder en Amsterdam hun financieele lasten minder worden. Door de groote animo voor deze leeningen waren Staats fondsen luier. Slotkoersen 4 Nederland 1934 4% Ned. Indië 1934 A 3 Va pet. Engeland 5'A pet. Youngl. H A. K. O Ford Philips Unilever Ned. Scheepv. Unie Koninkl. Olie Redjang Lebong Amsterd. Rubber H. V. A. Deli My Senembah Beth. Steel U. S. Steel Anaconda Intern. Nickel 19 Oct. 26 Oct. R.M. Prolongatie II (Met Ketting-verklaring). 101% 10014 64% 22 331/, 217 215V, 72 327/6 145% 164% 92% 159 124% 130 17% 201/g b% 147/8 7.26 1.4ö6/a 59.37 j 1 pCt. 1017/g 100% 65% 22% 34 223 215% 727/8 30% 143% 167V, 907/g 157 122 130 16% 201/s 6% 14% 7.32% 1.47% 59.42 (Ingezonden door de Spaame-Bank N. V., Amsterdam) Te Zaandam hebben Zaterdagmiddag bij het colporteeren met de partybladen botsinge plaats gehad tusschen een groepje N. S. uit Amsterdam en communisten, waarby de P<£ litie zich verplicht achtte krachtig op te tre den om de partijen gescheiden te houden. Op de Stationsstraat en het Rustenburg hee de politie waarschuwingsschoten moeten losse om de orde te kunnen handhaven. Een communistische betooger, die de P°u beleedlgende uitdrukkingen toevoegde, werd arrest gesteld. Toen de N. S. B.-ers naar Amsterdam ware teruggekeerd, keerde de rust in de stad weer.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 6