SPORT EN WEDSTRIJDEN PER VLIEGMACHINE DE WERELD ROND NEIL LYNDON ONTSNAPT MAANDAG 29 OCTOBER 1934 De gemeentefeefrooting van Velsen INTERN. MEESTERTOURNOOI TE IJMUIDEN De ontvangst van Rajchenbach Eerste ronde Tweede ronde Demesmaecker remise met den wereldkampioen Keler wint van Dukel Een sluitend budget, dank zij het W erkloosheidssubsidiefonds. Noodzakelijke wegen verbetering NA EEN VECHTPARTIJ Beschonkene lag bloedend op den weg UIT DEN OMTREK HEEMSTEDE RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN SANTPOORT ZAANDAM AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIE MAAL VIER EN TWINTIG UUR NA HET ONGEVAL j DOOR VICTOR BRIDGES Zaterdagmiddag ving te IJmuiden de inter nationale vierkamp aan tusschen de landskam pioenen van Nederland België en Frankrijk en de tweeden aankomenden in den laatstgehou den wedstrijd om het Nederlandsche dam kampioenschap, den IJmuidenschen meester Barend Dukel. Toen te drie uur Maurice Rajchenbach (kam pioen van Frankrijk), M. Demesmaecker (Bel gië) en R. C. Keiler (Nederland) in gezelschap van het bestuur van den Nederl. Danmbond, re heeren A. van Broek, S. S. van Baaien, J. Voor- burgh, W. H. Lieve en Th. Schouten alsmede van den bondsadministrateur den heer J. W. van Dartelen, aan net station te IJmuiden ar riveerden, werden zij verwelkomd door het be stuur der damclub ..IJmuiden" en bood de heer K. de Jong (voorzitter-secretaris der damcluo „IJmuiden") aan den nieuwen wereldkampioen Rajchenbach een fraai bloemstuk aan, getooid met linten in de Fransche kleuren. Buiten het station wachtte een groote me nigte, die de kampioenen bij het buiten treden hartelijk toejuichte. Onmiddellijk zette de muziekvereeniging „Concordia" onder leiding van den heer Vles- sing (een zoon van den bekenden componist Sam Vlessing) het Fransche volkslied in ter eere van den wereldkampioen Rajchenbach. Hierna werd het Belgische volkslied gespeeld ter eere van den Belgischen kampioen Demesmaec ker en het Wilhelmus ter eere van onzen natio- nalen kampioen Keiler. Hierna nam net gezelschap in vijf open rij tuigen plaats en met de muziek voorop werd naar het clubgebouw der damclub „IJmuiden" gereden. Voor dit clubgebouw (hotel „Kenne- merhof") stond een groote massa menschen op gesteld, die den stoet bij aankomst voor net clubgebouw hartelijk toejuichte. Nadat het geheele gezelschap zich voor net clubgebouw verzameld had, werd door Rajchen bach de nieuwe clubvlag der damclub „IJmui den" (een geschenk van de dames der leden dezer vereeniging) geheschen. In het raadhuis te Velsen werd het gezelschap officieel ontvangen door burgemeester Mr. F. L. J. E. Rambonnet, die een hartelijke toespraak hield, waarna de heer Jong B. en W. dank bracht. Ook de voorzitter van den Ned. Dambond voerde nog het woord. Om 6 uur werd het tournooi geopend met een kernachtige rede van den heer K. de Jong, den voorzitter-secretaris der damclub „IJmuiden". Omtrent het verloop van den strijd het vol gende Dukel speelde tegen den wereldkampioen. Rajchenbach opende met wit Hollandsch, waar op Dukel antwoordde met een variant van Weiss. Enkele zetten later ging echter Rajchen bach tot flankspel over. Dukel liet zich echter niet verleiden den Franschman in dit systeem te volgen en bleef rustig op het centrum spelen. Op bekwame wijze vereenvoudigde Rajchen bach later den stand door een twee om twee uitruil, waarna de partij geheel in het klassieke genre terugkeerde. Een tijd lang kwam Dukel in het offensief, Waardoor de Frans,, aman gedwongen werd alle zeilen bij te zetten. Dukel's voordeel was dat Rajchenbach gedwongen werd z'n linkervleugel over veld 22 tot ontwikkeling te brengen. Deze spelgang over het beruchte „kerkhof" (systeem Hoogland) brengt vele moeilijkheden, doch ookvele kansen medeen een speler van de klasse van Rajchenbach weet hiermede wel raad. Dit bleek danook later maar al te duidelijk! Juist toen Dukel in het offensief was en men IJmuidenschen meester de beste kansen meen de te kunnen geven, kwam de uitruil naar net kerkhof. Inplaats van schijf 22 te isoleeren, meende Dukel in het voordeel te komen door dezen schijf aan te vallen. Rajchenbach had hiertegen een schitterende verdediging en na een serie gedwongen zetten dit alleen was reeds een verdienste van Dukel dat hij den we reldkampioen dwong tot geforceerd spelen kwamen partijen weder op gelijken voet. De stand was toen 8 om 8 en algemeen ver- Wachtte men in deze stelling een verdeeling der punten. Nu echter kwam de enorme eindspelkennis van Rajchenbach den doorslag geven. Eerst dreigde hij de hekstelling te nemen en om dit te voorkomen offerde Dukel een schijf en 'iep daarna tusschen de stukken van den Fransch man. Rajchenbach pastte neerslag toe en beide spe lers liepen naar dam, met Rajchenbach een schijf in de meerderheid. Met dit gering materiaal-voordeel speelde de Franschman echter zoo bekwaam, dat Dukel, ondanks de sterkste verdediging, niet kon voor komen dat Rajchenbach een tweede dam haal de en toen waren Dukel's kansen verkeken. Na een lang eindspel won Rajchenbach! Aan het andere bord speelde onze nationale kampioen Keiler tegen den Belgischen kampioen Demesmaecker. Reeds na den 6den zet zette Keiler het offen sief in door een uitruil naar veld 27. Even later ging de Belg tot een tegen-aanval over, doch Keiler wist dezen gemakkelijk af te slaan. .Nu volgde een opbouwen der wederzij dsche stellin gen. Bij den 20sten zet volgde de Belg Keller's voorbeeld en plaatste een voorpost op 24. Keiler ging rustig verder z'n rechtervleugel te ontwikkelen, terwijl intusschen de Belg door voortdurend aan te vallen Keller's plannen meende te kunnen verijdelen. Wij hadden in Demesmaecker's plaats Keller's voorpost op 27 afgeruild, doch de Belg meende dezen schijf voortdurend te moeten aanvallen, waardoor echter z'n linkervleugel danig ver zwakte. Het Belgische centrum werd hierdoor geheel ontwricht en toen Keiler op het juiste oogenblik den Belgischen voorpost op 24 afruil de kwam onze kampioen sterk op het centrum testaan terwijl Demesmaecker's schijven aan de bordranden stonden opgesteld. Het was dui delijk dat onze kampioen in dezen stand moest winnen. Veel te laat ruilde de Belg den zwarten voor post op 27 uit, doch nu kwam Keiler onweer staanbaar opdringen. Met den moed der wanhoop verdedigde De mesmaecker zich, m*ar Keiler gaf hem geen gelegenheid zich te herstellen. Spoedig volgde een doorbraak naar dam en de Belg moest enkele zetten later opgeven. In verband met 't feit, dat de deelnemers aan de „IJmüider Zesdaagsche" Zondagmiddag de gasten waren van „Stormvogels", waar de we reldkampioen bij den wedstrijd Stormvogels H.B.S. den aftrap lieeft gedaan, begon de twee de ronde in hotel „Het Wapen van Velsen" te 4 uur inplaats van 3 uur. Dukel speelde tegen Keiler en Rajchenbach tegen Demesmaecker. Omtrent het verloop dezer beide partijen het volgende: Rajchenbach speelde met wit en opende 34 29, waarna hij de partij direct in avontuurlijke banen leidde. Aan het geheele spel van den we reldkampioen was te zien, dat hij tegen den Belg eens een ingewikkelde partij wilde spelen, er waarschijnlijk op speculeerende, dat Demes maecker hem in dit genre niet zou kunnen vol gen. Opmerkelijk was 't, dat Rajchenbach deze opening verbazend snel speelde. Demesmaecker liet zich echter niet van z'n stuk brengen en bood kranig tegenstand, zoo zelfs, dat het den wereldkampioen niet mocht gelukken in de opening ook maar eenig voordeel te behalen. De wereldkampioen werd dan ook gedwongen langzamer te gaan spelen, en dikwijls was 't zeer moeilijk voor hem, de juiste voortzetting te vinden. De Vlaamsche leeuw was eerst nu recht in zijn element en hij speelde met een zelifvertrouwen dat bewondering afdwong. De geheele zaal volgde met gespannen aandacht de verrichtingen van den Belg, die 'n geweldigen aanval opzette tegen Rajchenbach's rechter vleugel. Slechts door de allersterkste zetten te spelen kon Rajchenbach den aanval afslaan, maar toen bood zijn stelling ook geen enkele kans op winst meer. Na een vlot eindspel bleef den wereldkampi oen niets anders over dan remise te nemen. Demesmaecker had na afloop een ware ovatie van het publiek voor z'n meer dan kranig spel in ontvangst te nemen. De Belgische kampioen heeft hiermede wel bewezen in deze omgeving volkomen op z'n plaats te zijn! Dukel opende 3126 en leidde onmiddellijk een flankpartij in. Keiler ontwikkelde z'n stuk ken echter over het centrum en volgde den IJmuidenschen meester dus niet in dit genre. Reeds onmiddellijk, bij den 9den zet, ging Dukel tot den aanval over door het plaatsen van een schijf op 22. Verschillende dreigingen nood zaakten Keiler deze schijf direct weder af te ruilen. Alle contact was nu verbroken en er volgde een gevecht op langen afstand, gepaard gaande met een wederzijds opbouwen der stel lingen. Zeer onverwacht speelde Keiler nu 17—21, Dukel de keus latende achter deze schijf te loopen of anders een schijf te verliezen. Natuur lijk koos Dukel 't eerste, waarna een twee om twee uitruil volgde die onzen kampioen de beste stelling overliet. De partij keerde nu weder in het klassieke genre terug, doch nu zette Keiler een prachti- gen aanval op, waardoor Dukel's stelling hoe langer hoe slechter kwam te staan. Plotseling gaf Dukel de partij op in een stand van 9 om 9, toen bleek dat zijn stand geen enkele goede voortzetting meer overliet. Onze nationale kampioen had hiermede de leiding in dit tournooi veroverd. De stand na de tweede ronde luidt dus nu als volgt: R. C. Keiler (Nederland) 4 p.; M. Raj chenbach (Frankrijk) 3 punten; M. Demes- maescker (Belgie) 1 punt en B. Dukel (Neder land) 0 punten. Het officieele programma voor de derde t.m. zesde ronde der IJmüider „Zesdaagsche" luidt als volgt: Derde ronde: Maandag 29 October 5.30 uur in hotel „No. Een", Kanaalstraat: M. Demes maeckerB. Dukel; R. C. KellerM. Rajchen bach. Vierde rond:: Dinsdag 30 Oct. n.m. 5.30 uur, in hotel „Kennemerhof", Kennemerplein: B. Du kel— M. Rajchenbach; R. C. KallerM. Demes maecker. Vijfde ronde: Woensdag 31 Oct. 5.30 uur n.m. in hotel „Kennemerhof", Kennemerplein: R. C. KellerB. Dukel; M. DemesmaeckerM. Raj chenbach. Z'esde ronde. Donderdag 1 November, 4 uur n.m. in gebouw „Cycloop", Prins Hendrikstraat: B. DukelM. Demesmaecker; M. Rajchenbach R. C. Keiler. De eerstgenoemde spelers spelen met wit. Verschenen is de gemeentebegrooting van Velsen voor den dienst van 1935, sluitend met een bedrag van 1.222.066.25, voor zoover den gewonen dienst betreft en met een bedrag van 2.455.913.83, voor zoover betreft den kapi- taaldienst. De begrooting gaat vergezeld van een bege leidende nota van B. en W„ waarvan het vol gende is ontleend: Op den dienst van 1935 is uitgetrokken 1/10 van het nadeelig saldo van 1932: 33.300 1/10 van het „uitgestorte" bedrag' van 1934: 46.732.25; 1/10 van 100.000.— als terugbeta ling aan het Rijk van een in 1933 ontvangen renteloos voorschot: 10.000.en 1/10 van het tekort van den dienst 1933: 12.616.47. In totaal dus een bedrag van 102.648.72. Hiertegenover wordt in ontvangst geraamd als bijdrage uit het te winnen werkloosheids- subsidiefonds 46.264.92. Resteert dus nog een bedrag van 56.383.80. Op de begrooting van 1934 werd alleen ge raamd 1/10 van het nadeelig saldo van 1932: 33.300.zoodat de dienst 1935 dus reeds opent met een bedrag van 23.083.80 nadeeliger dan in 1934. Aan kosten van steunverleening is geraamd 900.000.en aan kosten van werkverschaf fing 48.000 Over 1934 werd geraamd 1.048.000.Mede door de wijziging in de steunregeling wil het B. en W. voorkomen, dat met het uitgetrokken bedrag kon worden volstaan. De bijdrage uit het Werkloosheids-subsidie fonds in de kosten van steunverleening is bere kend op 84.2 pCt. Om de begrooting sluitend te kunnen maken hebben B. en W. echter moe ten ramen de door den minister in uitzicht ge stelde maximale extra-bijdrage van 14.3 pCt. De instelling van het door den minister in uitzicht gestelde Werkloosheidssubsidiefonds heeft het B. en W. mogelijk gemaakt, zij liet dan ook met groote moeite, tot een sluitende begrooting te komen. Door die instelling wordt de opbrengst van diverse belastingen sterk be ïnvloedt. Als gevolg van de nieuwe regeling derft de gemeente over een vol jaar aan belas tingopbrengsten 254.670. Het totaal der uitgaven voor steunverleening is te stellen op 994.732.25 en de ontvangsten ter zake op 957.064.92, zoodat 37.667.33 ten laste der gemeente blijft. Voegt men laatstgenoemd bedrag bij dat van de te derven belastingen, dan blijkt, dat de ge meente in de kosten van steunverleening voor 1935 ongeveer 29 pCt. moet bijdragen en 71 pCt. voor rekening van het fonds blijft. Inderdaad is deze regeling veel gunstiger dan de voor 1934 getroffene, maar deze, die onge veer 59 pCt. van de kosten voor rekening van de gemeente liet, was dan ook zoo ongunstig, dat elke verandering, die het nationale karakter van dit probleem meer tot uitdrukking wilde doen komen, voor de gemeente Velsen een ver betering moest zijn. Door de in uitzicht gestelde herziening van de uitkeering tf!t het gemeentefonds zal deze uitkeering, al is dat dan ook geleidelijk, aan zienlijk verminderen. Vóór 1 Mei 1934 was de uitkeering 10.51894 per inwoner. Over het jaar 1934—1935 is deze uitkeering teruggebracht op 9.67742. Volgens het op 13 Juli j.l. inge diend wetsontwerp zal het bedrag per inwoner terugloopen tot 6.91364 per inwoner. Verwacht kan worden een voorstel tot ver hooging van de leges der bouwvergunningen. Met deze verhooging is in de begrooting reeds rekening gehouden. Verschillende uitgaafposten hebben B. en W. hooger moeten ramen dan in 1934. De in 1935 te houden verkiezingen vorderen een uitgaaf van 5290. Voorts zijn bedragen uitgetrokken voor een nieuwen auto voor den Vleeschkeuringsdienst en een nieuwen auto voor den Reinigingsdienst. Het onderhoud van straten vordert 15.595. meer dan geraamd is in 1934. Reeds eerder deelden B. en W. mede, dat de lage credieten der laatste jaren niet zouden kunnen worden gehandhaafd. Het toenemend verkeer en het onvoldoende onderhoud n.aken het noodig, wJ men den achterstand in het onderhoud niet nog meer vergrooten, dat het uitgetrokken bedrag niet wordt verlaagd. Het onderhoud van de eigendommen vordert een hoogere uitgaaf van 3060 Door opheffing van het 4e leerjaar en door het aanbrengen van eenige bezuinigingen zijn de kosten van de Handelsavondschool gedaald met 1471.73 en teruggebracht op 3267.50. Op de begrooting is wederom uitgetrokken een bijdrage aan het Plaatselijk Crisiscomité van 5397.50 voor den z.g. B-steun. Voor de ontwikkeling en ontspanning van werkloozen is geraamd 5000dus 1000.— meer dan in 1934, omdat B. en W. verwachten door een doelmatige propaganda het aantal leerlingen te kunnen vergrooten. Op den kapitaaldienst is geraamd voor: a. het verbeteren van een gedeelte van den Kruidbergerweg, van den Hagelingerweg af tot het Kerkpad 17.000.—; b. verbreeding van een gedeelte van den En- gelmundusweg en doortrekking van den Wijk aan Zeeërweg 7350. c. verbetering van de rioleering in den Stati onsweg te Velsen bij den Kerkweg 5000 d. verbetering van de rioleering in den Sta tionsweg te IJmuiden van de Briniostraat af naar de tunnels en vervolgens tot het Noord zeekanaal 19500 De Kruidbergerweg verkeert in een zeer slechten toestand en eischt dringende verbete ring. Deze verbetering kan echter alleen tot stand komen, wanneer de eigenaren van de langs den weg gelegen perceelen bereid zijn de u benoodigde grondstrooken gratis aan de gemeente af te staan. De Engelmundusweg is voor een deel slechts op minder dan de helft van de breedte be straat, terwijl de Wijk aan Zeeërweg niet verder doorloopt dan tot het Velserduinplein. De mogelijkheid om ter plaatse tot een dringend noodige verbetering te komen doet zich nu voor. Bij eenigen grooten regenval kan de riolee ring in den Stationsweg bij den Kerkweg in Velsen en den Stationsweg in IJmuiden het water niet verwerken, met bet gevolg, dat de Stationsweg in Velsen dikwijls blank staat en in IJmuden het water met het rioolvuil uit de riolen op de straten wordt geperst en niet al leen de huizen binnendringt, doch ook reeds meerdere malen een zoo grondige onderwater zetting van den weg onder de spoorwegtunncls heeft veroorzaakt, dat daardoor geruimen tijd het verkeer werd gestremd. Deze toestand, ont staan doordien geweldigen toevoer van water en vuil wegens de groote uitbreiding der ge meente, is langzamerhand onhoudbaar gewor den. Op de begrooting zijn de volgende subsidiën uitgetrokken: Vereeniging T.B.C.-bestrijding 8500. Witte Kruis 7200Wit-Gele Kruis 1395 Zwakzinnigenzorg 3000Kinderherstellings- en Vacantiekolonies 600.uitzending van Nederlandsche kinderen naar buiten 520. Burgerwacht 1200 De toestand der financiën, welke nog steeds de grootst mogelijke zorg baart en dwingt te bezuinigen, overal waar dat maar mogelijk is, maakt het onmogelijk aan de subsidieering uit breiding te geven. Op het verzoek van het Cen traal Drankweercomité, om een subsidie van 150.toe te kennen, kan dan ook niet wor den ingegaan. Zaterdagnacht troffen voorbijgangers, die van een feestavond in „de Weyman" te Sant poort terugkeerden, midden op den rijweg van de Hoofdstraat aldaar een beschonkene aan Bij nader toezien bleek hun dat de man, zekere A. v. d. H., hevig bloedde uit een groote wond in zijn hand. Ter plaatse lag een groote plas bloed, terwijl over grooten afstand een oloedspoor viel waar te nemen. De man droeg duidelijke sporen van een vechtpartij. Hierbij bleek rijkelijk van het mes gebruik te zijn gemaakt. Ook de vondeling zelf was in het bezit van een geopend mes. De naam van den dader wil de de getroffene niet noemen. De gewonde, die reeds ernstig bloedverlies had geleden, werd naar een nabij wonenden dok ter gebracht en verbonden. Zijn toestand is overigens niet ernstig. Begin van brand In den nacht van Zondag op Maandag om omstreeks 12 ure, ontstond een begin van brand in het houten schuurtje van den veehouder K. aan de Prinsenlaan te Heemstede. De brand was ontstaan doordaj on der een aldaar staand waschfornuis werd ge stookt en vermoedelijk eenige vonken op de wanden van het schuurtje zijn gesprongen. De brand werd tijdig ontdekt en met eenige emmers water gebluscht, zoodat de brandweer niet gewaarschuwd behoefde te worden. Aangezien op het erf van dien veehouder veel brandbaar materiaal, stallingen en hooi aan wezig zijn, is het aan het snel optreden van den veehouder te danken, dat erger werd voorkomen. Waarschuwing Naar wij van bevoegde zij de vernemen is sedert 1 October 1934 den ver koop van brochures uit de zgn. „Dorus Rijkers bibliotheek" geheel stopgezet. In overweging wordt gegeven om, wanneer toch nog van die brochures te koop worden aangeboden, daarvan onmiddellijk mededeeling te doen aan de politie. Tooneeiconcours bij „D.E.S." Ook Zondag avond was de zaal weer stampvol. Nu kwam voor het voetlicht „Nut en Genoegen" uit Lisse met „De gerechtigheid Gods", een oorspronke lijk drama in 3 bedrijven van pater Servatius. Wij meènen dat Lisse met dit stuk een goede keuze heeft gedaan. Daargelaten of de jury hun spel gunstig zal beoordeelen. Maar het stuk zelf is waard meer voor het voetlicht te komen om Het bleek dat er mijlen ver in den omtrek geen levend wezen te bekennen viel en we be sloten dan maar teneinde raad weer naar het toestel terug te keeren, om te zien of we ons zelf uit dien heksenketel zouden kunnen bevrijden. Het bleek nu van hoeveel nut het was geweest om het touw mee te nemen. Zon der dat zouden we nooit de machine terug hebben kunnen vinden. Oom was vol lof over deze handige vinding. Na ongeloofelijke inspanning gelukte het ons het wiel wat te verplaatsen, hoewel we af en toe bijna den moed opgaven, zoo ontzettend heet was het om het toestel. Eindelijk gelukte net ons en we kropen wteer in het toestel, meer dood dan levend. Ook in de cabine was het ontzettend heet. Oom Sydney nam in den stuurstoel plaats en gaf langzaam gas. We hobbelden over den on- gelijken bodem. Als we weer in een kuil terecht zouden komen, was het gedaan met het toe stel. Het landingsgestel zou afknappen, of we zouden om kunnen kantelen, waarbij dan een der vleugels onherroepelijk zou stukslaan. Van alles kon gebeuren. We hielden den adem in. „We zijn los" schreeuwde Oom Sydney eens klaps. En ja, het schommelen hield op, we zweefden. Het was ons gelukkig te moede toen we snel stijgend weldra de kokende wolken achter ons hadden qji de zon zagen. We waren gered. Naar beneden kijkend zag ik de stoomwolken onder ons opkringelen. Wat een wereld wtas dat. Oom Sydney vloog thans in een wijden boog rond, op zoek naar een geschikt landings terrein. Waar zouden we ons thans bevinden? IJMUIDEN, 29 Oct. Rijksvischafslag. Tarbot 4875 cent per K.G. Griet 12.0023.00 per 50 K.G. Tong 0.68—1.10 per K.G. Groote Schol 20.00, middel Schol 21.00—23.00, Zetschol 18.00— 19.00, kleine Schol 6.10—16.00, Schar 4.90—9.00, Tongschar 22.0027.00 per 50 K.G. Rog 15.CO— 19.00 per 20 stuks. Vleet 2.002 33 per stuk. Pie terman en Poon 2.106.00, groote Schelviseh 14.0024.00, middel Schelviseh 12.0019.00, kl. midd. Schelviseh 9.0014.00, kleine Schelviseh 4.35—11.00, per 50 K.G. Kabeljauw 35.00—64.00 per 125 K.G. Gullen 3.20—15.50 per 50 K.G. Leng 0.501.20 per stuk. Heilbot 0.630.90 per K.G. Wijting 1.40—5.90 per 50 K.G. Koolvisch 12—63 cent per stuk. Makreel 4.006.20 per 50 K.G. Versche Haring 0.603.00 per kist. van de heden aan den Rijksvischafslag aange komen STOOMTRAWLERS Henriette Jacoba 320 manden 2250.Luther 800 manden 3360.Christine 520 manden 3170Neptunus 160 manden 1440.—, Marga- retha 175 manden 1140.Turkoise 80 manden 1330Roode Zee 80 manden 1330.Eera- mond 400 manden 2780.Adriatio 460 manden 3130.Holland 2 95 manden 1290.Penelope 110 manden 1640Maria 350 manden 2400 Alkmaar 500 manden 3030Silvain 280 man den 2250.—, Jul. Streif 100 manden 1550.—, Ma ria Elisabeth 105 manden 1450.Eli, Cheni- viere 150 manden 1170.Claesje 550 manden 3200.—. LOGGERS K.W. 175 450.—, K.W. 160 470—, K.W. 178 340.—, K.W. 78 950.—, K.W. 89 820.—. de bezoekers eenig idee bij te brengen wat de gevolgen kunnen zijn van een verkeerde opvoe ding van kinderen en zelf maar steeds voort te gaan met te spotten met Gors gerechtigheid. Voor den aanvang zeide de voorzitter het een bijzonder genoegen te vinden dat „Nut en Ge noegen" zooveel belangstelling trekt, er den wensch aan toevoegend dat de vereeniging even veel succes zal behalen, als nu 10 qaren gele den. Nu, het publiek leefde wel mee' In de groot ste spanning werden de 3 bedrijven gevolgd en na ieder bedrijf en vooral op het eind oogstte ,,Nut en Genoegen" een langdurig applaus. De Heemsteedsche Jazzband zorgde tusschen de bedrijven en na afloop tijdens een uurtje „ge zellig samenzijn" voor uitstekende muziek. Langs het pad des doods. Zaterdagmorgen reed 'n volgauto van 'n begrafenisstroet on den Hagelingerweg. bij het passeeren van een draai orgel tegen een boom hetgeen gelukkig geen persoonlijke ongelukken ten gevolge had. De auto werd flink beschadigd en kon niet verder. Een uur later, bij het uitgaan der scholen, holde een scholiertje in de Hoofdstraat den rij weg op, achterna gezeten door speelkameraadjes. De jongen liep juist voor een begrafenisauto, wilde terug en viel. Doordat hij zich aan den bumper vastklampte en de chauffeur uit alle macht remde, kwam de jongen wonder boven wonder niet onder de wielen terecht. Toegeschoten voorbijgangers brachten hem in „de Weyman" binnen en waarschuwden dr. de Groot. Voordat deze echter arriveerde, was de jongen de gevolgen van het ongeval reeds te boven en koos ijlings het ha zenpad. Veilig. Dezer dagen werden in „Zomerlust" geveild twee huizen aan den Kruibergerweg. Eigenaars werden de heer J. de Ruiter, voor 3.800 en W. v. Leuven, voor 3.350. Propaganda-avond „Santpoort's Bloei". Za terdagavond hield „Santpoort's Bloei" een ge slaagden propaganda-avond 'n de Weyman. Na de gebruikelijke speeches voerde het Am- sterdamsche Tooneel en Cabaretgezelschap een blijspel op genaamd „Emotievolle dagen". Al was de prijsvraag, die ter dekking van de onkosten was uitgeschreven, geen volledig suc ces, het bestuur was over het verloop van den avond geheel tevreden. Alleen door deze gelegenheid is het ledental met 20 gestegen. Op de volgende propaganda- avonden, 20 Nov., eind December en begin 1935, zal nu getracht worden het ledental 500 te doen overschrijden. De actieve en nuttige vereeniging wenschen wij dit succes van harte. Plotselinge dood Zondagmorgen is alhier onder de Hoogmis de 77-jarige heer S. plotse ling onwel geworden. Na in de pastorie te zijn binnen gedragen, is hij naar overleden. Zes rijwielen op één avond gestolen Het stelen van rijwielen, die onbeheerd aan den openbaren weg staan, behoeft niet meer ver meld te worden, aangezien dit aan de orde van dag is. Wanneer er echter zes op éénsdag in andere handen overgaan, is dit toch wel iets bizonders. Vier eenden en vier karpers ontvreemd Een bewoner van het Tweede Kikkerspad heeft bij de politie aangifte gedaan van diefstal van vier eenden en vier karpers. Melkwagen in botsing Zaterdag is een melkslijter met zijn driewielige auto in botsing gekomen met een fietsrijder, met het gevolg dat 80 Liter melk is weggevloeid. A 77— '1 op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen f Q/l/1/1 bij levenslange geheele ongeschiktheid tpt werkendoor f r7Cf\ bij een ongeyal met f 9C/1 All€ UOOTUIC S ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen OUverlies van beide armen, beide beenen Df beide oogen doodelijken afloop I bij verlies van een hand een voet of een oog i f 1 OC oij verlies van een f Cfk bij een breuk van f Afk bij verlies van "r X ébOm~ duim of wijsvinger Ol/«"been of arm tri/»** anderen vinger 26 „Maar waarom?" vroeg zij. „Waar had je heen moeten gaan, als je niet naar mij had Willen komen?" „Arme Joyce," zei ik bitter; „heb ik je nog Seen ellende en moeite genoeg gebracht'" Zij onderbrak mij met een zachtein uitroep. „Zeg JD dat? Zeg jij dat, die alles voor mij Verloren hebt? Begrijp je dan niet, dat ik dag ®n nacht, sinds jij weggebracht was naar de gevangenis, mijzelf heb gehaat en mijzelf heb Verweten, dat ik je ooit iets verteld heb? O, als ik had kunnen vermoeden, wat er gebeu ren zou, had ik je nooit naar die Marks Ik onderbrak haar woorden door haar in ihijn armen te nemen en een oogenblik bleef Zij zoo staan, bitter schreiend met haar wang tegen mijn schouder. Ook ikzelf voelde mij uiet ih staat een woord te spreken. Joyce herstelde zich het eerst. Zij hief haar hoofd op, veegde haar tranen weg en keek blij lang 'en onderzoekend aan. „Er is niets van ie overgebleven," zei ze ten slotte, „niets dan jc ocgen.... je lieve, oude oogen. Ik geloof, dat ik je ook daaraan zou herkend hebben, als ik niet je stem ge hoord had." Zij vatte mijn hand weer, en die zacht streelend vervolgde zij: „Vertel mij toch, wat dit alles beteekent, Neil! Vertel mij alles, wat er gebeurd is vanaf het oogenblik, dat je wegging." „Goed dan," zei ik ruwweg. „Ik zal je in alle mogelijke gevaren meesleepen, ik zal mijn belofte aan McMurtrie bi eken, maar dat is immers, wat men van een ontsnapten gevangene verwachten kan." Vanaf het oogenblik, dat ik over den muur van de aanplanting gesprongen was, vertelde ik haar nauwkeurig de geheele ongeloofelijke geschiedenis. Zij luisterde zwijgend, naar haar gelaat verried de koortsachtige belangstelling, waarmee zij ieder woord volgde. Toen ik aan de geschiedenis van Sonja's vermoedelijke liefde voor mij kwam ik vertelde haar ahes geheel naar waarheid grepen haar handen wat vaster om de mijne, maar benalve deze eene beweging zat zij doodstil. Niet voordat ik geheel had uitgesproken, maakte zij haar eerste opmerking. Nadat ik geëindigd had, bleef zij nog een „ogenblik stil zitten; toen verhelderde plotsehng haar gezicht en met een zachten lach, die haif een snik was, sloeg zij haar anren om mijn hals „Tommy had gelijk," fluisterde zij, .hij zei, dat je iets wonderlijks zou doen. Ik wist dat ook wel, Neil, maar ik ben zoo bang geweest, toen ik'niet wist, waar je was en wat er ge beurd was." Zij ging weer rechtop zitten en heur haar wegschuivend, begon zij mij over allerlei na te vragen. „Geloof je, wat die menschen je vertelden? Dokter McMurtrie en die anderen?" „Neen! Ik ben er zeker van, dat ze mij hebben voorgelogen." „Maar waarom hebben ze je dan gehol pen?" „Dat weet ik in de verste verte niet. Ik ben er alleen van overtuigd, dat McMurtrie en Savaroff niet de menschen zijn, voor wie zij zich uitgeven. Overigens,.,, denk aan de op merking van Sonja!" „Ja, Sonja Joyce keek voor zich uit en speelde met haar armband. „Is zijis ze heel mooi, Neil?" „Jazij is wel mcoi," zei ik langzaam, terwijl ik Joyce's zacht kiul'end haar streelde. Na een oogenblik ging ik voort; „Maar ik zit maar vragen te beantwoorden, terwijl ik niets liever verlang, dan ze te stellen. Er zijn hon derden dingen, die je mij vertellen moet. Joyce. Wat doe je hier? Waarom noem jij je Made moiselle Vivien? Woon je werkelijk naast Tommy? En George hoe ter wereld kom jij met George In aanraking?" „Ik zal je alles vertellen, maar ik moet eerst alles over jou weten Waarom volgde je George? Je zult hem toch niet laten mer ken wie je bent? O, Neil, beloof me. dat je dat niet zult doen!" „Joyce," zei ik, „ik WIL te weten komen, wie Marks vermoord heeft. Dat was hoofd zakelijk de reden, waarom ik uit de gevange nis losbrak. ,,Ja, ja," zei ze koordsachtiger IS een kans. Je zult wel zien als ik Je alles uitleg." Zij bracht haar hand aan haar voorhoofd. „Ik weet niet, waar ik beginnen zal," zei ze. „Begin maar ergens. Vertel me maar, waarom je je voor handlijnkundige uitgeeft." Zij stond op en liep langzaam naar de tafel, waar zij half op ging zitten. „Ik moest enkele menschen ontmoeten, die nuttig voor jou konden zijn." „Ik liet achthonderd pond voor je achter bü Tommy, die heb je toch gekregen?" „Ja die staan nu op de bank. Ik heb die bewaard voor het geval, dat er iets gebeu ren zou. Je dacht toch niet, dat ik die ge bruikt had? Hoe had ik je dan moeten helpen, wanneer ik daar ooit gelegenheid voor kreeg?" „Maar Joyce, dat geld was voor jou be stemd. Hoe had je er mij ook mee kunnen helpen? Ik zou aan geld geen gebrek gehad hebben, als ik mijn tijd had uitgezeten." „Wanneer je tijd was uitgezeten!" zei ze driftig. „Dacht je dat ik je zoo lang in de gevangenis had gelaten?" Met inspanning bedwong zij zich. „Ik moest je liever van het begin af alles vertellen," zei ze. „Schrijven kon ik je niet, omdat men mij niet toestond, meer can die twee brieven te sturen en bovendien wist ik, dat die eerst door iemand anders gelezen zou den worden." Zij zweeg een oogenblik. „Na het vonnis ging ik weg. Ik was er heel ziek van en Tommy bracht mij naar een klein plaatsje, Lcoe, in Cornwall. Wij bleven daar bijna zes maanden, loen ik terugkwam, nam ik die kamer naast de zijne; ik was toen al besloten, wat ik doen zou Zie je, er waren maar twee wegen om je te helpen. De eene was, te ontdekken, wie Marks had vermoord en de andere, jou uit de gevangenis te krijgen, hoe dan ook. Natuurlijk was het dwaasheid om na het vonnis den eersten weg in te slaan; toch wist ik drie dingen zeker: dat jij onschul dig was, dat George cm een of ander voordeel voor zichzelf had gelogen cn ten slotte, dat er iemand anders in het huis geweest was, dien dag van den moord." „De man, die bij Marks was, toen jij kwam," zei ik, „maar jij zag hem weggaan en sr was geen enkele reden, hem met den moord in verband te brengen, behalve het feit, dat hij niet als getuige is opgekomen Dat moest Sexton zelf in zijn verdediging toegeven." „Ik had zijn gezicht gezien! Een ver schrikkelijk gezicht had hij! "n Gezicht waar uit alle goedheid was verdwenen" „In Princetown zijn ongeveer vijfhonderd van dergelijke heeren," merkte ik op, behalve nog sommige van de gevangenbewaarders. Heeft men ooit iets van hem kunnen ontdek ken?" Joyce schudde haar hoofd. „Mr. Sexton deed alles, wat hij kon, maar zonder eenig resultaat. Er is nooit iets van den man gevonden, maar er was ook niemand, behalve ik, die wist, hoe hij er uitzag. Dit was gedeeltelijk de reden, waarom ik helderziende werd; ik meende, dat ik hem eerder in het West End dan ergens anders zou ontmoeten. Ook waren er anderen, die ik ontmoeten wilde, regeeringspersonen, die in staat zouden zijn, je veroordeeling te bekorten. Maar tot heden is het mij niet gelukt jou bij hen ter sprake te brengen, alleen Lord Lammersfield. Zij zweeg, en vervolgde weer, met iets als een snik in haar stem; „Wel, Lord Lam mersfield heeft veel van Tommy weg, maar ,Ja, er zijn ook wel mooie figuren onder," zei ik. „Lord Lammerfield is vroeger minister ge weest; hij zou dus nog wel vrij wat invloed hebben. Hij deed alles voor mij, wat hij kon, maar ongeveer zes maanden geleden, vertelde hij mij, dat er nog binnen drie jaar geen kans voor je vrijlating was. Toen vatte ik het plan op, George te leeren kennen." Ik stak mijn hand in mijn zak en kreeg mijn sigarettenkoker. „Vriendelijke manier om vriendschap met iemand te sluiten heb jij, Joyce," zei ik eenigs- zins haperend. „O, ja?" antwoordde zij, „wel. dat moet ik van jou hebben overgenomen." Zij streek een lucifer vcoi mij aan. „Hoe ben je er in geslaafd?" vroeg ik. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 13