Sociale Zondag De clearing met Duitschland MAANDAG 29 OCTOBER 1934 KATHOLIEKE SOCIALE ZONDAG TE ROTTERDAM Te Rotterdam werd in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen een katholieke sociale Zondag gehouden. De Vereenigde Katholieke Zangers onder leiding van den heer Pv. d. Putten luisterden de bijeen komst op Uitwerking van plannen SURSEANCE VAN BETALING Normalisatie van onderdeden van gasmaskers Spruitkool naar Duitschland Aan het Algemeen Moederhuis der Zusters Carmelitessen van het Goddelijk Hart D.C.J. BENOEMINGEN In het bisdom Haarlem Rector Möller en Henri Hermans spreken in Rotterdam over de sociale nooden Nieuw vertrouwen! Rede pastoor J. B. W. M. Möller Rede Henri Hermans Geen enkel resultaat Vreemde arbeids krachten Ingestelde commissie geïnstalleerd SCHERMEN HET K.O.S. WAPENFEEST TE BREDA De laatste dag TERUGREIS VAN DE „UIVER" Geen vervoer van poststukken MACHINES IN SIGAREN- INDUSTRIE SPELLING-MARCHANT De avondwedstrijden Op lager niveau Hoe de huismoeders zich moeten aanpassen WIELRENNEN DE DERDE AMSTERDAMSCHE ZESDAAGSCHE Dinsdag komen de buitenlandsche renners reeds aan Brand in katholieke kerk Hoogaltaar vernield Buitenkansje voor de haringvisscherij Groote partijen naar Duitschland tegen contante betaling JONGEMAN AANGEREDEN Het plotseling sterfgeval te Halsteren Bert Brugman's Marionetten theater WEER VLOT Marktartikelen en omzetbelasting gen, in welk opzicht nog meer dan tot heden kan worden gedaan. Hoe dit werk in bijzonderheden zou moeten worden geregeld, laat de spreker gaarne aan de deskundigen over. Misschien zou een spe ciale commissie goed werk kunnen doen en de Minister gaf in overweging om alsdan ook con tact te zoeken met de arbeidersorganisaties. Vervolgens kwamen de verschillende afge vaardigden aan het woord. Verschillende methoden van werken bij het geven van huishoudcursussen werden bespro ken. Minister Slotemaker de Bruine gaf hierop toelichtingen. „Wij moeten ophouden met zeggen, wat er gedaan zou kunnen worden, wanneer er geld was. Wij moeten zeggen, wat kunnen wij doen met het geld dat er is!" Na de pauze betoogde mevr. Polak-Kiek dat de kostenvermindering slechts mogelijk zal zijn door massa-productie. De centrale keuken zal een oplossing kunnen brengen. In de avondvergadering werd na breedvoerige bespreking besloten contact te zoeken met de arbeidersorganisatie ingevolge advies van den Minister van Sociale Zaken. Met vrouwenclubs, diverse vereenigingen van nijverheidsonderwijs zal voeling worden gehouden. Dezen zegden be reids medewerking toe. Steun zal bovendien ge vraagd worden aan de semi- en overheidsin stellingen. Getracht zal worden een groote com missie samen te stellen, waaruit een kleine werkcommissie zal worden gekozen, die de in gekomen vragen direct kan verwerken. Op deze wijze zou binnen veertien dagen een volledig werkplan kunnen worden voorgelegd. Het is de bedoeling het land te verdeelen in verschillende kringen. Voorts zullen zooveel mogelijk ervaren leerkrachten worden gekozen voor het geven van demonstraties. Hierbij zal rekening moeten worden gehouden met den aard der streekbewoners. Wat de vrouwen der werkloozen betreft, die zich uit den aard der zaak gemakkelijk laten afschrikken, zal men al het mogelijke doen deze te bereiken. Voorts zal men trachten naaicursussen te organiseeren in overleg met de onderwijsinspec ties, om door haar gratis de beschikking te krijgen over leslokalen. Natuurlijk zullen de leerkrachten hier zich belangeloos moeten be schikbaar stellen. Liefdadige instellingen zal worden verzocht gratis het te verwerken materiaal te willen be schikbaar stellen, terwijl bovendien hiervoor de hulp van Rijk en gemeente zal worden ingeroe pen, opdat deze cursussen kosteloos kunnen worden gehouden. De voedselschaarschte in Duitschland is zoo groot, dat enorme hoeveelheden versche haring daar dagelijks worden aangevoerd en in de con sumptie gebracht. De haringvangst is zoo over vloedig, dat ook de stoomtrawlers alle op de verschharingvisscherij zijn. De haringhandelaren te IJmuiden zouden gaarne flinke partijen haring naar Duitschland zenden, maar in verband met de betalingsmoei lijkheden durfden zij het niet aan. Thans is, naar we vernemen, uit Berlijn het verblijdende bericht gekomen, dat de Duitsche regeering een crediet van 106.000 Mark heeft beschikbaar gesteld voor den aankoop van ver sche haring te IJmuiden. Dit crediet valt bui ten de clearingovereenkomst en de gekochte haring zal direct betaald worden. Een mooi buitenkansje. Ir. S. H. Stoffel, voorzitter van den raad van bestuur der hoofdcommissie voor de Normali satie, heeft een commissie geïnstalleerd, welke beoogt meer eenheid te brengen in de con structie enz. van onderdeelen van gasmaskers voor industrieele en burgerlijke doeleinden. Zaterdag heeft de Arrondissements-Recht- bank te Maastricht aan het algemeen Moeder huis der Zusters Carmelitessen van het Goddelijk Hart D. C. J. te Sittard de gevraagde surséance van betaling verleend. Zulks voor den tijd van anderhalf jaar en met benoeming van de heeren J. A. Schippers, directeur der Nederlandsche Landbouwbank te Amsterdam, wonende te Haar lem en mr. Dr. Ch. v. OOpen, advocaat en procu reur, wonende te Maastricht, tot bewindvoerders. In hunne functie van voorlocpig benoemde be windvoerders hadden voormelde functionarissen; ingevolge art. 216 der Faillissementswet een lijvig rapport omtrent den financieelen toestand uitgebracht. Een der grootste moeilijkheden dezer surséance is, dat de Zusters de aangesloten kloosters, Stichtingen en het Moederhuis zelf dooreenge- haspeld hebben, hetgeen vooral geschied is in de prospectussen der hypothecaire leeningen op de goederen, die ten name der Stichtingen staan, meestal is daarbij de Congregatie schuldenaresse, waarbij dan tusschen haakjes de Stichting wordt vermeld, terwijl het Moederhuis garant blijft voor de terugbetaling. Omtrent de juridische strekking dezer garantie hebben de bewindvoer ders hun standpunt nog niet bepaald. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft be noemd tot kapelaan te: Rotterdam (H.H. Mart. van Gore.) den weleerw. heer J. H. Tesselaar; Monster: den weleerw. heer C. Thomas (Neom.); Rotterdam (H. Hildegardis) den weleerw. heer W. van Alphen; 's Gravenhage (H.H. Engel- bew.) den weleerw. heer C. Bakker; Waterin gen: den weleerw. heer J. Remmer, die assistent was te Rotterdam (H. Elis.). Zondag heeft de tweede sociaal katholeiken dag te Rotterdam plaats gehad, georganiseerd door de sociale groep van het comité „Katho liek Rotterdam" De middagvergadering had plaats in het ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen. Het is voor mij, aldus de heer G. W. S. Jan sen, als voorzitter van de groep Sociale Or ganisaties van het Comité Kath. Rotterdam, een groot genoegen, te mogen constateeren, dat zoovelen gehoor hebben willen geven aan de uitnoodiging om deze vergadering bij te wo nen. U heeft daarmede te kennen gegeven, me de te willen werken aan den opbouw van een nieuwe maatschappij, waarvan de richtlijnen zijn aangegeven in de encyclieken Rerum No varum en Quadragesimo-Anno. Spr. heet vervolgens alle aanwezigen harte lijk welkom, inzonder de hoogeerw. heer J. W. v. Heeswijk, deken van Rotterdam, de overi ge eerw. heeren geestelijken, vooral de algem. Geest. Adviseur Rector C. Mol (applaus), de heeren Dr. Kleipool en Mr. v. Eijck, respect, voorz. en secr. van het comité Kath. Rotter dam, afgevaardigden uit de besturen van R. K. Werkgevers en Jonge Werkgevers, Kath. Mid denstand en Jonge Middenstand, R. K. Volks bond, Kath. Vrouwenbond, R. K. Bond van Groote Gezinnen, R. K. Studentencorps, de Kath. Raadsfractie en de Kath. Pers. Ten slotte, maar niet het minst de beide sprekers van dezen middag, Pastoor Möller uit Voor burg en de heer Henri Hermans, lid van de Tweede Kamer. De ontevredenheid onder de menschen groeit met den dag, aldus spreker en men vraagt zich met angst af, hoe lang dit nog is te ver dragen. Dat het erg is, bewijst het woord van den Paus, die gezegd heeft, dat sinds de Zondvloed misschien niet zoo'n verschrikking over de menschheid is gekomen als thans. De zondvloed was echter het werk van God, thans laat God het toe, maar het is het werk van de menschen. Verschillende oorzaken worden genoemd. Zoo spreekt men van overproductie, maar overpro- druct.e kan wel stagnatie in de.bedrijven te weeg brengen, maar het is spr. een raadsel hoe daardoor armoede ontstaat. De groote mas sa heeft behoefte, maar kan niet aan de markt komen om tegen den bedongen prijs te koo- pen. Pauperisme en een leger van proletariërs is in het economische leven ingedrongen. De Paus heeft ingegrepen door zijn ency cliek de wereld in te zenden. De tegenstellin gen zijn te groot tusschen arbeid en kapitaal, tusschen klassen en volken. Het moet worden één groot christen gezin, nauw verbonden met de Kerk en Dengene, Die is aangewezen om die Kerk te besturen. Paus Pius XI houdt ons voor de hervorming van de bestaande inrichtingen en verbetering van zeden. Een stoffelijke cultuur zonder geestelijke cul tuur kan ons geen zegen brengen, doch dit wil niet zeggen, dat we daarom moeten wach ten tot de volken zijn verbeterd. Er is thans niet alleen een opeenhoping van kapitaal, maar ook een samenkluwen van macht, die we noemen de economsiche dicta tuur en waardoor een drievoudige strijd is ontbrand, ni. de economische dictatuur op zich; een wedloop naar het staatsgezag; de strijd tusschen de staten onderling. Spreker zet dit nader uiteen aan de hand van verschillende feiten en komt ten slotte tot de conclusie, dat Paus Pius XI in zijn en cycliek de economische dictatuur veroordeelt en herstel bepleit van het leidend beginsel der economie. Wat is dus noodig? Een sterk staatsgezag, dat de teugels durft vastnemen van de wilde paarden die alles omverloopen, dat de onge breidelde economische dictatuur en concurren tie aandurft. De staat moet naar zijn eigen terrein worden terug gedrongen. Sociale recht vaardigheid zal een nieuwe maatschappij vor men en de sociale liefde zal hiervan de ziel zijn. Hetgeen individuen zelf kunnen, moet aan hen worden overgelaten. Herstel der pu bliekrechtelijke beroepen of bedrijfstanden, hier ligt het behoud der democratie. God wil de zonde niet, zoo mag de wereld niet blijven. Het Christendom is de godsdienst der menigte. Daarom vooral geen pessimis me. Allen in blij vertrouwen medewerken en met hartstocht bidden en strijden, dat Chris tus Koning en Heerscher mag zijn in alle gees ten, willen en harten, in alle landen en bij alle volken. De vrede van Christus in het rijk van Christus. t De sociale nooden van dezen tijd, wie voelt ze n.et aan den lijve? We kennen de geest der werkloosheid en de verdwenen welvaart. Het is echter niet het ergste. Erger zijn de sociale nooden op geestelijk gebied. Er zijn er, die wanhopen op de regeeringen, op de weten schap, op onze eigen beginselen. Werkloozen die zich onnuttig achten in de maatschappij, werkgevers, middenstanders en boer, die hun bedrijven ten gronde zien gaan. Dit alles ver klaart de nieuwe geestesstrooming die over de wereld gaat. De oorzaken worden gezocht in den oorlog, in de vredesverdragen, in de monetaire overeenkomsten. Men is verkeerd; men moet het zoeken bij de ware beginselen van recht en moraal, daar ligt de bron van al les. Het maatschappelijk leven kan slechts ge zond zijn, indien het opgroeit in volkomen har monie tusschen lichaam en ziel. We staan on machtig met het menschelijk genie. De cri sis die we doormaken is een vertrouwenscrisis. Waar kan nu vertrouwen tusschen de men schen zijn, indien er geen vertrouwen in God ls? Men vergeet de Opperleider zonder Wiens kracht er geen sterke menschen kunnen zijn. Heel het economische leven is hard en wreed. De broederschap is herschapen in haat en nijd, hetgeen de dood van de ware democratie beteekent. De moderne democratie wordt ech ter gedragen door het ongeloof. Spreker gaat na hoe liberalisme en socialis me gefaald hebben. De Paus heeft den weg ge wezen en vooral de jongeren onder ons voelden zich bezield met grooten ijver en hun wer ken heeft tot resultaat gehad, dat thans niet alleen onder de arbeiders de nieuwe geestes- strocmingen vooruit stuwen, doch ook anderen toonen belangstelling en goeden wil. Blijkbaar gaat het te langzaam, maar het moet groeien. Het liberalisme is niet practisch, maar prin cipieel vernietigd. Het socialisme is vooraleer het zijn leer kon doorvoeren, verslagen. Maar het is thans alsof de duivel zich een masker heeft voorgedaan en zich nu vertoont onder het mom van fascisme en nat. socialis me. Deze leer is vooral belust op de onte vredenen, die verlossing van het fascisme ver- achten. Zij worden gaiokt door hervorming, maar het is bedrog. Het is geyaarlijk voor den f odsdienst en voor de eenhei^ van het volk. Spr. noemt tal van voorbeelden in Duitschland. Katholieke fascisten, want die zijn ér, bewe ren dat 't zelfde zich niet voor zal doen in Nederland. Nu reeds kan worden vastgesteld, dat het Nederl. fascisme in strijd komt met de Kerk en spr. verwijst naar den bekenden Vas tenbrief der Bisschoppen. Het bedreigt ook onze nationale saamhoo- righeid. Ons Koningshuis is hiervam het sym bool. Allen hebben eerbied daarvoor, behalve de communisten en dit is niet meer mogelijk indien naast of boven de Koningin een Fuehrer komt. Waar de Fuehrer verschijnt, moet de democratie wijken. Neem algemeen kiesrecht, evenredige vertegenwoordiging in het parle ment, democratie op sociaal gebied, vakveree- nigingen en organisaties, 't Gaat alles verio-' ren. Van het liberalisme heeft men de vrijheid verwacht en het werd slavernij. Van het so cialisme verwachtte men vernietiging van het kapitalisme en er ontstond communisme met ultra-kapitalisme. Het fascisme brengt ons weer terug naar het liberalisme. We kunnen alleen verlossing ver wachten van het Christendom. Het is de volle waarheid, we beleven een vertrouwenscrisis. Het vertrouwen in alles is zoek. De stoffelijke nooden zijn verschrikke lijk, maar om zijn gevolgen is het gemis aan vertrouwen erger. We moeten ons daartegen verzetten en vertrouwen hebben in onze lei ders op sociaal en politiek gebied. Geloof niet, dat ze plots schurken en domooren zijn ge worden. We moeten vertrouwen hebben in onze eeuwenoude beginselen, waaruit moet oprijzen de dageraad voor een nieuwe tijd. Vertrouwen op God, zonder Wiens hulp we niets zullen bereiken. Vertrouwen op de toekomst. De leuze Christus Koning moge ook ons begeesteren in onzen strijd. De voorzitter dantke de beide sprekers en het R. K. Mannenkoor, dat onder leiding van den heer Paul v. d. Putten op zeer verdienste lijke wijze enkele zangnummers had uitge voerd. De „Telegraaf" verneemt uit Berlijn: De Ne derlandsche regeeringscommissie, welke te Ber lijn met vertegenwoordigers der rijksregeering heeft onderhandeld over de uitvoering van be palingen van de Duitsch-Nederlandsche clea- ringsovereenkomst, is zonder een definitief re sultaat te hebben bereikt, naar Nederland ver trokken. Een speciaal door de Nederlandsche regeering afgevaardigde onderhandelaar ver toeft echter nog steeds te Berlijn en zet ook hederfevond de besprekingen nog voort, waarbij naar verluidt, in hoofdzaak zal worden getracht eenige concessies van de Duitsche regeering te verkrijgen in zake de mobilisatie van vastge vroren vorderingen ten bate van Nederlandsche exporteurs. Het schijnt dat aan Duitsche zijde weinig neiging bestaat de Nederlandsche wen- schen te vervullen. Op het Departement van Sociale Zaken is ge- installeer d de bij beschikking van den Minister van Sociale Zaken d.d. 22 October j L ingestelde commissie van advies inzake de toelating en het werken in Nederland van buitenlandscne musici en artisten en van buitenlandsch perso neel in hotel-, café- en restaurantbedrijven. De installatie geschiedde door mr. A. O. H. Teilegen, den voorzitter der commissie. De voorzitter vestigde er de aandacht opt dat de leden der commissie geen vertegenwoordigers of spreekorganen zijn van hun organisaties, doch zitting hebben als vrije onafhankelijke, deskun dige personen, die uitsluitend naar eigen per soonlijk inzicht spreken en hun advies uitbren gen. De taak der commissie vloeit voort uit een der doeleinden der wettelijke regeling, t.w. beper king van het aantal vreemde arbeidskrachten Onder buitengewoon groote belangstelling is te Breda de laatste dag van het 28e Wapen- feest van den Kon. Officiers Schermbond ver- loopen. Natuurlijk heeft de aanwezigheid der Belgische officieren, die waren gekomen om hun jaarlijksche ontmoeting te hebben met de Nederlandsche collega's voor den coupe Hol- land-België, hieraan niet vreemd. Des morgens vingen de personeele sabelwed strijden aan zoowel voor leden als adspirant- leden van den K.O.S. De Ille klasse wedstrijden voor leden werden in een tweetal poules van 8 schermers verwerkt met een finale van acht. Het resultaat der le ronde was hier: P o u 1 e I. Uytenschoot 6 pnt., v.'d. Molen 5 pnt., Carbm 5 pnt., Vergouwe 4 pnt., Nix 4 pnt., v. Maurik 3 pnt., Feith 1 pnt, v. d. Horst 0 punten. Vergouwe en Nix, die elk 4 pnt. noteerden moesten opnieuw trekken voor overgang naar de finale. Nix zorgde door een overwinning tot de beste acht gerekend te worden en hij ver diende deze plaats zeer zeker. Poule n. Filet 6 pnt, Serré 5 pnt., Rensdorp 4 pnt,., du Chateau 4 pnt., Comelissen 4 pnt., Zaager 3 pnt, Kroese 2 pnt. Koopmans 0 pnt. Rensdorp, Comelissen en du Chateau, die allen 4 pnten behaalden, moesten opnieuw on derling trekken voor 2 plaatsen in de finale. Rensdorp zag zich uitgeschakeld met 0 gew. p., terwijl du Chateau 2 en Comelissen 1 over winning behaalden. Ook in de finale spande het geducht en v. d. Molen en Fillet, die beiden met 6 gew p. eindigden moesten zelfs opnieuw trekken om de le plaats, waarbij v. d. Molen wist te zege vieren. De uitslag der finale was: 1 v. d. Molen 6 gew. part., 2 Filet, 6 gew. part., 3 du Chateau 4 gew. part., 4 Carbin 4 gew. part., 21 ontv. en 20 gegev. tr„ 5 Uyterschoot 3 gew. part., 21 ontv, 18 geg. tr. 6 Comelissen, 3 gew. part., 23 ontv. 18 geg. tr. 7 Serre 2 gew. p. 8 Nix 1 gew. p. De adspiranten, die met 24 deelnemers pre sent waren, werden in drie finales van acht ingedeeld, waarna een finale van 12 schermers zou worden gevormd, wat natuurlijk een moeien strijd gaf en den deelnemers 'n keurige scherm- gelegenheid zou bieden. Het resultaat der eerste ronde was: Poule I: v. d. Wall (Mar) 6 pnt., Hardeman (Mar) voor zooveel dat noodig en mogelijk is; dat wil zeggen: met inachtneming van de belangen der bedrijven. Spr. memoreerde vervolgens nog de tractaten van wederkeerigheid, met België en Luxemburg getroffen en een voorloopige afspraak, met Zwitserland gemaakt. Hieruit blijkt het andere voorname doel der wet: het scheppen van de mogelijkheid, dat Nederlandsche arbeidskrach ten in andere landen zonder bezwaar werk kun nen verrichten. Een en ander is vooral van belang voor de beroepsgroepen, waarover de commissie moet adviseeren t.w. musici en artis ten en hotel- en restaurantpersoneel, alle be roepen met een sterk internationaal karakter. Na dankzegging aan den Minister wijdde spr. nog enkele woorden aan de leden, die niet in de commissie zijn teruggekeerd. De heer ir. R. A. Verweij, directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling, betuigde voorzitter en le den zijn dank voor hun bereidwilligheid om t,e voldoen aan 't Regeeringsverzoek om hun ken nis en krachten ter beschikking te stellen. MELBOURNE, 28 Nov. (Reuter) Naar ver luidt zal de „Uiver" op zijn terugreis naar Eu ropa gaen poststukken meenemen. De mail zal per schip worden overgebracht. Er zijn reeds talrijke aanvragen om passage naar Europa ontvangen. In de gemeenteraadsvergadering te Tegelen is besloten, een adhaesiebetuiging aan de re geering te zenden in verband met het request van 78 sigarenfabrikanten, die aandrongen op een verbod van machines in de sigaren-indus trie. Voor Tegelen zou het gebruik maken van z.g. completmachines een aanmerkelijke ver meerdering van het aantal werklooze siga renmakers beteekenen. In een te Goes gehouden vergadering is ge sticht de vereeniging „De Zeeuwsche Pers". Een motie werd aangenomen, waarin het be stuur gevraagd wordt bij de Ned. Dagblad Pers en de Ned. Periodieke Pers er op aan te drin gen tot een gezamenlijk en gelijktijdig invoeren der nieuwe spelling. 5 pnt., de Jong v. Ellemeet, (Mar) 4 pnt., Vries (KMA) 5 pnt., Hemmes (KMA) 1 pnt., Hor- stink (KMA) 1 pnt., Timmer (KMA) 0 pnt. Poule II. Snaauw (Mar) 7 pnt., Cramwinckel (KMA) 5 pnt., Koppen (Mar) 5 pnt., De Wit (KMA) 4 pnt., Laverman (KMA) 3 pnt., Doucet (KMA) 3 pnt., Steen (KMA) 2 pnt., Burgeier (KMA; 0 pnt. Poule III: v. Stemsel v. d. Aa (KMA) 6 pnt., Verniers v. d. Loeff (Mar) 6 pnt., Creuts Leichletner (KMA) 5 pnt., Remmert (KMA) 4 pnt., Lan- geraar (Mar) 4 pnt., Statius Mulder (KMA) 3 pnt., Reep (KMA) X pnt., v. Kregton (Mar) 1 p. Langeraar en Remmert, die elk 4 pnt. ver wierven trokken hierna een barage partij, die ten voordeele van Remmert werd beslist. De finale gaf een keurigen strijd te zien. Koppen, Snaauw, Creuts Leichletner en de Jong v. Ellemeet betwistten hier elkaar de eer ste plaatsen, 't Resultaat was: 1 Koppen (Mar) 9 gew. pnt. 2 Creuts Leich letner (KMA) 8 gew. part. 21 ontv. tr. 3 Snaauw (Mar) 8 gew. part. 25 ontv. tr. 4 de Jong van Ellemeet (Mar) 7 gew. part. 5 Cramvrinckel (KMA) 6 gew. part. 27 ontv. tr. 6 v. Steensel v. d. Aa (KMA) 6 gew. part. 32 ontv. tr. 7 Ver niers v. d. Loef (Mar) 5 gew. part. 33 ontv. tr. 32 geg. tr. 8 Vries (KMA) 5 gew. p 33 ontv tr. 31 geg. tr. 9 de Wit (KMA), 4 gew. part. 33 ont. tr. 10 Hardeman (KMA) 4 gew. part. 38 ontv. tr. 11 v. d. Wall (Mar) 2 gew. part., 12 Rem mert (KMA) 1 gew p. die gehouden werden voor een uitgezocht pu bliek vingen aan met sabelwedstrijden tusschen een drietal officieren leden van de KOS en een drietal leerlingen der onderwijsinrichtingen, adspirantleden. Voor de eersten trokken: Holle, Meysberg en v. d. Bosch, voor de laatsten Kop pen, Snaauw en Creuts Leichletner. De leden bleven tenslotte met 54 in de meerderheid, terwijl de totaal uitslag luidt: gwp. ontv. geg. 1 Snaauw 3 11 15 2 Holle 2 9 14 3 Meysberg 2 12 14 4 v. d. Bosch 1 14 12 5 Koppen 1 14 9 6 Creuts Leichletner 1 15 11 Voor Nederland kwamen op degen uit: v. Geen, Scheepers en Hagen, voor de Belgen Du- monceau, de le Court en Bricusse. België was ons hier de baas. De onzen won nen ieder slechts één partij en we verloren met 5—3 en een match nul. De bond van leerkrachten bij het Nijver heidsonderwijs heeft Zaterdag te Breda ver gaderd. Tijdens deze bijeenkomst heeft minister Slo temaker de Bruine het woord gevoerd. Z.Exc. wilde in overleg treden met de leerkrachten bij het Nijverheidsonderwijs om naar middelen te zoeken, den nood, in vele gezinnen door de tijdsomstandigheden ontstaan, te verzachten. De Minister begon met op te merken, dat hij zichzelven uitgenoodigd had. Hij wenschte n.l. een beroep te doen op den ganschen hier vereenigden kring om te bereiken, dat meer dan tot nog toe onze huismoeders kunnen woe keren met bescheiden inkomsten, vooral inzake voedsel en kleeding. Het feit waarvoor wij staan is dit, dat het aantal gezinnen zeer sterk toeneemt, waarin men met een sober inkomen rekenen moet. Vooral van de huismoeders worden dan groote moed en veel beleid gevorbd. De spreker denkt daarbij niet alleen aan de werklooze valide ar beiders, die via steunregeling of werkverschaf fing worden geholpen, maar niet minder aan andere kringen. Het aantal personen, die op Maatschappelijk Hulpbetoon of Armenzorg zijn aangewezen, groeit sterk. Zware loondalingen veroorzaken, dat het inkomen ook voor de nog werk hebben de arbeiders belangrijk terugloopt. Voor vele kleine zelfstandigen is de nood hoog gerezen. Uit wat te voren heette „gegoede kringen", komen zeer smartelijke tonen. De vraag, die nu den Minister beweegt, is deze: Hoe kan men met hetzelfde geld meer bereiken inzake voedsel en inzake kleeding. Kort geleden heeft b.v. het Statistisch Bureau te 's Gravenhage op het belang van dit onder werp gewezen. De spreker herinnert zich dankbaar, dat ook te voren reeds door vele kringen op dit gebied voortreffelijk werk is gedaan. Hij weet zeer wel, dat velen op dit terrein bezig zijn en zijn bezig geweest. Maar hij is van oordeel, dat uitbreiding van de aldus bedoelde volksvoorlichting nog zeer goede vruchten zou kunnen dragen en daarom wilde hij een beroep doen op al de aanwezigen om propaganda te maken voor een meer eco nomisch gebruik van het inkomen door kennis te verspreiden op het terrein van voedsel en van kleeding. De vergadering kan ervaringen uitwisselen; demonstraties kunnen worden ge geven; elk kan in den eigen kring zich afvra- Het persoonlijk resultaat luidt: gew. p. ontv. gag. 1 Dumonceau 3 4 9 2 v. Geen 1 6 7 3 de le Court 1 7 8 4 Bricusse 1 8 5 5 Scheepers 1 8 5 6 Hagen 1 8 7 Op sabel ging het beter voor ons. Daar werd een overwinning geboekt met 63, waarmee de coupe opnieuw met 98 in ons bezit kwam. Voor Nederland trokken Boutmy, Ekkart en Treffers, welke laatste z'n debuut maakte en met succes. Hij won één partij en verloor beide anderen na flinken tegenstand n.l. met 54. Boutmy sleepte alle drie partijen in de wacht. Ekkart won er twee. Het persoonlijk resultaat was: gew. p. ontv. geg. 1 Boutmy 3 10 15 2 Ekkart 2 8 13 3 Temmerman 1 13 11 4 Treffers 1 14 13 5 Darrien 1 14 12 6 Couvreur 1 14 9 In intiemen kring werd de coupe aan den Ned. Bond overgereikt en ondanks de neder laag der Belgen zullen deze zeer zeker een pret tige herinnering medenemen van deze vierde ontmoeting. De directie van de Amsterdamsche Zesdaag- sche heeft van de buitenlandsche renners be richt ontvangen, dat zij zoo mogelijk allen in den loop van Dinsdag a.s. te Amsterdam zul len aankomen, niet alleen om dien avond de lezing van Pijnenburg in Krasnapolsky te kun nen bijwonen, doch ook om zoo spoedig moge lijk hun training voor de Zesdaagsche te kun nen aanvangen. Eiken dag wordt reeds druk geoefend op de R. A. I.-baan, waarbij De Wolff, Van der Heij den, Van der Wulp, Mersch, Matena en Hes- linga, nimmer ontbreken. De commissie voor den gecontingenteerden groentenexport naar Duitschland maakt bekend, dat ingevolge het Nederlandsch-Duitsche han delsverdrag de invoer van spruitkool in Duitsch land gedurende de maanden November en De cember kan geschieden tegen een invoerrecht van 5 M. per 100 K.G. mits de betreffende zen dingen voorzien zijn van een door genoemde commissie afgegeven contingenteeringscertifi- caat. Nederlandsche exporteurs kunnen op deze certificaten aanspraak maken in evenredigheid van de hoeveelheid spruitkool, welke zij in de jaren 1930, 1931 en 1932 per maand voor eigen rekening naar Duitschland hebben uitgevoerd; zij dienen zich daartoe vóór 5 November as. met hun opgaven te wenden tot den secretaris der Commissie? mr. L. Niemöller, Javastraat 80 te 's-Gravenhage. Tel. 112128. Zondagmorgen omstreeks zeven uur werd de Nijmeegsche brandweer verzocht met groot ma teriaal uit te trekken, wijl de kerk van Vierlings beek door hevigen brand bedreigd werd. Oogenblikkejijk trok de motorbrandspuit met volle bemanning uit en toen deze ter plaatse kwam bleek de brand te woeden om het hoog altaar in de kerk. Ommicldellijk werd last gege ven om alle poorten en deuren der kerk gesloten te houden, tën einde den vlammen zoo weinig mogelijk lucht te geven, 't Gevolg was, dat de kerk weldra dik in de rook stond en enkele gebrand schilderde glasramen sprongen. Het tactisch op treden van den Nijmeegschen brandmeester had evenwel verdere uitbreiding van den brand we ten te voorkomen. Nu bleef de schade voorname lijk beperkt tot het priesterkoor, waar het altaar zoo goed als geheel wegbrandde en vele sieraden werden vernield. De heilige vaten heeft men bij tijds in veiligheid kunnen brengen. De oorzaak van den brand, welke bij het hoog altaar ontstaan is, is onbekend. In verband met het plotselinge sterfgeval van den 17-jarigen slagerknecht C. van Eekelen uit Halsteren, vernemen we, dat het onderzoek heeft uitgewezen, dat van E. door een auto moet zijn aangereden. De schedel was op twee plaat sen gescheurd, terwijl vele inwendige kneuzin gen werden geconstateerd. Uit het politie onder zoek is eveneens komen vast te staan, dat een aanrijding moet zijn gebeurd in de omgeving van de woning van den jongeman. Men meldt ons uit Laren N.-H.: Het nieuwe programma voor het twaalfde seizoen (19341935) van Bert Brugman's Ma rionetten-theater is geheel gewijd aan den hu mor. Naast een groteske voor marionetten door R. G. Haebler, getiteld: „De wraak van den hakim", bevat het een tiental nieuwe „Diver tissements" van Bert Brugman. Het Faust- en Kerstspel blijven dit seizoen tevens op het repertoire. Buiten de gewone Vereenigings-avonden, is het theater gedurende den geheelen winter de gast van een bekende Omroep-Vereeniging en treedt daartoe tijdens de groote tournée op, bij alle Kovacs Lajos' concerten. Een reeks van bekende figuren als Max Tak, Greta Garbo, Dr. Willem Mengelberg, Han Hol lander, Richard Tauber, Jacób Hamel, etc., ver schijnen daarbij voor het voetlicht en voeren de door Bert Brugman geschreven paro dieën op. Verder noodigden een tiental Belgische Ver eenigingen het theater uit voor een korte tour née, welke in November a.s. zal plaats vinden. Waarschijnlijk zal gevolg gegeven worden aan de uitnoodigingen van uit Ned. Indië, om na beëindiging van het loopende seizoen een korte tournée aldaar te maken. Het aantal voorstellingen, hier in Nederland gegeven, is inmiddels gestegen tot ruim 2000. Het Duitsche stoomschip „Industrie 13", dat op weg van Antwerpen naar Duitschland, op den Oosthavendam te Hansweert was geloopen en blijven vastzitten, is Zondagmorgen, met behulp van sleepbooten weer vlot gekomen. De boot had geen lekkage opgeloopen en heeft haar reis voortgezet. Een groot aantal fabrikanten van merkartike len heeft een request doen toekomen aan den Minister van Financiën naar aanleiding van art. 4 der Omzetbelastingwet, op grond waarvan hun is toegestaan, dat de overdracht van hun fabrikaten uit de fabrieksafdeeling beschouwd wordt als een levering krachtens koop en ver koop. Fabrikanten betoogen, dat een dergelijke in trekking een groote ongelijkheid zou scheppe11 in de belastingheffing eenerzijds van merkarti kelen en anderzijds van massagoederen, die niet onder het merk van een fabrikant bij het pu bliek worden geplaatst. Betoogd wordt verder, dat de fabrikant van merkartikelen grooten- deels distribueerend optreedt en dus geach" moet worden niet slechts fabrikant te zijn. doch tevens het beroep van handelaar uit te oefenen. Requestranten verzoeken den Minister de verleende vergunningen ex art. 4 te handhaven»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 14