Pacificatie en opbouw in Oostenrijk - ■Br WÊ t? W Koning van Siam wil aftreden IETS FSfHS b De Kerkvervolging in Mexico m FRANKEN'S VERZOENINGSMAAL OP KOMST? Fitzmaurice heden gestart k'f t m STRIJD OM VOORRECHTER VAN DE KROON Het nieuws van heden allerbeste. DE BAROMETER Si VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij v/ooruitbetaling MAANDAG 29 OCTOBER 1934 Avondblad DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Heimwehr strooit roet Na de teleurstellende diskwalifi catie thans een zelfstandige poging tot recordvlucht ST"~' Te Lympne teruggekeerd Het Weer In socialistische optochten is de invoering van het socialisme geëischt Persverklaringen van Mgr. Diaz Kingsf ord Smith's vlucht Aanslag op president van Cuba? I HET INTERNATIONAAL EUCHARISTISCH CONGRES TE BUENOS AIRES T De eindelooze rijen der ivit-gekleede meisjes bij de cdgem. H. Communie op den Dag der Kinderen Wordt Siam thans een republiek? Herdenking marsch op Rome Nieuwe kruiser op stapel Ludendorff op zijn nummer gezet DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN ^Zoo'n lekkere boter ham van Franken! En niet duur, voor het BROODFABRIEKEN De beste Renners van de Wereld de sterkste Koppels van Nederland 3e A'DAMSCHE ZESDAAGSCHE k0^r<VXWV^XT(TrrrTTTT7777777777777l^ NORTH STATE NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 19018 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 cf.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek (Van onzen Weenschen correspondent) De binnenlandsche politieke toestand van Oostenrijk schijnt in een stadium te ver- keeren, waarin een gezonde ontwikkeling mogelijk moet worden geacht. De dubbele revo lutie, waaraan het arme Oostenrijk ten prooi is geweest, heeft zware offers geëischt, maar den vasthoudenden wUl der regeering om een nieuwen, zuiver Oostenrijkschen en geheel zelf standigen staat op te bouwen niet kunnen bre ken. En zoo zou het wel eens kunnen gebeuren, dat in de maand November de overgangsgrond wet, welke op het oogenblik nog van kracht is, zal moeten plaats maken voor de definitieve nieuwe, welke den eersten Mei werd afgekon digd, maar toen nog niet in werking kon tre den. Zooals men weet, ontleent de regeering het recht om wetten te maken, totdat de nieuwe grondwet in werking treedt, aan een oorlogs- machtigingswetje. In November nu zullen de in de nieuwe grondwet voorziene centrale corpo raties uit de „beroepsstanden" wtorden gevormd, zoodat het hoofdstuk der nieuwe grondwet be treffende de raad- en wetgevende organen: den staatsraad, den cultuurraad, den economischen raad, en den raad der landen, in practijk zal worden gebracht. De nieuwe grondwet is een novum. Of zij voor het Oostenrijksche volks karakter, de economische en sociale behoeften van het land een ideale grondwet is, zal de toe komst moeten leeren. Geboren in onrustige, ja eigenlijk revolutionnaire tijden en op een wijze, waarbij elke onmiddellijke democratische in vloed werd uitgesloten, zal zij haar bruikbaar heid in meer normale omstandigheden hebben te bewijzen. Zoodra de raden of kamers zullen zijn gevormd, zullen deze instanties zoo niet di rect, dan toch indirect mede kunnen werken aan de economische en politieke vorming van Oostenrijk en de autoritaire leiding door hun adviezen kunnen beïnvloeden. Van democratie in den ouden zin des woords zal ook dan nau welijks sprake kunnen zijn. Steunend op para graaf 21 benoemt de bondspresident de raads- heeren op voordracht van den bondskanselier, maar practisch heeft men, ofschoon onver plicht, overleg gepleegd met zekére persoonlijk heden, en groepen, cultureele organisaties, het „Vaderlandschë Front" enz. De beslissing echter ligt en blijft liggen in de hand van den bonds president en den bondskanselier. Hoe weinig directe volksinvloed er ook zal kunnen worden uitgeoefend, toch heerscht er op het oogenblik in Oostenrijk, zoowel in kringen, wfelke niet, als in die, welke wel in aanmerking komen om vertegenwoordigers voor de raadgevende licha men te leveren, een stemming als voor een „groote verkiezing". I Intusschen staat de regeering nog voor ge vaarlijke onopgeloste raadsels, ook in „eigen kring". Wanneer wij schrijven „in eigen kring", bedoelen wij de kringen van alle op rechte Oostenrijkers, die zonder voorbehoud in Oostenrijk, zijn levensvatbaarheid en toekomst „gelooven", n.l. de leden der verschillende for maties zooals de „Heimwehr", de „Ostmarkische Sturmscharen", de ,,Freiheitsbund", de „Christlich Deutsche Turner" en ook de aan hangers der thans opgeheven christelijk-sociale partij. Zooals wij reeds bij herhaling schreven, is de kwestie der formaties nog steeds niet opge lost. Waren de formaties gebleven, wat zij aan vankelijk waren nJ. hulptroepen der executieve met een zekeren cultureelen inslag om de rust en de veiligheid in het land te handhaven, dan zouden zij, ondanks de mensehelijk begrijpelijke onderlinge rivaliteit, niet zoo licht politieke moeilijkheden hebben veroorzaakt. De formaties binnen en rondom de christelijk-sociale partij, de „Sturmscharen", „Freiheitsbund" en „Turner" hebben zich aan hun oorspronkelijk doel ge houden, doch de sterkste formatie, de „Heim wehr", welke met de wapenen in de hand naar verhouding de grootste offers heeft gebracht voor het handhaven van Oostenrijks zelfstandig heid, heeft naast het oorspronkelijke doel een zuiver politiek doel tot het mikpunt van haar strevingen gemaakt. Zij is min of meer een po litieke partij geworden, welke politieke vertegen woordiging verlangt in ministerie en corporatie en wel met uitsluiting van alle anderen, vooral van de „afgeakelde systeempolitici uit den tijd der verrotte parlementaire democratie". En daarmee bedoelt zij niet alleen en niet hoofdzakelijk de groot-Duitsche en socialistische vertegenwoordigers, want die komen toch nau welijks in aanmerking, maar de bekende chris telijk-sociale politici. Natuurlijk blijven de christelijk-socialen het antwoord daarop niet schuldig. Kan de „Heim wehr" ondanks de grondwettelijke afschaffing van het partijwezen een politieke partij vormen in het „Vaderlandsche Front", en wel met dic tatoriale allures, dan kunnen wij dit ook, zeg gen de oude christelijk-socialen. en wel met minstens zooveel recht, daar wij de eersten zijn die den christelijk-Duitschen staat op corpora- tievén grondslag voorbereid en nagestreefd heb ben. En wanneer men weet, dat niet alleen de overleden bondskanselier dr. Dollfuss, doch ook de bondspresident Miklas, de tegenwoordige bondskanselier Schuschnigg, de Minister van Handel Stockinger, de Minister van Financiën dr. Buresch, de Minister van Landbouw Reither, de burgemeester van Weenen Richard Schmitz, bijna alle gouverneurs der „landen" uit de christelijk-sociale partij, en vele hooggeplaatste staatsambtenaren uit katholieke studentenveree- nigingen zijn voortgekomen, dan valt er niet aan te twijfelen, dat niet weinige „systeem politici uit den tijd der verrotte parlementaire democratie" voor de „raden" benoemd zullen worden. Men hoort dan ook, dat de christelijk- sociale ex-ministers Vaugoin, Ramek, Heinl en een reeks van mannen uit die kringen reeds op de nominatie staan. Deze divergeerende tendenz in éigen kring maakt de overbrugging naar de groote groepen landgenooten, die buiten dezen kring stonden en toch eens gewonnen moeten worden, wil pacificeering en organische opbouw in Oostenrijk mogelijk zijn, dubbel moeilijk. Het totaliteitsstreven der Heimwehr staat na tuurlijk den onderhandelingen met de zooge naamde nationale groepen in den weg en bonds kanselier Schuschnigg, die voor samenwerking met deze op eenigszins aanneembare basis te vinden i.s, heeft daarom zoo'n moeilijke positie. Dit totaliteitsstreven wordt door Italië met raad en daad gesteund; zelfs meer dan bondskanse- ler Schuschnigg wel lief is. De Italiaansche poli tiek van Schuschnigg dekt niet voor 100 pet. die van zijn voorganger. Indien Schuschnigg het kan verhinderen, zal het nooit zoover komen, als het onder Dollfuss te Riccione gekomen zou zijn. Dit weten de „nationale" kringen ook en daar om stellen ze wel eenigszins vertrouwen in Schnuschnigg. Schuschnigg weet onderscheid te maken tus- schen loyale en illoyale nationalisten. Officieel wordt thans toegegeven, dat er een bespreking heeft plaats gevonden tusschen de Oostenrijk sche regeering en het z.g. „Nationale Front", waarmee ingenieur Rheinthaler contact houdt. Rheinthaler bedoelt het goed, maar is politiek ietwat naïef. Hij heeft thans een medewerker gevonden, die het volle vertrouwen van Schusch nigg en bondspresident Miklas geniet. De Heim wehr blijft echter telkens roet in het verzoe- ningsmaal strooien, dat tusschen de Oostenrijk sche regeering en de loyale nationalen wordt voorbereid, en het is geenszins ondenkbaar dat dit nog eens aanleiding zal kunnen geven tot een ministercrisis. Mocht dit ooit het geval worden dan zal of wel een nieuw ministerie-Schuschnigg met het volle vertrouwen van Miklas optreden of wel het streven der „Heimwehr'' de bovenhand houden. Van deze laatste mogelijkheid zou echter ge vreesd moeten worden, dat het den latenten bur geroorlog tot een chronische ziekte van Oosten rijk zou maken. Dat er dan van een nieuwe maatschappij met een gemengd autoritair-demo- cratisch karakter niet veel zou terechtkomen, be hoeft geen betoog. De Iersche vlieger Fitzmaurice, die, zooals men zich herinnert, te elfder ure vóór den start van de Londen-Melbourne-race werd gediskwa lificeerd, is hedenochtend 1.34 Ned. Tijd van het vliegveld Lympne gestart voor zijn poging om het record van Scott en Black in de Lon den-Melbourne-race te verbeteren. Reeds Zondag wilde hij bij het aanbreken van den dag vertrekken. Op het laatste oogen blik constateerde hij echter dat de remmen van zijn vliegtuig defect waren. Het herstel nam den heelen dag in beslag. Over de geheele route hoopt hij slechts 55 uur te vliegen, zonder tusschenlanding te Charville. Fitzmaurice is te Lympne terug gekeerd om 10.05 GMT. Een deel van het scherm van zijn landingsgestel is omlaag gevallen, toen hij zich in de nabijheid van Brussel bevond. Vermoedelijk zal het toestel naar Croydon worden vervoerd voor re paratie. H VERWACHTING: Meest matige VVcste- 1 §j lijke tot Noordelijken wind, gedeeltelijk =j bewolkt, nog kans op enkele regenbuien, koude nacht, overdag iets kouder. H Hoogste stand: 772.4 te Isafjord. Laagste stand: 743.9 te Haparanda. Zon op 6.51 - onder 4.36 - Licht op 5.08 H Maan op nam. 9.50 onder na.m 1.28 Laatste kwartier 30 October MEXICO CITY, 28 Oct. (V.D.) Van het middenbalkon van het nationale paleis heeft president Rodriguez in tegenwoordigheid der leden van het kabinet Zondagochtend den voor- bijmarsch gadegeslagen van meer dan 100.000 arbeiders, ambtenaren, onderwijzers en onder wijzeressen, zoomede van tal van afgevaardig den. De verschillende groepen voerden tal van transparanten mede, waarop niet alleen propa ganda werd gemaakt voor de invoering van de socialistische school, doch ook de invoering van het socialisme wordt geëischt. In tal van opschriften wordt geëischt te pro testeeren tegen de houding der Katholieke Geestelijkheid en tegen de reactie. De betooging werd per radio verspreid. Aartsbisschop Diaz heeft de pers een verkla ring toegezonden, welke gericht is tegen de Za terdag door het regeeringsblad Nacional gepubli ceerde mededeelingen. De Aartsbisschop her haalt zijn verklaring over de legale houding van den clerus en voegt daaraan toe, dat de Pause lijke Nuntius Riuz y Florez handelt in over eenstemming met de instructies van het Vati- caan. Zijn eigen houding is den Katholieken, zoowel als den niet-Katholieken bekend. Hij zoekt en heeft steeds gezocht den vrede van het vaderland en hij streeft er naar iedere versto ring- van de orde te verhinderen. Daartoe is hij tot ieder offer bereid. Te Mazatlan zijn alle kerken gesloten. De geestelijken werden in vliegtuigen weggebracht. In de nabijheid van de hoofdstad is een bedevaart georganiseerd naar de Guadeloupe- kerk. De autoriteiten hadden daartoe vergun ning gegeven. De geloovigen mochten evenwel niet in groote groepen bijeen op straat zijn. SUVA (Fidzji-eilanden), 28 Oct. (Reuter.) Kingsford Smith is heden om 18.10 uur gestart naar Honoloeloe, op zijn vlucht naar Amerika. Hij had de geheele week op goed weer gewacht. SAN FRANCISCO, 29 Oct. (Reuter.) Kings ford Smith zond te 21.30 G. M. zijn laatste be richt uit. Hij deelde mede, dat hij op het oogenblik van het afzenden van het bericht in het gezicht van de Phoenix-eilanden had moeten zijn, doch hij vermoedde door een storm uit den koers te zijn geslagen. SAN FRANCISCO, 29 Oct. (Reuter). Kingsford Smith heeft te 1 uur GMT een radio- telegram uitgezonden, waarin hjj verklaard, dat alles wel is aan boord. HAVANA, 29 Oct. (Reuter.) Men gelooft, dat een poging gedaan is om een aanslag te plegen op president Mendieta van Cuba, want eenige minuten nadat de president met zijn auto op straat ergens was gepasseerd, ontplofte daar een groote bom. t*. v>f De Hongaarsche minister van Bnitenlan dsche Zaken Kanya arriveerde te Weenen, waar hij met Bondskanselier dr. von Schuschnigg internationale politieke bespre kingen had. Links: Kanya; rechts: dr. p. Schuschnigg BANGKOK, 27 Oct. (Reuter). De koning vat Siam heeft aan de Siameesche regeering zijn voornemen te kennen gegeven, om afstand te doen van den troon. De vermoedelijke reden is het conflict over de kwestie van het ko ninklijk prerogatief tusschen koning en parle ment. LONDEN, 27 Oct. (Reuter) De secretaris van koning Prajadhipok van Siam heeft heden avond bevestigd, dat de koning de regeering te Bangkok in kennis heeft gesteld van zijn voor nemen af te treden. Dit besluit zou, naar men meent, zijn geno men na een conflict tusschen den koning en het parlement over de prerogatieven van de kroon. SINGAPORE, 28 Oct. (Reuter) Tengevolge van de scherpe censuur In Siam is het moeilijk een juist beeld te krijgen van den toestand. Het leger is verdeeld in twee kampen, waarvan het eene vóór den koning, het ander tégen den koning is. Men gelooft dat er een poging zal worden ge daan om koning Prajadhipok te bewegen zijn afdankingsbesluit in te trekken, doch het is niet waarschijnlijk dat deze zal slagen. Waarschijnlijk zal een regentschapsraad wor den benoemd, met een jong lid der koninklijke familie op den troon, doch nog waarschijn lijker is, dat de republiek zal worden uitge roepen. LONDEN, 28 Oct. (Reuter) Volgens hier uit officieele en particuliere bron ontvangen be richten worden de geruchten over een revolutie in Bangkok niet gevestigd. Het huidige geschil in Siam betreft de on langs door de Nationale Vergadering aangeno men wet, waarbij het artikel van het Wetboek van Strafrecht gewijzigd wordt, dat bepaalt, dat de koninklijke goedkeuring noodig is om een ge vangene ter dood of tot levenslange gevangenis straf te veroordeelen. De koning weigerde een dergelijke wet goed te keuren, zonder dat het volk zich hierover eerst had uitgesproken. BANGKOK, 28 Oct. (Reuter) In regeerings- kringen wordt verklaard, dat de koning feitelijk nog niet is afgetreden. Tusschen den koning en de regeering heb ben slechts gedachtenwisselingen plaats gehad, ten aanzien van de constitutioneele betrekkin gen tusschen de kroon, de regeering en de volks vertegenwoordiging. Talrijke personen in Bangkok hopen, dat de koning spoedig naar zijn land zal terugkeeren en dat de moeilijkheden, die ontstaan zijn door 's konings langdurige afwezigheid in Europa, uit den weg zullen worden geruimd. LONDEN, 28 Oct. (Reuter) In het hotel, waar de koning van Siam op het oogenblik verblijf houdt, heeft Reuter officieel vernomen, dat de afdanking door den koning nog geens zins een feit is. Reuter verneemt, dat de koning wel het voor nemen daartoe heeft te kennen gegeven, doch als de regeering bereid zou zijn toe te geven en te zwichten voor den wil des volks, zooals deze uitgesproken is door de gekozen leden van de volksvertegenwoordiging, die gestemd hebben tegen den maatregel tot beperking van de pre rogatieven des konings ten aanzien van dood vonnissen, is de koning bereid op den troon te blijven. BANGKOK, 29 Oct. (Reuter) Het bericht, dat de koning van Siam af zou willen treden, heeft in het geheele land, ook in regeerings- kringen, droefheid gewekt- Tot nu toe is de toestand nog geheel nor maal. SINGAPORE, 29 Oct. (Reuter) Een voor aanstaand handelsman, welke hier vanuit Bang kok arriveerde, verklaarde, dat de abdicatie van den koning de regeering in een moeilijke positie stelde; het kabinet houdt iederen dag weer be sprekingen. Er is gesproken over een reis van een van de ministers per vliegtuig naar Europa, teneinde te trachten den koning over te halen zijn be slissing om af te treden, weer te herroepen, doch men vermoedt dat dit toch niet zal luk ken en waarschijnlijk zal dan een jonger lid van de koninklijke familie den troon bestijgen. ROME, 28 Oct. (Reuter) In Italië is heden de herdenking van den opmarsch naar Rome gevierd, waarmede het twaalfde jaar van het fascistische regiem werd afgesloten. Mussolini heeft, aan het hoofd van 1500 ath- leten, den nieuwen verkeersweg naar het Circus Maximus geopend. In een rede heeft Mussolini hulde gebracht aan den sportieven geest van Italië. In tegenwoordigheid van talrijke autoriteiten is heden de nieuwe kruiser „Littorio", die 35.000 ton groot zal worden, op stapel gezet. MUENCHEN, 29 Oct. (Reuter.) Het Hoogge rechtshof van Leipzig heeft den door generaal Ludendorff gestelden eisch tot schadevergoe ding van 2000 mark wegens het feit, dat in 1932 zijn boek „Bevrijding van Jezus Christus" in beslag is genomen, van de hand gewezen. Het gerechtshof was van meening, dat dit boek minachtend was voor den Christelijken godsdienst en de verontwaardiging kon opwek ken van milüoenen getrouwe kerkgangers. De koning van Siam is voornemens af te tre den. De mogelijkheid bestaat, dat de republiek wordt uitgeroepen. De Kerkvervolging in Duitschland. Protesten van den Bisschop van Berlijn. Clearing met Duitschland. Geen resultaten bij de onderhandelingen. De opstand in Spanje; de gruwelen in AsturML Gil Robles eischt strenge bestraffing. De Kerkvervolging in Mexico. Anti-religieuse optochten in tegenwoordigheid van den Staats president. Rede van Koning Leopold van België over de versterking der weermacht in de grensprovin cies. Fitzmaurice hedenmorgen voor recordvlucht naar Melbourne gestart. De toestand van den Aartsbisschop bluft voor uitgaan. Ingestelde commissie in zake het plaatsen van vreemde arbeidskrachten geïnstalleerd. Nabij Bedum is een vrachtauto in het water ge reden; de twee inzittenden verdronken. Benoemingenin het bisdom Haarlem. Bij een auto-ongeluk te Elburg zijn twee per sonen ernstig gewond. Massa-demonstratie van den R. K. Volksbond te Amsterdam ter ondersteuning van de be kende adressen van het R. K. Werkliedenver bond aan de regeering. Aan boord van het s.s. „Flandria" is het feest van Christus Koning luisterrijk gevierd. Brand in de katholieke kerk te Vierlingbeek, *t hoogaltaar vernield. .Boerderij in den Haarlemmermeerpolder afge brand. Haarlem - Heemstede - Bloemendaal I tegen Bespreekt tijdig Uw plaatsen voor de (Tel. 93217, 93317, 93417. 90322 90323 3iro 228466 t. n. v. Internat. Sportondernem. Alle plaatsen zijn genummerd, - De nachtkaar- ten zijn geldig van 20 uur5.30 's morgens. De middagkaarten van 1316 u. Zondag 1317 u. C2 O Stand op Maandag 1 uur n.m.: 755.9 Vorige stand: 760

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1