STADSNIEUWS KWIEK EN VIEF Haarlem, 29 Oct. Laatste Nieuws MAANDAG 29 OCTOBER 1934 Reeds 15 inbraken bekend AGENDA Wethoudster schuldig geoordeeld TRIDUUM R.K. VOLKSBOND Zondag besloten MUZIEK NAMIDDAGCONCERT H.O.V. Solist: Otto Couperus, zang TOONEEL Zangvereeniging der Praagsche Onderwijzers STADSSCHOUWBURG Fritz Hirsch Operette: Für dich, Marie Louise VOOR DEN POLITIERECHTER Een gezellige buurt Als hij eens niet gepakt tvas VOOR EEN SCHOOL IN HET WOONWAGENKAMP HET JUBILEUM DER HAN DELSSCHOOL Opbrengst collecten Groote Houtstraatvereeniging Geen Esperanto-cursus K.J.C.-DAG In de parochie „St. Jan" Een A.N.W.B.-avond BURGERLIJKE STAND UIT DEN OMTREK BLOEMEND AAL HALFWEG HEEMSTEDE VELSEN VOORHOUT IJMUIDEN 30 October 191 Hooge Raad heeft cassatieberoep verworpen RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN Zondagavond is het triduum van den R.K. Volksbond, welke zici. ten doel stelt de gods dienstige, zedelijke en stoffelijke belangen van den katholieken arbeidersstand te behartigen, gesloten. Het zijn dagen geweest van godsdien stige verheffing der leden. De mensch bestaat uit ziel en lichaam. Dit is in deze dagen op zulk een treffende wijze be handeld door den leider van dit triduum, den zeereerw. pater Hugolinus O.M.C., die nog weer eens uiteenzette, dat voor alles noodzakelijk is het bewerken der eeuwige zaligheid. Na drie dagen van voorbereiding was Zondag de gloriedag van het triduum, n.l. een H. Mis met generale H. Communie der leden, Het was indrukwekkend zoovele mannen ter H. Tafel te zien naderen in de St. Jozefkerk. Onder de H. Mis werden door het R.K. Mannenkoor „Sint Caecilia" eenige schoone gezangen ten gehoore gebracht. Nadat gezamenlijk gezongen was „Dat Jezus Leev'was er een feestelijk ontbijt in het gebouw „St. Bavo", waaraan mede aanzat de heer Ch. van de Bilt, lid der Tweede Kamer. Nadat het Verbondslied was gezongen, hield de voorzitter, de heer J. Ph. H. Castricum, naar aanleiding van het triduum een toespraak. Hij wees er op, dat dit triduum stond in het teeken v n het vijf en veertigjarig bestaan van den Volksbond. Daarom is de H. Mis ook opgedragen voor de overleden leden, waaronder mannen zijn geweest, dit zeer veel gedaan hebben voor de standsorganisatie, oa. de heer Guskens. Spr. bracht hulde aan diegenen, die hebben mede gewerkt om de standsorganisatie te maken, zoo als zij nu is. De voorzitter richtte zich daarna tot de leden, hen wijzende op den plicht van katholiek. Wij moeten blijven werken aan de godsdienstige be langen der leden. Laten wij ook trachten, betere menschen te worden en de middelen daarvoor aanwenden, n.l. de gesloten retraite. Spr. hoopte, dat daarvan een veelvuldig gebruik zal worden gemaakt. Het zangkoor „St. Caecilia" verleende tijdens het ontbijt ook medewerking, onder leiding van den heer Pielage en zong zeer verdienstelijk eenige nummers, w.o. het verplichte nummer, waarmede op het laatstgehouden concours de et.-ste prijs was behaald. De voorzitter sprak een dankwoord voor „St. Caecilia", de heeren Scholte, Stevens en echt- genoote voor het keurig verzorgde ontbijt en den heer Kuiper voor de gratis bloemen ter versie ring der tafels. Hierna zong men nog gezamen lijk .Roomsche Blijdschap" en het „Aan u, o Koning der Eeuwen". Zondagavond werd tot slot in de St. Joseph- kerk een plechtig Lof gehouden, waaronder de slotpredikatie van pater Hugolinus over St. Willibrord, eersten geloofsverkondiger in ons vaderland. Daarbij dekte deze allen vooral op, het H. Geloof te beleven en te bewaren. Het schijnt nog niet tot de oude getrouwen ier Zondagmiddagconcerten onzer H.O.V. te zijn doorgedrongen dat de reeks winteruitvoe- ringen wederom is ingezet. Althans de gemeen telijke Concertzaal was slechts matig bezet. Het programma vermeldde: de eerste sym phonic van Beethoven, voor de pauze, en de Kindertotenlieder van Mahler, voor te dragen door Otto Couperus, benevens Les Préludes van Liszt als sluitstuk. Een mooi programma dus. Beethoven's Eerste mocht ons dezen mid dag, in haar fijn gedetailleerde uitvoering en goed sluitend ensemblespel beter voldoen dan op de eerste ledenuitvoering. Mahler's Cyclus der Kinder-Totenlieder be hoort tot de moeilijkste opgaven die een zan ger te vertolken krijgt. We hebben dan ook al menige mislukking ervan meegemaakt. De uitvoering van deze uiterst gevoelige muziek door Otto Couperus Zondagmiddag vormde daarop een gelukkige uitzondering. De zanger beschikt over een mooi getimbreerd, hoog bari ton-orgaan, waarvan men slechts het mezzo wat sterker dragend zou kunnen wenschen. Het was echter vooral de zuiver doordachte voor dracht, en de groote climax, welk de solist in de liederen zelf en in den geheelen cyclus wist te leggen, welke imponeerden, en welke deze auditie maakten tot een uitgelezen gemot. De prestaties van den zanger verwierven dan ook terecht een warm en lang applaus, waarin de solist dirigent Schuurman en het orkest, dat smaakvol 'n enkel moment iets te sterk begeleidde, welverdiend liet deelen. Een prachtig gekleurd orkestwerk blijft altijd Liszt's Préludes: het ensemble vertolkte het met veel warmte en geestdrift: zoowel strijkers als blazers reageerden uitstekend op de aan- wijzigingen van dirigent Schuurman, die hen dan ook spontaan in de hulde betrok, hem door de weinige, maar enthousiaste toehoorders aan het slot gebracht. We wijzen er reeds heden op dat het vol gende concert op Zondagavond 4 November valt. Moge het druk worden bezocht. De H.O V. verdient nog steeds Haarlem s volle belang stelling g Zoo klonk indrukwekkend en gewijd de fraaie 8-stemmige .Hymne" van Foerster, tragisch en schrikwekkend de klacht en het oproer der mijnwerkers in „Ostrava" van Kune, teeder en aandoenlijk het Kerstwiegenlied, van Novak en sterk-boeiend, vol spanning Roeske's „Onweer" (vertaald in het Tsjechisch). In het Hollandsch zong men het Wilhelmus en het Wien Neerlandsch bloed, vanzelfsprekend met een eigenaardigen tongval. Vooral hierin kon men constateeren, dat de klank van hun taal niet bepaald welluidend en zoet-vioeiend is (geen open klinkers). Doch doordat het koor mooie lyrische tenoren en zeer sonore bassen bezit worden toch fraaie klanktimbres ver kregen. Vooral het geleidelijke overgaan van het eene naar het andere timbre is bewonde renswaardig. Over techniek gesproken, zonder zichtbare inspanning zingt men het meest gecompliceer de inzake harmonie, rhythme enz. Alles wordt uitermate beheerscht, is door en door gekend (geen enkele zanger heeft een muziekpartij in de handen). Wat mede het concert interessant maakte was het programma, dat grootendeels uit mo derne Tsjechische composities bestond. Behalve de reeds genoemde werken werden o.m. ten gehoore gebracht: ,Xied op de Zee" van Sme- tana, een matrozenzang vol variatie, „Heilige Wenzeslaus" van Foerster, een waardige bede tot den stichter van den Tsjeehischen staat voor 1000 jaren, en „Op den landweg" mede van Foerster, een typeering van een begrafenisstoet bij prachtig lenteweer. Enkele dingen, die vreemd aandeden. In het Wilhelmus detoneerde het koor, het toonaange- ven bestond uit het blazen van een accoord op een stemfluit en de eerste tenoren wenden in een Montenegrijnsch wiegenlied een weinig overdreven den kopstem aan. Het niet talrijke publiek betoonde zich uiterst voldaan. O. K. Zooals wij reeds gisterenochtend meldden, was het succes van het Praagsch Koor enorm Het is te begrijpen, men hoort dan ook in alle op zichten iets buitengewoons op het gebied van mannenzang. Ter juiste oriënteering zij echter hieraan toe gevoegd, dat dit geenszins op een zekere min derwaardigheid van onze groote, voortreffelijke Nederlandsche mannenkoren duidt. Volstrekt niet. Ook deze koren bieden dik werf goede kunst. En wanneer het Praagsche Koor er boven uit steekt, dan moet dit worden toegeschreven aan de van nature grootere mu zikale begaafdheid en ontwikkeling (het zang- onderricht op de lagere scholen in Tsjecbo- Slowakije is veel beter dan hier te lande) en aan de betere voorbereiding. Deze bepaalt zich voor zulke toumée's natuurlijk niet tot één re- petitie-avond per week. Het moge nog een koor van Onderwijzers heeten, onderwijzers die langen tijd hun beroep vaarwel zeggen en zich alleen aan den zang wijden, houden op amateurs te zijn. Zang, hetzij alleen koorzang, is voor hen een nieuw beroep geworden. Vergelijkingen maken met Nederlandsche koren gaat dus niet op. In verhouding tot d°n hier in Nederland gebruikelijken studietijd en de in doorsnee genomen vereischte muziekken- nis moet dus een koor als dit .van Praag dan ook ontzaglijk veel meer kunnen presteeren dan een zuiver amateurskoor. Maar nu eens den Praagschen zang afzon derlijk beschouwd. Al zou het koor voor dit concert ook jaren hebben gestudeerd, dan nog moet het hulde worden gebracht. Op de aller eerste plaats voor de intens-muzikale, bijna immer diep-treffende uitbeelding der werken, onvetschilljg hoe het karakter er van zij,. Zooals in de meeste operetten, heeft ook hier de hoofdpersoon i. c. Marie Louise te kampen met liefdesverdriet. Natuurlijk kampt zij niet alleen een soldaat en nog wel een Herr Ober- leutnant, strijdt aan hare zijde, doch daar deze laatste uit den aard der zaak het vech ten gewend is, behaalt hij de overwinning. Of liever gezegd ze behalen allebei een over winning, want als er twee trouwen blijft het een open vraag of zij hem, dan wel hij haar ge kregen heeft. Nu moet men niet denken, dat het ongetwij feld zeer charmante lied: „Schön ist jeder Tag. enz." van Emmerich Kélman, op het oogenblik van de groote toenadering wordt uitgejubeld. Dit heeft heel in het begin reeds plaats en blijkt het herinneringslied te zijn, van het ver liefde tweetal en wel toen zij nog niet gedwon gen was een huwelijk aan te gaan met den man, die het kasteel van haar geliefde opkocht. Lang heeft de man echter van zijn bezittin gen niet genoten, want reeds als het scherm opgaat van de eerste acte, blijkt hij reeds lang ter ziele te zijn, zoodat de voormalige ver loofde eigenlijk op dat moment een zeer prille weduwe is. Dan komen de huzaren w. o. de afgezette geliefde naar het kasteel en van dat moment af, weet men, dat aan den heropbouw van het geluk van twee menschen wordt gewerkt en dat het zoo raar met kan loopen of ze krijgen elkaar. Dan gaat het publek hen feliciteeren met applaus en laat daarin tevens allen deelen, die daartoe op de een of andere manier heb ben bijgedragen. Zelfs de officier-dubbele boek houder die voor herhalingsoefeningen is opge komen en hoofdzakelijk zijn tijd besteedt aan het zoeken naar een verloren geraakte sa bel, kon van deze hulde wat in zijn zak ste ken. Dit is zoo ongeveer het stramien, waarop steeds in allerhande variaties patronen worden geborduurd, patronen, die men altijd weeraan met dezelfde opgewektheid en vriendelijkheid bewondert en ondergaat, en waarvan bij het verlaten der zaal alleen nog het hoofdmotief der operette in het hoofd blijft nadrensen. De eenige nieuwigheid waaraan men thans wennen moest was het aantal nieuwelingen, dat zich andermaal presenteerde en waarte genover men nog iet of wat vreemd staat. Het zal hun ongetwijfeld moeite kosten een popula riteit te veroveren, zooals het gezelschap vroe ger in zijn geheel genoot. Het is nu nog als of er iets van de voormalige gemoedelijkheid is ingeboet. Men waardeert ze (en verschillende ervan kan men ook waardeeren) en zal hun prestatie prij zen, doch met de restrictie: maar toch niet zoo aardig, als die of die." Zoo is Gertie v. Elmpt de plaatsvervangster van Friedel Dot- za en ze doet haar uiterste best om in de voet stappen van heur roemrijke voorgangster te treden. Egon Karter is de nieuwe jeune premier en blijkbaar de plaatsvervanger van Albert May. Nog beschikt hij niet over die soepele flair en ziet men hem het gewicht van zijn pre mierschap wat al teveel aan; maar misschien zal ooSc dit wel spoedig slijten. Verder is er nog Maria Eisner, een lieftallige prima donna met een goed geluid, die in ieder geval een zeer goede actrice is. Paul Harden, Claire Clairy en Wal ter Triebei zijn nog van „de oude Garde" en als zoodanig veilige rustpunten en bakens voor operette en publiek. Natuurlijk kan men Fritz Hirsch zelf ook tot deze categorie rekenen en hoewel hij tlaans een bescheiden rol vervulde, groette men hem toch als een oude bekende. Een extra pluimpje voor zijn spel verdient on getwijfeld Leo Eteicher als de oude bediende La- jos. Wat de operette zelf betreft, deze is een beetje mager van inhoud en men heeft ge tracht met verschillende deels niet onaardige fratsen, die al te si'anke lijn te camoufleeren. De muziek, zocals gezegd van Emmerich Kül- man culmineert hoofdzakelijk in den Marie Louise-Schlager, terwUi de andere melodieën te statig zijn om een soortgelijk doordringend ef fect te sorteeren. De costumeering van .de kleurige Hongaar- sche soldaten en meisjes viel bijzonder op en droeg voor een niet gering deel bij tot het suc ces. Want dat was het, ondanks alles, toch wel, gezien de enthousiaste meingte. V—t. Een dame in de beklaagdenbank, drie op de getuigenplaatsen: een burenconflict. Juffrouw S. werd er van beschuldigd tegenover de juf frouwen K. en de V. opzettelijk de eer en goe den naam van juffrouw K. te hebben aange rand, door te vertellen dat genoemde juffrouw van een Snitsch dienstmeisje, dat bij haar op visite was, geld zou hebben gestolen. De eerste getuige, de 'benadeelde juffrouw TC. achtte zich door de handelwijze van juffrouw S. diep beleedigd. Dat kan de rechter zich indenken. De volgende getuigen waren pertinent in hun verklaringen, dat juffrouw S. de andere juf frouw van diefstal beschuldigd had. Verdachte ontkende heftig. Ze had slechts verteld dat juffrouw B. geld geleend had en nog niet had teruggegeven. De officier hield zich echter aan de verklaringen van de getui gen en verklaarde de juffrouw schuldig aan het haar ten laste gelegde. Verdachte heeft een veel te lange tong en heeft al heel wat ruzie in haar omgeving teweeggebracht. Den heelen dag hangt ze in de deur om het doen en laten van haar geburen te becritiseeren. Nu is de kruik echter gebarsten en er moet maar eens een ge voelige straf worden opgelegd. Hevig geagiteerd beklaagde de verdachte juffrouw, zich dat men tegen haar samen span de. De Politierechter maakte echter een eind aan de zaak door haar conform de eisch te ver- oordeelen. De 26-jarige schilder K„ die verleden week door een rechercheur op de binnenplaats van de H. B. S. aan het Santpoorterplein werd ge snapt heeft behalve de reeds door ons gepubli ceerde inbraakjes bekend er nog een aantal op zijn geweten te hebben. In den nacht van 17 op 18 December 1932 maakte hij op de Garenkokerskade een geld kistje buit. Op 24 Januari 1933 ontvreemdde hij in de Olmenstraat een spaarbusje met 27 en een spaarpot met 7. Den 21 October 1933 doorzocht hij een huis in de Pegasusstraat, waar hij echter niets,van zijn gading vond. In de Merovingerstraat volgde den 31en Oc tober een poging tot inbraak. Bü deze poging bleef het. In de koude Decembermaand van dezelfde jaar was de Hyacintenlaan aan de beurt. Hier viel hem een geldkistje met papieren ten prooi. Een inbraakje in de Lucas Meyerstraat in den nacht van 22 op 23 Januari 1.1. bracht een gouden ring en 5 op. Den laatsten dag van Januari d.a.v. maakte hij in een perceel aan de Kempstraat wederom een geldkistje met papieren buit. Op aanwijzing van den verdachte heeft de politie naar dit laatste geldkistje Zaterdagmid dag gedregd in de Garenkokers vaart Dit geld kistje is daar uit het water opgehaald. Tenslotte heeft hij nog bekend, dat hij op 15 October j.l. op de Maandagmarkt gepoogd heeft zich van een portemonnaie van een on bekende vrouw meester te maken. In totaal heeft de verdachte nu bekend, dat hij schuldig is aan een vijftiental diefstallen met braak of een poging daartoe. Gelukkig dus maar dat de man nu onscha delijk is gemaakt. Wie weet wat hij anders nog meer „uitge haald" zou hebben. Bij kapelaan De Wit kwamen nog in: 1.ƒ0.50, ƒ0.25. Kranslegging Als een hulde aan den heer dr. A. Borgman, eersten directeur van de jubileerende H. B. S. A aan de Raaks werd gisterenmiddag namens oud-leerlingen een krans op zijn graf op de Algemeene Begraafplaats aan de Kleverlaan gelegd. De omstandigheden in aanmerking ge nomen, was de opkomst der oud-leerlingen zeer groot. Ook de directeur van de jubileerende H. B. S„ Ir. Voorzanger, en leeraren waren aan wezig De heer Ir. H. Vis hield bij de krans legging een rede, waarin hij uitvoerig de ver diensten en eigenschappen van den overledene schetste. Dr. Borgman was niet alleen onze eerste directeur, aldus spr., maar bovendien onze groote, trouwe vriend, ons lichtend voor beeld, waartegen wij naar hartewensch kon den opzien. Hij imponeerde ons, niet door ons schrik in te boezemen, maar door ons te leiden zonder dat wij de trekkracht, de spanning in die hand gevoelden. Hij had ons lief en zag de groote mogelijkheden, die onze jeugd bezat. Hij was oneindig veel meer voor ons dan goed. Zijn kennis was veelomvattend, maar die kennis maakte vooral indruk op ons, omdat hij met een enkel woord ons het verband der dingen kon doen zin. Hij was een ruim man, ruim van hart en karakter,en trachtte zijn leerlingen ook tot ruime menschen op te voe den. Hij gaf ons de ruimte in zijn school en ook na schooltijd. Dr. Borgman was waarlijk een groot man. Deze krans, zoo zeide de heer Ir. Vis, terwijl hij 'n grooten krans op het graf van dr. Borgman legde, is het symbool van den band, die ons met hem bindt. Zijn geest leeft voort in de harten van al degenen, die hij mede gevormd heeft. Vervolgens legde ook de heer dr. G Smits, oud-leeraar van de H. B. S. A een bloemstuk op het graf. Tenslotte hield de heer J. Kal, als voorzit ter van de jubileum-commissie een toespraak, waarin hij eveneens de uitstekende hoedanig heden van dr. Borgman in het licht stelde en zeide, dat de overledene onvergetelijk zal blij ven voor allen, die hem hebben gekend en zelfs voor hen, die hem persoonlijk nooit gekend hebben, maar alleen door de lof van anderen hebben leeren waardeeren. De eenvoudige plechtigheid maakte op de aanwezigen een diepen indruk. In de ts. Liduinakerk hield de Weleerw. heer H. de Greeve Zondag j.l. een liefdadigheidspre dikatie, waarvan de opbrengst ten goede komt aan de armen der parochie. De open schalen brachten f 770 op. In de St. Bavo-parochie te Heemstede preekte pater A. Akkermans, die deze ,week naar zijn Missie vertrekt, voor de missie. De collecte bracht f 378.50 op. Op verzoek van vele leden wordt de buiten gewone algemeene vergadering van de Gfbote Houtstraat Vereeniging op Dinsdag 30 October a.s., een week uitgesteld en dus gehouden op Dinsdag 6 November. De R. K. Esperanto-Jeugd-cursus (Parochie H. Hart v. Jezus) op Donderdag I November &A. vervalt wegens het feest van Allerheiligen. is onze „Omroeper". Eiken avond weer opnieuw spreekt hij in 75.000 gezinnen, waar hij steeds sen trouw gehoor vindt. Zaken-Omroepers 50 ct. per regel. Particuliere Omroepers 20 ct. per regel. Betrekkingen (gevraagd en aangeboden) 10 ct. per regel Men schrijft ons: Zondag had in verband met het feest van Christus Koning in de St. Jan Parochie een K.j.C.-dag plaats. 's Morgens in de H. Mis van half acht waren de geheele parochieele Jeugdbeweging ,de ver kenners, de Kruisvaartafdeeling en de St. Jansgroep, aanwezig en beantwoordden geza menlijk den priester aan het altaar. Na de alg. Communie vereenigden allen zich aan het feestelijk ontbijt in het Jeugdwerk gebouw aan het Teylerplein waar men zich in een blijde opgewekte stemming een en ander goed liet smaken en de diverse toespraken ge tuigden van een uitstekende verstandhouding tusschen de leiders en de jongelui. Om kwart voor tien waren allen weer tegenwoordig bij de Hoogmis waar de verschillende gezangen door de jongelui werden gezongen, 's Middags van 3 tot 5 uur hadden voor de leden van de Kruis vaart diverse wedstrijden plaats waarbij fraaie prijzen konden worden uitgereikt. 's Avonds om 7 uur werd een plechtig Lof gecelebreerd waarna ten slotte te 8 uur een Oudersavond werd gegeven voor de Kruisvaart Afdeeling, waar een aantal adspirantleden werd geïnstalleerd, dat plechtig trouw aan de wet beloofde. Vervolgens werden door de 4 bans diverse demonstraties en spreekkoren gegeven hetgeen correct en vlot geschiedde. De ouders der jongelui, de geestelijkheid en verdere parochieele autoriteiten waren dan ook enthousiast over de prestaties der jonge Kruisvaarders die meermalen een hartelijk ap plaus in ontvangst hadden te nemen. Resumeerend kan worden gesproken van een uitstekend geslaagden K.J.C.-dag voor alle groepen der parochie in het algemeen en de Kruisvaart-afdeeling (de kerngroep) in het bijzonder. De Verkenners hadden na het Lof in het Hoofdkwartier aan de Oostevest: Kampvuur met uitreiking der prijzen, voordrachten, yells en verrassingen. Tot laat in den avond vond men de K. J. C. van St. Jan in haar gelederen. Zooals uit de advertentie in dit nummer blijkt, zal de alom bekende A. N. W. B.- Toeri'stenbond voor Nederland, op 31 Oct., 1 en 2 Nov. een tentoonstelling van zijn werk en filmavonden organiseeren. Dat de A. N. W. B. een instelling van alge meen nut is en eigenlijk de vriend van iedereen, die het toerisme beoefent, hetzij per auto, fiets, motor, trein, boot, te voet of te paard, van iedereen ook, die deelneemt aan het verkeer op de wegen, mag algemeen bekend worden ge acht. De A. N. W. B. is gegroeid van Wielrijders- bond tot algemeenen Toeristenbond. De Bond ontwierp in 1913 den eersten Bonds- wandelweg en heeft er thans een groot aantal in verschillende deelen des lands uitgezet. Dat ons land verlost is van tollen is voor een niet gering deel te danken aan den A. N. W. B. Ontzaglijk veel heeft de Bond gedaan voor de verbetering van het Nederlandsche wegennet en voor het aanleggen van rijwielpaden, waar mede tienduizenden gemoeid zijn geweest. Hoezeer en op hoe velerlei wijze de A.N.W.B. heeft gearbeid voor de verkeersveiligheid, is velen bekend: wie het niet mochten weten, zul len dit kunnen vernemen op beide genoemde dagen. Het behoud van natuurschoon maakte al jaren een belangrijk deel van het werkprogram van den A. N. W. B. uit. Iedere toerist en weggebruiker vindt zijn be lang bij den A N. W. B. veilig. Hij weet, dat deze Bond de oudste en beste geoutilleerde ver eeniging is op het gebied van toerisme te land en te water, dat hij banen effent en veilig maakt, en het ideëele genot van reizen en trekken verschaft op een wijze, die bewondering en erkenning heeft gevonden. De reisinlichtingen en reisplannen en voor buitenlandsche tochten daarenboven de onmis bare grensdocumenten, die hij verschaft, geven den toerist een bron van genot en gemak. De Bondsbelangen zijn Volksbelangen gewor den, zoodat bevordering van de belangen, die de A. N. W. B. voorstaat, identiek is met de be vordering van de belangen, welke heel de natie raken en ten goede komen. Daarom raden wij iederen automobilist, motorrijder, wielrijder, voetganger, watertoerist, ruitertoerist, alsmededen koetsier, den voer man, den landbouwer kortom ieder, die van land- en waterwegen gebruik maakt, hetzij voor genoegen, hetzij voor beroep of bedrijf, de ten toonstelling of een der filmavonen te bezoe ken. Geboren: 26 October: H. J. v. d. Dussen Van Heteren, zoon; 26 October L. Meijer Overweel, zoon; 27 October, C. PusVan Veg- gel, dochter. Overleden: 27 October, H. de LugtDe Nobel, 58 jaar, Vrouwehekstraat; 26 Oct. J. Stilkenboom, 57 jaar, Gasthuisvest. Personalia Mej. Aki Kroon is benoemd tot kweekelinge met acte aan schooi C„ hoofd de heer K. Tinholt. Mooie opbrengst De door de afdeeling Bloemendaal van den Chr. Nat. Werkmanbond gehouden bazar ten bate van het Bloemendaal - sche Crisis-comité, heeft, hoewel hiervan aan vankelijk weinig succes verwacht werd, toch nog de som van ƒ613.09 opgebracht. Ditb edrag is aan het plaatselijk crisis-comité afgedragen. Woningbouw herleeft 'In de wegens finan- cieele moeilijkheden veroorzaakt stopzetting van den woningbouw aan de Minister C. v. d. Lin destraat komt met ingang van heden (Maan dag) een voor velen gelukkige oplossing. De werkzaamheden worden namelijk hervat. De verkooping van het woningcomplex welke whs bepaald op 8 November a.s. komt hierdoor te vervallen. Gouden echtpaar Vandaag viert het echt paar Geuskens-v. d. Putten zijn gouden huwe lijksfeest. Hedenmorgen werd dit feest begon nen met een H. Mis in de parochiekerk aan het Valkenburgerplein. Reeds in de morgenuren ontving de oudjes talrijke schriftelijke en telegrafische geluk- wenschen, terwijl verschillende vrienden en be kenden hen persoonlijk kwamen complimentee ren. Zittend tusschen een schat van bloemen en omgeven door vele kindere nen kleinkinderen werden nog een opgehaald de herinneringen aan de jaren van vroeger. Opgewekt zijn zij nog, zij spreken nu al over hun a.s. diamanten feest. Onder de verschillende cadeaux prijken eeni ge fraaie fruitmanden, een extra feestelijk cachet gevend aan de woning. Hoewel het aanvankelijk de bedoeling was een eerepoort op te richten, werd van dit plan afgezien, omdat een envelloppe met inhoud meer nuttig effect opleverde, en de oudjes daarvan naar eigen goeddunken iets konden aanschaffen. Hedenavond om 8 uur zal de Harmonie „Eensgezindheid" het gouden echtpaar aan zijn woning, Lombokstraat 15, een serenade bren gen. Nu, aan belangstelling zal het in deze volkrijke buurt zeker niet ontbreken! Motorfiets geslipt. Zaterdag heeft op den nieuwen weg Amsterdam-Veslen een ongeval plaats gehad. Een bewoner uit Bergen slipte met een motorfiets (hulpmotor) en sloeg tegen den grond. Een automobilist vond den onge lukkige en spoedde om hulp. Dr. Boosman en de politie uit Velsen waren spoedig ter plaatse. Daar men vermoedde dat de man inwendige kneuzingen had bekomen, werd hij per zieken auto naar het Ziekenhuis te IJmuiden-Oost vervoerd. Na een onderzoek aldaar is hy later naar zyn woning te Bergen overgebracht. Alg. Ver. voor Bloembollencultuur. De plaatseiyke afdeeling van bovengenoemde ver eeniging vergaderde in café ,,Boerhaave", on der voorzitterschap van den Heer P. A. van Reisen. Tot afgevaardigden naar de Alg. jaarver gadering werden benoemd de heeren P. v. d. Nouland en P. A. van Reisen en tot plaatsver vangers de heeren G. M. Prins en C. J. Zon neveld. De candidaatstelling voor leden van het hoofdbestuur kwam vervolgens ter sprake. De heer H. J. Vester wilde naar voren brengen in de vacature-Jos. Braam den voorzitter dezer afdeeling, den heer P. A. van Reisen, welk voorstel onder applaus werd ontvangen. De heer P. v. d. Nouland ziet liever de heeren J. Nüssen te Santpoort en Adr. v. d. Berg te Anna-Paulowna. Na stemming werd in de vacature Jos. Braam met overgroote meerder heid candidaat gesteld de heer P. A. van Reisen te Voorhout, terwyi in de vacature-Kooij de heer A. v. d. Berg te Anna Paulowna candidaat werd gesteld. Saneeringsmaatregelen Allereerst werd ter sprake gebracht hetgeen te dien aanzien in den beschrüvingsbrief wordt weergegeven. Het hoofdbestuur verwacht een uitspraak op zyn antwoord op drie gestelde vragen. 1. Moeten de maatregelen tot beperking van de teelt gehandhaafd blüven? De heer v. d. Nouland besprak in den breede de houding van het hoofdbestuur inzake de door hen ge dane stappen by de ministers en wat daaraan voor de teelt verbonden is. In dit debat mengen zich nog de voorzitter en de heer C. J. Zonne veld. De heer v. d. Nouland was voorstander, het te laten zoo het is. De voorzitter wilde met het idee, vervat in de Hobaho, meegaan en naar keuze van den kweeker te compenseeren de vroege en darwintulpen. De heer Zonneveld wilde alle tulpen bijeen houden zonder eenige scheiding. Ook de heer G. M. Prins mengde zich nog in de besprekingen en merkte op, dat tusschen de geopperde gedachten van de heeren Zonneveld en den voorzitter geen verschil be staat. Nadat nog breedvoerig de aandacht werd ge- wyd aan de beide volgende vragen, n.l. moeten de minimumprijzen gehandhaafd blijven? en biyven maatregelen ter controle van den uitvoer noodzakelijk?, besloot de vergadering met alge meene stemmen aan de buitengewone algem. ledenvergadering het volgende voorstel voor te leggen: Den minister van Economische Zaken het volgende te verzoeken: a. De minimumprijzen voor het binnenland te doen vervallen doch daarvoor te stellen een garantieprijs voor het overschot. b. Deze garantieprijs voor 100 pet. uit te keeren. c. De overname te doen geschieden op 1 De cember per H.L. mand volgens vastgestelde maten zonder kwaliteitskeuring; of de over te nemen bollen in kassen te verdeelen en uit te betalen op de basis van de minimumprijzen van heden. d. De hyacinten in de maten 1314 c.M. eveneens te doen overnemen tegen garantieprijs. Als toelichting werd aan dit voorstel toe gevoegd: a. Door afschaffing van minimumprijzen en daarvoor stellen een garantieprijs komt de handel in het binnenland vrij, wat het zaken doen zeer zal vergemakkelijken en tevens be vorderen, terwyi tegeiykertyd de controle hierop komt te vervallen. b. Door het uitbetalen van een garantieprys met 100 pet. zal het verkoopen hieronder ten eenen male onnoodig zijn daar de vastgestelde prijs wordt verzekerd. c. 1 December als datum van overname lijkt ons wel juist daar de handel dan toch als af- geloopen mag worden beschouwd. By overname per V2 H.L. mand wordt de keuring op de maten vereenvoudigd, terwijl de aanvoerder oolc ten volle betaald krijgt datgene wat hem rechtens toekomt by een beter gewas. Door het achter wege laten der kwaliteitskeuring vervallen veel moeiiykheden en onbillijkheden, want het klinkt toch te dwaas wanneer men eerst weken moet stoken voor hyacinten, daarna uitzoeken en ter plaatse bezorgen alwaar ze na controle in vele gevallen nogmaals moeten worden na gezocht, de schimmel moet worden afgeveegd, en dan eindelijk na herkeuring worden goed gekeurd om, schrik niet, vernietigd te worden. De onbillijkheden hiervan kan een ieder ge makkelijk vaststellen, terwijl de kosten ten deze niet gering dienen te worden geschat en dit alles kan hierdoor achterwege blijven, terwijl het voortbestaan hiervan tijdens fraudes nog talryker zal doen worden. Bovendien is er dit groote voordeel nog aan verbonden, dat dan de beste bollen naar het buitenland gaan (thans worden ze voor de regeering bewaard) en het minderwaardige en slechte goed dan wordt ingeleverd terwyi anders de rommel en het uitschot nog worden afgebroeid en ons vak in het voorjaar nog wordt beconcurreerd. Alle deze grieven en onbillykheden, tevens een ontzagiyke controle, worden hiermede opge ruimd. d. Daar deze maten van hyacinteh kunnen dienen om te worden opgeplant in buitenland. De belangrijke vergadering werd besloten met een dankwoord van den voorzitter. Brand. Gisternacht werd aan het bureau van politie kennis gegeven, dat er brand was uitgebroken aan de Visschershaven. Nadat de brandweer hiermede in kennis was gesteld bleek dat er brand was ontstaan in de visch- rookery van J. G. aan de Loggerstraat. Een gedeelte van de rookery is in vlammen opge gaan. Door het spoedig optreden van de brand weer is erger voorkomen. Vermoedelyk tengevolge van het overslaan van vonken geraakte het hekwerk, dat op het dag lag van een perceel aan de Midden havenstraat, ook in brand. Dit werd echter gebluscht. De politie stelt een onderzoek in. Byiiggers tengevolge van den storm. Ten gevolge van den Westerstorm, welke Zaterdag woedde, zijn de koopvaardijschepen, welke naar zee zouden vertrekken alle als by liggers naby de greote sluis biyven liggen. Het Duitsche visscherypolitievaartuig „Elbe" kwam als by ligger binnen en meerde aan den Toeristen steiger, Sociëteit „St. Bavo" Erma's Poppenspel, half 3 uur. Gemeente Comeertzaal Middagconcert door de H. O. V., half 3 uur. Stadsschouwburg Fritz Hirsch Operette „Schön ist jeder Tag, den du mir schenkst, Ma rie Louise". Palace „Anny en Anny". Op het tooneel: Janina en Cesar Lasorow, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor „Rothchild", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo'' St. Caecilia, 8 uur Alberdink Thijm, 8 uur Afdeeling Grafische Bond, 8 uur Rechtkündigbureau, 8 uur Cursus R. I-C. Volksbond, 8 uur Bestuur Overheidspersoneel, 8' uur Ledenvergadering melkhandelaren „St;. Jozef", half negen Bestuur Trampersoneel, 8 uur. Gemeentelijke Concierzaal Concert H.O.V., kwart over 8. Café-restaurant Brinkmann Alg. vergade ring Groote Houtstraatvereeniging, half 9. Frans Halsmuseum Tentoonstelling van werken van H. van Steisnwyck, van 105 uur. Palace „Anny en Anny" op het too neel: Janina en Cesar Lasorow, 7 en 9.15 uur. Luxor „Rothchild", 7 uur (doorloopende voorstellingen). „Morgen, meneer. U rookt ze maar weer fyn. Fijr. sigaartje, meneer. Sjonge, wat zit daar een geur aan. Heb u er nog veel van? Wat moet je nu in zoo'n geval doen? Vooral, als je er dien oolyken snuit van dien dikken jongen witkiel by ziet? Waar ik het aan verdiend heb weet ik niet, maar als hij my ziet in of buiten het Centraal Station, altijd kryg ik een tikje aan zijn pet. Nu is het mogelijk dat hy daardoor sinds lang zyn aanval heeft voorbereid, daf. zoo iets bij zijn strijdplan hoort, dat hy op die manier tob meer vriendschappelyke verhoudingen is willen komen, dat ik of liever mijn sigarenkoker het slachtoffer is geworden van een langgerekt handigheidje. Waarschijnlyk zyn er nog meer slachtoffers van zyn vriendelijke beleefdheid en zorgt hij dat hy op die manier de geheele week vrij rooken heeft. Hoe het ook zij, ik heb respect voor dien snuiter en gun hem van harte vry rooken, als hij het met een breeden glimlach en een tikje aan zyn pet kan klaar spelen. Ja, werkelyk, ik geniet van zulke typen. Zulke „zakenlui" rijn eigenlijk te zakelyk om witkiel te blyven. Ik stel me voor dat ze ook gladde kooplui zouden zyn. En, ik, die op dat gebied nog erg groen ben, leer ook nog wat van die gladdekkers, 't Is alleen een beetje vernederend dat hy o.a. my uit al die duizenden reizigers als een onnoozei slachtoffer heeft uitgezocht. Waarlijk, je leert van zulke kerels. Ik dacht zoo by my zelf: „Jongen, als jy nu eens hier of daar een suikeroome uitpikt en je gaat hem geregeld eens vragen hoe het met zijn rheu- matiek gaat enz. Je kan nooit weten." Maar om zulke bezoeken af te leggen, moet je eerst een adres hebben. En ik kan toch moeilijk aan een kerkdeur byv. slachtoffers gaan uit zoeken. Neen, ik heb maar één hoop en dat ls dab een of ander suikeroome of suikertante met of zonder rheumatiek zoo verlangend wordt naar een glimlach van Pater Liefhebber daf hij (zy) mij een uitnoodiging zendt of een dringend ver zoek om eens te komen glimlachen. Maar ze moeten natuurlyk begrijpen dat ik niet voor niets kan komen lachen en hoe sterker de aan sporing hoe breeder de glimlach. Father LEFEBER. St. Bonifacius: Missiehuis. Hoorn, postrek. 120937. U kunt ons ook helpen door ons geld te geven tegen rente zoolang u leeft. De Hooge Raad heeft heden arrest gewezen in de zaak van mej. F. S„ wethoudster der ge meente Zuid- en Noord-Schermer, ten aanzien van wie de rechtbank te Alkmaar valschheid in geschrifte bewezen heeft verklaard docr het valschelijk opmaken van een bevelschrift in verband met de uitbetaling van werkverschaf- fingsgelden. De rechtbank veroordeelde de wethoudster tot een geldboete, welk vonnis door het ge rechtshof te Amsterdam werd bevestigd. De hooge Raad heft heden het tegen dit ar rest ingestelde cassatieberoep verworpen. IJMUIDEN, 29 Oct. Ryksvischafslag. Tarbot 4875 cent per K.G. Griet 12-0023.00 per 50 K.G. Tong 0.681.10 per K.G. Groote Schol 20.00, middel Schol 21.00—23.00, Zetschol 18.00 19.00, kleine Schol 6.10—16.00, Schar 4.90—9.00, Tongschar 22.0027.00 per 50 K.G. Rog 15.00 19.00 per 20 stuks. Vleet 2.002.33 per stuk. Pie terman en Poon 2.106.00, groote Schelvisch 14.0024.00, middel Schelvisch 12.0019.00, kl. midd. Schelvisch 9.0014.00, kleine Schelvisch 4.35—11.00, per 50 K.G. Kabeljauw 35.00—64.00 per 125 K.G. Gullen 3.2015.50 per 50 K.G. Leng 0.501.20 per stuk. Heilbot 0.630.90 per K.G. Wyting 1.40—5.90 per 50 K.G. Koolvisch 1263 cent per stuk. Makreel 4.006.20 per 50 K.G. Versche Haring' 0.603.00 per kist. van de heden aan den Ryksvischafslag aange komen STOOMTRAWLERS Henriette Jacoba 320 manden 2250.—, Luther 800 manden 3360.—, Christine 520 manden. 3170Neptunus 160 manden 1440—, Marga- retha 175 manden 1140—, Turkoise 80 manden 1330Roode Zee 80 manden 1330.—, Eem- mond 400 manden 2780.—, Adriatio 460 manden 3130—, Holland 2 95 manden 1290.—, Penelope 110 manden 1640Maria 350 manden 2400 Alkmaar 500 manden 3030Silvain 280 man den 2250.—, Jul. Streif 100 manden 1550.—, Ma ria Elisabeth 105 manden 1450.—, Eli Cheni- viere 150 manden 1170.Claesje 550 manden 3200.—. LOGGERS K.W. 175 450.—, K.W. 160 470—, K.W. 178 340.—, K.W. 78 950.—, K.W. 89 820.—.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2