R.K. Arbeiders demonstreeren De film en het brandgevaar Het half millioen van de demagogie Boerderij in asch PARTICULIERE TOONINGEN BEDREIGD CONCERTGEBOUW VOL MAANDAG 29 OCTOBER 1934 Speculatie op de onna denkende menigte Na het Eucharistisch Congres Overdreven onrust Recht en liefde Ter herdenking van den 125sten geboortedag van Petrus Donders hield Pater v. Grinsven voor diens geboortehuis te Tilburg Zaterdag een predikatie Het feest van Christus Koning aan boord der ,yFlandria luisterrijk gevierd Van een wagen gevallen Een actie van cultureele vereeni- gingen ten gunste van de film De Bruyn en Andriessen ver dedigen de eischen van het Werkliedenverbond In het Concertgebouw Rede A. C. de Bruyn Economische oorlog W erkverschaffing Ook te 's Bosch TERUG VAN DE KERMIS Bewoners vonden huis in vlammen Postvluchten Het petitionnement voor meer steun aan de werkloozen haalde over het half millioen handteekeningen en volgens den voorzitter van het N.V.V. „wet tigt deze uitkomst de hoop, dat het totaal aantal handteekeningen de 500.000 zal over schrijden." Zoo tenminste bericht de Ar beiderspers. Huis aan huis dragen roode werkloozen het petitie-blaadje onder den titel „Wij vragen gehoor." Het is er heelemaal op in gericht, om op het medelijden te werken en ook de handteekeningen van niet-so- cialisten te werven. Die worden er dan ook in menigte op gezet, want de schijn is aan de petitie gegeven alsof ze met medewer king van pastoors en dominé's geschiedt. Wat zal een christelijk gezin doen, dat een verzoek tot onderteekening krijgt, aldus ingeleid door een met een schijn van in stemming in het blaadje gememoreerde mededeeling van den „weleerw. heer J. Langendijk, kapelaan van den H. Willi- brordus buiten de Veste te Amsterdam." „Er is in vele harten door dezen maatregel een zekere verbittering geslopen. Zelfs van de meest godsdienstige werkloozen maakt zich thans een zekere moedeloosheid mees ter. En dat is te begrijpen, want heel veel van deze menschen zien geen uitkomst meer voor de zich opstapelende moeilijk heden. Niet alleen zijn de steunbedragen zoodanig gedaald, dat zij in vele gevallen ontoereikend zijn om aan alle noodzakelijke gezinsbehoeften te voorzien, maar boven dien opent zich voor hen geen enkel per spectief meer, dat hoop kan geven." De misleide en medelijdende vader of moeder, ook in katholieke gezinnen, niet te best op de hoogte met de kleur van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigin- gen, zal natuurlijk gaarne zijn handteeke- ning zetten onder een petitie aan de Re geering, om in den winter wat meer voe ding en dekking en een geldelijk toeslagje te verstrekken aan de hulpbehoevende werkloozen, want: „Landgenooten, van wel ke kleur of richting, van welk beginsel of geloof, van welken stand gij ook zijt," enz. De ensceneering van dit petitionnement is een speculatie op de onnadenkende me nigte voor de aan eigen propaganda den kende sociaal-democratie. Pastoors en do minees worden meegenomen om voor de S.D.A.P. aan de deuren te kloppen. Ook zullen de heeren Albarda en Kupers niet verzuimen, om bij de begrootingsdebatten te paradeeren met het half-millioen, dat dezen oproep aan de Nederlandsche Re geering heeft onderteekend: Ondergeteekenden, allen Nederlanders boven 21 jaar, dringen er, in verband met den grooten nood onder de werkloozen, bij Uw Regeering op aan, spoedig maatregelen te treffen tot: 1. verhooging van de thans algemeen te laag geachte steunnormen; 2. verhooging der percentages, in het bij zonder voor de arbeiders met lage loonen en groote gezinnen; 3. verstrekking van een toeslag op de uitkeeringen gedurende de wintermaanden; 4. verstrekking op ruimere schaal van kleeding en dekking aan de werkloozen; 5. ruimere beschikbaarstelling van goed- koope boter, en beschikbaarstelling van goedkoope aardappelen; 6. hulp aan de jeugdige werkloozen door arbeid of steun. Ongetwijfeld zal de „roep uit het volk" in een motie met politieke pointe worden omgezet. En speculeerende op de ontevre denheid tegen het Kabinet-Colijn en de democratie in de christelijke partijen zul len de voorstellers een meerderheid trach ten te vormen. En wee, wie zich tegen wat meer voeding, kleeding en dekking van werkloozen midden in den winter verklaart. De demagogen zullen den tegenstemmer uitspelen als een socialen onbarmhartige, wien zijn houding moet worden ingepeperd tegen de nieuwe verkiezingen. Natuurlijk zullen de christelijke partijen aan deze demagogie niet meedoen. Aan looze beloften hebben de werkloozen niets, men moet ze kunnen inlossen. Ongetwij feld zijn in de petitie verlangens vervat, die ook in christelijke kringen leven. Maar dezen willen minder negatief en met ver mijding der demagogie deugdelijker hel pen. Ze blijven op het Kabinet-Colijn al hun invloed uitoefenen voor werkverschaf fing en constructieve politiek. Het is trou wens een feit, dat in de vaststelling der steunnormen de steun in vele gevallen zoo dicht het loon nadert, dat de prikkel tot werk, gegeven de traagheid van de men- schelijke natuur, zijn effect verliest. Met name de R. K. Staatspartij komt voor meer activiteit van het Werkfonds op, meer industrialisatie en het scheppen van loonende arbeid. Dezer dagen pu- bliceeren wij een uitgewerkt plan voor het betrekken van 50.000 werkloozen aan der- gelijken arbeid. Ook met de verlaging van het indexcijfer, de huren en andere lasten moet de massa geholpen worden. Wat in het bijzonder de werkloozen be treft zou tot zekere grens de bepaling moe ten worden opgeheven, dat twee derde worden afgetrokken van bijzondere ver diensten of de hulp door particuliere lief dadigheid. En opnieuw zou eens de vraag moeten worden bezien, of ook onder de Werkloozen zelf niet een rechtvaardiger en effectiever verdeeling van de gelden uit openbare kassen ware te verkrijgen door individueele uitkeering. Maar de groote hulpbron blijkt werkver schaffing. De financiering daarvan is niet een eenvoudig vraagstuk, vooral als zij uit nieuwe belastingen moet worden gepompt. Een meer aanlokkelijke oplossing ware het uitschrijven van een groote leening te gen een laag percentage van 2 of VA pro cent, liefst een premieleening met kleine coupures. Wanneer enkele leden van den ministerraad over zekere gemoedsbezwaren konden heenstappen schreven wij reeds zou zulk een premieleening het meest aanbevelenswaardig zijn. Een leening voor arbeid, met een aanlokkelijk winstkansje en een doelmatige reclame: het succes is bij voorbaat verzekerd. In onzen gedach- tengang zou het bedrag van zulk een lee ning zich niet tot één of twee honderd millioen moeten beperken, opdat een groot plan van werkvoorziening, zeg voor drie jaren, zou kunnen worden opgezet. Onze redacteur aan boord van het s.s. „Flan dria" seint per Scheveningen-Radio: Met groote plechtigheid is Zondag aan boord van het sjs. „Flandria" van den Kon. Holland- sche Lloyd, waarmee de Nederlandsche deelne mers aan het Eucharistisch Congres te Buenos Aires naar het vaderland terugkeeren, het feest van Christus Koning gevierd. Des morgens las deken Van Oppen in de hut van den Aartsbisschop de H. Mis. Vanaf zijn ziekbed volgde Mgr. dë heilige handelingen. Na de H. Mis bracht Deken van Oppen de H. Com munie aan Pater Duynstee, die, lijdend aan rheumatische aandoeningen, eveneens het bed moet houden. Zooals eiken Zondag werden in de kleine scheepskapel de vroegmissen gelezen. Van acht tot tien vereenigde men zich in de leeszaal, waar het Allerheiligste werd uitgesteld. Na aanbidding, afgewisseld met zang, las Z. H. Exc. Mgr. dr. J. W. G. Lemmens hier een plechtige H. Mis. Zondagmiddag ontving de Aartsbisschop on zen redacteur aan zijn ziekbed. Namens den lezerskring van de V. K. P. bracht deze de beste wenschën over tot algeheel herstel van Mgr. Monseigneur dankte hartelijk en verzocht allen in het vaderland, in medeleven vereenigd, zijn hartelijke groeten over te brengen. De toestand van den Aartsbisschop blijft vooruitgaan. Donderdagmiddag is de 20-jarige ongehuwde landbouwer E. G. Kadijk, wonende te Maarhui zen, gem. Winsum, te Schouwerzijl van een wa gen, geladen met pakken stroo, gevallen. Met ernstige verwondingen werd de man naar zijn woning vervoerd, alwaar hij heden is overleden. De pauselijke Legaat, geknield voor het Allerheiligste, dat te Buenos Aires in de sluitingsprocessie op een met bloemen ver sierden wagen werd meegevoerd Nog steeds is men niet uitgepraat na den brand te Hilversum. Het ongeluk was te droevig, demonstreerde te duidelijk de verschrikkelijke mogelijkheden om reeds nu ver geten te worden. Het is alles zoo goed te be grijpen, dat men maatregelen wenscht te ne men, die een weede ramp kunnen voorkomen. In verschillende milieu's heerscht echter de vrees, dat de maatregelen die genomen zullen worden, meer kwaad dan goed zullen doen, omdat zij hun doel zullen voorbijstreven. Het is inderdaad niet uitgesloten, dat dit zal ge schieden. Reeds nu heerscht er een chaos ten aanzien van de filmvertooningen met koffer- kino's. Niet alleen hebben de meeste autori teiten verboden met welke apparaten dan ook te draaien buiten een afgesloten cabine, maar bovendien heeft men hier en daar zelfs de smalfilm verboden, hoewel deze onbrandbaar is. En zoo begrijpt men, dat de ondernemingen, die er hun werk van maken met films rond te reizen, thans vrijwel op non-actief komen te staan. Er zijn in ons land eenige honderden plaatsen, die geen bioscoop hebben. Het is niet onmogelijk, dat de wereldlijke en geestelijke au toriteiten aldaar niet treuren over dezen toe stand en de film er zoo lang mogelijk zullen weghouden. Niettemin zullen zij het toch op prijs Zondag is de hoofdstad getuige geweest van een demonstratie der R. K. arbeiders ter ondersteuning van de wenschen door het R. K. Werkliedenverbond in een tweetal aan den Raad van Ministers gerich te adressen neergelegd. Te 1 uur stelde zich bij .het Volksbond gebouw aan de Derde Hugo de Grootstraat een stoet op, waarin nagenoeg alle bij de R. K.Standsorganisatie van werklieden aange sloten organisaties met een groot aantal leden en hun vaandels vertegenwoordigd waren. Begeleid door een politie-escorte van ruiters, manschappen te voet en leden der motor brigade, dit alles onder leiding van inspecteur Harrebomeé trok de stoet in de volmaaktste orde naar het Concertgebouw. In den stoet werden verschillende doeken meegevoerd welke leuzen van het Verbund in duidelijke letters den volke verkondden Een drietal muziekkorpsen liep in den stoet mee en speelde pittige marschen. Te omstreeks twee uur opende de voorzitter van den R. K. Volksbond, de heer W. Stein- metz, de vergadering met den Christelijken groet. Wij zijn hedenmiddag door de straten gegaan als kruisdragers, die aan vriend en tegenstan der hebben willen laten zien dat Christus or.ze koning is en blijft in onze harten, in onze huis gezinnen. Dat Hij ook Koning moge zijn va'; deze maatschappij, is een van de redenen waar om wij zijn opgetrokken. Behoud en herstel van de materieele, maar ook van de moreele weerkracht van ons volk, dat is het waarop wij bij den Raad van Mi nisters willen aandringen. Wij willen uitdrukking geven aan ons ver trouwen in de geestelijkheid en in de leiding van de R. K. arbeidersbeweging, in welse wij den voorzitter van het R. K. Werkliedenver bond, den heer De Bruyn, willen danken voor al hetgeen door zjjn stagen arbeid is ver richt. (Applaus). Wfj willen geen verzet aankweeken, maar moeten stellen, dat van tijd tot tyd een film, met goed inzicht gekozen, aan de bewoners vertoond kan worden, zooals ook de zeer vele onderwijsinstituten, vereenigingen enz. hun jaar- lijksche filmvertooningen wenschen te genie ten. Welbeschouwd zijn het juist deze filmver tooningen, die de meeste cultureeie kansen bie den, daar zij voor het grootste deel niet ge organiseerd worden om er geld aan te verdienen, maar om hoogere motieven. De verwarring, die na Hilversum in het geheele land heerscht en die voor een goed deel is toe te schrijven aan onbekendheid met de werkelijke gevaren, maakt het juist dien cultureelen filmvertooningen bij zonder moeilijk. Vandaar dat een viertal organisaties, die hun cultureele belangen bedreigd achten, de handen ineen hebben geslagen en een commissie heb ben gevormd, bestaande uit de heeren K. Polderman, R. Hagoort, P. Brouwer en H. E. Temme, resp. vertegenwoordigend het Instituut voor Arbeidersontwikkeling, de Ned. Christelijke Filmcentrale, de Katholieke Sociale Actie en het Nut van 't Algemeen. Deze commissie ver gaderde dezer in De Kroon te Amster dam, waarbij ook de pers was uitgenoodigd om kennis te nemen van de bezwaren, die ge noemde vereéniging hebben ten aanzien van de huidige maatregelen. De heer Polderman gaf een uiteenzetting van de meening der organisaties. Reeds eer was een commissie ingesteld uit de Brandweervereeniging, welke commissie zich verklaarde tegen de nitro-cellulose film buiten de afgesloten cabine, tenzij de operateur zich buiten het gebouw zou opstellen, hetgeen voor ons klimaat, voornamelijk in den winter, een geniale oplossing moet genoemd worden. De heer Polderman wees er op, dat reeds meer dan tien jaren lang filmvoorstellingen hebben plaats gehad met kofferkino's zonder dat zich een ernstig ongeluk als dat van Hilversum had voorgedaan. Hij had er aan toe kunnen voegen, dat pater Buys reeds ongeveer veertien jaar lang films vertoonde, eveneens zonder ongelukken te rtiaken. Nu de ramp een kracht bijzetten aan onze rechtvaardige en rechtmatige eischen. Wij vragen om een betere crisisregeling, om werkbehoud en werkverruiming, opdat ons volk niet worde een volk van werkloozen. De steunpolitiek is niet voldoende, zij ver nietigt de materieele en zedelijke weerkracht van duizenden gezinnen. Er wordt armoede geleden. Gevaar voor ondervoeding is niet denk beeldig, maar helaas zelfs hier en daar een feit. Er zal iets moeten geschieden. Maar ook al gebeurt dit niet meteen dan toch zal de R. K. Arbeidersbeweging aaneen gesloten dienen te blijven en in eenheid haar groote krachten moeten bewaren. Het woord was daarna aan den Verbonfls- voorzitter, den heer de Bruyn, die constateer de dat de belangstelling van de door het Ver bond gezonden adressen verblijdend groot is en dat overal in den lande groote vergaderin gen worden gehouden om aan deze adressen adhaesie te betuigen. Ook buiten den kring der R. K. arbeiders beweging hebben deze adressen de aandacht getrokken en gebleken is dat de adressen niet aan de attentie van de Tweede Kamerleden zijn ontgaan. Die adressen zijn te beschouwen als een nieuwe vurige kreet om arbeid en brood, een kreet allereerst gericht tot de Regeering, die gegeven de omstandigheden alleen in staat is het noodige te verrichten of te doen verrichten. De adressen zijn te beschouwen als een roep om recht en liefde tot deze Regeering, die uit Christelijke mannen bestaat en waarin ook Katholieken zitting hebben. Dit is een roep, zooals pater Henricus ge roepen heeft om liefde en recht. (Donderend applaus) (Achter in de zaal wordt geïnterrumpeerd, waarna een paar schreeuwers worden verwij derd) Wat bedoelen vergaderingen als deze? Wil len wij de ontevredenheid in het bijzonder on der de werkloozen vergrooten? Neen, geenszins, want zulk een bedoeling zou misdadig zijn en zou leiden tot vergrooting van de materieele en moreele ellende. Het is veeleer de bedoeling de door de maat regelen van de Regeering gekweekte stemming om te buigen tot constructieve daden. Het is ook de bedoeling om te doen Dlijken dat er ondanks alles op het Katholieke arbei- 3 dersvolk nog valt te rekenen. Spr. ging daarna den inhoud der adressen, welke aan den Raad van Ministers gezonden zijn na. Op werkbehoud en werkverruiming moet het streven van alle Nederlanders gericht zijn De algemeene positie van het bedrijfsleven maal is geschied, ligt het voor de hand, dat men zooveel mogelijk maatregelen neemt, doch niet dat men de angst overdrijft en daarmede is men sinds eenigen tijd bezig. Sprekend over de belangrijkste factoren bij een filmvoorstelling, noemde de spreker de smalfilm beslist onbrandbaar. Men heeft dit natuurlijk zoo te verstaan, dat de smalfilm wel kan ver branden, zooals tenslotte ook Ijzer verbranden kan, doch met den besten wil van de wereld zou men geen brand kunnen stichten met be hulp van smalfilm. Veiliger kan het al niet. De normaalfilm daarentegen, is brandbaar, doch ook deze brandbaarheid kan geen gevaar op leveren als de niet gebruikte rilms in blikken trommels blijven. De gebruikte film echter zit in het draaiende filmapparaat. Hier zou dus brandgevaar kunnen bestaan, ware het niet, dat de nieuwste projectiekoffers brandgevaar vrijwel geheel uitsluiten en in ieder geval even veilig zijn als honderden andere zaken, die onder de ellendigste omstandigheden tenslotte ook brand kunnen veroorzaken. Een tweetal toestellen met normaalfilm, n.l. van Zeis Ikon, werden gede monstreerd. Deze toestellen zijn zoodanig inge richt, dat de brandbare film een uurtje stil kan staan vóór de lens, zonder dat er brand gevaar ontstaat. Mocht een film afbreken, dan sluit een hefboom de lamp af, zoodat geen hitte het celluloid bereiken kan. Ten overvloede zorgt een watervoorziening voor een duchtige bescherming van het filmband tegen vlam of hitte. De brandbare film zit dus stevig verpakt in blik en wordt van alle kanten beschermd. Alleen een grenzelooze slordigheid zou in deze toestellen brand kunnen veroorzaken. Daarom is het eveneens nooaig, dat alleen bekwame en ter zake kundige operateurs films vertoonen, met andere woorden, dat zij, die zich met het draaien van films bezig houden, een proef moeten afgelegd hebben, voor zij vergun ning krijgen tot projecteeren. En tenslotte dient men het toestel zoodanig op te stellen, dat het buiten bereik van het pu bliek staat. Wanneer men deze maatregelen neemt en ze voorschrijft op straffe van abso luut verbod tot filmvertooning plus hooge boete, dan kan men menschelijkerwijs gesproken rus tig de toekomst tegemoet zien, zonder dat men voor brandgevaar behoeft te vreezen. Ook het Pathé Rural-toestel werd gedemon streerd, doch, waar dit 171/2 m.m. apparaat onbrandbare films vertoont, blijft dit uiteraard is op het oogenblik werkelijk heel slecht; met dit feit moeten wij rekening houden. Spr. zette in het kort uiteen welke factoren daartoe hebben bijgedragen. De wereld bevindt zich in een economischen oorlog, waarin bitter gevochten wordt en waar in Nederland tegen zijn zin is betrokken. Ons land moet zich wel weren tegen de economi sche aanvallen tegen ons gericht. Maatregelen daartegen nemen kan alleen de Rijksoverheid, die na lang talmen haar toe vlucht heeft genomen tot contingenteering. Wij moeten af van de fiscale heffing en over gaan tot beschermende rechten in het oelang van het lijfsbehoud van ons volk. Spr. gaat dan na wat in de adressen van het Werkliedenverbond te dien aanzien is voor gesteld. Het Werkfonds 1934 uit welks bestuur de vakcentrales bewust zijn geweerd, heeft er lan gen tijd allen schijn van gehad te zijn inge slapen en men ging het 60 millioenenpian al schertsend het zestig jaren plan noemen. Eindelijk echter is er eenig schot in gekomen. Een middel heeft het volk zelf in de hand en dat is het verbruik van Nederlandsch fa brikaat en het weren van producten uit lan den waar een sociale dumpingspolitiek wordt gevoerd. In de adressen is verder aangedrongen op het betrachten van meer spoed bij het doen uitvoeren van openbare werken als daar zijn de aanleg van wegen en kanalen en het bou wen van bruggen. Ook het vraagstuk der werk tijdverkorting is daarin aangesneden, alsook de krachtige toepassing van de vreemdelin genwet. Misschien meenen enkelen wel dat wij te veel de richting van regeeringsmaatregelen uitgaan, maar dat moeten wij wel, omdat geen andere instantie dan de Regeering al deze zaken kan ter hand nemen. Wat tien jaren geleden door door particulieren zou hebben kunnen geschieden is nu door de omstandig heden ook Regeeringszaak geworden. Het pogen en het doel der werkverschaffing moet ongetwijfeld worden gewaardeerd, maar de uitvoering laat in zeer vele gevallen te wenschen over en menige tewerkgestelde voelt zich in de werkverschaffing als in een con centratiekamp. Voor de 50.000 tewerkgestelden vraagt het Werkliedenverbond rechtszekerheid, terwijl het op strengere keuze bij het zoeken naar werk lieden aandringt. Het is financieel onmogelijk den leerplicht met een jaar of meer te vermeerderen, maar wel kan toch eenige uitbreiding worden gege ven aan het vakonderwijs. Tenslotte belicht spr. de wenschen welke in de adressen betreffende de monetaire politiek van de Regeering zijn geuit. De Regeering voert een politiek van den minstens weerstand; zij veriaagt de loonen, maar van huren en hypotheken blijft zij af of daaraan raakt zij nauwelijks. De noodtoestand van thans is de wrange vrucht van het negentiende eeuwsche liberale productie-systeem. Orde en ordening zal de oplossing moeten brengen. Nieuw is deze leuze niet en reeds ja renlang heeft de Katholieke arbeidersbeweging deze aangeheven. Spr. wekt allen op, vooral de oude getrcu- eenheid te bewaren en trouw te zijn aan de R. K. arbeidersbeweging. Rede W. J, Andriessen Na een korte pauze was het woord aan den heer W. J. Andriessen, voorzitter van den Ned. R. K. Bouwvakarbeidersbond. Aan daver-redevoeringen alleen hebben onze werkloozen niets, evenmin als aan een ver doezeling van den ernst van den tijd. Deze vergadering is een ernstige roep en een ernstig vermaan tot hen in wier handen het bestuur ligt van ons volk. De voorheen zoo populaire Werkloosheids verzekering heeft door verschillende factoren o.a. door telkens verhoogde contributie in den loop der jaren veel van haar belang ingeboet. Voortdurende besnoeiingen doen de verzeke ring op zichzelf geen goed en als men uitingen gaat vernemen dat men beter ongeorganiseerd dan georganiseerd kon zijn moet men toch wel zich afvragen: Zijn wij met de werkloosheids verzekering niet op den verkeerden weg? Nog is het eind der ongunstige veranderingen niet in zicht, terwijl toch het uiterste reeds is bereikt. Het verzekerings-technische element gaat een te groote plaats innemen bij de huidige crisis- werkloozen en men is te gauw geneigd van een „slecht risico" te gaan spreken. Bezuiniging op de werkloosheidsverzekering is niet altijd bezuiniging voor de gemeenschap, die op een of andere wijze in de verslechterin gen heeft te voorzien. De goede volksdeugd van zich-zelf zooveel mogelijk helpen kan aangewakkerd en aange moedigd worden door een niet eens zoo sterke verhooging van de subsidies, waardoor de werk- heidskassen het verloren gegane kunnen iD- halen. Door een toeslag op de inkomstenbelasting ongevaarlijk, zooals ook de 16 mm. toestellen ongevaarlijk zijn. Men kan, na van het bovenstaande kennis genomen te hebben, volkomen begrijpen, waarom bovengenoemde organisaties een actie begon nen zijn, die zij tot in de hoogste instanties zullen doorzetten. Zij spreken weliswaar voor zichzelf, doch laten wij ongevraagd aan hun belangen ook die van zooveel vereenigingen, scholen enz. verbinden, die niet in staat zijn bij de heerschende verboden filmvertooningen te organiseeren. Een oplossing van de raadselen, waarin de autoriteiten thans wandelen, zal, aan gezien we in Nederland nog langzaam aan doen, nog wel even duren, doch men bedenke, dat reeds thans, nu het seizoen begonnen is, de moeilijkheden voor de cultureele organisaties onoverkomelijk zijn, doordat zij overal stuiten op verboden, die, als gezegd, zelfs de smalfilm in haar volle onbrandbaarheid niet ontzien. De conclusie uit dit alles is, dat men zich noodeloos ongerust maakt, wanneer men smal film in een kofferapparaat draait en overdreven ongerust, wanneer men normaalfiim draait. Practisch is brandgevaar uitgesloten, als men voldoet aan twee eischen: ten eerste, dat het toestel een goedkeurend en betrouwoaar toestel zij, ten tweede, dat een bekwaam operateur het toestel bediene. Onder deze omstandigheden is alle vrees uit den booze, en dit is meer waar, als men bedenkt, dat in Hilversum letterlijk alle omstandigheden hebben meegewerkt, om de ramp fataal te doen verloopen. Ongelukkiger kon het niet en daaraan zal vermoedelijk wel de onrust te wijten zijn, die overal heerscht bij hen, die over de veiligheid te waken hebben. De belangen, die door deze actie gediend worden raken twee onderscheiden groepen n.l. de groep der cultureele vereenigingen en de groep der belanghebbende handelsondernemin gen, die de filmtoestellen verkoopen. Vandaar, dat deze firma's gaarne bereid waren een de monstratie te geven met him toestellen en dit ook gerust konden doen, daar zij gemakkelijk overtuigen van de betrouwbaarheid der koffer kino's. Een derde groep belanghebbenden echter is de uitgebreide groep, die zich in de winter maanden meerdere malen films laten vertoonen, Een serie gezonde maatregelen, mits met grooten spoed genomen, kan dus niet alleen de cultu reele vereenigingen, doch ook den handel dien sten bewijzen, en dit alles met in achtneming van de veiligheid van het publiek. i De bewoners moesten in nacht gewaad vluchten. Zeven paarden omgekomen Zondagavond omstreeks twaalf uur ontstond door tot nog toe onbekende oorzaak brand in een der bij de boerderij van den landbouwer M. Breuren aan den Aalsmeerderweg in den Haar lemmermeerpolder staande graantassen. Door den feilen wind sloegen de vlammen spoedig over en in een oogwenk stond de boer derij in lichterlaaie. De brandweer int Hoofd dorp die spoedig met de motorspuit ter plaatse was, tastte het vuur met twee stralen aan doch kon weinig uitrichten. Slecht het voorgedeelte van de woning kon voor het vuur gespaard blijven. Verder is alles een prooi der vlammen geworden. De inboedel kon grootendeels gered worden. Toen de brand uitbrak waren de be woners reeds ter ruste, zij moesten in nachtge waad vluchten en vonden een onderkomen bü omwonenden. De geheele graanoogst en een groote hoeveelheid stroo en verschillende land bouwwerktuigen werden een prooi der vlam men. Zeven paarden kwamen in de vlammen om. Omstreeks half twee kon gezegd worden, dat men het vuur meester was. De schade kon nog niet vastgesteld worden, zij wordt echter door verzekering gedekt. Nader vernemen we, dat om. 160 duizend kg. stroo en ongeveer dertig duizend kg. koren door de vlammen zijn verteerd. De schade is zeer groot, doch wordt door ver zekering gedekt, al had de eigenaar juist in de afgeloopen week de verzekerings-premie ver laagd. Over de oorzaak kan niets medegedeeld wor den. Vuur was niet aanwezig geweest, mogelijk is kortsluiting de oorzaak. Tot zeer laat in den nacht bleven honderden belangstellenden naar het schouwspel kijken en het zal nog wel eenige dagen duren voordat alles volkomen uitgebreid is. Hedenmorgen half zeven, toen de boer en zijn vrouw in de weide waren om de koeien te mel ken, is brand uitgebroken in de landbouwerswo ning van Van Pinxteren op den Hinthamerdijk onder Den Bosch. Een buurmeisje, de twintigjarige mejuffrouw Fransen, ontdekte den brand en alarmeerde de bewoners door op deuren en vensters te slaan. In de boerderij sliep nog de 18-jarige Van Beme, die daar in den kost is. Hij werd door het alarm gewekt en kon nog juist bijtijds het brandende huis verlaten. De geheele inventaris verbrandde. Twee kal veren en twee varkens kwamen in de vlammen om. Ook van de handelswaar van Van Beme. die koopman is, kon niets gered worden. De brandweer uit Rosmalen was spoedig ter plaat- S6. De boerderij is laag verzekerd bij den N. C. B., juist een week gelsden was de verzekering met 1500verlaagd. of een verhooging van de verteringsbelasting of door beide maatregelen kan het geld wor den verkregen om aan enkele wenschen van het Werkliedenverbond ten aanzien van het verstrekken van margarine en vet en een ruime verstrekking van kleeding en dekking tegemoet te komen. ioj De verbittering door de „herziening" der steunregeling gewekt is verklaarbaar. Met en kele cijfers toont spr. aan hoe voor sommigen de toestand geworden is. Het mag betwijfeld worden of de Regeering wel voldoende inzicht in den werkelijken toe stand, vooral in dien ten plattelande heeft. Op het gebied van de vrijwillige leniging van den nood wordt al heel veel gedaan, maar uit naam van de christelijke liefde moeten zij die zich daaraan onttrekken gedwongen worden. Het verbondsbestuur meent dat de financieele draagkracht van ons volk het toelaatbaar maakt daarop ten behoeve van de werkloozen een beroep te doen. De financieele mogelijkheden van ons v"!k zijn belangrijk achteruitgagaan evenals de schuldpositie van den Staat en van de ge meenten. Wel is de toestand zorglijk, maar wil dit zeggen, dat er niets meer af kan? Al te zwaar aanzetten van den belasting- schroef zou kapitaalsvernietiging beteekenen en daarvan zou de arbeidersklasse de dupe wer den, maar tot leniging van den nood van deze dagen zullen naar het Verbond meent de be- noodigde dertig millioen nog wel zijn te vin den. Het leger der werkloozen rekent op de Re geering, van wie zij verwachten dat zy niet nalaten wat zij doen kan tot leniging van den nood in duizenden gedupeerae gezinnen. Tenslotte werd met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen. De Afdeeling Amsterdam van den Ned. R. K. Volksbond, als plaatselijke Centrale der R. K. Arbeidersbeweging, in vergade ring bijeen op Zondag 28 October 1934 in het Concertgebouw te Amsterdam, kennis genomen hebbende van de adressen inzake de economische crisis, respectievelijk de on dersteuning der werkloozen door het be stuur van het R. K. Werkliedenverbond in Nederland op 28 September j.L verzonden aan den Raad van Ministers, gehoord de uiteenzetting van de heeren A C. de Bruyn, voorzitter van het R. K. Werkliedenver bond en W. J. Andriessen voorzitter van de Nederlandsche R. K. Bouwvarkarbei- ders, betuigt instemming met den inhoud dier adressen en verzoekt Uwe Excellentie beleefd er volle aandacht aan te schenken en de gevraagde maatregelen te nemen. Zóndagavond is brand ontstaan in de woning van den heer Van Bers, gelegen aan den weg tusschen Bergen op Zoom en Halsteren. De bewoners, die van de kermis te Bergen op Zoom terugkeerden, moesten met achterla ting van alles hun woning verlaten. Ofschoon de brandweer van Bergen op Zoom en van Halsteren kort na het uitbreken van den brand ter plaatse waren, brandde de wo ning totaal af en moest de brandweer zich be perken tot het omverhalen van de muren. De oorzaak van den brand is onbekend De schade wordt door verzekering gedekt. De „Ijsvogel", op uitreis, is te Cairo aan gekomen. De „Kwartel", op de thuisreis, is in Djask aangekomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 5