Twee personen verdronken SPIRIN Dobbefmann lekker...man? Jien ócfiujft onó: FINANCIEN getuigen'? gezocht6 RADIO-PROGRAMMA MARKTEN Dagfilm MAANDAG 29 OCTOBER 1934 Nabij Bedum reed een vrachtauto in het Boterdiep; de inzitten den konden niet tijdig bevrijd worden .Aanhangwagen slingerde Meerijden achter op auto's Weer een jongen het slachtoffer Zware straffen voor deviezensmokkel De waarschuwing uit Kleef WERKLOOZE JOURNALISTEN Ned. Kring wil steun verleenen SLEEPBOOT MOEST TERUGVAREN Commandobrug door stortzee ingeslagen Neen! Het is weliswaar maar een Aspirin-tabletje, maar het geniet een groote repu tatie. De geheele wereld heeft sedert 35 jaar zijn werkzaamheid bij hoofd- en kiespijn, rheumatiek en ver koudheid erkend. Deze vrij willige erkenning gedurende zulk een reeks van jaren ver krijgt men slechts door da den. In tegenstelling tot veel namaak voldoet Aspirin aan de verwachtingen, het helpt. IJzeren staaf drong in auto Chauffeur werd een arm afgerukt; een ander werd een dijbeen verbrijzeld REVOLVER AFGEGAAN Juffrouw niet ernstig gewond WERKLOOZENTEHUIS IN BRAND Het vuur spoedig gebluscht IN BELASTINGKANTOOR INGEBROKEN Twee-en-een-half jaar gevangenis straf geëischt. Wiskunde L.O. Dinsdag 30 October 1934 Grato-tentoonstellïng Reeds bijna tienduizend bezoekers Onder tram geraakt Man op slag gedood SCHOORSTEENBORD NAAR BENEDEN GEWAAID Weduwe getroffen en gedood IN REGENPUT GEVALLEN Driejarig kindje verdronken BANG VOOR STRAF Een rijwiel werd „geleend" R.K. STUDENTEN-UNIE Jaarvergadering te Tilburg De tweede dag Machinisten-examen De moord te Waspik Anderhalf jaar voor dader Hedenmorgen omstreeks half negen Is een vrachtauto van de N. V. Moorlach's Transport bedrijf te Uithuizermeeden, welke geladen was met veekoeken, op weg naar Groningen, op 2 K.M. afstand van Bedum door tot nu toe on bekende oorzaak van den weg gegleden en in het Boterdiep geraakt. De beide inzittenden, de 30-jarige ge huwde heer W. Moorlach, wenende te Uit huizermeeden en zijn knecht, kwamen in het water terecht. Hoewel van alle kanten direct hulp kwam opdagen, mocht men er niet in slagen, de beide personen uit de cabine te bevrijden. Eerst een uur later zijn zij levenloos naar boven gebracht. De lijken zijn tijdelijk naar een nabij gelegen ooerderij vervoerd. Met een kraanwagen uit Groningen is later de vrachtauto op het droge gebracht. Omtrent het noodlottig ongeluk nabij Bedum vernemen wij nog het volgende: De vrachtauto met aanhangwagen was zwaar beladen met veekoeken. Bij het passeeren van een auto in een flauwe bocht van den weg be gon de aanhangwagen te slingeren, gleed van den weg en trok het voorste gedeelte mee in het Boterdiep. De wagen werd bestuurd door den 23-jarigen ongehuwden J. Vos uit Uithuizermeeden. Hoe gevaarlijk het is als jongens achterop een auto probeeren mee te rijden, is Zaterdag in de Oostzijde te Zaandam weer gebleken. Het twaalf jarig jongetje van den heer Hooy- schuur van de SchoÓlmeesterstraat, was al spelende achter op een vrachtauto geklom men. Toen hij daarvan afsprong en den weg zou oversteken, werd hij door een anderen auto gegrepen en zeer ernstig verwond. Nadat Dr. Immink' van het St. Jan Zieken huis de eerste hulp had verleend, is het ventje zoo spoedig mogelijk naar het R. K. Ziekenhuis overgebracht. Daar is hij spoedig aan de ge volgen overleden. Omtrent het proces, dat te Kleef gevoerd is tegen acht Nederlanders, verdacht van devie zensmokkel en waarbij de rechtbank zware straf fen heeft opgelegd, vernemen we nog, dat het hier niet ging om hooge bedragen. Twee gezusters waren reeds twee keer in Duitschland geweest en konden voldoende aan- toonen, dat zij ongeveer al hun geld verteerd hadden. Alleen de laatste maal, toen een van de twee wegens ziekte naar huis moest terugkeeren, had zij nog negentig van de honderd mark bij zich. Bezwarend was, dat een van de acht ver dachten een bedrag van 170 mk. in haar muts had vastgenaaid. Alle verdachten hebben voor een gedeelte de strafbare feiten toegegeven, al waren zij van den ernst hunner handelingen niet overtuigd. De Staatsanwalt hield een scherp requisitoir, waarin hij een strenge straf noodig vond om dezen smokkelhandel zoo krachtig mogelijk te be strijden. De verdediger, die er op wees, dat het de meeste verdachten te doen was om een goedkoop uitstapje, vroeg de uiterste clementie en voorts vermindering van de geëischte geldboeten. Uitdrukkelijk wees deze er op, dat in Nederland voor deze overtredingen niet zoo licht gevan genisstraf wordt opgelegd. Waar deze verdach ten nog nimer met den strafrechter in aan raking zijn gekomen, wegen deze straffen dub bel zwaar. De Ned. Journalistenkring heeft Zaterdag te Den Haag een buitengewone algemeene verga dering gehouden. Besloten werd gedurende een periode van twee jaar, te beginnen 1 Januari 1935, de ondersteu ning va nwerklooze journalisten (die cp het oogenblik gelukkig nog niet talrijk zijn) bij wijze van proef te doen geschieden uit de weer- standskas en voor een deel uit de gewone kas van den kring. In deze twee jaar zal alles in gereedheid wor den gebracht, om, mocht de proef een misluk king blijken (d.w.z. mocht de weerstandskas op den duur niet in staat blijken de zaak verder te financieren) een aansluiting bij de Rijks werkloosheidsverzekering mogelijk te maken. Zondag is van Hoek van Holland naar En geland vertrokken de sleepboot „Humber". Na eenigen tijd moest de boot echter terug keeren, daar de commandobrug door een stort zee was ingeslagen. R.K. Universiteit NIJMEGEN, 27 October. Geslaagd voor het doctoraal examen in Ger- maansche Taal en Letterkunde de heer G. D. Daniels uit Dusseldorf en mej. M. J. H. Suys uit Nijmegen en voor het candidaatsexamen in de Ned. Taal en Letterkunde de heer D. L. Geenen t€ éfad HET PRODUCT VAN VERTROUWEN Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tabl, 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. 10 ets. Hedenmorgen te omstreeks half drie ls op den Rijkssctraatweg onder Elburg een emsti; auto-ongeluk gebeurd. Een personenauto uit Utrecht, waarin vier personen waren gezeten, kwam in volle vaart uit de richting Nunspeet aangereden. De chaufefur reed door onbekende oorzaak eerst tegen het verhoogde betonnen ge deelte van de Goorpoortbrug, waardoor hij de macht over het stuur geheel kwijt raakte en vervolgens tegen een ter plaatse staand zwaar ijzeren hek. Een staaf van dit hek raakte -os en drong aan de linkerzijde den auto binnen om dwars door den auto heen aan den rechter- achterkant er weer uit te komen. Den chauffeur, W. v. d. Heuvel werd een arm afgerukt. Mej. H. van Putten, die naast hem zat, bekwam een beenbreuk. Het in den auto geschoven ijzer verbrijzelde het dijbeen van den achter in den wagen geze ten heer J. van Maris. De naast den heer Maris gezeten heer J. van Putten bleef on gedeerd. Nadat ter plaatse de eerste hulp was verleend, zijn de drie gewonden naar het ziekenhuis te Zwolle overgebracht. De toestand van den heer Maris is ernstig. De auto heeft ernstige schade. Zondagavond omstreeks zeven uur heeft een bewoner van de Singelstraat te Arnhem, ze kere B., bü het laten zien van een revolver per ongeluk een schot gelost. Het schot trof de 36-jarige mej. v. H., die in de kamer aan wezig was, in het bovenbeen. Mej. v. H. is per ziekenauto naar het zie kenhuis overgebracht. Haar verwonding is waarschijnlijk niet van ernstigen gard. Door een nog onbekende oorzaak is Zondag middag te kwart voor vijf brand uitgebroken in een der zalen van het Prot. Chr. tehuis voor werkloozen te Gouda. Dit tehuis is tezamen o.m. met de kantoren der Gem. Lichtfabrieken gevestigd in het oude voormalige kazernegebouw gelegen aan de vee markt. Het vuur was spoedig gebluscht. Het bleek dat de vuurhaard zich in de cantine bevond. Het tehuis was sedert Zaterdagmiddag twaalf uur niet meer betreden en volkomen afgesloten geweest. Gelukkig werd de brand spoedig ont dekt. De kazerne is verzekerd. Voor de rechtbank te Zutphen heeft terecht gestaan P. de J. autogeenlasscher te Amster dam, thans gedetineerd in het Huis van Bewa ring te Zutphen, beschuldigd van inbraak in het kantoor van den ontvanger der directe be lastingen te Apeldoorn in den nacht van 7 or 8 Juli, waarbij hij uit een met èen metalen deur afgesloten kluis bankpapier en gemunt geld, ter waarde van 7400 had meegenomen. Verdachte ontkende de inbraak te hebben ge pleegd en hield zich bij zijn verklaringen voor den rechter-commissaris afgelegd. In deze zaak werden een tiental getuigen a charge en 4 décharge gehoord. De officier, mr. W. J. H. Stam, requisitoir nemende, achtte het wettig en overtuigend be wijs in deze zaak geleverd. Spr. vond voor dezen diefstal in een belastingkantoor een zware straf noodig en eischte een gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden. De verdediger mr. Loeb achtte het wettig en overtuigend bewijs in déze zaak niet geleverd en concludeerde tot vrijspraak en onmiddellijke Invrijheidstelling. Na raadkamer werd het verzoek tot invrij heidstelling ingewilligd en de uitspraak bepaald over veertien dagen. DEN HAAG. Geslaagd: mej. W. H. A. te Kiefte te Utrecht en de heen J. A. Bienda te Roermond en G. Slabbekoom te Wolphaarts- djjlc. HUIZEN, 1876 M. KRO 8.00 Morgen concert. 10.00 Gramofoonmuziek. 10.30 Muziekuitzending voor fabrieken. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig half uurtje door Pastoor L. H. Perquin. 12.00 Po litieberichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 De KRO-Boys o.l.v. Plet Lustenhou- wer. 10.00 Gramofoonmuz. 1.15 De KRO- Boys o.l.v. Plet Lustenhouwer. 1.45 Gramo foonmuziek. 2.00 Vrouwenuurtje. 3.00 Mo decursus door Mevr. H. CuppensGeurs. 4.00 Verzorging zender. 4.15 Het KRO-or- kest o. 1. v. Johan Gerritsen. 5.00 Gramo foonmuziek. 5.15 Het KRO-orkest o.l.v. Johan Gerritsen. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.10 Strauss-operette-programma door het KRO-orkest o.l.v. Johan Gerritsen. 6.40 Es- peranto-cursus door P. Heilker. 7.00 Politie berichten. 7.15 „Allerheiligen", „Allerzielen" door Dr. J. Teulings. 7.45 Plano-recital door Theja Schwartz. 8.00 Vaz Dias. 8.05 De KRO -Boys o.l.v. Plet Lustenhouwer. 8.45 Gramo foonmuziek Bel ons op.... wij draalen. 10.00 de KRO-Boys o.l.v. Piet Lustenhouwer 10.30 Vaz Dias. 10.35 De KRO-boys o.l.v. Piet Lustenhouwer. 11.00 Gramofoonmuziek. 12.00 Sluiting. HILVERSUM, 301.5 M. AVRO 8.00 Tijdsein AVRO-Klok. 8.01 Gramofoonmuziek. 9.00 Ochtendconcert door het ensemble Rent meester. 10.00 Tijdsein AVRO-Klok. 10.01 Morgenwijding. 10.15 Muziek ter nabetrach ting. 10.30 Ensemble Rentmeester. 11.00 Kook- en bakpraatje door Mevr. R. Lotge ringHillebrand. Zelfgebakken taarten". 11.30 Piano-recital door Egbert Veen. 12.00 Tijdsein AVRO-Klok. 12.01 Lunchconcert door het Omroeporkest o.l.v. Nico Treep, met tusschenspel. 2.00 Orgelconcert door Frans Hasselaar. 3.00 Knipcursus door Mevr. Ida de Leeuw van Rees. 4.00 Rust poos voor het verzorgen van den zender. 4.15 Gramofoonmuziek. 4.30 Radio-Kinder -Koorzang o.l.v. Jacob Hamel. 5.00 Verha len voor kleinere kinderen door Mevr. Ant. van Dijk. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.15 Da- jos Bela en zijn orkest. 7.00 Kamermuziek door Lener strijkkwartet. 7.30 Engelsche les voor beginners door Fred. Fry. 2de les. 8.00 Tijdsein AVRO-Klok. 8.01 Persberich ten van het Persbureau Vaz Dias. 8.05 Z. E. Minister Mr. H. P. Marchant spreekt over de „Cite universitaire de Paris". 8.15 Gra mofoonmuziek. 9,00 Radio-tooneel. Cyclus „Groote Romans uit de wereldliteratuur". II. „Camera Obscura" van Hlldebrand „Ni- colaas Beets) „De Familie Kegge" hoor spel in een bedrijf van Cor Hermus. Spel- leiding Kommer Kleijn. „Waarin wij ken nis maken met de familie Kegge". 9.35 Het Omroeporkest o.l.v. Nico Treep. So listen Grethe Weijnschenk-Hogenbirk. so praan. Henk Viskil, tenor. 10.15 Yehudl Menhunin speelt viool. 10.30 Het Omroep orkest o.l.v. Nico Treep. 11.00 Nieuwsbe richten van Vaz Dias 11.10 Aansluiting met Bodega ..Windsor House". Rotterdam. Leo Sar met zijn zingend Weensch Orkest. 12.00 Tijdsein AVRO-Klok en Sluiting. LUXEMBURG 1304 M. 805 Gram. muziek. 8.20 Persberichten. Vervolg gram. muziek. 12.20 Middagconcert door het Ra dio-orkest o.l.v Henri Pensis. 1. Berlin wie es welnt und lacht. Conradi. 2. Amina. Polka Paul Llncke. 3. Canzonetta, Filippucci. 4. Fantasie "Boris Godunow" Mussorgski. 5. Valse blue. Margis. 6. Ballet des Parfums, Popy. 7. La Source. Amadeï in de pauze: berichten. 1.20 koersen. 1.25 Het Radio orkest o.l.v. Henrl Pensis. 1. Fantasie „Le Cid" Massenet. 2. Fragmenten uit „Syl- via-ballet" Leo Delibes. 1.40 Culinaire voordracht. 1.45 Gram. muziek. 1.50 Koer sen. 1.55 Vervolg gram. muziek. Ornheus In de Onderwereld. Offenbach. La Fille de Mme Angot, Idem. Potp. uit de werken van Puccini, arr. Marek Weber. 2.20 Koer sen. 4.05 idem. 6.50 Concert- en Dansmu ziek. 7.50 Sportberichten. 7.55 Belgische uitzending. Accordeon-soli door Hirschler. 1. Hoch Heidecksburg, Herzer. 2. Wals Jeans Steurs. 3. Du schwarzer Zigeuner, tango, Vacek. 4. La Valse Accordéon, Chag- non. 5. Marche des Accordeonlstes, Mar- ceau. 8.20 Persberichten etc. 8.40 Belgisch concert door het Radio-orkest o.l.v. Henrl Pensis. 1. Ouw. „Eros" Caludi. 2. Aurore, Leemans. 3. Léger Caprice, Van Herck. 4. Jean-Christophe, Mawet. 5. L'Ame sang- lote, La Gye. 6. Le Néréïdes, suite, Brus selmans. In de pauze: Berichten. 9.30 Marschen en Walsen door het Ra dio-orkest o.l.v. Henrl Pensis. 1. Elnzug der Gladlotore, Fuclk. 2. le Wals, Durand. 3. Marche lorralne, Ganne. 4. der scho nen blauen Donau, Strauss. 9..50 Piano recital door Héléne Dlnsart. 1. Rhapsodie, Brahms. 2. Vier composities van Robert Schumann. 3. Twee composities van Franz Llszt. 10 25 Zang-recital door Gustave Si mon. 1. Les deux Avares, Grétry. 2. Trés doucement, Tousalnt de Sutter. 3. Guitare —La Berceuse de l'Enfant lasse, Francis des Bourgulgnon. 4. CrépusculeAdleux, Georges Lauferyns. 5. Chanson de Mal Les Pavots, Gulllaume Lekeu. 10.50 Dans muziek door het Radio-Jazz-orkest o.l.v. Fery Jusa. BRUSSEL, 484 M. 12.15 Populair con cert o.l.v. Karei Walpot. 1.30 Gramofoon muziek. 5.15 filmmuziek. 6.35 Ge deelten uit Faust. 7.05 Mevr. Harvant zingt 8.20 Het koor „La fraternité" zingt Valmy Descamp bas. 9.35 Het omroeporkest o.l.v. Paul Gason. 10.30 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 322 M. 12.20 Gramofoonmu ziek. 130 Omroeporkest o.l.v. Paul Gason. 5.20 Gramofoonmuziek. 6.50 Orkestconcert o.l.v. Karei Walpot. 7.35 Jan Brugman zingt liederen. 10.30 Gramofoonmuziek. KALITNDBORG 1261 M. 2.20 Mogen's Hansen's instrumentaal ensemble. 7.50 Klein omroeporkest o.l.v. Wllly Stelner. 9.45 symphonle-concert. HAMBURG 332 M. 6.20 De jeugd zingt en speelt. 7.30 Concert door Walter Gieseking. 7.55 Orkest o.l.v. Schlottmann en mannenkoor o.l.v. Paul Barth. 835 Wal ter Gieseking speelt met Symphonle-orkest o.l.v. José Eibenschutz. 9.40 Muzikaal tus schenspel. KEULEN. 456 M. 5.20 Gramofoonmuziek 9.50 Concert zang en piano. 11.20 Het Omroep-kamer-kwintet. 4.20 „Farht durch TJngerland" door Helmüth Rietmuller met muzikale tusschenfepelen. 4.40 Gramo foonmuziek. 6.50 Kleinorkest o.l.v Leo Eysoldt. 7.30 Solistenconcert. 8.30 Het Grootorkest o.l.v. Dr. Büchkotter. DROITWICH 1500 51. 11.40 Gramofoon muziek. Eugene Pini met orkest. 1.20 Het Birminghams Hippolrome Orkest o 1. v. Harry Pell. 4.20 Gramofoonmuziek. 4.50 Strijkkwartet. 5.35 Dansorkest o.l.v. Henry Hall 6.50 Koraalgezang en grondslagen der Engelsche muziek o.l.v. Sir Richard Runci- man Terry. 7.40 Gramofoonmuziek. 8.20 Pianospel van Cecil Dixon. 8.35 Muziek van Path Thaver. Radiokoor en orkest o.l.v. Stanford Robinson. 10 40 Orgelrecital door Fernando Germanl. 11.35 Lew Stone en zijn orkest. PARIJS, Poste Parisien, 7.50 Gramofoon muziek. 9.20 Omroeporkest o.l.v. Th. Ma- thieu. 10.45 Populaire gramofoonmuziek. PARIJS, Radio 1648 M. 12.20 Con cert. 8.20 Lakmé, opera van Delibes. MILAAN, 369 M. 4.30 Populair concert 8.05 Das drel Maderlhaus. van Schubert. ROME 421 M. 4.30 Populair concert. 8.05 Kamermuziek. 9.50 populair concert. WEENEN, 507 M. 6.10 Omroeporkest. „Sly". opera van Ermanno Wolf Ferrari. 10.20 Dansmuziek. 11.50 Comedian harmo- nitst zingen, gr. pl. AVARSCHAU, 1345 M. 6 20 H. Ordon zingt. 8.20 L'Heure espagnole, opera van Maurice Ravel, gr. pl. 9.35 Dansmuziek. BEROMUNSTER 540 M. 5.20 Gram. muz. 7.20 Symphonieconcert. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR den katholieken radiogids De belangstelling voor de groote drukkerij tentoonstelling de „Grato", welke te Utrecht gehouden wordt, ls sterk stijgende. Op den dag der opening, 24 Ocober, werd door 1811 personen de tentoonstelling bezocht. Donderdag 25 October steeg dit aantal tot 2053. Vrijdag passeerden 2315 menschen de contróle, terwijl Zaterdag het bezoek steeg tot niet min der dan 5594 bezoekers. Een gezellige drukte heerscht overal en de bewondering voor het fraaie drukwerk en de in bedrijf zijnde machines is algemeen, Een bezoek aan de ,,Grato" is daarom zeer aan te bevelen. Zondagochtend is in de Torenstraat nabij de Geest te Den Haag de 42-jarige K. v. A. door eigen onvoorzichtigheid onder een motorwagen van lijn 20 geraakt. De man was op slag dood. Het lijk is naar het gemeenteziekenhuis ge transporteerd.. Tengevolge van den hevigen storm is Za terdagavond te Harlingen van een perceel aan de Voorstraat een schoorsteenbord naar beneden gewaaid. De ruim dertig-jarige weduwe Weber werd hierdoor getroffen en is met een zware hoofd wonde naar het ziekenhuis vervoerd, waar zij bij aankomst bleek te zijn overleden. I Zondagmorgen is het drie-jarig dochtertje van de familie G. Wirken te .Gilze, op onver klaarbare wijze in de achter het huis gelegpn waterput geraakt en verdronken. Qp aanwijzing van burgers werd door de po litie van Voorschoten, in een leege woning aan den Vuurscheweg aldaar aangehouden, een 17-jarige jongeman, volgens opgave genaamd A. J. G., wonende te 's-Gravenhage. Hij ver klaarde in verband met een strafmaatregel op Donderdag J.l. de H. B. S. aan het Sweelinck- plein te Den Haag niet te hebben bezocht, doch per geleend rijwiel te zijn weggereden naar Leiden. Daar heeft hij het rijwiel ver kocht voor f 3.50 en voor dat geld boeken, kaarsen en eten gekocht. Later is hij naar Voorschoten gekomen en heeft met een boek, na forceering van een ruitje, zich toegang ver schaft tot een leeg staande woning, alwaar hij by kaarslicht had gelezen en zich op een bed, gemaakt van tuinvuil, te slapen gelegd. Door de politie wordt de zaak onderzocht en is hij nar Den Haag getransporteerd, om al daar ter beschikking van de politie te worden gesteld. De afgevaardigden der Unie van R.K. Stu- dentenvereenigingen in Nederland kwamen Za terdagavond in café „Modern" te Tilburg bij een onder leiding van den Unie-praeses, den heer J. Schiphorst. In behandeling kwamen eenige punten, die van belang zijn voor het werk der Unie. De heer Schiphorst gaf o.a. een uiteenzetting van de plannen om te komen tot interacade miale studentenfaculteiten, die tot taak zullen hebben de R.K. studenten eener bepaalde stu dierichting meer met elkaar in contact te bren gen; de uitwerking van de idee universitas ca- tholica, de groote gemeenschap van katholieke studenten en docenten in Nederland. Ofschoon men aanvankelijk had gemeend, dat deze orga nisaties in korten tijd waren tot stand te bren gen, bleek dat deze van onderaf dienen te groeien. De interacademiale handelsfaculteit, die de R.K. studenten in de handelswetenschappen van Tilburg, Rotterdam en Amsterdam omvat, werd geïnstalleerd. Het contact tusschen het Tilburgsche corps „St. Olof" en „St. Laurentius" van Rotterdam bestond al langer; zoodat hier tot een vaste or ganisatie kon worden overgegaan. Verder werd het contact met de religieuze studentenvereeni- gingen als de Ned. Christelijke Studentenveree- niging en de Vrijzinnig Christelijke studenten vereniging besproken. Ten laatste werden eenige nieuwe werkwijzen van het interuniversitair verkeer onder de ka tholieke studenten overwogen. De rest van den avond was het Tilburgsch studentencorps ,St. Olaf" de gulle gastvrouwe op de sociëteit. De eigenlijke dag der jaarvergadering werd begonnen met een H. Mis', opgedragen door drs. van Miert, moderator van „St. Olof". Na een gemeenschappelijk ontbijt werd een vergadering van de praesides en verdere cor pora der interacademiale organisaties en gilden gehouden, waarop o.a. het nieuwe Uniebestuur voor het jaar 1934—1935 werd gekozen. Dit bestuur wordt voor de nieuwe periode ge vormd door de heeren P. Beukers, praeses; H. Keunen, abactis en S. Spekkens, quaestor. De jaarvergadering had des namiddags plaats in „Modern". Naast Unie-bestuurders en Unie-moderator waren aanwezig dr. P. C. de Brouwer en de heer Jan Smitz, leider van het Aussenamt der Deutschen Wissenschaftlichen Verbruderungen. De aftredende Unie-praeses, de heer Schip horst, huldigde in het bijzonder dr. P. C. de Brouwer, bij de herdenking van zijn 60en ver jaardag, voor het vele werk, dat deze speciaal voor de Brabantsche studenten deed en nog doet. Hierna werd verslag uitgebracht van het Unieleven. Na de bestuursoverdracht bracht de nieuwe Unie-praeses, de heer P. Beukers, in een hartelijke toespraak dank aan het afgetre den bestuur, dat onder leiding van zijn energie ken praeses in een critieken en gistenden tijd, vooral voor het jonge geslacht, met zooveel be leid de beweging der studenten in de goede richting heeft gevoerd. DEN HAAG. Geslaagd voor het Voorloopige Diploma J. P. H. Honkoop te Haarlem en H Postma, Drachten. IBIS SHAG - LICHTE PIJPTABAK Rookt Dobbelmann's Tabak en géén andere! In hooger beroep werd door het gerechtshof te 's Bosch in een zitting met gesloten deuren behandeld de strafzaak tegen den 32-jarigen arbeider P. J. v. O. uit Sprang-Capelle, die door de Bossche rechtbank wegens doodslag tot zes jaar en zes maanden gevangenisstraf was ver oordeeld. Hem was ten laste gelegd dat hij op 23 April 1.1. te Waspik opzettelijk en met voorbedachten rade J. Kools van het leven had beroofd door hem, na kalm overleg en rijp beraad, met een scherp voorwerp in den hals te snijden, waar door de man is overleden. Het Hof wees heden arrest en bevestigde het vonnis van de Bossche rechtbank, waardoor den verdachte tot etn ge vangenisstraf van zes jaar en zes maanden is veroordeeld. OverParticuliere Loterijen Ik zou wel gaarne de vraag willen stellen: „wat kan toch wel een regeering bezielen, om hare burgers, in deze slechte tijden, waarin toch zoo- velen moeite hebben het hoofd boven water te houden, zóó in die pogingen tegen te werken en ze tot steuntrekkers te verlagen? Als ik daar In uw blad lees de memorie van antwoord van den inister van Financiën aan de 2e Kamer, naar aanleiding van het wetsontwerp tot regeling van de wet van de Staatsloterij dan lees ik dat hij zegt, dat 't geenszins zijn bedoeling is de parti culiere loterijen te weren; dat echter verlangd wordt, dat zij, die een particuliere loterij organi- seeren, hun organisatie geheel zelfstandig be werkstelligen en daarbij geen gebruik maken van het apparaat dat de Staat voor zijn loterij in dienst moet houden en ten zijnen koste organi seert. Dit is zeker een zeer te begrijpen standpunt, echter zal het toch wel bekend zijn, dat verschil lende maatschappijen, waarvan de namen niet behoeven genoemd te worden, reeds pl.m. 25 jaar en meer onder controle van de Staatsloterij hun ne trekkingen houden en is het toch zeker voor zulke gevestigde maatschappijen een ramp, dat ze daarin nu op eens na zóóveel jaren belemmerd worden. De particuliere maatschappijen zouden dus er toe -gedwongen worden zelf hunne trekkingen te houden, hoe dan ook, hetgeen velé kosten en moeilijkheden zal meebrengen, waardoor ze mis schien zouden moeten ophouden te bestaan, en waardoor misschien duizenden zonder betrekking- zouden geraken en op regeeringsysteun zouden worden aangewezen. Daar, waar de Minister het zwaartepunt erop ligt, dat de particuliere loterijen, mede profl- teeren van de door staatswege georganiseerde trek kingen, zouden bedoelde maatschappijen verstan dig door met Minister tegemoet te komen en hem voorstellen te doen om aan die kosten, door een zeker percentage of anderszins te willen bij dragen. Economisch beschouwd zou de staat daarvoor kunnen betalen dat hij toch steeds de zelfde kosten van zijn apparaat zal moeten dra gen, ook wanneer particuliere maatschappijen niet zouden bijdragen. AMSTERDAM, 29 Oct. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 454 vette koeien: le kw. 56 —60, 2e kwal. 47—55, 3e kwal. 3846 cent per K.G. slachtgewicht. 109 melk- en kalfkoeien 160.00195.00 per stuk. 131 vette kalveren: le kwal. 44—48, 2e kwal. 3442, 3e kwal. 2832 cent per K.G. levend gewicht. 80 nuchtere kalveren 3.006.00, 55 schapen 15.0018.00 en lammeren 7.0012.00 per stuk. 608 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90110 K.G. 36 37 cent, zware varkens 3536 cent, vette var kens 3334 cent per K.G. slachtgew. 20 paar den 60.00100.00 per stuk. Overzicht. Runderen aanvoer veel minder dan vorige week, handel zeer stug, prijzen onveran derd. Melkkoeien aanvoer onveranderd, handel gewoon, prijzen gewoon. Vette kalveren aanvoer iets minder dan vorige week, handel zeer stug. prijzen gedrukt, weinig beste kwaliteit. Nuch tere kalveren veel minder aanvoer, handel vlug, constante prijzen. Schapen korte aanvoer, han del stil, iets terugloopende prijzen. Varkens aanvoer minder dan vorige week, handel stil, constante prijzen. Slachtpaarden zeer stille aanvoer en handel. ALKMAAR, 29 Oct. Veemarkt. 94 vette koeien 110.00240.00, 22 graskalveren 14.00 26.00, 7 vette kalveren 30.0075.00 per stuk, id. per K.G. 5070 cent. 36 nuchtere slachtkalve- ren 4.0012.00, 438 vette varkens, zware, per K.G. 2731 cent. Handel matig. ALKMAAR, 27 October. Eierveiling. Aan voer 70.000 Kipeieren. 58-60 5.005.30. 60-62 5.00—5.50. 62-64 5.30—5.60. Klein 3.60—4.50. 15000 Eendeieren 2.302.60. BROEK OP LANGENDIJK, 29 October. Aangevoerd werden: 250 K.G. Aardappelen: Blauwe eigenheimers 160. 4000 K.G. Wortelen, 0.60—1.00. 21000 K.G. Roode kool, 1.00—2.40. 6000 K.G. Gele kool 1.00—1.70. 8100 K.G. Vroe ge witte kool 0.901.30. 13000 K.G. Deensche witte kool 1.00—1.30. 15000 K.G. Uien: Gele uien 2.002.30, grove 2.402.90, gele drielingen 1.101.20, gele nep 1.60. 2100 K.G. Bloemkool: lecerf 4.06—7.60, reuse 3.50—6.70, lichte 1.50— 2.80. 2600 K.G. Bieten 0.40—1.70. HOORN, 27 Oct. Veemarkt. 2 nuchtere kalveren 10 0012.00 1 zeug 40.00, 31 schrammen 12.00 16.00, 109 biggen 6.0011.00, 377 schapen 10.00 19.00. Handel goed. NOORD-SCHARWOUDE, 29 Oct. 2400 K.G. Uien: Gele Nep 1.50. Drielingen 0.90, Uien 2.00 —2.20, Grove Uien 2.60. 39500 K.G. gew. Witte kool 1.10—1.30. OUDEWATER, 29 October. Kaasmarkt. Aanvoer 79 partijen, 3555 stuks, 17775 K.G. le soort R.M. 21.00—24.00. 2e soort 19.0020.00. Handel matig. ROTTERDAM, 29 Oct. Veemarkt. Aanvoer 2142 stuks: 442 vette runderen, 278 vette kal veren, 576 schapen en lammeren, 839 varkens, 7 nuchtere kalveren. Prijzen per K.G.: vette koeien 52—54 42—46 32—36 cent, vette ossen 4650 4244 38 cent, vette kalveren 6878 54— 64 4550 cent, varkens (lev. gew.) 31—3029 ct., schapen 39—3531 cent, lammeren 4036 30 cent. Prijzen per stuk: schapen 17.0013—8, lammeren 11.00—97. Overzicht. Vette koeien en. ossen aanvoer kor- Bij de inschrijving op de 4 pCt. leening gemeente Amsterdam, waarvan reeds f 7.800-000 ivas geplaatst, is voor ongeveer 80 pCt. van de gelegenheid tot conversie gebruik gemaakt. De vrije inschrijvingen werden alle toegewezen. In het bevredigend resultaat der jongste conversie-leening gemeente Amsterdam, te meer omdat de koers van uitgifte M pCt. hooger was dan de vorige maal, ziet men een aanwijzing, dat ook de Indische leening die boven de markt hangt-, een bevredigen de ontvangst zal hebben. Men verwacht dc aankondiging hiervan tegen half Nov- a.s- De machinefabriek Reineveld boekte in 19331934 een verlies van f 10.764 tegen f 13.922 het vorig jaar. De bereikte vergroo ting van den omzet ih de eerste helft van het boekjaar is na 1 Januari 1934 door de inwerking-treding van de omzetbelasting weder verloren gegaan. Eenige leidende Nederlandsche industri- eelen en handelsondernemingen hebben de Industrie- en Handel Mij. N ederland-Ma- rokko opgericht, ten doel hebbende, de eco nomische betrekkingen met Marokko op nieuw te bevorderen. Aangezien de Marok- kaansche markt voor meerdere Nederland sche firma's een zeer belangrijk afzet-ge- bied is geweest en in verband met het feit, dat Marokko een vrije handelspolitiek voert, acht men dat initiatief als een gelukkig teeken voor den Nederlandschen onderne mingsgeest. Door de vertegenwoordigers van de economische groepen der vijf goudblok landen werd besloten tot oprichting van een economisch comité, samengesteld uit de vertegenwoordigers der agrarisc.he-han- delsbank- en industrieele groepen der goud landen, welk comité zal moeten bijdragen voor het spoedig sluiten van nieuwe han delsverdragen tusschen de betrokken lan den. o De boringen op de olievelden Kasakstan zullen zoodanig worden geforceerd, dat reeds in 1936 een opbrengst van 2 tot 2V- millioen ton prima nafta uit het Centraal- Aziatisch gebied zullen zijn gewaarborgd. Voor het leggen van een eigen petroleum- basis, ten behoeve van de aroote industrie gebieden in den Oeral, zullen de twaalf bronnen van Isjimbajewo moeten dienen. Op 1 November a.s. kunnen de couvons van de 5 pCt. leening Bethlehem Steel Comp- ivorden ingeleverd ter betaling met het op de couvons vermelde bedrag in Ne- derlandsch Courant (de dollar berekend a f 2.49), mits de coupons vergezeld gaan, be halve van het gebruikelijke ownershiv cer tificatie, van een affidavit, qeteekend door den eigenaar van de obligaties, waarin wordt verklaard, dat de eigenaar sedert 6 maanden vóór dien datum een bona fide ingezetene is geweest van een ander land dan in Amerika en de obligatie sinds 5 Juni 1933 onafgebroken het eigendom is geweest van een bona fide ingezetene van een an der land dan Amerika. De Radio Corporation of Amerivaboekte in het derde kwartaal een nëtto-wihst van. 5 406.000 tegen 536.000 liet tweede kwar taal en een netto-verlies van 525.000 het derde kwartaal van 1933. De netto-winst beliep in de eerste negen maanden 2.17 millioen tegen een verlies van 1.79 mill- in het overeenkomstig tijdvak van het vo rig jaar. De New-York Central boekte in Septem ber aan netto's 2.13 mill, of 1.82 mill, minder dan in September 1933. De Pennsyl- vana Railr. 4-37 mill, of 2.76 mill, min der; de Chicago North Western 899 of 377 minder; de Baltimo and Ohio 2.41 mill, of 964 minder; de Atchison Topeka 2-03 mill, of 25 meer; de Chicago Mil- wauku 944 of 16 minder. 43 Amerikaansche sporen boekten in September een vermindering van de exploi tatie-winst van 28 pCt. ten opzichte van het totaal van een jaar geleden en 8 pCt. ten opzichte van twee jaar geleden. De bruto-inkomsten waren 4 pCt. lager dan verleden jaar en l/2 pCt. hooger dan twee jaar geleden. De Amerikaansche landbouwers hadden in September een inkomen van 662 mill, of 81 mill, meer dan in Augustus en 108 mill, meer dan in September 1933. Ten gevolge van de nieuwe federale maat regelen is de onwettige productie van pe troleum in het Mid-Continent scherp inge perkt. De groote Mijen zijn echter nog sceptisch gestemd ten aanzien van de mo gelijkheid, om de inperking der productie door te voeren. Het Federale Hof heeft vonnis gewezen tegen zeven raffinaderijen in Oost-Texas, waarbij aan deze wordt verboden, benzine te fabriceeren uit onwettig geproduceerde petroleum. Hierdoor is het gevaar voor een algemeene prijsverlaging belangrijk ver minderd. In Texas is de bijzine-prijs weder met 2 cent per gallon verhoogd. In Was hington werd echter de prijs met een '/z cent verlaagd. ter, handel flauw, prijzen lager, prima 4 cent boven noteering. Vette kalveren ruimer aan voer, handel kalm, prijzen iets lager, prima 7 cent boven noteering. Schapen en lammeren, aanvoer als vorige week, handel lui, prijzen on veranderd, prima lammeren van 13.00 op 14.00. Varlcensaanvoer korter, handel aanvankelijk kalm, later vlugger, prijzen stijver. Aardappelenveiling. Brielsche Eigenh. 3.20— 3.50, Blauwe Eigenh. 2.903.00, Zeeuwsche Eigenheimers 2.903.20, idem bonten en blau wen 3.103.40, Drielingen 2.202.50. Zandaard- appelen 6.57 cent per K.G. Met redelijken aanvoer, kalme handel. Vlas. 1100 K.G. blauw schoon 4046 cent, 5500 K.G. Holl. geel 4045 cent per K.G. Alles werd tegen de genoteerde prijzen ver kocht. BOVENKARSPEL, 27 Oct. „De Tuinbouw" 50 baal aardappelen: Bonte 1.40 per baal. 150 baal uien: grof 1.151.30, groote 1.051.15. drielingen 45 cent per baal. 170.000 stuks Bloemkool: I 3.00 —9.90, II 1.50—2.80, III 1.50—1.80 per 100 stuks. 8000 K.G. Roode kool 1.70—2.40, 14000 K.G. Gele kool 1.00—1.40, 11000 K.G. Witte kool 0.601.70. 2400 K.G. Deensche Witte kool 70 cent per 100 K.G. 30 zak enk. Slaboonen 0.801.75, 25 zak dubb. Slaboonen 1.502.15 per 15 K.G. 2200 K.G. Bieten, groote 0.70, kleine 0.701.60 per 100 K.G. Spruiten 1.051.20. 160 baal Wortelen 3055 ct. ENKHUIZEN, 27 Oct. Visch. 5 vaartuigen met 350 pond Koraal 25-25.5 cent, 5 vaartuigen met 150 pond Korbot 13.514 cent, 2 vaartuigen met 300 pond Sleepbot 12.513 cent, 16 vaartuigen met 1200 pond Z.N. Bot 1314 cent, 5 vaartuigen met 300 pond Lijnaal 25.5—32.5 cent per pond- MEDEMBLIK, 27 Oct. Marktver. „St. Joseph" Bieten 0.751.20, Uien 1.00—1.25, Drielingen 40 45 cent, Nep 5060 cent. Bloemokol I 2.30 6.40, Idem II 150, idem III 1.50, Wortelen 6095 cent. Deensche kool 7085 cent, Roode kool 0.75 1.60, Witte kool 0.801.10, Gele kool 0.651.40. Een zich DE K lett. voor Haar burea

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 6