ÜooeuKLScA on fie&stb peoSaxxt 2Vd mfiad van den daa I f 50.keerden wij uit I 1 ONZE 340e UITKEERING j f 82.680.- I PER VLIEGMACHINE DE WERELD ROND Jl n y/j bedenkt het telkens weer.. ook uit zijwegen komtverkeen NEIL LYNDON ONTSNAPT VERKIEZINGEN OP HET EILAND MAN 2 SWEEPSTAKE DINSDAG 30 OCTOBER 1934 Candid aten mogen hun toespraken aan alle kiezers per post toezenden Het „House of Keys" Na vermoeide dagen In Oberammergau is het weer rustig Voorhistorische torens Kostbaar aquaduct Door een beer gegrepen Onleesbaar testament De machtige Duitsche spoorwegen Hongersnood in China ingevolge de voor onze abonné's geldende gratis-ongevallenverzekering aan den heer A. ZIELTJENS, Croeseindstraat 80, Tilburg, wegens een aan hem overkomen verkeersongéval 1 Dit is 1 WAARMEDE THANS EEN TOTAAL BEDRAG VAN 1 aan onze verzekerde abonné's is uitgekeerd. DIRECTIE VEREEN. KATH. PERS I - Koor van dertigduizend man AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIE MAAL VIER EN TWINTIG UUR NA HET ONGEVAL DOOR VICTOR BRIDGES Men is druk bezig met het maken van voorbereidselen voor de alg^meer.e ver kiezingscampagneop het eiland Man. Deze maand zal de Luitenant-Gouverneur ais vertegenwoordiger van den koning het Hou«e of Keys, gelijk het Manx-parlement heet ont binden. Dit parlement is het oudste ter wereld. Het werd waarschijnlijk in hei begin der tiende eeuw Ingesteld door Orry, een Noorman, die het eiland veroverd had. Vele van de oude gebrui ken worden nog in eere gehouden, voora! Dij le zeer schilderachtige openingsplechtigheid van het parlement. Sommige regels, ofschoon niet formeel afge schaft, worden niet meer toegepast Het ou^e reglement van orde bepaait dat een lid. dat m staat van dronkenschap in het Huis verschijn, tot een boete van 5 shilling vervalt doch uit sluitend wanneer hij niet in staat is ,Yea" of „Nay" (ja of neen) duidelijk hoornaar te zeg gen. Zoo hij hiertoe wèl bij machte is. dan on hij ook aan de stemmingen deelnemen en :s dus, in parlementairen zin. nuchter Of hij o-. k weet hoe hij stemmen moet schijnt van minder 'belang geacht te worden. De regej is ecb'er sinds onheuglijke tijden niet meer toegepast, waarschijnlijk bij ontstentenis van oescbcnken parlementsleden. Het Huis bestaat uit 24 afgevaardigden; het heeft er nooit meer en nooit minde) gehad De leden ontvangen een jaanijksche tegemoetko ming van 50, hetgeen zeer weinig 's, maar toen genoeg, wanneer men in aanmerking neext dat hun functie niet veel oelangrijker is aan d(e van een provincialen gemeenteraad Bovendien krijgen zij 10 vergoed voor reiskoeten en men kan op het kleine eiland hee: wat reizen alvo rens men 10 uitgegeven heeft. Eén vrouw de eerste en tot nu toe de eeni- ge heeft in het House of Keys zitting Zij is een uit Manchester afkomstige onderwyzTPS en vertegenwoordigt de visschershavec Peel Hear candidatuur en verkiezing baarden destt c"s groot opzien op het eiland, en schouten de con servatieve inboorlingen, die volhielden dnt tet nooit in de bedoeling van Orry, den Noorman gelegen kan hebben dat vrouwen zitting zouden krijgen in het House ot Keys. Een van de eigenaardige kenmerken van een verkiezingscampagne op het eiland Man ts dat de candi^ten hun verkiezingstoesoraken aan alle kiezers per post mogen toezencen zorder dat zij port behoeven te betalen. Zoowel hun als den kiezers wordt het door de overheden zoo gemakkelijk mogelijk gemaakt Wie ziek of ge brekkig is, en zich dus niet naar het stembu reau begeven kan. mag thuis stemmen Verkie zingen worden elke zeven jaar gehouden Behalve het House of Keys besraat er een „Council", dien men met het Hoogerhuis zou kunnen vergelijken, en die tevens de 'un^tie van Kabinet vervult. Deze ..Council" is g.-en gekozen lichaam, doch bestaat uit bezoldigde hooge ambtenaren, den Anglicaanschen Bis schop. de twee „deemsters" ot rech'ers van het eiland, den Aarts-diaken en den procureur- generaal. Het derde eeuwfeest van de beroemde pas siespelen te Oberammergau is beëindigd. De diep godsdienstige bewoners van het heerlijke Beieren blijven steeds het doel voor oogen houden waarvoor zij het passiespel speelden. Derhalve zouden zij ook op vrome wijze dit drukke seizoen sluiten. Vergezela van het eigen muziekkorps trokken alle spelers in hun costuum naar het miracu leuze beeld van de H. Maagd in de abdij van Ettal. Na gezamenlijk een H. Mis te hebben bijge woond, noodigde de abt de bedevaartgangers uit om het ontbijt in het klooster te gebruiken. Daarna gingen de spelers, vergezeld van de harmonie, naar Oberammergau terug. In het afgeloopen seizoen heeft het aantal bezoekers dat van de vorige jaren nog over- Tor 30 NOVEMBER 1934 ONTVANGT- U troffen. In totaal kwamen 400.000 toeschouwers naar Oberammergau. Er werden 71 voorstellingen gegeven. Het gebouw bevatte 5000 zitplaatsen. Het gemid deld aantal bezoekers bedroeg 5600; uit Ameri ka kwamen alleen reeds 13.000 toeristen. Wan neer de tijdsomstandigheden gunstiger waren geweest, dan zou dit aantal nog veel grooter zijn geweest. Tegenover de bewering van criti ci, dat de dorpelingen goede munt trachten te slaan- uit deze voorstellingen, kan dit worden ingebracht, dat de toegangsprijzen aanmerke lijk waren verlaagd, zoodat niettegenstaande het groot aantal bezoekers de inkomsten toch belangrijk verminderd waren. De salarissen van de spelers werden geregeld naar de inkomsten. Alles te zamen hebben 1200 personen mede gewerkt, hetzij achter de schermen, hetzij als speler. Aan het einde van het seizoen ontvin gen de spelers een som van 1000 mark per hoofd, de spelers van de hoofdrollen ontvingen het dubbele bedrag. Het totaal bedrag, dat dit seizoen ontvangen werd, zal voor drie doeleinden worden oesteed Vooreerst worden de salarissen betaald. Het tweede deel wordt gebruikt voor de delging van schulden en onkosten en de rest voor den bouw van een nieuwe school. Te Nuraghi op Sardinië bevindt zich een voorhistorische toren, zooals er in het geheel vierduizend op het eiland zijn. Een weten schappelijke expeditie heeft zich daarheen be geven om onderzoekingen te doen. De toren, die de St. Anthonius-toren wordt genoemd, bestaat eigenlijk uit drie torens, die op elkaar gebouwd zijn. Op den top van den bovensten toren hebben de oudheidkundigen de overblijfselen van een Eomeinschen tempel gevonden. Men heeft een tekst ontcijfeid. die vermeldt dat voor de Ro meinen hier kwamen, de toren als een on neembare sterkte gegolden heeft. De torens werden meestal gebouwd in de na bijheid van een aantal steenen woningen Vele bestaan uit twee verdiepingen en de verschillende kamers staan door gangen met elkaar in verbinding. Het was de bedoeling, dat de bevolking er haar toevlucht in nam in tij den van oorlog. Het aquaduct over de vallei van Yosemite, welke San Francisco van water moet voorzien, is thans gereed gekomen. De bouw van het aquaduct heeft twintig jaar geduurd en kostte meer dan honderd millioen dollar. Tijdens den bouw verloren vijf en dertig werklieden het leven. Tot dusver was het gebrek aan water steeds een beletsel geweest voor de ontwikkeling van San Francisco. In den tijd van den grooten toevloed der goudzoekers werd het water voor een dollar per emmer verkocht. Het aquaduct zal ook ge bruikt worden voor het opwekken van electri- citeit. De bekwame Iersche ingenieur Maurice O'Shaughnessy, die de leiding van het werk had, is kort voor het tot stand komen van zijn levenswerk overleden. Tengevolge van den grooten sneeuwval in liet Welebit-gebergte te Hongarije, maker; groote troepen hongerige wolven de omgeving onveilig, zoodat groepen gewapende boeren jacht op de wolven maken. Daarbij kwamen eenige studenten, die aan de wolvenjacht deel namen, in een gevaarlijke positie, toen plotse ling, terwijl zij zich een troep wolven van het lijf hielden, een reusachtige beer uit het nout te voorschijn kwam en een der studenten wist te grijpen. De beer was toen reeds dtxir een kogel getroffen, doch zou niettemin den stu dent hebben verscheurd wanneer deze hem niet met een jachtdolk een doodelijken stoot had kunnen toebrengen. Niettemin moest de student ernstig gewond naar het nabijgelegen ziekenhuis worden overgebracht. Te Clarkton (Schotland) stierf kortgeleden een oude zonderling, die zijn naaste en verre bloedverwanten een laatste poets bakte door zijn testament met een onzichtbare inktsoort te schrijven. Tot de grenzenlooze verwondering dei- „gelukkige erfgenamen" kwam, toen de no taris het testament opende, een blanco vel pa pier uit de goed verzegelde enveloppe, waaraan 'n klein briefje gehecht was van dsn volgenden inhoud: „Het blanco vel vertegenwoordigt een groote waarde. Diegene der erfgenamen, die achter het geheim komt, mag zich als univer seel erfgenaam beschouwen." Een neef van den overledene, student in de chemie te Londen, begon den onzichtbaren inkt. waarvan meer dan vijfentachtig verschillende soorten bekend zijn, te analyseeren. Na vee! vergeefsche pogingen, waarbij eens het testa ment bijna verbrand was, gelukte het den stu dent, het schrift geheel en al te ontcijferen. Het behelsde o.a. nauwkeurige gegevens over een geheime bankrekening ter waarde van £5000. ÜUIIII1IIIIIIIIIIIII llllllllllllllllincr Gezien de strenge straffen, die ver- E wacht mogen worden, zij men ge- E E waarschuwd en men hoede zich voor E onaangenaamheden door geen Sweep- E stake-loten te koopen. „Krantenbericht" E 1 Loterijen zijn ons dierbaar, Want wij spelen toch zoo graag! E Niemand zit er met een lotje, s Dat hem Jeans geeftin zijn maag! E Want dat hoven, dat verlangen i E En dat uitzien naar gelulc, Is toch goed beschouwd zoo duur niet Voor een kleinigheid per stuk! E Ieder weet nu wel: de hoofdprijs Gaat als steeds je neus voorbij, Doch de spanning vóór de trekking 1 Is 't genot der loterij! 1 Ook de reuze-luchtkasteelen. Waar je geest zoo graag in dwaalt, Zijn toch met die enk'le guldens Zeker niet te duur betaald! Maar de Sweepstake blijft verboden! Want die werd te populair En wij maakten met den gulden Slechts een ander müionnair! Iersche paardjes mogen draven, Maar niet meer voor u of mij, E Want de Staat der Nederlanden E Heeft zijn eigen loterij! E Dus weer een verwachting minder Is het einde van het lied, Weg het kansje op een prijsje, Weg de kans ookop een niet! Hoogstens geeft u nog een trefkansI Die het vaderland slechts baat, Wijl g'uw boete kunt beschouwen I Als een prijsje.... voor den Staat! MARTIN BERDEN 1 (Nadruk verboden) s FiiiiimimiiiiiiiiiiiiiiiimiimmmiiiimiiiimiiiimiiiinmiiiiiiiiiiiiiiiË Naar aanleiding van de Roode Kruis-confe- rentie te Tokio publiceeren de Chineesche bla den verschillende berichten over den hongers nood, welke op het oogenblik in China heerscht. Tengevolge van de veelvuldig ongunstige weersgesteldheid, de natuurrampen en burger oorlogen, worden 14 Chineesche provincies mét een bevolking van meer dan 100 millioen zielen door een vreeselijken hongersnood geteisterd. In de afgeloopen drie maanden zijn 2 millioen boeren van honger gestorven. De bladen verlangen onmiddellijke hulp. Larry was een geluksvogel. Als hij iemand geld leende, kreeg hij dat altijd terug. Als hij vacantie had, scheen altijd de zon. Als duizenden werkloos rondliepen, hield nij z'n baan. Als er iets verloren was, vond Larrv het en Larry kreeg de belooning. Als hij naar den schouwburg ging, trof hij altijd de mooiste plaats. Het was dus niets meer dan natuurlijk, dat Larry het groene hondje vond. Honderden men- schen moesten er langs geloopen zijn, maar niemand zag het dan Larry. Er was geen politle-agent in de buurt. Larry wist dus niet goed wat hij met het hondje doen moest. „Ik' zal 't maar weer naar huis nemen," dacht hij. „Als 't niets waard is, benadeel ik niemand; als 't wel wat waard is, komt 't in de krant, en dan kan ik de belooning op- eischen." Hij bekeek het hondje, stak het in z'ti zak en tufte door. Het hondje was een centimeter of twaalf lang. *t Was van een soort aarde werk, vullgroen. 't Leek nog al oud. Een kilometer verder kreeg Larry een lekken band. Dat verbaasde hem. Hij had nooit zoo iets. Maar nu was er een lek, en een flink lek ook. Hij had er drie kwartier werk aan, reed toen door, en vijf minuten verders was de tweede band lek. Hij kwam twee uur te laat thuis. „Bandenpech, kindlief," zei hij tot z'n vrouw ,,Ik dacht dat je nooit zoo iets had," zei deze „Dat dacht ik ook," zei Larry. „Enfin, kijk eens wat ik gevonden heb!" En hij liet haar het groene hondje zien. ,,'t Lijkt me niet veel," meende z'n vrouw. „Neen," zei Larry, „maar als er niemand om komt, zal ik 't houden als een curiositeit." 's Avonds gingen ze naar den schouwburg. Ze kwamen net achter een pilaar terecht en zagen zoo goed als niets. Toen het uit was, viel Larry op de trap over een bananenschil en brak z'n been. Hij moest zes weken in bed blijven. Hij sprak er den schouwburgdirecteur voor aan, maar verloor het proces. ,,'t Lijkt wel of alles me tegenwoordig tegen loopt," klaagde Larry. Toen hij beter was en weer aan 't werk wilde gaan, was er geen werk meer voor hem; 't speet hem, maar ze hadden niet zoo lang kunnen wachten; een ander had z'n plaats in genomen. Er kwam zorg. Larry kreeg geld gebrek. „Gelukkig heb ik hier en daar wat uitstaan," dacht hij, en hij schreef aan alle vrienden van wie hij nog geld kreeg. Maar ze bleken allen De Duitsche spoorwegen, die altijd een goede bron van inkomsten voor het Duitsche riik ge weest zijn, in tegenstelling met de onze, die dank zij ons waterrijke land, steeds moeilijk rendabel te maken waren, hebben wel van alle landen h'et grootste spoorwegnet. Ziehier eenige getallen: De gezamenlijke afstand, die dagelijks door de Duitsche treinen wordt afgelegd, bedraagt meer dan tweemaal de weg van de aarde naar de maan en terug, n.l. in 1929 bedroeg hij 681.759.000 K.M. De spoorwegen bezitten 72080 personen- en bagagewagens, die, achter elkaar gezet, een af stand zouden bestrijken, gelijk aan dien van München over Berlijn naar Koningsbergen en 673.300 goederenwagens, die een afstand zou den kunnen bezetten van Berlijn naar Omsk in Siberië. Met de totale spoorlengte zou men driemaal den omtrek der aarde kunnen omspannen. TiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiïï Eindelijk scheen Oom een geschikt landings terrein te hebben gevonden. Het was een effen terrein met sneeuw bedekt. Oom zette den motor af en in glijvlucht gingen we naar beneden, waar Oom het toestel weldra be houden op de ijsvlakte neerzette. Hij zonk amechtig achterover in den stuurstoel. De in spanning was hem te zwaar geweest. Ik ging eerst naar buiten om te zien of er niets aan het toestel was beschadigd. Gelukkig bleek dit niet het geval te zijn en alles was nog even gaaf als toen we Nome verlieten. Daarna kroop ik weer naar binnen, waar Oom Sydney zich alvast op den grond onder een paar dekens had ui!gestrekt. Ook ik was erg vermoeid en weldra lagen we beiden in een diepen slaap verzonkken. Toen we beiden wakker werden, waren we heerlijk opgefrischt. We trokken onze dikke kleeding aan en besloten eerst eens een on derzoekingstocht te maken, teri einde te weten te komen, waar we ons bevonden. We namen voldoenden mondvoorraad mee voor een langen tocht, benevens onze wapens. Nadat we het toestel goed verankerd hadden, gingen we op weg. We vorderden niet snel, maar kwamen toch per uur ongeveer 3 4 K.M., vooruit. Het weer was helder, hoewel erg koud. We hadden zoo met korte tusschenpoozen ongeveer 12 K.M. afgelegd, toen ik, staande op een heuvel, door mijn kijker een vijftal grijze vlekken ontwaar de, die over het ijs voortbewogen. last te hebben van de malaise; niemand be taalde. „Wat moeten we nu?" snikte mevrouw Larry. Larry wist het ook niet. Hij tobde en werd mager. „Als 't zoo doorgaat, ben je gauw dood," ver klaarde de dokter. „Ga maar een dag of veer tien naar zee." Toen gingen zij voor een dag of veertien naar een visschersdorp. Den eersten dag regen de het van den morgen tot den 3 avond En preses 3 J-Tp f (SrOP IIP zoo was het op 6 rWtTlfS den tweeden, der- I den, vierden, vijf- itOTlClJC den, zesden, ze- venden, achtsten, negenden, tienden, elfden, twaalfden en der tienden dag. „M'n gelukszon is getaand," mopperde Larry. „Weet je wat ik denk?" zei z'n vrouw. „Het komt allemaal van dat groene hondje. Sinds je dat hebt, loopt alles mis." ,,'t Zou best kunnen," zei Larry. „Laten we naar 't eind van de pier wandelen en 't in zee gooien," zei mevrouw Larry „En ons zelf ook," zei Larry. Ze wandelden dus door den stroomenden regen naar 't eind van de pier en slingerden het groene hondje m zee. En toen brak de zon door. Den volgenden dag gingen ze naar huis, maar al hadden ze maar één dag zon gehad, Larry voelde zich sterker dan ooit. Toen ze tlyiis kwamen, stond er een man op de stoep te wachten. Hij kwam van 't kantoor. „Of u uw betrekking terug wou hebben?" vroeg hij, en Larry wou. Den volgenden dag ontmoette hij al z'n vrienden van wie hij nog geld moest hebben, en ze betaalden hem allemaal. En er werd in hooger beroep uitspraak gedaan tegen de schouwburg-directie. Larry kreeg 100 pond schadevergoeding. ,,'t Is toch 'n wonder," riep Larry. „Alles door zoo'n klein, smerig groen hondje! Zoodra we 't in zee gesmeten hadden, kwam mijn geluk terugEn opgetogen kocht hij een lot in een liefdadigheidsloterij. Hij won een prachtig li- keurstel. Die gelukkige Larry! Veertien dagen later las hij een bericht in 't. ochtendblad: „Toen professor Fuxley, de beroemde ontdek kingsreiziger, gisteren, na een reis door Egypte, terugkeerde, ontdekte hij dat er in z'n afwe zigheid was ingebroken en een groot dee! van z'n prachtige verzameling Egyptische antiqui teiten was ontvreemd. Tal van zeer kostbare voorwerpen worden vermist, o.a. het Groene Hondje van den Pharao Ramses III, het eenig bekende exemplaar ter wereld. De waarde van het Groene Hondje wordt op 75.000 pond ge schat en een belooning van 10.000 pond zal worden uitgekeerd aan dengene, door wiens tusschenkomst het kostbare voorwerp weer in t bezit van den eigenaar zal komen." De Tsjech Janko Jeftietsj, concertmeester te Brno heeft aan de directie van den Tsjechischen radio-omroep meegedeeld, dat hij voornemens is een koor van niet minder dan dertigduizend man eenige zware werken ten beste te laten geven. Men vraagt zich waarschijnlijk af, hoe hij deze menschen moet opstellen, vooral wan neer men weet, dat de grootste Amerikaansche monsterkoren toch niet veel meer dan duizend leden tellen. Wanneer men echter weet, dat de radio wel eens concerten levert, waai Dij de zangsolist zich in een andere stad bevindt dan het orkest, dan zal men wellicht raden hoe Jeftietsj zijn plan ten uitvoer wil leggen. Bij ons te lande zijn concerten als de daar even genoemde al met succes gegeven. De Brünnsehe concertmeester wil op hon derdvijftig plaatsen des lands microfoons in daartoe geschikte lokalen neerzetten en deze telefonisch met de stations Praag, Brno, Mo- ravska Ostrawa en Bratislava verbinden. Voor iedere microfoon zingen dan tweehonderd le den van het koor. De Tsjechische omroep heeft de plannen ech ter nog niet aanvaard, zoodat het nog niet vaststaat, dat de uitvoering inderdaad plaats heeft. &ORBE6 eschlktheid t )t werken door TCfi bij een ongeval met f Of/1 bij verlies van een hand f 1 O C aij verlies van een f £71 bij een breuk van f Afk bij verlies van *n eide beenen of belde oogen f OfJ»" doodelijken afloop een voet of een oog# XA»t#.~dulm of wijsvinger I t/l/»~been of arm# t\J»m anderen vinger A 11*i dlt blad zijn Ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen O/l/l/l by levenslange geheele onge /ilie aoonne S ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen OUU\J»~ verlies van beide armen, bi 27 „O. dat was gemakkelijk genoeg; ik vroeg Lord Lammersfield hem eens hier te brengen. Je weet, hoe George is; hij zal cooit iets weigeren, als het hem door een minuster wordt gevraagd. Natuurlijk had hij geen ver moeden, voor hjj hier kwam „Het moet een hoogst aangename verrassing voor hem geweest zijn." zei ik grimmig. JH rkende hij je onmiddellijk?" Joyce schudde haar noofd. „Hij had mij al'een vcor de rechtbank ge zien en toen droeg ik mijn haar nog los Overigens kunnen twee jaar werk iemand sterk veranderen." ,.En Jou hebben ze zeker veranderd Je bent van een aardig meisje tot een mooie vrouw opgegroeid, Joyce." Met een zachten, tevreden iach kwam zij weer op den arm van mijn stoel zitten. „Van jou wil ik dat graag hooren Neill" Een oogenblik zwegen wij, terwijl ik een van haar los geraakte krullen om myu vinger wond. „Arme Joyce," zei ik: „ik geloof, dat je voor mij door een heel onaangenaam modder- slootje geloopen bent." Zij huiverde even. „Ja, die vriendschap was in sommige op zichten verschrikkelijk, maar dat deed er niet toe. Ik wist, dat George Jets verborgen hield, wat jou uit de gevangenis zou kunnen hel pen.. En dat moet He weten. Overigens zjj glimlachte spottend, „is George, bij al zijn knapheid en geraffineerdheid, 'n ijdele pruik." „Hij weet natuurlijk, wie je bent?" „Ik heb het hem verteld Hij zou het toch uitgevonden hebben en dan zou hij maar wan trouwend geworden zijn. Hij denkt nu dat hij mij heel toevallig ontmoet heeft „Maar hij moet ioch veimoed hebben, dat jij aan mijn kant stond?" wierp ik tegen. Zij lachte, kort en bitter. „Ja, dat vermoedde hij zeker. Hij roemde dat een „heilige band" tusschen ons. Soms is hij bijna grappig." „Hijgrappigde Farizeër!" „O, ja," ging zij hartstochtelijk voort. ..als Ik aan alles denk dan vraag Ik mij soms wel eens af, waarom ik hem eigenl.k niet neb ge dood. Ik denk, dat ik dat zeker eedaan zou hebben, als hij ooit getracht zou heoten mij te kussen. Maar nu. zij Ischte weer „nu zijn wij bezig vrienden te worden Ik ga van avond met hem d'neeren.... in het Savoye." „Maar als hij het probeert je het hof te maken...." begin ik, maar zij onderbrak mij met een licht schouderophalen. „O, dat komt wel. Hü uenkt op het oogen blik, dat hij knap speelt. Er Is trouwens ook een zakelijke zijde bij," „Natuurlijkdaar is het George voor!" „Hij is verschrikkelijk bang voor jou. Na tuurlijk probeert hij, dat voor mij te verber gen, maar ik heb gezien, dat hij altijd in een toestand van volkomen angst geleeft heeft, sinds jij weer vrij bent. Zijn eenige hoep is, dat men jou weer zal opvangen; daar kiemt hij zich aan vast. En dat is juist een deel van mijn spel." „Van jou spel?" „Ja, hij denkt, dat je vroeger of later, wan neer je hulp noodig hebt aan mij zult schrij ven." „En dan moet .jij zoo goed zijn, het blijde nieuws aan hem over te brengen?" Zij knikte. „Wanneer ik het hem dadelijk laat weten, zal hij zijn best doen, je veilig uit net land te helpen, zegt hij." Achterover leunend in mijn stoel, lachte ik luid. Joyce, die nog op den arm zat, keek mij gelukkig aan. „Het is zoo prettig je weer te hooren lachen," zei ze en haar hand in de mijne wringend, ging ze voort: „Ik denk, dat hij het zoo aanleggen zal, dat het lijkt, of je oy toeval weer ontdekt wordt, terwijl hij bezig is je weg te helpen," „Dat denk ik ook," antwoordde ik. „Dan zou ik weer uit den weg geruimd zijn en jij zóó door dankbaarheid overstelpt..., enzoovoort. Ja, dat Is George wel." Het gerinkel van de electrische bel verbrak ons gesprek. Joyce sprong op en een oogen blik luisterden wij zwijgend, terwijl Jack den bezoeker te woord stond. „Ik weet wie het is," fluisterde Joyce, „het is de oude mevrouw Mortimer; zij zou om één uur komen." „Maar wat wil je nu doen?" vroeg ik. „Ik kan wel een oogenblik weggaan, of in een andere kamer wachten of zoo." „Neen, neen het is In orde," fluisterde Joyce; „ik zai het je dadelijk vertellen," Zij wachtte tot wij de voordeur hadden hooren sluiten; toen kwam zij weer by mij zitten. „Ik heb Jack gezegd, niemand voor drie uur binnen te laten. Dan heb ik een afspraak, die ik niet opgeven kan, maar we hebben dan nog twee uur tyd. Ik zal Jack voor een lunch hier laten zorgen. Wat wil je hebben, Neil?" „Wat je maar wilt, maar geen ham-and- eggs," zei ik, terwijl ik een sigarette opstak Zij sprong lachend op en na my een luci fer te hebben gereikt, ging zy de gang in. terwyl ze de deur openliet. Ik hoorde, dat zy haar page riep en hem enkele bevelen gat; toen kwam zij terug, haar oogen schitterend van opwinding en geluk. „Is het niet prachtig?" riep zy uit. „Van ochtend nog kwelde ik mij met de gedachte, dat je misschien dood was en nu zitten we nier juist als vroeger in Chelsea." „Zou je kleine bediende onze lunch hier niet een beetje vreemd vinden? Hu iykt me bydeliand genoeg." „Jack? O, maak je over hem maar niet bezorgd. Hu diende eens voor model in Chel sea. Ik heb hem daar weggehaald van zyn oom, die hem altijd met de pook sloeg. Hy weet niets van je af, maar als hij Iets wist, zou hy met een soort van genoegen voor je sterven. Hy is mij nogal dankbaar." „Je hebt de menschen altijd voor je weten in te nemen. Joyce," zei ik glimlachend. „Weet je nog hoe Tommy en ik er altyd over twistten, wie je eigenlijk zou adopteeren?" Zy knikte, byna ernstig; toen weer tot haar vroegere manier van doen erugkeerend deed zü een stap naar de binnenkamer, terwijl zy mij meetrok. „Kom, we zullen gaan lunchen. Het is daar vroolijker. En bovendien wil Ik je eens by daglicht zien." Ik volgde haar door de gordynen en be vond my in een kleine kamer, waarvan het venster uitzicht gaf op den achterkant van de Burlington Arcade. Joyce bracht my naar het venster en nam daar, met haar arm door den mynen, opnieuw McMurtries werk op. „Het is wonderlyk, Neil," zei ze ten slotte. „Je ziet er vyftien jaar ouder uit. Er is nie mand, die je herkennen kan, behalve aan de manier, waarop je spreekt." „Daarin heb ik my geoefend," zei ik met veranderde stem. „Ik zou me niet hebben ver raden, als je me niet had overrompeld." Ze glimlachte weer gelukkig. „Het is zoo'n wonderlyk gevoel, dat je nu veilig bent, tenminste voor een paar dagen." Zy liet myn arm los en ging naar den divan. „Kom hier zitten. Wij moeten over allerlei dingen een beslissing nemen en zooveel tyd hebben wy niet." „Ik heb je verteld, wat ik van plan ben," antwoordde ik. „Ik zal werkelijk de afspraak met McMurtrie nakomen. Overigens wel, ik heb zoo'n stel kaarten in myn hand, dat ik alleen solo spelen kan." Joyoce keek mij aan, vast en rustig. „Neil, herinner jij je, dat je me eens het bokkigste kind uit heel Chelsea noemde?" „Zoo.... dan was dat nogal ruw." „Dat was nogal juist. En ik ben niet ver anderd, Neil. Als je denkt, dat Tommy en ik je dit spel alleen laten spelen, vergis je je beslist." „Weet je welke straf er op staat, een ont snapt gevangene te helpen?" lachte ik. „Luister, Neil. Drie jaar lang hebben Tommy en ik aan niets anders gedacht, dan jou uit de gevangenis te krygen. Dacht je, dat wy je dan nu in den steek zouden laten?" „Maar je kunt niets doen, Joyce," wierp ik tegen, „je brengt alleen jezelf in gevaar en. „Neil, Neil, het dient nergens toe, er over te praten. Wij zyn besloten om je te helpen. „En als ik weiger?" (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 10