DE KERKSTRIJD BINNEN HET PROTESTANTISME DE „NATIONALE REGEERING" IN ENGELAND Het nieuws van heden BEROEP OP DE JONGE GENERATIE DE BAROMETER "VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DINSDAG 30 OCTOBER 1934 Ochtendblad EVANGELISCHE KERK MIST INHOUD Rijksbisschop dr. Muller, door Hitier losgelaten, zou een onmogelijke figuur worden Een interview Het Weer De staat van beleg op Cuba Steekpenningen in België HET INTERNATIONAAL EUCHARISTISCH CONGRES *JLj| I De „Flandria" op de thuisreis „Graf Zeppelin" op bezoek Om de toekomst van het luchtschip De onderhandelingen van dr. Eckener in Amerika MacDonald, Baldwin en Simon wekken op tot nieuwen steun aan hun bewind Maaltijd der Nationale Labourpartij Rede van Baldwin MacDonald Turkije en het Balkan pact Viertal bladen tijdelijk verboden 428 filialen gesloten te Cleveland Wegens hinderlijk posten Drie Duitsche vlieg tuigen voor Z.-Afrika Korte berichten De voleinding De Londensche vloot- besprekingen Plannen van Kingsford Smith BEGENADIGD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 19019 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag eén 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek (Van een bijzonderen correspondent) De toestand is zoo verward en chaotisch, aldus verklaarde ons een der best op de hoogte zijnde priesters van het Berlijnsch diocees, „dat wij blij zijn wanneer wij tien me ter zicht hebben; wij varen in een dichten ne- yel". Inderdaad is hiermede de situatie op reli gieus en kerkelijk terrein, zooals die zich thans aan de oogen van hen, die er interesse voor ge voelen en het getal diergenen dient min vooral niet te overdrijven voordoet, vol komen gekenschetst. Het hier bedoeld onderhoud hadden wij Vrij dagmiddag; Vrijdagavond berichtte het Berli ner Tageblatt in een extra-editie, dat dr. Jager, de juridische raadsman van de Duitsche Evan gelische Kerk, zijn kerk-politieke functie had neergelegd. Dr. Jager is in de gelegenheid gesteld een waarlijk bijzonder fraaien „exit" te maken, na al het onheil, dat hij heeft aangericht. Men zal dr. Jager's desbetreffende verklaring gelezen hebben: „Na fundamenteel de mij gestelde taak van den organischen opbouw der Duitsche Evangelische Kerk vervuld te hebben, leg ik, zooals ik U reeds eenigen tijd geleden aankon digde, mijn kerk-politieke functie in Uw (des Rijksbisschops) handen terug. Ik stel U voor een engeren raad der bisschoppen bijeen te roe pen, die U voor het opbouwwerk in den zin van waarachtige pacificatie ter beschikking zal staan." Men behoeft hier niemand te vragen, of dr. Jager misschien gedwongen werd terug te tre den! In ieder geval, een fraaien exit heeft hij mogen hebben; hij doet zelfs alvorens het werk neer te leggen nog een voorstel omtrent de voortzetting ervan. Ongelukkig, dat ieder al te goed weet, dat het slechts een „exit" is.... als op het theater. Het is theater. Het was in den nat.-socialistischen staat natuurlijk van geen belang, dat dr. Jager „het gezicht zou redden," wel was van belang, dat de nat. socialistische regeering en de partij dat zouden doen, die achter Ministerialrat dr. Jager stonden. Hoewel Hitier nimmer openlijk partij heeft gekozen voor dr. Müller en dr. Jager, zoover hun optreden tegen de wederspannige bisschoppen van Wür- temberg en Beieren betreft. Nu dat optreden tot zulke hevige beroering heeft geleid, blijkt dat niet openlijk partij hebben gekozen fortuinlijk te zijn geweest. Het laat desgewenscht den weg voor een terugtocht open. Degenen, die echter van meening zijn, dat de Hitler-regeering zich ook inderdaad op den terugtocht bevindt, oor- deelen beslist te optimistisch. Laten wij de aangelegenheid nog eens in haar diepste gronden beschouwen. De oppositie, de aanhangers dus van de be lijdenis-synode, zijn met het aftreden van dr. Jager niet tevreden. Zij verlangen evenzeer het aftreden van dr. Müller. En ook daarmede zul len zij nog niet bevredigd zijn. Zij verlangen, dat de Staat ervan afziet het Pührer-beginsel op de protestantsche kerken te willen toepassen, dat is de eenige afdoende waarborg, dat na dr. Müller geen andere kerkdictator zal optreden. Het Pührer-beginsel, aldus de oppositie, zou in de protestantsche kerk een onverdraaglijk paus dom vestigen. Dat is de kern van den strijd, voor zoover het organisatorisch beeld betreft. De op positie komt op voor het democratisch beginsel in de protestantsche kerk. Volgens dat beginsel zijn de gemeenten de dragers van het kerk gezag, het zijn de gemeenten, die zich in vrije keuze hun leiders kiezen. Dit democratisch be ginsel nu lijkt moeilijk vereenigbaar met het autoritair beginsel van het nationaal-socialisme. De Katholieken zijn onaangenaam getroffen door de gebezigde uitdrukking: „toepassing van het Pührer-beginsel zou in de protestantsche kerk een onverdraaglijk pausdom vestigen." Hadden zij geen andere zorgen, dan zou er een interessante polemiek over kunnen ontstaan. De oppositie heeft n.l. altijd nog verklaard, dat ook zij was voor een reorganisatie van het Duitsch protestantisme tot één, het geheele rijk om vattende kerk, slechts moest deze reorganisatie van binnenuit groeien. Kan zich echter de op positie een ééne Evangelische Rijkskerk denken, zonder dat deze één oppersten leider aan het hoofd heeft? En zou dan dit leiderschap niet Doumergue in gezelschap van Tar- dieu bij het verlaten van den ministerraad, waarin hij heeft medegedeeld het parlement te zullen ontbinden als het zijn reorganisatieplannen niet aan neemt eveneens op een pausdom lijken? Of onder scheidt de oppositie tusschen een onverdraaglijk en een verdraaglijk pausdom? Zooals men weet heeft dr. Jager immer ver klaard, dat de staatsbemoeienis met de kerke lijke aangelegenheden van het protestantisme zich moest uitstrekken tot de uiterlijke organi satie, maar zich dan ook niet verder wilde uit strekken. De oppositie heeft dit en terecht onaanvaardbaar geacht. De uiterlijke organisa tie van de Kerk komt alleen toe aan de Kerk, houden ook wij, Katholieken. De geheele Kerk is de aangelegenheid der Kerk. Evenwel schijnt de angst van de oppositie voor de inmenging van den Staat in de organisatie-aangelegenhe den der protestantsche kerk (en) tenslotte te be rusten op den angst voor 'n verplaatsing van het gezag in de protestantsche kerk, 'n verplaatsing welke tenslotte een concentratie van het gezag is, in strijd met het democratisch beginsel. Dit democratisch beginsel der protestantsche ker ken, het zij terloops opgemerkt, werd ook eerst vastgelegd in de grondwet van Weimar. Men dient, om rechtvaardig te zijn, ook niet te ver geten, dat de Staat altijd welwillend heeft ge staan tegenover den goeden wil dergenen, die bereid waren van binnenuit het protestantisme zelve een soort Rijkseenheid tot stand te bren gen. Slechts heeft de Staat van dezen goeden wil geen resultaat verwacht. Inderdaad is het zeer twijfelachtig of het protestantisme in Duischland, verdeeld als het was, ooit uit zich zelf tot een eenheid zou hebben kunnen komen. Nu heeft Hitier de beëediging van Rijks bisschop Müller uitgesteld en sommigen bewe ren, dat dit uitstel wel een afstel zal worden. Het is echter zeker voorbarig te concludeeren, dat Hitier zijn hand van Rijksbisschop Müller heeft teruggetrokken. Weliswaar heeft de dub bele geste, eenerzij ds het ontslag van dr. Jager, anderzijds de niet-beëediging van den Rijks bisschop een zekere oogenblikkelijke ontspan ning teweeg gebracht, de toestand is daarom op het oogenblik niet minder onzeker. Zooals in andere kwesties de nationaal-socialistische po litiek betreffend, moet afgewacht worden of men te doen heeft met 't laten varen van het eens voorgenomen doel, dan wel van een tot dan toe gevolgde, foutief gebleken methode, waarna men het met een andere zal gaan probeeren. Naar men ons verzekerde heerscht in de hooge regionen der partijleiding ten aanzien van dit punt groote verdeeldheid, er zijn voor standers die een volkomen pacificatie op gods- dienstig-kerkelijk gebied en een zich terugtrek ken der partij van dit terrein voorstaan; an deren, die alles in het werk zouden willen stel len om de Kerk, zoowel de protestantsche als de Katholieke „op de knieën te krijgen". Indien inderdaad de opperste partijleiding er toe zou besluiten zich geheel uit den kerkelijken strijd der protestanten terug te trekken, ont staat een hoogst onbevredigende situatie. Het resultaat van de gewelddadige vereenigingspo- gingen der partij zou dan zijn, dat het Duitsche protestantisme verdeeld zou zijn in twee kam pen, door een klove, dieper dan ooit. En deze verdeeldheid, die ook met allereerste beginselen van zuiver christendom samenhangt, zou dan veel ernstiger zijn dan de verdeeldheid, welke het nationaal-socialisme wilde bestrijden. Want deze verdeeldheid was slechts de uiterlijke, or ganisatorische verdeeldheid van het Duitsch protestantisme in een aantal landskerken. Het officieel partij-vertoon bij gelegenheid van dr. Müller's installatie in den Lutherschen Dom in Sept. j.l., heeft ook te duidelijk bewe zen, hoezeer deze een creatuur is van den na- tionaal-socialistischen partij-staat, dan dat hij losgelaten door de partij en zonder den rugge steun van dezer machtsmiddelen, eenige kans maakt, op eigen gelegenheid de oppositie te vermeesteren. Vooral omdat hij dan niet meer de troef zal kunnen uitspelen, dat verzet tegen zijn regiem verzet tegen den Staat is. Dr. Mül ler, losgelaten door Hitler, is een onmogelijke fi guur, en alle belangstelling is dan ook daarop gericht, welke nu de eerste stap zal zijn van Hitler ten opzichte van den primaat en welke nu de eerste stap zal zijn van den primaat te genover de oppositie. De positie van den primaat is ook nog uitermate verzwakt geworden door het geen zich in de rijen der Duitsche chris tenen afspeelt. Verdeeldheid teekent zich ook hier steeds scherper af. De oorzaak van dit alles is tenslotte heel duidelijk. Het protestantisme in Duitschland is, zooals overal elders, theologisch in ontelbare secten verdeeld. Een gevolg van 't beginsel van het vrije onderzoek. Het protes tantisme is dan ook slechts eenigermate een eenheid wij spreken maar niet van een zoo hechte eenheid als een Kerk is in stand te houden bij een minimum van organisatie en gezag. Trouwens, volgens de protestanten is de Kerk een onzichtbare eenheid van geloovigen; zij verwerpen, dat de Kerk uiterlijk zichtbaar moet zijn. Zoodra men het protestantisme straf gaat organiseeren en een sterk centraal gezag geven, moet men in botsing komen met de theo logische stroomingen der ontelbare sekten. Deze theologische stroomingen vormen den geestelij ken inhoud van het protestantisme. De orga nisatie van de Rijkskerk heeft dan ook slechts kunnen plaats hebben ten koste van de diverse theologische stroomingen, ten koste dus van den geestelijken inhoud van het protestantisme. En dit is ontstellend. In de kringen der Duitsche christenen is men zulks gaan inzien. Dr. Kin der, de Rijksleider der Duitsche christenen ver klaarde reeds: „De installatie van den Rijks bisschop is het zichtbare teeken der door ons bereikte eenheid van de Duitsche Evangelische kerk. Maar de opgaven, welke nog op een op lossing wachten, zijn grooter. Het komt er nu op aan de uiterlijke eenheid der Kerk met in houd te vullen." Duidelijker kan waarachtig niet worden uitgesproken, dat de Duitsche Evangelische kerk geestelijken inhoud mist. Het zijn in het bijzonder de Duitsch-geloovi- gen geweest, die deze verklaring van dr. Kinder in hun voordeel uitbuiten, erop wijzend, dat hun uiterlijke organisatie bijzaak is, maar dat zij in ieder geval inhoud hebben. En zij zien in dit punt overeenstemming met de protestanten der oppositie. Het ligt voor de hand, dat de ronde verklaring van dr. Kinder sterke ontstemming heeft gewekt bij velen. Temeer nog, omdat dr. Kinder heeft nagelaten ook duidelijk te maken, hoe de inhoud behoorde te zijn, waarmede de uiterlijke organisatie der Rijkskerk thans gevuld moet worden. Op een groote bijeenkomst van Duitsche chris tenen verklaarde hij: „Het materialisme is in het niets verzonken, maar nu zijn andere kringen aan het werk, het Duitsche volk een nieuwe hersenschim voor oogen te brengen. Zij willen het godsbeeld als een product der Duitsche religieuze phantasie. Er is echter geen beslist wezensonderscheid tus- Meest matige Westelijke tot Noordelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk regen of hagelbuitjes, iets kouder. Verdere vooruitzichten: Nog guur. illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllHillllllllllllllllllUIUIIIIIIIinill schen een God, dien ik met mijn handen ver vaardig of dien ik met mijn gedachten op bouw. In beide gevallen maak ik hem. Wij be lijden den eeuwigen God van hemel en aarde, die in Christus uit eeuwige almacht kan spre ken." In deze woorden nam Dr. Kinder op de eer ste plaats duidelijk stelling tegen de Duitsche geloofsbeweging, duidelijker dan vanuit de krin gen der Duitsche christenen tot dan toe was geschied, duidelijker ook dan Dr. Müller had gedaan. In de tweede plaats troffen zijn woorden die genen onder de aanhangers van de Rijkskerk, die een God dachten, samengesteld uit christe lijke en Germaansche trekken, een God, zooals hij noodig schijnt te worden geoordeeld door hen, die een alle Duitschers omvattende Duit sche volkskerk willen verwezenlijken, den pro- testantschen bisschop van Thüringen, Herr Sas sen aan het hoofd. Maar ook of Dr. Müller zelf in dit opzicht geheel vrij uit gaat, is een vraag. Zooveel is zeker, dat na den twist tusschen Dr. Kinder en Dr. Jager, er oneenigheid heerscht tusschen Dr. Kinder en Dr. Müller. De primaat wil zich althans bevrijden van den invloed door het bestuur der Duitsche christenen tot nu toe cp zijn werk uitgeoefend. De Duitsche christe nen zijn verdeeld: een rechtervleugel, die sym pathiseert met de belijdenis-synode der opposi tie, een linkervleugel, die sympathiseert met de idealen van den bisschop van Thüringen. Men mag er benieuwd naar zijn, hoe mettertijd de geestelijke inhoud van primaat Müller's evan gelische Rijkskerk eruit zal zien. HAVANA, 29 Oct. (Reuter) Ten gevolge van een botsing tusschen politieke tegenstan ders in de provincie Pinar del Rio, waarbij acht personen werden gewond, is de staat van be leg afgekondigd. Talrijke personen werden ge arresteerd. In de provincies Havana en San tiago zijn voor den tijd van een maand en „lan ger voor zoover noodzakelijk" de grondwettelijke garanties buiten werking gesteld. BRUSSEL, 29 Oct. (per tel.) Een officier en een werkbaas van het militair carthografisch instituut van Brussel zijn aangehouden. Zij hebben bekend enkele duizenden francs als steekpenningen te hebben aanvaard van een leverancier van het instituut. 1 Toen de nacht gevallen was: te midden van de ongetelde volksmenigte straalt het kruis fulget crucis mysteriam Onze redacteflr aan boord van de „Flandria" seinde, d.d. gisteren: Hedenmorgen heeft Z. H. Exc. mgr. dr. J. H. G. Lemmens in de hut van den Aartsbis schop de H. Mis' gelezen. Aangezien de hitte vandaag iets meer draaglijk was, heeft Z. H. Exc. mgr. J. H. G. Jansen vanmiddag eenigen tijd in een ruststoel aan dek vertoefd. Een interessante afleiding voor de passagiers was heden het „bezoek" van de „Graf Zeppelin", die zijn route eenigszins heeft gewijzigd, om het schip te passeeren. Over en weer werden groeten gewisseld. WASHINGTON, 29 Oct. Dr. Eckener, die op uitnoodiging van de Amerikaansche regee ring op het oogenblik hier vertoeft, heeft de betrokken overheidsinstanties nauwkeurige in lichtingen gegeven over zijn ervaringen in het internationale luchtscheepsverkeer en over de instelling van een Noord-Atlantischen vlieg- dienst. Hij heeft een reeks besprekingen gevoerd met den minister van de posterijen, den minis ter van handel en vertegenwoordigers van de admiraliteit. Hedenmiddag is dr. Eckener door Roosevelt op het Witte Huis op de tea ontvan gen. Vanmorgen bracht dr. Eckener een bezoek aan de Amerikaansche luchtvaartcommissie. LONDEN, 29 Oct. De Nationale Labourparty, de destijds onder Macdonald van de Engelsche Arbeiderspartij afgescheiden richting, bood heden aan de drie leiders der Engelsche regee ring, Macdonald, Baldwin en Simon, een maal tijd aan. Bij deze gelegenheid hield Macdonald zijn eerste rede sedert zijn terugkeer uit Ca nada. De te Londen aanwezige kabinetsleden, de onderstaatssecretarissen en tal van leden van het parlement namen aan den maaltijd deel. In zijn rede zeide Macdonald, die door de aanwezigen hartelijk werd toegejuicht, dat men niet kon ontkennen, dat de nationale regeering meer gedaan heeft voor het groote middelpunt van het Britsche rijk, voor zijn eer en zijn aanzien dan ooit te voren. Men heeft gezien, aldus ging spr. verder, hoe in 't eene volk na het andere in Europa de vrijheid is verdwenen. Ik geloof in vrijheid, aldus Macdonald. Eenige lieden zeggen, dat ik orde en wetten heb over schreden om ze in stand te houden. Wanneer het noodig is, zal ik dat weer doen. Het land kan op het oogenblik een terugkeer tot de partijpolitiek niet verdragen. Macdonald deed vooral een beroep op de jonge generatie tot medewerking. Zij moet in de nationale regeering de uitdrukking zien van een groote philosophic van socialen vooruit gang.'Organische evolutie is de eenige politiek, die regeering en natie verder brengt. Na Macdonald sprak Baldwin, die om. zeide: Wat ook de reputatie van de nationale regee- ring in het binnenland moge zijn, in het bui tenland staat zij in hoog aanzien wegens de opdracht, die haar door het Engelsche volk is gegeven. Voor zoover Engeland en zijn betrek kingen in de wereld betreft is de veiligste waar borg van den vrede de sociale en democrati sche bestendigheid en het voortbestaan van een regeering op breeden grondslag, die mannen met inzicht in zich vereenigt. Alles moet gedaan worden om de eenheid in stand te houden, welke op dit oogenblik in de nationale regeering bestaat. Het Engelsche volk moet opnieuw overreed worden, om de nationale regeering een nieuwe periode van bewind toe te kennen, aldus eindigde Baldwin. Ook Sir John Simon verklaarde dat het systeem der politieke samenwerking moet voort duren. In het buitenland bestaat er geen twij fel aan, dat de nationale regeering voor Enge land goed is geweest. De tegenwoordige periode is een tijdperk yan samenwerking, niet van twist. Hij sprak als zijn meening uit, dat het vlieg verkeer over den Noordelijken Atlantischen Oceaan niet alleen uitvoerbaar, maar ook vol strekt ongevaarlijk en volkomen veilig was. Nader seint Reuter, dat dr. Eckener momen teel onderhandelingen voert, om van Roose velt een machtiging te krijgen voor den uitvoer van heliumgas, dat door de Vereenigde Staten gemonopoliseerd wordt. Dr. Eckener heeft uit eengezet, dat heliumgas-depöts onmisbaar zijn voor geregelde Zeppelintochten over Atlanti schen en Indischen Oceaan. ISTANBOEL, 29 Oct. (Reuter) Vier van de zeven alhier verschijnende bladen zijn voor den duur van 10 dagen verboden, wegens het in opschudding brengen der publieke opinie door het publiceeren van een valsch bericht. De betrokken bladen zouden namelijk hebben laten doorschemeren, dat Turkije o.a. voorne mens was, geheime relaties aan te knoopen met de onderteekenaars van het Balkan-pact. In welingelichte kringen is men van meening, da: een dergelijke stap hoogst onwaarschijnlijk is. Het is de eerste keer, dat de Turksche regee ring is overgegaan tot het verbieden van ver antwoordelijke bladen. NEW-YORK, 28 Oct. De Atlantic and Pacific Tea Company, welke meer dan 15.000 kruide nierswinkels enz. in 35 staten der V.S. en 90.000 bedienden in haar dienst heeft, is overgegaan tot sluiting van haar 428 winkels en lunchrooms in de stad Cleveland, aldus de Londensche „Daily Telegraph". De 2200 winkelbedienden zijn met een week salaris ontslagen. De maatregel wordt gemotiveerd met het hinderlijk posten van vakbondleden, hetwelk gisteren zelfs tot vechtpartijen in de winkels leid de. Dit posten had plaats, ofschoon de maat schappij aldus wordt verklaard tot de eer sten behoorde, die de herstelpolitiek van Roo sevelt steunde. DESSAU, 29 Oct. (V.D.) Hedenmiddag zijn alhier drie groote vliegtuigen van het type Ju. 52 naar Johannesburg gestart. De machines wer den bestuurd door den Zuid-Afrikaanschen kapi tein Frey en de kapiteins Neuenhofen en Polte. De machines zullen dienen tot uitbreiding van de verkeersvluchten, die sedert geruimen tijd op de lijn JohannesburgKaapstad worden ge houden. In antwoord op de benoeming van een diplo matiek vertegenwoordiger der Zuid-Afrikaan- sche Unie te Berlijn, die Vrijdag j.l. zijn ge loofsbrieven heeft overhandigd, wordt t Duit sche Consulaat te Pretoria verheven tot den rang van gezantschap eerste klas. Gezant Emil Wiehl is verleden jaar tot consul-generaal te Pretoria benoemd. WINDHOEK, 29 Oct. (Reuter) Groote sen satie is verwekt door het bericht, dat de nat.- soc. partij in Zuid-West-Afrika onwettig is verklaard. Het verbod geschiedt op grond van een aanvullend artikel van het wetboek van strafrecht inzake ras-propaganda. Bij het reinigen van een wand in het gebouw van de rechtbank te Joigne, bij Auxerre, heeft men een uit de 15e eeuw afkomstig fresco-schil derij ontdekt, dat de aanbidding der Drie Ko ningen voorstelt. De kleuren en gelaats-uitdruk- kingen zijn nog zeer goed bewaard gebleven. In de Japansche stad Asahigawa is een ben zinetank in de lucht gevlogen, waarbij 11 per sonen om het leven kwamen. Het ongeluk zou te wijten zijn aan het roekeloos omgaan met vuur. Op grond van het op 1 April j.l. gesloten Chineesch-Turksche vriendschapsverdrag is be sloten tot instelling van wederzijdsche gezant schappen in Ankara en Nanking. Redevoeringen van MaeDona-ld, Baldwin en Si* non aan een maaltijd, aangeboden door Mac- Donald's partij. Nieuwe steun van het Engel sche volk gevraagd voor de bestaande regeering. Om de toekomst van het luchtschip. Dr. Ecke- ner's besprekingen met de Amerikaansche re geering. Te Cleveland zijn 428 filialen van een winkel- maatscnappij wegens hinderlijk posten besloten. Grootscfae plannen van Fokker Roofoverval te Rotterdam. Maatregelen betreffende den aanvoer van pe kel- en steurharing. Radio-rede van Minister Marchant over het spellingsvraagstnk. Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer betreffende wijziging der L.O.-wet 1920. New-Yorksche Beurs: Stemming zwak, handel traag, slot op laagste punt. De „Uiver" heeft zijn vleugels ge streken op het vliegveld te Melbourne en als dit praatje gedrukt wordt is dit alles weer oud nieuws. In de laatste dagen hebben we iederen mor gen naar het ochtendblad gegrepen, nieuwsgierig naar de vorderingen der luchthelden. Laten we ons thans niet verdiepen in wat had kunnen zijn, maar in wat is. En dat is dit: de En- gelschen Scott en Campbell hebben de snelste race gemaakt die bijna doo- delijk was voor henzelf en hun ma chine en zij kregen de overwinning, die zij hebben verdiend. De Hollanders van de Uiver" heb ben in den kortst mogelijken tijd met post en passagiers langs een voorge schreven route hun doel bereikt en daarmee op den kop af gedaan wat men van hen had verwachtZij héb ben n.L deze stelling bewezen: Wie van de uiterste grens van Europa tot het diepste punt van Australië veilig en comfortabel wil reizen per aller snelste gelegenheid, kan rustig met ons meegaan, wij brengen hem waar hij wezen wil." De stelling klopt, zoant krijgt men niet den indruk, dat de „Uiver" zonder de minste krachtsin spanning zijn taak heeft volbracht? LONDEN, 29 Oct. Hedenmorgen hebben de Japanners en de Amerikanen een bespreking gehouden binnen het kader van de voorberei dende vlootbesprekingen. De besprekingen duur den 1 uur en 20 minuten. De Japanners gaven nogmaals een uitvoerige uiteenzetting van hun reeds bekende plannen, zonder dat zij er iets nieuws aan toevoegden. Vanmiddag voerden Engelsche ministers de eerste besprekingen met de Amerikaansche vlootdeskundigen. Van Amerikaansche zijde wordt verklaard, dat men in Amerikaansche kringen zeer pes simistisch blijft, daar er geen enkele aanwij zing voor is, dat de Japanners iets anders zullen aanvaarden dan vlootpariteit, waar Ame rikanen en Engelschen zich tegen verzetten. SUVAILLES (Fidsji-eilanden)29 Oct. (Reu ter) Kingsford Smith, die hier is aangeko men, heeft' verklaard, dat, als hij zijn vliegtuig in Amerika niet verkocht, hij zou trachten het record Londen—Melbourne te verbeteren. De Oostenrijksche bondspresident heeft den Maandag in verband met de Nazi-revolte ter dood veroordeelden Johann Diesenreiter bege nadigd tot 12 jaar zware kerkerstraf. Stand op Dinsdag 1 uur v.m.: 755 Vorige stand: 755.9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1