Ontslag huwende onderwijzeres New-ïorksche Bears 0 VER DEN AFSL UITDIJK DINSDAG 30 OCTOBER 1934 Publiek de dupe van A.T.O.-monopolie Versche haring naar Duitschland Autobestuurder onder invloed Voor het Albury-comité Nieuwe concessie-aanvrage voor Ged. Staten van Noord-Holland MGR. MUTSAERSOORD Ingekomen voorstellen Geen Duitsch crediet Jaarvergadering te Utrecht Bestuursverkiezing Wielrijder aangereden en later overleden Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer HET FAILLISSEMENT VAN DEN HEER ONNES Waarom de aanvraag geschiedde GEVAARLIJK HERFSTWEER Auto geslipt en tegen een boom PATER V. COOPS O. F. M. t Een gulden uit den spaarpot DE K.L.M. IN WEST-INDIë Voorbereiding van de Kerst- postvlucht BOUW VAN EEN NIEUWEN „PANDER JAGER"? ORKAAN OP JAVA Aan de gevolgen overleden Apothekersassistents-examen ATHLET1EK Nieuw wereldrecord 100 meter voor dames SCHAKEN Nationale schaakwedstrijd te Rotterdam DE K. L. M.-SUBSIDIE Wat men er zich in Engeland van voorstelt SCHAATSENRIJDEN Ballangrud, Staksrud en Engnes- tangen tot professionals verklaard AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 29 October MARKTNIEUWS Opening zwak, handel traag, slot op het laagste punt 28?4 WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT STOOMVAARTLIJNEN •Voor een commissie uit Gedeputeerde Staten van Noord-Holland werd Maandag een aan vrage behandeld van W. Veltmann te Leeuwar den om vergunning tot het exploiteeren van een autobusdienst van Leeuwarden over Alkmaar en Haarlem naar Amsterdam en terug. Men weet, dat over den afsluitdijk verschil lende „wilde" en onwettige diensten onder houden worden en dat Ged. Staten een offi- cieele aanvrage reeds eerder hebben afgewezen, welke afwijzende beschikking door de Kroon bevestigd is. Niettemin kwam deze aanvrage in behande ling, omdat de aanvrager nieuwe feiten ter verdediging gevonden meende te hebben. Het grootste bezwaarschrift was dat van (ie Nederlandsche Spoorwegen, die met den A.T.Ö.- dienst voor de verbinding Friesland-Noord-Hol land zorgen. Benige concessionarissen van diensten op het traject in N.-Holland vroegen verder een ver- voersverbod op het door hen bereden terrein. Voor den aanvrager trad op mr. Buiell, die betoogde dat in dit geval het algemeen belang in hooge mate parallel loopt met het bijzon dere. De wet op de Openbare Vervoermiddelen doelt niet op de eerste plaats op het veroor zaken van financieele schade wanneer het al of niet verleenen van een concessie overwogen wordt. De Ned. Spoorwegen en de A,T,0, den ken alleen aan geldelijk belang en niet aan het publiek. De provincie mag niet vergeten, dat de autobussen veel geld in het laatje brengen (wegenbelasting, tolgelden etc.). Volgens spr. heeft de praktijk thans uitge wezen, dat er wel degelijk behoefte bestaat aan een goedkoope en rechtstreeksche verbinding. De categorie van reizigers die met de bussen van aanvrager zal gaan rijden, denkt er nu niet over de A.T.O. bussen te nemen, omdat ze on. veel te duur zijn. De „wilde" bussen trekken momenteel veel meer passagiers dan de officieele. Wil men aan deze onwettige diensten een einde maken, dan behoeft men maar een concessie te verleenen aan een onderneming, die in het belang van het publiek gaat rijden. Spreker's cliënt kan daarvoor zorgen. De Ned. Spoorwegen maken wel bezwaren, maar het is nog lang niet zoover dat er een spoorweg over den afsluitdijk komt. Komt hij er dan is hij hoofdzakelijk voor militaire doel einden. Als raadslid te Leeuwarden weet spr. dat er zeer veel prijs gesteld wordt op een populairen autobusdienst; in Friesland stelt men zich op groot bezoek van de Hollanders in. De afsluit dijk moet niet blijven de nauwe hals van een flesch, maar moet productief gemaakt worden. Vroeg men voorheen aan de kinderen in Noord- Holland „wat weet je van Friesland" dan ant woordden ze „daar rijden ze het eerste schaat sen". Door den afsluitdijk zal ieder schoolkind thans weten welke groote beteekenis Friesland heeft. Het algemeen belang eischt dan ook een goede verbinding. De voorzitter, mr. Bomans: Bestrijdt u het standpunt van de Kroon, dat de Ned. Spoor wegen voldoende in de verkeersbehoefte voor zien? Mr. Buiell: Ik bestrijd het standpunt als zou den de spoorwegen het publieksbelang behar tigen. Het publiek vraagt een goedkoope ver binding linea recta en de Spoorwegen laten de passagiers eenige malen overstappen van spoor in bus. Er moet een druk verkeer ge schapen worden, men moet de menschen animeeren. Spr. erkende voorts, dat als de Spoorwegen hun taktiek zouden wijzigen, zij met het mate riaal wel een behoorlijken dienst zouden kunnen onderhouden. Spr. besloot zijn pleidooi met het verzoek aan Ged. Staten het algemeen belang te begun stigen en de concessie aan zijn cliënt te ver leenen. De beslissing volgt later. bemerkingen waren goedgekeurd, had de ver kiezing van bestuursleden plaats. De aftredende bestuursleden, n.l. de heeren Jos. v. Hest, Tilburg, J. J. Turlings, Roermond, en J. F. G. Wigman, werden, daar geen tegen- candidaten waren ingekomen, herkozen. Het jaarverslag van den secretaris, hetwelk wij reeds publiceerden, werd goedgekeurd, het welk ook het 'geval is met het financieel jaar verslag van den penningmeester, den heer J. Wigman. Op de balans 1933 prijkt een bedrag van ƒ399.085.23. Ook de begrooting 1935 kon de goedkeuring der vergadering erlangen. Een voorstel der afd. Eindhoven, om over te gaan tot het bouwen van een Kleuterhuis, werd uitgesteld tot de perspectieven der vereeniging een gunstiger aanzien hebben. Het voorstel der afd. Eindhoven om voor de bezoekers den bezoektijd te verruimen, alsmede dat van Haarlem, om een ontvangzaal voor dat doel te bouwen, werden aangehouden, daar het bestuur binnenkort met een nieuwe regeling zal komen. Als plaats van de volgende algemeene verga dering werd wederom Utrecht bepaald. Bij de rondvraag werd aangedrongen op een eigen orgaan voor het Mgr. Mutsaersoord. Het bestuur was van meening, dat met het oog op de kosten daarvan, dit niet geheel verant woord zal zijn. In het „Rechte Spoor" is ge legenheid te over om mededeelingen te doen en propaganda te maken. De heer J. Hellemons, eere-voorzitter van St. Raphael, sprak aan het einde der bijeenkomst een krachtig woord, waarin hij er op wees, dat door de organisaties zooveel tot stand is ge bracht en thans is het noodig nog meer krach ten in te spannen dan vroeger, om de afbraak tegen te gaan. Op den dag van heden wordt allerwege ge tracht de arbeiders terug te dringen naar het vroegere lage welvaartspeil, waarop zij stonden. Hiervoor worden allerlei middelen gebezigd, als verdachtmaking cfer leiders van de organi saties, en men wil de arbeiders buiten het or ganisatorisch verband brengen om hen daardoor nog meer te kunnen trappen. Juist in deze da gen is meer dan ooit een krachtige vakorgani satie noodig. Een beweging, aldus spr., wordt niet spoedig stuk gemaakt door actie van buiten, doch wel door wantrouwen en ongebreidelde critiek van binnen. Daarom is noodig, aldus besloot spr., dat de Katholieke organisaties mannen hebben, die als een man achter hun besturen staan. Naar wij van oficieele zijde vernemen, is het bericht, als zou de Duitsche Regeering een cre diet van R.M. 106.000 beschikbaar hebben ge steld voor den aankoop van versche haring in IJmuiden, welk bedrag buiten de Clearings- overeenkomst met Nederland zou vallen, zoo dat exporteurs onmiddellijk betaling zouden ontvangen, onjuist. Van een dergelijk voornemen der Duitsche Regeering was ter bevoegder plaatse niets be kend. In het Gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen te Utrecht had Maandag de algemeene vergadering plaats van de R. K. Herstellings- oord-vereeniging van Spoor- en Tramwegper soneel „Mgr. Mutsaers", onder leiding van den heer H. F. Timmermans. In zijn openingswoord schetste spr. den gees telijken en economischen nood, zooals de we reld nooit gekend heeft, welke een gevolg is van het bewuste streven om Christus en Zijn Evan gelie te verwijderen uit het openbare leven, het welk tot gevolg heeft een ongekende geestelijke verwarring. Wetenschap en techniek zijn tot ongekende hoogte gestegen, de bedrijven zijn gemechaniseerd, gerationaliseerd, geperfection- neerd, maar millioenen nijvere en tot werken bereid zijnde menschen hebben geen werk en zijn de wanhoop nabij. De besmetting der verderfelijke theorieën van het liberalisme is nog lang niet geheel be zworen. Heeft minister Kalff op een demonstratieve vergadering van de liberale Staatspartij niet een poging gewaagd om de arbeiders uit de vakver- eeniging te krijgen, heeft hij daar niet gezegd, dat aan de arbeiders het stralend besef hunner verantwoordelijkheid en van hun zelfstandig bestaan ontnomen is, doordat zij behooren tot een meerderheid hunner vakvereeniging? De heer Kalff schijnt na zijn vertrek bij de Spoorwegen wel ijverig de liberale leerstellingen bestudeerd te hebben, maar voor de geschiedenis van de arbeiders der laatste 100 jaren heeft hij blijkbaar geen tijd kunnen vinden. Paus Pius XI heeft ons, aldus spr., enkele jaren geleden nog eens opnieuw in zijn wereld- beroemden zendbrief aangegeven hoe het her stel der maatschappelijke orde te bereiken is. Spr. ging vervolgens na hoe de werking der bedrijfschappen, waarnaar gestreefd moet wor den, in groote trekken zijn zal, om daarna een krachtige opwekking te doen hooren om de Katholieke spoor- en trammannen, die nog bui ten „St. Raphaël" staan, tot deze organisatie te brengen en hen te maken tot soldaten van Christus, omdat Juist buiten de Kerk het ter rein voor Christus heroverd moet worden. Spr. besloot met een aansporing tot de afge vaardigden om niet te rusten, alvorens de laat ste Raphaël-man tevens lid is van het „Mgr. Mutsaersoord". Nadat de notulen der vorige alg. vergadering op 30 October 1S33 te Utrecht gehouden,' zonder Zaterdagavond omstreeks half twaalf is op den Benoordenhoutscheweg bij den Leidsche- straatweg te Den Haag een aanrijding gebeurd tusschen een personenauto, bestuurd door 'n 33- jarigen inwoner van Rijnsburg en den 34-ja- rigen wielrijder C. J., wonende in de Hobbema- straat te 's-Gravenhage. Een te Wassenaar woonachtige geneesheer verleende de eerste hulp aan den wielrijder, die ernstig gewond door den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal werd ver voerd, alwaar hij 's nachts te vier uur is over leden. Het rijwiel werd geheel vernield, terwijl van den auto de rechterkoplamp en de voorruit wer den vernield. De politie heeft den auto in beslag genomen en den autobestuurder, die onder invloed van sterken drank verkeerde, aangehouden en in bewaring gesteld. Verschenen is de memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging der artikelen 38, 56 en 97 der 1. o.-wet 1920. De minister noemt het verwijt, dat de regee ring van de crisismoeilijkheden gebruik maakt om een principieele strijdvraag, n.l. aangaande de beroepsgelijkheid van man en vrouw, te be slissen, ongegrond, daar dit ontwerp zijn oor sprong vindt in het op 15 Deecmber 1933 inge diende amendement-Zijlstra. De Kamer heeft dus zelf deze zaak aan de orde gesteld. Had de regeering toen geen ontwerp toegezegd, dan ware deze kwestie op minder doelmatige wijze beslist. Over het beginsel zelf is bovendien al beslist toen de wetgever aan den gemeenteraad de bevoegdheid gaf, het ontslag van de huwen de onderwijzeres imperatief voor te schrijven. Voor de dreiging met concubinaat zal geen regeering kunnen wijken; zij kan daarin nim mer aanleiding vinden om voor een overigens wenschelijk geachte regeling terug te deinzen. De vraag van het kostwinnerschap heeft al leen beteekenis voor wie kostwinner zijn, niet vóör wie het door huwelijk zou worden. Stellig zullen door het nieuwe voorschrift niet uitslui tend werklooze huisvaders worden gebaat; wel zal door elk ontslag een plaats open komen voor een werkloozen bevoegde, hetzij man of vrouw. De nieuwe overweging houdt inderdaad met de crisis verband en zal als zoodanig slechts een tijdelijke strekking hebben. Mocht de Kamer van een definitieve beslissing afzien en moch ten de verschillende groepen eensgezind aan een aan den onbekenden duur der crisis gebon den regeling haar zegel willen hechten, dan zal de minister tegen een amendeering in dien geest geen bezwaar maken. Volkomen juist is de opmerking, dat het ont slag kan worden gesteld als voorwaarde voor subsidieering van het bijzonder onderwijs zon der aanranding van de grondwettelijk gewaar borgde vrijheid van aanstelling. Het ontslag van gehuwde onderwijzere:\en buiten overcompleet is minder eenvoudig dan het schijnt. In het algemeen is dit een maat regel van geheel anderen aard dan ontslag bij huwelijk. De minister zet uiteen, dat hij ern stige bedenkingen heeft tegen een dergelijksn maatregel. Het vraagstuk van de vervroegde pensionnee- ring zou de minister reeds ter oplossing heb ben voorgelegd indien hij niet het resultaat had moeten afwachten der deskundigen. Te zijner tijd hoopt hij over zijn voorstel met de Kamer van gedachten te wisselen. Naar aanleiding van de faillietverklaring van den heer Onnes, vernemen wij het volgende; De heer Onnes woont thans op het landgoed „Dallmin" in de nabijheid van Wittenberge, welke laatste plaats gelegen is aan den spoor weg van Berlijn naar Hamburg, ongeveer mid den tusschen beide plaatsen in. De heer Onnes staat daar aan het hoofd van een bedrijf van een eenige honderden hectaren groot landgoed, waarop ruim 150 menschen werk vinden. De faillietverklaring is gevolgd op verzoek van de vroegere echtgenoote van den heer Onnes, ter zake een haar toekomende contractueele uitkes- ring die de heer Ones wel in staat was, doch vanwege de verscherpte Duitsche deviezen-be paling, niet mocht betalen. Ten tijde van he; uitspreken van het faillissement werd de heer Onnes in de Emma-kliniek te Utrecht verpleegd, waar hij een ernstige operatie heeft moeten ondergaan. In de Torensche Allee onder Brummen is Zondagmiddag een luxe-auto met drie inzit tenden geslipt en tegen een boom gebotst. De heer F. Ot en verloofde werden zwaar ge kwetst, en naar het ziekenhuis te Zutphen overgebracht. Hun toestand, die gisteren nog levensgevaarlijk was, is thans redelijk wel. De broer van F. O. kwam er met lichte verwon dingen af. Te Venlo is Maandag in het St. Jozefszieken huis op 45-jarigen leeftijd overleden pater Vi- valdus Coops O.F.M. Mten heeft zich op de hoogte gesteld, welke instanties in Australië ten slotte de landing van de „Uiver" hebben mogelijk gemaakt en hierbij hulp hebben geboden. Ten aanzien hiervan seinde de vertegen woordiger van de Koninklijke Paketvaart-Mij. te Melbourne aan zijn directie te Batavia: „De voornaamste rol bij den omroep is ge speeld door den vliegofficier Armstrong en door den directeur voor de luchtvaart, alsmede door eenige andere autoriteiten. Voorts werd belang rijke hulp ondervonden van den electricien van de Electrische Centrale te Albury. De wijze van eventueele huldiging vereischt een nader onderzoek." Het „Albury-Comité", dat zich ten doel stelt de stad Albury een blijvend souvenir aan te bie den uit dank voor de bewezen diensten aan de ,Uiver", meldt ons, dat uit geheel Nederland blijken van belangstelling zijn binnengekomen. Een treffend voorbeeld hiervan was een jeugdig hockeyspeler, die als volgt schreef: „Ik ben 13 jaar en spaar voor een hockeystick. Voor wel 90 pCt. gaat 't aan mijn hart één gul den uit mijn pot te nemen, maar voor 100 pCt. kan ik het niet laten. Ik stuur u 1. Hieruit blijkt wel, hoe groot het vlieg-enthou- siasme is bij de Hollandsche jeugd. Ter herin nering melden wij nog even, dat bijdragen tot een maximum van 1gestort kunnen wor den op postgiro no. 1142 ten name van de firma Fierson Co., Heerengracht 214, Amsterdam, onder vermelding van „Albury Comité". Vrijdag a.s. vertrekt de heer L. F. Bouman, chef der afdeeling Speciale Zaken der K. L. M. per s.s. „Costa Rica" van de K. N. S. M. naar Curacao met het oog op de voorbereidingen voor de Kerstpostvlucht AmsterdamCuragao van de „Snip" en de verdere plannen van de K. L. M. ten aanzien van West-Indië. De heer Bouman zal waarschijnlijk eind Maart naar Nederland terugkeeren. een algemeene subsidie, waarvan zij in 1933 ƒ404.000 gebruikte, terwijl voor het jaar 1934 een bedrag van ƒ550.000 beschikbaar is ge steld, waarvan echter nog geenszins vast staat, dat het geheel zal worden gebruikt. Voor de Indië-lijn heeft de K. L. M. slechts een garan tie van de P.T.T. voor het postvervoer. Als de postopbrengst dit garantie-bedrag overschrijdt, komt dit saldo uitsluitend den Posterijen ten goede. Daartegenover staat, dat de Imperial Airways Ltd. alle post-inkomsten, die de vervoerde poststukken opbrengen, krijgt, terwijl zij een jaarlijksche subsidie ontvangt van 500.000 pond sterling, dus aanzienlijk meer dan de jaarlijk sche subsidie der K. L. M. Het Nederl. Instituut van Automobiel- en Motor Experts wil een nationale inzameling houden om de Nederlandsche constructeuis weer in de gelegenheid te stellen tot den op bouw van een nieuw nationaal product als de „Panderjager". DJEMBER, 29 Oct. (Aneta). Door een orkaan is de rijstpellerij te Kaliwates verwoest. Verder zijn 128 Inlandsche woningen in drie kampongs en zes tabaksschuren vernield. Eenige telefoon aansluitingen raakten onklaar. De heer J. van Marls uit Utrecht, die, zoo als gemeld, Maandagmorgen bij een auto ongeluk onder Elburg ernstig werd gewond en naar het Sophiaziekenhuis te Zwolle is ver voerd, is aan de bekomen verwondingen over leden. AMSTERDAM. Geslaagd mej. E. J. Bol, Am sterdam. De bekende Poolsche athlete Stella Walsh vestigde te Tokio een nieuw wereldrecord op de 100 meter hardloopen voor dames. Zij liep dezen afstand in 11,7 sec. Het oude wereld record bedroeg 11,9 sec. Als onderdeel der viering van het vijftigjarig bestaan der R. K. Schaakvereeniging R. S H. te Rotterdam werrd voor katholieke schakers een nationale schaakwedstrijd gehouden. Verdeeld in groepen van vier werd door 52 spelers deel genomen alsmede door zestien jonge spelers in de juniorenklas. De uitslagen waren: Kampioensklas: le pr. P. A. Koetsheid (R. S. R„ R'dam) 3 p.; 2e pr. P. A. v. d. Kraan (in valler Ruy Lopez, Den Haag), VA p.; 3e pr. C. Stvylaart (De Pion, A'dam) l'/2 p.; 4e pr J. Nijhuis (Ivoren Toren, Hillegersberg) 0 p. Bijzondere plas: le kap. K. Roemer, 3 p.; 2e kap. J. de Groot, 2 p. Hoofdklasse: A. 1 P. de Vries, 2'/2 p.; 2. J. Prudon, 2 p. B. 1 P. J Wlllems, 2 p; 2 Alb. Smits, 1% p. en Roemer, VA p. Eerste klasse: A. 1 W. Verheul, 2i/2 p.; 2. F. v. d. Schot 2 p. B. 1 T. Jacobs 2 p; 2 C. Bogers 2 p. C. 1. A. Scheerder 2 p.; 2. A. Snieder 2 p. D. 1 G. Eijkman 2 p; 2 Holleman VA p; Kou- wenhoven, l/2 p. Tweede klasse: A. 1 Regeer 2'A P.' 2 Van Someren 2j( p. B. 1 J. Bod 2 p; 2 A. Zeef 2 p. C. 1 P. Paap 3 p; 2 G. Visser 2 p. Derde klasse: A. 1 A. Veltmeijer 2 p; 2 Pauk VA p; M. Paap ljj p. B. 1 P. Born 3 p; 2 F. Koot 2 p. Junioren klasse: A. 1 J. Cloudi 3 p; 2 L. Mildenburg 2 p. B. 1 L. van Donsel 3 p; 2 C. Bruininga 2 p. C. W. Witteveen 3 p; 2 C. Hoogstraten 2 p. D. 1 D. Bismijer 3 p; 2 J. Bots; 3 P. Beun en 4 Th. Vermeer. Ter gelegenheid van de opening van een tentoonstelling van luchtfoto's „Flying over the Empire" te Londen hield de directeur van de Imperial Airways Ltd., G. L. Walters, een rede; waarin hij zeide, dat er geen reden was, waar om men niet binnen eenigen tijd in acht a tien uur naar Melbourne zou kunnen vliegen, wan neer men slechts wist hoe men de menschen in de stratosfeer in leven zou kunnen houden De vraag of de lijnvliegtuigen der Imperial Airways sneller konden vliegen was een vraag, die de regeering aanging, aangezien zij de kosten zou hebben te dragen, hetzij in den vorm van gegarandeerde postcontracten, zooals in de Vereenigde Staten, of door grootere sub sidies, zooals de Nederlandsche K. L. M. ont ving. Alleen al voor den luchtweg Amsterdam Batavia ontving de K. L. M. bijna zooveel sub sidie als de Imperial Airways voor hun twee luchtlijnen naar Singapore en Kaapstad. De mededeelingen van Mr. Walters over de subsidies der K. L. M. zijn echter in elk op zicht onjuist. De K. L. M. ontvangt geen enkele speciale subsidie voor de Indië-lijn, doch slechts Het bestuur van den Internationalen Schaat- senrijdersbond heeft, naar uit Stockholm wordt gemeld, zich dezer dagen bezig gehouden met de bekende Ruslandreis van de Noorschs schaatsenrijders, Ballangrud, Staksrud en Eng- nestangen. Eenigen tijd geleden waren de Noor- sche rijders reeds door hun eigen bond ge schorst omdat zij geen toestemming voor het starten' in Rusland hadden verkregen. De Internationale Schaatsenrijdersbond ver klaarde alle drie de rijders tot professionals, omdat zjj weliswaar als „amateurtrainer" in Rusland hadden gewerkt, maar uit deze werk zaamheden financieele voordeelen hadden ver kregen. Van 3.304.30 uur Kon. Olie Beth. Steel 142 15 3/16— Van 4.30—5 uur Geen noteering AMSTERDAM, 29 Oct. Aardappelen. Aanvoer 154.100 K.G. Drentsche Eigenheimers 2.803.50, Duinzand 4504.90, Friesche borgers 3.50370, IJpolder Bevelanders 2.80—3.00, Zeeuwsche Beve landers 3.003.20, Zeeuwsche blauwen 3.403.70, Zeeuwsche bonten 3.403.70, Zeeuwsche eigen heimers 3.40—3.60, Zeeuwsche poters 2.803.00. alles per H.L. AMSTERDAM. 29 Oct. Eieren. Hoogste prijs 5.30, middelprijs 4.60—5.00, laagste prijs 2.60—3.30, eendeieren 2.202.50. Totaal aanvoer 80.000 stuks. 1 Handel kalm. NEW YORK, 29 Oct. (Part.) Wallstreet open de ongeanimeerd, daar stimuleerende factoren uitbleven. De seizoenbedrijvigheid, die thans haar 'hoogtepunt had moeten bereiken, blijft onbevredigend. De mogelijkheid bestaat, dat er alsnog een verbetering intreedt, onder invloed van de bijlegging van den strijd van de regee ring met de bankiers, doch men verheelt zich niet, dat de resultaten van het vierde kwar taal geen compensatie zullen vormen voor de teleurstelling, die het derde kwartaal heeft ver oorzaakt. Met spanning ziet Wallstreet uit naar het kwartalaverslag der U. S. Steel Corp. Gezien dat van Bethlehem Steel en verschillende an dere staal- en industrieele ondernemingen zijn de verwachtingen niet hoog gespannen, doch men neemt aan, dat de maatschappij het di vidend van 50 dollarcents op de preferente aandeelen weer zal uitkeeren, zij het ook ten koste van de reserves. Steels waren dan ook een fractie luier, welke tendenz werd overge dragen naar de andere staalfondsen. Ook auto- mobielaandeelen neigden tot reactie. Spoor- wegshares boden weerstand, hoewel de Septem- ber-ontvangsten te wenschen hebben overge laten en de toeneming van het spoorwegver keer tot nu toe onbevredigend is geweest. De mogelijkheid, dat de uitspraak van den rech ter is dat de pensioenwet strijdig is met de grondwet, gaf de markt echter eenigen steun. Equipmentshares waren eenigszins verdeeld, doch de koersverschillen waren over het geheel van zeer geringe beteekenis. Koperaandeelen ndergingen weinig verandering, evenmin als warenhuisaandeelen. Petroleumfondsen waren goed prijshoudend, dank zij een lichte verbete ring, die ingetreden is tengevolge van het in grijpen van de overheid. Uit Oost-Texas wordt een belangrijke ver mindering van het aanbod van hot-oil gemeld. De algemeene prijsverlaging van benzine schijnt tot stilstand gekomen. Industrials bleven op peil; public-utilities konden zich handhaven. Eenige beweging veroorzaakten alcohol-aan deelen, die gevraagd waren en onder leiding van National Distillers tot ruim één punt aan trokken. Over het algemeen droeg de handel een kalm karakter. In het eerste uur werden slechts 100.000 sha res omgezet. Na het eerste uur bleven de koers verschillen van uiterst beperkte afmetingen en de stemming was ongedecideerd. Nadat aan het einde van de eerste beurshelft de noteeringen meerendeels op een lichtelijk verhoogd niveau terecht waren gekomen, ver kreeg de beurs een zeer lusteloos voorkomen. De omzetten waren gering en in het vierde beurs- uur waren deze tot 50.000 shares ingekrompen. De koersen vertoonden kleine fluctuaties, met eerder een neiging tot afbrokkelen. Eenige specialiteiten, zooals Sears Roebuck en Reynolds Tobacco, gaven een nadeelig ver schil van pl.m. 1 pCt. te zien. De activiteit in de staalindustrie wordt door' het weekblad Steel geschat op 25.5 pCt., hetgeen een terug gang beteekent van 1 pCt. terwijl de taxatie van het American Iron and Steel Institute 1.1 pCt. hooger is en een percentage van 25 publiceert. De betreffende aandeelen liepen pl.m. een half percent terug. Het laatste uur nam de handel weer toe (omzetten 170.000 shares), doch de koersrichting bleef zich in neergaan de lijn bewegen en het slot kwam op het laag ste punt van den dag te liggen, met verliezen van 1 pCt. a 1% pCt. voor Sears Roebuck, Rey nolds Tobacco, Delaw. Hudson en Dome Mi nes. Op de obligatie-afdeeling lagen de 6pCt. obligatiën der gemeente Rotterdam flauw in de markt en liepen tot 120 bieden 130 laten (vorig slot 127 bieden 131 laten) terug. Na dien trad er een verbetering in, doch het ver lies kon niet geheel worden ingehaald. De om zetten bedroegen 430.000 shares. Slotkoersen October 29 Allied Chemical American Can Co. American Car. Foundry American For. Power American Smelting Ref. American Tel. Tel. American Tobacco American Waterworkr Anaconda Copper Ass. Gas St Electr. Co. Atchison Topeka Auburn Auto Baltimore Ohio Bethlehem Stee) Co. Canadian Pacific Case Treshing Chase National B. Chesapeake Ohio. Chicago Milwaukee pref. Chicago Rock Isl. Chrysler Motor Cities Service Consol Gas of N.Y. Continental Oil 7 Dawesleening 5'A Youngleening Deleware Hudson Dupont de Nemours Eastman Kodak EL Bond Sh. Co. General Electric General Gas Electric General Gas El. cL A. General Motors Great Northern Hudson Motor Illinois Centra) international Harvester International Nickel Internationa) Tel. TeL Kennecott Copper Koninklijke Olie Low priced shares Mc.Keesport Tin PI. A Miss. Kansas Texas Missouri Pacific Idem pref. Montgomery Ward National Cash Reg. Co. National City Bank National Dairy Prod. G.A. National Steel New York Central Nord American Co. Norfolk Western Novadel Pennsylvania Proctor Gamble Publ. Serv. N. L. Radio Corp. of Am. Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Standard Oil ol N.-Jersey Tidewater Ass. Oil Union Pacific United Aircraft United Corp. A. United States Leather United States Rubber. United States Steel Corp Wabash gew. A. Westinghouse Electric, oolwortb Building 29 27 26 179 125 127% 100 1007/8 101 15% 15V4 15% 5% 5% 57/g 34% 34% 347/g 199% 110% 110% 79% 79% 793/g 15% 15 15% 1C% 10% 10% 50% 51% 517/b 23 23% 24 15% 153/g 15% 24% 25 247/s 12 12% 12% 44% 45 453/4 23% 23% 223/4 42% 42% 423/4 4% 43/4 43/4 2% 2% 2% 33% 34 343/4 1% 1% 1% 25% 25% 26 16 16% 16 387/8 39 39 27% 28 28 37% 38% 39 90% 91 90% 103% 103% 103^ 9% 9% 9% 18 18 177/a 29 29 14% 14% 143/4 8% 8% 8% 16% 167/s 163/a 32% 32% 33 23% 23% 23% 9 93/g 91/4 16% 17 17 31% 31% 31% 470.-80 86 877/g 88V4 5% 53/4 61/s 2% 2% 2% 3% 3% 3% 26% 27 27% 15% 15% 15% 21% 21Vs 207/8 16% I6I/4 16% 37% 38 207/g 21% 21 12% 13 12V4 165% 166 165ya 20% 21% 22 22% 38% 38% 39 31% 31% 31% 5% 5?4 33/4 38% 39% 393/4 6% 6% 61/s 13% 13% 13% 17 171/4 173/s 16 16V* 16% 19 19% 19 39% 39% 39% 8Vs 8 8% 101 100% 100 8% 8% 8% 3% 33/4 3% 5% 15 15% 15% 51% 317/g 321/e 2 2 2 29% 30 30% 50 50% 50 8 exdiv. ex claim, i gedaan en laten. t ex coupon bieden 29 Oct. 27 Oct. Brussel 23.35 23.35 Rome 8.551-/2 8.55 Madrid 13.67 13.67 Bern 32.63 32.63 Weenen 18.92 18.93 NEW-YORK, 29 Oct. 29 Oct. 27 Oct. Oslo 24.9b 24.97^ A'dam 67.72 67.75 Londen 4.96% 4.969^ Parijs 6.59% 6.59% Berlijn 40.28 40.32 29 Oct. 27 Oct. Suiker Oct. 1.78 Dec. 1.70-71 Jan. 1.67 Mrt. 1.69-70 1.79 1.71 1.68-69 NEW-YORK, 29 Oct. 29 Oct. 27 Oct. Mel 1.74 1.73 Juli 1.77-78 1.77 Sept. - 1.80 Ct.Cuba 2.88 2.90 Rubber Standaard Dec. 13.99 13.93 Mei 14.56 14.52 Juli 14.12 14.06 Juli 14.76 14.72 Mrt. 14.37 14.30 Sept. 14.97 14.93 Katoen Loco 12.45 12.50 Mei 12.32 12.34 Nov 12.15 12.18 Juni 12.32 12.37 Dec. 12.20-21 12.23 Juli 12.32-33 12.40 Jan. 12.23 12.25 Aug. 12.28 12.37 Febr. 12.24 12.26 Sept. 12.25 12.33 Mrt. 12.26 12.27 Oct. 12.21 12.29-31 April 12.29 12.30 Tarwe Roode Winter loco 102% 10314 Harde Winter loco 110 111 Tin Loco 51.10 51.00 Nov. 51.10 51.00 Koffie (Rio) (Santos) Dec. 6.91 7.08 Dec. 10.24-25 10.36 Mrt. 7.15 7.30 Mrt. 10.15 10.34 Mei 7.23 7.40 Mei 10.17 10.35 Juli 7.30 7.46 Juli 10.19 10.36 Sept. 7.37 7.52 Sept. 10.20 10.37 29 Oct. 27 Oct. CHICAGO, 29 Oct. 29 Oct. 27 Oct. Tarwe Haver Dec. 95-947/g 96%-96 Dec. 49% 49% Mei 941/4-% 957/8-% Mei 47% 477/g Juli 89%-6/a 91% Juli 42% 43 Mais Rogge Dec. 73% 74% Dec. 667/8 677/8 Mei 76 766/8 Mei 70-701/8 71 Juli 76% 76% Juli 097/f 71% Reuze) Duluth Lijnzaad Loco 9.52% 9.50 Oct. 9.32% 9.30 Dec. 1.80% 1.80 Dec. 9.42% 9.40 Mei 1.S2% 1.82 Jan. 9.52 9.52% Mei 9.87% 9.82% 29 Oct. 27 Oct. Tarwe Oct. 74% Dec. 75% Mei 80% Rogge Oct. 521% Dec. 53% Mei 57% Haver Oct. 40% Dec. 39% Mei 4U% WINNIPEG, 29 Oct. 29 Oct. 27 Oct. Gerst 75% 76% 81 52% 537/e 577/8 Oct. ö07/8 507/g Nov. 51% 516/g Mei 53% 53% Lijnzaad Oct. 1-29% 1.31 Dec. 1.31% 1.32% Mei 1.36% 1.37% 40% 39% 40-1/8 GRAANNOTEERING LIVERPOOL.. 29 Oct. Tarwe. Dec. 5.0 14. Maart 5.4, Mei 5-5 BINNENLANDSCHE HAVENS IJMUIDEN. Aangekomen 29 Oct.: Dalewood, s„ Newcastle. Vertrokken 29 Oct.; Bo'rgila, s„ Oslo. Aangekomen 29 Oct.: Ceres, s., Middl. Zee; Ariadne, s.. Kopenhagen. AMSTERDAM. Aangekomen 29 Oct.; Dalewood, Newcastle, steenkolen, J. P. Coenhaven, Ned. Steenk. Handel Mij. Aangekomen 29 Oct.; Ceres, Middl. Zee. stuk goed, Surinamekade, Verg. C'argadoorskantooï; Ariadne, Kopenhagen, stukgoed, Levantkade, Idem. VER. NEDERL. SCHEEPV. MIJ. HOLLAND-O. AZIE LIJN GROOTEKERK, 27 Oct. van R'dam te Hamburg. GAASTERKERK, 28 Oct. van Amst. te Ham burg. HOLLAND-BRITSCH INDIE LIJN HOOGKERK, thuisreis, pass. 28 Oct. Perim. ROTTERDAM-Z. AMERIKA LIJN ALWAKI, 26 Oct. van B.-Aires naar Rotterdam. HALCYO NLIJN STAD HAARLEM, 27 Oct. van Servola te Lar- mes. STAD ZAANDAM, 28 Oct. van Rotterdam te Spezia. KON. NED. STOOMB. MIJ. IRENE, 29 Oct. van Savona te Napels. PLUTO, 29 Oct. van Amst. te Kopenhagen. SIMON BOLIVAR, thuisreis, 28 Oct. n.m. 10 uur te I Havre. te Havre; wordt 30 Oct. n.m. 2 uur 30 te Amst. verwacht. HERCULES, 28 Oct. van Izmir te Vostlzza. DEUCALION, 29 Oct. van Genua te Palermo. CERES, 29 Oct. van Middl. Zee te Amst. ARIADNE, 29 Oct. van Kopenhagen te Amst. TELAMON, 29 Oct. van R'dam te Alexandrië. VESTA, Middl. Zee naar Amst., pass. 28 Oct. Gibraltar. RHEA, Amst. naar Middl. Zee, pass. 29 Oct. Gibraltar. NEREUS, 29 Oct. van Musel naar Oporto. SILVER-JAVA-PACIFIC LIJN SAPAROEA, 28 Oct. van Pacific Kust te Pa- maroekan. MIJ. NEDERLAND ENGGANO, 28 Oct. van Batavia naar Amst. POELAU ROEBIAH, 28 Oct. van Amst. te Ba tavia. ROTT. LLOYD TAPANOELI, uitreis, pass. 29 Oct. n.m. 3 uur Perlm. on MODJOKERTO, thuisreis, vertrekt verm. 30 Oct. n.m. van Havre. INDRAPOERA, thuisreis, 29 Oct. van Sout hampton. DIVERSE SCHEPEN SCHOKLAND, 29 Oct. van Goole te Delfzijl. OUDEWATER<, 29 Oct. van Archangel naar IJmuiden v.o. CORA, 27 Oct. van Aarhuus naar Amst. JONGE ELISABETH, naar Spezia. pass. 28 Oct. Gibraltar. ALBIREO, Archangel naar IJmuiden, pass. 2 Oct. Honnlgsvaag. ALCOR, 29 Oct. van Archangel naar W. Hartle- pool. ALGENIB, 26 Oct. van R'dam te Archangel. BEYERLAND. 28 Oct. van Blyth te Hamburg. DUIVENDRECHT, 26 Oct. van New Orleans n. Engeland. HAULERWIJK, Huelva naar Gent, pass. 28 Oct- Finisterre HOOGLAND, 29 Oct. van de Tyne te Hamburg- MIJDRECHT, Batoum naar Vladlwostock, pass- 28 Oct. Istanboul. PROCYON, Archangel naar Amst., pass.- 28 ocv. Honnlgsvaag. RANDWIJK, 27 Oct. van Follonica n. Rouaan- SIRRAH, Archangel naar Zaandam, pass. Oct. Kopervlck. - THUBAN, Archangel naar Amst.. pass. 28 oc - Kopervlck. TARA, 28 Oct. van B.-Aires te Rio Janeiro.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2