Maatregelen voor de zuivel- en vleeschpositie FINANCIEN Gestolen auto verkocht MINISTER STEENBERGHE LICHT ZE TOE RADIO-PROGRAMMA MARKTEN Dagfilm DINSDAG 30 OCTOBER 1934 Steun van slechts een gedeelte van de melk, teeltbeperking en afslachting Verlaging heffing op rundvleesch Opnieuw in blikken Het nieuwe plan De uitvoering Ongunstig Waarschuwing Het resultaat Blikvleesch of versch vleesch Woensdag 31 Oct. 1934 Verminderde heffing De kosten Duurder krachtvoer? Een bende smokkelars geknipt, die zorgde voor vervalschte nationaliteitsbewijzen Drukkerii gevonden WEINIG BEWEGING AMSTERDAM—BODEGRAVEN —ROTTERDAM AFSCHEIDS-CONCERT Praagsch koor De Minister van Economische Ze ken heeft een beslissing genomen inzake de maatregelen, welke ten behoeve van onze zuivel- en vleeschpositie genomen zullen moe ten worden. De exportvooruitzichten van het Nederland- »che zuivel zijn door de maatregelen van ver schillende landen om ons heen van dien aard geworden, dat het nemen van ingrijpende maat regelen noodzakelijk is, wil men voorkomen, dat onze zuivel en vleeschpositie ineenstort. Hoewel door de in het afgeloopen jaar plaats gehad hebbende afslachting voorkomen werd, dat in dit jaar een belangrijke productie-ver grooting van melk plaats had, is deze maat regel toch geenszins voldoende geweest om te voorkomen dat, bij achterwege blijven van ver dere maatregelen, in de toekomst jpnieuw een nog aanzienlijker productie-vergrooting te wachten staat. Tusschen 1930 en 1933 werd de veestapel aan zienlijk uitgebreid. De hiervoren vermelde af slachting heeft weliswaar voorkomen, dat er een grootere melkproductie kwam, maar deze productie niet verminderd. Terwijl onze veestapel in het algemeen naar schatting niet grooter mag zijn dan ongeveer 1.250.000 stuks melkvee, zou zonder maat regelen naar normale berekening, op 1 Juli 1935 1.670.000 stuks melkvee aanwezig zijn, een aantal, waarvan de melk nooit verbruikt zou kunnen worden. Het nemen van maatregelen was dus geboden. De Minister heeft thans tot een drietal middelen besloten. In de eer ste plaats tot het in de toekomst steunen van slechts een gedeelte van de melk, waarmede echter ge paard zal moeten gaan in de tweede plaats een verdere teeltbeperking en in de derde plaats afslachting. Slechts door toepassing van deze drie maat regelen meent de Minister een voldoende ver betering der positie te kunnen bereiken. Ver wacht mag worden dat door den gedeeltelijken melksteun bij den boer een sterke drang zal ontstaan qm zijn productie in te krimpen Dit zal onder meer leiden tot een ruimer aan- jöod van vee.. Alleen Jong vee zal door de Re geering worden overgenomen, terwijl daarbij mede meer in het bijzonder aan vee zal worden gedacht, dat lijdende is aan tuberculose. De Regeering verwacht dat op deze wijze 150.000 stuks melkvee opgeruimd zullen kunnen wor den, terwijl voorts voor 1935 opnieuw 50.000 stuks kalveren minder zullen worden toegewe zen. Overwogen wordt voorts ook nog de ver plichting op te leggen aan hen die niet inleve ren, tot het inleveren van een of meer kalveren met schetskaart 1934 of inhouding van een of meer schetskaarten 1935 in piaats van het aan bieden van jong vee. Het goede vleesch zal opnieuw worden in geblikt. De Regeering heeft ernstig over wogen of het niet mogelijk was het vleesch in verschen toestand beschikbaar te stel len, maar hiertoe is mede op het eenstem mig advies van de vertegenwoordigers der dagelij ksche besturen van de vijf groote ge meenten, met hun technische adviseurs niet besloten, aangezien de practische moeilijk heden dusdanig groot bleken te zijn, dat dit onuitvoerbaar moest worden geacht. Getracht zal worden in het blikvleesch eenige variatie te brengen en zoo mogelijk ook gehakt beschikbaar te stellen. Daarnaast heeft de Minister het belangrijke besluit genomen, de hef fing op het rundvleesch met ingang van 1 November a.s. van 20 pet. op 1 0 pet. te verlagen, waardoor aan 'n herhaaldelijk, vooral ook van sla gerszijde, kenbaar gemaakt verlan gen wordt tegemoet gekomen. Even wel zal de heffing daardoor langer moeten duren en wel in plaats van ongeveer 1 jaar nog 2 jaar. Door een verlaging van den ac cijns kunnen de vleeschprijzen dalen en het verbruik toenemen. Over deze nieuwe maatregelen heeft een ver tegenwoordiger van het Nederlandsche Corres pondentie Bureau een onderhoud gehad met den Minister van Economische Zaken, mr. M. P. L. Steenberghe. Allereerst werd den Minister de vraag gesteld of het nemen van een beslissing, gezien de groo te belangrijkheid van het vraagstuk en het vele geschrijf daarover, niet moeilijk was geweest. „Inderdaad", zeide de minister, „behoorde het nemen van een beslissing in deze zaak tot de moeilijkste, waartoe ik tot heden geroepen werd. Intusschen ben ik met volle overtuiging ertoe overgegaan, omdat ik na rijp beraad en een zoo uitvoerig mogelijke voorlichting tot de conclu sie ben gekomen dat het zóó moet en niet anders. eens in verband met de uitbreiding van eigen productie, in den loop van het volgend jaar tot contingenteering ook van den boterinvoer zul len overgaan. Voorts dient te worden bedacht, dat onze boter-uitvoer naar verschillende lan den tegen zeer lage, verlies gevende prijzen ge schiedt, zoodat naar beperking van dezen export moet worden gestreefd. „Zeker, het aantal melk- en kalfkoeien be droeg in 1930: 1.298.736, in 1933: 1.452.311, in 1934: 1.467.000, terwijl als wij niets zouden doen dit aantal in het najaar van 1935: 1.670.000 zou bedragen. Deze uitbreiding van den veestapel, die tusschen de tellingen van 1930 en 1933, niet minder den 21.60 pCt. was, was des te ernsti ger, omdat hieronder juist de toename van het jong vee, ouder dan 1 jaar, zelfs 45.80 pCt. be droeg. En dit is juist het vee dat ons in de toe komst de meeste melk zou leveren. Wanneer u nu nagaat, dat onze veestapel in de jaren toen onze export nog normaal was ongeveer 1.250.000 stuks bedroeg, dan zult u be grijpen dat bij de zoozeer gewijzigde omstandig heden wel zeer drastische maatregelen genomen moesten worden, wilde niet onze geheele zuive, en vleeschpositie ineenstorten". „De afslachting heeft zeker zijn beteekenis gehad, indien deze achterwege zou zijn gebleven was de toestand nog zooveel ernstiger geweest". „U gaat dus thans met de afslachting, welke in het voorjaar werd stop gezet, voort." „Neen, volstrekt niet. Bij het vorige plan stond de afslachting gepaard met teeltregeling op den voorgrond en werd getracht daardoor de vleesch -en zuivelpositie te sauveeren. Ik ga van een ander standpunt uit. Mijn overtuiging is, dat alleen dan een af doende oplossing te bereiken is, wanneer wij komen tot een verminderde melkproductie door middel van het geven van slechts een gedeel telijken melksteun. Ik zoek het in hoofdzaak in den beperkten melksteun en aanvaard daarnaast, als nood zakelijk sequeel, de verdere teeltbeperking en afslachting, maar als onderdeel van mijn hoofd plan." „Is onze Zuivel- en vleeschpositie dan inder daad zoo ernstig?" „Ja, ik kan het niet anders zien. Terwijl eenigen tijd geleden de vooruitzichten op export nog niet zoo „ongunstig" waren, is daar de laatste maanden een groote wijzi ging ten nadeele in gekomen. Ik behoef U slechts te herinneren aan de be talingsmoeilijkheden met Duitschland, aan het feit, dat België en Frankrijk als exportlanden voor onze boter allengs vrijwel geheel verloren zijn gegaan als gevolg van de eigen productie ?n de mogelijkheid dat andere landen, even- „Heeft Uwe Excellentie reeds bepaald om lijnde plannen omtrent de uitvoering?" „Wat de hoofdzaken betreft, denk ik mij de uitvoering als volgt: door vanaf het volgend voorjaar slechts een deel van de melk te steu nen, zal bij de boeren een sterke drang ont staan om hun productie in te krimpen. De on gesteunde melk toch zal hun zeer weinig ople veren. Wanneer het percentage, waarmede de melk steun verminderd zal worden eenmaal defini tief bekend is hetgeen zeer binnenkort het geval zal zijn kan de boer berekenen, dat en hoeveel vee hij zal moeten wegdoen. Zou de Regeering nu dit proces den vrijen loop laten, dan zal door het groote aanbod de vleeschmarkt ineenstorten en het vee vrijwel waardeloos worden. Daarom moet de Regeering wel vee gaan overnemen en afslachten. Het percentage, waarmede de melksteun verminderd zal worden, is nog niet ten volle bekend, maar ik verwacht, dat het percentage voorloopig ten minste 10 zal zijn." „De boeren zullen dus aan de Begeering het vee kunnen inleveren, dat ze het liefste kwijt willen? Wordt daarmede uw doel dan wel be reikt?" „Inderdaad zou hiermede mijn doel niet wor den bereikt, maar daaraan denk ik ook niet. Indien men den boer zou vrijlaten in het aan bieden van het soort vee, dat hij wil, dan zou de kans wel heel groot zijn, dat de oudere koeien aangeboden worden. Dit nu is onmoge lijk te aanvaarden. In de eerste plaats zou dit duur zijn, maar wat niet minder ernstig is zou in de toekomst, waar wij zooveel jong vee hebben, de dan komende apbouw van den melkveestapel de melkbeperking weer ernstig bemoeilijken. Daarom zal dè Regeering dus uit sluitend jonge drachtige pinken en vaarzen overnemen." „En wanneer een aantal boeren de aankondi ging, dat b.v. 10 pet. van de melk niet meer zal worden gesteund, nu eens rustig naast zich neer mochten leggen en niet zouden inleveren?" „Mocht dit geval zich voordoen, dan zal het gevolg zijn, dat minder vee aan de Regeering wordt aangeboden. Voor de Regeering blijven dan de kosten der afslachting bespaard. Na tuurlijk kunnen de boeren evenzeer het bij voeren met krachtvoer beperken. Dit staat hun volkomen vrij en heeft allerlei voordeelen. Maar de boeren, die noch het een noch het ander doen, zullen het uitsluitend aan zichzelf te wijten hebben, wanneer zij het volgend jaar, ais de verminderde melksteun ingaat, niet meer zonder groot verlies van hun vee kunnen afkomen. Ik zou een dringend beroep op u willen doen, om hun toch door middel van de pers met groo- ten nadruk hiertegen te waarschuwen. Men zal later niet kunnen zeggen, dat ze niet gewaar schuwd zijn en het spreekt vanzelf, dat de re geering dan onder geen voorwaarde meer be reid zal zijn iets voor hen te doen. Laten de boeren toch voor alles begrijpen, dat de maat regelen in de eerste plaats in het belang van henzelf genomen worden en dat het minste wat zij kunnen doen toch wel Je meest volle dige medewerking moet zijn. Daarop heeft de regeering toch wel recht." „Heeft u eenig denkbeeld hoeveel vee inge leverd zal worden?" „Ik neem aan, dat deze maatregel een vermindering van 150.000 stuks vee zal brengen. Hiermede ben ik er echter nog niet, want ik moet minstens met 200.000 stuks den veestapel beperken. Daarom heb ik ook het besluit genomen voor 1935 slechts 300.000 kalveren in plaats van 350.000, als in 1934, toe te wijzen. Ook met bijzondere omstandigheden wordt rekening gehouden." „En nu, Excellentiehet blikvleesch!?" Het gezicht van den Minister werd plotseling strakker. „Ik behoef u wel niet te zeggen, dat dit vraag stuk mij wel heel veel zorg heeft veroorzaakt. Het zal mogelijk veel moeite kosten het pu bliek er van te overtuigen, dat men mij hier omtrent dingen gevraagd heeft, die eenvoudig niet te verwezenlijken waren. Het spreekt toch vanzelf, dat ook ik niets liever gewild had dan het vleesch in verschen toestand beschikbaar te stellen. Maar het was niet mogelijk, het kon eenvoudig niet. Ik heb mij zoo uitvoerig moge lijk doen voorlichten, maar ieder plan bleek onuitvoerbaar. Denkt u eens aan de bezwaren HUIZEN, 1875 M- N.C.R.V. 8.00 Schrift lezing en meditatie. 10.30 Morgendienst door Ds. E. Douma. 11.00 Zang-recital door Riet Ipema, sopraan, a. d. vleugel Gerhard Eucken. 12.00 Politieberichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 1.15 Bespe ling van het studio-orgel door Ronald Par ker m. m. v. Leo Gokks, viool. 2.15 Pianorecital door Malka Sluzewski. 3.00 Lezen van Chr. lectuur. 3.30 Gramofoon muziek. 3.45 Verzorging van den zen der. 4.00 Bespeling van het studio-orgel door S. P. Visser. 4.40 Gramofoonmu ziek. 5.00 Kinderuurtje door Mej G. Ingwersen. Zang: Mevr. A V. Eyk—Muller, plano: Mej. C Muller. 6.00 Landbouw- halfuurtje door Jac. de Bruijn. 6.30 On derwijsfonds voor de Binnenvaart. 7.00 Politieberichten en Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Gramofoonmuziek of „Een greep uit het Dageiijksch Gebeuren. 7.30 Tech nische lezingen door M. M. Schipper. 8.0o Herdenking der Kerkhervorming in de Herst. Ev. Luthersche Kerk, Kloveniers burgwal te Amsterdam, o. 1. v. Piet v. d. Hurk. 10.00 Vas Dias. 10.10 Lezing door H. Gordeau, 10.20 Vervolg concert. 11.00 Gramofoonmuziek en sluiting. HILVERSUM, 301.5 M.: VARA: 8.00 Gra mofoonmuziek. 9.30 Onze Keuken door P. J. Kers Jr. 10.15 Uitzending voor de arbeiders in- de continubedrijven. Klein Vara-ensemble onder leiding 'van Frits Bakels. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.20 Klein Vara-ensemble onder leiding van Frits Bakels. 1.00 De Flierefluiters on der leiding van Jan van der Horst, Alb. de Booy, zang. 2.00 Verzorging van den zender. 2.15 Vara-kmpcursus voor be- gln&ers door Mevr. A. van Blankenvan Kuyk, vierde les. 5.3o Vara-Orkest on der leiding van Hugo de Groot. 5.58 Overgang naar den versterkten zender. 6.00 Vara-orkest onder leiding van Hugo de Groot. 7.00 Sportultzending. 7.20 Vara-orkest onder leiding van Hugo de Groot. 8.00 Herhaling S. O. S.-berich- ten. 8.03 Gevraagde gramofoonmuziek. 9.30 De Notenkrakers onder leiding van Daaf Wins. 9.50 Vaz Dias 10.00 Con cert door het B.B.S.-Symphonie-orkest o. 1. v. Arthur Catterall. Het Radio-koor en Myra Hess, piano. Het geheel o. 1. v. Adrian Boult. 11.05 Gramofoonmuziek. 12.00 Sluiting. LUXEMBURG, 1304 M. 8.05 Gramo foonmuziek. 8.20 Persberichten. Vervolg gramofoonmuziek. 12.20 Middagconcert door het Radio-orkest o. i v. Henri Pensis. 1. Ouverture zu einer Operette, Lincke. 2. Wein, Weib und Gesang, Strauss. 3. L'Heu- re de Tango, Demaret. 4. Fant. „Cavalleria Rusticana", Piëtro Mascagni 5. Suite No. 1, Michell. 6. Le Chant du Muletier. Pesse. 7. Sérènade d'Arlequir.. Var Dam. 8. Rund um die Wolga, Borchert. S Zum Abschied, marsch, Freitag. In de pauze berichten. 1.35 Gramofoonmuziek. In ae pauze: berich ten. 2.20 Koersen. 4.05 Idem. 6.50 Concert- en dansmuziek 7 50 Sportbe richten. 7.55 Luxemburgsche uitzending Luxemburg als touristfenland. door Marcel Noppeney. 8.05 Concert- en dansmuziek 8.20 Persberichten. 8.40 Concert door het Radio-orkest o. 1. v. Henri Pensis. 1. Les Guides, marsch Eiffes. 2. Mosel-tr&ume, wals, Koster. 3. Dicksiana. Kahnt. 4. Ber ceuse, Krtiger. 5. Chant sans paroles. Pen sis. 6. Mélanie, laisse-tol presser, marsch. Albrecht. 9.40 Populaire Luxemburgsche liedjes, gezongen door Josy Knepper. 1 HA1 dach deng Mamm an E'eren, Beicht. 2. Lascht d'Ueizecht, Zeidel. 3. Dem arme sei Reichtom, Kahnt. 4. 't ass licht ze be- sangen, Spogen. 5. Den Arbechtsmann, Mer- tens. 10.05 Populair concert door het Radio-orkest o. 1. v. Henri Pensis. 1. Para- graaph III, Suppé. 2. Légende pathétique. Delaunay. 3. Loin du bal. Gillet, 4. Séré- nade, Tarenghi. 5. Die Dollarprinzessin, Leo Fall. 10.50 Dansmuziek. BRUSSEL, 484 M. 1.30 Jules Masse- net-concert. 8.20 Gramofoonmuziek. 8.45 Ged. uit La Passion du Christ van Em. Vossaert met koren en orkest en solisten. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Omroep-orkest o. 1. v. Franz André. 1.30 Gramofoon muziek. 6.50 Viool-recital door den heer Harvant. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Omroeporkest o. 1. v. Franz André. 10.30 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1261 M. 7.20 Omroep- Pianomuziek van Chopin. 9.30 De Keul- sche mannenzangver. zingt het Nederland sche dankgeb. Wilt heden nu treden, gr. pi. orkest o. 1. v. Launy Grondahl. 8.35 9.5o Het Blaeserkwinter. BERLIJN, 357 M. Het kleine omroep orkest. 7.30 Hervormingsdagconcert. 8.20 Omroep-orkest. HAMBURG, 332 M. 3.20 Omroep-or kest o. 1. V. G. Maasz. 5.50 Gramofoon muziek. 7.30 Orgelconcert. 10 20 Bre mer stadtsmuzikanten o. 1. v. Reinhold Krug. KEULEN, 456 M. 12.20 Kleine orkest o. 1. v. Leo Eysoldt. 4.40 Concert. 8.20 Ein Tag Soldat, samenstelling Willi Sch&- ferdiek. 9.50 Nieuwe muziek. DROITWICH, 1500 M. 12.05 Orgelcon cert. 3.15 Piano-recital. 3.35 Stede lijk Orkest van Bournemouth o. l v. Ri chard Austin. 7.50 Het Bernard Crock- kwintet. 11.10 Rey Fox en zzijn orkest 8.50 Concert in Queens Hall, radio-koor en BBC-symphonie-orkest o. 1. v. Adrian Boult. PARIJS POSTE PARISIEN, 313 M. 7.50 Filmmuziek. 8.35 Hawaiian-orkest 10.45 Populaire muziek. PARIJS RADIO, 1648 M. 8.20 Gramo foonmuziek. 8.20 Gevarieerd programma. Het instrumentaal kwintet van Parijs. 10.50 Dansmuziek. MILAAN, 369 M. 4.30 Kamermuziek. 5.20 Gramfoonmuziek. 8.05 .JBolfager", mu- ROME, 421 M. - ziek van Respighi. WEENEN. 507 M. 4.30 Moderne Ka mermuziek. 6.30 Weensche- en dansmu ziek. 9.30 Gramofoonmuziek. 11.05 Franz Jecha's dansorkest. BEROMUNSTER 540 M- 7-50 Omroep orkest o. 1. v. H. Hofmar.n. 8.30 Othmar Schoock-concert. Koor en orkest. Jecovitol levertraan wetenschappelijk de beste levertraan voor U en Uw kind. jemim Verkrijgbaar bij apothekers en jdL drogisten a f 0.75 per flacon. door een aanzienlijke verhooging van de hef fing op alle grahen en veekoeken. Rantsoe neering van krachtvoer is ook al niet te ver wezenlijken. Dit zou een enorme admistratie vragen, diep ingrijpen in het bedrijfsleven van den boer en groQte bedragen vorderen voor contróïe. ïritusscheri wil ik oók" hier nog eens herhalen, dat dè boeren dóór minder kracht voer te gebruiken evenzeer hun melkproductie kunnen verminderen, als door vermindering van hun veestapel, terwijl voor verschillende belanghebbenden wellicht een combinatie, van beide methoden aangewezen is, op deze wijze laat ik dus aan de boeren zelf de keuze be treffende de wijze van de melkproductiebeper king. Het initiatief laat ik opzettelijk geheel aan de boeren zelf." „Uw besluit tot vermindering der heffing zal wel bevrediging schenken." „Ja, dat vertrouw ik ook. Het doet mij al thans genoegen, dat ik hierdoor in de eerste plaats de kosten van het levensonderhoud kan verlagen. Ik verwacht daarvan een toenemend ge bruik van vleesch en kom daarmede tegemoet aan mij reeds herhaaldelijk van slagerszijde kenbaar gemaakte verlangens. Wel zal ik na tuurlijk de heffing langer moeten laten voort bestaan, omdat ten slotte de kosten toch er gens vandaan moeten komen, maar boven matig drukkend is deze heffing thans toch zeker niet meer." VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS Daar het Regeeringsvleesch niet.te on derscheiden is van het gewone vleesch, zal zoo licht het streven ontstaan het Regee ringsvleesch frauduleus voor den prijs van het gewone vleesch te verkoopen. Het bleek verder practisch onuitvoerbaar een regeling te treffen, waardoor in iedere gemeente van Nederland telkens de benoodigde hoeveelheid versch vleesch beschikbaar is. Telkens zal men zitten óf met een tekort, óf met een teveel, dat bederft. Denkt u verder eens aan het ontzettende controle-apparaat, dat noodig zou zijn en de kosten daarvan. Ik heb mij, alvorens mijn be slissing te nemen, ook nog laten yoorlichten door de wethouders van de vijf groote Gemeen ten, hun technische adviseurs en een vertegen woordiger van de Vereenlging van Nederland sche Gemeenten en getracht het vleesch via de Gemeentebesturen te verkoopen. Ook dat kon niet. Eenstemmig werd mij de versche vleesch- distributie met grooten nadruk ontradep. Neen, hoezeer ik het zelf betreurde, waarlijk het kan eenvoudig niet." „U besloot dus tot opnieuw inblikken." Ja, maar toch met eenige wijzigingen. Ge tracht zal worden aan rechtmatige klach ten tegemoet te komen. Een serieuze en quête als door het R.K. Werkliedenverbond b.v. werd ingesteld, leidde tot een zeer gun stig resultaat. Het is een krachtig voedsel, dat vele werkloozen en armlastigen buitengewoon blijken te waardeeren. Overwogen wordt eenige variatie aan te bren gen, zoo zal vermoedelijk gehakt beschikbaar worden gesteld." „Zal de prijs hetzelfde blijven?" „Dat staat nog niet vast." „Vermoedelijk zal ik een ruimere beschikbaar stelling bevorderen. Ik denk b.v. aan de groote gezinnen, waarvoor ik gaarne iets meer zou willen doen, door de mogelijkheid te openen, dat ik voor deze een grooter aantal blikken beschikbaar stel, dan thans het geval is. Voor bederf behoeft niet te worden gevreesd, aangezien in de contracten met de fabrieken een veel langeite garantie dan nu het geval is, gevraagd zal worden. Op zijn minst zal deze garantie 2 of 2 1/2 jaar, wellicht nog langer moeten zijn. Men kan er voorts van overtuigd zijn, dat ik steeds een zeer strenge controle zooveel mogelijk zal bevorderen". „Gaat de afname thans snel genoeg naar uw zin." „Wat zal ik u zeggen, we gaan den winter weer in en juist voor den winter leent zich het blikvleesch bijzonder. Helaas wordt er in sommige gemeenten nogal actie tegen gevoerd, ik behoef u wel niet te zeggen: ten onrechte. Ik ben over de afname geenszins ontevreden." „Denkt U dat er belangrijke nieuwe kosten aan de uitvoering van het plan verbonden zullen zijn?" „In zooverre niet, dat nog een aanzienlijk bedrag, dat voor de vroegere afslachting be schikbaar was gesteld, maar nog niet werd verbruikt, thans ong aanwezig is. De grootere kosten zullen ten hoogste f 4.000.000.bedragen, vermoedelijk zelfs niet onaanzienlijk minder. Ik hoop dit be drag met groote moeite nog in de begroo ting van 1934 te kunnen vinden." „Als uw plan niet zou worden doorgevoerd, zouden er dan geen kosten zijn?" „Wel zeker, daar wordt maar al te weinig aan gedacht. Denkt U eens aan de ontzag lijke groote hoeveelheden melk die toch ge steund zouden moeten worden. Denkt U eens aan de gevolgen, wanneer de rundveepryzen aanzienlijk zouden dalen en de varkenspry- zen deze zouden volgen." „Men heeft wel eens als middel aangeprezen het duurder maken van het krachtvoer." „Ook die mogelijkheid is onder de oogen gezien, maar dit is alleen te verwezenlijken De Centrale Recherche te Rotterdam vernam eenigen tijd geleden, dat er valsche nationali- teits-bewljzen van auto's in omloop waren. Na eenigen tijd speuren wist men er een van in handen te krijgen. Dit bleek te behooren bij een 12 cylinder Cadillac, ter waarde van f 16.000.— Ook deze auto werd opgespoord en toen bleek, dat deze in den loop van eenige maanden ver schillende keeren was gekocht. Bij het nagaan van de verschillende bezitters van den auto kwam men terecht bij den 28-ja rigen H. J. de W., een bekend smokkelaar in Brabant. Het vermoeden bestond, dat deze van den diefstal van de auto meer wist en dat de auto in België zou zijn gestolen. Daarom stel de men zich in verbinding met de Belgische justitie. Juist had men toen te Brugge in Bel gië een Belg en twee Nederlanders gearersteerd in verband met een diefstal van een Chevrolet en verder bleek toen, dat deze gearresteerde in relatie had gestaan met H. J. de W. De te Brugge gearresteerden bekenden, dat zij den Cadillac in Brussel hadden gestolen en dat H J. de W. den wagen van hen had gekocht om dezen in Holland te verkoopen met gebruik making van een valsch nationaliteitsbewijs. W. is toen gegrepen door de politie en naar Rotterdam voor onderzoek overgebracht. Later is hij naar het Huis van Bewaring in Den Bosch overgebracht, verdacht van heling van den Cadillac en van vervalsching van nationa- liteits-bewyzen. Op de te Brugge gearresteerde lieden werden nog twee valsche nationaliteits bewijzen gevonden. Het verdere onderzoek leidde trtoe, dat in (Ingezonden Mededeeling) en veel zitten begunstigt de ophooping var- schadelijke stofwisselings-producten. Deze acn- tergebleven onreinheden zijn dikwijls de oorzaken van vele ziekten en moeten daarom uit het lichaam verwijderd worden. Neemt ISTIZIN-TABLETTEN, het zachte, onschadelijke en door H.H. Doktoren aanbevolen afvoermiadel, dat voor een geregelden stoelgang zorgt. Antwerpen een drukkerij werd gevonden, waar de nagemaakte nationaliteitsbewijzen werden gedrukt. De drukker kon verklaren, dat H. J. de W. opdracht had gegeven om deze te ma ken. Van een cliché waren twee valsche natio naliteitsbewijzen gedrukt en van een ander cli ché vijftig. Door het onschadelljk-maken van dit com plot en de arrestatie van de bende smokkelaars, heeft men verder optreden van een bende auto dieven onmogelijk gemaakt, welke bende haar werk er van maakte auto's in Noord-Frankrijk en België te stelen en deze dan met valsche nationaliteitsbewijzen naar Nederland te bren gen, waar zij dan van de hand konden worden gedaan. Vanwege den Rijkswaterstaat is aanbesteed de aanleg van de aarden baan van een gedeelte van weg no. 3 (AmsterdamBodegravenRot terdam) onder de gemeenten Zwammerdam, Reeuwijk en Waddinxveen met bijkomende werken. Laagste inschrijvers C. J. v. d. Hoeven, Den Haag, voor a. 1.115.438; b. 1.220.438; c. 1.085.438. D. v. Steop te Den Haag voor b. 1.182.000. Wegens het succes van het Praagsche Koor op Zondagavond j.l. in het Concertgebouw te Amsterdam, zal dit vermaarde gezelschap vjor het vertrek uit ons land nog een afscheids concert te Amsterdam geven onder auspiciën van de N. V. Intern. Concertdirectie Ernst Krauss, en wel op Zondagmiddag 4 November a.s. in de Evang. Luthersche Kerk op het Spui, tegen populaire prijzen. BROEK OP LANGENDIJK, 30 October. 325 K.G. Tomaten: A 9.10—9.50, C 5.20, CO 2.10. 1550 K.G. Bevelanders 2.102.90. 7000 K.G. Wortelen 60—80 cent, 19000 K.G. Roode kool 1.70 —2.80, 14000 K.G. Gele kool 1.00—1.80. 4000 K.G. vroege Witte kool 0.70—1.40, 11000 K.G. Deen- sche Witte kool 130—1.40. 22000 K.G. Uien: Gele Uien 1.80—2.20, Grove Uien 2.60—3.00, Gele Drielingen 1.20—1.30, Gele Nep 1.60—1.70. 7300 stuks Bloemkool: reuzen 2.608.30, lichte 2.00 2j50. 70 K.G, Snyboonen 30.00—30.10. 9000 K.G. Bieten Ö.601.50, 400 K.G. Druiven: Alikanters 18.29- 20:10. v GRONINGEN, 30 October. Veemarkt. Kalf- en melkkoeien le kw. 190—200, idem 2e kw. 160 tot 170, idem 3e kw. 120—140, kalfvaarzen le kw. 160—170, idem 2e kw. 100—130, stieren le kw. 40—42, idem 2e kw. 30—34, slachtvee le kw. 48—50, idem 2e kw. 4244. vette kalveren le kw. 53—54, idem 2e kw. 4044, vette scha pen 16—21, melkschapen 12—15, vette lammeren 7—9, weide lammeren 4—6, biggen 5—8 per stuk, idem 0.901.20 per week, vette varkens le kw. 3032, idem 2e kw. 2028, zouters 27— 28. Aanvoer: 1102 runderen, 101 kalveren, 777 schapen, 48 varkens en 481 biggen. Het kalf. en melkvee werd zeer traag en te gen teruggaande prijzen verhandeld. Slachtvee by kleineren aanvoer ruim zoo hoog. Stieren en vette kalveren pryshoudend. Nuchtere kal veren bij slechten handel lager. Prijzen vari eerden van f 1.50—3.50. Van wolvee bleef de handel slecht. Vette varkens bij kleineren aan voer vluggeren handel met hoogere pryzen. Zouters prijshoudend en biggen hooger. LEIDEN, 30 Oct. Veemarkt. Aanvoer 206 var kens: 202 zware 31.0032.00, 4 lichte 29.00. Han del niettegenstaande kleinen aanvoer zeer matig NOORD-SCHARWOUDE, 30 October. 2500 K.G. aardapty-ten: Friso 3.00, ronde Duken 1.30, BI. Eigenheimers 3.30. 30 K.G. Spercleboonen 8.00. 2900 K.G. Uien: Drielingen 1.00 Uien 2.002 10 Grove Uien 2.602.80. 750 K.G. Peen 0.700.80 500 K.G. Kroten 0.60—1.30. 13500 K.G. Roode kool 1.502.30, 2-1100 K.G. gew. Witte kool 0.90 1.30, 6500 K.G. D. Witte kool 0.801.30. PURMEREND, 30 Oct. Aangevoerd wer den 13 stapels kl. boeren kaas: 40 plus 24, vol vet 23, 1205 kg. boter: melkboter 1.45—1.55, weiboter 1.45 per kg., 906 runderen: 430 vette koeien 5260 ct. per kg., handel stug; 446 melk en geldekoeien 80—200 per stuk, handel stug; 30 stieren 3246 ct. per kg., handel matig; 7 paarden 50—130 per stuk, handel matig: 82 vette kalveren 30—50 ct. per kg., handel stug; 288 nuchtere kalveren: slacht 38 per stuk, fok 1020 per stuk, handel stug. 284 vette slachtvarkens 26.0030, stug. 69 ma gere varkens 10.00—19 per stuk, matig. 267 big gen 6.0010, stug. 1155 schapen 6.00—21. 39 bokken 2.00—8. matig. 569 ganzen 1.75—2.25, stug. Piepkuikens 37.5—45 cent per K.G., matig. Kipeleren 4.755.25, Eendeleren 2.35 per 100. Oude kippen en hanen 2535 cent per K.G. Eenden 20—60 cent, Konynén 0.30—1.50 per st. Duiven 40 cent per paar. ROTTERDAM, 30 Oct. Veemarkt. Totaal aanvoer 4876 stuks. T.w.: 209 paarden, 11 veu lens, 1859 magere runderen, 613 vette runde ren, 145 vette kalveren, 851 graskalveren,867 nuchtere kalveren, 225 schapen en lammeren, 12 varkens, 52 biggen, 32 bokken of geiten. Prijzen per kg.: Vette koeien le kw. 54—56, 2e kw. 4448, 3e kw. 3236, vette ossen le kw. 4852, 2e kw. 4446, 3e kw. 3840, stieren le kw. 48—52, 2e kw. 42—46, 3e kw. 34—36, vette kalveren le kw. 70—80, 2e kw. 55—65, 3e kw. 45 tot 50, schapen le kw. 39, 2e kw. 35, 3e kw. 31. lammeren le kw. 41, 2e kw. 36, 3e kw. 30, graskalveren le kw. 32, 2e kw. 27, 3e kw. 20, nuchtere kalveren le kw. 20, 2e kw. 17, slacht- paarden le kw. 38, 2e kw. 35, 3e kw. 28. Pry zen per stuk: Schapen le kw. 17, 2e kw. 13, 3e kw. 8, lammeren le kw. 12, 2e kw. 9, 3e kw. 7, nuchtere slachtkalveren le kw. 5, 2e kw. 4.50, 3e kw. 4, nuchtere fokkalveren le kw. 15, 2e kw. 12, 3e kw. 8, biggen le kw. 10, 2e kw. 9, 3e kw. 7, slachtpaarden le kw. 155, 2e kw. 115, 3e kw. 65, werkpaarden le kw. 230, 2e kw. 150, 3e kw. 99, hitten le kw. 95, 2e kw. 75, 3e kw. 65, kalfkoeien le kw. 240, 2e kw. 190, 3e kw. 135, melkkoeien le kw. 230, 2e kw. 190, 3e kw. 130, vaarzen le kw. 130, 2e kw. 100, 3e kw. 70, pinken le kw. 100, 2e kw. 80, 3e kw. 60, graskalveren le kw. 35 2e kw. 25, 3e kw. 15, biggen per week le kw. 1.20, 2e kw. 1. Overzicht: Vette koeien en ossen aanvoer iets korter, handel willig, prijzen hooger pijn. 2 ct., stieren aanvoer als vorige week, handel vlug, prijzen stüver; vette kalveren korter aan voer, handel vlot, prijzen iets hooger, pl.m. 5 ct.. schapen en lammeren korter aanvoer, han del willig, pryzen iets styver voor lammeren; De behandeling der quaestie, inzake de betaling van de coupon der 6 pCt. Dollar eening Rotterdam, is wederom veertien da ten uitgesteld. In Amsterdamsche theekringen wordt verwacht dat in de vergadering te Londen November a.s. te houdendoor het Interna tionaal Thee-Comité de productie-quota met 2/z d 7'A pCt. zal worden verlaagd. De Londensche rubbervoorraden zijn in de afgeloopen week met 1015 Ton tot 60-058 ton toegenomen De ontvangsten der Fransche Spoorwegen toonen over de eerste 41 weken per 14 Oct. j.l. een vermindering aan van 4 pCt. ten op zichte van die van het overeenkomstige tijdvak van het vorig jaar. De Duitsche inkomsten bedroegen in September M 681.4 millioen tegen M 538-2 mill- in Augustus en de uitgaven M 657.1 mill, tegen M 587.4 mill., zoodat de inkom sten de uitgaven met M 24.3 mill, overtrof fenGedurende April tot September over troffen de uitgaven de inkomsten met M 18.1 mill. Het totale deficit, met inbegrip van het tekort over het vorig jaar ad M 1796-7 mill., bedraaat M 1805.7 millioen. Volgens de Daily Telegraph kan binnen enkele dagen een mededeeling worden ver wacht betreffende een overeenkomst tus schen Engeland en Duitschland, geldende voor het geheele handelsverkeerDe over eenkomst zal een tijdelijk karakter dragen met het oog op den economischen toestand van Duitschland. Bovendien moet een op lossing gevonden zijn, welke aannemelijk zou kunnen zijn voor de Egelsche expor teurs, in betrekking tot de betaling der Duitsche handelsschulden. De Mexicaansche regeering is voornemens binnen zeer korten tijd bij het Congres een volledig program in te dienen betreffende de aflossing der Mexicaansche buitenland- sche schuld. De president heeft zich reeds in zooverre over deze quaestie uitgelaten, dat de huidige toestand van Mexico niet toelaat, dat de binnen- en buitenlandsche schulden op dezelfde basis worden behan deld. De Shell-Union boekte over het derde kwartaal een netto-winst van 1.48 mill, tegen 4.53 millin het overeenkomstig kivartaal in 1933. De netto-winst is echter S 2 mill, vergeleken bij het tweede kwartaal 1934 gestegen, aangezien het tweede kwar taal afsluit met een netto-bedrijfsverlies van 897.591 tegen een netto-bedrijfsverlies van 4.86 mill, het vorig jaar. In het eerste kwartaal 1934 bedroeg het netto-bedrijfs verlies 41.000 De nieuwe maatregelen der Amerikaan- sche regeering. inzake het verbod van ver voer van onwettig geproduceerde petroleum, hebben er toe geleid, dat de onwettige pro ductie belangrijk is afgenomen. Een alge- meene prijsverlaging van ruwe-olie is hier mede voorkomen. De toestand blijft echter nog twijfelachtigzoolang het proces van ie onafhankelijke producenten en raffina derijen bij het Federale Gerechtshof aan hangig is en waarbij het recht van 't ingrij pen door de officieele instanties wordt be twist. Minister Ickes verklaarde, dat de onwet tige petroleumproductie in Oost Texas is geëindigd. Veertig raffinaderijen weraen ge sloten, totdat zij vergunning krijgen, langs voettelijken weg te produceeren. De onaf hankelijke mijen in en om Boston hebben den benzine-prijs met 0.03 >/2 verhoogd. De Amerikaansche staalproductie wordt voor de loopende week op 25 pCt. der capa citeit geraamd, tegen 23.9 pCt. de vorige week. Wallstreet verwacht, dat de kwartaal- staat der U. S. Steel Corp. evenals die van andere ondernemingen, onbevredigend zal zijn. Men verwacht nochtans een onveran derd dividend op de preferente aandeelen, Volgens het American Iron and Steel In stitute was de staalbedrijvigheid in Sept. 6 pCt. lager dan in Augustus en 10 pCt. lager dan in September van het vorig jaar. Vijf Amerikaansche spoorwegmijen zullen zeventig nieuwe snelstroomlijn-treinen la ten bouwen met behulp van een leening van 1.22 mill. De Lëbigh Valley Raür vroeg order voor 250 nieuwe kolenwagens en 3 electrische DiesellocomotievenDe Baltimo re and Ohio, Illinois Central e.a. zullen soortgelijke treinen aanschaffen. De zware industrieën zullen hierdoor worden gesti muleerdDe orders der Diesellocomotieven worden geplaatst bij de General Electric of bij de Westinghouse Electric. De Louis-Nashville boekte in September een exploitatie-winst van 946.356 tegen 1.43 mill, in September 1933. Staatssecretaris Huil zal morgen op de jaarvergadering van den Nationalen Raad voor Amerika's buitenlandschen handel een rede houden, waarin hij belangrijke mede- deelingen zal doen over de handelsrelaties van de Vereen. Staten met het buitenland, in verband met het sluiten van wederkee- rige handelsverdragen. De voorzitter van het Amerikaansch Ver bond van Vakver eenigingen Green ver klaarde, dat het aantal werkloozen sedert September van het vorig jaar is gestegen. Hij stelde voor, de productie in alle bedrij ven met 30 pCt- te vermeerderen. Het New-Yorksch beursbestuur verzocht haren leden, opgave te doen van den om vang van den handel en van het bedrag aan provisie, die in 1933 uit het buitenland is ontvangen. Ook wordt opgave gevraagd over de eerste negen maanden van het loo pende jaar. Waarschijnlijk houdt dit ver band met de controle op de betaalde in komsten-belastingen. Gisteren werd te New-York een beurszetel verkocht voor 87000 of 3000 minder dan de vorige maal. Uit Praag wordt gemelddat de vraag naar de Tsjechische Philipstoestellen zoo groot is, dat de dochtermij van het Philips- concern er nauwelijks aan kan voldoen. In verband hiermede heeft de directie tot uit breiding der fabrieksruimte moeten be sluiten. nuchtere slacht- en fokkalveren aanvoer kort, handel kalm, pryzen onveranderd; biggen, aanvoer als vorige week, handel flauw, pry zen onveranderd; paarden aanvoer iets kor ter, handel kalm, pryzen als vorige week; kalf- en melkkoeien aanvoer ruim, handel kalm, prijzen stationnair; vaarzen en pinken ruime aanvoer, handel kalm, pryzen onver anderd; graskalveren ruimer aanvoer, handel gedrukt, pryzen lager.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 6