WERK EN NOG EENS WERK! hhd Nieuw initiatief DE HERCLASSIFICA TIE et Schaakspel wm&s. jjg i iü iHP DINSDAG 30 OCTOBER 1934 JULIUS PATZAK 516 154.500.000) Industrieele plannen Scheepsbouw 29 2.641.000) Gas, waterleiding, elec- triciteit 6 19.520.000) Vestiging nieuwe indus trieën 26 12.395.000) Steun bestaande in dustrie 43 2.165.000) Exporttoeslagen 9 Overige 17 De tocht van de „Uiver" Meegedaan aan vlagvertoon en zich goed van haar taak gekweten Pater Hyacinthus f Werkzame Capucijn plotseling uit het leven weggerukt UIT HET KLEEDINGBEDRIJF R.K. Werkmeesters bijeen Postvluchten De A.R.K.A. wenscht allerkrach tigste afweer mmm I mm 8 IB! „Het land zonder herders" Veel kerken in West-Friesland zonder dominé's Verbetering van den pluimveestapel Het doel van de teeltregeling wordt niet bereikt Prinses Juliana naar Engeland Haar bezoek zal twaalf a veertien dagen duren MEISJES ONTSLAGEN By sigarettenfabriek te Maastricht NOG EEN KERKBESTUUR IN MOEILIJKHEDEN De crisis doet zich sterk gevoelen EEN FASCIST BELEEDIGT MINISTER COLIJN Twee zeelieden onder de tram Een hunner is zwaar gewond WORDT BRUINKOOLONTGIN- NING STOPGEZET? Bruinkoolontginning Carisborg TE VEEL HAAST Wielrijder in ernstige botsing met een auto LEKKERNIJEN VERDWENEN EEN GLAZEN „UIVER" Aan den vooravond van de Brussel- sche bijeenkomst der goudbloklanden verscheen een publicatie over de werkloosheid in de landen, welke nog aan den gouden standaard vasthielden en die, welke den vasten waardemeter loslieten. Uit deze cijfers bleek, dat de „goudlanden" aanmerkelijk minder werkloosheid hadden dan de andere. Een zeer ongunstige uitzon dering hierop echter maakt Nederland met een werkloozencijfer van 11 procent. Wij nicenen, dat het thans niet de tijd is om hierover in theoretische beschouwin gen uit te weiden en b.v. de schuldvraag van dit bedroevend verschijnsel te gaan onderzoeken. Veel meer dringt de vraag: hoe komen wij onder dien doodenden druk der werkloosheid uit? Hoe krijgen wij onze menschen weer aan het werk? Wij gelooven, dat ook hier de beproefde methode van het beginnen moet wor den toegepast, zonder dadelijk alles te wil len bereiken. Wie waant alle 350.000 werk- loozen in Nederland op slag aan het werk te kunnen zetten, is een even groote vijand als hij, die niets doet. Wij meenen als uitgangspunt voor de op lossing: dat binnen een beperkt tijdsbestek eenige tienduizenden werkloozen tegelijk in productieven en normaal betaalden arbeid aan het werk worden gesteld. Laten wij veronderstellenderwijze noemen een getal van 50.000 werkloozen. Gesteld eens, dezen zouden in een maand tijds loonenden ar beid vinden. Wat zou er dan gebeuren? Op de eerste plaats zou een zevende deel van alle crisisslachtoffers van het oogenblik de zon zien opgaan. Nooit meer toch dan in dezen tijd is de zegen van den arbeid ge waardeerd. Naast de materieele opheffing van tienduizenden gezinnen zou zulk een uitkomst ook een moreele verheffing be- teekenen, en dat niet enkel voor de betrok kenen, ook voor de overigen zou een straal van hoop doordringen. De voordeelen zijn nog grooter. Afgezien van het feit, dat bij uitbetaling van nor maal loon de steunbedragen vervallen, zou den door de tewerkstelling van genoemde vijftigduizend arbeiders even zoovele nor male koopers op de markt verschijnen waar nu slechts paupers den laatsten cent omkeeren. De grootere vraag zou op haar beurt de productie meer prikkelen; meer dere productie geeft weer grootere activi teit en indirect zouden op deze wijze weer andere werkloozen in het productie-proces worden ingeschakeld. Ziedaar het „Ankurbeln der Wirtschaft", waarop onze samenleving wacht. Wij weten het: wanneer de zaak zoo een voudig was, als wij haar neerschreven, was ze reeds lang volbracht. Zeker, er zijn be zwaren, bergen van bezwaren. Maar is de nood, zoowel materieel als moreel nu nog niet hoog genoeg gestegen, om ook de erg ste bezwaren moedig onder het oog te zien? De eerste vraag, welke aanstonds rijst is: waar zijn de werkobjecten om zoo maar opeens 50.000 menschen aan het werk te stellen? Laten wij de zaak niet ophangen aan een cijfer. Wanneer het niet aanstonds met 50.000 gaat, laten wij het dan met 40 probeeren en desnoods met 30 of nog min der. Dit verandert niets aan het beginsel. Het is ook aannemelijk, dat er onder zulk een zwaren druk en in een tempo, als wij voorstellen, economische fouten worden begaan, die in normalen tijd zouden ver meden zijn. Wie niets doet, maakt geen fouten. Het zou echter onverantwoordelijk zijn om uit vrees voor fouten in dezen tijd een in zich gezond plan niet uit te voeren Is er iemand, die durft beweren, dat er in ons land geen werkobjecten zijn? Zoo lang de buitenlander ons mijdt, omdat hij hier geen honderd kilometer per auto ach tereen, zonder hindernis van een slechten weg of rivier overgang rijden kan; zoolang onze oude steden nog vol krotten staan en de meest elementaire verbindingswegen missen, behoeft niet lang naar werk ge zocht te worden. Indien men het onlangs verschenen drie- maandelijksch verslag van het Werkfonds raadpleegt, dan vindt men daar plannen voor de meest uiteenloopende objecten. Provincies en waterschappen hebben hun hoop gevestigd op kanalen, wegverbetering, bruggen, ontwatering, zuivering van open bare wateren. Bij de gemeente wordt een belangrijke plaats ingenomen door straten, wegen, bruggen, rioleering, uitbreidings plannen, veilingsterreinen, havens, enz.. doch daarnaast wordt ook hulp gevraagd voor geheel, andere objecten als: spoorweg overgangen en -onderdoorgangen, slacht huizen, ziekenhuizen, schoolgebouwen markt- en tentoonstellingshallen, toren restauraties, vliegvelden. Door vereenigin- gen wordt o.a. hulp gevraagd voor: scholen, ziekenhuizen, beursgebouw (Rotterdam) waarborgfonds voor een tentoonstelling sportgebouw (Den Haag), garantie voor sportfondsenbaden, scheepvaartkundig mu seum (Rotterdam). Bij deze werken zijn De Weensche tenor Julius Patzak die onder auspiciën van de N. V. Internationale Cmcert- directie Ernst Krauss volgende maand een reeks concerten in ons land geeft, zal Zaterdag 17 November in de kleine zaal van het Con certgebouw en Maandag 19 November in ,Di- ligentia", Den Haag, liederen en aria's ten ge- hoore brengen. Geza Frid zal den zanger begeleiden. Julius Patzak is in ons land al eerder opge treden als solist der Wagner-Vereemging (Zau- berflöte)als solist van het Concertgebouw (Haydn-Herdenking) en laatstelijk als Bel- monte in de „Entführung aus dem Serail" ge durende de Nederlandsche Mozart-Festspiele van de Münchener Opera. er, die het voordeel zullen opleveren, dat zij werkgelegenheid scheppen in indus trieën, die daaraan groote behoefte heb ben. Het Werkfonds-verslag geeft dit over zicht van reeds bij de Commissie binnen gekomen plannen en hun ramingen. Openbare werken. Aantal plannen Kanalen, rivieren, havens 42 48.487.000) Dijken, kaden, taluds, wallen 21 2.161.000) Verbetering Waterstaat kundigen toestand 16 3.615.000) Landaanwinning, terrein verbetering, plantsoe nen .vliegvelden e.d. 53 15.772.000) Wegenaanleg en verbe tering 214 43.359.000) Bruggen 29 4.038.000) Verkeersverbeteringen, tunnels, viaducten 27 23.085.000» Rioleeringen 29 3.151.000» Gebouwen (utiliteits- e.a.) 72 10.547.000) Overige 13 285.000» Totaal: 130 36.721.000) Maar de financiering van zulke stoute plannen? Inderdaad een niet eenvoudig vraagstuk! De socialisten hebben de oplos sing van zulke problemen altijd bij de hand. In „Het Volk" is al eenigen tijd ge leden een pleidooi gehouden voor een hef fing van één procent op de vermogens. Er is geen enkel principieel bezwaar om dit plan te bekijken. Een katholiek kan daar naar even rustig een onderzoek instellen als een socialist. Het steeds tegen zulke heffingen aangevoerde bezwaar van de on mogelijkheid voor velen om op een bepaald oogenblik een deel van hun bezit te reali- seeren is te ondervangen door een heffing in termijnen. Het doorslaande practische bezwaar daartegen echter is, dat de waar lijk groote vermogens, die, welke zoden aan den dijk zetten, reeds zóó belast zijn, dat de bezitters er van bij een voorgeno men aanranding als bovenbedoeld, heel spoedig op de vlucht zullen slaan en de Nederlandsche kolonie zullen versterken, welke thans reeds bij onze zuiderburen een veilige toevlucht heeft gevonden. Een tweede, naar onze meening meer aanlokkelijke oplossing is het uitschrijven van een groote leening tegen een laag per centage van 2 of 214 procent, liefst een premieleening met kleine coupures. Wan neer enkele leden van den ministerraad over zekere gemoedsbezwaren konden heenstappen, zou zulk een premieleening het meest aanbevelenswaardig zijn. Een leening voor arbeid, met een aanlokkelijk winstkansje en een doelmatige reclame: het succes is bij voorbaat verzekerd. In onzen gedachtengang zou het bedrag van zulk een leening zich niet tot één of twee honderd millioen moeten beperken, opdat een groot plan van werkvoorziening, zeg voor drie jaren, zou kunnen worden opgezet. Ziedaar het geraamte van een plan. Wij weten zelf het best, dat nog tal van vragen rijzen. Wij stellen ons dan ook voor in de komende weken nader op de details terug te komen. Wij meenden echter niet langer te mogen zwijgen bij de dag aan dag al diepere wegzinking van ons volk, materieel en meer nog moreel. De gevolgen der lang durige werkloosheid zijn zóó ontzettend, dat, wie nog een stem heeft en gehoor kan vinden verplicht is uit al zijn macht te ge tuigen van de noodzakelijkheid van het geven van werk aan onze eerlijke werk loozen. Maandagavond heeft de heer A. Viruly, de bekende piloot van de K.L.M. en schrijver te Rotterdam een causerie gehouden over het on derwerp: Parmentier en de Nederlandsche luchtvaart. Spr. wees er op, dat de „Uiver" in de belang stelling was van de geheele wereld in tegenstel ling met de „Pelikaan", aan welker Kerstvlucht in de buitenlandsche pers geen aandacht is ge schonken. Het is de K. L. M. met de inschrijving voor de wedvlucht er juist om te doen geweest, de aandacht te vestigen op onze lijn naar Indië. Zij kan op deze route nog best een honderd kilo post per reis en wat passagiers meer gebruiken. De „Uiver" deed dus mee voor vlagvertoon en zij heeft zich wel heel bijzonder van deze taak gekweten. Volgens spreker is er voor het eerste gedeelte van de vlucht evenveel reden tot juichen, als wanneer de boot uit Oostvoorne behouden aa« komt te Rotterdam. Maar met wat er verder ;s gebeura, is het een heel andere kwestie. Alles is prachtig gegaan tot Charleville en reeds dacht ieder dat het blijde bericht van de behouden aankomst zou binnen komen, toen plotseling het telegram over het S.O.S. sein kwam. Dit was nog geen teeken van nood. Het 4con zijn, dat Parmentier den anderen radiostations het'zwijgen wilde opleggen, om op deze wijze voorkeur bij het seinen te krijgen, omdat hij anders gevaar in de naaste toekomst zag. In derdaad bleek het een samenloop van omstan digheden te zijn. Onweer maakte de radio bijna onbruikbaar en de koude veroorzaakte ijs-afzetting op de vleugels en op de schroeven Onder die omstandigheden wilde Parmentier niet over het hooge gebergte vliegen, dat zich tusschen de „Uiver" en Melbourne bevond. De lezing werd met lichtbeelden opgeluisterd. Maandag is te Langeweg vrij plotseling over leden pater Hyacinthus O.M. Oap. Als naar gewoonte was pater Hyacinthus Maandagmorgen circa half twaalf vanuit het Capucijnenklooster te Langeweg (N.B.) naar de jongensschool gegaan om aldaar catechismus te geven. Op weg daarheen werd hij door een hartverlamming bevangen. Hij viel neer op de straat. Behulpzame handen brachten hem binnen in een van de huizen. Aanstonds werd Pater Gardiaan gewaarschuwd, die hem nog het H. Sacrament des Oliesels kon toedienen. Dokter Koek uit Zevenbergen kon slechts den dood constateeren. Reeds jaren leed de overledene aan een zware hartkwaal. P. Hycinthus (Joannes van der Steen) werd geboren te Erp (N. B.) op 4 September 1878. Op 3 October 1894 trad hij in de orde der Ca- pucijnen, alwaar hij 4 October 1895 zijn p echtige geloften aflegde. Op 20 December 1302 ontving hij de H. Priesterwijding. Na enkele'jaren als missiepredikant werkzaam te zijn geweest, kwam hfj naar Langeweg, waar hij bijna twintig ja ren van zijn priesterleven heeft besteed aan het geestelijk heil der bewoners van Langeweg bij wie hij, vooral om zijn sociaal medevoelen en medeleven, ten zeerste gezien was. Vele bon den verliezen in hem een uitstekend en actief adviseur. Vermeld moge worden, dat P. Hya cinthus den eerste verkenrersgreep ten platte- lande oprichtte in het bisdom Breda De begrafenis is bepaald Woensdag 31 Octo ber ten half tien in de kloosterkerk te Lan geweg Zondag kwam te Utrecht de vakgroep Kleedingbedrijf van den Ned. R. K. Bond van Werkmeesters bijeen. De Voorzitter, de heer J. van Hebei te Gro ningen, begon, na de afgevaardigden welkom te hebben geheeten, met een overzicht te ge- van den huidigen toestand in de kleeding- industrie, waarbij vnl. bleek, dat er, mede in verband met de contingenteering. een belang rijke verschuiving van werk naar het groot bedrijf had plaats gehad. Vele kleine bedrij ven zouden dan ook hun confectie-ateliers hebben stopgezet, wat niet in het belang van de coupeurs en de atelier-chefs werd geacht. Mededeeling werd gedaan van de gehouden besprekingen in den bestuursraad. De bondsvoorzititer, gedelegeerde van het Hoofdbestuur ,gaf een uiteenzetting van de gevoerde actie, met betrekkking tot de samen stelling der bedrijfsraden. Tot bestuurslid werd gekozen de heer J. P. C. Jansen, Tilburg. De heeren J. van Hebei, Groningen en G. van Gein te Den Haag, wer den herkozen. Gevraagd werd nog of het, in verband met de huidige werkloosheid, geen overweging verdiende, ter bevoegde plaatse stappen te doen, om te komen tot een beperking of tijde lijke stopzetting van de machinale productie. He bestuur zegde overweging toe. Vertegenwoordigd waren de afdeelingen Groningen, Amsterdam, Den Haag, Tilburg, Utrecht en Almelo. De Duitsche politie hield op het oef enter rein te Döberitz in Pruisen haar jaarlijk- sche terreinrit met hindernissen over een afstand van 17 K-M. De politiemannen nemen een hindernis De „Ijsvogel" vloog van Bagdad naar Jodh- pur. Te Nijmegen in „De Vereeniging" hield de Algemeene R. K. Ambtenaarsvereemging Maan dag en vandaag haar jaarlijksch congres onder leiding van haar algemeenen voorzitter dr. J. Sweens, burgemeester van Gilze Rijen. Het congres droeg een huishoudelijk karakter, daar de agenda in hoofdzaak onderwerpen van zuiver internen aard bevatte. De voorzitter hield een openingsrede, waarin hij o.m. de verslechteringen in de positie van het Overheidspersoneeel breedvoerig memoreer de; de R. K. Centrale is terzake ten zeerste di ligent en zal met alle haar ten dienste staande middelen krachtig stelling nemen tegen bet ver lagen van het materieele peil der ambtena- en. De vergadering bleek met name uitermate ontstemd over de beraamde herclassifica- tie en drong op allerkrachtigsten afweer aan. Zij was temeer verontwaardigd, omdat aan vankelijk van officieele zijde de nlusie was gewekt dat de toch reeds lage loonen niet verder zouden worden gehavend daar im mers al vele ambtenaren aan de zelfkant van armoede leven. Men duchtte een ver dere achteruitzetting van het overheidsper soneel met name ten Zuidelijken platte- lande en vreesde ongewensohte bevordering van den trek naar de steden met haar sociale, communistische en moreele pro blemen. Algemeen werd de nieuwe maatregel van ver dacht sociaal allooi bevonden, waartegen de komende actie der R. K. Centrale zich ten scherpste zou hebben te richten; eventueel zou een krachtig beroep op de R. K. Kamerfractie in overweging moeten worden genomen. Namens het comité tot wederopbouw van de abdij te Egmond richtte de heer Barge. Am sterdam zich om moreelen en materieelen steun tot de talrijke aanwezigen Te 5 uur Maandag middag werd het congres officieel ten stadhuize door het Dagelijksch Bestuur der gemeente, ver gezeld van den gemeentesecretaris ontvangen Alles betreffende deze rubriek te adresseeren aan den schaakredacteur van dit blad. Tot de voornaamste candidaten voor het we" reldkampioenschap behoort ongetwijfeld de jonge Hongaarsche grootmeester, Salo Flohr. Na in Zürich de 2de en 3de plaats gedeeld te heb ben met onzen kampioen, Dr. Max Euwe, nam hij eenige dagen later deel aan een tournooi te Bad Liebwerda, waar hij met de fraaie score van 9% punt uit 11 partijen, beslag legde op den eersten prijs, voor Samisch, Eliskases enz. Hieronder een interessante partij uit dit tour nooi: S. 1. 2. 3. 4. 5. Ook 5. FLOHR, Wit G. STAHLBERG, Zwart (Damepion-opening) Wit: Zwart: d2d4 d7—d5 Pgl—f3 Pg8—f6 c2c4 c7—c6 Pblc3 e7—e6 Lel—g5 d5 c4 h7h6; 6. Lg5—h4, d5:c4 komt hier in aanmerking. 6. e2e4 b7—b5 Beide spelers verlaten de gebaande paden der theorie en de partij wordt zeer moeilijk te be handelen. 7. e4e5 h7—h6 8. Lg5h4 g7—g5 9. Ff3 g5 Pf6d5 Iets sterker lijkt ons 9.h6:g5; 10. Lh4:g5 Lf8e7! enz. Stand na 9. -, Pf6—d5 T i m. 10. Pg5—f3, In den diagramstand is een aardige afwikke ling mogelijk als volgt: 10. Pg5:f7, Dd8:h4; 11. Pf7:h8, Pd5:c3; 12 b2:c3, Lf8g7; 13. Ph8—g6, Dh4—e4t; 14. Lfl— e2! Ke8d8! wint het paard op den volgenden zet, met gelijk spel. 10. Dd8a5 11. Ddld2 b5b4 12. Pc3 d5 c6 d5 13. Lfl—e2 c4c3 Zwart wil te snel van zijn doorgeschoven pion profiteeren en deze wordt in plaats van een bedreiging voor den tegenstander weldra een zwakte in de eigen stelling. Het is echter on mogelijk reeds hier te voorzien wat straks gaat volgen. 14. b2 :c3 b4 c3 15. Dd2c2 Lc8d7 16. a2a4 Pb8—c6 17. o0 Ta8c8 18. Tfl—cl Pc6—-b4 19. Dc2b3 Da 5c7 20. Pf3—el a7a5 21. Db3—dl c3—c2 Het is duidelijk, dat Zwart hiermede niet wachten mocht, daar Wit anders door Le2h5! eventueel gevolgd door Ddlf3 een sterken te genaanval ontwikkelen zou. 22. Pelc2! Met de thans volgende charmante combinatie- 22. Pb4 c2 Stand na 22. Pb4:c2 23. Le2—a6! Pc2 al Zwart had hier vermoedelijk op den volgen den uitruil gerekend: 24. Tcl:c7, Tc8:c7, met twee torens tegen de dame en volkomen gelijk spel. Er is echter een sterker voortzetting voor Wit. 24. La6 c8 Dc7—a7 Indien 24. Ld7—c6; 25. Lc8—a6! gevolgd door Tcl:c6, enz. 25. Lc8 d7t Da7 d7 26. Tel al Lf8—e7 27. Lh4g3 0—0 28. Lg3—f4 Le7g5 29. Lf4 g5 h6 g5 30. Ddl—d2 Dd7e7 Indien 30. Dd7—d8; 31. Tal—«,3 en ver volgens Ta3—b3! enz. wint. 31. Dd2 a5 f7f6 32. e5 f6 De7 f6 33. Da5d2 Tf8—c8 34. a4a5! Tc8—c4 35. a5a6! Tc4 d4 36. Dd2—el! Natuurlijk niet 36. Dd2a2? wegens 36. Td4d2! 36. Td4e4 37. Del—fl Df6d8 38. a6a7 Dd8a8 39. Dflbl! Zwart geeft op en door burgemeester Steinweg hartelijk toe gesproken. Dr. J. Sweens ontwoordde den bur gemeester en stelde in het licht, dat de drang naar organisatie bij lagere en hoogere ambtera ren een verblijdend teeken hunner katholieke bewustwording mag heeten. Des avonds vereenigde men zich aan een maaltijd, die werd bijgewoond door den burge meester en den zeereerw. heer van Riel. plaat selijk adviseur; de algemeene adviseur, pastoor J. G. Jansen was tot groote teleurstelling der aanwezigen, wegens zijn benoeming naar Am sterdam, niet aanwezig. Een gezellig samenzijn in „De Vereeniging", verzorgd door de afdeeling Nijmegen, d»e haar derde lustrum vierde, besloot den Maandag. Men schrijft ons uit Enkhuizen: West Friesland kan zoo langzamerhand wel genoemd worden „het land zonder herders". Wanneer we den stand van zaken in de Ned. Herv. Kerk in dit gewest nagaan, komen we tot de ervaring, dat sfe?ds meer kerken zonder predikant komen. Was vroeger de stand van zaken zóó dat de orthodoxie de meeste lidmaten telde, thans is het zóó, dat de Vrijz. de over hand hebban. Zeer treurig is bet gesteld met de dorpen rondom Enkhuizen Rekenen we vanaf Enkhuizen, dan tel»en wij de volgende dorpen zonder predikant: Boven Karspel, Grootebroek, Lutjebroek, Hoog Karspel, Hem en Venhuizen en Andijk. Die verschillende vacaturen kunnen vtel bezet worden in den vorm van consulent- schao (op benna'de konv»u d^n predikan ten een kerkdienst vervullen uit plaatsen, waar nog wel een dom'oeé staat) maar enkele predi kanten kunnen toch niet zoovele plaatsen naar behooren verzorgen. Het is er treurig gesteld met de protestantsche bediening. De Vereeniging van Broederijen en Pluimvee- fok bedrijven in Nederland hield een d:zer dagen te Amersfoort een druk bezochte ledenvergade ring, welke grootendeels was gewijd aan de door de Regeering getroffen crisis-maatregelen ten opzichte van het pluimvee, belichaamd in de „Teeltregeling". Des te meer werd aan deze teeltregeling de aandacht geschonken, omdat deze per 31 December aanstaande eindigt en een vernieuwing daarvan zich reeds in een ver gevorderd stadium van voorbereiding bevindt. Unaniem was men van meening, dat door deze Teeltregeling het door de regeering gestelde doel, namelijk verbetering van den pluimvee stapel niet wordt bereikt. De voorwaarden waaronder de fokkerijen en de vermeederingsbedrijven worden erkend, doch vooral ook ae onmogelijkheid ook maar eenige bevredigende controle op de voor die erkennin gen en de handhaving daarvan benoodigde ge gevens uit te oefenen, zijn daar de reden van. Ook had een der aanwezigen een drietal door de „Centrale voor pluimvee en eieren" goedge keurde fokhanen meegebracht, welke dus het regeeringsmerk droegen en bestemd waren om tot een verbetering van onzen pluimveestapel oii te dragen, doch de algemeene lachlust opwekten door het tekort aan alle eischen welke aan een normalen fokhaan als minimum gesteld dienen te worden. Uit mededeelingen van verschil lende leden bleek, dat het lang geen uitzonde ringsgevallen waren. Met groote verontwaardiging nam men ken nis van de reeds door den directeur van ge noemde Centrale naar voren gebrachte moge lijkheden, welke de nieuwe teeltregeling inzake de herkomst van de in de broedmachines in te leggen broedeieren in zich zou kunnen sluiten. Al deze mogelijkheden kwamen namelijk hierop neer, dat zelfs zij, die over het allerbeste mate riaal beschikken, benevens alle pluimveehouders die uitsluitend voor eigen bedrijf broeden, op directe of indirecte wijze gedwongen zouden worden een deel van de in te leggen broed eieren te betrekken van de fokkerijen en ver- meerderingsbedrijven, waaraan men voor een zeer groot gedeelte slechts zeer geringe waarde toekende. Besloten werd om na de publicatie der nieuwe teeltre geling na te gaan, of inderdaad deze grove onbillijkheid reglementair zou zijn vast gelegd en zoo ja, dan binnen een week in een extra vergadering bijeen te komen, voor het vaststellen van maatregelen, welke aan dien voor de pluimveehouderij ongewenschten toe stand zoo spoedig mogelijk een einde zouden kunnen maken, waarbij geen enkel geoorloofd middel achterwege gelaten zou mogen worden. Echter werd tegelijk de hoop uitgesproken, dat het bestuur der centrale met de nuchtere wer kelijkheid rekening zou houden en de door den directeur der Centrale geopperde plannen niet tot verwezeiyking zouden komen, terwijl de eindbeslissing bovendien ook nog in handen van de regeering ligt. Naar wij vernemen, zal het bezoek van H. K. H. Prinses Juliana aan Engeland in verband met het huwelijk van Prins George hertog van Kent, en Prinses Marina 12 a 14 dagen duren. H. K. H. zal logeeren bij haar nicht de gravin van Athlone. Bij de N.V. Tabaksindustrie vtt. Gebrs. Philips te Maastricht doet zich thans ook de crisis ge voelen. De oorzaak is aan verschillende omstandighe den te wijten, o.a. de daling der kronen in Zwe den en Noorwegen, de maatregelen der Nazi's in Duitschland enz. Dit alles legde de se sgarettenfabricage geheel lam en voerde den verkoop der cigarillos gewel dig terug. Eerst is men begonnen met het onslag der ge huwde vrouwen met dubbele inkomens, maar dit mocht niet baten, zoodat de directie thans genoodzaakt is aan ongeveer zeventig meisjes ontslag aan te zeggen. Het kerkbestuur van de H. Barbara-parocbie te Rotterdam, dat door de ongunstige tijdsom standigheden in financieele moeilijkheden is ge raakt, heeft een circulaire gericht aan de cre diteuren, behelzend een regeling, waarbij bet nominale bedrag van iedere schuldvordering wordt verdeeld in een rentedragend en een ren teloos gedeelte, elk voor de helft. Tien procent der rentelooze helft zal onmiddellijk worden af gelost. De overige veertig procent zullen zoo spoedig mogelijk worden afgelost. Zoowel de Officier van Justitie van de Breda- sche Rechtbank als de veroordeelde, algemeene leider van het Ne'er'andsche Volksfascisroe „Zwart Front", de 29 jarige A. J M. wonende te Oisterwijk, hebben hooger beroep aangetee- kend tegen het vonnis der Bredasche Recht bank, waarbij voornoemde M. wegens opzettelijks beleediging van Minister Colijn, werd veroor deeld tot een boete van honderd gulden of veertig dagen hechtenis, omdat nij op 28 Juni j.l. in Tilburg een aantal panfletten had doen verspreiden, waarvan de inhoud beleedigend was voor Minister Colijn. Tegen verdachte M. had de Officier van Justitie onlangs twee maanden gevangenisstraf geëischt. In de Brielsche laan te Rotterdam zijn twee Zweedsche zeelieden onder een motorwagen van lijn twee geraakt. De tram moest worden opgevijzeld. Een van hen, de 23-jarige stoker A. Norde- man is in zorgelijken toestand in het zieken huis' aan den Coolsingel opgenomen. Beide onderbeenen waren hem verbrijzeld en hij had den rechter onderarm gebroken. De ander, de 28-jarige stoker R. Andersen, is slechts licht gewond. De directie van de eenige Nederlandsche bruinkoolontginning Carisborg te Heerlen zal, indien de door haar noodzakelijk geachte con- tingenteeringsmaatregelen uitblijven, binnen zeer korten tijd het bedrijf stopzetten. Maandagmiddag reed de 22-jarige H. v d. W, wonende Meerssenerweg te Maastricht ach ter een auto aan op den Meerssenerweg te Maastricht. Toen de auto-gangmaker zijn vaart ver minderde, wilde de wielrijder passeeren. doch hij zag niet, dat een andere auto van de te genovergestelde richting kwam aanrijden. Een botsing was onvermijdelijk. W. werd te gen den grond geslingerd. In bewusteloozen toestand werd het slacht offer overgebracht naar het ziekenhuis Calva- riënberg te Maastricht. Zijn toestand is zeer ernstig. Maandagavond was het slachtoffer nog niet tot bewustzijn ge komen. Uit de stations-wachtkamer te Gouda Maandagnacht is te Gouda uit de wachtkamer eerste en tweede klas van het stations-emplace ment een voorraad sigaren, sigaretten, doozen bonbons e.d. tot een waarde van ongeveer f 270 ontvreemd. De inbrekers zijn door een tuimelraam, dat zich ongeveer drie meter van den grond bevindt naar binnen geklommen. Hoewel ook 's nachts het station niet zonder employé's is, is het den inbrekers toch gelukt op deze wijze hun slag te slaan. Zij namen het gestolen^ blijkbaar in een broodtrommel, die eveneens verdwenen is, mede. De politie tast tot op heden in het duister. De K. L. M. heeft van het personeel van de glasblazerij van het Scheikundig Laboratorium der Technische Hoogeschool te Delft een van glas geblazen „Uiver" ontvangen, waarbij een ge dicht was gevoegd, waarin de raad gegeven werd met dien „Uiver" niet naar Melbourne te gaan daar die.... breekbaar was. Deze glazen „Uiver" zal in de speciale Uiver-etalage aan den Hofweg te Den Haag worden geëxposeerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 9