POLEN EN HONGARIJE FRANKEN'S EENHEID VAN TEGEN- DEELEN Nieuwe aanval op Chéron DOUMERGUE'S PLANNEN Het nieuws van heden Franken bakt Tarvo Brood! DE BAROMETER VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling WOENSDAG 31 OCTOBER 1934 Avondblad DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Fransche bezorgdheid Gömbös Geheimhouding der rechterlijke instructie geschonden Het Weer Luchtschip-dienst Europa-Amerika Vijf Zeppelins kosten evenveel als de Engelsche Queen Mary" Het Saar-plebisciet Frankrijk verwacht actie der S.A. Wrijving tusschen Polen en Frankrijk Ontstemming te Warschau over uitwijzing der Poolsche mijnwerkers Relletjes in Colorado Stakingsagitatoren trachten arbeid bij werkverschaffing te beletten Hij zou terstond zes nieuwe minis ters benoemen als de rad. soc. zich tegen de staatsher vorming verzetten Conferentie met Lebrun Berlijns Arbeidsfront Rust in Siam Lebrun De Zyrardow-affaire Graaf Potoski uit de hechtenis ontslagen Bomaanslag op trein van koning Boris? Heldhaftig optreden van den Koning Bank te Chicago over vallen Men gelooft dat ook de beruchte bandiet Baby Face" er bij was TRAMONGELUK TE AKEN BERICHT Donderdagfeestdag van Aller heiligenzal de NIEUWE HAAR LEMSCHE COURANT des avonds niet verschijnen. DE DIRECTIE DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Een experiment op medisch gebied Poging om levensgeesten bij een doode op te wekken Broodfabrieken. ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 19022 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag eén 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek eer- me® den Ne- U da ter- Croti- vafl istefl Het heeft hier en daar eenige verbazing gewekt, dat de Hongaarsche premier Gömbös juist toen zijn land het in de Joego-Slavische pers naar aanleiding van den koningsmoord te Marseille en de particuliere terroristenschool te Janka Poeschta hard te verduren had, te Warschau op bezoek ging, Gömbös zeide zijn land met een gerust hart te verlaten en de felle beschuldigingen, welke ertegen werden gericht, als volkomen ongegrond van de hand te wijzen. Zoo werd zijn reis naar Polen een demonstratie van de gerustheid van het Hongaarsche geweten. Of was dit geweten niet heelemaal gerust en wilde Gömbös den beschuldigers toonen, dat Hongarije vrienden van beteekenis heeft, zoodat het raadzaam kon zijn niet al te hard tegen hem van leer te trek ken? Hoe dit ook zij, in Fransche kringen heeft men Gömbös' reis op dat moment en onder die omstandigheden ontactisch genoemd en heeft men het Polen ernstig kwalijk genomen, dat het den Hongaarschen minister-president niet alleen ontving, maar nog een „cultureel" pact met hem afsloot ook. In Frankrijk wordt deze daad van Polen beschouwd als een onkiesch- heid. TerwSjl de vermoorde Barthou, die inder tijd in Polen zeer koeltjes werd ontvangen en weinig of geen succes oogstte, nog boven aarde stond, haalde men in de Poolsche hoofdstad den premier van een land, dat ernstig gecom promitteerd heette, plechtig binnen. De Fran sche bladen vroegen zich af, wat Gömbös in Polen kwam zoeken. Hongarije's grootste haxts- verlangen gaat uit naar een herziening der zelfde vredesverdragen, waaraan Polen zijn hul digen omvang en herstel heeft te danken. De aan het licht tredende eenheid van zoo ver schillende tegendeelen vormde een raadsel, dat velen verbijsterde. En inderdaad de Hongaar sche revisionistische politiek heeft van Polen niets te verwachten. Maar er zijn toch wel eenige redenen aan te geven, welke de voor- loopig nog slechts „cultureel" genoemde toena dering tusschen Polen en Hongarije kunnen Verklaren. De nieuwe Poolsche buitenlandsche politiek, welke door den energieken kolonel Beek wordt gevoerd, is er op gericht de laatste sporen van Fransche voogdij uit te wisschen. Polen voelt zich een groote mogendheid, welke best in staat is haar eigen weg'te gaan. Het wil heel graag bondgenoot van Frankrijk blij ven, maar dan op voet van 'volkomen gelijkheid en niet in een ietwat vernederende positie van onmondigen protégé. Heel sterk is deze wil tot uiting gekomen, toen Polen het met Duitschland op een accoordje gooide inzake de Corridor- quaestie, toen het Barthou op precies dezelfde vrtjze behandelde als Frankrijk Beek te Parijs had behandeld en toen het te Genève een niet geslaagden, maar niettemin te Warschau begees terd toegejuichten aanslag pleegde op de min derhedenregeling. Ook de ontvangst van Göm bös, en het over en weer verheffen van de ge zantschappen te Berlijn en Warschau tot am bassades zijn uitingen van dienzelfden wil. In Frankrijk is men over deze gedragingen van Polen weinig gesticht. In de pers kan men hier en daar over Polen lezen, dat het „verraad" aan Frankrijk pleegt en bond genoot gaat worden van het Hitleriaansche Duitschland. Dat Polen indertijd niet te spre ken was over het viermogendhedenverdrag in zijn oorspronkelijken opzet, waardoor de uit te deelen lakens uitsluitend in handen van Enge land, Frankrijk, Duitschland en Italië zouden worden gegeven, dat het met de „a tort et a travers" francophiele Tsjechen nog altijd een appeltje over Teschen te schillen heeft en dat het allerminst ingenomen is met het feit, dat Frankrijk Sovjet-Rusland een eerste viool in het Geneefsche concert der volkeren in de handen heeft gedrukt, wordt te Parijs natuur lijk over het hoofd gezien. Daar vat men Po- lens weigering om toe te treden tot een Oost pact op als een uitgesproken onwelwillendheid, maar Polen heeft niet het minste belang bij een Oostpact, wanneer Duitschland er niet aan deelneemt en Duitschland kan er niet aan deel nemen, omdat het niet de boeien van Versail les wil versterken, nu het bezig is deze door te vijlen. Hongarije staat als revisie-verlangende mogendheid aan de zijde van Duitschland en nu Polen een „modus vivendi" met Duitschland heeft gevonden, bestaat er voor Hongarije geen overwegend bezwaar de betrekkingen met Po len zoo veel mogelijk te verbeteren. Hongarije staat niet op al te besten voet met de Kleine Entente, die van het uiteenrukken der Oosten- rijksch-Hongaarsche dubbelmonarchie en van de havening van het Hongaarsche grondgebied heeft geprofiteerd. De antipathie van Polen tegen Tsjecho-Slowakije wordt door Hongarije gedeeld. Hongarije is bovendien afkeerig van een te grooten invloed van het scherp anti-revisionisti sche Frankrijk in het Donaubekken. Vandaar dat het zich naar Duitschland en Italië oriën teert. Nu Hitier het bij Mussolini tengevolge van de Duitsche politiek inzake Oostenrijk hardgrondig verbruid heeft, is deze tweezijdige oriëntatie wel wat moeilijker voor Hongarije geworden. Er zijn dus wel een aantal aanknoo- pingspunten tusschen Polen en Hongarije te vinden, zoodat de „cultureele" overeenkomst tusschen beide landen, die in hun historische traditie veel gemeen hebben, niet heelemaal zonder grond is. Natuurlijk ducht Frankrijk dat uit deze cultureele samenwerking ook 'n politieke en misschien zelfs wel een militaire zal groeien, maar zoover is het voorloopig nog niet, en ge zien de tegenstelling tusschen Polen en Hon garije inzake de herziening der vredesverdragen zal het vooreerst ook wel niet zoover komen, tenzij een machtig geworden Duitschland Po len definitief in het bezit zou willen laten van de verworvenheden van Versailles, zoodat tolen zonder gevaar voor het eigen bezit de revisie verlangens van Hongarije en Duitschland zou kunnen gaan steunen. Er hebben ontegenzeglijk verschuivingen plaats in de politieke verhoudingen in Europa, maar waartoe deze zullen leiden, is moeilijk te zeggen. Voorloopig worden die verhoudingen alleen nog maar ingewikkelder. PARIJS, 31 Oct. (Reuter). In de parle mentaire Stavisky-enquête-commissie heeft het Kamerlid Mandel een opzienbarende me- dedeeling gedaan. Hij zeide met zekerheid te weten, dat het parket van Dijon nagenoeg da gelijks omtrent het verloop van het onderzoek in de zaak-Prince verslag heeft uitgebracht aan den minister van Justitie, Chéron. Chéron heeft op zijn beurt de Süréte Géné rale regelmatig op de hoogte gehouden, zoo dat o.a. ook inspecteur Bony op deze wijze alle gedragingen van den rechter van instruc tie wist. Mandel betoogde, dat door dit optre den de vroegere minister van Justitie zelf de geheimhouding van de gerechtelijke instructie heeft geschonken. Mandel heeft den minister van Justitie Lenery verzocht de juistheid van zijn mededeelingen te laten bevestigen. WASHINGTON, 31 Oct. (Reuter) Omtrent de besprekingen over het plan tot instelling van een geregelden luchtschipdienst tusschen Eu ropa en Amerika wordt nader vernomen, dat het Ministerie van Marine aan Dr. Eckener de toezegging heeft gedaan, dat de vliegvelden van Lakehurst en Miami als stations voor de in den volgenden zomer beginnende trans-At lantische vluchten van het nieuwe Zeppelin luchtschip L.Z. 129 gebruikt mogen worden. Wel moeten de landingskosten worden be taald. Het in Florida, met zijn gunstig klimaat gelegen station Miami zou slechts dan benut worden, wanneer de weersgesteldheid een lan ding te Lakehurst onmogelijk zou maken. De president van de United States Shipping Board, Admiraal Cone, is voorstander van den bouw van groote luchtschepen voor handels doeleinden, in plaats van den thans bestaan- den concurrentiestrijd in het bouwen van reu- zenschepen. In plaats van een reuzenschip als de En gelsche „Queen Mary" te bouwen, waarvan de kosten in de Vereenigde Staten ongeveer 50 pet. hooger zouden zijn dan in Europa, zou men 5 luchtschepen met de daarvoor benoo- digde landingsplaatsen kunnen bouwen. Verwachting: Zwakke tot matigen, Westelijke tot Noordelijken wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, waar- H schijnlijk nog regen- of hagelbuien, iets |j kouder. H Hoogste barometerstand: 770.7 te Aku- reyri. Laagste barometerstand: 746.4 te Biaa- fandshuk. Zon op 6.55 - onder 4.32 - Licht op 5.02 Maan op nam. onder nam. 2.03 Ëj Nieuwe Maan 7 November PARIJS, 31 Oct. (Reuter). Volgens de „Ma- tin" hebben de Fransche legerautoriteiten zich uitvoerig bezig gehouden met inlichtingen, waarin geduid wordt op de mogelijkheid van een „coup de main" der S. A. in het Saargebied onmiddellijk na het plebisciet met het doel den Volkenbond voor 'n voldongen feit te plaatsen. De staven te Metz en Nancy hebben alle maat regelen genomen, om de instructie der recruten in Elzas-Lotharingen zoo snel mogelijk te vol tooien. WARSCHAU, 31 Oct. (Reuter.) De „Kurjer Poranny" bespreekt de plaats gehad hebbende uitwijzing van 882 Poolsche mijnwerkers uit Frankrijk en verklaart, dat tegen deze arbei ders zeer strenge maatregelen genomen zijn. Het blad betreurt het, dat niet alleen de Fransche mijneigenaars voor een dergelijke be handeling van de Poolsche mijnwerkers verant woordelijk gesteld kunnen worden, daar de uit wijzing zonder medewerking van de Fransche autoriteiten niet mogelijk geweest zou zijn. Het toenemende aantal werkloozen in Frank rijk kan met alleen de reden voor deze han delwijze zijn, en er moeten volgens het blad nog andere beweegredenen in het spel zijn. Thans is men in Polen in elk geval hdg slechts verrast, doch deze verrassing zou zeer gemakkelijk in groote onrust kunnen omslaan, aldus het blad, Het uitwijzen van de Poolsöhe arbeiders strekt Frankrijk niet tot eer. DENVER (Colorado), 31 Oct. (Reuter). Ongeveer 400 mannelijke en vrouwelijke sta kingsagitatoren trachtten den arbeid bij de werkverschaffing aan de Zuid-Patt-rivier te beletten. De politie werd met steenen beko geld. Een vrouw sloeg een flesch stuk op het hoofd van een politie-agent. Eerst toen de agenten begonnen te schieten sloegen de agi tatoren op de vlucht. Ongeveer 30 personen zijn gewond. In het district Patterson (New Yersey) sta ken 25.000 arbeiders in de zijde-industrie. Ongeveer 10.000 arbeiders bij de zijde-in dustrie in Pennsylvanië en Rhode Island zijn daarop in sympathie-staking gegaan. Te Albany (New York State) moest de po litie met den gummistok optreden tegen een PARIJS, 31 Oct. (Reuter.) Minister-president Doumergue heeft gisteren een onderhoud ge had met den president der Republiek Lebrun, waarin de voorgenomen staatshervorming zou zijn besproken. Omtrent de voorbereidende maatregelen is officieel nog niets gepubliceerd, doch in som mige kringen meent men reeds eenige details te kunnen mededeelen. Zoo zou* het medezeggenschap va nden voor zitter van den Senaat bij de ontbinding van de Kamer niet geheel afgeschaft, doch slechts ge wijzigd worden. Ten aanzien van de staatsambtenaren en beambten zal uitdrukkelijk bepaald worden, dat een staking van het Rijkspersoneel gelijk staat met een breuk van den band tusschen den staat en de ambtenaren. Daar van officieele zijde geen mededeelingen over de hervorming worden gedaan, doen ver scheidene geruchten de ronde. Zoo schrijft het blad „L'Oeuvre", dat Dou mergue in geval Herriot en de andere 5 radi caal-socialistische ministers in verband met on- eenigheid over de kwestie der hervorming uit de regeering zouden treden, terstond zes nieuwe ministers zal benoemen, en dan Dinsdag zich met zijn nieuwe regeering aan den Senaat zal voorstellen om toestemming te krijgen tot ont binding der Kamer. fit. De twee Engelsche vliegers Jones en "Waller zijn na hun succesvollen tocht naar Melbourne weer de lucht ingegaan, om naar hun vaderland terug te vliegen. Onze Joto toont de kranige vliegers na hun landing te Allahabad aantal werkloozen, die een z.g hongermarsch naar New-York hadden georganiseerd. Toen de stoet de Hudson-rivierbrug wilde overgaan, werd hij door de politie tegengehouden. Er ontstond een gevecht, waarbij rake klappen werden uitgedeeld. Twee demonstranten vielen bewusteloos neer, veertig werden gearresteerd. Volgens door de politie ontvangen berichten naderen 150 demonstranten voor een honger marsch New-York van een anderen kant. De politie staat op dien weg gereed met machine geweren en traangasbommen. Het doel van de manifestanten is het verkrijgen van een toe slag voor de wintermaanden. BERLIJN, 30 Oct. In den Lustgarten werd Dinsdagavond door de afdeeling Groot Berlijn van het Duitsche Arbeidsfront een betooging gehouden, waarbij volgens het D.N.B. meer dan 360 000 personen aanwezig waren. Ley, de leider van het Arbeidsfront, wees op de onderteekening van de „grondwet van den arbeid". Spr. zeide verder: Het is mijn wil, dat het ons gelukt, onze opvatting van eer, fatsoen, houding, prestatie en hardheid in het hart van het Duitsche volk te dragen. BANGKOK, 31 Oct. (Reuter) Tot dusver heerscht nog in geheel Siam rust. In den stand der constitutioneele crisis is geen .verandering gekomen. WARSCHAU, 31 Oct. De ruim drie weken ge leden in verband met de bekende Zyrardow- affaire gearresteerde president van den Raad van Beheer der Zyrardow-fabrieken, graaf Hendrik Fotocgi, heeft de van hem geëischte waarborgsom van 2 millioen Zloty door het ne men van hypotheek op zijn bezittingen bijeen gebracht en zal vandaag uit voorarrest worden ontslagen. De eveneens gearresteerde Fransche directeuren hebben de van hen geëischte cautie van in totaal 7 millioen Zloty nog niet kunnen bijeenbrengen. LONDEN, 31 Oct. (Reuter) Naar de speciale correspondent van de „Daily Mail" te Sofia aan zijn blad meldt, zou op den trein, waarmede Koning Boris van Bulga rije van Sofia naar Varna reisde, een bom aanslag gepleegd zijn. De koning bleef, zooals gemeld, onge deerd. Volgens de „Daily Mail", zou in den kolen wagen van den trein een helsche machine ver borgen zijn ge weest, die bij Stre- zica, op een af stand van 130 K.M van Varna gelegen, ontploft is. Bij het doorzoeken van den kolenwagen zou men nog een deel van het uurwerk, waarmede de bom was verbonden, hebben gevonden. Men neemt aan, dat de bom reeds in Sofia in den ko lenwagen was ge legd. Naar de corres pondent van het Koning Boris blad verder meldt, zouden onder het spoorweg personeel en in communistische kringen tal rijke arrestaties hebben plaatsgehad. In tegenstelling tot dit sensationeele bericht van de „Daily Mail", melden de andere Lon- densche bladen, dat de brand op de locomotief van den trein ontstaan is door ontbranding van steenkool in den kolenwagen, welke lezing door Reuter bevestigd wordt. Het treinpersoneel heeft het vuur onder per soonlijke leiding van den koning weten te be dwingen, zoodat de trein reeds spoedig zijn reis kon voortzetten, waarbij de locomotief, zooals gemeld, door koning Boris werd bediend. CHICAGO, 31 Oct. (V. D.) Zes zwaar gewa pende bandieten hebben gisteren een overval gedaan op de Etna State Bank te Chicago. Tien employé's en vijftien bezoekers werden door hen in bedwang gehouden. Een der ooggetuigen meende in een der ban dieten den sedert lang door de politie gezochten George Nelson, bekend als „Baby Face" te her kennen, die tot een der ontvluchte leden van de bende van John Dillinger behoorde. De roovers wisten in automobielen te ontkomen. AKEN, 30 Oct. V.D.)Heden is alhier een tram uit de rails geloopen en tegen een huis opgereden. Er zijn in totaal daarbij 5 personen zwaar en 20 licht gewond. Wrijving tusschen Polen en Frankrijk; ont stemming te Warschau over uitwijzing van 882 Poolsche mijnwerkers uit Frankrijk. Doumergue confereert met president Lebrun over de voorgenomen staatshervorming. Bomaanslag op den trein van koning Boris? Prinses in Zweden geboren. Spoedontwerp tot wijziging van de clearingwet te wachten. Reorganisatie-voorstellen der A. R. K. A. aan genomen; bondsambtenaar krijgt directe lei ding van het Bondsbureau, dat te Den Haag gevestigd blijft. Inzake pensioenaangelegenheden zal de direc tie der Ned. Spoorwegen voortaan den Perso- neelraad hooren. MOSKOU, 31 Oct. (V. D.) Bij een 'poging om de levensgeesten op te wekken van een zelfmoor denaar, die dcor ophanging een einde aan zijn leven had gemaakt, heeft de bekende hoog leeraar prof. Sergi Broekanenko van het Cen traal Instituut voor Bloedtransfusie met een door hem uitgevonden serum een merkwaardig experiment verricht. De overledene gaf reeds drie uur lang sedert men hem gevonden had, geen teeken van leven meer. Niettemin zette professor Broekanenko de behandeling voort, die bestaat uit het inspuiten van bet serum in de bloedvaten en op kunstmatige wijze trachten de bloedcirculatie te herstellen. Plotseling be gon het slachtoffer teekenen van leven te geven. Het bloed keerde terug naar het gelaat, de lon gen begonnen te werken en het hart en de pols begonnen te kloppen. Dit resultaat duurde ech ter slechts twee minuten, waarna deze teekenen van leven geleidelijk weer ophielden. Het echte Tarvo BroodGebakken in de model-fabrieken van Franken, van Tarvo-meel, gemaakt van het beste Zeeuwsche graanlederen dag versch, in den perkamenten zak met den Tarvo-boer! 't Lekkerste brood dat li zich denken kuntGezond, ver sterkend, licht verteerbaar11 cent! Groote Houtstraat 4 Telefoon 10137 Kruisweg 55 - Telefoon 10424 Wagenweg 144 Telefoon 11469 Houtplein 2a - Telefoon 13311 Santpoorterstraat 60 Telefoon 11603 Blocmendaalschestraatweg 265 (Ovcrveen) Tel. 23416 K. Kleverlaan 32 (Bloemendaal) Tel. 22090 Binnenweg 209 (Heemstede* Tel. 28973 J. v. Goyenstr. 22 (Heemstede) Td. 28355 INj r\ \'i X v i i i Stand op Woensdag 1 uur n.m.: 748.2 Vorige stand: 754.1 dei*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1