Bezorgdheid over de Britsche luchtverhindingen I m Uiver"-helden op de terugreis Het nieuws van heden DIEPE INDRUK VAN HET DOUGLAS-SUCCES Vrijdag Stokvisch PARIJS EN DE DUITSCHE SCHULDEN V olkshuishouding in Polen DE BAROMETER VEREEN1GDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NAS5AULAAN 51 - TEL. 13865 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25/ per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DONDERDAG 1 NOVEMBER 1934 Ochtendblad ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 19023 DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 05 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek „De tocht van Parmentier en Moll zal wellicht geboekstaafd wor den als merkwaardigste sportbetooging aller tijden" Sterke druk op de regeering De sterilisatiewet in Duitschland Blunder of vervalsching? DE BESTE RENNERS VAN DE WERELD TEGEN DE STERKSTE KOPPELS VAN NEDERLAND 3 en A'damschen Zesdaagsche 2-8 NOVEMBER R.A.I.-GEB0UW Het Weer WIENER SaNGERKNABENIN ONS LAND VEERKAMP (geen filialen) Van de Fransche contingenten heeft Duitschland slechts voor 30 a 40 pCt. ge bruik gemaakt Verbazing over de rede van Schacht Actie tot verhooging van de prij zen der landbouwproducten voortgezet Rede van den premier DE BELGISCHE GEZANT m t 99 Zaterdagmiddag 17 November tusschen hair drie en drie uur op Schiphol Grootsche huldiging Rijtoer door Amsterdam De petroleummarkt in Japan Reorganisatie gehandhaafd Kath. pers-jubileum SO-jarig bestaan der Saarbrixcker Landeszeitung Duitsch Putsch-plan? Protest der Duitsche bladen Communisten verslagen in China Kard. Pacelli heden te Barcelona BERICHT Donderdagfeestdag van Aller- heiligenzal de NIEUWE HAAR LEMSCHE COURANT des avonds niet verschijnen. DE DIRECTIE Gebrek aan schaamte gevoel De moedige Baisse op de beurs te Tokio De handelsregeling in Roemenië J y I rx-t NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT (Van onzen Londenschen correspondent) D e grooote luchtwedkamp, welke door de stoutmoedigheid van zijn opzet en de nog grooter stoutmoedigheid zijner uitvoering wellicht als de merkwaardigste sportbetooging van alle tijden zal geboekstaafd worden, heeft in Engeland een eigenaardige reactie ten ge volge gehad. Men zou mogen aannemen, dat men hier te vreden is met de resultaten der race. Een Brit sche machine, met Britsche piloten, kwam im mers als eerste te Melbourne aan. Nu ja, men is tevreden wat den sportieven uitslag betreft, des te meer omdat men aan geen der andere deelnemende landen den twee den prijs zoo gaarne zag toegekend als aan Ne derland, ofschoon niet de Douglas, maar de onfortuinlijke Pander hier aanvankelijk de fa voriet was waarschijnlijk in verband met den weergaloozen roep, welke van Geysendorffer uitgaat. Maar van het oogenblik af waarop de eerste uitzinnige vreugde over de zegepraal van Scott en Black en de opwinding over de nog wonder baarlijker prestatie van Parmentier en Moll een weinig begonnen te bezinken, maakte zich van allen, die in zulk een vlucht iets grooters en nuttigers zieti dan een sportieven krachttoer van racers, ook een onmiskenbaar gevoel van onvol daanheid meester. Er viel iets te leeren uit het feit dat een De Havilock Comet in minder dan drie dagen naar Melbourne gevlogen was. Maar er viel oneindig veel meer te leeren uit het feit, dat een Dou glas, een groot commercieel vliegtuig met drie passagiers, een bemanning van vier personen en een luchtmail aan boord, dezelfde vlucht in minder dan vier dagen volbracht had. „Men laakt het ministerie van Luchtvaart voor den achterlijken staat der Britsche Rijks- luchtwegen," schrijft de medewerker voor avia tiek van de „Daily Telegraph". „Het succes van de Nederlandsche passagiersmachine, die bijna even snel naar Australië vloog als dé Co- met racing machine, heeft de zaak eindelijk tot een kritiek stadium opgevoerd. „Dertien jaren lang heeft de Vereeniging van Britsche Vliegmachine Constructeurs, waarbij iedere vliegtuig- en aero-motorfabrikant des lands aangesloten is, bet departement van luchtvaart gewaarschuwd ten aanzien van de politiek, welke het gevolgd heeft. „Zij heeft erop gewezen dat het gunnen van ■n monopolie aan één maatschappij voor lucht vervoer onheilzame gevolgen kon hebben. Zij heeft herhaaldelijk met klem doen uitkomen dat bij gebrek aan concurrentie ook elke prik kel tot het vervoeren van mails met de grootst mogelijke snelheid wegvalt." Beeds voor tien jaren vestigde de Vereeni ging de aandacht op de vorderingen, welke in andere landen gemaakt werden. Zij waarschuw de ervoor, dat de Britsche luchtlijnen weldra in snelheid voorbij gestreefd zouden worden. Al wat de Vereeniging, die door het departement van luchtvaart nimmer geraadpleegd is, voorspeld heeft, is verwezenlijkt. Aan haar vertoogen is de laatste twee jaren bijzondere klem bijgezet door het feit, dat in de Vereenigde Staten mail- en passagiersvliegtui gen van zoo groote snelheid geproduceerd wer den ais de Douglas, de Boeing Transport en de Vul tee. Uit kei; bovenstaande spreekt ontegen- zfkhJk een paniekstemming. Men be weert evenwel dat de resultaten der Mel- bourne-f»ce °ok in ministerieele kringen niet geringe ontsteltenis veroorzaakt hebben, en dat de Comhissie uit het kabinet voor de lucht mails vtfl spoediger een beslissing zal nemen ten aanZen van het snelheidsvraagstuk dan zij aanvankihjk voornemens was geweest. Het is vooral hit wonderbaarlijke Hollandsche succes, dat than' aller oogen wijd geopend heeft voor den schrkbarenden achterstand, waarvan men niet geloht dat hij vóór het einde van 1936 geneutral5cerd kan zijn. Het spdekt bijna vanzelf dat de Britsche re geering £en buitenlandsche luchtvaartmaat schappij, ®;n welke nationaliteit ook, belasten zal met lit vervoer der mails tusschen Enge: land en eh ander deel van het Britsche Rijk'. Dit mag reds om prestigeredenen als uitgeslo ten gelden Maar hoezeer de gemiddelde Brit sche zakeihan oók „voelt" voor het nationale prestige, h! is eveneens zeer gevoelig voor een snel vervoi" zijner brieven. De „Imperial Air ways" heel onlangs aangekondigd dat met in gang van Member een 12jj-dagen maildienst geopend zs Worden tusschen Londen en Bris bane. OfscÓon natuurlijk niemand gelooft dat een geregel6 4-dagen dienst thans reeds mo gelijk zou ''tin, lijken die 12% dagen na de HollandschiPrestatie toch een bespottelijk lan ge tijd! Met het '°iste recht heeft bovengenoemde Constructeu!~vereeniging het departement van luchtvaart )or den achterstand verantwoor delijk gestel ofschoon wij mogen aannemer- dat de rege'nS 'n haar geheel in die verant woordelijk!^ deelt. De zaak imers is er bijna uitsluitend een van financiën aard. Van 1931 t; 1933 heeft de Amerikaansche re geering vooide ontwikkeling der burgerlijke luchtvaart £'249.941 uitgegeven; de Britsche regeering 1,5-000, en de regeeringen der Do minions en #°niën gezamenlijk 467.000. Ver reweg het griste deel der Amerikaansche uit gaven, nj. jJ.528.795, werden gedaan in den vorm van suldies voor het vervoer van lucht mails. Maar k de bouw van de snelle machi nes, zooals c Douglas, wordt zwaar gesubsi dieerd. Het subsidieeren van particuliere onderne mingen druischt, behalve in zeer bijzondere ge vallen, in tegen de Britsche opvattingen betref fende de verhouding tusschen staat en handel. Reusachtige subsidies, gelijk de Pan-American Airways ontvangen, zouden hier totaal uitgeslo ten zijn. Maar na de resultaten der Melbourne- race is men toch algemeen gaan inzien, dat, welke gegronde bezwaren ook tegen een ver- doorgevoerd subsidiestelsel te berde gebracht kunnen worden, een gemiddelde jaarlijksche uitgave van ruim £630.000 ten behoeve van de ontwikkeling der burgerlijke luchtvaart belache lijk, zoo niet misdadig klein is. Een geheel nieuw transport-middel kan, vooral in een economisch ongunstigen tijd, niet zonder ruimen regeeringsbij- stand ontwikkeld worden door een particuliere maatschappij, die immers in de eerste plaats een commercieel beheer te voeren heeft. Door zoowel in het binnenlandsch als in het Rijks- verkeer groote subsidies toe te kennen voor het vervoer der brievenmalen, zou de regeering tegen het eigenlijke anti-subsidiebeginsel niet gezondigd hebben. Wat dan heeft haar tot voor weinige maanden ervan weerhouden in dit opzicht iets noemenswaardigs te verrich ten? Het antwoord hierop, dat wtf slechts in hoofdtrekken kunnen geven, houdt tevens een verontschuldiging voor, vooral geen rechtvaar diging van de laksheid der regeering in. Door een snelle uitbreiding van het lucht verkeer zouden de bestaande verkeersonder nemingen, zoowel te land als te water, ernstig benadeeld worden. De spoorwegen hebben de laatste vijftien jaren een bijna moordende con currentie van de coach-omnibus-ondernemin- gen moeten doorstaan. In laatstgenoemde zijn ontelbare millioenen ponden belegd, die ook eerst in later jaren een grooter winst zijn gaan afwerpen. De stoomvaartmaatschappijen hebben een buitengewoon moeilijken tijd door gemaakt. In al deze verkeersondernemingen zijn mil- liarden belegd; honderdduizenden personen verdienen er hun dagelijksch brood aan. Het coach- en omnibusnet is in Engeland veel dichter dan in eenig ander Europeesch land; de automobiel-fabrikanten verdienen jaarlijks eenige millioenen aan de levering van roilend materieel. De spoorwegen, welker toestand ja ren lang bijna hopeloos scheen, zijn thans over hun moeilijksten tijd heen. Het is dus volstrekt niet te verwonderen, dat de regeering zich niet gerechtigd geacht heeft met het geld der belastingbetalers een geheel nieuw transportbedrijf te pousseeren, welks ontwikkeling de moeilijkheden der bestaande bedrijven, waarbij zoo een groot deel der be volking belang heeft, nog aanmerkelijk zou doen toenemen. Dit is ongetwijfeld'n veront schuldiging voor haar lauwheid. Doch hierdoor wordt niet gerechtvaardigd dat zij, ondanks herhaalde en dringende waarschuwingen, laks gebleven is toen reeds een ieder ervan door drongen begon te worden, dat een nationaal belang op het spel stond, veel grooter dan de economische belangen, welke zoo lang (en te recht) ontzien waren geworden. Maar geen waarschuwing heeft zulk een diepen indruk gemaakt als die van Parmentier en Moll. Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 31 October: Op 10 Juli 1.1. publiceerde de „Osservatore Romano" de volgende noot: „Tot onze kennis is gekomen een uitspraak van een theologi- schen professor in Duitschland, waarin onder andere dwalingen beweerd wordt, dat de be kende sterilisatiewet in overeenstemming ge bracht kon worden met de encycliek Casti Con- nubii. Wij zijn gemachtigd te verklaren, dat zulk een bewering geheel valsch en ongegrond is." In zijn nummer van 1 October schrijft het tijdschrift van den Duitschen rijksbond van vroedvrouwen onder den titel „Sterilisatiewet en Vatikaan" als volgt: „Onlangs hebben Duit- sche bladen het bericht gebracht, dat een Duitsch professor beweerde, dat de sterilisa tiewet in strijd is met de groote Pauselijke boodschap over huwelijk en voortbrenging, de encycliek Casti Connubii. Op 10 Juli heeft de „Osservatore Romano", het officieel orgaan van het Vatikaan, medegedeeld, dat deze meening van den Duitschen geleerde valsch en onge grond is. Het Vatikaan is dus van meening, dat de Duitsche wet, die de geboorte van met erfelijke ziekten besmetten verhindert, ver- eenigbaar is met de Katholieke leer. Dit zal zeer geruststellend zijn voor vele Duitsche Ka tholieken en zal voor de Katholieke vroed vrouwen hun opvoedend werk onder de bevol king en hun, door de wet gestelde, plicht van aangifte zeer vergemakkelijken." De „Osservatore Romano" signaleert heden avond hoe het Duitsche tijdschrift dus juist het tegenovergestelde schrijft van wat in wer kelijkheid gebeurd is en besluit: „Wij vertrou wen, dat de intelligentie der Duitsche vroed vrouwen grooter is dan die van haar tijd schrift." BESPREEKT TIJDIG UW PLAATSEN VOOR DEN (Tel. 93217, 93317, 93417, 90322, 90323 Giro 228466 t.n.v. Int. Sportondemem.) Alle plaatsen zijn genummerd De nachtkaarten zijn geldig van 20 uur —5.30 's morgens. De middagkaarten van 1318 uur. Zondag 13—17 uur. H Verwachting: Meest matige Westelijke tot Noordelijken wind, zwaar bewolkt met opklaringen, waarschijnlijk regen of hagelbuien, iets kouder. Verdere vooruitzichten: weinig veran- dering. illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllüililllilllllllllllllllllllliililllliH 99 Nog steeds Rozenboomsteeg 10, Tel. 45606, A'dam FIJNE LENG EN RONDVISCH PRIMA GEKOOKTE STOKVISCH IN BLIK Levering door 't geli. land. Te A'dam bezorg, a. huis PARIJS, 31 Oct. (Reuter) In bevoegde Fransche kringen is men verrast over de jong ste rede te Weimar van Schacht, den president van de Duitsche rijksbank, waarin hij zich er o.a. over beklaagde, dat de contingenteering, voornamelijk door Frankrijk toegepast, Duitsch land belet te exporteeren, zoodat het niet vol doende deviezen heeft voor de betaling zijner schulden. Het Duitsche rijk heeft in het derde kwar taal van dit jaar slechts gebruik gemaakt van 30 tot 40 procent der toegestane invoercontin genten. Men wijst er op, dat in 1933 èe invoer van grondstoffen in Duitschland is toegeno men, zonder dat in verhouding daarmede de uitvoer van afgewerkte producten, waardoor het de noodige deviezen had kunnen krijgen, is gestegen. Volgens de „Ordre" en de „République" streeft Duitschland momenteel naar een eco nomische overeenkomst met Frankrijk voor het verkrijgen van grondstoffen, vooral van staal Genoemde bladen uiten in dit verband een groot wantrouwen. In verband met de verklaringen van maar schalk Pétain voor de financieele Kamercom missie zegt het „Petit Journal", dat in de Duit sche begrooting voor 1934/'35 de uitgaven voor de nationale verdediging over verschillende mi nisteries zijn verdeeld en meer dan dertig pro cent van het totaal bedrag der begrooting uit maken. Wij kunnen bevestigen, aldus het blad, dat Duitschland 2400 vliegtuigen van een groot type bezit en dat alle machines van de Lufthansa binnen een uur voor militaire doeleinden in gericht kunnen worden. Voc.' levering tegen uiterlijk einde 1935 heeft Duitschland 600 vliegtuigen en 1600 motoren van 600 P.K. be steld. .Driehonderd machines zijn ingericht als bombardementsvliegtuigen. Onder verwijzing naar de uitlatingen van Herriot en Pétain betreffende handhaving van den Godsvrede door alle partijen, doen vele Fransche bladen weder een beroep op eenheid en hopen, dat de bezorgdheid over den inter nationalen toestand zal leiden tot aaneenslui ting der Franschen; zij wijzen daarbij op het voorbeeld van Engeland. WARSCHAU, 31 Oct. De Poolsche minister president Kozlowski heeft hedenmiddag een ra diorede uitgesproken over de regeeringswerk- zaamheden in den loop der laatste drie maan den op economisch en financieel gebied. Met klem wees hij er op, dat de begrootingstoestand geen enkel nadeel vormt voor de stabiliteit van het geld. In de gewone begrooting zijn trouwens uitgaven voor beleggingen in productieve wer ken opgenomen, die het weinig belangrijke be drag van het deficit overtreffen. Uitvoerig zette Kozlowski vervolgens de maat regelen uiteen, die genomen zijn met het doel de uitgaven voor het staatsapparaat te verja gen en de koopkracht der bevolking te ver- grooten. Met name ging hij daarbij in op de vrijmaking van schulden van den landbouw, de hervorming van de sociale verzekeringen, fiscale hervormingen, verlaging van spoorweg en posterijentarieven enz. De actie ter verlaging van de prijzen van industrieproducten en ver hooging van de prijzen voor landbouwproducten heeft gunstige resultaten opgeleverd en zal worden voortgezet. Hierdoor zal de ruil tus schen stad en land vergroot kunnen worden en de rentabiliteit kunnen worden hersteld van de landbouwproductie. Aan den anderen kant zal de regeering de openbare werken voortzet ten, waarbij op het oogenblik ruim 100.000 ar beiders aan het werk zijn. Onze correspondent te Brussel bericht, dat de tegenwoordige Belgische gezant te Den Haag, de heer Maskens, binnenkort naar Washington zal worden overgeplaatst. De groote belangstelling te 's Hertogenbosch bij de ontvangst der „Wiener Sangerlcnaben" op het stadhuis. Naar Reuter uit Melbourne seint heeft de „Uiver" Woensdagavond (Donderdag morgen plaatselijken tijd) de terugreis naar Nederland aanvaard. Parmentier en Moll zullen kalm vliegen. Het toestel vervoert 14 passagiers. Men is voornemens Zaterdag 17 Novem ber a.s. in Amsterdam aan te komen, waar schijnlijk des middags tusschen half drie en drie uur. Uit dankbaarheid voor de hartelijke ontvangst heeft de „Uiver"-bemanning aan den heer Mac Pherson Robertson, den organisator der race en een aantal vooraanstaande figuren van Mel bourne een rondvlucht boven stad en omgeving aangeboden. Deze rondvlucht in het comfor tabele vliegtuig viel zeer in den smaak der deel nemers. Op Schiphol is een bijeenkomst gehouden van vertegenwoordigers der K.L.M., de gemeente en de Koninklijke Ned. Vereeniging voor de Lucht vaart. Een voorloopig programma is opgemaakt voor de grootsche ontvangst, welke men de „Uiver"-bemanning bij haar terugkeer op vader- landschen bodem wil bereiden. Zooals reeds is medegedeeld ligt het in de be doeling de „Uiver"-helden onmiddellijk na hun aankomst door een kinderkoor te doen toe zingen. Op een daartoe op te richten podium zullen toespraken worden gehouden door een lid der regeering, door burgemeester de Vlugt van Amsterdam, door generaal Snijders, door den voorzitter van de Kon. Ned. Vereeniging voor de Luchtvaart en den voorzitter van den Raad van Beheer der K.L.M. Tribunes worden gebouwd, waarop het publiek, dat in vele dui zendtallen wordt verwacht, de plechtigheid kan volgen. Vervolgens wordt een rijtoer gemaakt door de stad naar het Carlton-hotel, waar des avonds een officieel diner ter eere van de vliegers wordt gegeven. Ook hierbij zullen verschillende sprekers het woord voeren. TOKIO, 31 Oct. (V. D.) In verband met de stappen van Amerika, Engeland en Neder land betreffende de reorganisatie van de Ja- pansche petroleummarkt, waardoor de belan gen van de buitenlandsche maatschappijen worden benadeeld, deelt het ministerie van buitenlandsche zaken mede, dat de Japansche regeering deze protesten heeft afgewezen, aan gezien de reorganisatie van de Japansche pe troleummarkt reeds een feit is geworden en de besluiten, die de Japansche regeering geno men heeft niet meer ongedaan kunnen worden gemaakt. Ter gelegenheid van haar vijftigjarig be staan heeft de „Saarbrücker Landeszeitung" een buitengewoon omvangrijk feestnummer uit gegeven, dat op alle bladzijden den kreet bevat: Het Saargebied wil terug naar Duitschland. Het nummer is van blijvende waarde, omdat het een reeks artikelen brengt, waarin de ge schiedenis van het Saargebied in al haar ver takkingen voor, tijdens en na den oorlog op uit nemende wijze wordt behandeld. Het blad was tot 12 Oct. 1933 Centrumsblad. Op dien datum ontbondt 't Saarcentrum zich zelf en ging over naar het Duitsche front. De „Landeszeitung" deed toen eveneens deze wellicht hachelijke démarche. Het eert het blad, dat het aan den deken van Saarbrücken, pastoor Dr. Schlich, de gelegenheid gaf, om een warm gesteld arti kel ter eere van de oude Centrumspartij te pu- bliceeren, het Centrum, „dat de banier van Windhorst onbevlekt had hooggehouden, dat onoverwonnen bleef in iederen strijd en zich kan sieren met de lauweren van onverganke lijke verdiensten voor volk en vaderland." Met den genoemden priester denken ook wü na in zijn eigen slotzin: „Of de ontbinding van het Centrum en van de ineensluiting aller partijen in één organisatie een oplossing' in alle toe komst zal blijven, zal ons pas de historie later kunnen leeren." Er is groote twijfel in dit vra gen BERLIJN, 31 Oct. De „Lokalanzeiger" schrijft, dat reeds sedert dagen de separatistische on ruststokers in het Saargebied het gerucht ver spreiden over z.g. Duitsche Putsch-voornemens. „Wij hebben hierover tot dusverre gezwegen, maar nu in Parijs en Londen deze leugens worden gebruikt tot basis voor een ingrijpen van buiten af, is het de plicht van de Duitsche pers met alle geboden scherpte te protesteeren tegen een dergelijke avontuurlijke politiek." Ook de andere Duitsche bladen schrijven on overeenkomstige wijze over deze kwestie. SJANGHAI, 31 Oct. (V. D.) De „Shanghai Times" meldt, dat de Chineesche regeerings- troepen in de provincie Kiangsi bij de rivier Pojan de communisten hebben verslagen. De stad Tsjao-Sjau is door de regeeringsroe- pen bezet. Een deel van de Chineesche commu nisten is volkomen vernietigd. Bij het overtrek ken van de rivier Pojan bliezen de communis ten de brug op, waarbij talrijke communisten den dood vonden. Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 31 October: De „Conté Grande", waarop kardinaal Pa- ceili van Buenos Aires terugkeert, zal den eersten .November te Barcelona zijn. Het is waarschijnlijk, dat minister Pita Ro mero, de buitengewone ambassadeur van Span je bij den H. Stoel, die te Madrid verblijft, den kardinaal-legaat te Barcelona zal ontmoeten. Vrijdagmiddag komt de kardinaal-legaat te Genua aan. De aankomst zal een strikt pri vaat karakter dragen en de kardinaal-legaat zal terstond naar Rome verder reizen, waar hij. eveneens zonder officieele plechtigheid, te middernacht aankomt. De Belgische gezant te Den Haag, de heer Mas kens, wordt binnenkort overgeplaatst naar Washington. Fransche verbazing over de rede van Schacht, Duitschland voert lang niet uit naar Frankrijk, wat het is toegestaan. De reorganisatie der Japansche petroleummarkt gehandhaafd ondanks de buitenlandsche pro testen. Radio-rede van den Poolschen minister-presi dent. Steun aan den landbouw. De missie onder de hindoes in Britsch-Indië; een onderhoud met mgr. Dubbelman. Verscheidene doodvonnissen te Berlijn wegens spionnage. Ernstig verkeersongeval bij Oldenzaal, wielrij der levensgevaarlijk gewond. De „Uiver" heeft de terugreis naar Nederland aanvaard. Werkloosheid blijft stijgen. Flauwe stemming op de New-Yorksche beurs. C Onder dezen titel schrijft de Brusselsche „Standaard": Op een bord dicht bü de deur van het „Kon. Museum van het Leger" (zoo luidt de Vlaam- sche benaming van „Musée Royal de l'Armées") staat te lezen: „Uit oorzaak de verstelwerken, den ingang van het Museum zal zich verwezenlijken langs de zijde van het Paleis der Bewoning (Kunst- herlevinglaan) Hiermede wordt bedoeld dat: „Pour cause de travaux, l'entrée du Musée s'effectue du cöté du Palais de l'Habitation (avenue de la Renaissance)" Er is waarlijk gebrek aan schaamtegevoel in sommige bestuurlijke diensten. We zien de moedige menschen vaak verkeerd en noemen soms den lafaard moedig en omgekeerd den dappere een lafaard. Het is niet zoo heel een voudig uit te maken, wie moedig, wie laf is- Noemt ge hem laf, die als hij geslagen wordt, niet terug slaat? Hij is het nochtans misschien niet. Hij is wellicht moediger dan de lafaard, die hem aanvalt, omdat deze een roekelooze tvaaghals kan zijn of een onbeheerscht man, die niet zou slaan, als hij zijn verstand gebruikt had, dat hem zijn lafheid had doen inzien. Het zou wel eens kunnen gebeuren, dat de menschen, die nooit iets opval lends doen, moediger zijn in hun da gelijksch leven, dan zij wier naam schittert over de wereld. En ge kunt er wel zeker van zijn, dat de stille menschen, die zonder ophef hun har den dagelijkschen plicht vervullen, over zeer veel moed beschikken om zóó alleen hun lasten te kunnen dra gen. De begrippen „moedig" en „laf" zijn in de practijk zeer moeilijk te achterhalen- Men bedenke dit, als men iemand op het stuk van m.oed of lafhartigheid beoordeelt. TOKIO, 31 Oct. (V. D.) Tal van aandeelen, waaronder ijzer-, staal- en katoen-aandeelen zijn heden van één tot vijf punten gedaald in ver band met berichten in de dagbladen, volgens welke het ministerie van financiën heeft be sloten een verhooging van belastingen in te stellen ter dekking van een deel van het be- grootingsdeficit. Dit feit wordt door de speculanten beschouwd als een aankondiging van de stopzetting dor inflatiepolitiek der regeering. BOEKAREST, 31 Oct. (V. D.) Het Roemeen- sche staatsblad publiceert de bepalingen be» treffende het nieuwe systeem van den ouiten- landschen handel, dat op 15 November van kracht wordt. Volgens deze bepalingen zal de import in geen geval hooger mogen zijn dan 60 pCt. van de waarde van den export. r vvw \\i unimm 1 r7 Stand op Donderdag 1 uur v.m.: 756 Vorige stand: 748.2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1