I r OPWINDING OM DE SAAR Zoon van Zamora in arrest Labour-successen in Engeland CHRISTUS-KONINGFEEST IN FRANKRIJK Het nieuws van heden VERWIJTEN OVER EN WEER IfSliSi FORD IS DE CRISIS TE BOVEN" GROOTSCHE HULDE DER JEUGD Het Duitsche pro testantisme DE BAROMETER Si s? VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE NV. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 VRIJDAG 2 NOVEMBER 1934 Avondblad Geen Putsch, geen inval De rijksstadhouders weer beëedigd Het Weer Wegens deelneming aan een mui terij in de garnizoensstad Jaca Zijn vader vraagt vol ledige bestraffing BOUW VAN EEN NIEUW VIADUCT TE BAARN - Pb Goede slag In 1935 wil hij een millioen wagens bouwen HET DRAMA TE MARSEILLE Prefect Jouhannaud verantwoor delijk gesteld Tot dusver boekt de partij een winst van 195 ge meenteraadszetels Andere partijen sterk achteruit De Nótre Dame bleek te klein, om het leger der jonge Christus soldaten te bevatten Een gemeenschapsfeest Parijs gedenkt zijn dooden De winter is gekomen Sneeuwschade in Noord-Italië. De boerenpolitiek in Sovjet-Rusland Trek naar het Verre Oosten DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN De bisschoppen van Beieren en Württemberg weer in functie. Müller doet groote concessies Lasterlijke praatjes in Duitschland Wolkenkrabbers zonder lift Kr- WRTH NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 19025 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroeperszie de rubriek Het uit industrieel en strategisch oogpunt zoo uitermate belangrijke Saargebied is voor het huidige nationaal-socialistische Duitschland nog begeerenswaardiger geworden, sinds de hoop op een radicale „Anschluss" van Oostenrijk in den rook van het revolverschot op Dollfuss is opgegaan. Duitschland wil de Saar terug hebben, en de officieele instanties van het Derde Rijk herhalen met steeds grooteren nadruk, er niet aan te twijfelen, dat een over- groote meerderheid der Saarbevolking bij het op 13 Januari aa. te houden plebisciet zich on omwonden zal uitspreken voor een terugkeer naar het moederland, waarvan zij in 1918 werd afgescheiden. Het Saargebied is Duitsch, maar het is de vraag of het ook „Duitsch" is in de nieuwe nationaal-socialistische overdrevenheid van dat woord. Sinds de nazi-revolutie in Duitschland is het Saargebied een vergaarbak geworden van allerlei elementen, waarvoor in Hitler's Rijk geen plaats meer was. Socialisten en communisten en joodsche vluchtelingen kun nen er vrij ageeren onder het neutrale demo cratische bewind van de Volkenbondscommissie. De katholieken, die er veruit het grootste deei der bevolking uitmaken, hebben hun Centrum organisatie ontbonden en zich aangesloten bij het sterk nationaal-socialistisch beïnvloede „Duitsche Front", waarin allen, die den terug keer naar Duitschland wenschen, zijn veree- nigd. Toen het den schijn had, dat het door Hitler met het Vaticaan gesloten concordaat ook Wezenlijk zou worden uitgevoerd en de po litieke executies van 30 Juni nog niet hadden plaats gehad, konden de nationaal-socialisten in het Derde Rijk op de vaderlandsche trouw van het meerendeel der katholieke Saarbewo- ners rekenen, maar de verscherping van de antithese tusschen nationaal-socialisme en ka tholicisme en de daaruit voortgevloeide geweld daden en onrechtvaardigheden hebben naar het heet bij sommigen die trouw aan het wankelen gebracht, vooral nu de „Führer" zich na den dood van Von Hindenburg een vrijwel onaan tastbare politieke alleenheerschappij heeft aan gemeten en blinde gehoorzaamheid en volg zaamheid elscht van al zijn onderdanen. Het valt dezen moeilijk zich met huid en haar over te leveren aan een régime, dat tot nu toe nog geen afdoende waarborgen heeft gegeven, dat de rechten der Kerk zullen worden geërbiedigd. Een prolongatie van het huidige Volkenbonds bewind heeft daardoor voor hen een zekere aantrekkelijkheid gekregen. Bij de komende volksstemming zullen de Saarlanders echter over hun lot definitief hebben te beslissen en moeten verklaren of zij blijvend tot Duitsch land willen behooren of blijvend onder Volken bondsregime willen staan. Ware het mogelijk, het Volkenbondsbestuur te verlengen totdat de nationaal-socialistische wind in Duitschland wat minder guur voor de katholieken zou zijn geworden, dan zouden zeer velen ongetwijfeld de voorkeur geven aan een voorloopige hand having van den „status quo". Voor de derde mo gelijkheid n.l. inlijving van het Saargebied bij Frankrijk voelt niemand iets, tenzij de Fran- schen zelf. Het is moeilijk na te gaan, in hoeverre de ontwikkeling der gebeurtenissen en machtsverhoudingen in Duitschland het doorslaggevende volksdeel in het Saargebied af- keerig hebben gemaakt van een aanslui ting bij het Derde Rijk. Maar dat de politieke machthebbers te Berlijn er niet zóó gerust op zijn, als zij zelve luide beweren, blijkt uit hun overgevoeligheid, wanneer deze kwestie ter sprake komt of er iets geschiedt, waarvan zij ook maar den geringsten anti-Duitschen invloed vreezen. De berichten uit Frankrijk, dat de Fransche regeering militaire troepen gereed houdt om met het oog op het gevaar van een nationaal-socialistische Putsch in het Saarge bied eventueel onmiddellijk te kunnen ingrij pen, heeft groote opwinding en verontwaardi ging gewekt in het Derde Rijk en de gelijkge schakelde Duitsche persorganen hebben op com mando bittere verwijten tot Frankrijk gericht over deze „ongehoorde pressie" op de Saarbe volking. Eigenlijk is heel deze opwinding van weerskanten ietwat merkwaardig. Zoowel Duitschland als Frankrijk verzekeren bij hoog en bij laag, dat zij niets liever willen dan dat de volksstemming in het Saargebied in volkomen vrijheid en zonder eenige beïnvloe ding van welken kant dan ook zal geschieden. Duitschland zegt, dat alleen volledige vrijheid de wereld op overtuigende wijze zal aantoonen, hoe zuiver Duitsch de Saarbevolking is en wil zijn. Frankrijk echter heeft in zijn hart nog eenige hoop, dat volledige vrijheid der kiezers zal leiden tot een handhaven van den status quo. Uit dit verschil in inzicht en verwachting komt de wederkeerige agitatie voort, want dit veschil leidt ook tot een verschil in opvatting van wat er onder volledige vrijheid der Saarbe volking moet worden verstaan. Frankrijk ziet in de nationaal-socialistische actie in het Duitsche Front een bedreiging dier vrijheid en de maatregelen door de Saarlandsche Volken- bondscommisssie tegen deze actie genomen worden in Duitschland als uitingen van on rechtvaardige partijdigheid beschouwd. Het is zeker, dat de Duitsche regeering en haar alleen verantwoordelijke leider geen Putschplannen koesteren ten opzichte van het Saargebied. De geweldpolitiek tegenover Oostenrijk heeft be wezen, dat op die manier slechts het tegendeel te bereiken is van wat beoogd wordt. Maar den wil van den alleen-verantwoorde- lijken „Führer" in het Derde Rijk is nog geen onaantastbare wet voor onverantwoordelijke nazi's in het Saargebied, en het is op dezen, dat Frankrijk het oog waakzaam gericht houdt. Frankrijk denkt er niet aan uit eigen bewe ging zijn troepen de grens over te zenden, maar wil ze alleen de regeeringscommissie ter be schikking stellen, wanneer deze erom zou vra gen om de orde en rust in het Saargebied te handhaven en een eventueelen Putsch der na zi's onmiddellijk na de volksstemming tegen te gaan. De militaire maatregelen van Frankrijk betreffen dus feitelijk een vrij fictieve toekomst. Immers, indien de Saarregeering troepen noo- dig mocht hebben, zijn de Fransche, als di rect belanghebbend, wel de minst geschikte om te hulp te worden geroepen. Bovendien eischt de Duitsche regeering, dat het door haar zoozeer gehate en verguisde en in de militaire clausules door haar reeds zwaar geschonden Ver drag van Versailles op het punt der Volks stemming in het Saargebied stipt zal worden uitgevoerd. Het heele rumoer, dat thans weer tusschen Duitschland en Frankrijk naar aan leiding van de Saarkwestie is gerezen, moet niet al te tragisch worden opgevat. De toe stand kan eerst dan werkelijk tragisch wor den, wanneer het Saargebied zich definitief te gen Duitschland zou uitspreken, want in een dergelijk échec zou Hitier moeilijk kunnen be rusten zonder zijn prestige onder het Duitsche volk te verspelen. Menschelijkerwijze gesproken, bestaat daar echter weinig kans op. BERLIJN, 2 Nov. Donderdagmiddag zijn de Duitsche Rijksstadhouders door den Führer en Rijkskanselier, Adolf Hitler, beëedigd. Zij hebben denzelfden eed afgelegd als de Rijks minister van Binnenlandsche Zaken. Na de eedsaflegging sprak Hitler over de po litieke en economische kwesties van den dag. Onder leiding van Rijksminister Frick vond een uitvoerige gedachtenwisseling plaats over de landbouw- en voedingsmlddelenpolitiek. Aan deze bespreking heeft ook de Pruisische minister-president Goering deelgenomen. 1 VERWACHTING: Matige tot zwakken, H Noord-Westelijke tot Zuid-Westelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, aanvankelijk oog kans op eenige buitjes, waarschijn- lijk weinig of geen neerslag, iets zachter overdag. Hoogste stand: 771.1 te München. Laagste stand: 739.0 te Röst. Zon op 6.58 - onder 4.29 - Licht op 4.59 Maan op v.m. 1.25 onder nam. 2.27 Nieuwe Maan 7 November illlllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliH PARIJS, 2 Nov. (Reuter) De eerste mi nister Lerroux heeft medegedeeld, dat de 21- jarige zoon van den president der republiek, Zamora-, die in het garnizoen van Jaca dient, zich aan een ernstige overtreding heeft schul dig gemaakt. Zamora heeft verzocht, dat zijn zoon zonder eenige consideratie met dezelfde gestrengheid zal worden gestraft als alle ande re militairen. Volgens de „Telegraaf" is er sprake van een muiterij, welke gisteren in de garnizoensstad heeft plaats gehad. In zijn communiqué con stateerde Lerroux, dat het verzoek van den president 'n bewijs is van de innige vaderlands liefde, die hem vervult. Tot dusver, aldus Ler roux, had de jonge Luis Zamora getoond een voorbeeldig militair te zijn, die misschien onder verkeerden invloed, thans tot ernstige vergrij pen tegen de militaire voorschriften is geko men. De vijfde Spaansche infanterie-divisie heeft opdracht gekregen, in het garnizoen van Jaca alle noodige maatregelen te nemen tot onder drukking van de muiterij. De militaire autori teiten verwachten, dat de militairen hun plicht even nauwgezet zullen vervullen als dat wordt verwacht van den president der Republiek en van den ministerraad. Het ligt in de bedoeling Luis Zamora morgen voor den krijgsraad te brengen. Korporaal Luis Zamora is de vijfde zoon van den president, hij staat sedert geruimen tijd bekend om zijn socialistische sympthieën. Naar uit welingelichte bron verluidt is de Spaansche regeering voornemens een gemoto riseerde divisie van 12000 man in te stellen. De De Roemeensche minister van Buitenlandsche Zaken Titulescu (mid den) bij zijn aankomst aan het station te Stamboel Het oude viaduct te Baarn in den Rijksstraatweg wordt af gebroken om door een nieuw te worden vervangen. Overzicht van het werk 9 infanteriebataillons van deze divisie zullen worden uitgerust met vrachtauto's voor het vervoer der manschappen. Bovendien zou de divisie beschikken over pantserwagens, tanks en geschut met tractoren. De divisie zou in de nabijheid van Madrid in garnizoen worden ge legd. BARCELONA, 2 Nov. (Reuter) De politie heeft in een café 82 anarchisten gearresteerd, die vermoedelijk tot de leiders van het anar chistische comité van Catalonië behooren. tt DETROIT, 2 Nov. (Reuter) De Ford Motor Company zal een bedrag van twee millioen dollar besteden om de capaciteit van haar fa briek te Baton Rouge met vijftig procent uit te breiden. Henry Ford kondigt een productie-program voor 1935 aan ten beloope van I millioen wa gens. Dit is het hoogste cijfer sedert 1930. Hij verklaart dat zijn maatschappij de depressie te boven is gekomen. PARIJS 2 Nov. (Reuter). Het ministerie van binnenlandsche zaken heeft het eerste rapport ontvangen over de veiligheidsmaatregelen, die bij het bezoek van koning Alexander van Joe- go-Slavië waren getroffen. Het rapport houdt in, dat de politie van Mar seille geen schuld treft, dat de verantwoording echter valt op Jouhannaud, den prefect van het departement Rhóne-monding, die inmiddels van zijn post is ontheven. Hij heeft zich door de uit Parijs gekomen ambtenaren van den veiligheidsdienst orders laten geven, in plaats van zelf aan de Parij- sche ambtenaren inlichtingen te geven. Boven dien heeft de prefect niet voldoende troepen gerequireerd. Om de straten te bewaken zouden 5000 man noodig geweest zijn; er waren er slechts 500, die dienst deden als eerewacht. LONDEN, 2 Nov. De gemeenteraadsverkie zingen, welke Donderdag in 28 Londensche dis tricten en in 300 districten in de provincie (En geland en Wales) zijn gehouden, hebben aan zienlijke winsten opgeleverd voor de Labcur- partij. In de 300 districten in Engeland en V/alcs moet een derde der leden worden ver vangen, te Londen moeten alle raadsleden wor den vervangen. De Labourpartij heeft in negen Londensche districten de meerderheid behaald. Ook heeft zij de meerderheid behaald in de steden Huil, Barrow, Derby, Oldham en Lincoln. Volgens de tot dusver bekend geworden re sultaten uit honderd der voornaamste centra, heeft de Labour-partij 203 zetels gewonnen en 8 verloren. De Conservatieven hebben 13 zetels gewonnen en 109 verloren. De Liberalen won nen 4 zetels, maar verloren er 34. De Onafhan- kelijken (meerendeels behoorende tot de coali tie der Labour-oppositie van MacDonald) won nen 5 zetels en verloren er 74. De Communis tische candidaten hebben overal de nederlaag geleden. (Bijzondere correspondentie). Ontroerend en van een machtige beteekenis was op dezen feestdag van den Christus-Koning de eerste algemeene verzameling van de Ka tholieke jeugd. In dezen tijd van geestelijke verwarring en van angstige droefheid brengen dit soort uitingen van christelijke overtuiging en geestelijke discipline ons het vertrouwen weer in de toekomst der menschheid en de zoo innig begeerde teekenen van verlossing. Het wa ren er 5000 van alle jeugdklassen in het Palais de la Mutualité, omdat dit gebouw aan meer geen plaats biedt. Het waren er ruim 10.000 tij dens het plechtige lof in de Nótre Dame, die hoe indrukwekkend groot, te klein bleek om het leger van jonge Christus-soldaten te omvat- tep. Hier werd geen tijd verspild aan holklin kende leuzen en aan een gezwollen phraseologie. Hier is een innige geestelijke gemeenschap ver wezenlijkt een collectieve inkeer in zich zelve, een besliste en definitieve aaneensluiting rond om het vaandel Gods. Vele uitmuntende advi seurs der jeugdbeweging zagen wij op de eer ste rangen. Onder hen een van Frankrijks meest geniale schrijvers Francois Mauriac, her vormer en militant Katholiek. „Het is de geheele Christenheid welke wij tegenover het communisme moeten stellen," al dus Mauriac. „En zij is de eenige grootheid, die den strijd kan aanbinden. Wij moeten haar niet verwarren met die wereld van bourgeois, die slechts vervuld is van aardsche genietingen, van het bezit en van het behoud op oogenblik- ken als deze, waarin het er vóór alles op aan komt om den strijd aan te binden. In het geestelijk treurspel, waarin de wereld thans betrokken is, heeft de gansche jeugd den drang en de noodzaak gevoeld van een innige aaneensluiting, als bewijs voor haar kracht en haar eenheid. Dan wordt het een onweerstaan bare opmarsch, niet alleen tegen een gemeen- schappelijken vijand, maar vooral tegen de al gemeene apathie en„ lusteloosheid. Geen revo lutie is dit, doch zoo ge wilt oen contra-revo lutie. En het is troostvol te kunnen vaststellen hoe in Frankrijk deze gedachte van een actieve jeugdorganisatie met den dag vastere vormen aanneemt. En op dit feest van den Christus-Koning hebben de duizenden jongeren arbeiders, stu denten, padvinders, employée's zich onder de onfeilbare leiding gesteld van hun en der wereld Verlosser. Zij hebben vurig tot Hem ge beden, zij hebben gezongen en in een adem- looze stilte naar Hem geluisterd en daarna zijn zij in dichte drommen getrokken naar hun Kathedraal, waar zij wederom gezamenlijk ge beden hebben, geluisterd naar de prachtige woorden van R. P. Doncoeur en stil zijn ge- woest. Dit laatste hebben zij begrepen, dat zij vooral veel stil moeten zijn, om hun Koning te kunnen verstaan. Wij stellen Dezen zoo weinig in de gelegenheid om tot ons te spreken, om zich aan ons. verstaanbaar te maken. Over het al gemeen spreken wij veel te veel, zijn wij veel te veel vervuld van onze eigen gedachten en veel te weinig zuiver passiei ontvangtoestel. En dit wil de huidige Katholieke jeugd, zich oefenen in het zwijgen, in het stille, het zuiver passieve en receptieve zwijgen. Zij is overtuigd, dat zij dan beter de stem van God zal kunnen opvangen en verstaan. Hierdoor zal zij sterker gewapend staan in den strijd tegen de destruc tieve machten van dezen tijd. Wy spraken hierboven van een politieke emancipatie, wat wü met betrekmng rot de Ka tholieke jeugd in Frankrijk hebben kunnen vaststellen is een geestelüke emancipatie op christelijken grondslag. Enkel wij achten dit laat ste van een grooter beteekenis, omdat zy ons brengt de verlossing van de ziel. PARIJS, 2 Nov. (Reuter) Zooals altyd op Allerheiligen, heeft de bevolking van Parijs gisteren de graven der dooden bezocht. Een dichte menigte verdrong zich op de kerkhoven. Verscheidene officieele plechtigheden had den plaats, o.a. onder de Are de Triomphe, waar president Lebrun, de gemeenteraad, verschillende vereenigingen, en daarna de burgers, het graf van den Onbekenden Soldaat met bloemen tooiden. ROME, 2 Nov. (Reuter) In Midden-Italië is na een buitengewoon warme Octobermaand de winter ingetreden. In de bergen van Toscane is veel sneeuw gevallen. In Toscane zijn de electrische kabels van de tram vernield. Aan de daken van tal van gebouwen is groote scha de aangericht. STOCKHOLM, 2 Nov. (Reuter) De Noor- deiyke districten van Zweden zijn in den afge- loopen nacht door een zwaren sneeuwstorm ge teisterd. Het treinverkeer tusschen Lulea, Boden en Haparanda is gestaakt. De stad Lulea bleef een deel van den nacht zonder electrische verlichting. In het geheele gebied, waar de storm raasde, konden de veer ponten niet overvaren. Eenige booten zyn ge zonken. Een persoon is gedood, verscheidene men- schen werden gewond. Nabü Holmsung bereikte de storm een snelheid van 36 meter per seconde Eenige verkeerswegen staan geheel onder water LENINGRAD, 2 Nov. Tengevolge van den hevigen regenval is de Newa zoodanig gestegen, dat verschillende deelen van Leningrad door het hooge water worden bedreigd. Eenige fa brieken moesten reeds ontruimd worden. De havenautoriteiten hebben de noodseinen gehe- schen. Een speciale commissie is ingesteld om het dreigend gevaar te keeren. MOSKOU, 2 Nov. (V.D.) Duizenden boe ren hebben besloten hun bedrijven op te geven en toe te treden tot collectieve bedrijven. Het verluidt dat na 15 November beslagneming zal kunnen plaats vinden, indien de belasting niet spoedig wordt voldaan. Volgens een mededeeling van den Commissa ris voor den Landbouw zyn in de Sovjet Unie 233.000 collectieve boerenbedrüven gevestigd, welke uit 16 millioen boerenhoeven bestaan. De invoering van een strenger belasting systeem zou een trek van boeren uit Centraal Rusland naar het Verre Oosten ten gevolge hebben, Waar de boeren uit politieke, economi sche en militaire overwegingen niet belast wor den. BELANGRIJKE VERKLARING VAN HET BESTUUR DER R. K. STAATSPARTIJ BIJ HET BEGIN VAN HET PARLEMENTAIRE BEGROOTINGSWERK. De vijfde zoon van den Spaansehen president wegens muiterij gearresteerd. Vader verzoekt volledige bestraffing. Groote winst voor de Labourparty by de ge meenteraadsverkiezingen in Engeland. Verliezen voor de andere partyen. Ford verklaart de crisis te boven te zyn ge komen. Productieplan van 1 millioen wagens voor 1935. Het Duitsche protestantisme. De landskerken in Beieren en Württemberg weer onder leiding van dr. Meiser en dr. Wurm. Groote concessies van rijksbisschop Müller. Zware sneeuwstorm in Noord-Zweden. Ook in Noord-Italië is sneeuwschade aangericht. De rijksstadhouders leggen den nieuwen eed aan Hitier af. Zevenjarig jongetje te Beugen doodgeschoten. Jongeman te Amstelveen door gasverstikking om het leven gekomen. Vlaardingsche logger met zeventien personen aan boord vermist. MÜNCHEN, 2 Nov. De protestantsche bis schoppen van Beieren en Württemberg, dr. Mei ser en dr. Wurm, hebben hun ambtsbezigheden hervat. Ook de landskerkeraden te München en Stuttgart hebben hun werkzaamheden hervat, „daar de door de rykskerkregeering onder lei ding van den inmiddels van al zijn kerkelyke en staatsfuncties afgetreden dr. Jaeger uitge vaardigde verordeningen, in het byzonder wat betreft de benoeming van kerkelyke commissa rissen in Beieren en Württemberg, alle rechts geldigheid missen." Blykens een mededeeling van de zy'de der Duitsch-evangelische kerk, heeft rijksbisschop Müller o. m. verordend, dat de omstreden punten in de rechtspositie van de Duitsche Envangeli- sche Kerk, met inbegrip van die der discipline, direct worden onderzocht. Er is verbinding tot stand gebracht met toonaangevende ryksinstan- ties. Doel van dezen maatregel is onder alle om standigheden een ondubbelzinnige rechtspositie in de Duitsche Evangelische kerk te waar borgen. Naar Kipa uit Berlijn verneemt wordt in eenige streken van Duitschland in openbare redevoeringen de bewering verbreid, dat het Vaticaan door middel van Dr. Klausener (den in het bureau des toenmaligen vice-kanseliers Von Papen vermoorden Ministerialrat, die te vens voorzitter der Katholieke Actie was) den opstand van Stabschef Röhm met vier millioen Mark had ondersteund. Door deze bewering wil men den moord op Klausener, naar het schynt, achteraf rechtvaardigen. Zulke onzinnige en lasterlyke aantygingen missen natuurlijk iederen grondslag. De clerus heeft bevel gekregen, om deze aantygingen in het openbaar, zoo noodig van den kansel, van de hand te wyzen, zonder echter er persoonlyke opmerkingen aan toe te voegen. NEW YORK, 2 Nov. (V. D.) De bewoners van 144 gebouwen in de Garmont Street (City), welke van 20 tot 40 etages hoog zijn, hebben gisteren groot ongemak ondervonden ten gevolge van de omstandigheid, dat de personen, die de liften moeten bedienen, dit werk weigerden wegens loonkwesties. Deze staking kwam zoo onver wacht, dat het geheele verticale verkeer stilstond. >0* LVU1111111 I II11/////////, Stand op Vrijdag 1 uur n.m.: 758.9 Vorige stand 756

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1