KWIEK EN VIEF Nationale Noodraad ingesteld Kard. Pacelli door den H. Vader in audiëntie ontvangen Het Poolsche Rijk in de statistiek DE KARDINAAL-LEGAAT BRENGT VERSLAG UIT De onrust in het Saargebied GROOTE BEVOEGDHEDEN VOOR RICHBERG XERKEL. KUNS1 BELANGRIJKE PLAATS IN EUROPA Na den opstand in Asturië Het nieuws van heden DE BAROMETER De „H0LLANDIA BAND VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 TEL. 13866 ABONNEMENTEN,- voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling ZONDAG 4 NOVEMBER 1934 Ochtendblad DAGBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Buenos Aires overtrof de vurigste verwachtingendie er in gesteld waren Een interview met de Oss. Romano Z. Em. Kard. Pacelli Het Weern Ook Pirro spoort het Deutsche Front" tot oiJe aan Vereeniging voor den buitenland- schen handel wenscht terug keer naar den gouden standaard Noodraad een nieuw kabinet Filmsterren en winter hulp Edel-Kopersmederij Monstransen - Kelken Altaren Communiebanken THEOD. JCRNA Zn. Na 1918 zijn vele steden met tien duizenden inwoners ver meerderd De Poolsche haven Gdynia Opbouw van Oviedo kost 130 mil lioen pesetas DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Een geheugen-wonder N\8 KNDW COED NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 19028 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez, mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 3 November: Z. Em. Kardinaal Pacelli is heden ochtend door den Paus in een private, niet officieele audiëntie ontvangen, waarin hij den H. Vader verslag heeft uitgebracht over het Eucharistisch Congres te Buenos Aires. De officieele audiëntie van den kardinaal-legaat zal morgen plaats hebben. Aan de „Osservatore Romano" heeft de Kar dinaal-Legaat een interview toegestaan, waarin Zijne Eminentie zijn indrukken van dit Eucha ristisch Congres weergeeft. „Nimmer", aldus kardinaal Pacelli, „ben ik zoo zeker geweest als bij deze gelegenheid, de drager te zijn van berichten, die welkom en dierbaar zullen zijn voor het hart van den Plaatsbekleeder van Christus, te midden van de moeilijkheden en zorgen van Zijn apostolisch ambt. Terwijl de geestelijke moeder van het Zuid- Amerikaansche land, het Katholieke Spanje, allerdroevigste dagen doormaakte, heeft de ArgSnttjnsche hoofdstad met deelneming van de geheele Katholieke wereld, aan den Eucha- ristischen Koning een acte van hulde en eer herstel geboden, die de vurigste verwachtingen ver overtrof. Het „Adoremus" van millioenen geloovigen, dat de aethergolven over den ganschen aardbol hebben uitgezonden, overstemde het „Kruisig Hem" van degenen, die door een duivelschen geest gedreven, een groot en edel volk onder het juk van den anti-christ wilden doen bui gen, een volk, dat altijd het Kruis van den Zoon Gods op zijn weg zag stralen. Dit volk heeft zijn opgang volbracht en zijn grootheid bereikt juist onder de bescherming van dat Kruis en zijn toekomst is niet anders denk baar dan in het gezegende teeken der verlossing. Nimmer had ik een gansche natie be stuurders en bestuurden zoo vroom zien neerknielen voor Hem, Die gezegd heeft „Ik ben Koning, maar Mijn Rijk is niet van deze wereld". Nimmer had ik zulk een grootschen triomftocht van den Eucharistischen Heiland gezien, als dien, welke op 14 October de plech tigheden van het congres besloten. Nimmer had ik de beteekenis van het woord „Laat de kleinen tot Mij komen", met zulk een ontroering begrepen als op 12 October, toen de menigte der kinderen het Palermo-Park in een onmetelijken Eucharistischen tuin veranderde, met den Goddelijken Kindervriend als middel punt. Nooit had ik een spontaner en aangrijpender geloofsbelijdenis van jongelingen en mannen bijgewoond, dan die van den gedenkwaardigen nacht van de Communie der mannen. De por talen der huizen en de hoeken der straten waren veranderd in biechtstoelen, evenals de groene grasvelden van het park communie banken werden. In dezen nacht werd elk men- schelijk opzicht overwonnen en de kleinmoe- digen, zooals weleer Nicodemus, vonden den moed om hun geloof openlijk te belijden en, gevoed met de Spijze der Sterkte, traden zij in de rijen der onverschrokken belijders van Christus.^ Nooit had ik het hoofd van een zoo grooten en toekomstrijken staat in zoo plechtigen vorm de toewijding van zijn volk aan den Koning der Koningen hooren uitspreken. In deze dagen schijnen waarlijk over de harten van de deel nemers aan deze gedenkwaardige bijeenkom sten opnieuw de vurige tongen van het Pink sterfeest te zijn neergedaald. De Kardinaal-Legaat wees erop, dat het schitterend welslagen van het congres te dan ken is aan de grootsche en diepe stoffelijke en vooral ook geestelijke voorbereiding, die reeds meer dan een jaar te voren was begonnen en waaraan tallooze priesters en leeken hun beste krachten hadden aangewend. Met name prees de Kardinaal het aandeel van den Aartsbis schop van Buenos Aires. Buenos Aires was niet alleen de wonderbare zegen van de Eucharistische gedachte, maar ook de stralende demonstratie van de liefde der Zuid-Amerikanen tot den Paus. Rome, als mid delpunt der Katholieke wereld, het Pausschap als drager van de opperste geestelijke macht, de Paus als opvolger van Petrus, de Kerk als levende eenheid van geloof en leer in de Sa cramenten en leergezag, het zijn hooge waar heden, die niet enkel bladzijden uit de Cate chismus beteekenen, maar levende werkelijk heden, die door de massa's van Zuid-Amerika met fiere blijdschap werden beleden. De feestelijke en triomfantelijke ontvangst die den Pauselijken gezant bereid werd. was niets anders dan een tastbaar blijk van die vereering en kinderlijke liefde jegens Hem, Dien onze Heer Jezus Christus ge kozen heeft als zyn Plaatsbekleeder en Op perherder van Zyn Kerk. Deze liefde toonde zich niet alleen bij plech tige officieele gelegenheden, maar ook en mis schien nog karakteristieker bij niet officieele gelegenheden. En zelfs toen men mij in een namiddag geleidde door het middelpunt van een z.g. communistische wijk, waar de moeders niet minder dan elders, hun kinderen brachten om gezegend te worden en waar zich rondom den gezant des Pausen spoedig een menigte verzamelde, die het buitengewone schouwspel van de andere demonstraties vernieuwde". Na vermeld te hebben, hoezeer de Ameri kanen het feit op prijs stelden, dat voor de eerste maal een Pauselijke legaat naar Amerika gezonden werd, verklaarde Kardinaal Pacelli te vertrouwen, dat de vriendschappelijke betrek kingen tusschen den H. Stoel en de Zuid-Ame- rikaansche staten na de groote dagen van Buenos Aires en Rio de Janeiro nog enger zul len worden. „De katholieke volken, die het belang en de noodzakelijkheid begrijpen hun streven naar natuurlijken en cultureelen vooruitgang in har monie te brengen met de naleving der God delijke wetten en de trouw aan de Kerk van Christus, deze volken bouwen hun toekomst op graniet. Zij zullen de leermeesters van morgen zijn, wanneer een God-vijandige staatsopvat ting haar fatalen cirkel zal hebben voltrokken. De staatsman, die het oog gericht houdt op de rots van Petrus en zich door het bovennatuur lijke licht, dat daarvan uitstraalt, laat leiden, verspeelt niet de eer en de waardigheid van zijn natie, evenmin als de schipper, die zich op den Oceaan richt naai' het licht van vuurtorens en sterren. De staatslieden van de groote Zuid-Ameri- kaansche staten, die ik de eer gehad heb te mogen bezoeken, hebben daarvan de beteeke nis beseft, in tegenwoordigheid van den ge zant des Pausen en voor het aanschijn van hun volk en de gansche wereld. Moge hun voor beeld ons aller navolging vinden. De Hemel zal antwoorden door welvaart te schenken aan die natieg „Deze demonstratie der Katholieke eenheid in Kerk en Pausschap heeft aan de onmetelijke menigte, die het congres bijwoonde, een kost bare zekerheid gegeven, die van de broeder schap in Christus, die God tusschen mensch en mensch heeft gewild, zonder onderscheid van klasse en die van de eveneens door God gewilde broederschap tusschen volk en volk, boven de grenzen van natie en ras. Buenos Aires stond onder het Heilig uevel van die broederschap en die geest doordrong als een bovennatuurlijke stroom alle uitingen van het congres. Voor het altaar van den Eucharistischen God knielden de vertegenwoor digers van alle Volkeren als een geheele geeste lijke familie. Wrok en vijandschap en strijd werden vergeten. De vredeskus, dien de Pauselijke Legaat in de pontificale Mis den bedienaars gaf en dien deze verder gaven aan de Kardinalen en Bisschop pen, vertegenwoordigers van alle landen en ras sen en volken, was een symbool en een beiofte. Eenvoudig en machtig rees toen uit het hart der massa het gebed om broederschap en vrede, om den vrede der gerechtigheid en der liefde tusschen de klassen en om de ware solidaritei tusschen de volkeren. Men kan zeggen, dat een der heerlijkste vruchten en een der grootste overwinningen van het Congres, dit verlangen naar vrede is en het gebed om vrede gepaard aan den wil om de middelen te gebruiken om hem te bereiken." Tenslotte vatte de Kardinaal de vruchten van het Eucharistisch Congres samen in drie ge dachten: De Heilige Eucharistie het geheime levens element der Kerk: een Goddelijk geschenk aan de menschheid, die genade behoeft. Het Pausschap, symbool en waarborg der een heid van de Kerk: Goddelijk geschenk aan de menschheid, die licht en leiding behoeft. De broederschap in Christus, sociale grondwet binnen en tusschen de volkeren; de eenige weg naar den waren vrede. ls onze „Omroeper" Eiken avond weer opnieuw spreekt hij in 75.000 gezinnen, waar hi) steeds een trouw gehoor vindt. Zaken-Omroepers 50 ct. per regel. Particuliere Omroepers 20 ct pei regel. Betrekkingen (.gevraagd en aangeboden: 10 ct. per regel. E= Verwachting: Matige Z. tot O. wind, nevelig tot half bewolkt, aanvankelijk nog weinig of geen neerslag, later zachter Verdere vooruitzichten: onzeker. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii SAARBRüCKEN, 3 Nov. (D. N. B.) De leider van het Deutsche Pront, Pirro, heeft den vol genden oproep aan de leden daarvan gepubli ceerd: De toestand in het Saargebied begint ten gevolge van onverantwoordelijke maatregelen van onze tegenstanders zeer ernstig te worden. Het „Deutsche Pront" moet echter ook in de toekomst de handhaving der orde en rust in het Saargebied waarborgen. Van de Duitschers aldaar wordt nog eens de uiterste discipline geëischt. Terwille van het vaderland en den vrede moesten zij maanden lang de tucht bewaren. Dit zullen zij, niettegenstaande de geweldige spanning, welke het opstellen van troepen aan de grens te weeg gebracht heeft, moeten blijven doen. Zij, die aan dezen oproep niet voldoen, zullen niet alleen onmiddellijk het „Deutsche Front" moeten verlaten, maar ook voor den strafrech ter te verantwoorden hebben. Naar aanleiding van de geruchten, dat Duitschland een beroep zou doen op het Per manente Hof van Internationale Justitie te Den Haag in verband met een mogelijke Fran- sche militaire interventie in het Saargebied, hebben wij naar de juistheid dezer geruchten geïnformeerd. Te bevoegder plaatse deelde men ons mede, dat bij het Permanente Hof tot op heden nog geen enkel bericht was binnengekomen en dat het Hof op geen enkele wijze kennis had ge kregen, dat Duitschland een dergelijk voor nemen zou hebben. De voorzitter van den bond van Duitsche radioluisteraars aan de Saar, August Herb, is gearresteerd in verband met uitlatingen tijdens een radiobetooging te Oberlinxweiler. welke een overtreding vormden van de verordening der regeeringscommissie tot instandhouding van orde en rust en een bedreiging waren van een deel der bevolking. P De nieuwe gouverneur-generaal van den Belgischen Congo, de heer Ryckmans, aan boord van het schip, dat hem naar zijn verre residentie brengt NEW-YORK, 3 Nov. (Reuter). De instel ling van den nationalen nood-raad, waar van wij dezer dagen mededeeling hebben gedaan, heeft ingrijpende gevolgen voor het regeeringsbewind in de Vereenigde Staten. BERLIJN, 3 Nov. (Reuter) De „Angriff" publiceert een artikel waarin wordt medege deeld, dat Renate Muller 25.000 Mark per film verdient, Magda Schneider 15.000 Mark, Georg Alexander 600 Mark per dag en Adèla Sandrock 500 Mark per dag. Het blad vraagt dan, wat zij voor de „Win- terhilfe" doen. HAARL. HOUTTUINEN 72 AMSTERDAM - TEL. 48539 (Bijzondere correspondentie) Te Warschau is enkele dagen geleden het statistisch jaarboek van Polen voor 1933 van de pers gekomen. En in dit boek, dat thans reeds voor de vierde maal verschijnt, wordt in cijfers een beeld gegeven van heel dit groote land. Daar dit jaarboek aan duidelijkheid niets te wenschen over laat, kan iedereen er onmiddel lijk in vinden wat hem bijzonder interesseert. We laten hieronder enkele wetenswaardige cij fers volgen, die wij in dit boekje hebben aan getroffen. Wanneer men deze cijfers zorgvuldig nagaat en aandachtig beschouwt, dan blijkt daaruit, welke belangrijke plaats Polen in Europa en in de tegenwoordige economische structuur van ons werelddeel inneemt. Het aantal inwoners van Polen stijgt nog steeds, zoodat aan de vitaliteit van dit land nog niets te kort schiet. In 1921 een paar jaar na het heroveren zijner onafhankelijkheid, had Polen nog slechts een bevolking van 27.200.000 inwoners; in 1931 was dit aantal reeds gestegen tot 32 millioen en op 1 Januari 1934 bedroeg dit aantal reeds 33 millioen. Toch is ook in Polen het geboortecijfer aanmerkelijk gedaald. In 1928. 1929 en 1930 bedroeg het geboortecijfer respec tievelijk 991.000, 994.000 en zelfs 1.016.000. sinds dien is een belangrijke daling waar te nemen In 1931 werden in Polen nog slechts 869.000 levendgeborenen aangegeven, zoodat het ge boortecijfer, dat in 1930 32.3 per 1000 inwoners bedroeg, sindsdien gedaald is tot 30.2, 28.7 en 26.5 respectievelijk voor de jaren 1931, 1932 en 1933. De aanwas der bevolking bedraagt op dit oogenblik nog slechts 12.3 per duizend in woners tegenover 16.7 per duizend inwoners in 1930. Uit dit alles blijkt dus, dat er in Polen even als in bijna alle andere landen ter wereld, ook op dit gebied achteruitgang is waar te nemen Er kan echter onmiddellijk aan toegevoegd wor den, dat Polen hier betrekkelijk nog een zeer gunstige plaats inneemt. Want de aanwas der bevolking' is slechts in Bulgarije, Japan en Roe menië hooger dan in Polen. In alle andere lan den is de aanwas der bevolking kleiner. Uit de buitengewoon snelle uitbreiding van de groote steden in Polen blijkt duidelijk welk een groote zuigkracht de industrie op het platteland uit oefent. In Warschau b.v., de hoofdstad, is in de laat ste veertien jaren het aantal inwoners gestegen van 937.000 tot 1.200.000; daardoor is Warschau na Londen, Berlijn, Moskou, Leningrad en Wee- nen, de zevende grootste stad in Europa, terwijl ook tal van andere steden de bevolking naar zich toe hebben gezogen, zoodat er op dit oogen blik niet minder dan 11 steden zijn met een aantal inwoners, dat de 100.000 verre over schrijdt. Daar zijn s.eden, zooals Kattowitz bij voorbeeld, die na den oorlog hun aantal inwo ners meer dan verdubbeld hebben. Om ons tot het voorbeeld van Kattowitz te bepalen, deze stad telde in 1921 ongeveer 50.000 inwoners en thans meer dan 129.000. Nu is het ook waar, dat heel het Westelijk ge bied van het land, de Pomorze, het Poznan- gebied en vooral Opper-Silezië wat hun in dustrie beireft, de rijkste en van economisch standpunt bezien de beste streken zijn van heel het land. Het is juist aan de zorg, die het jonge Polen aan hun ontwikkeling besteed heeft, te danken, dat behalve Kattowitz, ook steden als Lodz, Poznan, Krakow, Czestochowa en andere hun inwonersaantal met enkele tienduizenden zagen vermeerderen. Ofschoon de cijfers betreffende landbouw handel en nijverheid in Polen ook zeer belang rijk zijn, willen wij alleen bemerken, dat deze cijfers zeer duidelijk aantoonen in welke hevige mate ook Polen te lijden heeft onder den druk der aanhoudende economische crisis. We willen echter nog even Stil staan bij de statistieken betreffende de Poolsche haven Gdy nia en van de vrijstad Danzig. Gdynia beschikt over een havengebied van 320 Hectaren en Danzig over een gebied van 896 Hectaren. Terwijl Danzig zich deze laatste jaren niet meer heeft uitgebreid, heeft Gdynia ondanks de economische crisis en de groote moeilijkheden, waaronder èn haven, én lana gebukt gingen, sinds het vorige jaar zijn los plaatsen nog met een kilometer verlengd en 18 kilometer normaal spoor, onmiddellijk bij de haven aangelegd, zoodat in totaal reeds 138 kilometer spoor in het havengebied ligt. Bovendien werden de pakhuizen aan de haven die in 1932 een oppervlakte besloegen van 97.001 vierkante meter, uitgebreid tot 122.000 viei- kante meter. In totaal zijn in 1933 4355 schepen de haven van Gdynia binnengevaren, tegenover 3610 ii 1932. Deze schepen hadden een gezamenlijke tonnenmaat van niet minder dan 3.425.700 nett< register-ton (tegenover 2.831.600 registerton ir 1932), zoodat gerust kan worden verklaard, dai de haven van Gdynia ondanks de crisis, eet voortdurend stijgende welvaart blijft kenner En dat is voor Polen een verheugend verschijn sel. In de eerste plaats is Richberg, die reeds opperste leider van de nationale herstel administratie is, thans eveneens vice-presi dent van de republiek geworden. Hierdoor krijgt hij het recht en de macht om op drachten te geven aan alle leden van den Raad. Naar men weet is indertijd Garner tot vice- president gekozen, doch Roosevelt heeft hem nooit verzocht als plaatsvervanger op te treden, zelfs niet tijdens zijn reis op den Grooten Oceaan. Een ander gevolg van de instelling van den nieuwen Raad is de samensmelting van het oude kabinet met den nieuwen Raad, die feite lijk het werkelijke kabinet wordt. De directeur van den Federal Reserve Board, de directeur der begrooting en de voorzitter der commissie voor den federalen handel wor den dus feitelijk ministers, daar zij mecewer- ken aan het vaststellen der algemeene politiek op denzelfden voet als de ministers van Oorlog en Handel. Tijdens het congres van de Amerikaansche vereeniging voor den buitenlandschen handel te New-York, dat gisteren werd beëindigd werd een motie aangenomen, waarin principieel ac- coord wordt gegaan met het programma van Roosevelt betreffende dén buitenlandschen handel. Met name werden de politiek der wederzijd- sche verdragen voor den buitenlandschen han del, het bankplan en de bevordering van de scheepvaart goedgekeurd. Ten aanzien van het valutavraagstuk wordt stabiliseering van den dollar ver langd, aangezien dit een eerste vereischte is voor de wederopleving van den buiten landschen handel. De devaluatie van de Amerikaansche valuta zou op den duur niet in staat zijn den uitvoer te verhoogen en den invoer te beperken. Het is derhalve noodzakelijk voorgoed naar den gouden standaard terug te keeren en wel op de basis van de tegenwoordige waarde van den dollar. De stabiliseering moet in overleg met Engeland en andere landen geschieden. Wat de leeningen in het buitenland betreft werd vastgesteld, dat deze in weerwil van eenige minder gunstige ervaringen nog steeds een der middelen tot bevordering van den buitenland schen handel vormen. MADRID, 3 Nov. De ministerraad heeit besloten tot benoeming van een gouverneur- generaal voor het opstandige gebied van Asturië Deze zal worden bekleed met uitgebreide vol machten. O-m. zal hij zich moeten bezighouden met de zuivering van het onderwijzerscorps, aal voor het grootste gedeelte uit zuiver commu nisten bestaat, hetgeen zeer veei heeft bijgedra gen tot het uitbreken van den opstand. Omtrent den wederopbouw van de stad Oviedc is nog geen definitieve beslissing genomen. De kosten zouden 130 millioen pesetas bedragen De regeering heeft bevel gegeven tot stopzet ting van alle mijnen in Asturië, aangezien ge bleken is, dat het grootste deel van de staats- ondersteuning gebruikt is voor het in 'stana houden van de roode garde in Asturië. Verder is voor Asturië iedere verkoop van wa penen verboden, ook voor lieden, die in nel bezit zijn van een wapenlicentie. De minister president heeft verklaard, dat de perscensuui wordt gehandhaafd ook voor de verslaggeving van de zittingen van het Spaansche parlement Verder is bekend geworden dat de links- radicale partij, evenals de sociaal-democratische tot dusverre nog geenbesluit genomen nebbci. omtrent deelneming aan de zittingen van de Cortes. De politie te Barcelona heeft een opslagplaats ontdekt van geheime vlugschriiten. waarin me degedeeld wordt, dat de organisatie der anar chisten besloten heeft de algemeene staking ai te kondigen ingeval een der uitgevaardigde doodvonnissen ten uitvoer mocht worden gelegd Z. Em. Kard. Pacelli door den H. Vader in audiëntie ontvangen. De Nationale Noodraad in Amerika vormt fei telijk een nieuw kabinet. Richberg krijgt groote bevoegdheden. De onrust in het Saargebied; ook Pirro maant het „Deutsche Front" tot orde. Dr. Frick heeft aan 28 personen het Duitsche onderdaanschap ontnomen. Opbouw van Oviedo zal 130 millioen pesetas kosten. Fransche kabinetscrisis vermeden. Meerderheid van den kabinetsraad keurt wetsontwerp inzake de grondwetsherziening goed. Ernstig auto-ongeluk by Sas van Gent; twee zwaargewonden. De vermiste stoomlogger „Vlaardingen 83" te recht. Invloed van Japan in onze Oost. Textielfabriek te Veenendaal stopgezet? Waarom het clearingverdrag met Duitschland is opgezegd. Piloot Beekman vertelt nadere bijzonderheden over het vergaan van den „Panderjager". Beurs van New York: Stemming prijshoudend. O Aanhankelijkheid Het doet goed te zien, te meer in dezen harden en verwrongen tijd, dat bepaalde begrippen en gevoelens on uitroeibaar zijn en zich telkens weer manifesteeren. Een daarvan is de gehechtheid van ons katholieke volk aan zijn priesters. Te ervaren dat die gehechtheid in nog sterke mate bestaat doet deugd uitingen daarvan te beleven ontroert, zooals het ons deze week tweemaal ontroerd heeft, eenmaal bij het af scheid van een beminden herder, andermaal bij den dood van een ge liefden pastoor, die als een vader leefde temidden van zijn parochianen van ipie hij maar niet scheiden kon en te midden van wie het hem gegeven is geworden zijn hoofd, dat een Leven lang vol zorg was voor die hem om ringden, neer te leggen. Beide afscheiden waren ontroerend, beide toch ook weer verblijdend, om dat wij daardoor weer eens bevestigd hebben gekregen, dat goede gevoelens blijvend zijn en zich niet laten ver dringen. SOFIA, 3 Nov. (Reuter). Een 38-jarige in woner van Bulgarije, Marin Karadimitroff, die over een verbazingwekkend geheugen beschikt, is voornemens een wereldreis te beginnen, ten einde zijn bekwaamheden in het publiek te ver- toonen. Te Sofia heeft het geheugen-wonder voor de radio een proef van zyn bekwaamheid afgelegd, door een hjst van 100 woorden, die in net ge heim was opgesteld, en hem daarna was voor gelezen, van het begin tot het eind geheel uit het hoofd en zonder een enkele fout te her halen. Daarna herhaalde hy de woorden nog eens in omgekeerde volgorde en vervolgens om het andere woord. Onlangs heeft Karadimitroff ten overstaan van een professor van de Universiteit te Sofia een ïyst van 3000 woorden herhaald, by welke gelegenheid hem een diploma werd toegekend. 1 IS VRIJ voor engagement, conto..,, en feesten. stemming. Rh*TH"- COLUMBUSPLEIN 38 - TELEF. 837 AMSTERDAM-WEST Stand op Zondag 1 uur v.m.: <65.1 Vorige stand 766.1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1