Industrialisatie van het Oosten i h m Zware slag voor Veenendaal INVLOED VAN JAPAN Wekelijksch beurs- overzicht ZONDAG 4 NOVEMBER 1934 Economische zomer voorbij De nieuwe Indische leening De vermiste logger terecht De herclassificatie Verkeersongevallen te Muiden Ernstige waarschuwingen tegen dc vrijhandelspolitiek in Ned. Oost-I ndië Bevordering der eigen industrie in Indië Realiteitsbesef noodig Textielfabriek stopgezet? DE MARINE IN DIENST DER WETENSCHAP Cosmische stralingsmetingen aan boord van H.Ms. K XVIII Rente vier procent Het schip bevindt zich onder de Engelsche kust DE NIEUWE CLEARINGWET Dinsdag in de Kamer-af deelingen? ROTTERDAM IN DONKER Stagnatie op de rangeerterreinen De R. K. Centrale van Burgerlijk Overheidspersoneel staat er afwijzend tegenover Rede dr. Moller De grondslagen Motie Een personenauto totaal vernield Ook een lijk-auto bij de botsing betrokken Nog een aanrijding DR. OTTENS PESTVACCIN Toepassing ondervindt geen bezwaren DE PAUSFILM In Duitschland verboden DIENST DER P. T. T. Zaterdag heeft de Vereeniging voor de Staat huishoudkunde en de Statistiek in den Dieren tuin te Den Haag een algemeene vergadering gehouden onder voorzitterschap van mr. H. A. Hartogh. Aan de orde waren de prae-adviezen over de vraag: „Welken invloed heeft de industriali satie van het Oosten, inzonderheid van Japan, op het economisch leven van Nederland en Nederlandsch-Indië? Geeft dit proces aanlei ding tot wijziging van de economische politiek in de laatstgenoemde landen?" Hierover hebben prae-advies uitgebracht de heeren Th. Ligthart, ir. D. de Jongh en prof. G. Gonggrijp. De prae-adviseur, Th. Ligthart, is sterk voor aanpassing opdat de loonen verlaagd kun nen worden, daarbij sterkere organiseering van het bedrijfsleven met zoo noodig tijdelijke aan vullende contingenteeringen. Ir. D. de Jongh W z n. wil Nederland de industrialiseering van Indië zelf ter hand doen nemen. De derde prae-adviseur prof. G. Gong grijp, acht het gewenscht de ontwikkeling der industrie te bevorderen doch dit geschiede niet door de oprichting van hooge tariefmuren, noch door een stelsel van steungelden. Bescherming van Nederland tegen een over maat van Japansche invoeren beteekent minder uitvoermogelijkheid voor onszelf en is dus een kwaad. In Japan is het streven naar een verhooging van den levensstandaard reeds in vollen gang. Prof. d r. J. W i s s e 1 i n k, die zich wegens drukke bezigheden als prae-adviseur had moe ten terugtrekken, zette zijn standpunt mon deling uiteen. Hij verklaarde, de standpunten van den heer Ligthart in vele opzichten niet houdbaar te achten. Men moet zich niet te veel laten beïnvloeden door de woorden „inzon derheid van Japan", voorkomende in de vraag stelling. Men moet bij het stellen van het probleem vooral bezien de driehoeksverhouding Japan ChinaNed.-Indië. Industrialiseering en export zijn een noodzaak voor Japan. De export be staat uit meer dan de helft uit textielgcederen. Zoo is het bij alle economisch-jonge landen gegaan: men begint met relatief arbeids-inten sieve textielindustrie, dan consumptiegoederen en tenslotte vervaardiging van productiemidde len. Uitvoerig ging spr. na hoe de groei van de Japansche textielindustrie is gegaan en waar door de geforceerde export noodzakelijk was geworden. Voor Indië's economische politiek verdedigde spr. tenslotte het volgende: Ten eerste import, rekening houdend met af- zetbelangen, van, zooveel mogelijk, de goed koopste industrieproducten uit Japan; Ten tweede import, op denzelfden voet, van voor zoover mogelijk de duurdere goederen, be stemd voor relatief koopkrachtiger groepen consumenten, uit Europa en Amerika; Ten derde bevordering intusschen van een industrialiseering met krachtige deelneming van het Nederlandsche bedrijfsleven en het Neder- landsche kapitaal. De Nederlandsche textielindustrie moet in be perkten omvang, blijven tot een Ned.-Indische in den zadel zit. Ook Nederland vecht, aldus prof. Wisselink, als volk voor zijn economisch bestaan, al zou men aan de gestes van vele instanties hier te lande niet zeggen, dat dit besef ook daar door gedrongen is. Vrijhandel in Indië beteekent Ja pansche handel. Laat men Japan redelijk be handelen, doch in vrees niet meer geven. Na dit mondelinge prae-advies van prof. Wis selink, waarschuwde ook de heer J. E. S t o k- v s er voor Japan te beschouwen als den idealen apostel van vrijen handel en wereldliefde. Contingenteering durfde de heer Stokvis slechts aan te bevelen om te voorkomen, dat Japan een monopoliepositie op de Indische markt zou verkrijgen, niet als middel om Twen te zijn oude positie te hergeven, want dit zal nooit meer mogelijk zijn. Met het oog op den straffen Oostenwind zal het noodig zijn, de open deur in Indië van den haak te doen: de tijd van eeuwigen economischen zomer is daar voor goed voorbij. Na hervatting van de vergadering was het woord aan dr. Kortenhorst, die het prae- advies-Ligthart besprak. Men erkent thans, aldus spreker, de nood zakelijkheid van wat eenige jaren geleden nog als een vloekwoord werd beschouwd, n.l. de ac tieve handelspolitiek. (Hilariteit). Nederland en Nederlandsch-Indië zullen opnieuw tezamen hun plaats in de wereldeconomie moeten be palen. In 1931 bepleitte spr. een samenwerking tus- schen Nederland en Indië en hij vond toen bijna de geheele Kamer tegen zich. Nu is het bepleiten van die samenwerking, als men den heer Ligthart uitzondert, het inloopen van een open deur. Als Nederland de rente en aflossing der In dische leëningen niet had gegarandeerd, zou Indië niet in staat zijn geweest zich te finan cieren. En 12 millioen, die eigenlijk ten laste van Indië moesten komen, zijn ten laste der Nederlandsche begrooting gebracht. Tegenover Duitschland heeft Nederland groote offers gebracht ter wille van den Indischen export. Uit deze dingen blijkt, van welk een groot belang voor Indië de handhaving van de Nederlandsche draagkracht is. Spr. is het eens met den heer Stokvis, dat de Japansche export van goedkoope artikelen een belang is voor de weinig draagkrachtige massa in Indië, maar dat de Europeesche export een kans houdt betreffende de duurdere ar tikelen. Het prae-advies van den heer Ligthart is spr. een weinig te Japansch. De andere prae- adviezen zijn te weinig positief. Spr. is het het meeste met prof. Wisselink eens. Noodig is realiteitsbesef. Ir. J. van Dusseldorp besprak hierna de vraag; of de industrialisatie van het Oosten aanleiding geeft tot wijziging van de economi sche politiek van Nederland en Nederlandsch- Indië. Invoerrechten mits volgens rationeele han delspolitiek geheven, verlagen de kosten van het levensonderhoud. De tewerkstelling van 100.000 werkkrachten in ons land en van nog veel meer in Indië is aangewezen op de industrie. Zij moet worden bevorderd door den regel: „Uw tarief is mijn tarief". De huidige meestbegunstiging, genera- liseerend werkende, heeft gefaald. Zoo lang zij nog werkt en het: „Uw tarief is mijn tarief" nog niet mogelijk is, werke men met een tarief van gemiddelde hoogte. Prof. Sneller merkte op dat niet meer kunnen worden aanvaard de algemeene gedach ten der vrije wereldhuishouding, ten grondslag liggende aan het prae-advies-Ligthart. Denkbaar is een contingenteeringspolitiek, welke het moederland versterkt en, door de saamhoorigheid der belangen, ook Neder landsch-Indië. Denkbaar ook is een tijdelijke contingenteering van de Twentsche textielin dustrie, waardoor deze tijd krijgt voor een over gang naar een ander systeem van werken. Wij moeten ons niet laten leiden door alge meene beginselen, die te uitsluitend onze poli tiek hebben beheerscht, maar door een reali teitsbesef, waarop dr. Kortenhorst terecht een beroep heeft gedaan. Prof. C. A. Verrijn Stuart herinnerde er aan, dat de bevolkingsdichtheid van Japan dwong tot een industrieele ontwikkeling, waar door de Oostersche markten voor het Westen verloren gaan. Wil men de open deur in Indië handhaven, dan is de Twentsche textielindustrie goeddeels ten doode opgeschreven, tenzij zij in Indië een industrie sticht. Consumentenbelang is algemeen belang. Pro- ducentenbelangen zijn groepsbelangen. Men zegt, dat vrijhandel eenzijdig is, maar spr. stelt den eenzijdigen vrijhandel boven al zijdige protectie. Mr. R. van Genechten was de volgende spreker. Hij meent, dat wij de bevoorrechting moeten afschaffen of ons moeten afsluiten tegenover het buitenland. Tenslotte verdedigden de prae-adviseurs na der hun standpunt. Zaterdagmorgen werd in de fabriek van de maatschappij voor de textielindustrie voorheen C. Roessingh en Zn. te Veenen daal aangekondigd, dat het geheele bedrijf over veertien dagen zal worden stop gezet. Hierdoor zullen ongeveer 300 man zonder werk komen. Eveneens is aan het kantoorpersoneel, bestaande uit 14 personen, met ingang van 1 Januari a.s. ontslag aangezegd. Een en ander houdt verband met het overgaan naar een nieuwe bankinstelling. Nog vernemen wij, dat de directeur der fabriek, de heer W. Walkotten, alle pogingen in het werk stelt om een en ander ongedaan te maken. De burgemeester van Veenendaal, mr. J. J. P. C. van Kuyck, is Zaterdag voor een conferentie naar den Haag geweest. Zou de stopzetting onverhoopt toch doorgaan, dan komt drie kwart der werkloozen ten laste van de gemeente Veenendaal, de rest woont op het grondgebied van de gemeente Ede. Met toestemming van den minister van De fensie is het wetenschappelijk programma van de wereldreis, die H. Ms. K XVIII, onder com mando van luitenant ter zee le klasse D. C. M. Hetterschij gaat ondernemen, met een onderzoek van groot gewicht uitgebreid. Behalve de zwaartekrachtsbepalingen voor de Rijkscommissie voor graadmeting zal de boot ook een registratie-toestel van prof. Clay mee nemen om tijdens de geheele reis de intensiteit van de cosmische straling te meten. Dit toestel, dat een belangrijke verbetering beteekent op het gebied van deze stralings registratie, is eerst kort geleden door prof. Clay ontworpen. In het natuurkundig laboratorium van de Stedelijke Universiteit te Amsterdam wordt met inspanning van alle krachten ge werkt om het toestel nog tijdig voor het be gin van de reis klaar te maken. De beteekenis van deze reis voor dit onderzoek ligt niet al leen in de mogelijkheid om over een groot ge deelte van het aardopervlak de cosmische stra ling te meten, doch tevens daarin, dat men over de mate van doordringendheid gegevens kan verkrijgen. De boot zal immers eenige malen per etmaal onder water gaan, zoodat gedurende die tijden een waterlaag van verscheidene tientallen me ters boven de boot ligt. De hoeveelheid van de straling die daardoor opgeslorpt wordt, geeft een maat voor het door dringend vermogen. De aldus verkregen resul taten zullen voor prof. Clay van veel beteekenis zijn om de door hem ontdekte afhankelijkheid der bestraling van het aardmagnetisme die beslissend is geweest voor het inzicht in het ka rakter der straling verder te doorgronden. Woensdag 7 November zal het prospectus verschijnen van de nieuwe Indische leening, die gegarandeerd wordt door het Rijk. Het uitgegeven bedrag is 150 150 millioen gul den, waarvan 100 millioen gulden is 'geplaatst bij openbare instellingen. De rente bedraagt vier pCt. en de uitgifte zal a pari zijn. De inschrijving zal opengesteld zijn Vrij dag 16 November; de storting is bepaald op 4 December. Zaterdag zijn afgekondigd de Staatsbladen: No. 558. Wet van den len November 1934 tot het aangaan van een of meer geldleenin- gen ten laste van Nederlandsch-Indië; No. 559. Wet van den len November 1934 tot wijziging van de Nederlandsch-Indische Conversie-Leeningwet 1934 (Staatsblad no. 425). (Staatsblad no. 425). In verband met de nog altijd heerschende ongerustheid omtrent het uitblijven van den stoomlogger „Vlaardingen 83" kunnen wij nog het volgende mededeelen: Zaterdagmiddag om half zes heeft de heer P. Brouwer Jr. van de visscherijmaatschappij „Piscator" te Vlaardingen te IJmuiden over den nieuwen zender aldaar een proefgesprek gevoerd met de „Katwijk 176", welks schipper P. v. d. Plas mededeelde, dat hij Zaterdagmid dag om 1 uur persoonlijk met den schipper van de „Vlaardingen 83", van Embden, heeft ge sproken. Alles is wel aan boord. De vangst was 30 last en men blijft visschen tot men vol- gevangen is. Het schip bevindt zich onder de Engelsche kust. Er is thans dus niet meer de geringste reden tot ongerustheid. De voorzitter van de Tweede Kamer heeft, naar „Het Handelsblad" verneemt, na overleg met de regeering besloten, voor te stellen a.s. Dinsdag onmiddellijk na de opening der vergade ring, het nieuwe wetsontwerp betreffende de clearing in de afdeelingen te doen behandelen. Met de schriftelijke voorbereiding van de open bare behandeling zal de grootst mogelijke spoed worden betracht. Zaterdagnacht, even na drie uur, is te Rot terdam storing ontstaan in het bedrijf van de electrische centrale. De geheele levering aan Rotterdam, aan de omliggende gemeenten en aan de andere gemeenten in de provincie, die stroom van Rotterdam betrekken, kwam stil te staan. De bedrijven, waar 's nachts gewerkt wordt, boesten worden stopgezet, overal was de straat verlichting gedoofd en ook de seinen op de spoorwegen gingen uit. Hierdoor ontstond voor al veel stagnatie op de rangeerterreinen, waar 's nachts gewerkt wordt. De storing duurde een half uur tot veertig minuten. HET HUWELIJK VAN DEN DAG tiiiiiiiiiiiiiiimiiiiim Donderdag werd te Hil versum het huwelijk vol trokken tusschen den bekenden hockeyspeler Tom van Lierop van Hilversumen mej. Jet Bollee. Het bruidspaar verlaat het stadhuis Zaterdag hielden in het Oranjehotel te 's Her togenbosch de gecombineerde hoofdbesturen van de R. K. Centrale van Burgerlijk Over heidspersoneel een openbare vergadering ter bespreking van het voorstel der regeering be treffende herclassificatie van gemeenten De vergadering stond onder leiding van den heer dr. J. Sweens, die een kort inleidend woord sprak, waarin hij de verhooging van den clas sificatie-aftrek in scherpe bewoordingen gispte. Ten opzichte van de herclassificatie zullen de katholieke ambtenaren het non possumus moeten laten hooren. Het woord was daarop aan dr. H. W. Moller, lid van de Tweede Kamer, die aanving zijn pijnlijke verbazing uit te spreken bij het ver nemen van plannen der regeering voor een nieuwe herclassificatie. Als een onafwijsbaar beginsel zette spr. voor op, dat, als het daardoor mogelijk wordt voor ambtenaren met dezelfde werkzaamheden het zelfde welvaartspeil te bereiken, er geen be zwaar is tegèn verschil in geldelijke belooning. De regeering heeft echter niet het recht, als het verschil in geldelijke belooning bij gelijke prestatie leidt tot verschil in welvaartspeil, dit verschil door te voeren. De overheid mag van den anderen kant niet meer van de gemeen schap vragen dan noodig is, om den ambtenaar een behoorlijk welvaartspeil te verzekeren, wat bij gelijke geldelijke belooning vaak het geval zou. zijn. Is men het dus theoretisch eens over de bil lijkheid van een klassestelsel, practisch is het onmogelijk. In bepaalde incidenteele gevallen zal een toeslag billijk kunnen werken, maar een geheel doorgevoerd klassestelsel is onmogelijk. Op dat standpunt stond ruim drie jaar geleden de Partijraad van de R. K. Staatspartij ook. Deze conclusie werd met algemeene stemmen genomen. Een ontstellend feit is het, dat men bij alle grondslagen, voor een klasse-indeeling, absoluut geen rekening heeft gehouden met den factor geestelijke welvaart. Men heeft een zuiver wiskundige berekening gemaakt alleen van het stoffelijke welvaartspeil. (En is daarbij op de meest slordige wijze te werk gegaan zonder schijn of schaduw van eenige wetenschappe lijkheid.) Het geestelijk welvaartspeil kost ook geld! Godsdienst, opvoeding, onderwijs zijn toch zeer belangrijke factoren in het gezin en wat kost bijvoorbeeld het onderwijs niet der kinderen uit ambtenaarsgezinnen in een kleine plaats? Evenmin is rekening gehouden met het cultu- reele peil. Van al die geestelijke factoren heeft de classificatie zich niets, totaal niets aange trokken. Het ergste van alles was, dat de conclusie al klaar was, voor het onderzoek begon. De groote gemeenten moesten duurder om in te wonen zijn, dan de kleine. Men heeft net zoolang de (onbetrouwbare en onjuiste!) cijfers gegroe peerd, tot men kwam aan dit resultaat. De commissie-De Korver noemde haar eigen cijfers onbetrouwbaar, maar niettemin nam zij op grond van die cijfers, plus een aantal ver onderstellingen, conclusies. De geestelijke welvaart telde maar heelemaal niet mee! De regeering, die dat doet, houdt in het geheel geen rekening met geestelijke din gen en plaatst zich dus op een materialistisch standpunt. De statistiek van de commissie-De Korver en de regeering deugde niet. Maar er is eenvoudig geen kans, een bruikbare statistiek ten dienste van een classificatie te maken. Toch is de classificatie ingevoerd, voortdurend zijn er wijzigingen aangebracht en den laatsten tijd was er vrijwel een toestand van rust. Daarom schrok spr., toen hij hoorde van plan nen voor een herclassificatie. En op welke grondslagen wil de regeering herclassificeeren? Op loonstandaarden in het particuliere bedrijf in bepaalde plaatsen. Een grondslag van wel zêer wisselvalligen aard. Hoe wil men daarop iets bouwen? Het zou betee- kenen, een ondeugdelijk systeem met een on deugdelijk middel willen verbeteren. Dr. Moller citeerde een brief d.d. 24 Sept. van minister De Wilde ten aanzien van een ge meente, die plaatsing in een hoogere klasse had gevraagd. Het verzoek werd afgewezen, mede op grond van het feit, dat herziening niet wel mo gelijk was met het oog ophet in deze on zeker tijden steeds wisselende loonpeil!! Tusschen dezen brief en de voorstellen tot herclassificatie liggen drie weken. Dezelfde om standigheid leidde tot twee diametraal tegen overgestelde conclusies binnen drie weken! Spr. gaf toe, dat we zeer zeker in een ont zettend moeilijken tijd leven. We moeten alle maal datgene doen, om onze gemeenschap zoo goed mogelijk door dien ellendigen tijd heen te brengen. Juist de ambtenaar, die onmiddellijk voor het algemeen belang werkt, móet alle krachten inspannen en zooveel geven als hij redelijkerwijze maar geven kan. Maar dan heeft hij ook het recht, onbillijkheden, die te zijnen aanzien begaan worden, met kracht van de hand te wijzen. De classificatie is zeker een on billijk stelsel en de ambtenaar berust daarin. Men make dit stelsel dan niet nog onrecht vaardiger, zooals de regeering van plan schijnt te zijn! De vergadering nam tenslotte de volgende motie met algemeene stemmen aan: De hoofdbesturen van de bij de R. K. Cen trale van Burgerlijk Overheidspersoneel aange sloten organisaties, zijnde Algemeene R.K. Amb- tenaarsvereeniging, Ned. R. K. Bond van Over heidspersoneel „St. Paulus", Ned. R. K. Politie bond „St. Michaël" en Ned. R. K. Bond van Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel „St. Pe trus", in vergadering bijeen te 's Hertogenbosch op Zaterdag 3 November 1934; gehoord de inleiding van Dr. H. W. E. Moller te Tilburg over het voorstel der Regeering, be treffende herclassificatie van gemeenten; spreken uit, dat zij bevestigd zien het reeds eerder door de R. K. Centrale uitgesproken oor deel, dat bij de regeling van de salarissen van rijksambtenaren voor een classificatie van de gemeenten geen redelijke grondslag aanwezig is; dat zij alreeds op deze overweging een zoo danige indeeling van gemeenten volkomen on juist achten; dat zij de bestaande classificatie alleen als feit kunnen aanvaarden; dat ook de practijk heeft doen blijken, dat Amsterdam, 2 Nov. 1934. De gunstige wending in het conjunctuurver loop, welke in het vierde kwartaal van 1933 algemeen merkbaar was, heeft in het le en 3e kwartaal van 1934 een ernstige stagnatie ondervonden. Deze stagnatie komt duidelijk in cijfers tot uiting, nu over het 3e kwartaal ver schillende statistische gegevens zijn verschenen en diverse maatschappijen en hun resultaten over deze periode hebben gepubliceerd. Deze cijfers vielen over het algemeen erg tegen en hebben het publiek, dat reeds met kasplante- rige zorg een vleugje vertrouwen had aange kweekt, danig teleurgesteld. Om dit idee van vertrouwen nog niet verder te ondermijnen, wij zen wij op een passage ln het Oude Testament, waar gewezen wordt op zeven magere jaren en ccnstateeren dan met eenig optimisme, dat wij er nog maar vijf achter den rug hebben en dus nog in een gunstiger positie verkeeren dan de tijdgenooten van Jozef. Een hart onder den riem van meer recentelijken datum zijn de eco nomische berichten over de maand October, welke gewag maken van een matige verbete ring. De weg, welken de maatschappij zal moe ten afleggen cm te komen tot een nieuw econo misch evenwichtspunt, loopt niet over rozen, heeft zijn ups en downs en brengt ons voor problemen, aan welker oplossingsmogelijkheid wij dikwijls zullen twijfelen. Temeer daar de samenwerking tusschen de constructieve krach ten in de maatschappij, van wie wij de leiding en de oplossing moeten verwachten, veel, zoo niet alles te wenschen overlaat. Steeds komen nationalistische-, groeps- of individueele belan gen met elkander in strijd en benadeelen hier door het algemeen belang. De gevolgen van gebrek aan samenwerking en onderlinge verdeeldheid hebben wij deze week op de rubbermarkt kunnen waarnemen Te Londen vergaderde het internationale Rub ber-comité, ter bepaling van het restrictieper centage voor het eerste halfjaar van 1935. De heeren konden het onderling niet eens worden, waardoor een groote onzekerheid de rubber- markt bedreigt. Omdat de vastgestelde stan daardproductie voor 1935 hooger is, de voorra den in den loop van 1934 nog zijn gestegen en de prijzen een onbevredigend verloop hebben, willen de Engelsche belangen de productie ver der beperken en het restrictiepercentage ver- hoogen tot 40 pet. De Nederl.-Indische regee- ring verwacht echter als gevolg van een ver dere restrictie een te snelle prijsstijging, waar door het haar onmogelijk zal worden de bevol- lungsrubber te controleeren. O.i. is het steeds toenemen der rubbervoorwaarden wel een be wijs, dat productie en verbruik zich nog niet voldoende hebben aangepast, en dat een ster kere restrictie noodzakelijk is, wil het beoogde doel, n.l. het verdwijnen der voorraden en een redelijke prijs voor het product, bereikt worden. Voor de Indische regeering blijft de controle en de beperking van bevolkingsrubber zoowel technisch als economisch een lastig probleem, hetwelk zij toch gedwongen zal zijn op te los sen, wil deze cultuur op een rendabele basis worden gebracht. Op het Damrak drukte deze onzekerheid de stemming voor rubberaandee- len, welke zich flinke verliezen moesten getroos ten. Te Londen zal men echter wel tot een com promis komen en op deze verwachting konden de koersen op het einde der week iets aantrek ken en steeg de rubberprjjs te New-York 51 punten. Op de Tabaksafdeeling was de stemming niet beter en Oude Delis zagen wij weer eens bene den de 120. Duitschland is hier de onzekere en onberekenbare factor en de mate waarin deze belangrijke afnemr in de komende maanden tabak zal koopen, is niet te schatten. De ta baksveiling, welke heden zou worden gehou den, is voorloopig maar tot 16 November a.s uitgesteld. De ongunstige kwartaalberichten uit de staal industrie en van de General Motors waren oor zaak van de uiterst lustelooze stemming in Wallstreet, terwijl de koersen regelmatig af brokkelden. Voor Amerikaansche shares be stond dan ook hier niet de minste belangstel ling. Binnenlandsche industrieelen blijven goed op peil. Uit het Philips-kamp vernamen wij, dat de resultaten van de Tsjechische dochter maatschappij in het vorige boekjaar teleurstel lend waren geweest en een verlies hadden op geleverd. Op het oogenblik bestaat er echter een levendige vraag voor radiotoestellen, zoodat de fabrieken zelfs moeten worden uitgebreid. Op merkelijk is het, hoe minder ruim verhandelde fondsen zooals Hollandsche Beton, Nederland sche Kabelfabrieken e.a. de laatste weken groo te koerswinsten konden boeken. Deze bedrijven profiteeren ontegenzeggelijk van de steeds scherper wordende contingenteeringsmaatrege- len, terwijl vele fondsenbezitters om de een of andere reden gaarne hun bezit met degelijke aanöeelen willen uitbreiden. Aandeelen Koninklijke Olie noteerden ook deze week weer eenige procenten lager. De oiiesituatie in Amerika is verbeterd, doordat de clandestiene productie van petroleum in Oost- Texas is stopgezet. Veertig raffinaderijen heb ben hun deuren moeten sluiten uit gebrek/ aan grondstoffen en wachten nu op aanvoer van door de regeering gesanctionneerde olie. De benzineprijzen werden op enkele plaatsen met eenige dollarcenten per barrel verhoogd. De „Boom" in goudmijnen is wel wat getem perd, maar er is nog steeds groote belangstel ling voor aandeelen Sarakreek en Redjang Le- bong. Temidden van de depressie- en malaise- stemming doet de opgewektheid in dezen hoek toch onwillekeurig goed aan, al twijfelt men ook aan de reëele basis, waar dit optimisme op berust. Toch valt het niet te ontkennen, dat de machines de Sarakreek-goudvelden steeds dichter benaderen. De beleggingsmakrt vertoont wel eenige ver schijnselen, die vermelding verdienen. Zoo lig gen Belgische waarden uiterst gedrukt in de markt, zoowel voor stukken, welke in Belgische francs als voor die, welke in een andere valuta luiden. De financieele toestand van dit land wordt algemeen zeer pessimistisch beoordeeld. Op het einde der week was er van bepaalde zijde vraag naar Young-leening met verklaring, zender dat hiervoor direct een verklaring is te geven. Voor hen die Duitschland in de toe komst niet geheel als betalend debiteur uit schakelen, is een koers van 24 pet. zeer zeker aanlokkelijk. Men verwacht dat de Nederl.-Indische re geering binnenkort opnieuw een beroep op de beleggingsmarkt zal doen. Dit is daarom van groot belang, omdat dit keer nieuw geld zal worden opgenomen ter consolidatie van de vlottende schulden. Hoe groot deze eerste tran che zal zfjn, en in hoeverre tevens de nog uit staande 4 pet. leeningen zullen worden ge converteerd. valt nog niet te zeggen. Men kan echter rustig aannemen, dat de regeering zich niet zal wagen aan een rentepercentage, dat onder de 4 pet. ligt, waarvoor de tijd ook nog niet rijp is. Slotkoersen 4% Nederland 1934 4% Ned. Indië 1934 A 3 V? pet Engeland 5 'A pet. Youngl. m. verklaring A K O Ned. Ford Philips Unilever Ned. Scheepv. Unie Koninkl Olie Redjang Lebong Amsterd. Rubber H V A Deli Mij Senembah Beth Steel U. S. Stee) Anaconda Intern. Nickel fc R.M Prolongatie 26 Oct. 2 Nov. 10i7/8 1017/s 100% 100% 65% 65% 22% 24% 34 33% 223 222 215% 214% 72% 72% 30 w 29»4 1«3% 1417/s 1<i7vs 174 -0% 89M 157 152 122 117% 130 124 Va 16% 15% 20% 19% 6% 6% 14% 14 v 7.32V; 7.367/a 1.47% o9 42 59.47.} l pCi. 1 pCt. (Ingezonden door de Spaarne-Bank N. V., Amsterdam) De heer A. G. BI., wonende Leidschevaart te Haarlem, was Zaterdagochtend met zijn auto voor een zakenreis op weg naar Duitschland, toen hem op de Merwedebrug een ongeval over kwam, waarbij hij, wonderlijk genoeg', slechts onbeduidende kwetsuren opliep, doch waardoor zijn auto totaal vernield werd. Volgens een der Diemer politiemannen, die van het gebeurde proces-verbaal opmaakte, had hij nog nimmer bij een verkeersongeval een auto zóó uit elkaar gerukt gezien. De talrijke automobilisten, die, onmiddellijk na het ongeval, zich rondom den vernielden wagen verdrongen, konden geen van allen begrijpen, dat de heer B„ die op de be stuurdersplaats zat, heelhuids uit den wagen was gekomen. Het ongeval geschiedde, doordat van de rich ting Muiden een auto naderde, bestuurd door den heer W. A. S„ terwijl mej. Sch. in den auto zat. Beiden zijn te Bussum woonachtig. Deze auto ging eensklaps links van den weg rijden, omdat naar de heer S. tegenover de politie verklaard heeft een daarvóór rijdende au.o, plotseling werd stopgezet, in verband met een zich op den weg bevindenden driewieler. Dooi de gladheid van den weg zegt de heer S. den wagen niet voldoende in bedwang te hebben gehad, zoodat deze met volle kracht opreed tegen den auto van den heer BI. uit Haarlem. Door den hevigen schok van de bo.sing werd de auto van den heer BI. op de bovenomschre ven wijze vernield; de bestuurder liep slechts een wonde aan kin en handen op. In den auto van den heer S. werd mej. Sch. aan de wang- gewond door glasscherven uit haar bril, welke bij de botsing brak. De heer S. bleef ongedeerd. Gok zijn wagen werd dermate beschadigd, dat deze voorloopig geen dienst kon doen. De auto van den heer B. werd naar het dichtstbijzijnde autokerkhof gesleept. Dr. Niekerk van Muiden kwam ter plaatse, om de eerste hulp te verlee- nen; ter verdere verbinding werden de heer BI. en mej. Sch. door passeerende automobilisten naar dr. Der Kinderen te Diemen gebracht. Zooals altijd met een verkeersongeval op de zen drukken autoweg het geval is, s. op ten ook ditmaal zeer veel auto's, waarvan de bestuurders zich naar de plek van het ongeval begaven. Tei- wijl de drukte op het grootst was, naderde van de richting Muiden een lijkauto, waarin zich een kist met het stoffelijk overschot van een inwo ner uit Amersfoort bevond, waarvan de teraar debestelling te Katwijk zou plaatsvinden. Het is de politie niet mogen gelukken, nauwkeurig vast te s,ellen, hoe deze lijkauto met een der talrijke auto's, welke zich op dat oogenblik op den weg bevonden, in botsing is gekomen, aan gezien de bestuurder van eerstbedoelden wagen niet geneigd bleek, er veel van te vertellen. Ver moed wordt, dat die bestuurder te veel aan dacht geschonken heeft aan den vernielden wagen van den heer BI., waardoor de lijkauto in botsing kwam met een anderen wagen en niet in staat bleek, de reis naar Katwijk voort te zetten. Zoo spoedig mogelijk werd naar Amersfoort getelefoneerd om een anderen lijkauto, waarin de kist met het stoffelijk overschot werd over geladen, waarna de laatste tocht kon worden voortgezet. in verband met de botsing tusschen de auto's van de heeren BI. en S. stelt de politie een uit gebreid onderzoek in, omdat er grond bestaat voor het vermoeden, dat laa.stgenoemde op on voorzichtige wijze links van den weg is gaan rijden. Wat betreft de gladheid van den weg, deelde de kantonnier te Muiden ons nog mede, dat kort tevoren, zoowel de Merwedebrug. als de opritten ter weerszijden van de brug in beide richtingen met zand waren bestrooid. aan de bestaande regeling veel fouten kleven; dat een herziening, gelijk de door de Regee ring aan de orde gestelde, die haar uitgangs punt vooral vindt in den plaatselijken loon- standaard, deze fouten nog belangrijk doet toe nemen; dat zij daarom volstrekt afwijzend staan te genover elk voorstel, dat bedoelt aan de reeds bestaande groepeering van 3 gemeentenklassen uitbreiding te geven, dan wel den standplaats aftrek te verhoogen; dat zij op grond hiervan aan de Regeering met klem verzoeken het aanhangige voorstel terug te nemen en besluiten deze motie te zen den aan de Regeering, aan de Eerste en Tweede Kamer van de Staten-Generaal, aan de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg in Amb tenarenzaken en aan de pers en gaan over tot de orde van den dag. In de afdeeling Bandjaran is voor de eer ste maal het pestvaccin, door dr. Otten samen gesteld, Op 1600 personen toegepast. Kinderen kregen een geringer hoeveelheid toegediend dan volwassenen. De bevolking liet zich gaarne vaccineeren, ofschoon uiteraard de menschen uit de verst gelegen dessa's tegenover dokter en assistenten een zekere schuchterheid toonden; godsdienstige en andere bezwaren werden echter niet ge hoord. Dit zijn zeer gunstige voorteekenen voor het welslagen van de aangekondigde massavaccinatie met Januari a.s. Volgens een bericht in de „Kölnische Volks- zeitung" heeft de „Rijksfilmkamer" de vertoo ning van de bekende Pausfilm verboden. Bij beschikking van den directeur-generaal der P.T.T. is met ingang van 16 November aan gewezen als directeur van het P.T.T.-kantoor te Rhenen de commies bij den P.T.T.-dienst G. Keijser, thans directeur van het P.T.T.-kantoor te Holwerd. Bij beschikking van den directeur-generaal der P.T.T. is met ingang van 16 December aan gewezen als directeur van het P.T.T.-kantoor te 's-Gravenzande de commies bij den P.T.T.- dienst H. A. G. Schippers, thans beheerder van het bijpost-, telegraaf- en telefoonkantoor te Hillegersberg. Bij beschikking van den directeur-generaal der P.T.T. is met ingang van 1 November aan gewezen als directeur van het P.T.T.-kantoor te Ede de referendaris 2e klasse van de P.T.T. D. H. J. Hendriks.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 6