Uiterst feile strijd op de Zesdaagsche LAATSTE NIEUWS KWIEK EN VIEF Opiumsmokke laars geknipt Radio-rede van Doumergue VAN HOUT EN MERSCH GEVEN OP TWEE JONGEMANNEN DOODGEREDEN CLEARING NEDERLAND- DUITSCHLAND ZONDAG 4 NOVEMBER 1934 Na felle jachten in den avond, nemen de renners des nachts hun rust Nieuw koppel Van Nek- Jazet Zaterdagavond Van Hout geeft op Jan van Hout en Mersch moesten den strijd staken Een nieuw koppel VOETBAL ROODE DUIVELS— ZWALUWEN Ons Zwaluwennest VOETBAL IN ENGELAND Stoke City verliest ANTI-LAWAAI CONGRES DER K. N. A. C. Groote belangstelling ïm w&r Klaas van Nek vormde met Jazet een nieuw koppel Door een auto gegrepen Onregelmatigheden te Dinteloord Kassier der Boerenleenbank ontslagen Hoe de recherche den langgezoch- ten Griek in handen kreeg Gevaarlijke boodschap Party opium in beslag genomen Op herstel van een vrij betalings verkeer mag niet worden gerekend Stand der rekening „Flandria" op thuisreis Een aardige „ontmoeting" Postvluchten Na de saneering der financiën de economische saneering Grondwetsherziening noodzakelijk Keert Duitschland naar Genève terug Het zou eerst het Verdrag van Versailles opzeggen Onveiligheid op het platteland Inbrekers aan het werk te Made en te Geertruidenberg Onmiddellijk nadat Zaterdagmiddag de eerste sprint van half drie is verreden, neemt Visser het initiatief tot een uitloop poging. En voordat wij het weten is de „hek senketel" een voldongen feit. Het wordt een gejaag, nog feller, nog harder dan in het eerste uur van deze zesdaagsche. En toen ging het hard. Gewoonlijk zijn de jachten des middags van korten duur en vrijwel zonder emotie. Deze jacht echter is een tweede veldslag tus- schen de jongeren en de ouderen. Een nieu we wanhoopspoging van de jonge koppels om hun achterstand in te loopen, een nieu we maar hevige aanval van de „keien" om zich van de debutanten te ontdoen. En met welk een felheid beide partijen zich verdedigen, zien wij in deze jacht, waar iedere demarrage van een renner gevolgd wordt door een uitlooppoging van een an der, waar iedere aanval beantwoord wordt door een serie tegenaanvallen, zoodat in een zeer kort tijdsbestek het geheele veld uit el kaar ligt en de enkele duizenden toeschou wers op middenterrein en tribunes op hun teenen gaan staan om maar niets van den emotievollen strijd te missen. De Wolff jakkert langs den onderkant van de baan, Jantje van Kempen laat zich kennen als een volleerd acrobaat, terwijl „den Pijn" er zoo'n zin in heeft, dat de vonken eraf spatten. Drie kwartier duurt de veldslag. Dan keert de rust weer. Maar die rust duurt geen vijftien mi nuten.- Wederom wordt de jacht ingezet en wel door Pellenaers. Wederom trachten de jongeren de ouderen te „lappen" en natuurlijk verzetten de ..keien" zich hier hardnekkig tegen. Eerst tegen half vijf, wanneer het iweede mid dagklassement een aanvang neemt, keert de rust weer. Puffend trappen de renners voort. De strijd van vanmiddag is gestreden. Thans dienen de heeren zich voor te bereiden voor den avond. Het klassement bij het ingaan van de neu tralisatie luidt dan: Aan den kop: 1. PijnenburgWals 40 pnt.; 2. BuysseDeneef 34 pnt. Op 1 ronde: 3. de Wolffv. d. Heyden 45 Pnt.; 4. J. v. Kempen—Slaats 29 pnt.; 5. Bres- cianiPrieto 28 pnt.; 6. BraspenningHill 22 Pnt-.; 7. Schön—Hiirtgen 20 pnt.; 8. Broccardo— Guimbretière 6 pnt. Op 3 ronden: 9. Gebr. Vroomen 12 pnt. Op 5 ronden: 10. BogaertPellenaers 13 pnt. Op 8 ronden: 11. v. Hout—v. Nek 35 pnt. Op 9 ronden: 12. Ma'ena—Heslinga 17 pnt.; 13. v. d. WulpVisser 12 pnt. Op 10 ronden: 14. MerschJazet 25 pnt. Zaterdagavond om 8 uur was afgelegd 515,380 K.M. Het is half negen wanneer wij het RAI-gebouw binnentreden. Langzaam vullen zich de tribunes. Een dikke rook hangt boven de baan en het mid denveld. Rustig cirkelen de renners rond. De toeschouwers zijn hiermee niet tevreden en vragen „den Pijn" om een jacht. „Vooruit Pijn" klinkt het, „laat eens zien of je wat kunt". Maar Pijn gelooft het wel. Voorloopig houdt hij zich nog kalm, denkende aan het te verwachten of fensief later op den avond en 's nachts. Hij heeft immers toch zijn leidende plaats te verde digen Het publiek blijft dit echter niet rustig toezien. „Rijden", wordt er geroepen. „Laat wat zien voor me sente...." schreeuwt een onvervalschte Am sterdammer. Er komt echter geen leven in. Dan probeert men het op een andere wijze. Een pre mie van 25 gulden wordt verreden over 10 ron den. „Daar rijd ik een heele zesdaagsche voor" zegt iemand in de loge. De 25 gulden worden danig bestreden. Pijnen burg zorgt, dat de gave Hollandsche guldentjes in zijn portemonnaie terechtkomen. Een nieuwe premie, namelijk twintig gulden voor den eerst- aankomenden en tien gulden voor den tweeden Wordt uitgeloofd en Jan van Kempen en Schön sleepen deze in de wacht. Van Hout, die zich reeds vanmiddag niet wel gevoelde, besluit dan op te geven. Van Nek rijdt alleen verder. Om kwart over negen precies wordt dan de jacht, waarop zoo lang is gewacht, ontketend. MerschJazet en Van der WulpVisser geven het sein. BrescianiPrieto volgen direct. De hei is losgebroken. Alles schreeuwt, hoewel feitelijk niemand weet of zyn favorieten zijn ontsnapt of wel worden irgehaald. Maar dat doet er ook niet toe. Op de baan schreeuwen de renners el kaar geheime woorden toe, die meestal een uit looppoging voorafgaan. De Wolff loopt uit. Hop, roepen honderden Amsterdammers. „Vooruit Joop" en als Van der Heyden hem aflost, klinkt het „hop Witte" tegen den kopoelgenoot van Wolff, die dezen bijnaam te danken heeft aan zijn witte haren. Maar ook Brabanders zijn in grooten getale aanwezig. Dat blijkt wel uit de aanmoedigingen van den Pijn, Braspenning en Pellenaars Bras is wel bijzonder populair, want steeds weerklinkt het van de tribunes „hop Bras, vooruit jö." En de jacht duurt voort. BuysseDeneef pak ken diverse ronden. PijnWals blijven natuurlijk niet achter, de Wolffvan der Heyden. Jan van KempenSlaats, kortom allen die in lei tiende positie zijn, bombardeeren nu nog eens zoo hard in de allereerste plaats om die lei dende positie te handhaven en in de tweede plaats om de koppels met 5, 8 en 10 ronden achterstand nog eens een laatsten slag te geven Niet zoozeer een slag doordat deze koppels een nog grooteren achterstand te boeken krij gen, maar vooral een moreele slag, het wegne men van het laatste restje zelfvertrouwen en het doen vervallen van het laatste restje hoop. Steeds duurt het jagen voort. Steeds sneller gaat het en heviger worden de demarrages, de Uitlooppogingen. En het publiek leeft mee met het wel en wee van de Hollanders in de baan. Op de meest uit- eenloopende wijzen worden de renners aange moedigd. Op z'n Brabantsch, op z'n sappig Zeeuwsch, op z'n Groningsch en natuurlijk op z'n Amsterdamsch. Wanneer de jacht drie kwartier oud is, zien we welke werkelijke strijd zich feitelijk afspeelt. Het zijn PijnenburgWals, die maar niet kun nen wegkomen. Ongetwijfeld worden zij be schouwd als de gevaarlijksten uit het geheele veld en wanneer Wals naar voren sprint, zitten zoowel Broccardo als de Wolff hem op de hie len. Wanneer den Pijn een poging waagt, dan zijn Guimbretière, Jan van Kempen en van der Heyden van de partij. Wel een kwartier lang probeeren zoowel Pij nenburg en Wals er tusschenuit te trekken. Het geeft echter alles niets. Maar dan, in een onbe waakt oogenblik, gaat Wals er vandoor. De an deren zijn één seconde verrast, maar die ééne seconde is voor Wals juist genoeg om een goede tien meters voorsprong te nemen. En tien me ters zijn voldoende voor den Pijn om den voor sprong te vergrooten tot een kwart baan. Duch tig en energiek samenwerkend is binnen vijf minuten de ronde genomen. Het heeft moeite gekost, maar Pijn en Wals hebben getoond, dat ze nog de „kanonnen" zijn. Daverende toejui chingen vallen hun ten deel. Een bijzonder woord van hulde dient nog te worden gegeven aan het koppel Vroomen. Deze sympathieke rijders hebben zich tot nu toe. ook in deze jacht, uitstekend geweerd. Soepel flitsen zij door de bochten, ongemerkt nemen zij diver se ronden. De gebroeders Vroomen zullen zeker hun weggetje wel vinden. Na de klassementen van elf uur was de stand als volgt: 1. BraspenningHill 22 punten. 2. SchönHürtgen 21 punten. Op 1 ronde: 3. Pijnenburg—Wals 54 punten. 4. v. KempenSlaats 45 punten. 5. BuysseDeneef 42 punten. Op 3 ronden: 6. BrescianiPrieto 33 punten. 7. BogaertPellenaers 18 punten. 8. BroccardoGuimbretière 11 punten. Op 4 ronden: 9. De Wolffv. d. Heijden 50 punten. 10. Gebr. Vroomen 19 punten. Op 15 ronden: MatenaHeslinga 17 punten. Op 18 ronden: v. d. Wulp—Visser 12 punten. Op 20 ronden: MerschJazet 25 punten. Van Nek rijdt alleen verder. Om elf uur waren afgelegd 629,040 K.M. Na twaalf uur treedt een kalmte in, welke aanvankelijk weldadig aandoet, maar die snel begint te vervelen. Zelfs premies van groote firma's kunnen de snelheid van de renners slechts gedurende de eindspurten verhoogen. Het publiek verlaat dan ook de tribunes en geeft zich over aan pleiziertjes bij de diverse stands in de hall. De restaurants zitten vol, om de vermakelijkheidstentjes verdringt zich een menigte, die zich om het geringste vroolijk maakt. De inwendige mensch kan op behoor lijke wijze worden verzorgd aan de diverse con sumptietentjes, die heerlijke appelbollen, cro quettes, broodjes met pekelvleesch, worst en ham verkoopen. Maar ook hiervan krijgt het publiek genoeg. De mededeeling, dat Mersch op medisch advies den strijd moet staken en van Nek gekoppeld wordt aan Jazet, die beiden met 9 ronden ach terstand op de leiders en 30 punten den stryd zullen voortzetten, wordt uitbundig toegejuicht. Waarom men juicht, weet men eigenlijk zelf niet. Maar men moet toch wat te doen hebben. De renners draaien hun rondjes kalm en be hoorlijk, alsof niets hun deren kan. zy hebben weinig meeiy met de toeschouwers, die behoor- lyke pryzen betaald hebben om stryd te zien. Wanneer om kwart voor twee, als de renners dus gedurende zeven kwartier, nog niets hebben laten zien, nog steeds niets te vermelden valt, wordt het publiek ongeduldig. De renners wor den op alle mogeiyke wijzen uitgefloten. Een hevig tumult is het resultaat van deze kalmte van het peleton, een hevig tumult tenminste by het publiek. Op diverse niet bepaald kiesche wyze wordt den heeren renners verzocht zich ietwat in te spannen, maar voorloopig storen zy zich er niet aan. Het tempo wordt niet sneller, het is, wat men noemt, een ware „dooie boel". Het Zwaluwen-elftal, dat op 21 November op het Heyssel-stadion te Brussel tegen de Roode Duivels speelt, is als volgt samengesteld: Dommers (VUC); Caldenhoven (DWS) en Van Stokken (DWS); Punt (DFC); B. Paauwe (Feyenoord) en Graafland (HBS)Vrauwdeunt (Peyenoord), Drok (RFC), Bakhuys (ex-ZAC), v. d. Broek (PSV) en Kammeyer (Haarlem). Reserves: Mul (HBS). W. Mol (KFC), De Kok (NOAD) en Van Gelder (VUC). De uitslagen van de Zaterdag gespeelde wed strijden voor de Engelsche Leaugue luiden: Arsenal—Everton BirminghamLeicester City Blackburn Rovers—Grimsby Town Leeds UnitedChelsea LiverpoolWolverhampton Wanderers Manchester City—Tottenham Hotspurs Middlesbrough—Preston Northend PortsmouthHuddersfield Town Sheffield Wednesday—Derby County Stoke CitySunderland Westbromwich AlbionAston Villa De uitslagen van de tweede League BlackpoolManchester United Bradford—Notts County Brentford—Bolton Wanderers Bury—Swansea Town Fulham—Southampton Hull City—Burnley Newcastle UnitedBarnsley Norwich City—Sheffield United Nottingham Forest—Oldham Athletic Plymouth ArgyleBradford City Westham United—Port Vale 2—0 2—3 2—2 6—2 2—1 3—1 3—3 5—0 1—0 0—3 2—2 waren 1—2 0—0 1—0 2—1 3—3 1—3 4—1 3—1 4—0 3—1 3—1 De belangstelling voor toet Anti-Lawaai Con gres, dat de Kon. Ned. Automobiel Club met medewerking van de Geluidsstichting op 8 No vember e.k. te Delft organiseert, blykt buiten gewoon groot te zyn. De K.N.A.C. deelt mede, dat nog een beperkt aantal toegangsbewyzen kosteloos verkrygbaar is voor zoover de plaatsruimte toelaat ook voor niet-leden der Club waarvoor aanvra gen vóór Woensdag 7 November moeten worden gericht tot het Secretariaat van de K. N. A. C„ Lange Vyverberg 10, te 's-Gravenhage. Bovenstaande Dieseltrein heeft den afstand Los AngelesNew York, welke 5400 K.M. bedraagt, in den recordtijd van 56 uur afgelegd Zaterdagavond omstreeks negen uur is een droevig auto-ongeluk gebeurd op den St. Anna- weg, de z.g. Mooksche Baan, nabij den schei- dingsweg te Nymegen. De familie N. uit Arcen (Limburg) reed met tamelyke snelheid in haar auto naar huis. Blijkbaar heeft de bestuurder, de heer N„ drie mannen, die in de schaduw aan den kant van den weg stonden te praten, te laat opgemerkt. Hij reed hen in de flank aan. Twee der drie aangeredenen, de 21-jarige P. Finjé uit Rotterdam en zijn broer, de 25-jarige A. Finjé, wonende op de Molen wei te Rotterdam, werden oogenblikkeiyk gedood. De beide broeders vertoefden tijdelyk in Nymegen. Het derde slachtoffer, de 27-jarige C. Link uit Amsterdam, kreeg by de aanryding een hevigen schok en bleef met een beenbreuk langs den weg liggen. Hy is naar het Canisius- Ziekenhuis te Nymegen overgebracht. De Nymeegsche politie stelde onmiddellyk een ernstig onderzoek in. De auto, welke slechts licht beschadigd was, werd inbeslag genomen. De inzittenden van den auto werden op het politiebureau ondervraagd. Naar ons Zaterdagavond van politiezyde werd medegedeeld, zullen zy wel weer op vrye voeten worden gesteld. Het ongeluk moet te wyten zyn aan een nood- lottigen samenloop van omstandigheden en de onvoldoende weg-verlichting. Heden wordt de justitie uit Arnhem te Nymegen verwacht. Het onderzoek wordt voortgezet. Sinds eenige dagen doen er in Dinteloord geruchten de ronde, als zeilden er tekorten in kas zyn bij den kassier van de Boerenleen bank C. v. B. aldaar. By informatie vernam „De Grondwet", dat sinds een tweetal weken twee accountants van het hoofdkantoor van Eindhoven bezig zijn met het controleeren der boeken. Om deze controle zoo volledig mogelijk te verrichten, zyn alle spaar- en rekening-cou rantboekjes opgehaald. Het gevolg daarvan is geweest, dat de kassier is ontslagen. Het tekort moet eenige duizenden bedragen. Het onderzoek is nog steeds loopende en strekt zich uit over eenige jaren, wat uiteraard veel tyd vergt. De administratie schynt door overtolligheid Zooals reeds gemeld, heeft de Rotterdamsche Centrale recherche eenige leden van een inter nationale bende opiumsmokkelaars aangehou den, van wie een Griek de hoofdpersoon is. Over hetgeen bij het uitgebreid onderzoek aan den dag is getreden, kunnen we nog het vol gende mededeelen: Uit een van de in het Grieksch geschreven brieven, die men ten huize van een Chinees te Rotterdam heeft gevonden, kon men opmaken, dat in Nederland nog groote par.yen opium in omloop waren, en dat een groote party uit de Levant naar een onbekend adres in Nederland onderweg moest zyn. Hiernaar werd gespeurd, en tevens naar den Griek Peroulis, die maar steeds onvindbaar bleef. Op zekeren dag kwam er echter een Griek. H. S„ opdagen, die in Amsterdam woonde en die door bemiddeling van een advocaat probeerde het geld, dat by den Chinees in beslag was ge nomen, van de Justitie terug te krygen. Deze S. werd aangehouden en opnieuw kreeg men belangrijk materiaal in handen. Verder vond men in het huis van den Chi nees een visitekaartje met den naam van een Griek, die in Den Haag woonde. By dezen werd een huiszoeking gedaan. Er- werd echter niets gevonden. De Grieksche meneer kwam zich by de Rotterdamsche recherche beklagen, dat hij ervan verdacht werd bij het smokkelen van opium betrokken te zyn, daar hem dit in zyn positie bij een vooraanstaande kleedinsmaat- schappy te Rotterdam schade berokkende. Inderdaad bleek deze Haagsche meneer niets met de bende uitstaande te hebben. Maar al pratende met de recherche werd de naam Peroulis genoemd en toen kon de Griek uit Den Haag mededeelen, dat in het kleedingmagaziin te Rotterdam de heer P. eenigen tyd geleden een pak had gekocht. Het adres, waar het pak werd bezorgd, werd opgespoord en zoo kwam men by een Chinees te Rotterdam, waar P. wel eens vertoefde. Maai er was nog een ander adres in Rotterdam, waar hy meer woonde en dat was in de Van Brakel- straat by een vrouw, die by de politie bekend stond als „Blonde Miep". Deze vrouw werd nu voortdurend geschaduwd en men ontdekte, dat zy veel naar Antwerpen ging en dat zy daar P. ontmoette. By een poging van de vrouw en den Griek om bij Reusel (N.-B.) over de grens te komen, werd de vrouw op verzoek van de politie aangehou den. zy had echter geen smokkelwaar by zich. De Griek was, aan de grens komende, daar teruggestuurd, omdat hy geen voldoende papie ren bij zich had. Zoo was dus weer een kans om den langgezochte in handen te krijgen, voorbij gegaan. Uit de verschillende gegevens, die de politie had verzameld, kon zy opmaken, dat P. nog werkte met 24 K.G. opium, behalve dan de groote partij, die uit de Levant naar Kier on derweg moest zyn. De vorige week werd ontdekt, dat P. in een oension te Amsterdam was. De politie deed een inval, waarby de Amsterdamsche politie en de Rotterdamsche recherche samenwerkten en men vond P. bezig een brief te schrijven aan den Griek Nicola in Marseille, een Griek, die reeds geruimen tyd internationaal door de politie be schouwd wordt als de hoofdman van de geheele bende. In de kamer van P. vond men verder de nog steeds gezochte 24 K.G. opium. Toen men deze party gevonden had, werd er aan het pension gebeld en beneden stond een Amsterdamsche werklooze, die naar boven riep, dat hy de 2400 gulden kwam brengen. Men noodigde hem uit boven te komen, nam het geld in beslag en arresteerde tegelijkertyd dezen werklooze. De Amsterdammer verklaarde, dat hij na mens een Chinees in Amsterdam aan dit adres een koffer moest halen en daarvoor 2400 gulden moest betalen. De Griek en de Amsterdammer werden naai Rotterdam gebracht en tenslotte bleek, dat de Amsterdammer slechts door de bendeleden was gebruikt om een gevaariyke boodschap te doen maar dat hy van een en ander niets afwist. Daarom werd hij dan ook vrygelaten. Het onderzoek had dus tot nu loe zeer goede resultaten opgeleverd. Een der voormannen van de groote bende, die voornamelyk het werk m Nederland leidde, had men in arrest. Het speuren was nu nog naar de groote party opium, die uit de Levant onderweg was. Donderdag arriveerde te Rotterdam het s.s. „Friesland", dat Stamboul had aangedaan er, dat daar twee koffers aan boord had gekregen, afgezonden door een Duitscher, geadresseerd aan order. Er werd gewacht of er iemand kwam opdagen voor deze koffers, maar daar er nie mand kwam en tenslotte de ontvanger ongetwij feld had moeten zyn de gearresteerde Peroulis werden de koffers opengemaakt en men vond er tusschen dubbele wanden 58 K.G. opium. Dank zy dit onderzoek heeft men ook aan de recherche van Frankryk belangryk materiaal over de bende kunnen verstrekken, daar men er in geslaagd is de wegen, die de smokkelwaai aflegde, na te speuren. In Antwerpen is ook een centrum van deze smokkelary opgespoord en zooals reeds eerder gemeld, is de stad Lille in Frankryk een zeer belangryk centrum geweest. Een der hoofd leden van de bende was de beruchte politie- inspecteur te Lille, de heer Marianl, de man, wiens ontmaskering een paar maanden geleden in Frankryk zooveel stof heeft doen opwaaien Deze Mariani werkte samen met de smokkelaars in Marseille en ook met den Griek Peroulis. van baantjes in de war te zijn geloopen. Buiten de genoemde betrekking was de heer v. B. nog secretaris-penningmeester van den Boerenbond, secretaris-penningmeester van de Bouwvereeni- ging, secretaris-penningmeester van den Din- telpolder, secretaris van de Landarbeidersstich ting, agent der Varkenscentrale, agent van een Eierveiling en secretaris-penningmeester van de Waegbrug. We vernemen nog, dit ter geniststelling van de inleggers, dat deze geen financieele nadeelen zullen ondervinden. De kassier stond als be trouwbaar bekend, alleen werd den laatsten tijd wel laksheid geconstateerd in het afwerl.f.n van zijn zaken. Het Nederlandsche Clearing-Instituut deelt het volgende mede: 31-10-34 15-10-34 1. Stortingen op reke ning „Duitschland" van het Ned. Clea- ring-instltuut bij De Ned. Bank f 18.905.134.18 f 10.905.645.25 a. achterstallige vor- deringen f 1.890.513.42 f 1.090.564.52 b. rentedienst Dawes- leening f 250.000 o. nieuwe onder de clearing vallende vor deringen f 15.441.261,37 f 9.051.686.57 2. Stortingen op elea- ring-rekeningen bij de Deutsche Reichsbank f 9.674.168.95 f 1.473.395.35 3. Uitbetalingen door het Ned. Clearing- Instituut, in minde ring komend van het bedrag onder 1 c f 2.915.003.54 f De overboeking op de Duitsche Clearing- rekening van de ten onrechte op Zwischen- konto's gestorte bedragen heeft, voor zoo ver bekend, nog niet plaats gehad. Het bedrag der stortingen by de Reichsbank is dus nog steeds belangrijk lager, dan het in werkelijkheid behoorde te zijn. Het bedrag der posten, waarvan de ad viseering aan de Reichsbank is vertraagd, bedraagt ook thans nog f 1.900.000. Met nadruk wordt er nogmaals aan herin nerd, dat van iedere storting op de rekening van het Clearing-Instituut bij De Ned. Bank bij stortingsformulier (formulier A) aan het Clearing-Instituut mededeeling moet worden gedaan. Uitbetaling hier te lande geschiedt niet dan nadat de vordering nauwkeurig is onderzocht. Belanghebbenden wordt er aan herinnerd, dat by de indiening der vordering een ondertee- kende copie vande factuur op rekening moet worden overgelegd, alsmede zoodanige andere bescheiden als dienstig kunnen zijn ter beoor deeling of de vordering valt onder de clearing. Ten overvloede en om elk misverstand te voorkomen, vestigt het Clearing-Instituut, na overleg met de regeering de aandacht van belanghebbenden erop: le. dat de opzegging van het Clearing- verdrag geenerlei invloed zal hebben op de afwikkeling van vorderingen, waarop tot en met 16 November a.s. hier te lande of in Duitschland stortingen plaats vinden; 2e. dat, hoe ook de regeling na 16 dezer moge zyn, op een herstel van een vry be talingsverkeer niet mag worden gerekend. Onze redacteur aan boord van het s.s. „Flan dria" seint per Scheveningen-Radio: De hoogeerw. Provinciaal der Redemptoris ten, pater Saut, die zich aan boord van het s.s. „Orania" bevindt, heeft by het passeeren van de „Flandria" begroetingstelegrammen ge wisseld met Z. H. Exc. den Aartsbisschop. Zondagavond biedt de kapitein den congres sisten een afscheidsdiner aan. Mgr. Jansen voelt zich sterk genoeg om Dins dagmorgen voor de radio te spreken. De „Pelikaan" (thuisreis) vloog Zaterdag van Calcutta naar Karachi en de „Havik" (uitreis) van Athene naar Caïro. PARIJS, 3 November. Doumergue heeft heden een radioredtevoering uitgesproken onder het motto: ,-Na de saneering der financiën de eco nomische saneering". Hy zette o.m. uiteen: Het bereiken van een duurzaam gezonden economische toestand is een der essentieele voorwaarden voor het weer op gang brengen van het bedrijfsleven. Nu is het herstellen van de Tegeeringsautoriteit het eenige werkzame middel om alle voor de economische saneering geschikte zaken werkzaam te doen worden. Deze regeeringsautoriteit is echter zoo goed als niet voorhanden. Wanneer de huidige toe stand voortduurt, zal spoedig overal de anarchie om zich heen grijpen, waarvan de eerste slacht offers de beste burgers des land zouden zijn. Daarom is niet noodzakelijker dan een staatshervorming door een weloverwogen her ziening van den grondwet. Vervolgens behandelde Doumergue uitvoerig zijn plannen. Xoo noodig zal hij het land vragen zijn mee ning uit te spreken. Dit is echter niet mogelijk in den vorm van een volksstemming, die in den grondwet niet voorkomt, maar alleen in den vorm van nieuwe verkiezingen. Spr. wenscht niet over te gaan tot ontbinding van de kamer, maar hij zou niet aarzelen dit te doen, wanneer hij daartoe gedwongen zou worden Er moet thans snel gehandeld worden. Daar om is hp voornemens van de kamers het besluit te eischten dat eenige grondwetsartikelen ge- wyzigd moeten worden. Dit kan snel gebeuren wanneer geen obstructie gepleegd wordt. Wan neer men de regeering de credieten weigerd die zy noodig heeft voor de begrooting van 1935, moet hy zeggen dat zonder deze credie ten de regeering onmogelijk een beroep op het land kan doen. Zij zou dan noch slechts de mogelykheid hebben af te treden. Daarom zal zy onmiddellijk na het weer bijeen komen van de kamer goedkeuring van het begrootings twaalfde vragen. Wanneer tijdige goedkeuring geweigerd wordt zou dit beteekenen dat het par lement niet alleen tegen herziening is, maar ook dat het den minister-president niet de mo gelykheid wil geven het land hierin zelf te la ten beslissen. By uitzondering uitgeschreven verkiezingen zou het den kiezers mogelijk ma ken hun stemmen slechts aan die candidaten te geven die bereid zyn zonder verwijl de bepa lingen, die volgens hun opvatting onvermijde- ïyk zyn ter verbetering en verstrekking van het democratische karakter van den grondwet door te voeren. PARIJS. 3 Nov. (Reuter). De bijzondere cor respondent van de Temps te Genève meldt onder alle voorbehoud, dat de Duitsche regee ring voornemens zou zyn na 't Saar-plebisciet de militaire clausules van het verdrag van Ver sailles op te zeggen. Duitschland zou dan weer naar den Vol kenbond en de ontwapeningsconferentie terug- keeren om de eerste conventie tot stand te brengen tot beperking der bewapening te land, ter zee en in de lucht. Byna een jaar geleden werd ingebroken in het station der Staatsspoorwegen Made en Drimmelen (N.B.), een station, dat zich tegen over de woning van den aldaar dienstdoenaen chef bevindt. Opnieuw hebben inbrekers een bezoek ge bracht aan dit gebouw in den nacht van Vry- dag op Zaterdag ên zy hebben er danig huis gehouden. Een ruit werd geforceerd, waarna zy het ge bouw zyn binnengedrongen. Hier is alles over hoop gehaald. Laden zijn leeggeschud, kasten leeggehaald, een verbandkist, staande op een hooge kast, werd naar beneden gehaald, wat niet gemakkelyk moet zyn geweest, daar deze ruim 35 K.G. woog en geen ladder aanwezig was. Hoewel een „grondig" onderzoek werd inge steld, hebben de ongenoode gasten niet veel van hun gading kunnen vinden. Slechts een yzere geldkistje waarin zich ongeveer 20 be vond, kon worden meegenomen. Het oogenblik is dus niet al te gunstig geweest. In denzelfden nacht is ook te Geertruiden berg een defstal gepleegd. Aldaar is gevestigd een filiaal van de Coöp. Hanelsvereeniging van den N.C.B. In dit filiaal heeft de kantoorhou der zyn eenvoudig kantoortje, om het terrein is een prikkeldraadversperring gespannen. Hier hebben de bezoekers op enkele plaatsen de draad doorgeknipt, vervolgens is een deur ge forceerd, waarlangs de dieven het gebouw zyn binnengekomen. Op het kantoortje is evenals te Made een grondig onderzoek ingesteld, maar met niet veel beter resultaat. Hier was ze.fs geen cent te vinden en kon slechts voor onge veer 10 aan zegels worden buit gemaakt. Ztoowel te Made als te Geertruidenberg zlin vingerafdrukken gevonden, die veel overeen komst met elkaar vertoonen, zoodat aan de mogel kheid wordt gedacht, dat dezelfde per sonen aan het werk zyn geweest. Onmogeiyk is dit niet, omdat men gemakkelyk langs den spoorbaan van Made naar Geertruidenberg kan komen, of omgekeerd. Door de ryksveldwacht te Geertruidenberg en te Made wordt een uitgebreid onderzoek ingesteld. is onze „Omroeper". Eiken avond weer opnieuw spreekt hy in 75.000 gezinnen, waar hy steeds een trouw gehoor vindt Zaken-Omroepers 50 ct. per regel. Particuliere Omroepers 20 ct oer regel. Betrekkingen (gevraagd en aangeboden) UI ct. per regel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 7