Op het scherp van het mes Uiver" heeft handicap-race gewonnen NA DEN OPSTAND IN ASTURIE Zal Doumergue overwinnen een bloedige oogst Goemboes bezoekt Schuschnigg HET OFFICIEELE SLOT Het nieuws van heden DE BAROMETER VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling MAANDAG 5 NOVEMBER 1934 Avondblad ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARCANC No. 19029 VOLK EN POLITIEK Eenproefstemmingvoor grondwetsherziening Na uitvoerige besprekingen reisde hij Zondagavond door naar Rome Noodweer op Formosa Honderd-twintig menschen om het leven gekomen Het Weer Nit Petersen, de Deensche schrijver, op de lunch in Kasteel Oud-Wassenaar, te zijner eere op Zaterdag aangericht Reeds Woensdag zouden de groote debatten in de Kamer een aanvang nemen Een oorlogsverklaring van Blum „Er zal bloed vloeien" 99 Van de twintig deelnemers hebben binnen den gestelden termijn er negen Melbourne bereikt Parmentier en Moll op den terugweg Nieuwe bijzonderheden omtrent de moordpartijen op priesters en burgers Een ontroerend verhaal Kangoeroe als souvenir DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN Latere aankomst te Amsterdam Chineezen vervoerd in aardappelzakken Half verhongerd in een kelder aangetroffen. Twaalf hun ner over boord gezet HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 cf.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. eén 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Het vernieuwde kabinet-Doumergue staat op het scherp van het mes en met angst en vreeze vragen velen in Frankrijk zich af, of het in twee stukken zal uiteenvallen of hiet. Een begin van splitsing is reeds voor ie dereen zichtbaar, want in den kabinetsraad zijn slechts drie van de vier punten van het wets ontwerp inzake de door Doumergue onontbeerlijk geachte staatshervorming met algemeene stem men aangenomen. Het punt. waarover meenings- Verschil bleef bestaan, is dat, waardoor de pre sident van de republiek gemachtigd zou worden de Kamer vóór afloop van den wettelijken ter mijn te ontbinden, met dien verstande, dat die ontbinding gedurende het eerste zittingsjaar slechts mag plaats hebben op advies van den senaat. Gedurende het eerste zittingsjaar van de Kamer zou dus de senaat zijn rechten on verkort behouden, daarna echter zou hij zich biet meer kunnen verzetten tegen een ontbin- dingsbesluit, genomen door den president der republiek op voordracht van den minister-pre sident. Het is duidelijk, dat Doumergue door de bepaling, dat een nieuw gekozen parlement althans één jaar rustig kan blijven zitten, in dien tenminste de senaat dit noodig acht, tege moet is willen komen aan de parlementariërs, die vreesden of zeiden te vreezen, dat het uit schakelen van den senaat bij kamerontbinding practisch zou kunnen leiden tot naar dictatuur zweemende persoonlij kheidspolitiek. Zoo lang Doumergue, de onkreukbare en onbaatzuchtige, aan het bewind is, mag die vrees ongegrond worden geacht, maar Doumergue is oud en al lerminst onsterfelijk en zijn opvolger zou wel eens minder hoog kunnen staan dan hij. Daar om beweren de tegenstanders van Doumergue's hervormingsplan, dat zij, ofschoon volkomen ver trouwen hebbend in de superioriteit van den rentenier van Toumefeuille, die in de ure des gevaars aan de roepstem der natie gehoor gaf en den regeeringslast weer op zijn rust verdie nende schouders nam, uit bezorgdheid voor de democratische vrijheden der republiek niet met diens voorstel mee kunnen gaan. Dit klinkt be ter, dan dat zij zouden verklaren het heerschen- de systeem, waarbij de député's hun zachte ze telplaatsen practisch ongestoord vier jaren lang kunnen bezitten om van daaruit elk ministerie te wippen, dat hun of hun kiezers om de een of andere reden onwelgevallig geworden is, te willen handhaven omdat zij misbruik wenschen te blijven maken van de democratische vrij heden", waaraan tengevolge van het ontstellen de gebrek aan nationaal verantwoordelijkheids gevoel van vele heeren afgevaardigden de re publiek en haar aanzien bijna ten gronde zijn gegaan. Maar of het beter klinkende ook beter met de waarheid overeenkomt, mag betwijfeld worden. In de radiorede, welke Doumergue Zaterdag j.l. heeft gehouden, heeft hij duidelijk te kennen gegeven, dat het Fransche volk voor een groot deel achter hem en zijn plannen staat, maar dat de oppositie komt van de zijde van „politicasters", die bij het huidige systeem zijde meenen te kunnen spinnen voor de gar- neering van hun ij delheid en baatzucht beklee- denden statierok. Er is in Frankrijk een scherpe controverse ontstaan tusschen het volk en de beroepspolitiek. Van gezonden democratischen volksinvloed op de regeeringszaken was nog nauwelijks sprake, maar van corruptie, intriges persoonlijke en partij-ambities des te meer. Daarin verandering te brengen is het doel van Doumergue's grondwetsherziening. Deze veran dering wül hij langs zuiver constitutioneelen weg bewerkstelligen. Lukt hem dit niet, dan keert hij terug naar de O.-Indische kers en de sla- kroppen in zijn tuintje te Toumefeuille, aan anderen de zorg overlatend voor den staat, dien hij naar beste weten en kunnen heeft gediend. Zal het hem lukken? Het is niet te zeggen. De radicaal-socialistische ministers, die van het partij-congres te Nantes „plein pouvoir" had den gekregen om met Doumergue tot overeen stemming te komen, zij het ook door een motie, welke allerlei vage en meerdere uitleggingen toelatende reserves behelsde, hebben het niet aangedurfd hun stem te geven aan de voor gestelde grondwetsherziening, voor zoover deze het instituut der Kamerontbinding betreft. Dit voorstel werd in den kabinetsraad met meerder heid van stemmen aangenomen en de tegen stemmende radicaal-socialistische regeerings- leden hebben zich vrijheid van handelen voor behouden. Deze figuur doet eenigszins denken aan die, welke in Engeland ontstond, toen de liberale ministers in de zgn. „nationale regee ring' zich het recht voorbehielden persoonlijk de regeeringsvoorstellen van protectionistischen aard te bestrijden. De vraag is echter niet enkel, wat de radicaal-socialistische ministers, maar ook wat hhn partijgenooten in Kamer en Senaat straks zullen doen, wanneer de voorstel len van Doumergue in het parlement worden gebracht. Van rechts wordt er op Doumergue sterke aandrang uitgeoefend niet naar een compromis-formule met de radicaal-socialisten te zoeken, en Doumergue, die reeds aan de grens van zijn tegemoetkomendheid heet ge komen te zijn, heeft daar ook niet veel zin in. Vóór de grondwetsherziening echter in behan deling zal komen, zal Doumergue eerst de ver trouwenskwestie stellen door de Kamer te vra gen drie voorloopige twaalfden van de begroo ting goed te keuren. Doumergue wil een stem ming uitlokken om van te voren te weten, hoe de kansen voor zijn grondwetsherziening staan Hij is van meening, dat men eventueel de vol gende maand onmogelijk een beroep op het volk zou kunnen doen, indien de regeering niet de volmacht heeft belastingen te innen en de uit gaven voor het eerste kwartaal van 1935 te ver richten. Krijgt hij deze twaalfden er door, dan za. de grondwetsherziening worden aangepakt Zoo niet, dan komt de binnenlandsche politiek van Frankrijk weer op bedenkelijk losse schroe ven te staan. WEENEN, 5 Nov. De Hongaarsche minister president Goemboes is Zondagmiddag om kwart over twaalf te Weenen aangekomen voor een be zoek aan bondskanselier Schuschnigg. De Ween- sche politie had, volgens D.N.B., buitengewone veiligheidsmaatregelen getroffen. De binnenstad was geheel door de politie af gezet. Patrouilles trokken door de straten. In een officieel communiqué wordt verklaard, dat Goemboes verschillende ontmoetingen heeft gehad met de leiders der Oostenrijksehe regee ring en om 10 uur 's avonds is doorgereisd naar Rome. Het officieele Oostenrijksehe nieuwsbureau meldt, dat de algemeene politieke toestand en de economische kwesties breedvoerig zijn bespro ken, zoomede de mogelijkheid een verdrag tot regeling der cultureele betrekkingen tusschen Oostenrijk en Hongarije tot stand te brengen. Goemboes reist met zijn echtgenoote en twee hooge ambtenaren. TOKIO, 4 Nov. (V.D.) Semi-officieel wordt medegedeeld, dat het noodweer, dat boven Japan heeft gewoed, ook Formosa heeft geteis terd. In de haven Tansoei is schade aangericht. Volgens de tot dusverre ontvangen berichten zijn daar en in een naburige stad 120 personen om het leven gekomen. Een aantal hunner zijn bij het visschen op zee omgekomen. y; S 't VERWACHTING: Meest matige, Oos- §j telijke tot Zuidelijken wind, nevelig tot zwaar bewolkt, later kans op regen; aan- vankelijk kouder, later zelfde temperatuur jË Hoogste stand: 769.8 te Vestmanoer. |i Laagste stand: 746-1 te Vardó. E Zon op 7.04, onder 4.23. Licht op 4.53. Maan op v.m. 5.05, onder n.m. 3.05 M Nieuwe Maan 7 November js STORMWAARSCHUWINGSDIENST 1 Geseind te De Bildt 5 November te 8.45 uur aan alle posten: „Attentiesein neer". PARIJS, 5 Nov. (Reuter) Op de sluitings vergadering van het congres der democratische alliantie te Atrecht verklaarde Flandin, de minister van openbare werken, dat hij geheel accoord gaat met Doumergue in diens plannen tot hervorming der grondwet. Flandin legde er verder den nadruk op, dat de betrekkingen tusschen de alliantie en de groote partij van Herriot steeds vriendschap- pelijker worden en dat men bij wederzijdschen goeden wil kan hopen, dat bij de volgende ver kiezingen een volledige overeenstemming zal zijn tot stand gekomen. Minister-president Doumergue heeft Zondag ochtend den voorzitter van de financieele ka mercommissie, Malvy, ontvangen. Doumergue sprak den wensch uit, dat de Kamer reeds den dag na de openingszitting zal aanvangen met de beraadslagingen over de voorstellen inzake de voorloopige begrootingstwaalfden. Doumer gue zou Dinsdag het desbetreffend wetsont werp indienen. Op deze wijze zouden de groote debatten reeds Woensdag aanvangen. PARIJS, 5 Nov. (Reuter). De leider van de Fransche socialisten, Leon Blum, verklaarde gisteren den oorlog aan Doumergue; diens her vormingsplannen noemde hij een overtreding van de republikeinsche staatsinrichting en een wegbereiding voor het fascisme. Op een districts-vergadering van de nieuw- socialistische partij te Toulon heeft Renaudel een rede gehouden tegen het Marxistische een heidsfront. Hij verklaarde verder te vreezen, dat Doumergue, niettegenstaande den tegen stand van de Kamer, zijn hervormingsplannen zal doorzetten en dan zal men binnenkort met buitengewoon ernstige gebeurtenissen rekening moeten houden. Er zal dan bloed vloeien en het oproer zal door de straten laaien. Bü de gemeenteraadsverkiezingen te Toulon hebben de communisten 10 zetels gewonnen. Hun tegenstanders verklaren dit door de ver splintering van de nationale partijen. PARIJS, 5 Nov. (V.D.) Volgens oncontro leerbare berichten waarvoor de verantwoorde lijkheid gelaten moet worden voor rekening van „La Presse" zouden met het oog op mo gelijke onlusten door de regeering uitgebreide militaire en politieke veilighedsmaatregelen ge nomen zijn. Voorloopig zou het garnizoen van Parijs gereed gehouden worden voor alarm. Bo vendien zouden belangrijke afdeelingen van de Mobile Garde en van de gendarmerie gealar meerd zijn. Een vroom gebruik, dat ook in 's Hertogen bosch in eere wordt gehouden, n.l. het gebruik van St. Hubersbrood op St. Hubertsdag, 3 November Hedenmorgen te 6.50 uur Amst. Tijd, is de periode waarbinnen dé deelnemers aan de Londen Melbourne-race den afstand Enge landMelbourne moesten afleggen, geëindigd. Van de twintig vliegtuigen, die 16 dagen geleden van Mildenhall zijn opgestegen, hebben er negen het doel Melbourne bereikt. Een Engelsch Fairey-toestel veron gelukte in Italië, waarbij de piloot Gilman en zijn metgezel werden ge dood. De drie andere nog onderweg zijnde Engelsche vliegtuigen, waar van het eerste Zondag te Calcutta is aangekomen, komen voor verdere Met man en macht wordt thans gewerkt, om de overblijfselen van Heiligen of van andere kostbare reliquieën uit de ruïnes van de Kathe draal in Oviedo op ts graven. De Camera Santa, bet gedeelte van de kathe draal, waarin deze reliquieën werden bewaard, werd'tijdens de roode revolutie geheel vernield. De puinhoopen worden nauwkeurig onderzocht. Nu de groote storm is bedaard worden op de kerkhoven alle lichamen, die hier voorloopig be graven werden, weer opgedolven, om de lijken te identificeeren. De secretaris van den Bisschop, de eerw. heer Aurelio Gago, die eveneens werd vermist, is herkend aan het vest, waarop het roode St. Jacobskruis was geborduurd. Men heeft ook nog vijf vermoorde Seminaristen kunnen identifi ceeren. In geheel Asturië werden door roode rebellen een 40-tal priesters en studenten wreedaardig vermoord. De plaatselijke garnizoenen van de Guardia Civil werden door de woestelingen overmeesterd en op beestachtige wijze afgeslacht. Oviedo, de hoofdstad van Asturië, is een stad van ruïnes en rookende puinhoopen. Omtrent de moordpartijen op priesters en burgers worden steeds meer bijzonderheden be kend. De burgerij werd eenvoudig vermoord om dat ze goed katholiek was. Een diepontroerend verhaal vernamen wü van een ooggetuige van den martelaar Eufraci del Mino Jesus, prior van de Paters Carmelieten in Oviedo. Deze overste, die in hoog aanzien stond van wege zijn groote liefdadigheid, had met 25 me debroeders het klooster verlaten. Zij gingen een onderdak zoeken. Vijftien van hen werden door de Rooden gevangen genomen en in een voor malig instituut van de Paters Jesuïeten opgeslo ten. Pater Eufracio die den rebellen had kunnen ontvluchten, kwam te vallen en werd daarbij ernstig aan de borst gewond. Enkele vrienden namen hem in hun woning op. Toen de priester echter bemerkte, dat zijn kennissen hun leven waagden door een priester huisvesting te verlee- nen, besloot hij zich aan te melden in een ste delijk hospitaal. Pater Eufracio meldde zich hier aan als een gewoon burger, maar hij werd spoedig door twee socialisten herkend, die rap port uitbrachten aan het revolutionnair comité. Hij werd in het hospitaal gevonnist en met vier tegen 1 stem ter dood veroordeeld. Nauwelijks in staat om te loopen werd Pater Eufracio in een auto naar de benedenstad San Lazano vervoerd. Hij werd daar tegen een muur geplaatst en terwijl een groote menigte vrouwen en kinderen toezagen schoten vijf onverlaten hun revolver af. Even voor het vonnis werd uitgevoerd had Pater Eufracio de armen uitgestrekt en luide geroepen „Hermanos mios, os perdono a todos" Mjjn broeders ik vergeef U alles. Schoten weer klonken en de kerk telde een martelaar meer. deelneming aan den wedstrijd niet meer in aanmerking. Omtrent den uitslag van de race wordt officieel medegedeeld, dat, aangezien Scott en Black den eer sten prijs in de snelheidsrace hebben geaccepteerd en het reglement be paalt, dat eiken deelnemer slechts één prijs kan worden toegekend, Parmentier en Moll, de Nederland- sche piloten van de „Uiver", den eersten prijs in de handicap-race krijgen. Deze bedraagt twee duizend pond sterling. De tweede prijs in de handicap-race is gewonnen door den jongen Australiër Mellrose en bedraagt duizend pond sterling. Zaterdagmiddag te drie uur streek ge heel onverwachts de „Uiver" neer op het vliegveld te Port Darwin. De ma chine was op haar thuisreis naar Ne derland. Aan boord bevonden zich behalve de beman ning, drie passagiers, namelijk wederom de heeren Gillissen en Dominie, benevens een dame, lady Moulden, wier einddoel Londen is. De „Uiver" was hedenochtend te Brisbane opgestegen en heeft den afstand van 2900 K.M in 9 K uur afgelegd, met inbegrip van een kort oponthoud te Charlesville. Gevlogen werd bij lichten wind op een hoogte van 420 meter. De temperatuur was zóó laag, dat tijdens de ge- heele vlucht de verwarming moest worden aan gehouden. Tot groote voldoening der bevolking van Port Darwin bracht de Uiver-bemanning de ochtendbladen uit Brisbane mee. Verder had den de vliegers een groot aantal souvenirs van hun Australië-vlucht bij zich, waaronder een kleine kangoeroe. Naar zij mededeelden, hebben zij te Mel bourne 1500 gelukwensch-telegrammen ontvan gen en zóóveel brieven, dat zü een secretaris hebben moeten engageeren, om ze te beant woorden. Zeer tot hun spijt konden zij uit Australië geen mail mee terugnemen, daar zij, zooals bekend, slechts poststukken uit Nederlandsch- Indië kunnen vervoeren. Desondanks ontvingen zij van tal van menschen brieven toegezonden, met er bij bankbiljetten van 10 shilling of een pond sterling voor porto. De vliegers zagen zich echter genoodzaakt, deze mail bij de post kantoren te deponeeren, opdat deze van daar uit met de gewone vervoergelegenheid kon worden geëxpedieerd. Het bijgevoegde geld heb ben de vliegers aan de ziekenhuizen geschon ken. De vlucht over het Australische vasteland van Brisbane naar Port Darwïn, is, naar Par mentier en Moll nog mededeelden, zonder groote gebeurtenissen, doch op zeer aangename wijze verloopen. De vliegers verklaarden te hopen, dat zij spoedig weer een bezoek aan Australië kunnen brengen, waar zij op zulk een buitengewoon hartelijke wijze zijn ont vangen. Volgens de bevolking van Port Darwin is de „Uiver" de meest volmaakte machine, die men ooit gezien heeft. Te kwart vóór negen 's avonds is de „Uiver" van Port-Darwin naar Koepang op Timor ver trokken. Aneta seint ons later uit Koepang: De „Uiver" kwam hier Maandagmorgen te 7.20 plaatselijken Goemboes op bezoek te Weenen. Na besprekin gen met de Oostenrijksehe regeering reisde hij door naar Rome. De toestand in Spanje. De socialisten en links burgerlijken verschijnen niet in de Cortes. Zal Doumergue overwinnen? De socialisten leider Blum verklaart hem den oorlog. Het Duitsche protestantisme. Onderhandelingen van de oppositie-bisschoppen met dr. Kinder. Noodweer op Formosa; 120 dooden. Kingsford Smith heeft als eerste de oceaan- vlucht AustraliëCalifornië volbracht. Officieel slot der Melbourne-race. Negen van de twintig deelnemers aangekomen. Uiver wint eer sten prijs handicap-wedstrijd. De „Uiver wordt Woensdag 21 November op Schiphol verwacht. Ernstige autobotsing onder De Punt; vijf ge wonden. Felle brand te Wageningen. Beide daders van den roofoverval op den Rijs- wijkschenweg te Den Haag in hooger beroep eveneens tot tien jaar veroordeeld. Nederlandsch elftal wint in Bern met 42 van Zwitserland. De derde Zesdaagscht te Amsterdam Drie koppels uit den strijd. tjjd aan. De vliegers en inzittenden werden har telijk ontvangen door de geheele Europeesche bevolking en door duizenden Inlanders, die reeds voor zonsopgang zich op het vliegveld hadden verzameld. Het vliegveld was met vlaggen en eerepoorten versierd. Bij het uitstappen uit de machine speelde de muziek het „Wilhelmus". Verschillende redevoeringen werden gehouden. Aan alle leden van de bemanning werden met de hand vervaardigde selimoets (dekens) ge schonken. Tenslotte had een receptie plaats, welke de drukst bezochte was, welke ooit in Koepang werd gehouden. De „Uiver" vertrok om 8.35 door naar Bali. De terugkeer/ van de „Uiver" in Neder land was aanvankelijk voorzien op 17 No vember a.s. Door verschillende omstandig heden, welke met commercieele en tech nische oorzaken verband houden, is het niet mogeljjk dezen datum aan te houden. Thans wordt voorzien, dat de „Uiver" Woensdag 21 November, des middags te 2 uur op Schiphol zal aankomen. NEW-YORK, 5 Nov. (Reuter.) De bonds- politie heeft, toen zij op zoek was naar opium smokkelaars, in den kelder van een afgelegen huis nabij de stad Atlantic aan de kust van New-Jersey 17 Chineezen, meerendeels studen ten, aangetroffen, die half verhongerd waren. Eenige der studenten beheerschten de Engel sche taal. Zij verklaarden, dat zij drie maanden geleden van Kanton over Trinidad tusschen de lading van een tramp-boot Amerika binnenge smokkeld waren. By den aanvang der zeereis was hun aantal 50. Onderweg waren echter 12 van hen ziek geworden. Dezen had men eenvoudig over boord gezet. De overblijvende 38 had men bij Virginia Beach aan land gebracht en in aardappelzak ken genaaid. Op vrachtauto's geladen werden zij naar New-Jersey gebracht. Hier werden 21 Chineezen op vrije voeten gesteld, daar hun verwanten het reisgeld had den betaald. De overige 17. die men thans ge vonden heeft, had men in een donkeren kelder gevangen gehouden, onder bewaking van een neger. Zij zouden pas vrijgelaten worden wan neer hun reisgeld eveneens was betaald. Dit zou ongeveer 1500 dollar hebben bedragen. An ders zouden zij zich moeten hebben verplichten, in wasscherijen tegen een dagloon van 20 cents de reiskosten te verdienen. iv v\vvMmiiiiniiiNi»///</y/'yy try. Stand op Maandag 2 uur n.m.: 752.4 Vorige stand: 752.9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1