KWIEK EN VIEF Laatste Nieuws Toekomst van de bloembollencultuur Haarlem, 5 Nov. VERGADERING TE HAARLEM Prijzencontrole in Duitschland Blilr* llSgfi MAANDAG 5 NOVEMBER 1934 STADSNIEUWS De heer Krelage: „De hoop die velen met mij koesterden, dat in 1935 de saneringsmaat regelen verdwijnen zou den, is niet ver wezenlijkt De Flora-tentoonstelling De saneering Flora Heemstede Werk der St.Vincentius- vereeniging Hoog-conjunctuur in de af deeling spijskokerij Nu reeds op hoogste punt van 1933 Cijfers VOOR DE KINDERTJES VAN HET WOONWAGENKAMP Voor den bouw van een schooltje HOLL. BLOEMBOLLEN KWEEKERS GENOOTSCHAP Vóór behoud der saneering en vóór garantieprijzen HEVIGE BOTSING VAN TWEE AUTO'S Een ongeval, dat gelukkig goed afliep EEN DIAMANTEN HUWELIJK liiPii Straatgevaar Nederlandsche Hotclub Opbrengst collecten MUZIEK ZONDAG AVOND CONCERT H. O. V. Cor de Groot jr., piano SOLISTEN-CONCOURS Te Bloemendaal AGENDA 6 November INSTELLINGEN Raadslid van Zandvoort staat terecht Wegens smaadschrift Werk van Barmhartigheid Dr. Goerdeler tot rijkscommissaris genoemd R. K. VOLKSBOND Algemeene ledenvergadering Personalia BURGERLIJKE STAND KNOEIERIJEN MET RUBBER LICENTIES UIT DEN OMTREK SANTPOORT VELSEN De algemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur hield hedenmiddag haar 174e (buiten gewone) algemeene vergadering in het Krelage- huis te Haarlem. De voorzitter, de heer Ernst H. Krelage, her dacht in zijn openingswoord allereerst het overlijden van Prins Hendrik. De vereeniging genoot tweemaal de hooge eer om Prins Hendrik als beschermheer van hare groote tentoonstel lingen te zien optreden en ontving talrijke me dailles. Verder herdacht de voorzitter het overlijden van het eere-Ud Jhr. Mr. D. E. van Lennep, en de heeren Hendrik Veldhuyzen van Zanten, C. Eggink Senior, Com. Kieft Jzn., Prof. Mr. Dr. H. R. Ribbius. Spr. heette dan speciaal welkom den heer Valstar, Regeeringscommissaris voor de steun- verleening aan de groenten- en fruitcultuur en de sierteelt, en den heer Mensing, voorzitter van het bestuur der Ned. Sierteeltcentrale. Beiden zijn ons sedert vele jaren bekend als krachtige strijders en leiders van belangrijke takken van tuinbouw, aldus spr. Angstvallig hebben zij hun leven lang voor de zelfstandig heid der aan hun leiding toevertrouwde onder- deelen van den tuinbouw gewaakt en deze zoo veel mogelijk onafhankelijk gemaakt van andere organisaties. Deze opvatting van het vakbe lang komt geheel overeen met die van de bloem bollenteelt. Wij hebben dan ook het vaste ver trouwen, dat beide heeren volkomen ervan doordrongen zijn, dat de saneeringsmaatregelen op bloembollengebied moeten worden ontworpen door, en uitgevoerd onder rechtstreekschen in vloed van de acht leden van het bestuur dier centrale, die als vertegenwoordigers van het bloembollenvak daarin zitting hebben. Ook dezen acht bestuursleden der Centrale riep spr. een hartelijk welkom toe. Dat ook de Directeur der Sierteeltcentrale aan onzen oproep gevolg heeft willen geven, waar- deeren wij zeer. Volkomen vreemdeling op elk gebied van tuinbouw, ziet hij zich het dagelijksch beheer opgedragen van een instelling, waaraan tijdelijk de zorg voor de levensbelangen van ons geheele bedrijfsleven is toevertrouwd. Het in het Centraal Bloembollen Comité volledig verte genwoordigde vereenigingswezen op bloembol lengebied heeft bij het indienen der saneerings- plannen nooit kunnen vermoeden dat de Re geering niet aan de mannen van het vak zei ven de leiding zou toevertrouwen, vooral daar er van financieeien steun vanwege de Regee ring geen sprake is, maar de geheele saneering door henzelven betaald moet worden en men dus zou mogen verwachten dat men aan hen zelven ook de besteding dezer gelden zou over laten, zij het ook onder zeker toezicht van regeeringswege Het verwijt dat dit niet geschied is, treft allerminst maar het maakt Uwe positie wel zeer moeilijk. Daarom stellen wij Uw tegen woordigheid in ons midden des te meer op prijs, omdat U hier uit eigen aanschouwing zich een inzicht zult kunnen vormen van de men taliteit onzer vakgenooten en van de wenschen en denkbeelden, die in onzen kring ten opzichte van de saneering gekoesterd worden. Wij komen heden in buitengewone vergade ring bijeen omdat het wenschelijk is, dat deze vergadering zich uitspreekt over de verdere maatregelen voor het plantjaar 1934-1935. Evenals het georganiseerde bedrijfsleven by de regeering op maatregelen voor 1935 heeft aangedrongen, is het de taak onzer vereeni ging om wenschen kenbaar te maken met be trekking tot de handhaving, wijziging of op heffing dier maatregelen. In het door de regeering toegepaste stelsel worden de maatregelen geheel en uitsluitend door het bloembollenbedrijf zelf bekostigd; dit sluit in, dat de bloembollenkweekers niet in een van de regeering afhankelijke positie be- hooren te komen, waaraan daaruit voort vloeiende voorwaarden zouden kunnen worden verbonden. Dit sluit tevens in, dat het bedrijfs leven zelf moet kunnen beschikken over zijn lot en dat de regeering het niet langer bindt, dan door het vak zelf noodig en wenschelijk wordt geoordeeld. In het begin van het jaar was er een vrij algemeene neiging in onze vakkringen om aan te sturen op het vrijlaten van den onderlingen en buitenlandschen handel, inet behoud van het toezicht op de teelt ter voorkoming van nieuwe overproductie. Nu het tweede handelsseizoen onder de sa neeringsmaatregelen achter ons ligt, is er een kentering gekomen in deze opvatting. Zonder voor zeker te will envoorspellen wat de uitslag zal zijn van Uwe beraadslagingen, acht ik toch de waarschijnlijkheid groot, dat er geen meer derheid zal zijn voor het afschaffen der mini mumprijzen. ondanks de bezwaren die daaraan verbonden zijn, of wel dat men ze zal willen zien vervangen door garantieprijzen. Dat men zoo moeilijk van dit stelsel afstand meent te kunnen doen, is te verklaren uit het betrekkelijk gunstig verloop van den buitenland schen handel en bewijst dat het beginsel van het door de gezamenlijke organisaties in De cember 1932 ingediende saneeringsplan juist gezien was. Zoowel in 1933 als in 1934 heeft het in groote lijnen gunstig gewerkt, wat eigenlijk een Wonder is, als men de onvoldoende wijze in aan merking neemt, waarop het werd uitgevoerd. Onder Minister Verschuur werd een theoretisch verdedigbare, maar praktisch onuitvoerbare regeling vastgesteld, terwijl de uitvoering door den Minister voor een belangrijk deel was toe vertrouwd aan een bestuur, waarvan nu wel achteraf voor ieder duidelijk is geworden, dat het. afgezien van de persoonlijke verdiensten van verscheidene leden, in die samenstelling niet ten volle voor zijn taak berekend was. Minister Coljjn maakte in den korten tijd dat Z. E. het departement van Economische Zaken beheerde een einde aan de vrijwel onuitvoer baar gebleken voorschriften en hechtte zijn goedkeuring aan een gewijzigd voor het bedrijfs leven aanvaardbaar en uitvoerbaar stelsel. Ook van den tegenwoordigen Minister van Economische Zaken weten wij dat Z. E. een open oog heeft voor hetgeen ons bedrijfsleven wenscht. Maar helaas, ook nu weer dreigen teleurstellingen bij de uitvoering. Ik zal daarop niet verder ingaan, in de hoop dat mijn be roep op de vertegenwoordigers van het bloem bollenbedrijf in de Sierteeltcentrale niet tever- geefsch zal zijn geweest en dat zij al hun in vloed zullen gebruiken om de saneeringsmaat regelen in 1934-1935 te doen verloopen op een wijze, die aan hun vakgenooten zooveel mo gelijk voldoening geeft. Op de gedachtenwisseling in deze vergadering zal ik niet vooruitloopen. De hoop die velen met mij koesterden, dat in 1935 de saneeringsmaatregelen achterwege gelaten zoude nkunnen worden, is niet verwe zenlijkt. Vrij algemeen is men overtuigd, dat men de controle op teelt en handel nog niet kan ontberen. De moeilijke keuze tusschen het stelsel van minimumprijzen of een garantieprijs moge met wijsheid en beleid door U worden gedaan. Tenslotte zou ik U willen toeroepen: werkt allen mede om de saneeringsmaatregelen zoo nauwkeurig en trouw mogelijk na te leven. Gij dient daardoor het algemeene vakbelang en voorkomt moeilijkheden voor U zelf. De regee ring heeft de macht en de middelen om tegen overtreders streng op te treden en dit zal, naar mij verzekerd is, ook inderdaad gebeuren. Ondanks dezen abnormalen toestand, of mis schien wel juist tengevolge van den druk der tijden, heeft het bloembollenbedrijf zich met volle kracht toegelegd op deelneming aan de Flora, onze groote bloemententoonstelling van 1935. De afgevaardigden der afdeelingen hebben zich heden morgen kunnen overtuigen van den stand der werkzaamheden en kunnen zien, hoe voortreffelijk onze algemeen secretrais, de neer Voors, zijn taak als ontwerper en uitvoerder van het beplantingsplan vervult, aldus spr. D<e algemeene sympathie en de krachtige medewerking, die de Flora van alle zijden mocht ondervinden, verlichten den arbeid van het uit voerend comité en doen de beste verwachtingen koesteren omtrent het welslagen der tentoon stelling. En hoe zou het ook anders kunnen zijn, waar de geëerbiedigde beschermvrouwe der vereeni ging, H. M. de Koningin, als een blijk van ver trouwen de aan een tentoonstelling hoogst zel den of nooit gegeven onderscheiding heeft wil len verleenen van Hare hooge bescherming? Laat ons allen trachten dit vertrouwen niet te beschamen, ook in dien zin, dat de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur zich, zoo wel met betrekking tot de tentoonstelling als inzake de behartiging der overige algemeene vakbelangen, steeds haar eervol verleden waar dig moge betoonen. De vereeniging „Kindervoeding" is heden weer begonnen aan de schoolgaande kinderen die hiervoor in aanmerking komen, voedsel te verstrekken. In totaal bedraagt dit aantal 771 porties van 1 L„ waarvan er ruim 100 naar de scholen voor Buitengewoon L. O. gaan. Reeds nu valt in de uitgifte een verschil waar te nemen, een stijging in aantal met 1933, toen begonnen werd op 6 November met 500 porties. Hiervan gingen toen ruim 70 naar de scholen voor Buitgengewoon L. O. Vandaag zette „Kindervoeding" in met de traditioneele „erwtensoep", waarvan de heerlijke geuren hingen in de zaal achter de spijspokerij der St. Vincentiusvereeniging. Men deelde ons daar mede, dat morgen begon nen zal worden met een nieuwe proef n.l. door vleesch aan het eten toe te voegen. Geen zorgen, noch kosten, noch moeite wor den iior de St. Vincentiusvereeniging ontzien. Als het geldt haar spijskokerij aan de hoogste eischen te doen beantwoorden. Dit heeft ze onlangs nog bewezen. Werden de ketels vroeger met hout gestookt, in de beperkte ruimte waarover ze voor keuken beschikt, nu heeft men er gasverwarming in aangebracht. Met volle medewerking van den directeur en den hoofdinspecteur van het gasbedrijf is deze verandering uit hygiënisch oogpunt een groote verbetering aangebracht. Vanzelfsprekend liepen de kosten hiervan bo ven de duizend gulden uit, maar men verzeker de ons: Het is algemeen bekend, dat Haarlem liefde heeft voor het bedrijf der spijskokerij. Men vraagt daarom niet op de eerste plaats, of er genoeg geld is om het seizoen door te ko men, maar wel, wat de menschen, die geholpen moeten worden, kan bevredigen. Men handelt zoo, met het rotsvast vertrouwen, dat de ingezetenen van Haarlem dit liefdewerk zullen helpen en steunen, om aan het van haar verlangde werk te kunnen voldoen. En wat gevraagd wordt is veel, want reeds nu is de St. Vincentiusvereeniging, wat betreft het eten verstrekken aan de door haar gesteunde gezinnen, op het hoogste punt, dat in 1933 werd bereikt. Wat dat beteekent leeren mogelijk de cijfers het beste. Wekelijks wordt er aan de conferenties met twee auto's eten gebracht voor hun gezinnen. Tweemaal in de weèk wordt dit voedsel aan de gezinnen verstrekt. 1 Men is zelfs dit jaar de hooge nood maakte het noodig een maand vroeger begonnen dan verleden jaar. In totaal worden er 2778 porties eten verstrekt in één week, hieronder zijn de porties begre- MACH. 1 pen die op verkochte bons worden gehaald en die ongeveer 100 per dag beloopen. Behalve Maandag en Zaterdag, dagen waarop alléén voor de kindervoeding wordt gekookt, worden op de overige werkdagen, behalve oe ruim 7 J4-honderd porties voor de kindervoe ding gemiddeld een kleine 700 porties voor de gezinnen klaar gemaakt. Hiervan ontvangen: De St. Josephparochie twee keer in de week 48 porties, de O. L. Vrouwe parochie 185, de St. Bavo (Kathedraal) 190, ae St. Janparochie 197, de H.H. Elisabeth en Bar bara 100, de St. Liduina 107, de H. Hart 12, de St. Bavo-parochie in Haarlem-Noord 390 porties en de St. Barbara-bewaarschool in de Jansstraat 25 porties. Men verzekerde ons dan ook, dat de ketels nu reeds overbelast zijn. Op 2 October toen men begon met de voedsel- verstrekking aan gezinnen, was het aantal nog Yi minder dan het hoogste aantal dat verleden jaar gehaald werd. In den loop der maand Oc tober is dit hoogste punt reeds bereikt. Men vraagt zich dan ook reeds af: Waar moet dat heen? Echter het vertrouwen blijft, zooals we dat reeds hierboven aanhaalden. Katholiek en niet-katholiek Haarlem, kan en mag dat vaste vertrouwen wel beschaamd wor den? „De loop" zit er, wat men noemt, nog niet in, in onze inschrijving voor het schooltje van het Woonwagenkamp. Maar telkens en telkens blijkt het, dat de sympathie er voor zeer groot is. Wy mochten daarvan heden weer een klin kend bewijs ontvangen in den vorm van een girostorting van de firma. L. op ons nummer. Namens de kindertjes van het kamp hartelijk dank, met den wensch, dat ook andere lezers hun sympathie voor de misdeelde bewoners van de woonwagens mogen omzetten in een gelde lijke gift, hoe klein ook. Vorig bedrag f 93.50 Firma C. G. L* ....................a. 25.— Totaal f 118.50 Het Hollandsch Bloembollenkweekers-Genoot schap hield Maandagmorgen in café Brink- mann te Haarlem zijn 51e algemeene vergade ring onder voorzitterschap van den heer S. Schoneveld. Het voornaamste punt der agenda was de bespreking der saneeringsmaatregelen en wat daarmede samenhangt. Het hoofdbestuur legde 'n aantal vragen ter beantwoording voor aan de vergadering, welke na eenige discussie beant woord werden. Vraag 1 was: Moeten de saneeringsmaat regelen ook voor 1935 bestendigd blijven? Met algemeene stemmen werd daarop beves tigend geantwoord. Vraag 2: Moet de teelt van hyacinten, tul pen en narcissen beperkt blijven tot de be- teelde oppervlakte van 19331934 of moet deze uitgebreid worden? Deze vraag werd omgewerkt in: Moet er een uitbreiding komen of niet? Met 173 tegen 13 stemmen verklaarde de ver gadering zich tegen uitbreiding, verdeeld te zijn, ten deele wilde men garantie-, prijzen gewenscht voor 19341935? De opvattingen over deze vraag bleken zeer verdeeld te zijn, ten deele wilde men garatie-, ten deele minimum-prijzen. De voorzitter voegde bij deze vraag, dat de voorstanders van garantieprijzen op de volle 100 pCt. moeten mogen rekenen. Een der aanwezigen was bang dat minimum prijzen met korting aanleiding tot fraude zou den zijn. De voorzitter merkte op, dat minimumprijzen een kostbaar controle-apparaat veroorzaken. De afd. Lisserbroek, diende een motie in, die echter niet in behandeling kon komen, daar de afgevaardigden ze eerst in de afdeelingen zou den moeten behandelen. Bij stemming werden uitgebracht 110 stem men vóór garantie-, 99 stemmen voor minimum prijzen. Vraag 4: Moeten de maatregelen ter controle van den uitvoer blijven? Deze vraag werd bevestigend beantwoord. Zondagavond omstreeks 8 uur reed op de Amsterdamshe Vaart bij den spoorwegovergang van de Haarlemmermeerspoor een auto uit de richting Amsterdam, bestuurd door een Am- sterdamschen chauffeur, een auto aan uit de richting Haarlem, bestuurd door een reiziger uit Alkmaar. Beide voertuigen werden dusdanig bescha digd, dat zij moesten worden weggesleept. Oorzaak der aanrijding was de Amsterdam- sche chauffeur, die zonder noodzaak links van den weg reed, naar hij verklaarde omdat hij verblind was door het licht van tegenliggers. Tegen dezen chauffeur is proces-verbaal op gemaakt. Geen der inzittenden kreeg gelukkig eenig letsel, ofschoon de botsing hevig was, zoodat het ongeval nog betrekkelijk goed is afgeloopen. Op 11 November a.shopen B. Caris en C. Westerhoven den dag te herdenken, dat zij voor 60 jaar in den echt werden vereenigd. Het echtpaar woont Zuid-Brouwer straat 36, Haarlem Zaterdag heeft de motorpolitie weer eens een goede vangst gedaan. Zooals den laatsten tijd herhaaldelijk gebeurt, heeft zij 'n 6-wieligen auto getest op zijn rem- capaciteit. Dit keer heeft ze inderdaad een zeer „goede lucht" gesnoven. Een chauffeur uit St. Maarten werd aange troffen die met een 6-wieligen auto reed, waar van voet- en handrem onvoldoende functioneer den. Met de voetrem had de auto bij een snelheid van 28 K.M. 48 M. en bij een snelheid van 26 K.M. met de handrem 56 M. noodig om tot stilstand te komen. Stelde men beide remmen in werking, dan stond de auto bij een snelheid van 26 K.M. eerst na 30 M. stil. Proces-verbaal is opgemaakt en het vehikel werd ter reparatie naar een garage gebracht. Woensdag 7 November, 8 uur, houdt de Ne derlandsche Hotelclub afdeeling Haarlem weer een bijeenkomst in het gebouw van den H.K.B. De heer J. B. v. Praag zal een lezing houden, getiteld: „Groote Trombonisten", geïllustreerd met gramofoonplaten. De collecte na de liefdadigheidspredikaties, die Pater Fridolimus Huissen O.F.M. Zondag in de St. Josephkerk aan de Jansstraat ten bate van de St. Martha vereeniging hield, heeft op gebracht de somma van f 272 Pater Auxentius O.F.M. preekte in de Kle- verparkkerk voor de St. Vincentiusvereeniging. Opbrengst van de collecte was f 618.09. ts onze „Omroeper". Eiken avond weer opnieuw spreekt hij in 75.000 gezinnen, waar hij steeds een trouw gehoor vindt. Zaken-Omroepers 50 ct. per regel. Particuliere Omroepers 20 ct. per regel. Betrekkingen (gevraagd en aangeboden) 10 ct. per regel. Het bezoek op dit Zondagavond-concert was niet groot. Zou het luisteren naar het radiO' grafische verslag der zesdaagsche nu waarlijk nog zooveel muziekliefhebbers in den ban slaan? Of had het gure najaarsweer hen binnen ge houden? Jammer, want het was een mooi pro gramma, dat onder leiding van Marinus Adam op een uiterst vlotte manier werd ten gehoore gebracht. Hier en daar soms zelfs wat te vlot, naar onze meening, zooals bijvoorbeeld in het eereste hoekdeel van Beethoven's Achtste, die als tweede werk prijkte op het programma. Daar was het aanvangstempo zoo snel genomen, dat het bijna niet meer op te voeren was bij de accelerandi. Maar dirigent Adam kan op zijn ensemble vertrouwen en het ensemble op hem, zoodat het in de partijen eens hoogstens 'n moment kan rammelen; maar dan zijn ze er weer onmiddellijk in, en de vertolking blijft bij dirigent Adam overigens steeds zoo objectief en eerlijk, dat men nergens naar interpretatieve bij-oogmerken behoeft te zoeken. De Ouverture Anacreon van Cherubini liet hij zeer enthou siast verklanken met fraaie astuwingen van tempo en klank en met, evenals in de Sympho- nie van Beethoven een goed verzorgde afwisse ling van licht en donker. Het hoofdmoment van dezen avond viel even wel na de pauze. Op het podium een jongeman van nauwelijks twintig, die kortelings het Amsterdamsche Conservatorium heeft verlaten. En deze jongeman, onthoudt zijn naam, hij heet Cor de Groot Jr., en we zullen hem, als we ons niet bedriegen en 't eerste vuur geen stroomvuur blijkt te zijn, wat we intusschen niet gelooven, zeker in onze concertzalen terugzien, deze jongeman komt met een plano-concert in Fis. gr terts, dat ons, zooals we het hier te hooren kregen, grootelijks heeft doen verbaasd staan. Wanneer deze jongeman, zonder al te groote vaardigheid dien we gaarne ook eens in geslaagd is compositie-techniek en orkestra.tfc met al wat daaraan vastzit, zóó te beheerschen, als uit dit knappe werk bleek, dan mogen we terecht „grootere" dingen van hem verwachten. Zijn werk is niet dor van klank, zooals zooveel andere moderne scheppingen, het is ook niet modern in den minder acceptabelen zin van dit woord, maar het is logisch van opbouw, goed volgehouden zijn stijl en karakter, al heeft hij dan, niet zonder vrucht, bij componisten als Ravel en Debussy, 'n enkel oogenblik zou men meenen bij Borodin of Tschaikcwsky, melodi sche vondsten, rhythmen en manieren afgeke ken. Maar een grond om op te bouwen moet per saldo steeds aanwezig zijn, en een verwijt kan men er een jongeman van twintig nog niet van maken, dat hij nog niet zijn eigen weg gevonden heeft. Maar dat hij dien zeker vinden zal, lijdt voor ons geen twijfel. Cor de Groot ontpopte zich tevens als een ras-pianist van groote vaardigheid die we gaarne ook eens in ander werk zouden willen hooren. Hij had „grootf'-succes met zijn piano-concert, en dit was wel verdiend. Dirigent Adam heeft met zijn musici, beide hoekdeelen zijn zeer snel, de interessante partituur levendig ver klankt in uitstekend samenspel met den jongen componist, die er hem en het orkest dan ook terecht uiterst dankbaar voor was, en in de hulde betrok. Mogen we een reprise voor een der ledenconcerten verwachten? Het werk ver dient het ten volle! Met een kleurige verklanking van Debussy's Printemps de heeren Rozenkrans en Lürsen vervulden de obligaat piano-partijen zooals men dat van hen gewend is werd de interessante avond gesloten. J. S. Nadat Vrijdagavond het jubileum der Chr. Harmonie-vereeniging „Sursum" van Bloemen daal was ingezet met een dubbel feestconcert, waarover men hierboven het verslag kan aan treffen, vond Zaterdagmiddag in hotel Vree burg aan het Kerkplein ook de solisten-wedstrijd plaats, waarvoor door niet minder dan 44 deel nemers was ingeschreven. Een zeventiental deelnemers kreeg vóór de tweede concourshelft een beurt en toen om streeks zes uur voor het eerst werd gepauzeerd, was er reeds een stroom van muziek over onze hoofden gegaan. Het is natuurlijk ondoenlijk om hiervan een eenigszins gedetailleerde bespreking te geven. Laten we volstaan met de opmerking dat er over het algemeen vrij goed gespeeld is. De jury, bestaande uit de heeren A. L. Haze- broek, oud-dirigent der Marine Kapel en J. A. Meng, dirigent der jubileerende vereeniging, had de niet gemakkelijke taak om onder de tamelijk gelijkwaardige krachten de punten te verdeelen. Het eigenaardige van vele concour sen deed zich ook hier weer voor, dat de hoog ste punten werden behaald door leden van fan fare- en harmoniecorpsen van boven het IJ, uit de plaatsen waar de gevaarlijkste concurrenten ook op de fanfare-concoursen vandaan komen, .«iet alleen is de techniek over het algemeen bij deze deelnemers goed ontwikkeld, maar ook de voordracht en de opvatting geven blijk van een diepere muzikale cultuur, dan men vooral in de stedelijke muziekkorpsen gelieft aan te treffen. Een verschijnsel, dat wel niet geheel onverklaarbaar is, maar dat toch in tegen spraak diende te zijn met de grootere gelegen heid voor de muziekbeoefening uit de steden, om zich juist op algemeen esthetisch gebied te ontwikkelen. Dat dit desondanks in doorsnee niet het geval is, kan men gevoegelijk toe schrijven aan den verruwenden, oppervlakkig makenden invloed van het stadsleven, waar weinig gelegenheid overblijft voor concentratie en dieper dan de oppervlakte dringende studie. We laten hieronder den uitslag volgen in de volgorde waarin deze werd afgelezen. Het Ro- meinsche cijfer geeft daarbij de afdeeling aan waarin de optredenden geclassificeerd waren. 1. C. Bouman, Johez Harmonie, Haarlem, tenorhoorn, III: 113 pnt., Ie prijs. 2. D. W. v. Straaten, Oranje Harmoniekapel, Wormer, B-clarinet, III: 108 pnt., 2e prijs. 3. K. Schaak, Kz., Wormer, piston, eere-afd.: 111 pnt., 2e prijs. 4. J. Steen, Zandvoortsche Harm. Kapel, B- clarinet, I: 105 pnt., 2e prijs. 5. H. de Jong, Sursum Corda, Andijk, bugel, Uitmuntendheid: 109 pnt., 2e prijs. 6. K. Broer Dz., Sursum Corda, Andijk, bari ton, Uitmuntendheid: 111 pnt., 2e prijs. 7. K. Mulder, Soli Deo Gloria, Zaandam, trombone, II: 101 pnt., 2e prijs. 8. P. Bak, Chr. Fanfare Advendo, Broek op Langendijk, piston, III: 119 pnt., Ie prijs. C. Bak, idem, Broek op Langendijk, bugel, III: 114 pnt., Ie prijs. 10. W. Strijbis, idem, Broek op Langendijk, tuba, III: 122 pnt., Ie prijs. 11. M. v. Zuidam, idem, Broek op Langendijk, trombone, III: 1pnt., Ie prijs. 12. J. C. Oyevaar, idem, Broek op Langendijk, bugel, III: 103 pnt., 2e prijs. 13. J. Wiltschut, Voorwaarts, Haarlem, piston, I: 116 pnt., Ie prijs. 14. Duo S. Regter en A. Kunst, Chr. Har monie-gezelschap, Edam, clarinetten, IV: 109 pnt., 2e prijs. 15. Kwartet C. Schaar, H. Kunst, G. Scheper en J. Hetjes, 2 pistons, 1 althoorn en 1 sax. bariton, IV: 106 pnt., 2e prijs. 16. Joh. Klut, Juliana, IJmuiden-Oost, piston, I: 100 pnt., 2e prijs. 17. A. Mook, Juliana, IJmuiden-Oost, bariton, II: 107 pnt., 2e prijs. 18. G. Brusser, Sursum Corda, Krommenie, B-clarinet, III: 103 pnt., 2e prijs. 19. D. Hakvoort, Sursum Corda, Krommenie, piston, II: 107 pnt., 2e prijs. 20. H. Zwart, Sursum Corda, Krommenie, hobo, II: 103 pnt., 2e prijs. 21. B. Joosen, Sursum Corda, Krommenie, sax.-bariton, I: 125 pnt., Ie prijs. 22. H. Pruim, Sursum Corda, Krommenie, bariton, I: 117 pnt., Ie prijs. 23. A. J. Helderman, Sursum Corda, Krom menie, es-clarinet, I: 126 pnt., Ie prijs. 24. P. de Wit, Sursum Corda, Krommenie, B-clarinet, I: 129 pnt., Ie prijs. 25. Kwintet Utile Dulid, Haarlem, H. Oorth, J. P. Knip, C. Bloemzaad, A. F. A. Ar- schoek, I. G. A. Arschoek, piston, 2 clarinetten, bariton en tuba, ril: 95 pnt., 2e prijs. 26. 26. P. Houtgraaf, Harmonie Crescendo, Haarlem, B-clarinet, Eere-afdeeling: 115 pnt., Ie prijs. 27. T. v. Hoeven, Harmonie Crescendo, Haar lem, piston, Eere-afdeeling: 107 pnt., 2e prijs. 28. A. vVenstedt, Harmonie Crescendo, Haar lem, piston, Eere-afdeeling: 133 pnt., Ie prijs. 29. J. P. Schaap, Soli Deo Gloria, Zaandam, bombardon, Eere-afdeeling: 121 pnt., Ie prijs. 30. M. Tijl, Juliana, IJmuiden-Oost, trompet, II: 104 pnt., 2e prijs. 31. R. v. d. Heide, Juliana, IJmuiden-Oost, bugel, III: 110 pnt., 2e prijs. 32. Kwartet H. S. Klut, H. Hornstra, R. en O. Reindersma, 2 bugels, corno en tuba, IJ muiden-Oost: 104 pnt., 2e prijs. 33. M. Plant, Haarl. Pol. Corpsver., piston, II: 108 pnt., 2e prijs. 34. H. J. Zedel, Johez Harmonie, Haarlem, alt saxophoon, Eere-afdeeling: 131 pnt., Ie pr 35. L. Th. Zedel, Johez Harmonie, Haarlem, B-clarinet, Eere-afdeeling: 135 pnt., Ie prijs. 36. R. Reindersma, Juliana, IJmuiden-Oost, trombone, I: 108 pnt., 2e prijs. 37. H. S. Klut, Concinere, IJmuiden, wald hoorn,, I: 123 pnt., Ie prijs. 38. Mej. M. Davelaar, Heemsteedsch Fanfare Corpc Excelsior, bugel, II 96 pnt., 2e prijs. 39. Kwartet Juliana, IJmuiden-Oost, M.Teijl, M. v. d. Berg, A. de Jager, H. G. Jultema, piston, trompet, corno-bariton, II: 103 pnt., 2e prijs. 40. A. E. Boorsema, Eendracht, Amsterdam, bariton, Eere-afdeeling: 138 pnt., Ie prijs. Sociëteit „St. Bavo" Bestuur Postpersoneel, 8 uur. Krelagehuis, Leidschevaart Algemeene vergadering Alg. Ver. voor Bloembollencultuur, half 2 uur. Restaurant Brinkmann, Groote Markt Al gemeene vergadering Hollandsch Bloembollen kweekers-Genootschap, half 11 uur. Rembrandt-Theater „Die Csardasfürstin". Op het tooneel: Kay en Jay, 7 en 9.15 uur. Palace „Rakoczy-Marsch". Op het tooneel: Willy Derby, 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo" Groepsvergadering Rei niging, 8 uur. St. Jozefgezellengebouw Jansstraat Fraa* ciscaansche ontwikkelingsavond, half 9. St. Elisabethsgebouw Jansstraat 49 Thee middag R. K. Vrouwenbond. Literaire voor dracht door mevr. Annie Salomons. Café-Restaurant Brinkmann Groote Hout- straatvereeniging, half 9. Gemeentelijke ConceUzaal Haarlemsche Bachvereenigng, 8 uur. Hotel Lion d'Or Filmavond N. V. T. I. „Enchantrees", 8 uur. Stadsschouwburg Cabaret van Riemsdijk, 8 uur. Rembrandt Theater „Die Czardasfürstin". Op het tooneel Kay en Jay, 7.00 en 9.15 uur. Palace Rakoczy-marsch. Op het tooneel Willy Derby, 7.00 en 9.15 uur. R.K. Leeszaal en Bibliotheek, Nieuwe Gracht 70 Geopend dagelijks van 10 tot 5 en van 7 tot 9 uur; 's Maandags van 2 tot 5 en van 7 tot 9 uur. Hedenmorgen stond voor den Haarlemsehen politierechter terecht de 53 jarige Zandvoort sche commissionair in effecten B., tevens lid van den gemeenteraad van Zandvoort, terzake smaadschrift. Verdachte had n.l. in het te Zandvoort verschijnend en verspreid wordend orgaan „De Zandvoorter" over een 50-jarigen Zandvoortschen makelaar geschreven als „een beroepschanteur, die zich voor deze schunnige stukjes laat betalen" De „schunnige stukjes" waren artikelen in het blaadje „De Wegwijzer" geschreven onder het pseudoniem „Slip en Slap", waarin ver dachte, naar hij meende, aangevallen en belee- digd, meer speciaal de Partij, die verdachte in den Zandvoortschen Raad vertegenwoordigt („Gemeentebelangen") Als getuige werd gehoord de drukker, tevens uitgever van het blaadje „De Zandvoorter", aan wien de politierechter vroeg of hij alles maar opnam wat zooal voor het blaadje werd aangeboden. Getuige: Och, in Zandvoort is het niet zoo gemakkelijk iets te weigeren.... Politierechter: Ja maar als zulke beleedigin- gen worden aangeboden? In Zandvoort schijnt zoo iets gebruikelijk te zijn!.... Spr. vond het flauw, dat verdachte tegenover de politie ontkent had, getuige te hebben be- leedigd. Het kan zijn, dat men in Zandvoort zich wat straffer uitdrukt, maar het is flauw te zeggen dat men met het woord „Beroeps chanteur" een liedjeszanger bedoeld, zooals verdachte zegt. Verdachte zeide zich niet achter het woord „liedjeszanger" te willen verschuilen. Hij had heth artikel in „De Zandvoorter" alleen ge schreven omdat de maat vol was. Twee jaar lang heeft men mij met artikelen in „Wegwij zer" getreiterd, aldus spr., heeft men tegen de partij „Gemeentebelangen" geageerd en dat komt tenslotte een beetje kriebelen, waardoor ik tot deze uitbarsting gekomen was. Op een pertinente vraag van den politierech ter, verklaarde de beleedigde makelaar, dat hij nooit verdachte had beleedigd. Verdachte er kende, dat hij privé beste maatjes met getuige was geweest. Zijn artikel ging alleen tegen den meneer die onder het pseudoniem „Slip en Slap" had geschreven De Officier van Justitie vond dat de ver houdingen in Zandvoort laag-bij-de-grondsch zijn. Het artikel van verdachte is zóó gesteld dat het er dik opligt om getuige te beleedigen. Spr. eischte veertien dagen gevangenisstraf. Verdachte vroeg een kleine geldboete, liefst vrijspraak. De politierechter vond het een zeer ernstige zaak en veroordeelde verd. tot ƒ60 boete of 30 dagen hechtenis. Men schrijft ons: Vele ingezetenen van Haarlem, die Zater dag j.l. hun weg genomen hebben door de Jansstraat, zullen, onbekend daarmede, zich hébben afgevraagd, de beteekenis van de drukte voor de voormalige St. Janskerk, de groote drukte in het gebouw zelve. De drukte vóór het gebouw, het inbrengen van de opgehaalde goederen, daar binnen, de sorteering daarvan. Al spoedig' werd zoo iemand op de hoogte gebracht, waarom en voor wie dit alles plaats vond? Welk comité zich daarvoor inspande? Nu volgens mededeelingen van een der mede werkers is het comité reeds dankbaar voor dat gene, wat aan goederen reeds is ontvangen en nog in ontvangst genomen moet worden. De tijd om in één dag alles te bewerken, is tekort geweest. Daarom zal er deze week voortzetting zijn van het ophalen van de goederen. Even een telefoontje, nummer 12699, of een boodschap aan de St. Janskerk en de zaak komt in orde. Hoe klein uwe gave ook mocht wezen, dankbaar zal zij aanvaard worden, veel, zeer veel zal er noodig' wezen om aan de tal rijke aanvragen te kunnen voldoen. Ingezetenen van Haarlem uw aller medewer king wordt gevraagd. Ziet uw kleerenkasten nog eens goed na, welke bovenkleeding gij mis sen kunt; de linnenkast voor onderkleeding en het linnengoed, schoenen, zoowel dames-, als heeren- en kinderschoenen, beddegoed, ledi kanten, kachels enz. enz. Verblijd het comité met een flinke gave aan geld om de onkosten te kunnen bestrijden voois dëzè inzameling en om reparatie aan kleeding en schoeisel mogelijk te maken. Daarom, doe wat in uw vermogen is, helpt het comité in haar streven het lot van zoo- velen in den a.s. winter te verzachten. BERLIJN, 5 Nov. Op voorstel van Hitler heeft de Duitsche kabinetsraad besloten tot wederinstelling van de functie van rijkscom missaris voor prijzencontröle, welke functie ia Juli 1933 door de Hitlerregeering werd afge schaft. De functie wordt thans weer bezet met dr. Goerdeler, eerste burgemeester van Leipzig^ In den komenden winter, zoo vermeldt Reu ter verder, verwacht men, dat sommige levens middelen schaars zullen worden, o.a. rijst, thee, sardines, gedroogde peren, enz., doch vleesch zal er vermoedelijk genoeg zijn. De regeering' zal nochtans ook de vleeschprij- zen blijven controleeren. Ook zal controle wor den geoefend op den graanoogst. Donderdag 8 November houdt de R. K. Volks bond zijn maandelijksche ledenvergadering des avonds 8 uur in gebouw „St. Bavo". Eenige be langrijke punten zullen aller aandacht vragen. Mej. M. Stenfert Kroese, alhier, is geslaagd voor het doctoraal examen Romaansche taal. Geboren. 2 November: M. M. StrikKemser, z.; T. de RidderSwarts, z.; A. M. Groot Korzelius, d. 3 November: C. Outde Boorder, z. Overleden. 2 November: E. de Graaff, 41 j., Pieter Kiesstraat; A. Moolenaars, 73 j., Prinsen Bolwerk, BATAVIA, 5 November (Aneta). Hier zijn knoeierijen ontdekt met zgn. B-licenties welke voor Inheemsche rubber worden afgegeven op inlevering van oogstvergunning door de betrok ken planters. Een tweetal dezer licenties, afge geven voor 23 kilogram, zijn vervalscht tot een hoeveelheid van 6230 kilogram, waardoor de waarde van f 4.60 (20 cent per kilogram) op liep tot ruim f 1200. De zaak is in onderzoek. De gedupeerde in deze kwestie is een Chi- neesch rubberexporteur, die de licenties, welke endesseerbaar zijn, opkocht. De betreffende ambtenaar voor het afgeven van licenties gaat vrij uit. i Vereeniging Koninginnedag Woensdag 7 Nov. houdt de Santpoortsche Oranjevereeni- ging .Koninginnedag", haar jaarvergadering in café „de Uijlenboom" te Santpoort-Dorp. Het voornaamste agendapunt is de bestuurs verkiezing. Aftredend zijn de heeren J. Hop, J. Ruygvoorn, en J. W. A. Westerhoven, allen herkiesbaar. Burgerlijke Stand. Geboren: M. C. de Custar—Roos, z.; L. Grootveld—Gravemaker d.; C. M. Schootde Ruyter; d.; L. Collewijn van Houwelingen d.; C. E. de GraafStau- besand, d.; A. JasperseBroek, d.; P. M. BarendsSchoonhoven d.; Overleden: R. Gertenbach, 88 j. wed. yan J. P. Krenning'.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2