De blijde thuiskomst Buenos Aires uit 2 Het nieuws van heden INDRUKKEN VAN HET CONGRES Verkiezingen in Amerika Roode corridor door China? Gil Robles steunt Lerroux DE BAROMETER VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DINSDAG 6 NOVEMBER 1934 Avondblad Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen heeft een radio-boodschap gericht aan het Neder- landsche volk Massale hulde aan Christus Koning De kardinaal-legaat De toespraak des Pausen 1. H. Exc. Mgr. Dr. G. H. hem mens begroet de menigte op de kade te IJmuiden Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen De nachtelijke Mis Militair voorbeeld Het Weer Geheel Argentinië aan Christus Het proces-Matoesjka Beklaagde gaat op dolle wijze te keer Kerk in het Derde Rijk Geen compromissen NA HET CONGRES TE BUENOS AIRES De ..Flandria" in de sluizen te IJmuiden Democratische optocht in een mijnwerkersstadje beschoten drie dooden Trein en tram ontspoord in België Een doode, zestien gewonden Kingsford Smith zonder toestel Nationale regeering in Joego-Slavië Prins Paul confereert met voor malige partijleiders Verklaring van Tsjang Kai Sjek over het Communistisch gevaar De menschensmokkel uit China Streng toezicht op de Ameri kaansche kusten Arbeiders in de lucht geslingerd Drie hunner gedood De vleeschprijzen in Duitschland DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Hij prijst de verdienste van den premier bij de dem ping van den toestand Australisch kerkvorst overleden Op 74-jarigen leeftijd Zandstorm in Canada NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARCANC No. 19031 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Heden zijn de Nederlandsche deel nemers aan het Eucharistisch Con gres in het vaderland teruggekeerd. Aan boord van de „Flandria' heeft Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen, Aartsbisschop van Utrecht voor de microfoon de volgende rede uitge sproken. Z. H. Exc. zeide allereerst zich te zullen be perken tot de vermelding van feiten, die speciaal d i t Congres hebben gekenmerkt, en tot indrukken van daden die tot op heden alleen gesteld zijn door dit Congres. Na een woord van hulde voor de grootsche voorbereidingen, zeide de bisschop: Geheel de organisatie bleek voortreffelijk van de bovenste tot de onderste geledingen en tot in alle onderdeelen. De harmonische samenwerking tusschen de leeken-burgers en militairen van leger en vloot en de geestelijken, overheden van Kerk en Republiek en al hun ondergeschikten, was boven allen lof eendrachtig verbonden tot één schitterend geheel van activiteit en van uit voering, waaraan niets merkbaar ontbrak, zoo dat met die honderdduizenden alles eiken dag verliep alsof niemand de leiding van noode had. 't Was in één woord schitterend georga niseerd en men liet zich schitterend organi- seeren. Stad en burgers hadden een versiering aangebracht, waaraan geen kosten waren ge spaard. Schitterend vooral was de uiterst smaakvolle electrische illuminatie van kunst zinnig gevormde, fijnkleurige verlichting. De avondrit langs de Plaza de Mayo en den geheelen processieweg tot Palermo was een weelde. De nachtelijke aanbiddingen in de stampvolle kerken getuigden van het levendig geloof van een diep-geloovig volk. De meer dan gewone indrukken van den diep devoten kardinaal-legaat, die in vloeiend Spaansch bijna altijd zonder papier, met hei lig vuur overtuigend gesproken heeft en door Zijn eenvoudige beminnelijkheid de harten der menigte stormenderhand veroverde, een eeni- ge Legaat van den geestelijken vader van alle menschen. de Pauselijke Legaat Kardinaal Pa- celli, die op zijn autotocht als op de golven dier menschenzee gedragen, maar aldoor zegende en zegende omdat hij ze lief had als de Vacier in Rome, die hem gezonden hadmaar dat was slechts een verschil der persoonlijkheid van hem, die op Euch. Congressen den Paus verte genwoordigt. Het woord en de zegen van den Paus zelf per radio was nieuw en kwam duidelijk door maar niet met den zachten toonaard, den Va der van het Wereldhuisgezin eigen. Het spontaan wuiven van die onafzienbare honderdduizenden, in kruisvorm om het altaar opgesteld, onder de consecratie van de Ponti ficale Mis van den Kardinaal-Legaat, nadat stipt voldaan was aan den plechtigen oproep van den allesbeheerschende luidspeaker: „Silentio, silentio, silentio" was buitengewoon indrukwekkend; diep ontroerend was die spon tane eenheidsuiting van geloof en liefde van die honderdduizenden menschenkinderen, één met den onbloedig zich offerenden Menschen- zoon in aanbidden, dankzeggen, vergiffenis vra gen, in smeeken om nieuwe genaden voor leven den en dooden. Onvergetelijk oogenblik. Maar wij kunnen medewuiven onder elke consecratie van iedere H. Mis van den op gang van de zon tot haar ondergang. De processieeen ware triumftocht van den Koning der glorie in Zijn Liefdegeheim, de H. Eucharistie, tot Wiens Eere was aangelegd geheel de grootsche feestelijkheid van het 32ste Intern. Euch. Congres te Buenos Aires, waar heen vier kardinalen, veertig Aartsbisschoppen, 110 bisschoppen en ontelbare priesters en ge- loovigen waren saamgestroomd uit alle hoeken der aarde, ook uit het verre, kleine Holland. Maar alle Internationale Eucharistische Con gressen worden naar omstandigheden op de meest luisterrijke wijze gesloten, al had Buenos Aires de meest volkomen medewerking van de geheele Republiek, van president en regeering, van landmacht en vloot, van alle autoriteiten van Kerk en Staat en van alle onderhoorigen, zooals nog nergens te voren Maar wat ik u wilde voorhouden zijn drie daden, die zijn gesteld tot op heden alleen in Buenos Aires. Ten eerste de middernachtelijke Mis op de Plaza de Mayo, alwaar aan vier altaren rond de Piramide de Mayo, door vier Aartsbisschop pen de H. Mis werd opgedragen. Onder deze plechtigheid werd een begin ge maakt met de nachtelijke H. Communie van 350.000 mannen en jongelingen, waar honder den priesters onder de volmaakste orde en stichting de H. Communie uitreikten tot over drie uur in den morgen, terwijl andere hon derdtallen priesters biecht hoerden in de ker ken, op de straat, op het plein tusschen de menschen in met de rouwmoedige mannen en jongelingen naast zich geknield. De loudspeakers bereidden intusschen de mannen en jongelingen vóór met de bekende gebeden vóór de H. Communie en het schokte door de harten dier stoere menigte van alle standen, gelijk het ons doortrilde van nederige aandoening: „Domine non sum dignus", Neen Heer ik ben niet waardig. Daar waren er onder, die in geen jaren meer „Ons Heer" hadden ontvangen, misschien niet meer sinds dien eersten keer!... Want helaas, in die landen praktiseeren de mannen niet veelvuldig Laat ons bidden om volharding voor de man nen en jongelingen van Argentinië. Maar ook buiten Argentinië zijn Staten, waar ook de mannen niet meer of slechts zelden Jezus Christus ontvangen. Blijven wij dagelijks bidden voor de veelvul dige H. Communie der mannen. Eén morgen extra voor de militairen.... tweede glanspunt. Luisterteen H. Mis, waaronder de H. Communie werd uitgedeeld aan tienduizend militairen van leger en vloot, waaronder zeer talrijke hoofdofficieren en aan hun hoofd, de president der Republiek, die zich, naar ik uit goede bron vernam, drie dagen door een priester liet voorbereiden. Wat een massaal voorbeeld! Wat een krach tig geneesmiddel tegen lafheid! Militairen van hoog tot laag, mannen van eer, mannen met stervensmoed, die openlijk voor geheel de stad, voor geheel de Republiek, voor geheel de wereld, ervoor uitkomen, dat zü hon ger hebben naar het Brood des levens, dat zij dat Brood, uit den hemel nedergedaald, willen eten om, volgens Christus' woord, niet te ster ven, maar het eeuwige leven te hebben. En dan daarbij die redevoeringen! Gij hadt moeten hooren het enthousiasme van het land- en vlootleger en van geheel het volk rondom de Kardinaal-legaat was ook aanwezig toen daar sprak de generaal Fasolda Castano, neen, maar de Viva's waren niet van VERWACHTING: Matige tijdelijk afne- mende Noordelijke tot Westelijken, later veranderlijke wind, tijdelijk opklarend, later waarschijnlijk weer regen, weinig verandering in temperatuur. Hoogste barometerstand: 764,1 te Vest- manoer. H Laagste barometerstand: 641,4 te Gro- H ningen. Zon op 7.66, onder 4.21. Licht op 4.51. S Maan op v.m. 6.26, onder n.m. 2.23 H Nieuwe Maan 7 November I STORMWAARSCHUWINGSDIENST j| Geseind te De Bilt, 6 November te 7.45 uur, van de posten van Delfzijl tot Hoek van Holland: ,,Weest op uw hoede". de lucht en het stormachtig handgeklap kwam slechts dan tot bedaren, als de stem van den generaal versterkt door de forsche loudspeakers de stilte weer opriep van een publiek, dat bang werd ook maar één woord van den generaal te missen. Ten allerduidelijkste kwam dit uit door de spontane instemming, die telkens los brak uit die honderdduizenden kelen, die wil den getuigen, dat zijn woord insloeg, dat zijn woord hun innerlijke gedachten en verlangens vertolkte. Die man moet rake dingen gezegd hebben, die generaal moet uit hun aller naam stellige beloften hebben afgelegd aan den Eucha- ristischen Christus-Koning. Die generaal heeft de Roomsche volksziel derArgentijnen forsch gegrepen in alle snaren! Die hooge militair.... d a t is geweest de grootste rede naar van geheel het sprekend Congres. Moge God hem zegenen en zijn leger en vloot! Moge de Heer der legerscharen den vrede van Christus bevechten in het Rijk van Christus, dus voor geheel de wereld! En de climax, het hoogtepunt wasde toewijdingsrede van den President der Repu bliek, van geheel Argentinië aan den Christus der H. Eucharistie! Hoogtepunt van het Congres! Niet in uiterlijk vertoon, maar door de kracht van de daad, die daar gesteld werd. Geen effect-bejag, maar een eenvoudige op dracht, een goed gestelde toewijding van Argen tinië aan den Christus in Zijn Allerheiligst Altaarsacrament.... door den. President van de RepubliekPracht-apotheose, gebracht aan den voet van het altaar. Maar intusschen welk een wereldgebeuren. Wat een wereld-succes! U God, loven wij; U Heer, belijden wij! Dank mijn God, voor dat grootsch eerherstel, terwijl zoovele regeeringen U loochenen, U be spotten, U verwerpen. God zij geloofd voor deze Christen heldendaad van den President van de Republiek van Argentinië! God zegene den President en zijn volk! Moge Christus regeeren ook over hen, die niet willen, dat Hij over hen heerschte. Zijn Rijk kome! BOEDAPEST, 6 Nov. (Reuter.) Het verhoor van Matoesjka verliep gisteren zeer opwinderd. Herhaaldelijk ontstond een heftige woorden strijd tusschen de president van de rechtbank en verdachte, die met armen en beenen sloeg en schopte, zoodat de president hem de boeien liet aanleggen. Toen Matoesjka beweerde dat de „geest Leo" hem in de gestalte van satan ter zijde had ge staan, berispte de president hem op strengen toon, waarna beklaagde zich weer sterk opwond en uitriep, dat er toch een satan was. De president verklaarde toen, dat de recht bank zich niet door simulatie liet beïnvloeden en dat verdachte daarmee moest ophouden. Tijdens het verdere verhoor zeide Matoesjka dat hij schuldig was en erg berouw had over zijn daad. In Vaticaansche kringen heeft men met groo- te belangstelling de ontwikkeling der gebeurte nissen der Protestantsche kerken van Duitsch- lang gevolgd. Ook de strijd der bijbelvaste protestanten te gen staatsvergoding en gelijkschakeling heeft in Rome een sterken weerklank gevonden. Men is hier van oordeel dat het onverschrok ken vasthouden der Protestanten, die van geen compromis wilden hooren Hitier tenslotte ge dwongen heeft om te wijken. In Vaticaansche kringen is men thans van oordeel dat de katholieken stevig op hun stand punt moeten blijven staan en toepassing moeten eischen van hun rechten die in het afgesloten Concordaat zijn vastgelegd, vooral op gebied van jeugdorganisatie, volksopvoeding in de bijzon dere scholen enz. De strijd van het katholicisme tegen het mo derne heidendom bestrijkt derhalve alle in- vloedssfeeren van het Nationaal-Soeiaiisme. Derhalve is de strijd tusschen Christendom en het Nationaal-Soeiaiisme een strijd om geeste lijke en cultureele goederen. In Rome is men thans meer dan ooit de vaste overtuiging toegedaan dat er van een verzoening tusschen Nationaal-Soeiaiisme en Katholicisme geen sprake kan zijn. Ook de woorden van Kardinaal Innitzer over staat, ras, bloed en bodem hebben in Rome een zeer goeden indruk gewekt, zoodat de kans op een volledige toepassing van de bepalingen van het Concordaat meer en meer versterkt wordt. NEW YORK, 6 November (Reuter) Aan den vooravond der Amerikaansche verkiezin gen is in het mijnplaatsje Kelayres (Pennsyl vania) een verkiezingsoptocht van de Demo cratische partij plotseling uit een woonhuis met een machinegeweer beschoten. Veertien personen werden geraakt en drie hunner waren op slag gedood. Twee anderen werden in stervenden toestand naar het zie kenhuis vervoerd, terwijl nog negen, o.w. vijf vrouwen lichter gewond werden. De politie had moeite de opgewonden menigte in bedwang te houden, daar deze dreigde het huis, waaruit geschoten was, met dynamiet te laten springen. Daar men onlusten vreesde, kreeg de politie versterking uit het naburige Hazleton. v BRUSSEL, 5 Nov. (V.D.) Vanavond is de locomotief van trein 159, komende uit Calais, op weg naar Brussel, op het stationsemplace ment van Ath ontspoord en omgeslagen. De locomotief ligt op den flank tegen den berm van de spoorbaan. Ook de eerste wagen is ontspoord. De machinist is bij het ongeluk gedood, de stoker en twee reizigers zijn gewond. BRUSSEL, 5 Nov. (V.D.) De tram, die van middag uit La Louviere naar Binche is ver trokken, is bij St. Faast Trivieres ontspoord en omgeslagen. De tram was geheel bezet met scholieren en arbeidsters van de fabrieken van La Louviere. De wagen sloeg met groote kracht tegen het wegdek. Toesnellende arbeiders hebben de reizigers uit hun benarde positie gered. Der tien personen zijn gewond, van wie de meesten ernstig. LOS ANGELES, 6 Nov. (Reuter) Het vlieg tuig, waarmee Sir Charles Kingsford Smith den Stillen Oceaan heeft overgestoken, is in beslag genomen op instigatie van een persoon, die beweert dat de beroemde vlieger hem 2750 dollar schuldig is. Een deurwaarder heeft op het toestel beslag gelegd en er een leuningstoel naast gezet om het in de gaten te kunnen houden. Kingsford Smith zal een waarborgsom van 5500 dollar moeten storten, indien hij weer de vrije beschikking over zijn machine wenscht te krijgen. LONDEN, 6 Nov. (V.D.) De gewoonlijk goed ingelichte correspondent van de „Daily Telegraph" te Belgrado meldt, dat Prins Paul zijn pogingen voortzet om een kabinet der na tionale unie te vormen. Hij ontving daartoe den leider der oude democratische partij van Ser vië, Davidowitsj en Pater Korosjets, den leider der Sloveensche Katholieken. Bovendien had de Prins-regent een onderhoud met den Aartsbis schop van Zagreb, Dr. Bauer, die als een der scherpste tegenstanders van de Pan-Servische dictatuur van Koning Alexander bekend stond. Tenslotte had hij nog besprekingen met den leider der Bosnische Mohammedanen, Dr. Spa- ho en met Stanojewitsj van de Servische ra dicalen. Al deze voormalige partijleiders waren tijdens de dictatuur verbannen of traden politiek niet op den voorgrond, al deed Koning Alexander den laatsten tijd pogingen om in contact met hen te komen. Wanneer zij weer bij het regeeringswerk zou den worden betrokken, zou dat een nieuwe phase in de politiek van Joego-Slavië betee- kenen. PEKING, 6 Nov. (V.D.) Maarschalk Tsjang Kai Sjek verklaarde in een personderhoud, dat het uitstel van het vijfde congres der Kwo Min Tang te wijten was aa nde actie van het Chi- neesche Roode Leger. Alle nationale krachten van China dienden momenteel op de vernie tiging van dit gevaar geconcentreerd te worden. De Roode troepen streefden naar het door de Komintern gestelde doel, een uitgang naar den Stillen Oceaan te forceeren. Deze „Roode Cor ridor" zou door de provincies Hsinkiang of Chineesch Turkestan, Kangsoe, Hoenan en Foekien, d.w.z. van de Chineesch-Russische grens tot de kust van den Stillen Oceaan moe ten loopen. Zou dit plan slagen, dan zou de strijd tegen het communisme in China aan zienlijk moeilijker, misschien zelfs onmogelijk worden. De splitsing va nChina door een derge lijke „Roode Corridor" diende in elk geval voor komen te worden. De saneering van China en de bestrijding van het Chineesche communisme, was niet alleen in het belang van Azië, doch in het belang van de geheele beschaafde wereld. New York, 6 Nov. (Reuter) Door de ont dekking der zeventien Chineezen te Atlantic (New Jersey) is de Amerikaansche politie een smokkelaarsbende op het spoor gekomen, welke zoowel aan de Oost- als aan de Westkust werk te en reeds ruim honderd Chineezen Amerika heeft binnengesmokkeld. Bovendien hebben smokkelaars opium ter waarde van ruim een milliard dollar op slink- sche manier in het land gebracht. Teneinde aan de actie der smokkelaars paal en perk te stellen, heeft de Bondspolitie thans een scherpe bewaking der Amerikaansche kus ten gelast met vliegtuigen, die alle eventueel nog op zee wachtende smokkelschepen moeten opsporen. Bovendien worden alle verdachte schepen onderzocht, die zich bewegen tusschen China, West-Indië en de kust van den Stillen en Atlantischen Oceaan. PARIJS, 6 Nov. (Reuter) Nabij Cette waren werklieden bezgi een ledigen petroleumhouder te repareeren. Plotseling ontstond een geweldige ontploffing. De werklieden werden in de lucht geslingerd en drie hunner vonden den dood in de vlammen. De vierde werd zoo ernstig ge wond, dat aan zijn leven getwijfeld wordt. Het vuur kon gelukkig gebluscht worden. Men neemt aan, dat een der werklieden bij het aan steken van een sigaret de uit den houder stroomende gassen heeft doen ontvlammen. GLEIWITZ, 6 Nov. (V. D.) De politie-presi- dent maakt bekend, dat te Hindenburg een en te Beuthen vier vleeschwinkels van overheids wege zijn gesloten, omdat de eigenaars in de etalages niet de prijzen van de voorradige arti kelen hebben vermeld, zooals dat door den re- geeringspresident is bepaald. Verkiezingen in Amerika. Democratische partij optocht in mijnwerkersstadje beschoten: drie dooden. Gil Robles spreekt in de Cortes vertrouwen uit in de regeering-Lerroux. Ernstige explosie te Cette. Drie arbeiders vin den den dood. De Nederlandsche delegatie van het Eucharis tisch Congres te Buenos Aires in het vaderland teruggekeerd. Radio-rede van den Aartsbis schop. De benoeming van ir. Alph. Roebroeck tot di recteur-generaal van den landbouw te wachten. Begrafenis der slachtoffers auto-ongeluk te Tilburg-, van het droevig MADRID, 5 Nov. (Reuter) De zitting van het Spaansche parlement werd Maandag ge opend met een rede van minister-president Lerroux, die rapport uitbracht over de houding der regeering tijdens den jongsten opstand. De regeering beloofde alle maatregelen te zullen nemen, welke een herhaling van revolten on mogelijk zullen maken. De leider der Katholieke Volksactie, Gil Robles, wees op de groote verdienste der re geering bij de demping van den opstand en verklaarde, dat zijn partij haar vertrouwen uit spreekt in het kabinet-Lerroux. Hij diende daarop een desbetreffende motie in. De zitting werd opgeheven en tot Dinsdag verdaagd, zonder dat een stemming over de motie was gehouden. Na Gil Robles hadden nog verscheidene afgevaardigden het woord gevoerd, vaak in opgewonden stemming. De naar Spanje gezonden speciale verslag geefster van het blad „Oeuvre", Madame Si- mone Téry, is op de perstribune van de Cortez gearresteerd. Zij werd eerst naar het ministerie van oorlog en vervolgens naar het hoofdbureau van politie gevoerd. Over de reden van haar arrestatie is tot dusver nog mets bekend. OVIEDO. 6 Nov. (ReuterEen deel der troe pen van het Vreemdelingenlegioen en der Ma- rokkaansche scherpschutters, die naar Asturië waren overgebracht ter onderdrukking van de revolutionnaire beweging, is naar Marokko te ruggekeerd. ADELAIDE, 6 Nov. Reuter). De Aartsbisschop van Adelaide, Mgr. Dr. Robert William Spence, is hier gisteren overleden. Hij bereikte den leef tijd van 74 jaar. Mgr. Spence is geboren te Cork in Ierland en studeerde voor priester te Lissabon. In 1898 werd hij prior van het Dominicanenklooster te Adelaide, het eerste dat in Australië werd ge sticht. In 1915 werd hij aartsbisschop van Ade laide na den dood van Mgr. Riley. VATICAAN-3TAD 6 Nov. (Reuter). Op 8 De cember a.s., den feestdag van Maria Onbevlekte Ontvangenis, zal Z. H. de Paus door de radio van Vaticaan-stad zijn Apostoliscaen Zegen ge ven aan Australië. De Paus zal spreken vanuit zijn studeerkamer, ter gelegenheid van de slui ting van het nationale Eucharistische Congres van Australië. OTTAWA 6 Nov. (Reuter). De plaats Nanton in de provincie Alberta is gisteren verrast door een zandstorm. De zon verduisterde plotseling en de geheele streek rondem Nanton werd in nachtelijke duis ternis gehuld. Het fijne zand hoopte zich in de straten op als sneeuw en het verkeer ondervond tijdelijk stagnatie. Stand op Dinsdag 1 uur n.m.: 747.7 Vorige stand 746.9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1