I IN EN OM HAARLEM GEBIT f 35.- Structuur van Esperanto MARIA-STICHTING Wij schrijven voor U op advertentiën! DINSDAG 6 NOVEMBER 1934 Het a.s. Paasfeest 16 Rijksstraatweg 16 En zijn verbreiding Gevonden dieren en voorwerpen Het Tandheelkundig Instituut Plaatje met 1 kunsttand f 3.- ledere tand meer f 1.75 Porcelein- of zilvervulling f 3.- Goudvulling vanaf f 9.— Goudkroon vanaf f 15.- Mondonderzoek kosteloos VRAGENBUS UIT DEN OMTREK BLOEMENDAAL HALFWEG HAARLEMMERMEER IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK HILLEGOM SANTPOORT VIJFHUIZEN IJMUIDEN ZANDVOORT ZAANDAM NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Siiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii! SlIIlllllllIIIIIIIIIIIIIlIilllIllIlllllllIllllllllllllllllIlllllIlliIlllllllMIIIIIIIlIlllillllIlIIlllIlllIlllllIIllllIIllllllllIllIIIIIIIIIIIIIIIIlllllllllLIIIlIlIIllIIMIIllIEIlIÜ De volgende week zal Haarlem een, als de voorteekenen niet bedriegen, schitterend Paus- feest vieren, naar aanleiding van het feit, dat Z. H. Paus Pius XI gedurende 12J4 jaar op luisterrijke wijze den zwaren last heeft gedra gen, die in deze benarde tijden op de schouders Van den Plaatsbekleeder van Christus drukt. Haarlem staat bekend om zijn Pausfeesten, Want Haarlem heeft in het verleden reeds me nigmaal grootsche hulde gebracht aan het Op perhoofd der Christenheid. Haarlem is dan ook de zetel van het diocees, de plek, waar de har- teklop voelbaar is van het opgewekte katho lieke leven, dat de Haarlemsche Kerk in zoo hooge mate siert. Haarlem zal de volgende week in naam van het Haarlemsche Diocees het koperen Paus jubileum van den grooten Pius XI vieren en alle katholieken zullen, eensgezind geschaard rond hun bisschop en den Pauselijken Inter nuntius, Z.H. Excellentie, Mgr. L. Schioppa, hun trouw aan en vereering voor Pius XI uiten. De goede gewoonte in onze stad getrouw, zal de viering tweeledig zijn: kerkelijk en een her denking in de Gemeentelijke Concertzaal. A.s. Zondag opent Z.H. Excellentie Mgr. J. D. J. Aengenent, onze Bisschop, onder Wiens hooge bescherming de herdenking plaats heeft, de plechtigheden met een Pontificale H. Mis in de Kathedrale Kerk. Behalve kanunniken zul len er waarschijnlijk eenige Monseigneurs uit Den Haag en Amsterdam bij tegenwoordig zijn, eenige Geheim Kamerheeren met kap en degen en wereldlijke autoriteiten uit Haarlem en om geving. Een bijzondere attractie bij deze Ponti ficale H. Mis zal zijn de uitvoering van de veel besproken missa populi van Hubert Cuypers (1), een mis, gezongen door het volk. Met het zang koor der kathedrale kerk zullen daaraan de R.K. Oratoriumvereeniging en de leden van De Graal medewerken. Alles bijeen: een Ponti ficale Mis met een zeer bijzonder karakter, die ongetwijfeld vele katholieken naar de versierde Moederkerk van het bisdom zullen doen optrek ken. Een groote opkomst bij deze kerkelijke vie ring zal op zich zelf reeds een hulde aan den Paus beteekenen. Na de Pontificale Mis zal er voor de officieele personen gelegenheid zijn Mgr. Aengenent in de pastorie te begroeten. De tweede huldebetuiging heeft dan plaats in de Gemeentelijke Concertzaal op Donder dag 15 November en op Vrijdag 16 November, waarvan die op Vrijdag het karakter heeft van een gala-uitvoering. Niemand minder dan Z.H. Excellentie Mgr. L. Schioppa zal bij dit feest als vertegenwoordiger van den Paus het mid delpunt zijn met Z.H. Excellentie onzen Bis schop van Haarlem. Hierbij worden katholieke Ministers verwacht en andere katholieken, die in het burgerlijk leven een voorname plaats innemen. Als feestredenaar maar niet lan ger dan twintig minuten treedt op prof. dr. F. Feron, de bekende praeses van het Groot Seminarie van Roermond. Waarom dit alles? Omdat Pius XI een waarlijk groot Paus is en omdat de Paus de hoogste priester is op aarde. Bij de verkiezing van kardinaal Ratti tot Paus zeide een der beste Rome-kenners tot ba ron Beyens, toenmaals Belgisch gezant bij he^ Vatïcaan, „als hij lang genoeg in leven blijft, zal de wereld getuige zijn van een grootsch Pontificaat." Deze voorspelling is uitgekomen. In een der moeilijkste tijdsgewrichten, welke de wereld doormaakt, heeft Pius XI zich de sterke man getoond, die de Kerk noodig had, in staat den verpletterenden last van den drie- dubbelen kroon te dragen. In hem worden schitterend de woorden van Christus bewaar heid: „Ik zal met U zijn tot het einde dei- eeuwen." De moeilijkheden met de Italiaansche regee ring zijn door hem in het Lateraansch Verdrag opgelost. Hij was de eerste Paus na 1870, die in 1922 zijn eersten zegen „urbi et orbi" gaf van de buitenloggia van den Sint Pieter. Pius XI is ook de Paus van de Katholieke Actie, vooral in het gebied der Missies, aan welk voorbeeldig werk onze landgenoot, Kar dinaal van Rossum, zulk een ruim aandeel heeft gehad. Tal van groote encyclieken zijn door hem uitgevaardigd, waarvan die getiteld „Quadragesimo Anno" en „Casti Connubii" van historische beteekenis en van onvergankelijke waarde zijn. Wij behoeven, na de artikelen, die wij verleden week publiceerden, de betekenis van Pius XI niet nader te. schetsen. Er is reden om dezen grooten Paus en tijd genoot een kinderlijke hulde te bewijzen. Is de eerbied van den katholiek voor den priester groot, deze eerbied stijgt tot genegen heid en liefde als het geldt den Paus van Rome, hem, wien de volheid van het priester schap werd toebedeeld, wien de sleutels des Hemels zijn toevertrouwd. Het wel en wee van onze Moeder de H. Kerk en haar Opperhoofd gaat ons Roomsche volk ter harte. Allen hooren we gaarne over den Paus spreken. Wel heeft Christus aan alle apostelen Zijn zending opgedragen, maar on der die apostelen heeft Hij één uitverkoren, om Zijn plaatsvervanger op aarde te zijn n.l. den H. Petrus. Hem heeft Hij bekleed met de vol heid der drievoudige macht, hem toevertrouwd het hoogste priesterschap, het opperste leer gezag, het eene en onverdeelbare koningschap. Het koninkrijk van Christus is gebouwd op dezen Petrus, zooals pater Duijnstee het uit drukt, als op een eenig, onafhankelijk funda ment; de apostelen zijn wel fundamenten, doch slechts op de tweede plaats d.w.z. steenen ge legd op de rots van Petrus. Heerlijk schildert Paus Leo XIII in zijn en cycliek „Immortale Dei" de voornaamheid van het Pausschap als hü zegt: „Er was een tijd, dat de evangelische wijsbegeerte de Staten be- heerschte, toen de macht en goddelijke sterkte der christelijke wijsheid in de wetten, bepa lingen, zeden der volkeren, in alle orden en wijzen van den Staat waren doorgedrongen; toen de godsdienst, door Jezus Christus inge steld, op dien hoogen trap van waardigheid was verheven, gelijk billijk was, door de gunst der vorsten en bescherming der wettige over heidspersonen overal bloeide, toen priester- en keizerdom de eensgezindheid en de vriend schappelijke wederkeerigheid van plichtsbe- wijzen nog vereenigden. Dus samengesteld plukte de Staat de vruchten, grooter dan zich denken laat, waarvan de heugenis nog duurt en duren zal door de ontelbare gedenkstukken van de geschiedenis, die er naar heen wijzen en die door geen kunstgreep van tegenstanders kunnen worden verminkt of verduisterd. Dat het Christelijk Europa de barbaarsche volkeren bedwong en hen van woestheid tót orde, van het bijgeloof tot de waarheid bracht; dat het de invallen der Mohammedanen overwinnend terugdrong; dat het bij den maatschappelijken vooruitgang aan de spits kwam en bij allen luister van de beschaving aan de overige menschheid steeds tot gids en leermeester dien de; dat het de volkeren met de ware vrijheid in menig opzicht begunstigdeVoorzeker deze zelfde goede vruchten zouden gebleven zijn, indien dezelfde eensgezindheid gebleven ware tusschen die beide machten; terecht zelfs had men grootere kunnen verwachten, als aan het gezag, het leeraarsambt, aan de raadgevingen van de Kerk met meer vertrou wen was gehoorzaamd. Wij, katholieken, weten dat maar al te wel. Bij deze Pausviering staat dan ook niet alleen de persoon van den grooten Paus op hét voor plan, maar niet minder de grootheid van het Pausdom zelf. straat 28rd., halsketting. Slagboom, Santpoort, Hoofdstraat 105, motorhandschoen. Kennel Fauna, hond, katten. Hooij, Rijksstraatweg 8, hond. W. H. Prins, Emostraat 3, motorhand schoen. A. v. Soest, Bisschop Ottostraat 11, handbeschermer. P. B. Stollenga, Tugelastraat 34; straatmakershamer. A. v. Iperen, Amster- öamschestraat 8, hondje. H. v. Nimwegen, Saenredamstraat 30zw„ handschoen. L. v. Kipshagen, Pepijnstraat 42, kinderhandschoen. Luitens, Spaarnhovenstraat 4, heerenhand schoen. Bureau van Politie, Smedestraat, hals ketting, insigne. J. Belsmid, Leidscheplein 92, kindermuts. Habermehl, Bloemendaal, Iepen- laan 19, rijwielbelastingplaatje. Indenbord, Julianalaan 299a, idem. F. Vreugd, Karei v. Manderstraat 66, rozenkrans. C. Homans, Brouwerstraat 25, rijwielbelastingplaatje. L. Hoogendijk, Leidscheplein 33, idem. v. Heerdt, Potgieterweg 13, idem. Soethout, Djambistraat 15, idem. Pelikaan, Blomhofstraat 23, sleutel. V. d. Berg, Kanariestraat 90, stofbril. H. v. Beers, Zocherstraat 53, sleutel. Kroonstuiver, Raephorststraat 21, shawl. Bureau v. Politie, Smedestraat, sleutel. A. v. 't Friczt, De Breuk straat 23, tompouce. W. Vos, Tbeding v. Berk houtlaan 9a, Aerdenhout, vulpen. Lemer, Schouwtjeslaan 49rd„ idem. (1) Er schijnt onder de Haarlemsche katho lieken een misverstand te bestaan. In de Ka thedraal wordt a.s. Zondag niet de Missa C. van Beethoven uitgevoerd. Dat gebeurt pas op de uitvoering van Donderdag en Vrijdag van de volgende week. De Missa C. van Beethoven zou niet uitgevoerd kunnen worden onder de Pontificale Mis, omdat zij voor het gebruik tij dens godsdienstoefeningen niet goedgekeurd is en dus alleen in Concertzalen ten gehoore wordt gebracht. K. Hakhof, Geweerstraat 10, armbandje. Steenkist, Hoogerwoerdstraat 46, ceintuur. Way, Dutrystraat 31, dasspeld. Asyl, Ridder straat 11, hond, kat. Knook, Paul Kruger- HAARLEM .Voord - TEL. 16726 berekent thans nog voor 'n geh. met garantie P ij n 1 o o s trekken inbegrepen 22 karaats goud Pijnloos trekken van tand of kies f 1.50 Spreekuur ALLE werkdagen van 912 en van 1—4 uur. Zaterdags van 9—12 uur. Avondspreekuur: Dinsdag, Woensdag en Donderdag 79 uur. BESLIST pijnlooze behandeling door Nederlandsch Tandarts Vraag: De staartpennen van mijn haan (Bar nevelder) willen niet doorkomen. Wat is daar tegen te doen? Hij is verder gezond en is in Maart geboren. Antw.: Daar is niets tegen te doen. Vraag: Hoe moet ik een bontkraag reinigen? Antw.: Maak roggezemelen in een aarden of perenpot onder gestadig roeren zoo warm, dat ge de hand er nog juist in kunt houden. Schud dan de warme zemelen op het bont en wrijf dit er sterk mee. Daarna "uitschudden en met een zuivere borstel afschuieren. Vraag: Mijn camélia heeft heel den zomer gepot in den vollen grond van mijn tuin ge staan. Nu is zij in de serre geplaatst voor een raam. Er zijn 5 bloemknoppen aan van ongeveer 1V. centimeter groot. Wat moet nu gedaan wor den om de knoppen met succes tot ontwikkeling en bloei te brengen? Antw.: De plant niet te warm zetten, bij voorkeur in een licht vertrek. Tijdens den bloei verlangt de plant veel water. Na den bloei de bloemtros verwijderen en de plant zoo koel mogelijk verder kweeken tot ze in Mei naar buiten kan. Bewerken met bloemen of ver dunde koemest. Vraag: Ik heb een clivia van ongeveer 3 jaar oud. Aan den onderkant van het bovenste blad heeft zij rood-bruine spikkels. Moet ik dat blad er uit halen of houdt ik haar soms te vochtig? Antw.: Waarschijnlijk staat de plant te nat. Verwijder het blad en wacht eens af, of het euvel verder loopt. Vraag 1. A. pandoert, harten troef, en vraagt troef aas mede, omdat hij geen ander aes kan vragen. B. is maat en loopt aas bij. C. heeft de nel en een kleintje. Mag deze nu het aas (troef) met de nel overtroeven? 2. Of moet hij het kleintje gooien? In geval de nel kaal zat, wat dan?. 3. Moet men bij zwabber spelen vier vaste slagen in handen hebben? Ant. 1 en 2 .De slag is voor hartenaas. 3. Men moet de vier eerste slagen maken. Vr.: Moeten van een erfenis van 200 suc cessierechten betaald worden? Zoo ja, hoe hoog bedragen deze? Antwoord. Neen. Vraag. Bestaat er te Haarlem of omstreken ook een cursus ter opleiding voor het drogis ten-diploma? Zoo niet, welke leerboeken moet ik daarvoor aanschaffen en wat wordt er in het algemeen voor vereischt? Waar wordt het examen gehouden? Antwoord. Wedt u om inlichtingen tot den heer J. Spaander, Kamperstraat 2, Haarlem. Vraag. Wat voor instelling is I.K.B.? Waar is deze gevestigd? Is hij Katholiek, neutraal of algemeen? Antwoord. Wij kennen de beteekenis van die letters niet. Vraag. Hoe kan ik een regenjas waterproof maken? Antwoord. Voeren met mobetig batist, ver krijgbaar bij een drogist. Vraag. Wat is het juiste adres van de koffie- en theehandel „Maatschappij de Poort"? Antwoord. Handelsadressen worden in deze rubriek niet opgegeven. Vraag van L. te S.: Antw.: A, B, C, D, en F niet uitgeloot. E ons onbekend. Vraag: Mijn zoon moet voor de lichting 1935 tusschen 110 October 1935 onder de wapenen komen (2de ploeg) en is ingedeeld bij het 4de Regiment Infanterie te Leiden. 1. Wanneer hij nu verzoekt of hij bij de eerste ploeg onder de wapenen mag komen, zou dat dan worden toe gestaan? 2. Aan wie moet hij dat verzoek doen? 3. Wanneer komt de eerste ploeg onder de wa penen? Antw.: Of hij verzoekt bij de eerste ploeg te worden ingedeeld, geeft niets. De Minister geeft Het echtpaar HagemanVrugt te Limmen is dezer dagen met een drieling verblijd iiiimimi een weigerend antwoord. Maar hij kan probee- ren te ruilen met iemand van de eerste ploeg'. Laat hij zich daarvoor wenden tot de afdeeling Militie van de secretarie zijner gemeente. De eerste ploeg komt op begin Maart. Vraag 1: Kunt u mij het adres opgeven van Mac. Robertson, den Australischen suikerwerk fabrikant, den persoon, die de luchtrace LondenMelbourne heeft opgezet? 3. Indien dit niet het geval is, wat is dan het adres van 'n informatiebureau, waar mijn vraag wel beantwoord zou kunnen worden? 3. Brengt deze laatste vraag nog extra-kosten met zich mede? Antw.: Het adres is ons niet bekend, maar wij vermoeden, dat een brief, geadresseerd Mac Robertson, Melbourne, Australië, zijn brieven bus wel zal bereiken. Vraag: Is de Obligatie groot f 15 van de Holl. Grond Credietbank te Amsterdam Serie 27435 No. 05 reeds uitgeloot? De leening is goedge keurd 22 September 1904. Ant.: Neen. Vraag: 1. Wat is er voor noodig makelaar te worden? Speciaal voor huizen? 2. Kunt u mij opgeven welken weg ik heb te bewandelen om makelaar te kunnen wor den? Antw.: Wendt u tot de Kamer van Koophan del en Fabrieken om inlichtingen. Deze brengt advies uit of de Rechtbank u als makelaar zal toelaten of niet. Bepaalde diploma's zijn daar voor niet noodig. Burgerlijke Stand Geboren: A. van Aken Groenendijk z.; C. M. van Altenavan Til burg z.; A. M. Snoeying—van der Ploeg d.; W. E. HorsmeijerLangenberg d. Ondertrouwd: J. J. van Rixel en E. Engels; G. Hoogerheide en B. C. van den Klinkenberg. Getrouwd: W. F. Kruijer en J. C. G. Kaptein. Pluimveetentoonstelling In verband met haar 12 J4-jarig bestaan wordt door de Pluim - veevereeniging „Halfweg en Omstreken" op Zaterdag 1 December, en Zondag 2 December, een groote Jubileum-tentoonstelling gehouden van hoenders, duiven en konijnen in de zaal van café „Zwanenburg", alhier. Haarlemmermeer naar de derde klas. Vol gens de voorgestelde plannen van de regee ring zal de gemeente Haarlemmermeer na de herclassificatie onder de derde klas gemeenten behooren. Dit zal voor het Rijkspersoneel of degenen die daartoe gerekend worden, bijv. het onderwijzend personeel, geen nieuwe loonsverla ging beteekenen van 4 pCt. Zeer begrijpelijk is dit voor genoemde categorie menschen een groote tegenvaller. Haarlemmermeer behoort tot de gemeenten met de hoogste belastingen, waar de huishuren verre van laag zijn, waar verreweg de meeste consumptieartikelen duur der zijn dan in omliggende steden. Verschillende ouders moeten hun kinderen in de stad naar school zenden, wat ook met kosten gepaard gaat. Kortom, voor het voordeel be hoeft men zeker niet in de Haarlemmermeer te wonen. Naar wij vernemen zullen bedoelde personen een sterke actie voeren om in de voorgestelde plannen alsnog wijziging te doen aanorengen. De Hanze. Onze Hanze houdt hedenavond een belangrijke ledenvergadering. De St. Nico- laasreclame vraagt minstens de opkomst van alle leden-winkeliers, maar ook de anderen zul len zeker komen. Duitsche meisjes Woensdagavond te half 9 zal in de R. K. kerk Frans Netscherlaan 12 te Santpoort het maandelijksehe Lof worden ge houden voor de Duitsche meisjes van Santpoort en omgeving. De Duitsche zielzorger zal daar onder preeken en gelegenheid geven om te biechten. Na het Lof gezellig samenzijn in de parochie zaal. We hopen dat nu eens alle Duitsche meis jes uit deze omgeving aanwezig zullen zijn. Uitvoering ten bate van de blinden Don derdag 8 November a.s. zal de R. K. Blinden- bond „St. Odilia" afd. Haarlem, een uitvoering organiseeren ten bate van de blinden in de groote zaal van Hotel „Zomerlust". Medewer king o.a. van het bekende kwartet van Henk Arisz en mevr. D. AriszSchrama met zang en voordracht. Gelet op het sympathieke doel ho pen we, dat het Donderdagavond bij Jan Böhm moge zijn een uitverkocht huis. De toegangs prijs is zeer laag. Omver gereden. Toen mej. de Wed. Genet 's avonds uit de kerk kwam geloopen, werd ze door een jongen die met een woeste vaart op de fiets reed, aangereden. De 67-jarige vrouw sloeg tegen den grond en kon niet meer overeind komen. Behulpzame handen brachten haar bij den heer J. Schreien binnen. De wijkzuster alsmede dr. Nanninga waren spoedig ter plaatse. Alhoewel de oude vrouw hevig bloedde en een flinke hoofdwonde had opgeloopen, was de toestand toch zoo, dat zij thuis verpleegd kon worden. Reeds meermalen hebben wij ons geërgerd dat jongens, vooral bij avond, den weg onveilig ma ken door met de fiets met 'n veel te snelle vaart tusschen de kerkgangers door te rijden. R. K. Kiesvereeniging. Deze vereeniging zal Donderdag a.s. een algemeene propaganda vergadering houden. Als spreker zal optreden de heer J. J. Berger. Daar een groote opkomst wordt verwacht, zal deze bijeenkomst worden gehouden in de R. K. kerk. Voetbal. Vijfhuizen 1—WH 05. Verdwenen Het sloopen van de oude Cru quiusbrug heeft zijn beslag gekregen. Waar een- Het was een riskante onderneming om het 26e groote Esperanto-wereldcongres in Stockholm te gaan organiseeren. Tot nu toe was het meestal meer op een centraal punt van het continent gehouden. Doch wanneer de wensch sterk is, kan er wat gedaan worden Dan vindt men zelfs in deze tijden hier of daar nog wel wat geld. Het Zweedsche congres is een succes geworden, een geweldig succes, groot- scher dan iemand had kunnen denken. Waren op het Keulsche congres verleden jaar 1000 es perantisten uit de geheele wereld bijeen, het deelnemersaantal was in Stockholm verdubbeld. Ongeveer 2000 esperantisten van allerlei ras en kleur waren naar de Zweedsche hoofdstad ge togen om daar een week met geestverwanten samen te zijn, om daar te genieten van den geest van saamhoorigheid, die de menschen, uit wat voor landen zij ook komen, tezamenbindt. Een feestweek ter eere van de eenheid van ge heel het menschelijk geslacht. Doch ook in an dere kringen, b.v. christelijke, worden dergelijke congressen met groot succes georganiseerd. En toch, hier was het nog eeniger, want hier spra ken al deze menschen één taal; hier was geen vervelend uur tijdens de vergaderingen door h°t moeten aanhooren van de zelfde redevoeringen in verschillende talen; hier was slechts één voertaal: het Esperanto! Hieruit en uit de welwillendheid van de regee ring (prins Karei, zoon van den Zweedschen Koning, is zelf esperantist) die het parlements gebouw ter beschikking van het congres had ge steld, moge blijken, hoezeer het Esperanto in dezen tijd de aandacht verdient. Het Esperanto is een taal volgens het z.g. pro ject a posteriori, d.w.z. uit bestaande elementen is de taal samengesteld. Het Esperanto is dus slechts in zooverre kunstmatig, dat de elemen ten, genomen uit z.g. „levende" talen (de naam zelf is verkeerd, evenals die van „doode" ta len), kunstmatig zijn samengevoegd. Die ele menten zelf zijn dus niet kunstmatig, integen deel: de auteur, Zamenhof, heeft ernaar ge streefd, steeds die elementen voör de woord vorming te kiezen, die aan menschen van eeni ge ontwikkeling bekend moesten zijn. Voegen wij daar nog bij, dat de spelling wel eenigszins is veranderd, maar toch zooveel mogelijk den oorspronkelijken vorm heeft behouden, dan kunnen wij op grond van eigen proefnemingen concludeeren, dat niet-esperantisten, die een ontwikkeling hebben, welke het peil der lagere school slechts in geringe mate te boven gaat, een hun voorgelegden Esperanto-text kunnen begrij pen. Bij een poging tot nauwkeurige vertaling zullen zij fouten maken in de tij den der werk woorden en andere kleinigheden, de strekking van het stuk zal hun in ieder geval duidelijk zijn. Dit principe, h'et in de kringen der inter nationale taal genoemde Principe van Inter- nationaliteit, maakte de kern uit van de woord keus: die woorden, die door het grootst aantal menschen zonder voorafgaande studie kunnen worden begrepen. Een tweede principe, dat der beperking, ver eenvoudigde de grammatica en hield het woor denaantal, beter het stammenaantal binnen ze kere grenzen. Uit de grammatica. Het accent valt altijd op de voorlaatste lettergreep; het bepaald lidwoord is altijd la, een onbepaald lidwoord is er niet (verg. het Grieksch)alle substantiva eindigen op -o, de accusativus op -on (1) en de pluralis op -oj, acc. -ojn (verg. weer de Grieksche klan ken van de pluralis)de adjectiva volgen de zelfde regels als de substantiva, doch hebben overal -a, waar het substantivum o heeft (-an, aj, -ajn)de adverbia eindigen op -e, wanneer zij gevormd worden; de werkwoordelijke con jugatie is op Engelsche leest geschoeid, alle per sonen gelijken werkwoordsvorm (dus in de 3e persoon singularis nog regelmatiger dan het Eïi- gelsch)tegenwoordige tijd -as als uitgang, achter den stam; verleden tijd -is; toekomende tijd -os; voorwaardelijke wijs -us, gebiedende wijs -u; de klinkers van deze uitgangen keeren op regelmatige wijze terug bij de vorming dei- participia: skribanta schrijvende, skribinta geschreven hebbend, skribonta zullende schrijven en in het passivum, doch dan zonder de n: skribata geschreven wordend etc. Het woordenaantal. In plaats van woordbe- teekenis leert hü, die Esperanto gaat leeren, de stambeteekenis en de beteekenis van een aantal affixen, die in iedere taal voorkomen, doch die in het Esperanto tot een consequent systeem zijn saamgevoegd. Kent men b.v. den wortel FORT-sterk, dan kan men met behulp van affi xen ook de begrippen vormen voor kracht, zwak, zwakte, versterken, verzwakken, sterk worden, zwak worden, toenemen en afnemen in kracht of zwakte etc., etc. Deze opmerkingen zullen op den leek den in druk maken van te ver doorgevoerde stelselma tigheid, een te gesystematiseerde taal, een dood iets. Toch is dit niet zoo. Wél in den aanvang. Doch en hier zit het groote verschil tusschen het leeren van het Esperanto en van andere talen! na eenige maanden verdwijnt dit ge voel beslist. Men gaat de woorden als zelfstan dige woorden gebruiken. Men denkt bij mai- forta niet meer aan de samenstelling, het begrip sterk is hier geheel verdwenen. Men heeft dus eerst bij het leeren wél het voordeel van weinig woorden te moeten leeren, terwijl het nadeel van te groote systematisatie weldra verdwünt. Inte gendeel, proeven, vooral in Engeland genomen, wezen uit, dat het leeren van Esperanto een grooten en goeden invloed uitoefent op het in zicht verkrijgen in de taalstructuur, dat den leerlingen bij de studie van andere talen slechts ten goede komt. Er zijn talrüke bewü'zen om dit te staven. Uit welke talen zijn die woordstammen dan genomen? In ieder geval koos Zamenhof de in het Westen meest verbreide moderne vormen van de antieke Indo-Europeesche stammen, meestal uit de Romaansche groep (zeker 60 pet.), aangezien die het meest verbreid is. Men zie slechts, dat in het Duitsch naast een woord van Germaanschen stam Bruder het woord Fraternitat van denzelfden stam uit de Ro maansche groep bestaat (verg. het Engelseh brother en fraternity). Wanneer de Romaan sche en de Germaansche talen voor hetzelfde idee zeer verschillende vormen van denzelfden stam gebruikten (canis en Hund) of vormen van verschillende stammen (annus en Jahr), dan koos Zamenhof de duidelijkste. In dit geval dus b.v. Hund, want kan' (canis) had reeds een Es- peranto-beteekenis (stok, riet; canna); Jahr werd gekozen, wijl -an' reeds bestond als spe ciaal suffix „lid, aanhanger, volgeling van" (verg. Lutheraan e.d.). Een statistisch onder zoek heeft nu uitgewezen, dat geen der moderne talen een overwegenden invloed heeft gehad op het Esperanto. Als grondslag werd het Espe- ranto-Duitsch woordenboek van dr. Zamenhof genomen (eerste druk 1907), waarin 2704 stam men werden onderzocht in verband met hun oorsprong tot het Engelseh, Fransch en Duitsch. Slechts wanneer de verwantschap klaarblijkelijk was, telde men (b.v. to grow en kreski (van crescere) werden niet als verwant beschouwd). Van deze 2704 stammen waren er 2527 te iden- tificeeren met stammen uit één of meer der drie genoemde talen, t.w. in het Engelseh 75,26 pet., in het Fransch 79,69 pet. en in het Duitsch 68,16 pet. Het totaal moest boven de 100 komen, aan gezien vele stammen bij twee of drie talen ge teld werden (b.v. revolutie, principe e.d.). Er is dus slechts een zeer kleine voorrang van de eene taal boven de andere. Conclusie; der Espe- ranto-stammen is te vinden in het Engelseh, Fransch en Duitsch. Is het Esperanto in zpn stammenkeus over wegend Europeesch, onrechtvaardig zou het zün, wanneer niet de woord-vorming buiten-Euro- peesch was. Het Esperanto is toch bedoeld als wereldhulptaal tusschen alle volkeren! Vooral de Oostersche talen (Turksch-Tartaarsche) wor den gekenmerkt door haar agglutineerend ka rakter, d.w.z. woordvorming door aanhechting van zelfstandig blijvende elementen. Alle affi xen kunnen dan ook zelfstandig worden ge bruikt. Het Esperanto, de internationale taal, beter misschien de „interlinguale" taal, verbindt zoo het (West-) Europeesche woordenboek met de buiten-Europeesche structuur. Na deze opmerkingen over den bouw der taal, dan nog een enkel woord over de verbreiding. Nadat op 26 Juli 1887 te Warschau het eerste boekje over deze taal verschenen was, is de Es- peranto-beweging steeds in omvang toegenomen. Verschillende tijdschriften, aanvankelijk nog ge brekkig uitgegeven, doch later in steeds beteren vorm, boeken en congressen maakten de taal overal bekend. Tijdens den wereldoorlog ging met zooveel andere dingen de Esperanto-bewe- ging hard achteruit. Na den oorlog heeft de be weging zich weer spoedig hersteld. In 1922 hield de Volkenbond zich met het Esperanto beeig, wiens enquête veel wetenswaardigheden be vatte. Momenteel vindt men Esperantisten onder allé religies, politieke richtingen en andere wereldopvattingen. Ook de literatuur, vertaald en origineel, groeit sterk. Hoeveel hesparing zou het niet brengen, wanneer niet alle groote werken meer in 10 ta len behoefden te worden vertaald, doch alleen in het Esperanto. Wij hebben b.v. den Bijbel, Dan te, Vondels Gysbreght, Homerus' Odyssee, en vele andere meesterwerken. Voorts toepassingen op touristen-gebied, bü de wetenschap, den handel etc. Jaarlijks worden groote wereldcon gressen gehouden, waar pl.m. 1000 menschen uit tientallen landen een week tezamen doorbren gen, dit jaar in Stockholm. Uiteraard spreekt men daar uitsluitend Esperanto. Toen de trein zijn intrede deed, was er tegen stand. Men denke slechts aan Da Costa's „Be zwaren"! De trein bedoelde echter vergemakke- Iqking van onderling verkeer tusschen de men schen, ook over de grens. Wie zou den trein nog kunnen missen? Dit wil het Esperanto ook. doch zooals de mensch zich een eeuw geleden schaamde in den trein te stappen, zoo schaamt hij zich nu veelal om het Esperanto te gaan leeren. En slechts wanneer velen het leeren, kan het nut hebben natuurbjk. JOH. HARTOG (1) Men verwijt het Esperanto soms den accu sativus. Nu zijn er twee mogelijkheden, of wel de accusativus en als gevolg vrije woordorde (dus soepelheid van taal) öf zonder accusativus en dan ook zonder vrüe woord-orde (dus een veel meer starre taal). Het Esperanto heeft de eerste wijze gekozen en met profijt. maal de brug lag. staat nu middenin het ka naal een rood vlaggetje. Hier, moest volgens zeg ge, nog 'n ondiepte bestaan die gevaar zou kun nen opleveren voor de scheepvaart. Een bag germachine is op komst en die zal het laatste werkje wel opknappen. Weer terug De stoomtrawlers Flamingo Urrr. 42, Condor IJm. 72 en Alutvery, Um. 131, die 't Zweedsche stoomschip Stow te Wesermün- de hebben binnen gebracht, waren gisteren alle drie hier binnen. De directeur van de Scheeps- expl. Mij. De Marezaten is nog niet terugge keerd. Over het bergloon is nog niets bekend. De vraag is, of de verzekeringsmij. en de reedeiijen der drie stoomtrawlers de overeenkomst treffen, of dat het bedrag door de Staatsinstantie, hier dus de Raad voor de Scheepvaart in Zweden, wordt toegekend. R.K. Handels- en Kantoorbedienden Woensdag 7 November houdt de afdeeling IJmuiden van den Ned. R.K. Bond van Han dels-, Kantoor- en Winkelbedienden" een le denvergadering in het Patronaatsgebouw te IJmuiden-Oost. Alle R.K. bedienden van IJmuiden en LJmuiden-Oost worden beleefd doch dringend uitgenoodigd deze vergadering te bezoeken. De vergadering zal aanvangen om kwart over 8 uur. Naar concours Aan het najaars-zangeon- cours te Overschie werd door een drietal zang- vereenigingen van IJmuiden deelgenomen. De Christ. Gem. Zangvereeniging „Loof den Heer" kwam uit in de Superieure afdeeling en behaal de 'n eersten prijs met '365 punten. Den wissel beker welken zij reeds twee jaar in haar bezit had, moest zij echter afstaan aan het Gem. Koor Zuidertuindorp uit Rotterdam. Het IJmuider Gem. Koor kwam uit in de eer ste afdeeling en behaalde een eersten prijs met 360 punten. Het Dubbel Mannenkwartet „Excelsior'' be haalde in de tweeden afdeeling eveneens een eersten prijs met 324 punten. Uit het roer geloopen De stoomtrawler „Petten" IJm. 49 is bij het binnenvaren van de Visschershaven uit het roer geloopen en dien tengevolge in aanvaring gekomen met den stoomtrawler „Flandria" die aan de remming lag. Laatst genoemd vaartuig kreeg daardoor aan stuurboord-achterschip ernstige schade. Aanbesteding Maandagmorgen hebben B. en W. openbaar aanbesteed het verbouwen van 34 gemeentewoningen en het verbouwen van de werkplaatsen der gemeentebedrijven. Hierop zijn 15 biljetten binnengekomen met den vol genden uitslag. Het eerste bedrag betreft de verbouwing aan de woningen. Gebr. Spiers 11470, 3270; Th. J. Berkhout 10975, f 3225; C. Keur 9950, 3350; D. Berkhout 9510, 2692; J. P. Water 11777.77, 3175; Fa. Koning De Jong 11821, 3296; L. ten Broeke 7979, f 2960; Gebr. E. A. M. Zeepvat 11452, 3530; S. Slagveld 11292, 3339; Luijendijk Biesenberger 9959; H. den Otter 9607; J. Jacobs 10975, 2755; Maandag's Bouwbedrijf 3499; H. Hoeksema (Bqtveld) 9493,—; T. koper 9717, 2467; De gunning is nog niet verleend. Jaarvergadering Zandvoort Maandagavond hield de voetbalvereeniging „Zandvoort" het tweede gedeelte van haar jaarvergadering in Zomerlust. Op deze vergadering werd bijzondere aandacht gewijd aan den financieelen toe stand der vereeniging. De begrooting werd slui tend gemaakt tot een bedrag van 2700 aan inkomsten en uitgaven. De bankschuld ver minderde het afgeloopen boekjaar van 2210,78 tot 1870,83. Een vermeerdering van plm. 30 leden kon worden geconstateerd. Bij de rondvraag be spreekt de heer C. Slagers den aanleg van het gemeentelijk voetbalveld in Plan Noord en vraagt de daadwerkelijke medewerking van de - leden, door hun prestaties te toonen, dat men van de regeering kan verkrijgen de medewer king om ook het kleedlokaal e.d. in werkver schaffing te kunnen doen uitvoeren. Wegens het vergevorderde uur kon een bespreking van een fusie met „Zeemeeuwen" niet doorgaan. Biljart-demonstratie In verband met de ingebruikneming door de R. K. Biljartclub W. I. K. van twee nieuwe biljarts, welke aan het weüsCriJSformaat der Nederl. Biljartbond voldoen, zal op Woensdag 7 November in het R. K. Vereenigingsgebouw een propaganda- biljartavond worden gehouden. Op dien avond zullen de heeren G. Lammes van de B. V. „Ons Genoegen" te Zaandam en Beekhof van de B. V. „Benoorden het IJ" te Amsterdam een demonstratie-partij spelen van 2 x 200 caramboles cadre. Burgerlijke Stand. Geboren: Petrus Fer- dinandus Johannes, z. van F. J. C. Randshuizen en E. C. H. H. Swart; Bouwke, d. van J. Doorn bos en A. Rijks; Jacob, z. van E. Siffels en C. Verweel; Elisabeth, d. van H. W. Kerkhoven en E. Sander; Johan, z. van N. Smit en A. Gobielje; Joseph Gerardus, z. van H. Gouweleeuw en C. van 't Padje; Marianne, d. van J. J. Scholtz en M. Siekerman; Jan, z. van A. Smit en N. Kaal; Herman, z. van H. B. van Dijk en M. Kalf (won- te Amsterdam)Grietje, d. van B. Bos en D. Ladenius; Annie, d. van M. Kolmer en M. J. van den Berg; Engeltje, d. van C. Meijer en T. Kraan; Catharina, d. van G. van Leeuwen en C. D. Doek; Jan, z. van A. Laten en D. van Riessen. Ondertrouwd: T. Kamper en L. Romkes; B. de Graaf en J. Ortelee; R. Veenstra en J. Blom; R. J. Horak en G. H. M. Geurts; L. Dekker en T. Bakker. Gehuwd: T. Eijben met J. A. Ploeg; A. Kooi man met M. G. Klingers; J. Schoen met T. Duijs; J. A. Mantjes met J. H. M. Hanschen. Overleden: Martinus Sjouke Hoeben, 58 J., geh. met N. Arends (overl. te A'dam)Durkje Wijnstra, 68 j., geh. met W. Vogelzang; Hen- drica de Vries, 61 j., geh. met P. de Vries. Velen maakten reeds gebruik van onze gratis OMROEPER SERVICE. BEL HAARLEM 1-3-8-6-6 VRAAG NAAR TOESTEL 61 Noem het nummer van de annonce, waarop U wenscht te reflecteeren. Wij noteeren alle bijzonder heden van Uw sollicitatie Uw vraag Uw aanbod en zorgen voor onmiddellijke doorzending aan den steller der annonce. Omroeper-Service NASSAULAAN 51 HAARLEM Kantooruren van half 9 tot half 6 's Zaterdags van half 9 tot half 1 De namen van de stellers der annonces worden niet bekend gemaakt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 6