leder pak HONIG's VERMICELLI GRATIS VAN WARSCHAU NAAR ROME De toestand in Spanje Nederland-Japan Olie op de golven WOENSDAG 7 NOVEMBER 1934 PARIJS VERWACHT EEN CRISIS Reiziger in „cultureele" betrekkingen De staat van beleg verlengd. De Cortes spreekt zijn ver trouwen uit in de regeering De Rivera dreigt Fransche maatregel LEO HALLE'S ERVARINGEN IN BERN Onze nationale doelman vertelt na de aan komst van het elftal te Arnhem over de Nederlandsche zege. Van links naar rechts: Halle, Herberts (Techn. Comm.), Tribeis (Techn. Comm.), v. Run en J. Dommering Volgens berichten uit Tokio zal de conferentie te Batavia ver moedelijk worden afgebroken Geen overeenstemming De Sovjet-Unie 17 jaar Kalinin over verbetering van den levensstandaard. De mond vol van vrede Sneeuw en regen over Spanje Siameesche deputatie naar Engeland Om den koning te vragen, wan neer hij terugkomt bevat ter kennismaking een HONIG's BOUILLONBLOKJE Eenige ontspanning in den strijd om de Saar na bespreking Laval-Koester Geen Fransche troepen concentraties De opvolger van Mgr. Spence EEN NIEUWE VERKEERSBRUG OVER DE LEK BIJ VI AN EN. Een opname vanuit een der kranenvan den Zuidelijken oprit, welke bijna is voltooidMen kan goed zien, hoe breed deze oprit wordt 1 Naklank van Marseille Generaal Georges naar het Sanatorium T ribune-drukkeri j Faillissement vernietigd Als Fokker plannen maakt „De geheele internationale pers ',a hangt aan de telefoon!" Viervoudig jubileum Zeldzaam feest in een Brabantsch dorp Zijn broer dood gestoken Treurige afloop van een kaartavond De Hongaarsche minister-president reist door Midden-Europa als een reiziger in cultureele betrekkingen. In Warschau heeft men zijn offerte geaccepteerd. Hij kwam met een „cultureel" contract in zijn zak thuis, niettegenstaande de firma, waarvoor hij werkt, in haar reputatie is benadeeld tengevolge van de gebeurtenissen in het kamp van Janka Poes- ta, waar de Macedonische en Kroatische ter roristen zich getraind zouden hebben voor den nroord op koning Alexander van Joego-Slavië. De Hongaarsche regeering heeft na den aan slag te Marseille uitdrukkelijk verklaard niet te hebben geweten, wat er in Janka Poesta voorviel, en eenvoudig het asylrecht te hefiben geëerbiedigd ten opzichte van de politieke vluch telingen, die zich in Hongarije kwamen vesti gen. Eerst toen de Joego-Slavische gedelegeerde door zijn klacht te Genève enkele maanden voor het drama te Marseille de aandacht van de Hongaarsche regeering vestigde op de mis dadige bedrijvigheid der uitgewekenen in de on middellijke nabijheid van de Joego-Slavische grens, stelde de Hongaarsche regeering een on derzoek in en hief aanstonds het kamp op. In Joego-Slavië hecht men niet al te veel waarde aan Hongarije's verklaringen en de pers gaat er voort met een felle campagne tegen den Hongaarschen buurman, die eindelijk het geduld begint te verliezen. In Joego-Slavië is men ontevreden over het geringe resultaat, dat de in verschillende landen gehouden klopjacht op terroristen en hun medeplichtigen tot nu toe heeft opgeleverd. Wel zijn er tal van arresta ties verricht, maar de eigenlijke auetores intel- lectuales van den moord te Marseille meent men nog niet te pakken te hebben. Men is van oordeel de werktuigen te hebben gevonden, maar niet de handen, die ze hanteerden. Bo vendien wil het met de uitlevering der verdach ten niet vlotten. Ondanks het uitleveringsver- Zoek, dat Frankrijk aan Italië deed, bevinden Bavlewitsj en Kwaternik, die als de voornaam ste touwtjestrekkers in het koningsdrama wor den beschouwd, zich nog onder de hoede der Italiaansche politie en het heeft er allen schijn van, dat zij daaronder zullen blijven. Tegen den in Hongarije gearresteerden gewezen Oosten- vijkschen officier is geen bewijs van medeschuld geleverd kunnen worden, zoodat ook deze van de genade van het asylrecht blijft profiteeren. Het is begrijpelijk, dat Joego-Slavië zich daar over opwindt. Maar opwinding maakt soms on rechtvaardig en leidt vaak tot uitingen, die bij nader inzien en grooter kalmte niet te hand- havn blijken. In de Hongaarsche kranten wor den de uitlatingen van Joego-Slavië dan ook reeds gequalificeerd als pogingen om den vrede te Europa te verstoren. De moord te Marseille heeft een serie ver klaringen uitgelokt, welke met nadruk erop wijzen, dat Frankrijk en Joego- Slavië meer eensgezind zijn dan ooit, dat de toenaderingspolitiek van Koning Alexander en minister Barthou zal worden voortgezet, en dat de onschendbaarheid der vredesverdragen en de in deze verdragen vastgestelde territoriale gren zen zullen worden gehandhaafd. Kleine Entente en Balkanbond hebben zich versterkt, om Bul garije wordt geworven, niet enkel door Joego- Slavië, maar ook door Roemenië. De Roemeen- sche Minister van Buitenlandsche Zaken, Titoe- lescoe, vertoeft op het oogenblik in Sofia en tracht het land, dat zoo lang onder Italiaan- schen invloed heeft gestaan te winnen voor de Balkancombinatie. Tegenover het Fransche front met zijn anti-revisionistische verlengstuk hen, de Kleine Entente en den Balkanbond, be gint zich een ander front af te teekenen, dat, hoewel innerlijk veel zwakker en minder eens gezind, onder de snel veranderde omstandig heden ook snel groeien kan tot een stevige bar rière. Dit front loopt van Berlijn en Warschau over Boedapest en Weenen naar Rome, de reis route, welke premier Gömbös thans volgt. Polen is wel-is-waar uit zuiver eigenbelang en zucht haar zelfbehoud anti-revisionistisch, maar het heeft zich niettemin weten te verstaan met Duitschland, dat de militaire clausules van Versailles negeert, en met het sterk revisionis tische Hongarije, zij het ook voorloopig nog slechts op cultureel gebied. Tusschen Berlijn en Boedapest zijn sinds het bezoek van den Duitschen minister Rust aan Hongarije, de be staande relaties hechter geworden. In Rome Zal Gömbös trachten Italië nog meer naar zich toe te halen. De Duitsch-Oostenrijksche en daaruit voort gekomen Duitsch-Italiaansche tegenstellingen zijn niet onoverbrugbaar. Behalve de Duitsch- Bransche tegenstelling is er feitelijk geen enkele onoverbrugbaar gebleken, sinds Berlijn en War schau het op een aceoord je wisten te gooien betreffende de toch zeer netelige en onoplos baar lijdende corridor-quaestie. Al is een sa mengaan van Duitschland, Polen, Oostenrijk, Hongarije en Italië op het oogenblik nog zwak klinkende toekomstmuziek, men kan ze toch al Waarnemen, wanneer men scherp met politiek gespitste ooren luistert. De versteviging van den Balkanbond is niet enkel Winst voor het Bransche front, want de verhouding in de Kleine Entente, waarvan Roemenië en Joego- Slavië eveneens lid zijn, zijn daardoor ietwat gecompliceerder geworden. f-w-^erwijl Gömbös reist en cultureele betrek- I kingen aanknoopt, die hier en daar reeds een sterk politiek accent krijgen, staat Brankrijk weer eens voor een binnenlandsche Politieke crisis. Het kabinet-Doumergue hangt aan een sterk- verrafeld zijden draadje. De radicaal- socialistische ministers en de achter hen staan de partij schijnen den premier niet te willen volgen op den weg der grondwetsherziening. Zij Zeggen wel den Godsvrede te willen bewaren, maar verzetten zich echter tegen Doumergue's plan om de senaatsbevoegdheid te beknotten. Mogelijk, dat zij op het laatste moment nog zullen bijdraaien, want de Fransche binnen landsche politiek is vaak onberekenbaar draaie rig gebleken. Doumergue houdt echter niet van draaierijen, hij is recht door zee en wordt er duizelig van. Mocht de definitieve beslissing der radicaal-socialisten te zijnen nadeele uit vallen, dan zal hij èf wel heengaan öf wel een nieuwe regeering trachten te vormen. In dat laatste geval zou hij dan moeten trachten den senaat voor Kamerontbinding te vinden. Een vrijwel uitzichtlooze taak. Gaat hij heen, dan zou de publieke opinie, die sterk op zijn hand is, wel eens den vorm van krachtdadig verzet kunnen aannemen. Het is vreemd, maar juist op de oogenblikken, dat Frankrijk naar buiten een zoo sterk mogelijken indruk van nationale eensgezindheid zou moeten maken, treedt zijn innerlijke politieke zwakte op onrustbarende wijze aan het licht. MADRID, 7 Nov. (Reuter) De Spaansche regeering heeft besloten, den op 6 Oct. afge- kondigden staat van beleg voor een maand te verlengen in velband met mogelijke nieuwe onlusten. De Cortes heeft gisteren met 233 tegen 0 stemmen zijn vertrouwen in de regeering uit gesproken. Lerroux eischte, dat zoo spoedig mogelijk ge stemd zou worden over de motie van vertrou wen in verband met de nieuwe pogingen, om de orde in het land te verstoren. Ook de Cata- laansche Liga en de Baskische Nationalisten stemden ten gunste van de regeering. Alleen de monarchisten (ongeveer 50 afgevaar digden) hebben zich van stemming onthouden.) Zij hebben evenwel verklaard, dat de regee ring, zoolang de anarchisten en de syndicalisten pogen de orde te verstoren, op hun moreelen steun kan rekenen. De leider der Spaansche fascisten, de jonge Primo de Rivera, heeft in de zitting verklaard den tijd gekomen te achten voor de nationale revolutie. Hij noemde het mogelijk, dat de marsoh naar Rome in de naaste toekomst zijn weerga in Spanje zal vinden. Gil Robles (Katholieke Volksactie) daaren tegen heeft duidelijk te kennen gegeven niets met fascisme te maken willen hebben. Zooals men verder weet wordt de Cortes- zitting niet bijgewoond door de socialisten en de links-burgerlijke partijen. PERPIGNAN, 4 Nov. (Reuter) Gisteren zijn 64 Catalaansche vluchtelingen, die in Per- pignan verblijf hebben gehouden sedert de mis lukking van den Catalaanschen opstand, onder politiegeleide en in het bezit van een vrijge leide, dat slechts tot Orleans geldig was, naar laatstgenoemde stad vertrokken. Morgen zullen er vier naar Nancy en zeven anderen onder dezelfde omstandigheden naar Orléans vertrek ken. Deze maatregel houdt verband met het feit, dat de Fransche regeering besloten heeft, den politieken vluchtelingen uit Spanje het ver blijf in Frankrijk ten Zuiden van de Loire te ontzeggen. De Nederlandsch-Japansclie han delsconferentie, die sinds Juni te Batavia wordt gehouden, dreigt af gebroken te zullen worden, daar er geen vooruitzichten zijn voor het bereiken van overeenstemming tot regeling van de handelsrelaties tus schen beide landen. Alle Japansche berichten uit Batavia melden, dat de Japansche delegatie, onder leiding van Haruichi Nagaoka, uit Batavia zal vertrekken, daar zij de onderhandelingen met de Ne derlandsche vertegenwoordigers, die zij ervan beschuldigen bij de onder handelingen geen ernst te betrach ten, niet wenschen voort te zetten. MOSKOU, 7 Nov. (V.D.) In de groote Opera te Moskou is Dinsdag het 17-jarig bestaan der Sovjetmacht gevierd. De voorzitter der Executieve der Sovjet Unie, Kalinin, verklaar- in een redevoering dat het in de laatste jaren gelukt is op binnen- en buitenlandsch poli tiek gebied groote successen te boeken, welke thans de regeering de taak opleggen den levens-standaard der Sovjet-Russische bevol king te verbeteren. De laatste internationale gebeurtenissen (het toetreden van Sovjet Rusland tot den Volkenbond) hebben slechts de bedoeling de mogendheden te steunen, die geïnteresseerd zijn bij de handhaving van den vrede. Wan neer Rusland zou worden aangevallen zullen de Sovjet-Unie en haar weermacht haar plicht doen. De chef van het Roode Leger voor het Verre Oosten, Blucher, verklaart in een legerorder ter gelegenheid van het 17-jarig bestaan der Sovjets: Het leger voor het Verre Oosten staat op den voorpost en heeft de taak den vrede te bewaren. Wanneer wij aangevallen worden, zullen wij bereid zijn met de wapens in de hand. MADRID, 7 November Na een periode van vier maanden droogte zijn zware sneeuwstor men en regenbuien in Spanje begonnen. Ri vieren treden buiten haar oevers en sommige huizen zijn weggespoeld. Te Campello zijn ruim 200 gezinnen dakloos. Een meisje wordt vermist en veel vee is verloren gegaan. Te Malaga moesten vele arbeidersgezinnen hun toevlucht nemen tot barakken, omdat de daken van hun huizen door den storm waren weggeslagen. Te El Gruo, de haven van Valencia, was de zee zoo ruw, dat twee kustwachten over de kade sloegen en verdronken. BANGKOK, 7 Nov. (V.D.) Drie Siamee sche ambtenaren zullen naar Engeland ver trekken voor een bezoek aan koning Prajadhi- pok. Zij zullen trachten het geschil tusschen den koning en diens regeering bij te leggen. De koning leeft thans het leven van een land edelman in Surrey (Engeland). Zooals men weet heeft hij gedreigd afstand van den Sia- meeschen troon te doen, indien zijn preroga tieven, met inbegrip van het recht over het leven en den dood van z(jn onderdanen, zou den worden beknot. De missie zal den koning een verklaring geven van de onderhavige wetten in Siam en hem vragen wanneer hij van plan is naar Siam terug te keeren. PARIJS, 7 Nov. (Reuter). De Fransche Mi nister van Buitenlandsche Zaken, Laval, heeft Dinsdagmiddag den Duitschen ambassadeur te Parijs, Roland Koester, ontvangen met wien hij zich uitvoerig heeft onderhouden, in het bijzon der over zekere kwesties betreffende het ple bisciet in het Saargebied. In het verloop van deze lange conferentie, welke geschiedde op hoffelijken toon, heeft de Fransche minister verklaard, dat Frankrijk geen afstand kan doen van de plichten welke het tegenover den Volkenbond op zich heeft ge nomen. Aan den anderen kant stelde de minis ter er prijs op, de waarheid te ontkennen van de mededeelingen in de buitenlandsche pers, als zouden militaire maatregelen zijn getroffen en in het bijzonder als zouden troepen-concentraties hebben plaats gehad. Door deze mededeeling wil hij elk misver stand de spits afbreken. De Duitsche ambassadeur heeft als vertolker de opvatting van de Rijksregeering bevestigd, dat Duitschland geenszins de door het vredes verdrag bepaalde voorwaarden ter waarborging van de vrijheid van stemming wil loochenen. De Fransche minister verklaarde dat het hem genoegen deed deze verklaring te hooren en hij wilde zijnerzijds eraan herinneren, dat het standpunt van de Fransche regeering tegenover de stemmingsvrijheid in het Saargebied, thans even duidelijk is als vroeger. ADELAIDE, 7 November (Reuter) Tot op volger van Mgr. Robert Spence als Aartsbis schop van Adelaide is benoemd Mgr. Andrew Killian, sinds 1924 bisschop van Port Augusta (Zuid-Australië) Mgr. Killian was verleden jaar benoemd tot Coadjutor van Mgr. Spence. Hij is geboren in Ierland. MARSEILLE,7 Nov. (Reuter) Generaal Georges, die tijdens den aanslag van Marseille gezeten was tegenover koning Alexander en minister Barthou, en ernstig gewond werd, heeft deze week het ziekenhuis kunnen verlaten. Tot volledig herstel van zijn gezondheid is hij opgenomen in het militaire sanatorium van Mont des Oiseaux. PARIJS, 7 Nov. (Reuter) De algemeene controleur van den Franschen Veiligheidsdienst, Sistorin, heeft zich gisteren voor den discipli- nairen raad der politie moeten verantwoorden wegens de onvolledige veiligheidsmaatregelen, genomen bij de ontvangst van koning Alexan der te Marseille. Aan Sistorin wordt verweten, dat hij zeer onverantwoordelijk heeft gehandeld, door dat hij een afdeeling rijwiel-agenten, die te zijner beschikking stond, niet heeft gebruikt. De disciplinaire raad sprak zich uit vóór ont slag van Sistorin. Dit besluit werd ter kennis van het ministerie van binnenlandsche zaken gebracht. Het Amsterdamsche Gerechtshof, arrest wij zend inzake het faillissement van de N.V. „Atalanta", in welke zaak door genoemde N.V. hooger beroep was aangeteekend, verklaarde den aanvrager, den Raad van Arbeid, niet ontvan kelijk in zijn verzoek tot failliet-verklaring en vernietigde het vonnis der Rechtbank, waarbij de N.V. „Atalanta", de drukkerij van de „Tribune", failliet is verklaard. Op vordering van den Raad van Arbeid, aan welke instelling de N.V. „Atalanta" geld schuldig was, werd de tribunedrukkerij in Juli van dit jaar failliat verklaard. Nadat de aanvrage was ingediend heeft de N.V. „Atalanta" aangeboden haar schuld te voldoen, doch dit aanbod werd afgeslagen. In hooger beroep vernietigde het Hof op 31 Augustus het vonnis der rechtbank. De Raad van Arbeid teekende van deze beslissing cassatie aan en de Hooge Raad was het met het Hof niet eens. Het arrest van het Hof werd vernie tigd en de zaak werd terug verwezen naar het Gerechtshof te Amsterdam, waar een andere kamer de quaestie opnieuw behandelde. Thans overwoog het Hof in zijn uitvoerig arrest o.m. dat de schuldeischer rekening moet houden met den toestand die ontstaat na de faillissementsaanvrage door het aanbod van be taling. De Raad van Arbeid was niet gerechtigd het aangeboden geld te weigeren. Of eventueel andere schuldeischers hierdoor zullen worden benadeeld, is ter beoordeeling aan het O.M. De vriendelijke hotel-telefoniste verbindt ons met de suite van Anthony Fokker. Er verloo- pen enkele minuten, dan klinkt de stem van den beroemden vliegtuigbouwer ons in de ooren, haastig, nerveus „Mijn plannen, voor Engeland, Nederland, Amerika? Engeland, zegt u? Natuurlijk, er is het een en ander in de maak, maar alles moet toch z'n tijd van voorbereiding hebben! 'k Ben om vier uur naar bed gegaan en om zeven uur was ik er weer uit! De geheele in ternationale pers hangt aan de telefoon. Be richten duiken op, in alle steden, in alle lan den: U kunt ze, wat mij betreft, dementee renDe een weet nog meer dan de an der en allen weten meer dan ik zelf! Defini tief valt er nog niets te zeggen, gelooft U me!" De verbinding is verbroken en we zijn een ervaring rijker geworden. De ervaring, dat het pad van dezen Nederlandschen vliegtuigbou wer ook niet over rozen gaat Te St. Joachimmoer, een kleine landelijke parochie in het Bossche Bisdom, werd een zeer zeldzaam jubileum gevierd. Er waren vier veer tigjarige jubilarissen, n.l. de parochie zelve, die veertig jaren bestond; de pastoor-stichter Adrianus Kamp, die eenzelfde aantal jaren de parochianen van St. Joachimmoer bestuurt en leidt; de kerkmeester A. Buenes, die deze functie gedurende veertig jaren bekleedde en tenslotte mej. J. v. d. Made, die veertig jaren de kosteres der parochie en de huishoudster ter pastorie is. Het jubileum beperkte zich tot een kerkelijke viering. Om tien uur droeg de jubileerende priester een plechtige H. Mis op, waaronder Deken van den Brekel uit Kaatsheuvel de feestpredikatie heeft gehouden. In het gehucht Zelders onder de gemeente Hoogland, ten huize van de weduwe B., ont stond Woensdagavond tegen twaalf uur tusschen haar zoons, de 29-jarige H. B. en de 22-jarige A. B., die aan het kaarten waren, een hevig meeningsversch.il. De twist liep zoo hoog, dat A. B. een mes greep, dat op den tafel lag en hiermede H. B. in de borst en in de zijde stak. De verwondingen waren van dien aard, dat het slachtoffer spoedig bezweek. Het lijk is door de politie in beslag genomen, terwijl de dader is gearresteerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 5