Groote doode wordt naar zijn land terug gebracht GEEN SPRAKE VAN! INSCHEPING HEEFT VERTRAGING wék ZONDAG 11 NOVEMBER 1934 Het stoffelijk overschot van den vroeger en generaal der paters Minderbroeders p. B. Klum- per wordt te Weert bijgezet Een heilig Amster dammer GEBLOKKEERDE VORDE RINGEN Totaal bedrag der voor 1 Januari 1934 vervallen vorderingen f 69.9 millioen SCHIPPERSBONDEN ZIJN HET EENS Een beurslijst voor Rijn bevrachting UIT DE STAATSCOURANT OM TELEURSTELLING TE VOORKOMEN Wachtgelders hebben voorkeur De diefstal bij Lissone De hoofddader heeft vermoedelijk een helper gehad MAGNETISEUR VOOR DEN RECHTER In principieel geding veroordeeld DE T. T.-RACES Op 6 Juli 1935 ZAANDAM5 BEGROOTING Kunstzaal Reeker Post vlucht en Stoomvaartbelangen De zoogenaamde vrije ontwikke ling van het vervoerwezen is niet anders dan een ver nietigingsoorlog Gehalveerd f r.- -rj, ST. FRANCISCA ROMANA Vergadering der Federatie HOOFDCOMMISSARIS VAN DEN HAAG GAAT HEEN TOEWIJZING VAN KALVEREN Herfst in het Hoogland Voorloopige regeling is getroffen TREINONTSPORING TE LOTTUM Twee conducteurs gewond BOEK EN BLAD DE KTHOLIEKE ILLUSTRATIE 69e Jaargang No. 6 W. G. VAN DE HULST Zilveren jubileum als jeugd schrijver Herdrukken Nieuwe uitgaven 100 RECEPTEN VOOR DE HUIS VROUW Uitgave La Riviére en Voorhoeve, Zwolle. Gisteren, Zaterdag 10 November, is te Napel» op het vrachtschip „Vuleanus" der Mij. Neder land het stoffelijk overschot ingescheept van den in 1931 te Rome gestorven eersten en eenig- sten .Nederiandsehen minister-generalis .der Minderbroeders, den Amsterdammer pater Ber nardino» Klumper. De overblijfselen van den, om zijn hoogstaand leven, zoo algemeen geëer- den, kloosterling, worden allereerst naar zyn vaderstad Amsterdam gebracht, waar hij 19 Maart 1864 geboren werd, waar hij het St. Ni- colaascollege van den heer Raeskln bezocht, het einddiploma H.B.S. behaalde om in 1879 naar gymnasium te Venray te vertrekken en in 1882 te Maastricht in het noviciaat der Min derbroeders te worden opgenomen. Het volgende jaar was hij naar Rome gezonden, om er zijn filosifische en theologi che studiën te voltooien. Drie steden hebben groote beteekenis in zijn leven vol rechtvaardigheid en heiligheid gehad: zijn geboortestad Amsterdam, waar hij geboren en gevormd is, de Eeuwige Stad, waar hij zich tot geleerde ontwikkelde, waar hij geleefd en gewerkt heeft in de hoogste ambten en ten slotte stierf, en Weert, waar hij het Kerkelijk recht doceerde, vanwaar hij door den toenma- ligen generaal P. Aloysius Lauer, die hem per soonlijk waardeerde, in 1898 naar Rome geroe pen werd en waar thans zijn lijk zal afwachten den dag der opstanding. Want het stoffelijk overschot wordt wel het eerst naar de geboortestad Amsterdam gevoerd, maar niet om er bijgezet te worden. Want per lijkauto zal het vandaar overgebracht worden naar het klooster der Paters Franciscanen te Weert, om in het kloosterkerkhof te worden bij gezet. Te Weert worden alle voorbereidingen reeds daartoe getroffen! Alles geschiedt overeenkomstig het persoon lijk verlangen van den huidigen generaal, pater Leonardus Bello, die bij het vertrek uit Rome de plechtigheid der absoute verrichtte. 7 Mei 1931 was het lijk in den grafkelder van het Intern. College S. Antonio geplaatst, 17 No vember j.l, is het, na een plechtige Requiemmis, per trein naar Napels vervoerd, waar het giste ren is ingescheept naar Nederland. Martinus Klumper, wiens kloosternaam Ber- nardinus was, werd vooral om zijn onkreukba- ren rechtvaardigheidszin en zijn ascetischen le venswandel hoog geëerd. „Wij hopen 't nog een maal te beleven, dat een aanvang gemaakt wordt met het proces zijner zaligverklaring," sprak dan ook zijn opvolger, pater Bonaventura Mariani, bij Bemardinus' dood. Dertig jaren verbleef hij te Rome. Hij volgde eerst de lessen aan het Collegium Urbanum of universiteit der Propaganda Fide. Hij doctoreer de 14 Juli 1886 in de wijsbegeerte en 13 Juli 1889 in de godgeleerdheid, met de hoogste on derscheiding. 22 Sept. 1888 was hij in de aarts basiliek van St. Jan priester gewijd. Aanvankelijk keerde hij naar Nederland te rug, werd magister, professor in de wijsbegeerte en leeraar aan het Gymnasium te Venray, drie jaren later werd hij gekozen tot definitor-pro- vincialis. In 1891 wisselde hij zijn professoraat met dat in het kerkelijk recht te Weert. In 1898 werd hij wederom naar Rome geroe pen om als professor in het kerkelijk recht aan het toenmalig intern, college S. Antonio op te treden (Athenaeum Antonianium thans) van welk college hij al spoedig president werd tot 1915. In 1911 was hij tot definitor-generalis ge kozen, in 1915 tot procurator-generalis en 14 Mei 1921 tot minister-generalis, wat hij tot Juni 1927 bleef. Vele functies heeft hij bekleed. Hij was lid der commissie tot herziening van het kerkelijk recht, hij was consultor van de Congregatie van het Concilie, consultor der Congregatie van den Costerschen ritus. Staatssecretaris Kardinaal Gasparri en Kardinaal Sincero hebben o.a. na mens den Paus, zijn bekwaamheden, met name zijn kennis van het kerkelijk recht, geroemd. Hij was een eenvoudig, diep-vroom, heldhaftig priester, wiens nagedachtenis een gezegende blijft! Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 10 November: De „Vuleanus" van de Koninklijke Neder landsche Scheepvaart Maatschappij, die heden het stoffelijk overschot van den voor drie en een half jar geleden overleden generaal der Minderbroeders Franciscanen, pater Bemardi nus Klumper. naar Nederland zal overbrengen, heeft door het slechte weer aanmerkelijke vertraging, zoodat het schip heden nog niet te Napels zal aankomen. Het stoffelijk overschot van pater Klumper, dat bijgezet is in een grafkelder op het groote Romeinsche kerkhof, is Woensdag naar de inspectiezaal van dit kerkhof overgebracht. De houten kist was nog vrijwel gaaf. In tegenwoordigheid van verschillende Franciscanen, onder wie prof. J. v. d. Velden en twee Nederlandsche broeders, heeft het geneeskundig personeel van den kerkhofdienst daar de zinken kist geopend. Het lichaam van den overleden generaal bleek nog betrekkelijk weinig door de ont binding te zijn aangetast. Het gelaat was goed herkenbaar. Na de inspectie werd de kist gesloten en in een nieuwe zinken kist geplaatst, die weer met een grootere houten kist werd omsloten. Vrijdagochtend is het stoffelijk overschot overgebracht naar de kapel van het kerkhof, waar de tegenwoordige generaal der Minder broeders, de hoogeerw. pater Bello een H. Mis opdroeg en de absoute verrichtte met assisten tie van de definitoren der Orde. Verwacht was, dat de inscheping op de „Vul- canus" heden zou kunnen geschieden, doch door de vermelde vertraging zal dit waarschijnlijk eerst Maandag het geval kunnen zijn. Prof. v. d. Velden en pater Fidentius v. d. Borne zullen het stoffelijk overschot van den Nederiandsehen generaal op zijn reis naar Na pels vergezellen. De herinnering aan de eenvoudige en edele, waarlijk Franciscaansche figuur van pater Klumper, is te Rome nog zeer leven dig. Men herinnerde er dezer dagen dikwijls aan, dat zijn directe opvolger als generaal der Orde, pater Marani, in zijn gedachte nisrede na den dood van pater Klumper de hoop uitsprak, het zaligverklaringsproces van zijn voorganger nog te mogen beleven. voorkeur aan wachtgelders. Deze voorschrif ten zijn zeer pertinent. Bij elke opengevallen plaats, ongeacht of deze vervuld werd dooreen vasten, tijdelijken of op arbeidscontract werk zaam zijnden ambtenaar, moet de aanvrage gericht worden tot het Plaatsingsbureau voor Wachtgelders, met verzoek om opgave van per sonen, geschikt voor de vervulling der bewuste vacature. Het ligt voor de hand, dat het Bu reau van Wachtgelders over een voldoend aan tal personen beschikt, dat in staat is de be doelde eenvoudige werkzaamheden te verrich ten. De Nederlandsche Regeering heeft een en quête ingesteld naar de voor Nederlandsche rekening in een aantal Latijnsch-Amerikaan- sche en Europeesche landen uitstaande, doch door aeviezenmatregelen geblokkeerde vorde ringen uit goederenleveranties, uit effectenbe zit en uit anderen hoofde. Het in totaal uitstaand bedrag der vóór 1 Januari 1934 vervallen vorderingen beliep 1 Maart f 69.9 millioen. Hiervan kwamen voor rekening van Argentinië f 4.2, Brazilië f5.5, Hongarije f 23.9, Letland f 3.4, Oostenrijk f 15.6, Roemenië f 8.8 en Zuid-Slavië f 3.8 millioen. De in de overige landen. Bulgarije, Bolivia, Co lumbia, Ecuador, Estland, Griekenland, Peru en Uruguay uitstaande vorderingen bleven be neden f 1 milioen. Een bijeenkomst van de gezamenlijke bestu ren van de drie Nederlandsche schippersbon- den. die gekend zijn in de besprekingen ten aanzien van een regeling met Duitschland over de bevrachting van de schepen van Neder landsche en Duitsche schippers op den Rijn, heeft zich, naar „Het Handelsblad" verneemt, in principe vereenigd met het ontwerp, al zijn ten aanzien van een aantal punten nog wen- schen geuit. De functie, die in Duitschland bij de bevrachting wordt bekleed door de „Melde- stelle", zal in Nederland worden vervuld door een beurslijst voor de Rijnbevrachting. Omtrent de vertegenwoordiging der organisaties in be stuur en commissie voor deze Rijnlijst zijn be sprekingen gevoerd. Nu in principe overeen stemming is bereikt, over het ontwerp zal het nader worden uitgewerkt. Het zal aan nader worden aangevuld op de punten, die in de bij eenkomst der besturen genoemd zijn, opnieuw in bespreking komen en indien dan de bestu ren er wederom hun goedkeuring aan hechten zal het aan de ledenvergaderingen der Neder landsche Seliippersorganisaties worden voorge legd. Bij K. B. is aan mr. C. D. Asser te Amster dam verlof verleend tot het aannemen van het commandeurskruis der Orde van Leopold II van België. Bij beschikking van den Minister van On derwijs, K. en W. is tijdelijk benoemd tot hoofd assistent bij het Rijksherbarium te Leiden W. J. Lütjeharms, thans vast assistent. Bij K. B. is tijdelijk benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Amersfoort Ir. B. E. van Bruggen te Zeist. Bij K. B. is tijdelijk benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Coevorden H. Goedemoed te Coevorden. Vanwege de Vereeniging van Radep van Ar beid wordt gemeld: In enkele bladen werd een bericlft opgeno men met het hoofd: „Drukte bü de Raden van Arbeid", Het bestuur van de vereeniging meent er op te moeten wijzen, dat van een komende drukte voorloopig geen sprake zal zijn. Het bestuur meent dit te moeten publiceeren ter voorkoming van groote teleurstellingen bij vele werkloozen. Inderdaad moeten in het begin van 1935 bij de Raden van Arbeid de zoogenaamde vijf- jaarlijksche rekeningskaarten worden ver nieuwd. De wijze, waarop deze vernieuwing zal geschieden, staat nog niet vast, aangezien de hierop betrekking hebbende begrootingen nog niet door de Rijksverzekeringsbank zijn goed gekeurd. Maar zelfs indien, zooals het bericht vermeldt, dit werk zou kunnen geschieden door losse krachten, dan zal de kans om daarvoor werklooze kantoorbedienden te nemen, nog uiterst gering zijn. In de eerste plaats zullen de daarvoor benoodigde personen slechts wei nigen kunnen zijn en in de tweede plaats zal tewerkstelling van werklooze kantoorbedienden zeer twijfelachtig zijn, omdat de Raden ge bonden zijn aan de voorschriften van den Raad van Ministers betreffende het geven van Behalve de twee vrouwen, die met den hoofd dader van den diefstal van f 16.000 uit de brand kast van het reisbureau Lissone in de Leidsche- straat zijn gearresteerd, is door de politie riog een vierde persoon van zijn bed gelicht. Hij is een broer van de gearresteerde vrouw, die in donker Amsterdam onder den naam „Lange Nelly" bekend is. Naar wij vernemen, wordt de vierde arrestant verdacht, den buit te zamen met den recidivist uit de brandkast te hebben weggenomen, of schoon hij tot dusver hardnekkig blijft onken- nen, dat hij bij deze afaire betrokken is. Er bestaan echter sterke aanwijzingen voor zijn schuld. De twee vrouwen ontkennen ook nog, doch bij hun verhoor, zijn zij op verschillende pun ten zoodanig vastgeloopen, dat de politie ook over hun medeplichtigheid niet den minsten twijfel koestert. Het ligt in de bedoeling het viertal Dinsdag ter beschikking van de justitie te stellen. Voor den kantonrechter te Den Haag, mr. Veegens, heeft Zaterdagmorgen terecht ge staan de Haagsche magnetiseur H. S„ aan wien was ten laste gelegd, dat hij in den telefoon gids achter zijn naam heeft aangekondigd, dat hij magnetiseur is, met welke vermelding hij in het openbaar heeft bekend gemaakt, dat hij de geneeskunst uitoefent, hoewel hij hiertoe niet bevoegd was. Mr. Cohen Tervaert, het O. M. waarnemend, vorderde een boete van ƒ35 subs, twintig da gen hechtenis. De kantonrechter zeide, dat hier veroordee ling van S. zou moeten volgen, doch gezien den principieelen aard van de zaak veroordeelde mr. Veegens den verdachte tot een boete van veertien gulden subs, zeven dagen hechtenis. In 1935 zullen de jaarlijksche T.T.-races op het circuit van Drente worden gehouden op Za terdag 6 Juli. Onze Zaandamsche correspondent verneemt uit goede bron, dat, hoewel daaromtrent nog geen officieel bericht bij het gemeentebestuur is ingekomen, het college van B. en W. de stellige overtuiging heeft, dat de gemeente-be grooting voor het jaar 1934 door Ged. Staten is goedgekeurd. In de Kunstzaal Reeker, Wagenweg 102 te Haarlem, wordt van 10 November tot 8 Decem ber een tentoonstelling gehouden van schilde rijen, teekeningen, grafisch werk en illustra ties van Anton Piek. Gedurende denzelfden tijd is er een tentoonstelling van werken door de leden der vereeniging „De Spaak". De „Rijstvogel" op de thuisreis is te Caïro geland. De Vereeniging tot Behartiging der Stoom vaartbelangen in Nederland heeft in hotel Wit- tebrug te 'sGravenhage een algemeene leden vergadering gehouden naar aanleiding van haar 50-jarig bestaan. Op deze vergadering waren mede aanwezig vertegenwoordigers van ver scheidene organisaties op binnenscheepvaartge- bied. De vergadering benoemde tot lid van ver dienste haar oud-voorzitter, den heer P. J. Ver- schure, die gedurende een tijdvak van 25 jaren leiding aan de vereeniging gaf. De wederwaardigheden van de vereeniging gedurende haar 50-jarig bestaan werden geme moreerd, waarna een Uiteenzetting volgde over de huidige, zeer zorgwekkende positie van onze nationale binnenscheepvaart. Hierbij werd het volgende naar voren gebracht: De zoogenaamde vrije ontwikkeling, die zich in het vervoerwezen thans voltrekt, is in werkelijkheid niet anders dan een onder linge vernietigingsoorlog, alsof in eenzelfde groot bedrijf de centrale directie zou mogen toelaten, dat de verschillende afdeelirfgen van datzelfde bedrijf elkaar te gronde rich ten met negatie van het algemeen belang. Ten aanzien van dat algemeen belang mag wel eens meer gerealiseerd worden, dat de schijn van goedkoop vervoer door de lage vervoerprijzen niets afdoet aan het feit, dat het vervoer van goederen en reizigers thans zeer veel meer kost aan de gemeenschap dan een jaar of 5 of 10 geleden. Immers is voor een sterk verminderd vervoer, gevolg van de aan het internationale goederen en geldverkeer in den weg gelegde belemmerin gen, thans een veel grooter en kostbaarder ver- voerapparaat beschikbaar. Naast de 1 milliard gulden, vastgelegd in Spoor- en Tramwegen en de vermoedelijk 400 millioen geïnvesteerd in de binnenscheepvaart, werd een dergelijk bedrag ad. omstreeks 400 millioen gulden vastgelegd in het Nederlandsche autopark. Om dit laatste op peil te houden zou jaarlijks 50 a 60 millioen gulden besteed moeten worden aan vervangend nieuw automateriaal, terwfjl daarnaast 20 millioen gulden per jaar naar het buitenland verhuist voor den aankoop van benzine. Spoorwegmateriaal en schepen voor de binnenvaart kunnen in Nederland zelf gebouwd worden en verbruiken ook in belang rijke mate brandstoffen, welke ons eigen land kan leveren. Daarbij komen dan nog de enorme kapitalen benoodigd voor het bouwen van nieuwe land wegen, kanalen met bijbehoorende kunstwer ken en zelfs nieuwe spoorbanen. Volgens ruwe schattingen en uitgaande van de desiijds door de Staatscommissie Patijn ge geven begrooting van het binnenlandsch goe derenvervoer te water, zou dit thans ongeveer gehalveerd zijn en nog ca. 25 millioen ton per jaar bedragen tegenover 17 millioen ton (voor heen 22 millioen) per spoor en vermoedelijk een kleine 10 ton in het interlocale vracht autoverkeer. Schakelt men het tot dusver ta melijk stabiele kolenvervoer uit bij de Spoorwe gen, dan is ook het goederenvervoer per spoor gehalveerd, n.l. van ruim 10 millioen ton tot ruim 5 millioen ton. Vervolgens werd herinnerd aan de aanbeve lingen, welke vervat zijn in een adres van het Nederlandsch Binnenscheepvaartbureau ter sa neering van het vervoerwezen. Tenslotte werd er op gewezen, dat door de Vereeniging in de periode na dit gouden ju bileum nuttig werk zal kunnen worden ver richt door bevordering van de verwezenlijking van deze plannen. Na afloop der vergadering recipieerde het bes.uur, waarna de leden en eenige genoodig- den zich aan een gemeenschappelijken maal tijd vereenigden. Als vertegenwoordigers respectievelijk van den Minister van Waterstaat en den Minister van Economische Zaken, zaten aan de heeren O. Fock, inspecteur-generaal voor de Scheep vaart en dr. W. L. Groeneveld Meijer, admi nistrateur bij het Departement van Economi sche Zaken. :'.V ÉllPlilflBill ■Ml ,-B De vorige week hield de Federatie van St. Francisca Romana Liefdewerken in het Bis dom Haarlem te Amsterdam een algemeene vergadering, welke zich in een zeer groote op komst mocht verheugen. 14 van de 16 afdee- lingen waren vertegenwoordigd, terwijl het aantal directeuren en leidsters meer dan 90 be droeg. Wegens afwezigheid van den voorzitter, den alg. directeur van het Vrouwelijk Jeugd werk, prof. Vollaerts, die wegens familieom standigheden verhinderd was, werd de vergade ring gepresideerd door kapelaan Leesberg. De voorzitter noemde de vergadering van zeer groot belang, daar de agenda eigenlijk heden middag zou geven theorie en practijk. Het theoretische gedeelte was toevertrouwd aan den heer Kroese, leeraar M.O.Paed., die in een keu rige lezing getiteld „De psyche van het Ro- mana-meisje" de verschillende leeftijden onzer kinderen behandelde met de eigenaardigheden, die zich daarbij kunnen voordoen. Op zeer populaire en duidelijke wijze gaf spreker niet alleen de kwalen maar de remedies aan in het zoo moeilijk werk. De voorzitter bedankte na een hartelijk applaus den spreker, die het werk zoo aanvoelde alsof hij jaren Romana-direc- teur was geweest. In de zuivere practijk gaf pater Nijs S.J. een inzicht door de vertooning van de film van zijn werk uit Den Haag, ge titeld „Arbeid en Vrucht". In vijf acten werd op smalfilm een uitstekend beeld, gegeven van al het pogen maar ook slagen, waarbij duide lijk naar voren kwam het dubbele doel: n.l. jeugd en gezinswerk. Ook dit gedeelte had de volle aandacht van de vergadering en de voor zitter had een gemakkelijke taak om te be danken, waarbij hij ook niet vergat den gast heer van den middag n.l. pater Mauritius van het St. Elisabeth Patronaat op de Marnixkade, die als directeur van deze onderafdeeling der Federatie gaarne zijn localiteiten beschikbaar had gesteld. In de pauze droeg een groepje kinderen van het St. Elisabeth Patronaat nog eenige stukjes voor. plaats heeft gevonden. Het is dan ook geen wonder dat bij zijn 25-jarig jubileum zich een comité heeft gevormd, dat reeds van drie ministers blijken van instemming ontving, ten einde hem hulde te brengen voor het vele dat hij heeft bijgedragen tot de opvoeding van ons volk, in het kind. Om aan deze huldiging een bijzonderen glans te geven is er van 't alom ge prezen boekje van zijn hand „Van een klein meisje en een grote klok" een jubileumnummer verschenen bij uitgeverij G. F. Callenbach te Nfjkerk, Voor de feestelijke gelegenheid' is de prijs van het boekje bijzonder laag gesteld. „Van een klein meisje en een grote klok" is een aardig kort ver haal, dat jonge kinderen zeker gaarne zullen lezen. Het boekje is protestantsch religieus ge tint, zooals bij v. d. Hulst de gewoonte is. Naar wij vernemen, is de hoofdcommissaris van politie te Den Haag, de heer F. van 't Sant, die reeds geruimen tijd wegens ziekte zijn werk zaamheden niet kon verrichten, op zijn verzoek dezer dagen medisch gekeurd. Het resultaat van dit onderzoek is geweest, dat de medici den gezondheidstoestand van den heer van 't Sant niet meer van dien aard ach ten, dat hij den veelomvattenden en zwaren arbeid van politie-chef in Den Haag weder op zich zou kunnen nemen. In verband hiermede is de heer van 't Sant voornemens met ingang van 1 Januari a.s. ont slag uit den dienst te verzoeken ter zake van lichaamsgebreken. Door de Nederlandsche Veehouderij centrale wordt het volgende medegedeeld: Zooals reeds voor eenigen tijd bekend werd gemaakt, zullen alle kalveren, die na, 1 Novem ber 1934 geboren worden, ressorteeren onder de teeltregelmg-1935, hetgeen dus inhoudt, dat de mogelijkheid tot het wel of niet aanhouden dezer kalveren door de kalver-toewijzing-1935 zal worden bepaald. Aangezien de ontbrekende gegevens eerst één dezer dagen verstrekt konden worden en met de verwerking nog eenige tijd gemoeid zal zijn, is voornoemd bestuur van oordeel, dat ten be hoeve van den goeden gang van zaken aan de definitieve toewijzing een voorloopige toewij zing vooraf dient te gaan. Uit dien hoofde is bepaald: le. Dat aan de rundveehouders, die voor 1934 een toewijzing van 2 of van een even aantal grooter dan 2 hebben ontvangen, door de be treffende Landbouw-Crisis-Organisaties ten aanzien van het seizoen 1935 voorloopig zullen worden toegewezen een aantal vaarskalveren en ongeregistreerde stierkalveren, gelijk aan de helft van het hun voor 1934 toegewezen aantal. 2e. Dat aan de rundveehouders, die voor 1934 een toewijzing van 3 of van een oneven aantal grooter dan 3 hebben ontvangen, door de be treffende Lanobouw-Crisis-Organisaties ten aanzien van het seizoen 1935 voorloopig zullen worden toegewezen een aantal vaarskalveren en ongeregistreerde stierkalveren, gelijk aan de helft van het hun voor 1934 toegewezen aantal verminderd met V3. 3e. Dat ten aanzien van de rundveehouders, wien voor 1934 geen kalf dan wel 1 vaarskalf of ongeregistreerd stierkalf werd toegewezen, vanwege de betreffende Landbouw-Crisis-Or ganisaties in eerste instantie nauwkeurig na gegaan dient te worden, of zij voor 1935 wèl of niet voor de toewijzing van 1 kalf in aan merking komen. Indien duidelijk is komen vast te staan, dat zij voor deze toewijzing wèl in aanmerking komen, zal hun bij deze voorloo pige regeling direct 1 kalf worden toegewezen. Hierbij wordt echter op den voorgrond gesteld, dat één en ander onder geen voorwaarde ten gevolge zal mogen hebben, dat aan deze cate gorie, te weten de groep veehouders, wier toe wijzing-1934 0 of 1 bedroeg, voor 1935 een groo ter aantal kalveren dan het totaal der be treffende toewijzingen-1934 wordt toegewezen. Hieraan dient met nadruk toegevoegd te worden, dat van ieder aantal kalveren, volgens bovenstaande regelen voorloopig toegewezen, de toewijzing wordt ingetrokken met een aantal, gelijk aan het aantal runderen, ten aanzien waarvan de betrokken veehouder niet gebruik heeft gemaakt van de hem door de Nederland sche Veehouderijcentrale geboden gelegenheid ze aan die Centrale te leveren. Zaterdagavond te 6.23 uur reed de personen trein komend uit de richting Nijmegen en op weg naar Venlo aan het station Grubbenvorst- Lottum op de eerste lijn op een aldaar stilstaan- den goederentrein, die even te voren uit Venlo was binnen geloopen. De machines schoven in elkaar doch de trei nen bleven in de rails. Ondanks de groote materieele .schade aan beide treinen aangebracht werden slechts twee personen gewond, n.l. een begeleidende post- conducteur, die wonden aan zijn hoofd kreeg en een hoofdconducteur, die aan zijn boven-bee- nen werd gekwetst. De reizigers waren zeer overstuur; zij konden direct overstappen op een sneltrein, die om 6.50 uur vandaar vertrekt. Via een zijspoor passeerde deze trein het station. Een hulptrein uit Venlo was spoedig aanwezig om het ontzette spoor vrij te maken. De oorzaak van het ongeval is onbekend. Over de techniek van het gebrandschilderde glas vertelt Frans Baleidong in dit nummer aan de hand van een serie goede foto's. „Schip in nood" is de titel van een opstel over het red dingswerk aan de kust. Van de oude steden, die rijk aan legenden zijn, is nu Groningen aan dc beurt, en een dierendokter beduidt den lezer, waarom een kat een kat genoemd moet worden. Dit is een viertal groote artikelen, die met een keur van foto's zijn geïllustreerd, Daarnaast worden nog allerlei onderwerpen behandeld, die grage lezers en lezeressen zullen vinden. De sport is favoriet, met het oog op de Zesdaagsche en de Nederlandsche voetbalzege in Bern. Ge lukkig is de reportage van de Amsterdamsche beenenkermis door een mensch met inzicht ge schreven. De roman „De weg van den Rooden Pimper nel" wordt voortdurend boeiender, ook zonder dat de beschrijving der gebeurtenissen naar het sensationeele is opgedreven. Oorspronkelijke bij dragen vinden we onder het mengelwerk, maar ook de beide korte verhalen „Met open kaart" en „De man op de stoep" brengen pittige lec tuur. Wat in dit nummer zeker opvalt, is de goede verzorging der illustraties. Door de hoog opge voerde techniek der latere jaren zijn we zóó verwend geworden, dat we eerder oog hebben voor een kleine mislukking dan een groot suc ces. Maar met ons zal ieder onbevooroordeelde erkennen, dat ook door de technische uitvoe ring de K. I. een kranig stuk werk is. Op Zaterdag 10 November a.s. zal het vijf en twintig jaar geleden zijn dat de heer W. G. van de Hulst debuteerde als schrijver van kinder boeken voor het Protestantsche huisgezin. Reeds in zijn eersteling deed de auteur zich kennen als een veelbelovend verteller. En in de vijf en twin tig jaren die er gevolgd zijn op deze uitgave is de jonge schrijver Van De Hulst geworden tot de populaire schrijver van het goe.de kinderboek, dat door duizenden graage kinderhanden is heen gegaan. De heer W. G. van de Hulst is een kindervriend, in wiens hart de jeugd een groote Bij Nijgh en van Ditmar N.V., te Rotterdam, verscheen de zevende druk van „De motor- en rijwielwet", met volledigen tekst, origineele mo dellen en alphabetisch register, overzichtelijk bewerkt door E. W. Beekman, inspecteur van politie le klasse, te Rotterdam. In een boekje van handig formaat zijn door „een huisvrouw" honderd recepten bijeenge bracht, 25 appel-, 25 eier-, 25 tomaten- en 25 diverse gerechten, die in de keuken goede dien sten kunnen bewijzen. Bij de N.V. Uitg. Mij. A. E. Kluwer te Deven ter verscheen „Wü maken het zelf", een serie modellen te ndienste van het onderwijs In han denarbeid en zelfonderricht door J. J. A. van de Burgt. PERSPECTIEF TEEKENEN VOOR BOUWKUNDIGEN door J. J. Vriend en G. Arendzen Uitgave Kosmos, Amsterdam. Dit typografisch keurig verzorgd boekwerk bedoelt in de eerste plaats te zijn een leidraad voor het practisch bouwkundig perspectief tee kenen. De auteurs hebben er echter zorg voor gedragen dat het ook voor zelfonderricht uiter mate geschikt is, door het practische boven het theoretische te laten domineeren. Van het Werkboekje bij land- en volkenkunde door J. Brummelkamp, dr. J. J. Fahrenfort en P. M. van Leeuwen verscheen bij J. B. Wolters, Groningen, het tweede deel: De werelddeelen. Perzische Tapijten, beknopte handleiding tot de kennis er van, door J. Godefroy, met talrijke afbeeldingen verlucht. Uitgave Kosmos, Am sterdam. Sunt certï denique finnes, door dr. V. J. Ko ningsbergen uitgesproken rede. Uitgave J. B. Wolters, Groningen. Een advertentie behoeft geen „kapitalen" te kosten. Plaats maar eens een Omroepen Rubri ceering en gelijkvormige zetwijze. Billijk han delstarief.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 6