Wapenstilstand en politiek Wapenstilstandsdag te Parijs KUNSTIJSBAAN Het nieuws van heden INCUNABELEN EN ROZEN Nieuw schandaal in Frankrijk Marxistenactie in Weenen Japan vermurwd? HET GEBRUIKELIJK CEREMONIEEL Kabinetscrisis in België? VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling MAANDAG 12 NOVEMBER 1934 Avondblad Her riot uitgejouwd Flandin Het Weer Tal van arrestaties wegens ver spreiding van opruiende strooibiljetten Worden de Britsche voorstellen toch aanvaard? Broodprijzen slaan op in de Sovjet-Unie Een ongunstige oogst, zegt Kalinin Duitsche bakkers gestraft Een buitengewoon sterke politie macht heeft de orde weten te handhaven Koning Alexander herdacht T e Brussel Hulde aan Doumergue Het nieuwe Oostenrijk Staatsraad en Heimwehr Roosevelt's herstel- politiek Plan voor huizenbouw DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN Wapenstilstandsdag in Engeland Simon spreekt tot Amerika Bandietenachtervolging in Rusland Turksch vice-consul gewond Britsche onderofficieren naar de Saar 15 NOV. OPENING DONDERDAG NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 19041 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 cf.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag één 05 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Flandin heeft in recordtijd zijn ministerie in elkander gezet, Flandin steunt op de zelfde parlementaire meerderheid als Doumergue, Flandin wil ook den politieken godsvrede bewaren, Flandin zal vóór alles den economischen en financieelen toestand van Frankrijk definitief in orde brengen, Flandin zal zorgen, dat de door Laval overgenomen Fransche buitenlandsche politiek van Barthou wordt voortgezet, Flandin heeft de sympathie van de beurs, de pers en het parlement. Flandin schijnt dus een gelukkige toekomst als premier tegemoet te gaan. „Schijnt", want beurs, pers en parlement, in wier welwillendheid de „Nagel-neue" minister president zich mag verheugen, zijn nu juist niet bijzonder geschikt om het vertrouwen van het groote publiek te wekken. Daarvoor zijn zü te onbetrouwbaar gebleken. Op de beurs hebben de kleine renteniers hun spaarduitjes zien smel ten als sneeuw voor de zon, de pers dient vaak andere belangen dan die der natie en het par lement is verachtelijk gemaakt door de intriges, corruptie en kortzichtige baatzucht van vele afgevaardigden. Flandin heeft bovendien de zware handicap van een door het groote publiek algemeen vereerd en bemind voorganger te hebben gehad, den ouden heer Gaston Dou mergue, die beter wilde dan het verpolitiekte Frankrijk hem toestond. Doumergue gaat weer naar zijn landgoed Tournefeuille bij Toulouse vertrekken. Hij heeft afscheid genomen van de politiek met een glimlach, welke niet zoo spon taan was als die, waarmee hij zijn „rentrée" in de politiek maakte, toen de in gevaar van burgeroorlog verkeerende natie hem riep. Dou mergue heeft bittere ervaringen opgedaan, hij heeft zich in de edelmoedigheid en betrouw baarheid van sommigen zijner medewerkers ver gist. Hoe bitter deze ervaringen voor hem waren, is gebleken uit de wijze, waarop hü bij zijn heengaan herinnerde aan de onlusten van Februari en de verantwoordelijkheid daarvoor op dezelfde radicaal-socialisten laadde, die hem het verder regeeren onmogelijk maakten. Dou mergue was het regeeren moe, zóó moe, dat hij zijn voorbeeldige zelfbeheersching op het laatste oógenblik verloor. En dit wil wat zeggen voor 'n man als hij, die het geheim van gemoedelijke vastberadenheid en onverstoorbaar optimisme in pacht leek te hebben. Hij keert nu terug naar zijn prachtige verzameling incunabelen en naar zijn tuin vol rozen, zijn privé-liefhebberijen, die hem de met tegenzin aanvaarde lasten en on aangenaamheden van zijn minister-president schap zullen moeten doen vergeten. Begroet door zijn dorpsgenooten en tuinlui zal hü weer binnengaan in het rustige leven van een gezeten ambteloos burger. Het bestuurslidmaatschap der Suez-kanaal-maatschappij brengt hem vol doende op om zich behaaglijk te voelen. Maar zal Frankrijk, dat al zün hoop en vertrouwen in zün ervaring en zijn onkreukbaarheid had gesteld, hem ver geten? Zal het met een Flandin genoegen ne men, terwijl het een Doumergue had kunnen behouden, indien de politieke natuur den ra dicaal-socialisten niet sterker was geworden dan de leer? Doumergue heeft een ernstig beroep gedaan om de orde en rust te bewaren, want hij vreesde, dat de publieke opinie, welke hem zoo goedgezind was, zich krachtdadig zou willen wreken op degenen die hem den voet hadden gelicht. Desniettegenstaande is het op den wa penstilstandsdag na de minuut van het in stilte herdenken der voor het vaderland gevallenen ge komen tot luide kreten van „Vive Doumergue", een pü'nlijk geval voor Flandin. Desniettegen staande zijn een aantal betoogers getrokken naar het huis van Herriot, die als de doodgraver van het kabinet-Doumergue wordt beschouwd, om er ,,Weg met Herriot", „Weg met de verra ders" en „Aftreden, aftreden" te roepen. Dat het daarbij niet tot bloedige botsingen is geko men, is uitsluitend te danken aan het feit, dat de geheele Parü'sche politie op de been was en alle belangrijke punten der stad bewaakte alsof men een herhaling van de Februari-onlus- ten duchtte. En deze vrees was geenszins on gegrond. Met Doumergue is geen willekeurig premier afgetreden, maar een politicus, die voor het eerst sinds langen tüd weer steunde op het volledig vertrouwen der natie, den eenigen grondslag, welke nog voldoenden steun kan bie den. Het Frankrijk van vandaag is niet meer hetzelfde Frankrijk van een jaar geleden. Het groote publiek is ontwaakt uit zijn indolentie, die de politici maar raak liet knoeien. De rechtsche oudstrijders-organisaties doen haar invloed gelden en het roode eenheidsfront dat juist dezer dagen van Front commun" is om gedoopt tot „Front social", houdt van het ver troebelen van het openbare water om er in te kunnen visschen. De betrekkelük nog jeugdige Flandin staat voor een moeilüke taak. Hü heeft die kunnen aanvaafden door bij voorbaat van het meest noodige, een grondwetsherzie ning, welke een definitief einde zou maken aan de parlementaire willekeur tegenover de re geeringen, af te zien. Hü heeft de gunst van beurs, pers en parlement gewonnen. Vroeger was dat toereikend om in Frankrijk te regee ren, maar sinds Februari spreekt ook de volks gunst een hartig woordje mee. Hoe krachtig dat woordje klinken kan, heeft hij bü de wa penstilstandsherdenking in de schaduw van den ,,Arc de Triomphe" kunnen hooren. Voor de roemvol gestorvenen wil het Fransche volk nog wel een minuut lang zwü'gen, maar niet voor de levende politici, ook al beweren dezen een wapenstilstand te hebben gesloten. De geruch ten, dat er weer een nieuw formidabel schan daal, dit keer te Rouaan ontdekt zou zün, kun nen gevaarlijke reacties wekken, en misschien zün ze daarom wel rondgestrooid. PARIJS, 12 Nov. (V.D.) Een nieuw groot financieel schandaal, waarbij voor den staat een schadepost in 't spel schijnt te zü'n ten bedrage van 120 millioen franks, wordt op het oogenblik te Rouaan onderzocht. De geheele Parijsche pers schrijft echter reeds over de zaak. Het gaat om omvangrijke bedriegerijen van een onderneming voor openbare werken, die uit steengroeven bü Rouaan het materiaal levert voor havenwerken en - andere werkzaamheden aan de Seine. Deze onderneming heeft het viervoudige van haar werkeiüke leveringen opgegeven en ook betaald gekregen, hetgeen alleen door omkoo- ping zou zün tot stand gebracht. Verwachting; Zwakke tot matigen, later wellicht toenemende Zuid-Westelijke tot Zuidelijken wind, nevelig of half tot zwaar bewolkt, later toenemende bewol king, aanvankelijk weinig of geen regen, later toenemende kans op regen; weinig verandering in temperatuur. Hoogste bar.stand: 768.4 te Haparanda. Laagste bar.stand: 738.9 te Festmanoer. Zon op 7.16 - onder 4.11 - Licht op 4.41 Maan op nam. 0.41 onder nam. 9.07 Eerste Kwartier 14 Nov. WEENEN, 12 Nov. In verband met den zestien den verjaardag van het feit, dat op 12 Novem ber 1918 in Oostenrijk de republiek werd uitge roepen, hebben de linksche elementen in Oos- tenrük zich de latste weken weer geroerd. De viering van den jaardag, welke voorheen steeds aanleiding was voor socialistische betoogingen, is door bondskanselier Schuschnigg verboden. De politie te Weenen is in verband hiermede versterkt met Heimwehrtroepen, terwijl op de strategische punten der stad reserve troepen zijn samengetrokken, adus meldt het Duitsche Nieuwbureau. Een 100-tal communisten en socialisten werd gisteren gearresteerd, bü pogingen om een groot aantal pamfletten te verspreiden, waarin de bevolking wordt opgeroepen voor een Maandag te houden demonstratie ten gunste van een plebisciet. Men rende in auto's en op andere vervoermiddelen door de stad en wierp de vlugschriften onder het publiek. Gisteravond is het in talrijke buurten van Weenen aldus meldt het D. N. B. verder tot botsingen gekomen. Kleine groepjes soci aal-democraten en communisten verspreidden op verschillende punten der stad vlugschriften, zelfs in het centrum voor het heldengedenktee- ken. De vlugschriften voerden de leuze: „Wü komen terug ter eere der dooden van 12 Fe bruari". Politie, deels op auto's, greep in. Op drie plaatsen slaagden de socialisten er in geruimen tijd weerstand te bieden en wel in het vüftiende district, in het Prater en in Floridsdorf. Hier slaagden eerst sterke af dee lingen politie er in, de orde te herstellen. Bij Ferchtelsdorf (bij Weenen) hebben 2000 sociaaldemocraten een illegale bijeenkomst ge houden. Gendarmerie, die de menigte moest uiteendrij ven, kon daarin niet slagen. Slechts twee per sonen konden worden gearresteerd De K.R.O.-avond in den Dierentuin te Den Haag. Van links naar rechts: jhr. mr. C. van Nispen tot Sevenaer en echtgenoo te, de heer en mevrouw Plesman, pater Dito en pastoor Perquin De vader van den lOO.OOOsten Eindhoven aar wordt door den burgemeester van Eindhoven toegesproken. Links de gelukkige vader, rechts, tegenover hem, de burgemeester van de „grootstad" TOKO, 12 Nov. (V.D.) Tusschen vertegen woordigers van het Japansche Ministerie van Buitenlandsche Zaken en het Ministerie van Marine, worden momenteel besprekingen ge houden over het Engelsche voorstel tot het toe kennen van vlootgelijkheid aan Japan op be paalde voorwaarden. Er is nog geen beslissing genomen, doch in officieele Japansche krin gen gaan stemmen op, die van meening zijn, dat het niet verstandig van Japan zou zün, de Britsche voorstellen te verwerpen alhoewel deze vrü vaag zijn en nadere toelichtingen eischen, alvorens Japan tot eenige actie kan overgaan. MOSKOU, 12 Nov. (V.D.) In een rede ter herdenking van de Russische revolutie verklaar de Kalinin bü een bespreking van de oogst resultaten van 1934, dat de droogte vooral in de Zuidelijke gebieden groote schade had aan gericht. De droogte was erger geweest dan in het beruchte jaar 1921. Goed was de oogst slechts geweest in Oost- en West-Siberië. In de gebieden, die van de droogte te lüden had den gehad, waren de graanafleveringen groo- tendeels uitgesteld tot het volgende jaar. In andere gebieden hebben de staats-graancoöpe- raties extra groote voorraden aangekocht. De aankoopprijzen waren echter 20 a 40 pet. hoo- ger dan de prijzen voor de verplichte graan- leveringen. Dientengevolge zou ook het brood duurder worden, doch hoeveel kan nog niet met zekerheid worden gezegd. OSNABRUECK, 12 Nov. (V.D.) Een onver wacht gehouden controle in de bakkerijen al hier heeft aan het licht gebracht, dat het brood in de meeste gevallen te licht was. Acht tien bakkerüen zün direct gesloten verklaard. Ook te Frankfort a. d. Main is Zaterdag in tal van gevallen geconstateerd, dat te weinig gewicht werd gegeven. De overtredende bak kers hebben eveneens hun bedrijven moeten sluiten. PARIJS, 12 Nov. De 16de herdenking van den wapenstilstand is herdacht met de tradi- tioneele stilte van 1 minuut, Zondagmorgen te 11 uur precies, in geheel Frankrük. Tegen half elf verzamelden zich te Parijs bü het Graf van den Onbekenden Soldaat onder den Are de Triomphe de leden van het kabinet, de Parü- sche gemeenteraad, het corps diplomatique en vele Kamerleden en senatoren. Kort voor elf uur arriveerde President Lebrun. Eenige be toogers riepen: Leve Doumergue. Te 11 uur precies kondigde een schot van boven van den Are de Triomphe de minuut stilte aan. Na afloop defileerden de troepen van het Pa rijsche garnizoen langs het Graf van den On bekenden Soldaat. Den geheelen dag heeft verder een onafzien bare menigte gedefileerd langs het graf. 's Middags demonstreerden duizenden leden van het z.g. Front National, w.o. de Action Frangaise en de rechtsche oudstrijders. Elders georiënteerde oudstrijders. Een buitengewoon sterke politiemacht heeft de orde weten te handhaven. Op den Boulevard in de stad had een optocht plaats van links- de la Madeleine werden 150 jongelieden uit elkaar gedreven, die verschillende kreten uit ten. Gisteren heeft naar Reuter meldt te vens een herdenking plaats gehad van wülen koning Alexander van Joego-Slavië. De stad Parüs had een catafalk doen oprichten aan den voet van den Are de Triomphe, waar net doodenmasker van Alexander op was gelegd. Oud-strijders stonden op de eerste rij, toen de Aartsbisschop van Parijs, Z. Em. Kardinaal Verdier, zich voor de catafalk boog, waarna volgens den ritus van de Grieksch-Orthodoxe kerk een Requiemmis werd opgedragen met Russisch koor. BRUSSEL, 12 Nov. (Reuter). Ter gelegen heid van den Wapenstilstandsdag brachten de Belgische koning, de koningin en Prins Karei gistermorgen om 11 uur een bezoek aan het graf van den Onbekenden Soldaat, waar zü een krans neerlegden in tegenwoordigheid van de leden der regeering. Een groote menigte juichte de vorstelüke personen toe. Een minuut lang werd een volkomen stilzwijgen in acht geno men. Gisteren heeft wederom de symbolische Fransch-Belgische fakkel-estafette plaats ge vonden ter herdenking van den wapenstilstand, 's Morgens vroeg ontving een ploeg Belgische frontstrijders van President Lebrun een fakkel die was ontstoken aan het eeuwige vuur op het graf van den Franschen Onbekenden Soldaat. Per auto werd deze fakkel naar Brussel ge bracht. Tegelükertijd vertrokken uit Brussel eenige Fransche oud-frontstrijders met een brandenden fakkel, ontstoken door Koning Leo pold aan het vuur op het graf van den Bel gischen Onbekenden Soldaat. Beide auto's ont moetten elkaar te Valenciennes. PARIJS, 12 November (Reuter) In aan sluiting bü de viering van den Wapenstilstands dag werd gister.en een hulde gebracht aan Dou mergue, die nabü het graf van den Onbekenden Soldaat woont. Meermalen moest Doumergue op het balkon verschijnen, waarbij de menigte de Marseillaise zong. De leider van den oudstrü- dersbond „Croix du Feu" hield vanuit zün auto een toespraak. De oud-premier heeft- delega ties ontvangen van het Front Nationale, de Jeunesse Patriotique en van reserve-officieren. Bü deze gelegenheid verklaarde Doumergue dat de dicipline van de bonden een sterken in druk op hem heeft gemaakt. Parijs zoowel als het land zelf zün gezond, doch helaas begrij- pen vele politieke leiders de diepte van het volk niet. De politieke zeden in Frankrük moe ten gewüzigd worden. Hüzelf is leider geweest en heeft getracht als zoodanig te handelen, doch men stond hem dit niet toe. Zün hervor mingen zouden een snelle verbetering met zich gevoerd hebben. Het woord „vaderland" zou weer zijn volle beteekenis hebben herkregen: de vaderlandsliefde is een moreel geloof, zonder hetwelk geen heil mogelük is. De „Echo de Paris" schrijft, dat Doumergue Denain en Rivollet op het hart heeft gedrukt, een zetel in het nieuwe kabinet te aanvaarden, hoewel zü dit zelf niet wenschten. Petain heeft zich tegen Doumergue's wenschen verzet en niet in het nieuwe kabinet zitting genomen. Dr. Goerdelen, eerste burgemeester van Leipzig, is belast met de rege ling der prijzen van de levens middelen voor het Duitsche volk BRUSSEL, 12 Nov. (Reuter) Alle leden der Belgische regeering zün hedenmorgen in minis terraad bijeengekomen uitgezonderd van Zee land, minister zonder portefeuille. De leden zün het eens geworden over de termen van een verklaring, welke morgen in de Kamer zal wor den voorgelezen. In politieke kringen gelooft men, dat het af treden der regeering morgen officieel zal wor den bekend gemaakt. WEENEN, 12 Nov. Bondspresident Miklas heetf den grootgrondbezitter Rudolf Graaf Hoyos be noemd tot president van den staatsraad in plaats van den afgetreden Ir. Nouakh. Tot zü'n plaatsvervanger werd benoemd de voormalige bondsminister Reschen, tot tweeden plaatsvervanger de landsleider van het Vader- landsche Front in Tirol, dr. Fischer. Graaf Hoyos is aanhanger van de Heimwehr, zoodat het standpunt van de Heimatschutz in zekeren zin weer overwonnen heeft. De beide plaatsvervangers zijn christelijk-socialen. WASHINGTON, 12 Nov. (Reuter) Roose velt's plan voor huizenbouw wordt gesteund door vele vooraanstaande financiers en indus- trieelen, die gelooven dat een herleving der bouwvakken noodzakelük is voor het nationaal herstel. Zün tweede plan, ten bedrage van zes mil liard dollar, over een aantal jaren te verdee- len, heeft betrekking op de uitbreiding van openbare werken, het opruimen van sloppen en verbeteringen op het platteland. Indien beide plannen geheel worden aangenomen, zouden de kosten van de „New Deal" daarmee Wjna dubbel zoo hoog worden. Roosevelt heeft een commissie van advies benoemd ter assisteering van de commissie voor economische veiligheid bij het opstellen van aanbevelingen inzake sociale verzekering. De commissie zal bestaan uit negentien leden on der leiding van Frank Graham, president van de universiteit van Noord-Carolina. Er hebben industrieelen, arbeidersleiders en onderwüs- autoriteiten zitting in. De beheerder van het fonds voor hulpver leening, Hopkins, heeft gelast dat onverwijld een onderzoek zal worden ingesteld naar de on langs door Senator Dorah geuite beschuldigin gen. Er is sprake van, dat het Belgische kabinet morgen aftreedt. Marxisten roeren zich in Weenen. Talrijke ar restaties wegens verspreiding van opruiende pamfletten. Wapenstilstandsdag te Parijs. Sterke politie macht handhaaft de orde. Koning Alexander herdacht. Hulde-betoogingen voor Doumergue. Turksch vice-consul gewond bij een bandieten achtervolging in Rusland. Japan milder gestemd ten aanzien van de Brit sche vlootvoorstellen. Kalinin kondigt hoogere broodprijzen aan we gens een ongunstigen oogst. Nieuw financieel schandaal in Frankrijk. Scha depost van 120 millioen franc? Aanrijdingen met doodelijk gevolg te Overschie en Heemskerk. Zeventienjarige jongen te Heesch heeft geraf fineerde oplichtingen gepleegd. Nadere bijzonderheden over de vrijlating der wegens sperrmarken-smokkel veroordeelde Ne derlanders. Beurs: Ongeanimeerd. LONDON 11 Nov. (Reuter). De Wapenstil standsdag is overal in Engeland herdacht met twee minuten stilte, zooals gebruikelijk. De ko ning heeft, vergezeld door zijn zoons, de plech tigheid bij de Cenotaaf bijgewoond. Sir Joh Simon heeft een radio-rede gehouden, welke ook in Amerika werd uitgezonden. Hij bracht hulde voor de wüze, waarop de V. S. zou den meewerken aan den vrede, zonder tot den Volkenbond toe te treden. Simon achtte het spreken over een dreigenden oorlog niet vol doende om den vrede te handhaven. We moe ten den geest van vrees uitdrijven. In een rede te Stratford on Avon verklaarde Lord Eden, dat hü niet geloofde in een drei genden oorlog. Hij meende overigens, dat een sterk Engeland den vrede in Europa misschien kan handhaven, terwijl een zwak Engeland tot een conflict zou kunnen voeren. WARSCHAU, 12 Nov. (V. D.) In alle steden van Polen zün gisteren feesten ter herdenking der Poolsche onafhankelijkheid gevierd. In ve le plaatsen werden groote openbare werken of nieuwe bouwwerken ingewijd. Zaterdagavond trok een lange stoet van oud- strijders en vereenigingen door de feestelük versierde straten van Warschau naar het Ko ninklijk slot, waar president Moszicki zich aan het venster vertoonde. Vervolgens trok de stoet naar de Belvedère, om Maarschalk Pilsoedski te huldigen. Generaal Barbecki hield een korte toespraak tot Pilsoedski. Hij zeide, dat de maar schalk 16 jaar geleden, teruggekeerd uit de ge vangenschap, de verdeeldheid heeft opgeheven en het land naar overwinning en grootheid heeft geleid. B7RLIJN, 12 Nov. (D.N.B.) In het middel punt der herdenking van gisteren stond een veldgodsdienstoefening in den „Lustgarten" te Berlün. Een krans werd neergelegd bü het ge- denkteeken der gesneuvelden. De oude generaal- veldmaarschalk von Mackensen was aanwezig. De dienst werd verricht door den protestant- schen veldbisschop Dohrmann. MOSKOU, 12 Nov. (V. D.) Het Volkscom missariaat van Buitenlandsche Zaken heeft de Turksche ambassade doen weten, dat militie bij de achtervolging van een groote afdeeling ban dieten van de vuurwapenen heeft gebruik ge maakt. Een der bandieten beantwoordde dit vuur. Hij raakte daarbij den toevallig passee- renden vice-consul van Turküe, Seki Bei. Deze werd direct naar het ziekenhuis overgebracht. Zün toestand is niet levensgevaarhjk. Het volkscommissariaat heeft zijn deelneming uitgesproken. De bandiet die het bewuste schot heeft gelost, is ernstig gewond. Reuter meldt, dat het incident te Moskou heeft plaats gevonden. PARIJS, 12 Nov. (Reuter). De „Daily Mail" bericht, dat de minister van Oorlog Britsche oud-officieren met den rang van luitenant en kapitein aanwerft voor de versterking van de politie van het Saargebied. De sollicitanten moeten uitmuntend Duitsch spreken en minstens 45 jaar oud zijn. Zij ontvangen behalve een volledige uitrusting 50 a 60 pond sterling per maand. AMSTERDAM Dagelijks geopend, ook voor niet-leden, van 1018 en 20—23 uur 's Avonds verlichting. Inlichtingen Telef. 90022 of 90033 SPORTFONDSEN - LINNAEUS STRAAT 189 (achter het Sportfondsenbad)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1