MODERNE RELIGIEUZE KUNST WOENSDAG 21 NOVEMBER f B. H. STEFFENS Z.H. Paus Pius XI Haarlem, 12 Nov. MAANDAG 12 NOVEMBER 1934 HEDEN EXPOSITIE VAN w.o. schilderwerk van Adr. v. Plas De „Missa Populi #<NiCanV 18° ftoi»-,. \e V©1 _,£\9 D.J.VAN ELLINCKHUIJZEN GOUDEN JUBILEUM AGENDA HAARLEM - ZIJLSTRAAT 65 - TEL. 14340 De kerkelijke viering van het 12y2-jarig Pontificaat ST. FRANCISCUS LIEFDEWERK HAARLEM-NOORD Eerste lustrum AUTO-DIEVEN Reden agent op Zeeweg bijna omver STADSSCHOUWBURG De „Missa-Populi" „St. Paulus" VERKEERSONGEVALLEN Op den Rijksstraatweg Diamanten huwelijksfeest REVUE OPERETTE „MARIE LOUISE" KINDERDOODSLAG Vonnis van één jaar gehandhaafd GEMEENTEZAKEN Grondaankoop voor f 100.000 POLITIE EN BURGERWACH TERS IN NIEUW GEWAAD Voor 21.264.85 STANDSVERSCHIL Tusschen Haarlem en Overveen Opbrengst collecten Ae<® o" JUWELIER - ANECANG 32 ZIE ONZE VIER ETALAGES Speciale Jubileum-Reclame 13 November NIEUW POSTKANTOOR HAARLEM-NOORD Wordt als in de Tempeliersstraat Derde lustrum M.T.S. Haarlem Aanbesteding Mij. tot Bev. der Toonkunst Jaarfeest „St. Hubrecht" BURGERLIJKE STAND Haarlem viert deze week voor dit bisdom het i2J4-jarig Pontificaat van Z. H. Paus Pius XI en in deze hulde, gebracht aan den Opperher der der Katholieke Kerk, is de Bisschop van het Haarlemsche Diocees Zondag voorgegaan door in zijn Kathedraal op pontificale wijze het H. Misoffer op te dragen. Het is een indruk wekkende gebeurtenis geworden en een waar dig begin van de feestelijkheden, die deze week zullen worden voortgezet met luisterrijke bij eenkomsten in de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem op Donderdag- en Vrijdagavond. De kerkelijke viering van het Pausjubileum was beperkt gehouden tot Haarlem en omge ving, omdat het voor vele genoodigden moeilijk mocht worden geacht om tweemaal in één week naar Haarlem te reizen. Toen om kwart over tien de Kathedraalklok- ken hun feestelijk gebeier lieten hooren, was reeds eenigen tijd een aangename drukte rond het grootsche kerkgebouw. Honderden en hon derden belangstellenden drongen van alle zij den naar de ingangen en kleurige troepen Graalleden kwamen van verschillende deelen der stad aangemarcheerd. Van alle kloosters uit de stad en omgeving kwamen deputaties en tusschen de tallooze kerkgangers zag men de stemmige rijen van Franciscanessen, van Ju- liaantjes, van Zusters Carmilitessen met hun beschermelingetjes, van de broeders van „de Deo", de broeders van Maastricht en zelfs de Zusters van Bethanië waren van den hoogen duintop, waar zij wonen, afgedaald om deel te nemen aan de betuiging van kinderlijke aan hankelijkheid aan onzen grooten Paus. De kathedrale kerk stroomde stilaan vol. Langs de breede pijlers van Cuypers' meesterwerk rankten de fraaie vanen, die op feesten zoo sober en toch zoo fijn de majestueuse hoogte van de Kathedraal styleeren en uit de koor nissen golfde een zee van licht, die het heele koor in een gouden glans zette. Steeds drukker werd het. Op de voorste rijen van het middenschip en op de stoelen langs de zijde van het bisschoppelijke koor namen de genoodigden plaats. In de omgangen stelden zich aan de zijde der Kerstkapel de leden van de R.K. Oratoriumvereeniging op; aan de an dere zijde honderden Graalmeisjes. Zij zouden meehelpen om de uitvoering van de Missa Po pull van Hubert Cuypers, die door alle aanwe zigen in de kerk dient te worden meegezongen, tot een goed einde te brengen. Onder de velen, die naar de Pontificale Mis waren gekomen, merkten wij op de heeren mr. Ir. W. A. J. M. v. Waterschoot v. d. Gracht uit Maastricht en H. A. Heymeijer van Heem stede uit Amsterdam, resp. buitengewoon ge heim kamerheer én ëere^kamerheer van Z H. den Paus met kap en degen, de laatste in uni form; de heeren mr. J. N. J. E. Heerkens Thijs- sen en prof. dr. Alph. Steger, leden van de Eer ste Kamer der Staten-Generaal; de heeren Chr. L. van de Bilt en A. J. Loerakker, leden van de Tweede Kamer; de heeren mr. D. F. Pont, burgemeester van Hillegom en mr. J. H. Scholtens. burgemeester van Beverwijk; de heeren W. J. B. van Liemt, wethouder van Haarlem en vele leden van den Haarlemschen Gemeenteraad; de heeren dr. E. A. M. Droog, lid der Provinciale Staten van Noord-Holland en wethouder van Heemstede; Th. G. C. Hooij, lid der Provinciale Staten; den heer mr. Th! Westerwoudt als vertegenwoordiger van de R.K. Werkgeversvereeniging; twee bestuursleden van den R.K. Zouavenbond; de kerkmeesters der Kathedraal, de legden van het uitvoerend comi té, enz. Toen om even vóór half elf de geestelijkheid van het altaar afdaalde om mgr. Aengenent bij den ingang van de kerk te ontvangen, was de Kathedraal tot in alle hoeken met belangstel lenden bezet. Zegenend schreed Haarlems Kerk vorst, onder de feestelijke klanken van het „Sacerdos et Pontifex" van J. Schouten, door het middenpad naar de Sacramentskapel. En na de plechtigheid der kleeding van den Bisschop begon dan het H. Misoffer. Z.H.Exc. werd daarbij geassisteerd door Z.D.H. Mgr. M. P. J. Möllmann, als presbyter-assistens; door de hoogeerw. heeren H. C. J. Sondaal, deken van Haarlem en M. W. A. Wijtenburg, oud regent van „Hageveld" als troondiakens en door de zeereerw. heeren H. P. A. van Dijk en A. P van Eeden, beiden pastoors te Haarlem als dia ken en subdiaken. Verder waren nog aanwezig de hoog eerw. heeren mgr. dr. Th. Vlaming en L. A. A M. Westerwoudt, plebaan. eigenschappen der liturgie bezitten, n.l. de hei ligheid en de vormen-schoonheid, waaruit vanzelf haar andere karakteristiek voortvloeit, n.l. de algemeenheid. Dit naar het oordeel van eene bijzondere diocesane, hier te lanae een in terdiocesane commissie (er kan dus tusschen de commissies van onderscheiden landen op dit punt verschil van meening bestaan). Daarna werd meer aandacht geschonken aan den Gregoriaanschen zang (eerst eenige jaren later verscheen de nieuwe, Vaticaansche Editie der Gregoriaansche zangboeken) want, zoo luidt het voorschrift in het Motu Proprio: „De oude traditioneele Gregoriaansche zang moet bij de godsdienstoefeningen in eere hersteld worden." En wel omdat genoemde eigenschappen „in de hoogste mate worden gevonden in den Grego riaanschen zang, welke daarom de eigen zang der Roomsche Kerk is." Het groote struikelblok bij de invoering van de nieuwe lezing der Gregoriaansche melodieën was niet zoozeer de melodie zelf, dan wel het rhythme er van. Alhoewel men vanzelfsprekend kan volstaan met de Vaticaansche Editie volgt men in Nederland algemeen en wel op verzoek van het hoofdbestuur der St. Gregorius-vereeni- ging die boeken, waaraan door de E.E. P.P. Benedictijnen van Solesmes rhythmische tee- kens zijn toegevoegd. Hierdoor verkrijgt men afgescheiden van de kwestie inzake het rhyth me, de hoognoodige eenheid in uitvoering. Vervolgens werd op bevel van den Paus de Romeinsche uitspraak van het latijn ingevoerd en nu het volk langzamerhand vertrouwd is geraakt met de al-oude Gregoriaansche mel6- dieën, wijdt men de laatste jaren meer aan dacht aan den volkszang in de kerk. Dit als gevolg van de bepaling in het Motu Propio": „Bijzonder zorge men ervoor, dat de Gregoriaansche zang weer in het gebruik des volks worde gesteld, opdat de geloovigen, gelijk dit vroeger pleegde te geschieden, wederom een meer werkzaam aandeel kunnen nemen in de kerkelijke diensten." Ondanks vele zeer lofwaardige pogingen in deze richting, kan men niet verwachten, dat 'l volk in de toekomst geregeld, zij het alléén de antwoorden op den zang van den priester en de z.g. vaststaande gezangen (Kyrië, Gloria, enz.) zal meezingen. Tonaliteit en rhythme zijn voor ons heden- daagsche muzikaal vreemd. Men neemt dit niet zoo gemakkelijk in zich op. Maar er is nog een andere belangrijke factor, die moeilijkheden biedt: de melodie, ook die van vele vaststaande gezangen. Pater dr. Elizeus Brüning, groot bevorderaar van en cursusleider in Gregoriaanschen zang voor koren en bijzonder voor het volk, verklaar de onlangs nog, dat buiten de antwoorden maar weinig Misgezangen voor het volk geschikt zijn. Ook niet eens de Kyrië van de Angelis-Mis, die gewoonlijk als de meest geschikte Mis voor volkszang wordt aangeprezen! Is het daarom te verwonderen, dat men een poging waagt, om op een andere, doeltreffen der wijze toch volkszang in onze kerken te ver krijgen? Want al wordt er wel eens anders be weerd, het is te bereiken. Het Nederlandsche volk zingt graag, mits het maar iets is, wat het van nature goed kan aanvoelen. En liefst in zulk een sterke mate, dat het zich werkelijk spontaan en van harte in den zang kan uiten. Hubert Cuypers componeerde nu een Mis gezang, dat met Gregoriaansche tonaliteit en rhythme niets te maken heeft. Het is gewone, hedendaagsche muziek, die, wat het karakter betreft, evenals dat van zoovele Maria- en volk. Echter is niet de geheele Miszang voor het volk gedacht. Het volk zingt namelijk met af- Kerstliederen, geen bezwaar oplevert voor het wisseling van het koor (driestemmig mannen koor), waardoor meer afwisseling verkregen en het zangkoor niet ter zijde gezet wordt. Echter vormt deze koor- en volkszang te zamen zulk een eenheid, dat de inzetten van het koor geen enkel bezwaar opleveren. De koorzang is trou wens ook tamelijk eenvoudig gehouden, zoodat de geheele Mis-compositie absoluut één van stijl is. Daarenboven is deze Mis kort, ook de Gloria en Credo, waardoor ze voldoet aan het Motu Proprio, hetwelk bepaalt, dat deze onder- deelen, overeenkomstig de Gregoriaansche over levering, betrekkelijk kort moeten zijn. Deze Mis zal echter niet gemaakt zijn, om dat de componist van oordeel is, dat Gregori aansche volkszang een geheel onbereikbaar ideaal is. Men moet het wellicht aldus beschou wen: de componist wil het volk onder het H. Misoffer laten zingen, doeh eerst muziek, die het volk verstaat. M.a.w. hij wil het volk aan het zingen brengen door middel van gewone muziek. En gelukt dit, is het volk aan deze taak eenmaal gewoon geraakt, dan kan men altijd nog probeeren het ook Gregoriaansch te laten zingen. En nu het practisch resultaat bij de Pontifi cale Mis met dit nieuwe genre volkszang. Be grijpelijkerwijze laat men het volk, vooral niet den eersten keer, zonder leiding. En oeze leiding oestond niet uit een dirigent, maar uit een kern van zangeressen en zangers, die de minder of niet geroutineerde kerkbezoekers in hun zang steunden. Doch het ging zooals gewoonlijk, de meeste kerkbezoekers namen een afwachtende houding aan. Nu moet men natuurlijk in aanmerking Seggelen van Den Haag en Ferd. Spit, districts bestuurder voor het district Haarlem. De afdeelingsvoorziter herinnerde aan de ker kelijke viering en bracht dank aan de leden voor hun trouwe opkomst, waarna de heer Jos. van Seggelen het woord voerde en zei, zich nog één te voelen met de afdeeling Haarlem, en aanspoorde vooral de eenheid te bewaren. De heer Ferd. Spit, sprak over het organisa tieleven zelf. Aan het ontbijt heerschte een gezellige sfeer, het werd opgeluisterd met pianomuziek. Met het zingen van Roomsche Blijdschap" besloot St. Paulus het 27-jarig bestaansfeest. Zonder voorafgaande organisatorische recla- merimram en zonder dat, ten aanhoore der ai dan niet officieele buitenwereld, op de afgebeul de jubileumstrom was geslagen, heeft het St. Franciscus Liefdewerk, afd. Haarlem-Noord, gisteren zijn eerste lustrum gevierd! De St. Barbaxakapel, waarin voor deze S.F.L.- ers iederen Zondag de H. Mis w'ordt opgedra gen, was voor deze gelegenheid in bescheiden feestdos gestoken. Door de plotselinge ongesteldheid van Pater Smits O.F.M. kon de H. Mis alhier niet dooi den S.F.L.-direicteur worden opgedragen. In zijn plaats betrad daarom, klokslag half negen, Pater Beaufort de treden van het vesierd al taar. De beproefde schola cantorum maior van Haarlem-Centrum zong op stemmige wijze de Missa de Angelis. De H. Mis werd (evenals de beide H.H. Mis sen in de Franciscuskapel a. d. Zoetestraat) opgedragen voor het geestelijk en tijdelijk wel zijn der gehééle Haarlemsche S.F.L.-familie jongens, ouders, medewerkers en begunstigers! Het overgroot gedeelte der jongens, de leiders en belangstellenden naderden ter H. Tafel. Na de H. Mis trokken allen naar de Pudding- fabriek „De Hinde", waar, zooals iederen Zon dag, het ontbijt werd gebruikt. Een der SFL bestuursleden memoreerde in een korte toespraak, hoe het vijf jaar geleden was (Zondag 10 November 1929), dat twaalf SFL jongens zich vereenigden in het tram huisje op het Soendaplein, om onder leiding van eenige SFL leden de H. Mis te gaan bij wonen vanaf het zangkoor der St. Liduinakerk. Men ontbeet dan gemeenlijk tezamen in het Vincentiusgebouwtje in de la Reystraat. Gelukkig kreeg SFL van wijlen den heer Goe- mans ontbijtgastvrijheid in zijn Puddingfa- briek. Spr. greep de gelegenheid aan, de aan wezige Mevr. Goemans, namens het SFL dank te zeggen voor de harerzijds voortgezette hospi taliteit aan de thans ruim honderd SFL-jon- gens. Spr. feliciteerde de Haarlem-Noordsche afdeeling met haar eerste lustum en wees in dankbare bewoordingen op de alleszins moei lijke omstandigheden, waaronder de leiders dier afdeeling te arbeiden hebben. Des middags kw'amen de jongste SFL-ers samen in hun tè eng geworden clubhuis in de Generaal de la Reystraat, waar de bekende 84 jaar oud en genieten nog een goede gezond heid. Het heeft hun niet aan belangstelling ontbroken, o.a. waren er gelukwenscben van de vroegere firmanten van de fa. Cohen en van der Laan. waar de heer Caris 45 jaar werk zaam is geweest. Onze beste wenschen aan het diamanten echtpaar. Een tweetal onbekenden meende te moeten bewijzen, dat een brutaal mensch de halve we reld heeft en dat zij zelfs voor sommatie van 'n politie-agent niet bang zijn. Zondagavond stalen zij te Haarlem een Chevrolet-auto en gingen daarmede een ritje maken. De eigenaar waarschuwde de politie en deze de verschillende posten in den omtrek. Ook de post Overveen werd niet vergeten. Een agent was zoo gelukkig de voortvluchtige Chevrolet op den Zeeweg te ontmoeten. Hij ging midden op den weg stilstaan en gaf bevel tot stoppen. De dieven trokkenzich daar echter niets van aan en zouden den diender zonder pardon omver gereden hebben, als deze niet op het allerlaatste oogenblik op zij was gesprongen. Binnen enkele seconden was de wagen daar na uit het oog verdwenen. Later op den avond werd de auto in de Acca- cialaan te Bloemendaal gevonden, maar zonder inhoud. Er is geen twijfel aan, of de politie blijft speuren naar de daders. „BEZATIBERNDES FRaULEIN". Opeettë in 4 Akten muziek van Ralph Benatzky Het Weensche ensemble dat gisteravond deze operette voor het Haarlemsche voetlicht bracht, beschikt ongetwijfeld over uitstekende krachten, die pittig en goed kunnen spelen en over behoorlijke stemmen beschikken. Van de beide medespelende filmstex-ren. Max Han sen en Lizzi Waldmüller, kenden we slechts eerstgenoemde van het witte doek, en om eer lijk te zijn heeft hij ons daarop nooit bijster weten te boeien. Er schenen meerdex-en van hetzelfde gevoelens te zijn, want veel en veel meer dan bij „het persoonlijk optreden" van filmsterren gebruikelijk is, vertoonde de zaal aanzienlijke gapingen en die zijn nu niet direct als teekenen van ingenomenheid te beschouwen. Toch moeten We eerlijk bekenen, dat Max Hansen's kwaliteiten (want die bezit hij zon der twijfel) veel meer tot haar recht komen in een operette op de „Bühne" dan op de film. Hij beschikt over een uitstekende voox-- dracht en een bijna volmaakte tooneelflair, die nog beter zou uitkomen, indien hij wat minder op het publiek speelde. Van zijn partnerin Lizzi Waldmüller kunnen we helaas niet het zelfde zeggen, omdat ons, zooal we reeds on- merkten haar filmspel niet bekend is. Hoewel haar zang niet kwaad was en zij ook wel goochelaar Próf. Ritteldowski de jongens in acteexen kon kwam zij toch niet veel boven gespannen aandacht hield. Op den avond kwa men de grooteren, om geruimen tijd bezig ge houden te worden door film en door den con ferencier Jules Vreeswijk, die een beschaafd het middelmatige uit, en dat mag men toch zeker wel verwachten van een „Bezaubenxdes Fraulein." De eenige, die in deze operette verder nog gelegenheid kreeg een volkomen afgerond type humoristisch program afwerkte. Onnoodig te te Creëeren en dat ook werkelijk deed, was m beiden kanunnik; drs. Th. Vlaar, rector van het R.K. Lyceum en verschillende andere geestelijken. ■py. 1, 1-1- 44U UtVVU XAAV.J.A AXnvUUA UJ A A* A fAGA AAAiCX tViiig uwezigen hebben bij deze, onzen Paus nemen, dat niet eenieder in de gelegenheid was waardige, herdenking schoone oogenblikken be leefd, niet het minst ongetwijfeld door de ont roerende eensgezindheid, waarmede deze ker kelijke hulde Hem door honderden en honder den katholieken is gebracht, Wat is er trouwens mooier dan een kathedraal vol biddende men- schen? De heerlijke stemming werd ook niet weinig verhoogd door de uitvoering van de Missa populi van Hubert Cuypers, die in deze omge ving en onder deze omstandigheden goed bleek te voldoen en door den gemeenschapszang prachtig het saamhoorigheidsgevoel van alle katholieken accentueerde. De uitvoering had plaats onder leiding van den componist zelf Tenslotte verkreeg de plechtigheid nog een bij zonder relief, doordat de Pauselijke Zegen werd gegeven. Het kon dan ook wel niet anders of de aanwezigen werden in feeststemming ge bracht door de grootsche plechtigheid op dezen mooien Novemberdag en deze kerkelijke viering van het Pausfeest mag als bijzonder geslaagd worden beschouwd. Na de H. Mis werden de genoodigden door Z.H.Exc. den Bisschop in de groote zaal van de plebanie ontvangen, waar hij zich met groote welwillendheid met verschillexiden hunner on derhield. Vóór de H. Mis werd bij de Kathedraal het feestnummer verkocht, dat „De Tijd" heeft uit gegeven ter gelegenheid van de herdenking van het 12J4-jarig Pontificaat van Z. H. Pius XI. Wij laten hieronder nog het oordeel van on zen medewerker voor muziek volgen over de uit voering van de Missa Populi. Het is nu ruim 30 jaren geleden, dat het „Motu Proprio" van Paus Pius X over het te vens rechtsgeldig wetboek voor de kerkmuziek verscheen. Wat is er sindsdien al niet veranderd? Op de eerste plaats is alle meerstemmige mu ziek uit de kerk gebannen, die niet voldeed aan de eischen, gesteld in genoemd Motu Proprio en aldus luidde: „Als integreerend bestanddeel der liturgie moet de kerkmuziek derhalve zooveel mogelijk de om de repetitie te bezoeken. Maar met twee of driemaal aanhooren van deze Missa Populi leert men de melodieën ook wel. Dan was de opstelling der leden van de Ora toriumvereeniging en van de Graal weerszijden van het altaar o.i. foutief. Het klonk daar zeer goed, maar de kern behoort midden tusschen de geloovigen plaats te nemen. En dit liefst in kleine groepjes verspreid. Nu zongen er weinig kerkgangers, in het middenschip gezeten, mede. Daarentegen con stateerden we, dat allen, die achter de Orato riumvereeniging hadden plaats genomen, wel hun stem durfden te doen weerklinken. Vanzelfsprekend blijft het niet bij deze proef neming. Dat men een volgende maal de kern eens anders plaatse, het resultaat zal zeker be ter zijn. En dan.... feehooren bij dezen volks zang niet de korte antwoorden? Laat toch die groote schare geloovigen den priester beant woorden! Wat zou dat indrukwekkend zijn, als b.v. uit duizenden monden na het „Sursum corda" het „Habemus ad Dominum" door de gewelven galmde! O. K Het overheidspersoneel „St. Paulus" vierde Zondag zijn 27-jarig bestaansfeest. De kerkelijke viering bestond in een gezongen H. Mis, opgedragen door den geestelijken advi seur, den weleerw. heer C. v. d. Steen,® in de kapel van de eerw. zusters in de Koningstraat. De liturgische gezangen werden door allen ge zamenlijk gezongen met versterking van eenige koorknapen. Onder de H. Mis hield de geestelijk advi seur een toespraak over het organisatieleven. Ontroerend was bij deze plechtigheid de al- gemeene H. Communie der leden. Na dezen schoonen morgen van zieleleven, toog men naar het gebouw St. Bavo voor een feestelijk ontbijt, waaraan mede aanzaten de bezoldigde hoofdbestuurders de heeren Jos van zeggen, dat de nummers werden afgewisseld door tractaties van deels natten, deels drogen aard. Op het eind van den avond nam de leider der SFL-dépendance het woord om den jon gens mede te deelen, dat een der SFL-leiders, de heer Schlaghecke, binnenkort het SFL gaat verlaten, om zich voor te bereiden voor zijn groote roepingstaak: het missiewerk in Afrika. Namens de jongens sprak spreker woorden van dank, wenschte hem veel succes en beval SFL aan in zijn gebeden. De heer S. richtte zich vervolgens tot de jongens met eenige hartelijke woorden en nam, tenslotte, met een stevigen handdruk afscheid van zijn jeugdige vrienden. Later dan gewoonlijk verlieten de jongens hun clubhuis, ende lustrumviering be hoorde weer tot het verleden Zaterdagmiddag om 4 uur stak een 66-jarige man den Rijksstraatweg over ter hoogte van de Maasstraat. De man schrok, volgens eigen ver klaring, van een motorrijwiel, dat met een kal- men gang van 20 K.M. uit Velsen naderde. De motorrijder reed met duo, waarop zijn echtge- noote zat. De oude heer liep plotseling terug, waardoor de aanrijding niet kon wox-den voorkomen. De motorrijder en duorijdster vielen op den rijweg, de vrouw liep een hersenschudding op, haar echtgenoot een wondje aan den rechter arm. De aangeredene bleef wonder boveif wonder ongedeerd. Onmiddellijk verleende O. D. eerste hulp, waarna de duorijdster met een ziekenauto naar een Ziekenhuis in IJmuiden-Oost werd overge bracht. Gisteren heeft het echtpaar B. Caris en C. Westerhoven den daghrdacht, dat zij voor 60 jaar in ht huwelijk traden. Beide oudjes zijn Lutz Altschul als de vriend en schilder Felix. Het elan en de spirit, waarmede hij zich aan zijn i*ol gaf, was een betere zaak, c.q. betei'e operette waardig, want eerlijk gezegd, wat dat betreft, is men niet bijster gelukkig geweest. Hier zouden wij nog vrede mee kunnen hebben, indien in de eerste twee tafereelen r.iet eenige passages voarkwamen die ons nopen, deze operette bij een eventueelen terugkeer in Haar lem voor onze lezers te ontraden. Dit is in zekeren zin jammer voor degenen, die Max Hansen's geslaagd tooneelspel zouden willen be wonderen, maar aan den anderen kant mag men toch zeker wel van een buitenlndsch ge zelschap eischen, dat het iets brengt wat van a-moreele smetten vrij is. Daar het in deze operette zoo heel gemakkelijk te vermijden was en het practisch een paar kleine, bij-benge lende onderdeeltjes zijn, zoo had men misschien verstandiger gedaan, dat vooraf weg te laten. Nu is het geheel, in dezen vorm voor ons niet meer te accepteeren, zelfs al was Benatzky's muziek (waaronder uitstekend geslaagde liedjes) ook tweemaal zoo goed geweest als ze thans reeds was. V-t. In den Schouwburg aan den Jansweg trad Zondagavond het gezelschap van René Slepswijk en Jo Gosschalk op met de groote Revue-Ope rette Marie Louise. Ook in den Stadsschouw burg konden de operette-liefhebbers dezen zelf den avond een operette gaan zien. Er was dus keus. Daarom juist viel het ons op, dat de zaal van den heer Kaart zoo goed bezet was, al waren er in de loges nog leege plaatsen. Wie kent niet Marie Louise? De jongens flui ten er de deutjes van op straat, kamermeis jes neuriën de Cubaansche melodieën onder het boenen, slagersjongens galmexx ze uit, ter wijl ze al slingerend door het verkeer laveeren. Van den inhoud zullen we dan ook hier niets meer zeggen. Trouwens, het gegeven, op zichzelf vrij simpel en zonder veel intrige, is zoozeer doorweven met de komische strapat- serijen van professor Slimfoot en Sarah, de Cubaansche, en wordt zoo vaak onderbroken door de dansen der Cuban-girls, in allerlei dans-costumes, dat men het in een serie ta bleaux heeft moeten verwerken. In dezen vorm is deze operette zonder veel inhoud dan ook wel aanvaardbaar, al kan men eenige reserve maken voor de danskleeding der girls en al zijn enkele grollen van professor Slimfoot en de negerin Sarah voor tweeërlei uitleg vatbaar. Verder is er veel sprake en wordt er veel ge zongen van liefde's schoone droomen, maar ook dat behoort bij het klatergoud der operette. Lizzy Valesco, die de titelrol vertolkt, danst beter dan ze zingt, maar desondanks wist ze heel goed haar droefgeestige rol uit te beelden. Elly de Roo zingt verdienstelijk en acteert ook opgewekt. Als partners hebben beide dames de uitstekend zingende tenoren Henk Didama en Jean Janssens. Jan Hahn vertolkte zeer verdienstelijk de rol van den schurk Jim Day- lor. Maar een zeer groot aandeel in het suc ces van den avond hadden toch wel Wxlly Wal den als professor en Lena Eman als de Cu baansche. Ze maken hun rollen tot een bij zonder geestige creatie, en leveren nu en dan allerkostelijkste charges op alles en nog wat. Bij professor Slimfoot moet vooral de nieuwe spelling het ontgelden. We noemen tenslotte nog Leo Phylips als danseur. Dr. Martin Friedmann had de touwtjes van het ensemble goed in handen. Zijn muzikaal arrangement, uitgevoerd door een klein, maar door dubbele instrumentale bezetting, voldoen de sterk en afwisselend orkest, voldeed goed. De costumes en de décors, respectievelijk van Carel Otte en Gaston Zanel droegen veel bij tot het geheel, en suggereeren heel goed de Cubaansche sfeer, al zou, zooals reeds gezegd, een wat minder ver doorgevoerde ontkleeding bij de dansgirls aan de realiteit van deze sfeer weinig hebben afgedaan. Waarom we deze voorstelling slechts met de noodige reserve voor volwassenen kunnen aanbevelen. J. S. Met bevestiging van een vonnis van de rechtbank van Haarlem is mej. E. P., dienstbode te Haarlem in hooger beroep door het Ge rechtshof te Amsterdam veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf terzake van doodslag op haar pasgeboren kind. Het tegen dit arrest in gestelde cassatieberoep heeft de Hooge Raad heden verworpen. De eigenaar van de perceelen grond met op stallen, gelegen ten zuiden van de Jan Gijzen- vaart, totaal groot 3.94.07 H. A., heeft zich be reid verklaard die perceelen aan de gemeente in koop af te staan tegen den prijs van f 100.000. Aankoop tegen den gevraagden prijs is naar de meening van B. en W. in het belang der gemeente. In verband hiermede stellen B, en W. voor tot aankoop te besuiten. B. en W. van Haarlem hebben hedenmorgen aanbesteed: de leveri ngvan uniformkleedïng voor het politie-personeel en de brugwachters te Haar.em voor de jaren 1935 en 1936. Eenigste inschrijfster - was N. V. Goedei'en- handel v.h. Kattenburg en Co. té Haarlem voor 21.264.85. Standsverschil bestond er altijd en zal wel altijd blijven bestaan. Ook tusschen steden is wel degelijk verschil in voornaamheid, rijkdom en innerlijke waarde. Wat zegt u b.v. van het volgende, niet on vermakelijke geval: E enzwijntj es jager opereerde in Haarlem en moet zich tenslotte tevreden stellen met een oud karretje, dat hem te min zou zijn in an dere steden. Rustig en fluitend doorkruist hij op zijn nieuwe aanwinst de stad, als plotseling de gedachte in hem opkomt, naar het gefortu neerde Overveen te gaan, Op het Stoopplein staan vele mooie karre tjes, die hem allen vriendelijk toelachen. De ruilhandel is primitief, maar er is een internationale economische crisis door ontstaan. De zwijntjesjager ruilt het oude gestolen kar retje voor de fonkelnieuwe pronk-fiets, doet dit door primitieve begrippen en veroorzaakt wellicht een crisis voor den Overveener. Een simpel geval, nietwaar? De collecte na de liefdadigheidspredikaties, die de Weleerw. Heer L. Beune ten bate van de St. Elisabethvereeniging in de parochie van O. L. Vrouw van den H. Rozenkrans hield, heeft opgebracht 500. De opbi-engst van de collecte welke gisteren in de parochie van de H.H. Elisabeth en Bar bara ten bate van de St. Vincentiusvereeniging gehouden werd, heeft opgebracht 236.—. w„... iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiihiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Dinsdag 13 November a.s. den dag van ons is de zaak i a 2 uur gesloten Gebouw „St. Bavo" R.K. Bevolkingsbu- reau" 8 uxxr Filmavond R.K. Blindenbond „St. Odilia" 8 uur. Schouwburg, Jansweg Revue-Operette: „Marie Louise" 8.15 uur. Gem. Concergebouw Turnzaal Ver. „Oost en West" 8 uur. Palace: „Carnaval en Liefde" Op het too- Mc. Rae and Leport, the flying Scotsmen 7 en 9.15 uur. Rembrandt-Theater: „Tsarina van Rusland" Op het tooneel: Mae. Wynn Foursome 7 en 9.15 uxxr. Gebouw „St Bavo" st. Caecilia, 8 uur Jaarfeest R. K. Voloksbond, 8 uur Ledenver gadering slagers, 8 uur Cursus R. K. Volks bond, 8 uur R. K. Bevolkinsgbureau half negen. Gemeentelijke Concertzaal Concert H.O.V., kwart over 8. St. Jozefgezellengebouw Jansstraat 59 Franciscaansche ontwikkelingsavond, half 9. Palace „Carnaval en Liefde" Op het neel, Mc. Rae and Leport, thee flying Scots men, 7 en 9.15 uur. Rembrandt „Tsarina van Rusland" Op het tooneel: „Mae Wynn Foursome", 7 en 9.15 uur. Botermarkt, Barrevoetstraat, Keizerstraat Winkelweek. In de raadsvergadering van Woensdag komt o.a. aan de orde het voorstel om aan het Rijk ten behoeve van de P. T. T. in koop af te staan de perceelen aan den Schoterweg 92 en 94, voor den prijs van f 20.000. De makelaar J. W. Th. Fibbe, aan den Konin ginneweg deelt ons echter mede, dat de bedoel de huizen door het Rijk al gekocht zijn, zocdat het zeker is, dat ter plaatse een nieuw postkan toor komt. Hij had eenigen tijd geleden opdracht ontvangen, om geschikte perceelen te koopen p den Schoterweg vóór de Kloosterstraat. Ten slotte viel het oog op de gemeente-eigendommen. Ter plaatse staat thans een brandspuithuisje, dat niet meer gebruikt wordt. Het pand 94 wordt bewoond door een graniethandelaar. Deze had nog huur tot het volgend jaar October, maar er was zóóveel spoed noodig, dat hij er reeds per I December a,s. uitgekocht is. O fE 1 toor Frans Halsstraat gevestigd is, geëindigd is. Daarenboven is een ruimer kantoor reeds lang meer dan noodzakelijk. Het ligt in de bedoeling de beneden-verdiepin gen geheel te verbouwen, zooals dat in de Tem- peliex-sstraat geschied is. De bovenwoningen kunnen dan verhuurd worden. De gemeente prefereerde dan ook verkoop van perceelen, maar het rijk wilde liever huren. Tenslotte heeft de P. T. T. toegegëven. De verbouwing zal nog in de maand December beginnen, de aanbesteding zal binnenkort plaats hebben, zoodat wellicht begin 1935 een einde is gekomen aan de misère, die kleefde aan het hulppostkantoortje in de Frans Halsstraat. Die spoed laat zich begrijjjpn, omdat de huur het hulppostkan- In verband met het vijftienjarig bestaan van de Middelbare Technische School en het daar mee jubileerende Corps van Leerlingen, heeft burgemeester C. Maarschalk van Egmond en Rinnegoxn zich bereid verklaard als bescherm heer van bovengenoemd Corps toe te treden. Hedenmorgen werd door den Directeur van Openbare Werken, alhier, ten Raadhuize aan besteed: Het bouwen van een Hoogspannings gebouwtje, betonfundeeringen voor een gas- drooginstallatie en bijkomende werken op het fabrieksterrein van het Gemeente Gasbedrijf Harmenjansweg Haai-lem. Ingekomen waren 11 biljetten. Laagste inschrijver was van Hoften te Haarlem voor 5990. Door leerlingen der Toonkunstmuziekschoo. zal op Woensdag 14 November des avonds om half acht in het Kennemer Lyceum te Over veen, een uitvoering gegeven worden ten bate van het Studiefonds der school. Zaterdagavond had in het gebouw „St. Ba vo" een gezellig jaarfeest plaats van de af deeling Haarlem van den Bond van Brood-, Koek- en Banketbakers, Cacao- Chocolade- en suikerbewerkers „St. Hubrecht". De volledige jazzband onder leiding van den heer W. Boeree bracht dan bekende en nieuw ste schlagers de stemming er in. De voorzitter, de heer H. Byster sprak een kort propagandistisch woordje over het organi satieleven. „Sint Hubrecht" heeft dit jaar een zeer goede keuze gedaan voor wat betreft het vroo- lijke gedeelte van den avond door op te laten treden het bekende Duo Busch. Na afwikkeling van het feestprogramma en verloting der prijzen had er een gezellig sa menzijn plaats. (Opgave van Zaterdag) Geboren, 10 Nov.: M. C. van Zadeihoff-Wijts, z. A. K. J. Cobelens-Nelis, d. 9 Nov.: P. J. v. d. Nouwland-Blom, d. Overleden, 9 Nov.: J. Koene 55 j., Nijlstraat M. Smit-Kramer 64 j., Gasthuisvest S. Kan- War 67 j., Archipelstraat M. C. Sohildmejjer 70 j.. Oostsingelgracht J. C. Seller 67 j., Kl. Houtstraat C. W. H. de Bordes-von Alder- werelt van Rosenburgh, 48 j., Julianastraat.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2