Het St. Willibrordusfeest Nederlanders op vrije voeten STM Apostel van Neder land Niet al het geld verteerd d&bbelm^n wmiét MB m iel Geraffineerd op lichter ONBETROUWBAAR WEER SPERRMARKEN-SMOKKEL MAANDAG 12 NOVEMBER 1934 Werkster kreeg f 400.- Auto onverlicht op den weg Ernstige aanrijding De behandeling was menschelijk Eerste prijs voor „Uiver" overhandigd Inbraak te Oostzaan Autobus gekanteld Het geld opgemaakt Een ondraaglijk humeur Positieve aanwijzingen tegen vier verdachten inzake de inbraak bij Lissone Aanrijding met doodelijken afloop %het gevolg Twee dames van haar rijwiel geslingerd De verwachting is dat er meer wind komt SPELEND OP DEN WEG Vyfjarig jongetej overreden en gedood H. SNEEVLIET DEKEN HARTMAN GEHULDIGD OP GOEDE ZEEP STAAT": Sympathieke bemiddeling van een Duitsche autoriteit had goed succes gpr - - Men juiche niet te vroeg NED. VEEHOUDERIJ- CENTRALE Aanbieding runderen Een der in vrijheid gestelden aan het woord BEATRICE HARRISON Nog meer STUDENTEN BOUWEN HUN EIGEN VLIEGTUIG Het toestel nadert zijn voltooiing FREDERIK VAN EEDEN GENOOTSCHAP AUTOBUSSEN IN BESLAG GENOMEN Kunsthandel Van Wisselingh Op dezen eeretitel heeft Sint Willibrord zeker recht. Alleen de dood kon nog juist zijn gouden jubilé als missio naris verhinderen. De Heilige zou het toch niet gevierd hebben; destijds telde men nog de jaren van het apostolaat niet. Heiligen worden meestal eerst gevierd na hun dood en sommigen zelfs in het geheel niet. Volgens dr. W. Visser was er te Utrecht voor 1301 van bijzondere vereering nauwe lijks sprake. Ik twijfel sterk aan de waar heid dezer bewering, doch wil er heden niet verder over schrijven, daar ik meer de geografische dan de chronologische uitge strektheid van Willibrords vereering wilde aanduiden. Die viering begon in Echternach, dat niet bij Achel ligt, doch aan de Luxemburg- Duitsche grens. Het bericht omtrent de grondslagen der beroemde abdij, welke men bij Achel meende te hebben gevonden, is door mij en eenigen tijd later namens Vader Abt der Achelse kluis zeer beslist tegen gesproken. Toch kwam die tegenspraak wat laat, want, zooals „De Maasbode" van 3 Nov. 1.1. ochtendblad, nr. Ill berichtte, Waren er „van alle kanten belangstellenden komen kijken om, hier in de Hamonter hei, de ruïnen te zoeken van de Luxemburgsche abdij Echternach!" Die belangstellenden hadden hun reisgeld beter kunnen beste den. Het is te hoopen, dat zij mee doen, Wanneer er weder pogingen gedaan worden om een nationale bedevaart naar Echter nach te organiseeren. Want waarom moest die onlangs mislukken? Was de tijd ervoor uitgekozen minder gunstig? Misschien ware het beter geweest de Paaschvacantie of de groote vacantie daarvoor te bestemmen. En dan zou men Sint Willibrord niet te veel als een Hollandschen, maar als een Nederlandschen Heilige moeten zien. Zijn vereering beperkte zich niet tot Noord- en Zuid-Holland, evenmin als vroeger zijn werkzaamheid. In Brabant en Limburg Werd hij evenveel vereerd als in Holland. Hij is een nationale Heilige, apostel van geheel Nederland, niet zooals Sint Servaas alleen van een klein deel van ons dierbaar Vaderland. Het ging daarom niet aan des tijds Servatius tegen Willibrordus uit te spelen, Maastricht tegen Echternach. Willibrord werkte ook in Limburg, te Susteren stichtte hij zelfs een abdij. Hij bezocht te Maeseijck meermalen de heilige zusters Harlindis en Reinildis. Geysteren, Stamproy, Meyel en enkele andere dorpen bewaren de overlevering, dat de apostel van Nederland daar gepreekt en gedoopt heeft. Zijn vereering op die plaatsen dateert van oude tijden. Bij de Willibrordskapel te Geysteren, oudtijds genaamd „Sint Wilbert in 't Sand of in de Heide", kwam en komt men water putten tegen de koorts. Een nabijgelegen weide wordt er als doopplaats aangewezen. De kapel zelf, meermalen ge restaureerd, werd soms gekozen om er het huwelijk in te zegenen. Op 15 April 1698 trouwden hier b.v. Jan Albert, baron van Neerijsche, heer van Venray, enz. en Maria Emilia Anonetta Raba, barones de Gelder, Uit de familie van Arcen. In 1732 Willem Wanders en Melchiorinna Nabben. Aan den rechter zijmuur in de kapel ziet men een schilderij van den Heilige met het opschrift: „H. Wilübrordus Patroon van Geijsteren, Beschermheer van ons Vaderland en helper in allen nood." Er is ook een St. Wilberts- gilde. In de oude documenten van Meijel komt de Sint Wilbertsput voor als grensteeken. Misschien dat ook die van Geijsteren als zoodanig dienst deed. De plaatselijke over levering vermeldt, dat St. Willibrord daar gepreekt en gedoopt heeft. Tusschen Susteren en Maeseijck ligt een stuk land, dat „Heiligenkamp" heet en de herinnering bewaart aan Willibrords ver blijf. Eveneens heeft men te Stamproy een Willibrordspad. In Guttekoven was in 1477 reeds een altaar aan onzen Heilige gewijd. In Schimmert was hij de tweede patroon der parochie. Te Reuver wordt verteld, dat de H. Lambertus daar met St. Willibrord een samenkomst heeft gehad. Pastoor Jac. Vrancken schreef in 1895: „Blijkbaar heeft oudtijds Sint Willibrord te Reuver een bijzondere vereering genoten en heeft hij tot den dag van heden een beeld in de kerk." Te Obbicht staat onze apostel in het gemeentewapen. Men ziet hieruit, dat de vereering van St. Willibrord dus ook in Limburg zeer ver breid is. Dat is een blijvende band tusschen Limburg en het overige Nederland: Willi brord heeft Limburg even goed bewerkt als Brabant, Friesland of Holland en Zeeland. In al deze gewesten wordt ook zijn vereering reeds in de Middeleeuwen aangetroffen. In Vlaanderen en Vlaamsch Frankrijk is onze Heilige niet onbekend. Zijn vereering strekt zich verder uit over West-Duitsch- land, Luxemburg, Elzas-Lotharingen, Zwit serland. Zelfs in enkele kalenders van Noord-Italië komt zijn naam voor. Zou het feest van den Apostel van Ne derland nog eens uitgestrekt worden tot de geheele H. Kerk? Verscheidene landen zagen hun apostel opgenomen in de Ro- meinsche liturgie: Ierland St. Patrick, Engeland St. Augustinus van Canterbury, Duitschland St. Bonifacius, Frankrijk Sint Dionysius en gezellen, de Slavische volkeren S.S. Cyrillus en Methodius. Misschien geeft Rome, waar Paus Sergius onzen apostel uitzond naar de landen van het Noorden en hem later bisschop wijdde, aan de kerk van Nederland nog eens die niet geringe eer. Dr. W. LAMPE O.F.M. vindt meermalen zijn oorzaak in een slechte spijsvertering. Zorgt daarom voor een gere- gelden stoelgang. ISTIZIN-TABLETTEN hel pen U zeker. Zij werken zacht en prompt zonder gevaar voor darm en nieren. Het onderzoek in de zaak van den diefstal bij het Reisbureau Lissone in de Leidschestraat te Amsterdam, is thans zoover gevorderd, dat inspecteur Van der Heul het verbaal heeft kun nen samenstellen, dat gebruikt zal worden als Dinsdag a.s. het gearresteerde viertal, twee mannen en twee vrouwen, voor den officier van justitie zal worden geleid. Dit neemt niet weg, dat zich elk oogenblik door het werk van de rechercheurs, die bepaal de onderdeelen van het onderzoek verzorgen, nieuwe feiten kunnen voordoen. Naast de bekentenissen van den hoofddadel heeft de politie de verklaring van de werkster, dat zij van den buit geprofiteerd heeft zij zou 400 hebben ontvangen terwijl ook de andere vrouw erkent, dat zij geld heeft aan genomen, waarvan de herkomst haar bekend was. Vaststaat dus, dat beiden zich aan heling hebben schuldig gemaakt, doch de politie heeft ook aanwijzingen, die op hun medeplichtigheid duiden. De vierde arrestant, die Vrijdagnacht van zijn bed is gelicht, blijft ontkennen, dat hij bij de opensluiting van de brandkast behulpzaam is geweest, doch ook wat hem betreft, beschikt de politie over feiten, die in zijn nadeel zijn. Degenen, die met het onderzoek belast zijn, gelooven niet, dat de buit van 16.000 geheel is opgemaakt, doch houden rekening met de mogelijkheid, dat een groot gedeelte zal worden teruggevonden. Zondagavond omstreeks tien uur is op den nieuwen rijksweg DelftOverschie een ver keersongeval met doodelijken afloop gebeurd. Een personenauto bestuurd door den heer J. uit den Haag, reed in volle vaart tegen een melktankwagen op, waarvan een band gespron gen was en die onverlicht langs den weg stond. De bestuurder poogde nog uit te wijken, doch kon niet meer verhinderen, dat de auto met de achterzijde tegen de tankwagen aanbotste. Een der inzittenden, de heer G. uit Rotter dam werd zwaar gewond en in ernstigen toe stand naar het Gasthuis te Delft overgebracht, waar hij is overleden. De bestuurder en de overige inzittenden, twee dames liepen lichte verwondingen op. De beide wagens werden zwaar beschadigd en werden later weggesleept. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. Zondagavond om zeven uur zijn twee dames die op de fiets langs het Winschoterdiep tus schen Groningen en Hoogezand reden, door een vrachtauto met aanhangwagen bestuurd <oor den 34rjarigen J. S. uit Hoogezand aange beden. De dames werden van de fiets geslin gerd, met het gevolg, dat de 22-jarige mej. G. Kloosterman uit Groningen een ernstige sche delbreuk bekwam en in zorgwekkenden toe stand naar het Academisch Ziekenhuis te Gro ningen is vervoerd. De 36-jarige weduwe B. de Jong uit Borgercompagnie werd licht gewond. De auto is in beslag genomen. Het gebied van lagen luchtdruk, dat Zaterdag met een diep minimum van onder 740 millimeter over Engeland lag, verplaatst zich geleidelijk naar het vasteland en breidt zich ook over Centraal Europa uit. Terwijl het hoofd-minimum naar het Zuid- Oosten trok en geleidelijk opvulde, vormden zich nieuwe kernen over de Noordzee en over de Oost-Alpen. In Noord-Scandinavië verdwenen alle depres sies en kwam een gebied van hoogen luchtdruk tot ontwikkeling; hoewel de luchtdruk bij de Azoren steeg, werd het gebied van hoogen luchtdruk van den Oceaan zelfs naar het Zui den gedrongen door een diepe depressie ten Zuid-Westen van IJsland. In de buurt der depressie-kernen, dat wil zeggen in Frankrijk en in Oostenrijk, viel veel regen. Behalve in Oost-Europa is de atmosfeer overal zeer koud; de Alpenstations melden zeer lage temperaturen (Zugspitze minus 10 graden C.; Jungfrau Joch minus 14 graden C.). Over een groot deel van het vasteland en ook in En geland heerscht mist. Het is te verwachten, dat de depressies uit Centraal-Europa naar het Noorden of Noord- Westen zullen trekken en dat het oude depres- siegebied versterking zal ontvangen door de luchtdrukdaling in het Westen, zoodat het weer onbetrouwbaar zal blijven met later weer toe nemende winden uit Zuid tot Zuid-West. Zaterdagmiddag is aan den Rijksstraatweg te Wouddorp een auo-aanrijding met doodelijken afloop gebeurd. Het vijf-jarig zoontje van den heer Jac. Been tjes, wonende aldaar, stak spelenderwijs plotse ling den weg over en werd door een juist pas- reerenden luxe-auto gegrepen. De bestuurder, die pas op het laatste oogenblik de bedoeling van het kind kon bemerken, remde uit alle macht om een vreeselijk ongeluk te voorko men, echter tevergeefs. Het kind geraakte on der den auto en werd deerlijk verminkt. De direct ontboden geneesheer was onmid dellijk ter plaatse en kon slechts den dood con- stateeren. De heer H. Sneevliet heeft besloten, in ver band met den financieelen toestand van het N. A. S., zich niet meer beschikbaar te stellen als gesalarieerd voorzitter dier organisatie. Het aantal gesalarieerde bestuursleden zal van drie tot twee terug gebracht worden. De strenge straffen, indertijd toegepast op een groepje Nijmeegsche en Arnhemsche reizigers, die aan de grens te Wijier werden aangehouden, omdat zij zgn. „Sperrmarken" in grooter aantal wilden medenemen naar Holland dan rechtma tig is toegestaan, hebben alom in den lande op zien en afkeuring verwekt. Deze afwijzende houding van Nederlandsche grensbewoners te genover de Duitsche Justitie, in dit geval tegen die van Kleef, heeft blijkbaar ook bij Duitsche autoriteiten indruk gemaakt. Toen de vorige week de landraad uit der Kreiz Cleve de ook in de Nederlandsche grensstreek in aanzien staan de heer Eich, Nijmegen bezocht, kreeg deze contact met eenige Nijmeegsche ingezetenen, die hem onder het oog brachten, dat het zware von nis, geveld tegen eenige Nijmeegsche en Arn hemsche slachtoffers van de Sperrmarkmisère, de verhouding tusschen Nijmegen en het grens gebied, in casu Cleve, niet hadden verbeterd. Tevens werden hem ter hand gesteld verschil lende Nederlandsche bladen, waarin op alles behalve malsche wijze het Kleefsche vonnis was becritiseerd. De Duitsche overheidsman heeft blijkbaar on- Zondag hébben de katholieke organisaties gedefileerd voor deken-kanunnik C. Hartman. De welpen passeeren hier den deken, die zich bevindt te midden van de Amersfoortsohe geestelijkheid en het be stuur van katholiek Amersfoort vóór de kerk van St. Franciscus-Xaverius Aan vertegenwoordiger der K.L.M. te Melbourne Bij de K. L. M. is bericht binnengekomen, dat Zaterdag te Melbourne door Prins Henry, hertog van Gloucester, persoonlijk aan den heer Bakker, vertegenwoordiger der Koninklijke Paketvaart Maatschappij en van de K. L. M., de eerste prijs van de Handicap-race in den vorm van een voorloopige erkenning is over handigd. De dieven hebben precies een jaar later hun bezoek herhaald Zaterdagavond is ingebroken in de woning van den heer P. de Boer, eigenaar van de sloo- persfirma Gebroeders de Boer te Ooszaan. De bewoners, die afwezig waren, bemerkten bij hun thuiskomst, dat verschillende kasten leeggehaald waren en dat deuren waren open gebroken. De ongenoode gasten hadden zich door een zeer klein raam aan de achterzijde van de woning toegang weten te verschaffen in een gangetje, hetwelk zich onder het huis bevond en toegang gaf tot den kelder. Zij hebben verder de deur naar de gang in de woning opengebroken en hebben het geheele huis grondig doorzocht. Deuren naar diverse kantoren zijn met ge weld geopend. Het bureau, dat zich in de huis kamer bevond, bevat enkele laden en in één daarvan vonden de indringers een bos sleu tels, waarvan er één paste op het slot van de branrkast, welke op de bovenverdieping stond. Men vond er eenig geld in, alsmede gouden en zilveren sieraden en gouden tientjes Alleen het geld, een paar honderd gulden in totaal, was van hun gading. Vermeldenswaard is nog, dat precies een jaar geleden, des avonds op ongeveer het zelfde tijdstip, werd ingebroken in het kan toor der firma. Doch toen werden de onver laten gestoord, doordat een kleinzoon van den sleeper plotseling binnen kwam, zoodat zij haastig op de vlucht sloegen. Thans kon men rustig zijn gang gaan. Rijks- en gemeente politie heben, bijgestaan door eenige resher- eheurs uit Amsterdam, Zondagmorgen een nauwkeurig onderzoek ingesteld, waarbij en kele vingerafdrukken zijn waargenomen. middellijk pogingen in het werk gesteld, om door invloed van de hoogste Duitsche autoriteit, in het district, in dit geval den Regeeringspresi- dent van Düsseldorf, vermildering te krijgen van de straf. Zooals gemeld, met gunstig ge volg. Nog aan het einde der vorige week ont vingen de Nijmeegsche ingezetenen van Land raad Eich de schriftelijke mededeeling, dat de Nijmeegsche en Arnhemsche gevangenenen zoo spoedig mogelijk op vrije voeten zouden worden gesteld. Een goede week geleden was reeds aan twee Nijmeegsche jongedames, n.l. B. en aan twee Arnhemsche jongedames T. tegen borgstelling de volle vrijheid teruggegeven. Later werd ook nog aan mevr. P. amnestie verleend en nu Zaterdag is weder een Nijmeegsche dame uit de gevan genis ontslagen, terwijl ook aan de overigen kwijtschelding van de gevangenisstraf, welke liep van twee tot vijf maanden, verleend is. De in- vrijheidsstelling is evenwel voorwaardelijk ge geven, want de boeten aan beklaagden indertijd opgelegd, moeten voldaan worden. Men meene evenwel niet, dat door deze wel willende houding van de Duitsche autoriteiten tegenover al te zwaar gestrafte deviezensmokke laars, die van den sluikhandel geen gewoonte gemaakt hebben, milder is geworden. Geregeld doet de Kleefsche Rechtbank nog scherpe uit spraken, zoowel tegenover Duitsche als Neder landsche smokkelaars en nog pas weer zijn twee ingezetenen van Gennep en twee uit Goch we gens smokkelhandel in aardappelen veroordeeld De Nederlandsche Veehouderijcentrale maakt bekend, dat in de week van 25 November tot 1 December op de onderstaande plaatsen ge- tot maandenlange gevangenisstraf en duizen den marken boete. De bemiddeling van Landraad Eich moet in het licht beschouwd worden van de oude traditie van goede buurschap tusschen Nijmegen en Kleef, een sympathieke verstandhouding, welke Landraad Eich reeds lang voor het Nazi-regiem steeds sterk bevorderd heeft. Landraad Eich heeft dan ook in het geheele Geldersche grens gebied de uitstekende reputatie van een echten ronden Rijnlander, die het goed meent met de Westerburen. Wij hadden Zondagavond nog een onderhoud met den hr. V., den eersten Nijmegenaar, die ge noot van de kwijtschelding van gevangenisstraf, welke door bemiddeling van Nederlandsche en Duitsche autoriteiten was verleend aan de Nij meegsche slachtoffers van sperrmarkenhandel. De heer V. vertelde, dat dien bewusten Za terdagavond de douaniers en grenswachten zulke afdoende maatregelen hadden getroffen, dat niet een der inzittenden, die onder verdenking stonden van smokkelhandel, kon ontsnappen. De enkelen, die over de grens kwamen, hadden in derdaad geen schuld. De heer V. verklaarde, dat zij denzelfden nacht na de aanhouding per autobus naar het douane-amt werden overge bracht. Hier was geen sprake van harde behan deling, doch de Duitsche douaniers stelden alles in het werk om het den aangehouden dames en heeren zoo gemoedelijk mogelijk te maken. Oogenblikkelijk na het eerste verhoor werden in het douane-amt twee kamers in gereedheid ge bracht en warm gestookt voor de arrestanten, aan wie bovendien koffie en brood werd ver strekt. Den volgenden morgen werden alle arrestan ten, van wie sommigen zeer zenuwachtig wa ren, naar de Kleefsche strafgevangenis overge bracht. Waar is, dat zij twee weken in voor arrest hebben moeten zitten, vóór hun zaak voor legenheid zal worden gegeven runderen in de gevraagde soorten aan te bieden: Maandag 26 November: Alkmaar 810 v.m. bij de doorbraak; Breda 9—10 v.m. veemarkt; Nijkerk 810 v.m. veemarkt; Nijmegen 911 v.m. veemarkt; Rijssen 8—10 v.m. veemarkt. Dinsdag 27 November: Cuyk 911 v.m. bij station; Deventer 8—10 v.m. veemarkt; Doetin- chem 810 v.m. veemarkt; Lichtenvoorde 9—11 v.m. bfj station; Purmerend 810 v.m. vee markt; Rotterdam 8—10 v.m. veemarkt. Woensdag 28 November: Apeldoorn 810v.m. veemarkt; Borculo 8—10 v.m. veemarkt; 's Her togenbosch 810 v.m. veemarkt; Venray 911 v.m. veemarkt. Donderdag 29 November: Eist 810 v.m. vee markt; Gouda 810 v.m. veemarkt; Schagen 810 v.m. veemarkt; Zutphen 810 v.m. vee markt; Zwolle 810 v.m. veemarkt. Vrijdag 30 November: Eindhoven 911 v.m. bij abattoir; Hengelo 810 vun. bij landbouw- vereeniging; Leiden 810 v.m. veemarkt; Roo sendaal 911 v.m. veemarkt; Utrecht 810 v.m. veemarkt. Zaterdag 1 December: Hoorn 911 v.m. bij abattoir. Pryzen en voorwaarden als vorige week. De aangiftekaarten, welke verkrijgbaar zijn bü de districtssecretarissen der Gewestelijke Landbouw-Crisis-Organisaties, moeten vóór Za terdag 17 November zijn ingezonden bü de Ge westelijke Landbouw-Crisis-Organisaties, waar onder de betrokken veehouders ressorteeren. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de bü aanbieding van tuberculeuze dieren ver- eischte verklaring van den dierenarts, in duplo moet worden overgelegd. Jeugdige wielrijder er onder geraakt en gedood Zaterdagmiddag reed voor een gemeentelijke autobus op den Kerkraderweg te Heerlen een wielryder. Doordat op het rijwiel een koffer dreigde los te gaan, maakte de bestuurder zulke bewegingen, dat de chauffeur op een oogenblik genoodzaakt was van den weg af te gaan met het gevolg, dat de autobus kantelde en de wiel ryder er met zijn rijwiel onder kwam. De jon gen werd spoedig bevrijd, doch het bleek, dat hy reeds was overleden. Het lijk was deerlijk verminkt. Het bleek te zijn de veertienjarige v. d. M. uit Schaesberg. De chauffeur en de eenige passagier kwamen met den schrik vrij. De celliste Beatrice Harrison, die reeds vele malen in ons land opgetreden is, zal in deze maand wederom twee concerten in Nederland geven, één te Den Haag in Pulchri-Studio en één te Amsterdam in het Muzieklyceum. Als data zijn voor deze recitals vastgesteld respec tievelijk Donderdag 22 November en Zaterdag 24 November. Impresario is de Nederlandsche Concertdirectie J. Beek te Den Haag. den rechter kwam, maar de behandeling, welke zy in voorarrest ondergingen, was toch men- schelyk, aldus de heer V. De heeren mochten rooken en voor alle aangehoudenen was voort durend lectuur aanwezig. Men kent de behandeling van de zaak voor de Kleefsche Rechtbank en de abnormaal hooge straffen, waartoe beklaagden werden veroor deeld. De heer V. verklaarde, dat hy met twee maanden gevangenisstraf en 400 Mark boete nog een der minst zwaar gestraften was omdat hy had kunnen bewyzen min stens 50 pCt. der sperrmarken in Duitschland besteed te hebben aan uitgaven, terwijl de an deren nog ongeveer 80 a 90 pCt. bij zich had den. Niettemin waren de straffen toch erg zwaar. Wij vroegen den heer V. hoe hy bekend ge maakt werd met het milde besluit der Duitsche autoriteiten, dat aan de Nijmeegsche veroor deelden mindering van straf werd toegekend. Hij verklaarde, dat de behartiger der Neder landsche belangen in Kleef, de heer van Veen, hem die mondeling had medegedeeld en wei Zaterdagochtend. Den heer V. werd beduid, dat hy de gevange nis kon verlaten, wanneer hy zyn 400 Mark boete had voldaan. Hij kon gelukkig spoedig dit geld laten komen en mocht dientengevolge reeds Zaterdag huiswaarts keeren. De andere gevan genen, nog vijf in getal, n.l. drie dames en twee heeren, konden nog niet direct van de vrijheid genieten, daar him geldboetes veel hooger waren en liepen van 800 tot 2000 Mark, welke sommen niet direct disponibel waren. De heer V. ver klaarde, dat hy verwachtte, dat de andere ge vangenen toch ook wel in den loop van deze week naar huis zouden komen, zoodra de boete- gelden gestort waren. De heer V. deelde nog mede, dat de behande ling in de gevangenis correct was en het eten voldoende. Zeventienjarige jongen went met succes trucs aan, om eenige duizenden te verduisteren Aan de marechaussee te Oss is na omvangrijk onderzoek gebleken, dat de 1 7-jarige V. de A., uit Heesch, zich aan oplichting heeft schuldig ge maakt, waarvan onder meer een klooster de dupe geworden is. Hy was by een handelsonderneming werk zaam en heeft kans gezien, daar voor ongeveer 1000 postzegels te ontvreemden. Die moest hij echter kwijt, maar slaagde daarbij niet bij postkantoren in de omgeving, hoewel hij daar toe ijverige pogingen aanwendde. Toen deed hij het op een andere manier en had daarbij succes. Als zelateur stond hy in verbinding met de Broeders der Orde Jean Baptist de la Salle, in het klooster te Heesch, en was in het bezit van briefpapier met briefhoofd van dat klooster. Hij typte een brief, waarin hij mededeelde, dat de broeders een inzameling voor een lief dadig doel hadden gehouden, waarbij voor een groot bedrag aan postzegels was ontvangen. Hij verzocht ditmaal een uitzondering te maken en de postzegels te verzilveren. Het schrijven werd onderteekend met den naam van broeder Henricus. Een postambtenaar heeft ten slotte dit ver zoek ingewilligd. Daarna schreef hij, eveneens zoogenaamd npmpns de broeders, naar een rijwielhandelaar ter levering van twee fietsen, welke hem in derdaad meegegeven werden, toen hij ze kwam halen. Ook wist hy een collega op te lichten voor 1200, door voor hem zoogenaamd kantoorarti kelen te verkoopen aan het klooster, waarvoor de oplichter dan de provisie opstreek. Hy zorg de zelf voor de verzending, wat inhield, dat zy natuurlyk nooit in het klooster aankwamen. Tenslotte heeft hy nog 2000 aan ontvangen abonnementsgelden voor „De Bode", orgaan der broeders, verduisterd. Ook hier ging echter de kruik te water, tot zij brak. Het bleek, dat de postambtenaar 25 te veel voor de postzegels betaald had om des wege vroeg hy dit bedrag aan het klooster te rug. De broeders wisten van niets en het be drog kwam nu uit. De diefstal der zegels was intusschen ook bemerkt en v. d. A. werd on derhanden genomen. Na verhoor bekende hij tenslotte. Het geld heeft hy met fuiven, auto tochtjes, cadeautjes e.d. opgemaakt. De Delftsche Studenten Aëroclub is reeds eenigen tijd bezig aan den bouw van een eigen vliegtuig, dat thans zyn voltooiing nadert. In een der zalen van het Ryks Nijverheidslaborato rium aan de Nieuwe Laan te Delft wordt door leden druk gearbeid aan de vervaardiging van dit eigen twee-persoonstoestel, waarin een mo tor van 45 P. K. zal worden geplaatst. Het vlieg tuig zal worden bespoten in de kleuren van het Delftsch studentencorps. De vleugels, waarvan het geraamte zoo goed als gereed is, zullen worden overtrokken met tri plex van 0.8 m.M. dikte. De bekleeding van den romp is geschied met platen triplex van 1.5 en 1.2 m.M dik. De verwachting is, dat het vliegtuig 15 De cember naar Waalhaven zal kunnen worden ge transporteerd en dat vermoedelijk dit jaar nog wordt proefgevlogen. Zondag is in de zaal van den Haagschen Kunstkring de eerste bijeenkomst van het Fre- rerik van Eeden-Genootschap gehouden onder voorzitterschap van Jhr. dr. Nico van Such- telen. In de ochtendvergadering werd het voorloo- pig bestuur in een definitief omgezet, dat thans als volgt is samengesteld: Jhr. dr. N. van Such- telen, voorzitter; Louis de Vries, vice-voorzit ter; dr. H. W. van Tricht, secretaris; P. J. Meertens, vice-secretaris; dr. A. Cuypers, pen ningmeester; ir. Hans van Eeden, vice-pen- ningmeester; mr. J. Baart de la Faille, An- toon van Duinkerken, Herman Heijenbrock, dr. A. W. van Reuterghem en dr. J. F. M. Sterck. Aan de heeren Van Eeden, Van Tricht en Meertens werd het beheer van het archief op gedragen. In de middagvergadering, welke door een groot aantal introducees werd bygewoond, sprak dr. H. W. van Tricht over „De wording van De Broeders". Tenslotte sprak dr. G. H. van Senden over „De Broeders als document van een crisis in het religieus bewustzyn". De politie te Rotterdam heeft, op last der justitie, opnieuw drie autobussen, welke den dienst Rotterdam—Amsterdam onderhielden, in beslag genomen. Van 13 November tot en met 8 Dcember houdt de firma E. J. van Wisselingh Co. in hare zalen Rokin 7880, Amsterdam, een ten toonstelling eener collectie aquarellen uit het nagelaten werk van M. A. J. Bauer, waarin hij zyn indrukken van Opiumschuivers te Saigon in Cochin China heeft weergegeven. Door en ekleine collectie beeldhouwwerk wordt de aandacht gevestigd op de kunst van de Zweedsch-Duitsche beeldhouwster Frau Astrid Spath-Begas, kleindochter van den be roemden beeldhouwer Rheingold Begas. Zij heeft o.a. beeltenissen gemaakt van Prins Sig- vard van Zweden, Prinses Sybilla van Zwe den, welke hier tentoongesteld zijn, benevens sculptures van vrouwelyke athleten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 4