Debbelmonn lefcker...man! FINANCIEN Het sprookje van Wolvega POGING TOT DOODSLAG RADIO-PROGRAMMA MARKTEN Dagfilm MAANDAG 12 NOVEMBER 1934 Na leugen waarheid Dinsdag 13 Nov. 1934 MIST! HOESTWEER! De „Grato" gesloten En toch kan men er niet gelooven, dat nu alles voorgoed voorbij is Men dringt met een groot mes woning te Baarloo binnen Het is uit ,ONZE STAATSINRICHTING Nuttige brochure van de R.K. Staatspartij Toch in goede banen v» e» s WAPENSTILSTANDSDAG Herdenking der Britsche oorlogs slachtoffers in Den Haag VOLKSKUNDE-ATLAS VAN NEDERLAND BR AND TE GORKUM Een café verwoest NVASIE VAN HONGAARSCHE KUNST Het Maastrichtsche geval DE KUNSTIJSBAAN IN DE HOOFDSTAD Opening op IS Nov. a.s. AUTOBUS OMGEWORPEN Chauffeur haalde te veel uit GEN.-MAJOOR C. COLLETTE MoESTBOMBONS Ruim 58 duizend bezoekers Reis „Hertog Hendrik" 'Oud-minister Kan bij den ex-keizer Amerikanen naar Europa DIOCESANE BOND VAN JONGENSPATRONATEN In het bisdom Breda Jaarverslag secretaris Van meineed vrijgesproken Het sprookje is uit en de werkelijkheid, de koude, nuchtere werkelijkheid begint te spre ken. En toch.... toch valt het scheiden zoo zwaar. Dat ondervonden v*e, toen we nog eens op onderzoek uitgingen om de ingezetenen van Wolvega te polsen. Nog zweeft op ieders lippen het geheim van Wolvega, de brandstoflooze motor. En slechts heel langzaam begint het tot den menschen door te dringen dat het sprookje maar een sprookje was, nog kan men niet ge looven, dat het lied uit is. „Want"en dan wordt er geheimzinnig met de oogen geknipt, ,.je kunt toch maar nooit weten." En dan komt men met argumenten. Waar kwam het geld vandaan, waarvan Wardenier leefde? Waarheen gingen die ritten, die uren duurden en meestal midden in den nacht geschiedden? En wat mankeert Wardenier nu eigenlijk? Niets, zoo zegt men. Voor eigen rust en veilig heid is hij, mede op eigen verzoek, naar Gro ningen gegaan. En, en dan begint het geheim zinnig oogengeknipper weer, en waarom? Zag IBIS SHAG LICHTE PIJPTABAK Rookt Dobbelmann's Tabak en géén andere! In den afgeloopen nacht is te Baarloo bij - Venlo een poging tot doodslag gepleegd op den ij zelf misschien in, dat hu, als hij onder het 35-jarigen timmerman Frans Steeg. snelvuur van de pers bleef, te veel zou gaan loslaten? Of vond men het beter, hem voor een poosje te verdonkeremanen? Wolvega leeft nog onder een ban, den ban van de fantasieën van Jules Veme, waarvan er nu reeds zooveel werkelijkheid zijn geworden. En Omstreeks 3 uur in den nacht werd de heer Steeg uit zijn slaap opgeschrikt door glasge rinkel. Bij onderzoek kwam hij tot de ontdek king, dat een vensterruit in de benedenwoning wat ingedrukt. De timmerman begaf zich Ijlings naar beneden en ontmoette een man, waarom kon nu ook niet de reis naar de Maan die in dreigende houding op hem afkwam en werkelijkheid worden? De West-Friezen hadden het er graag voor over, daarvan het middelpunt te worden. Ze waren het reeds bijna. En nu moet men daarvan afstand doen, men ziet het I aankomen en slechts onwillig schikt men zich in het onvermijdelijke. 1 Maar het sprookje, begonnen met een leugen, is uit, onherroepelijk. Leugen heeft eerst leugen gebaard, maar ten slotte de koude waarheid. dien hij door de duisternis niet herkende Doodelijk geschrokken snelde de timmerman naar het achterhuis en wist door een achter deur te ontsnappen. Eenige oogenblikken later ontmoette hij een surveilleerenden veldwachter, die met hem naar de woning terugkeerde. Bij het onderzoek dat beiden instelden, za gen zij in een der kamers twee beenen onder een tafel utsteken, waarover een dik kleed was gelegd. Voordat zij er echter op bedacht waren, sprong de indringer van onder de tafel van- De eerste leugen was daar, toen Wardenïer daan en ^eeP stee§ b« de keel> als wilde hij verklaarde, dat de motor er was en reeds had gedraaid. Aan deze leugen werd kracht bijgezet door zijn houding en door de relaties, die hij ongetwijfeld heeft gehad. Wellicht is Wardenier er toe getart, mede door een samenstel van omstandigheden, te verklaren, dat de motor er was, we kunnen ons dat van een jongeman zonder eenige bijzondere opleiding, die zichzelf een weg heeft moeten en willen banen, best indenken. Helaas is de straf voor de zonde wel erg zwaar, want ook in de toekcmst zal dit geval voor hem nog wel een woordje spreken. Minder verklaarbaar is, dat ernstige man nen met een gevestigde positie zich blijk baar door deze zaak hebben laten overrom pelen en zich hebben laten verleiden tot het doen van stappen, die ze niet hadden moe ten zetten. In eerste instantie waren er geruchten rond I deze zaak en om deze nu in goede banen te leiden, stond Mr. Maas van Weststellingwerf (Wolvega) een onderhoud aan persvertegen woordigers toe. Er bleef toen veel te vragen I over, maar telkens Was het antwoord, dat nog I hem wurgen. „Kapot maak ik je toch," riep hij. Met enkele ferme slagen van een gummi knuppel wist de veldwachter den indringer on schadelijk te maken. Het bleek te zijn de 30-jarige G. K., werkloos arbeider, die reeds geruimen tijd met Steeg in onmin leefde, omdat de laatste hem een ver keering weigerde met zijn pleegdochter. Onder de tafel, waar hij zich verborgen hield, vond men een groot slagersmes. K. bekende, dat dit zijn eigendom was. De politie stelt een onderzoek in. Op last van het parket van Roermond zal de dader worden overgebracht naar Roermond, om vervolgd te worden wegens poging tot dood slag,. Als uitgave van de R. K. Staatspartij is ver schenen „Onze Staatsinrichting." Deze brochure geeft in 64 pagina's een dui niet alles verteld kon worden. Op zichzelf was I delijke en zeer overzichtelijke beschrijving van dat heel natuurlijk en tenslottehet had het geheele Nederlandsche Staatsbestel, zoowel den schijn, dat Mr. Maas door zijn tegenwoor- van het bestuur van het Rijk in Europa, als digheid en zijn intiemere relatie met Wardenier van de Koloniën in Oost en West. Achtereenvolgens passeeren de revue: de wetgevende, de uitvoerende en de rechterlijke macht. Beschreven wordt het tot stand komen van Grondwetsherziening, van rijkswetten provinciale besluiten en gemeentelijke verorde ningen. Bij de behandeling van deze stof wordt een afzonderlijke bespreking gewijd aan alle dat geheimzinnige dekte. de Op zeer pijnlijke wijze is de zaak nu in goede banen geleid, dank zü de pers, die onvermoeid alle sporen heeft gevolgd, zoowel van den I j^stUu"rsinstenties van rijk,"provincie, gemeen- „brandstoflooze" als van z.g. andere uitvindingen te en waterschappen, waarvan de samenstel- van Wardenier en steeds weer kwam men voor ]ing taajj en bevoegdheid beknopt wordt aan- het woordje „bijna" te staan, het was bijna gegéven. (o.a. Eerste en Tweede Kamer, Pro- klaar en toen wos de interesse er al. vinciale Staten, Gemeenteraden enz.) Een Intusschen was het zeer moeilijk, de waar- speciaal hoofdstuk is gewijd aan „Financiën heid gewaar te worden. Door zijn negativisme waarin het geheele belastingstelsel onder d belette mr. Maas nog steeds niet, dat zijn naam loupe genomen wordt, in deze zaak bleef genoemd. Wethouder Muur- De tekst wordt nog aanzienlijk verduidelijkt ling van Wolvega ging zelfs tegenover een re- door een aantal schematische voorstellingen, dacteur zoover, dat hij verklaarde, den motor welke een bepaald onderwerp in één oogopslag te hebben zien draaien, en teekeningen met volkomen duidelijk maken, waarmerken te hebben gezien. Nederlandsche fantasie blijkt echter niet zoo stabiel te zijn als Nederlandsche spreekwoor den, want al is de leugen nog zoo snel Wolvega heeft een week lang een Amerikaan- sche sensatie beleefd en langzaam keert de Nederlandsche nuchterheid terug. Zij, die reeds een verschiet zagen van snel rijk worden, zijn weer een illusie armer en zij die, zooals we ver namen, reeds waren begonnen te spuien met aandeeltjes enz. kunnen rustig hun geld weer I Jn verband met den Wapenstilstandsdag heb- gaan beleggen, gelukkig in de wetenschap, dat ben de EngeisChe gezant, de heer Montgomery ze niet meer hebben verspeeld dan enkele en de club van oud-Strijders der Britsche centjes rente en een beetje koersverlies of weermacht Zondagochtend een tweetal kran- -winst. I sen gelegd, zoowel op het gemeenschappelijk graf van een 34-tal Britsche oorlogsslachtoffers En toch, toch vindt men in Wolvega den ais op dat van een viertal op de R. K. begraaf- sluier nog niet opgelicht en wacht men af. plaats, beide aan de Kerkhoflaan te Den Haag. Daarna is in de Engelsche kerk een druk Komt de motor er niet zeker is het, dat e bezochte herdenkingdienst gehouden, onder lei- dan nog wel eens een raadsvergadering over ding van rev_ H. m. Williams, tijdens welken zal komen En als dit dan niet tot overmaat dienst te elf uur twee minuten plechtige stilte wordt, wel, dan kan het zijn, dat het nog eens 1 wapenstilstandsdag. heelemaal licht wordt in deze zaak. De dienst werd met het „God save the King" besloten. Speciale commissie ingesteld De Afdeeling letterkunde van de Koninklijke Zaterdagmiddag is brand uitgebroken in het Akademie van Wetenschappen heeft in haar café van den heer Doezer aan de Nieuwe Ho- hedenmiddag gehouden buitengewone vergade- ven te Gorcum. Uit de keuken, waar de brand ring een Volkskunde-commissie ingesteld als is begonnen, grepen de vlammen snel om zich subcommissie van de Dialectencommissie, met heen. Het geheel van hout opgetrokken gebouw de speciale taak, een volkskunde-atlas van Ne- ging in vlammen op. Slechts enkele meubelen derland samen te stellen. werden gered. De vrouw des huizes trachtte Als voorzitter van deze Volkskunde-commissie nog het kistje met geld m veiligheid te bren- is Prof. Dr. Jos. Schrijnen benoemd, terwijl de gen. -Zij snelde naar boven, doch de terugweg afdeeling uit haar midden tot leden heeft aan- werd haar door de vlammen afgesneden. Door gewezen de heeren Prof. Mr. D. van Blom, Prof. het raam moest zij in de dakgoot vluchten Dr. Jac. van Ginneken, Dr. J. Kalf en Prof. Dr. waaruit zij door de brandweer werd bevrijd. C. G. N. de Vooys. De heer P. J. Meertens, se- De brandweer bestreed het vuur met een cretaris van de Dialectencommissie, zal tevens motorspuit, de belendende perceelen konden als secretaris der Volkskunde-commissie optre- behouden blijven. den. Deze zal haar zetel hebben in het Centraal Het geldkistje is later teruggevonden, de Bureau voor Nederlandehe en Friesche Dialec- waardepapieren waren slechts licht beschadigd, ten, Kloveniersburgwal 29 (Trippenhuis), Am- De inboedel is laag verzekerd. De oorzaak van sterdam (C.) 'den brand is onbekend. HUIZEN, 1875 M. 8.00 KRO Morgen- Concert. 10.00 Gramofoonmuziek. 10.30 Mu- ziekuitzending voor fabrieken. 11.00 Gramo foonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuurtje door Pastoor L. H. Perquin. 12.00 Politie berichten. 12.15 De KRO-boys o.l.v. Piet Lustenhouwer. 2.00 Vrouwenuurtje. 3.00 Modecursus door Mevr. H. Cuppen-Geurs. 4.00 Verzorging zender. 4.14 Het Radio- or kest o.l.v. Johan Gerritsen. 5.00 Gramo foonmuziek. 5.15 Het KRO-orkest o.l.v. Jo han Gerritsen. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.15 Het KRO-orke3t o.l.v. Johan Gerritsen. 6.40 Esperantocursus door P. Heilke.r. 7.00 Po litieberichten. 7.15 De huidige regeling in ons land door H. A. Haarmans. 7.35 Gramo foonmuziek. 8.45» De KRO-Boys o.l.v. Piet Lustenhouwer. 8.30 Gramofoonmuziek. 8.50 KRO Symphonieorkest (U.S.O.) o.l.v. Hen ri van Goudoever. Solisten: Rosa Spier, harp en Cor Kwant, fluit. 9.35 „Uit de wereld v. de film" door A. van Domburg. 9.50 KRO Symphonieorkest. 10.35 Vaz Dias. 10.40 Gra mofoonmuziek. 10.45 Marek Weber en zijn orkest uit „Atlanta" te Rotterdam. 11.15 Gramofoonmuziek. 11.30 Marek Weber. 12.00 sluiting. HILVERSUM, 301 M. 8.01 AVRO Tijdsein 3.01 Gramofoonmuziek. 10.01 Morgenwijding 10.05 Gramofoonmuziek. 10.30 Kook- en Bakpraatje door Mevr. R. LotgeringHille- brand. 11.00 Orgelconcert door Frans Has selaar. Solist: Louis Schuyer, cello. 12.00 Tijdsein, 12.01 Lunchconcert door het en semble Rentmeester. 2.00 Muziek en voor dracht, m.m.v. Jac. Wolf. tenor, Boris Len- ky viool, a.d. vleugel, Egbert Veen en Rob Geraerds, voordracht. 3.00 Knipcursus door Mevr. Ida de Leeuw van Rees. 4.00 Verzor ging zender. 4.15 Gramofoonmuziek. 4.30 Radio Kinderkoorzang o.l.v. Jacob Hamel. 5.00 Halfuurtje voor kleinere kinderen door Mevr. Ant. van Dijk. 6.00 Kovacs Lajos en zijn orkest. 7.00 Pianorecital door Winifred Christie. 7.30 Engelsche les- voor beginners door Fréd Fry, 3e les. 8.00 Tijdsein. 8.05 Om roeporkest o.l.v. Albert van Raalte. Tus- schenspel, pianomuziek door Pierre Palla. 9.00 Negro-spirituals door Marian Andersen a. d. vleugel Kosti Vehanen. 9.15 Gramo foonmuziek. 9.20 Radiotooneel. Cyclus: „Groote romans uit de wereldliteratuur. Speljeiding Kommer Kleijn. 10.00 Omroep orkest o.l.v. Albert van Raalte, m. m. v. Ma rian Andersen, alt. 11.00 Vaz Dias. 11.10 Ko vacs Lajos en zijn orkest. 12.00 Tijdsein en sluiting. LUXEMBURG, 1304 M. 8.05 Gram.- platen. 8.20 persberichten. Vervolg gram. muziek. 12.20 Middagconcert door het Radio-orkest o.l.v. Henri Pensis. 1. Les quatre Fils Aymon, Balfe. 2. Tout Paris, wals. Waldteufel. 3. L'Elfe dans la Plaine, Brusselmans. 4. Fantasie „Hérodiade" Mas senet. 5 Chanson d'amour, Coludi. 6. In a Persian Market, Ketelbey. In de pauze: Be richten. 120 Koersen. 1.25 Sweepstake- concert door het Radio-orkest o.l.v. Hen ri Pensis 1. Paganini, Lehar. 2. Hallelujah, Youmans. 1.40 Gram. muziek. 1.50 Koer sen. Vervolg gram.muziek. 2.20 Koersen. 4.05 idem. 6.50 Concert en dansmuziek. 7.50 Sportberichten. 7.55 Belgische avond. Ac- cordeonmuziek door Mare Braun. 8.20 Persberichten. 8.40 Piano-recital door Alexandre Zakin. 1. Erotikon, Grieg. 2. Pa,- pillon, idem. 3. Pourquoi, Schumann. 4. BIJZONDERHEDEN Muzurka, St. Saëns. 8.55 Koersen en be richten. 9 Belgische muziek door het Ra dio-orkest o.l.v. Henri Pensis. 1. Courage to the Last, marsch, Demaelea. 2. Valse oubliée, Demaret. 3. Kathia, Brusselmans. 4. Berceuse, Vreuls. 5. Danse d'Athelstane, •La Gye. 6. Premiere Suite récréative, Du- puis. 9.35 Zang-recital door Claudine-Marie Boons. Liederen van Gretchaninow. 9.55 Qala-concert door het Radio-Orkest o.l.v. Henri Pensis. Léon Kartum-piano. 1. Con cert in B. Haydn. 2. Drie dansen uit „Cé- phale et Procris" Grétry-Mottl. 10.50 Dans muziek door het Radio-Dansorkest o.l.v. Ferry Jusa. BRUSSEL, 484 M. 1.30 Orkestconcert o.l.v. Karei Walpot. 5.20 Symphonieconcert. 8.20 idem. 9.35 Moderne Vlaamsche muziek. BRUSSEL, 322 M. 1.30 Gramofoonmuziek. 5.20 Muziekged. uit „Les Saltimbanques" v. Ganne. 6.50 Orkestconcert o.l.v. Karei Wal pot. 8.20 Het omroeporkest o.l.v. Franz An dre speelt Hongaarsche muziek. 9.20 idem 10.30 Gevraagde gramofoonplaten. KALUNDBORG 1261 M. 11.20 E. Bendix's ensemble uit Wivex, 2.20 Het omroepor kest o.l.v. Emil Reesen. 7.20 Het omroep orkest o.l.v. Fritz Mahler. 9.50 Solistencon- oert. 10.20 Aage Juhl Thomsen's dansorkest BERLIJN, 357 M. 320 Concert. 5.50 Concert. 7.30 Het kleine omroeporkest o.l.v. Willy Steiner. 9.4-5 Mozartprogramma. 10.20 Hans Bund en zijn orkest. HAMBURG, 332 M. 12.20 Gramofoonmu ziek. 1.35 Weensche muziek (gr. pl.) 10.20 De Bremer Stadtmusikanten o.l.v. Reinhold Krug. KEULEN, 456 M. 12.20 Het Ruhrlander- orkest o.l.v. Fr. Switting. 3.20 Het Kleine omroeporkest o.l.v. Otto Julius Kuhn. 4.20 Solistenconcert. 7.30 Omroeporkest. DROITWICH 1500 M. 12.10 Het Victor Olof Sextet. 4.20 Gramofoonmuziek. 8.20 Recital op twee piano's. 10.40 Solistencon cert. 11.35 Lew Stone en zijn orkest. PARIJS. 313 M. (Poste Parisien) 8.20 Con cert .8.35 Symphonieconcert door de „Societe des Concerts Colonne o.l.v. Paul Pary. 10.45 Gramofoonmuziek. PARIJS, (Radio) 1648 M. 12.20 Concert O. 1. v. E. Guillou. 10.30 Dansmuziek. MILAAN 369 M. 4.30 Populair concert. 5.15 Gramofoonmuziek. 8.05 „Die Czardasfurstin" operette van Kalman, daarna dansmuziek. ROME, 421 M. 4.30 Populair concert. 5.15 Gramofoonmuziek. 8.05 Concert. 9.35 Popu lair concert. WEENEN 507 M. 6.50 Muziek van Leo Fall door het omroeporkest o.l.v. Josef Hol- zer. 8.10 De Wiener Symphoniker o.l.v. Karl Auderuth. 10.10 Leo Jaritz Dansorkest. 11.20 Dansmuziek. WARSCHAU, 1345 M. 8.20 Le nouveau Don Quichotte, opera, solisten, koor en orkest. 10.25 Dansmuziek. BEROMUNSTER. 540 M. 3.20 Het klein- omroeporkest van Lausanne o.l.v. Edouard Meser 4.10 Gramofoonmuziek. 6.40 Concert. B.25 idem. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS WIJ In een persconferentie heeft de heer J. Post mes, directeur der Middelbare Kunstnijverheids school te Maastricht, enkele mededeelingen ge daan betreffende de invasie van z. g. Hongaar sche kunst in Limburg en de groote bedriege rijen hieraan annex. Gelijk bekend qualificeerde de heer Postmes eenigen tyd geleden op eene tentoonstelling van Hongaarsche kunst te Maastricht als een der eersten een schilderij, voorstellende twee leeu wen, als copie en dus niet-ècht. De heer Postmes had naar aanleiding van de bekende publicaties betreffende het Maastricht sche geval bezoek ontvangen van den te Venlo woonachtigen Hongaarschen kunstenaar Her- nadi en met dezen den Commissaris van Politie bezocht. Uit de mededeelingen van den heer Hernadi blijkt dat achter de Hongaarsche kunstinvasie eene groote campagne staat. De heer Hernadi bezocht in Weenen eene ten toonstelling van Hollandsche kunst, waarop be kende Hollandsche meesters vertegenwoordigd waren, welke hij later op eene tentoonstelling in Nijmegen terugvond als Hongaarsche mees ters. In Weert werd eene tentoonsteling gehouden van Hongaarsche kunst. De aanwezige schilde rijen waren getaxeerd naar een waarde van f 60.00. Er werd niets verkocht en een mede lijdend aannemer gaf een voorschot van f 5000 op de aanwezige stukken om den leider der expositie uit directe geldelijke moeilijkheden te helpen. Het resultaat was dat de leider spoor loos verdween en niets meer van zich liet hoo- ren. In Helmond werd in een kunsthandel een door Klausius, den naam van den leider der gewraakte Maastrichtsche expositie, geteekend ■childerstuk geëxposeerd, waarvan middels fo to's, uit een museum, werd aangetoond dat het slechts eene copie was. Op de tentoonstelling te Maastricht bevond zich eveneens een schilderij waarvan de leider der tentoonstelling beweerde, dat het een origi neel was van Ph. Laszlo. Ook dit werk moet niets anders dan eene copie zijn geweest. De Limburgsche Kunstkring heeft zich in middels gewend tot de Federatie van Ver. van Ned. Kunstenaars, met verzoek mede te wer ken aan de bestrijding van het bedrog, annex aan de invasie van Hongaarsche kunst. Collette het grootste deel van den dag niet thuia waren, wijl zij in familiekring elders bijec'i zouden komen, hebben toch vele autoriteiten en vrienden doen blijken van hun belangstelling en vriendschap; zoo o.a. de hoofdbesturen van den Raad der Vereeniging De Nederlandsche Pad vinders, de Tuchtunie en de Nationale Bond. Het Mobilisatiekruis, waarin de heer Collette zitting heeft, zoomede eenige deputaties van padvin- dersgroepen. Voorts waren vele telegrammen en bloemstukken toegezonden. Een gedeelte van de kunstijsbaan achter het Sportfondsenbad te Amsterdam is reeds klaar. Het ijs is al beproefd en goed bevonden. Over enkele dagen is de baan geheel gereed. Donder dagmorgen 16 Nov. a.s. om 10 uur vindt de of- ficieele opening plaats en nog dien zelfden dag kunnen de liefhebbers van schaatsenrijden hun hart ophalen. Al dooit het nog zoo hard.... De sportieve opening vindt plaats op Za terdag 24 en Zondag 25 November. Hedenmorgen omstreeks half negen is op den Louwendijk onder Meerkerk een autobus van den ondernemer Westerhout uit Werken dam, welke een 20-tal werklieden van Werken dam naar Gouda vervoerde, bij het passeeren van een auto aangereden en omver geworpen. Van de inzittenden werden eenige personen door glasscherven licht gewond, terwijl de ove rigen ongedeerd bleven. De autobus werd ern stig beschadigd. De auto, waarmede de aan rijding plaats had is doorgereden. Het ongeluk is gebeurd, doordat de chauffeur van de bus by het passeeren te ver omhaalde. De gep. generaal-majoor C. J. M. Collette heeft Zondag in de beste gezondheid zyn 75sten 1 verjaardag herdacht. Hoewel de heer en mevr. Om hoest te voor komen en te ver- helpen niets beter dan ZE HELPEN GOED - ZE SMAKEN GOED Het Grato-bestuur is niet gezwicht voor de verleiding naar aanleiding van de vele verzoe ken om de tentoonstelling nog eenige dagen te verlengen. Zaterdagavond om tien uur kondigde de be kende omroeper van Utrecht in costuum de sluiting aan en verliet het talrijke publiek in drommen de zalen, waar gedurende de 2>/2 week groote drukte en gezelligheid hebben ge- heerscht. Tot het laatste toe heeft de tentoon stelling de grootste belangstelling gehad. In het geheel hebben niet minder dan 58.165 personen de tentoonstelling bezocht. Velen meer dan eenmaal. Zoowel het bestuur als de exposanten kunnen tevreden zijn met de behaalde resultaten. spel, een korte uiteenzetting over aard en waar de ervan. Door een aantal Jonge Wachters werd vervol gens een demonstratie van het leekenspel ge geven, welke een fraai beeld gaf van de resul taten, die onder goede leiding door jongens kunnen worden bereikt. Hr. Ms. „Hertog Hendrik", onder bevel van den kapitein ter zeer C. E. L. Helfrich, passeer de Zondagmiddag Lissabon. Uit Doorn meldt men ons, dat oud-minister Kan een bezoek heeft gebracht aan den gewe zen Duitschen keizer. Naar gemeld wordt zullen de bekende Ameri- kaansche schaatsênryders Shea, Schroder en Taylor in Februari naar Europa komen om deel te nemen aan de op 13 en 14 Febr. a.s. te Stockholm te houden internationale wedstryden. Voorts zullen zij uitkomen in de wereldkam pioenschappen, welke op 23 en 24 Febr. te Oslo zullen worden gehouden. In de zaal van Jongelingschap te Breda had Zondagmiddag de algemeene jaarvergadering plaats van den diocesan en Bond van Jongens patronaten in het Bisdom Breda. Nagenoeg alle afdeelingen waren met hun di recteuren vertegenwoordigd. De voorzitter Rector Brouwers sprak het openingswoord uit. Spreker constateerde met groot genoegen de toename van het aantal leiders, die zoo onont beerlijk zyn om den priester in zyn werk bij te staan. De secretaris, conrector J, Vermeulen, bracht verslag uit van het afgeloopen jaar. Hieruit bleek, dat in 1934 het bisdom 75 officieele af deelingen telde, 75 in de practijk en 74 enquête lijsten. Het totaal aantal leden van het patronaat be draagt 4321 waarvan 112 Jonge Wachters. De kring Breda telt 646 leden, de kring Etten 482, Oosterhout 895, Bergen op Zoom 1304, Hulst 994 leden. 44 afdeelingen hebben een Jonge Wacht, min stens in Aspirant-groepen, vorig jaar 49. Het aantal Jonge Wachters is 616, vorig jaar 520. Het aantal aspiranten bedraagt 270. Jonge Wacht-groepen zün er 105 tegenover 187 in 1933 Jeugdleiders in de Jonge Wacht- groepen zijn er 100 tegenover 120 van vorig jaar. Numeriek is dus overal achteruitgang te be speuren. Hier stond echter tegenover dat de qualiteit zeer sterk vooruit ging. Dit moge o.m. hieruit blijken, dat het vorige jaar van de 120 leiders 30 nog geen cursus had den gevolgd, thans zijn er nog slechts zes. Het vrqe club-systeem ontwikkelt zich sterk. Men telt 2 EK-clubs, 3 missieclubs,- 3 ontwik kelingsclubs, 1 esperantoclub, 8 muziekclubs, 15 zangclubs, 2 handbalclubs, 1 boekbinderij, 1 schutterij, 5 teekenclubs, 3 natuurstudieclubs, 9 tooneelclubs, 14 gymnastiekclubs, 10 voetbal clubs. Buiten alle patronaatsverband staan: 16 ver kennerstroepen, 21 voetbalclubs, 1 fanfare, 1 gymnastiekclub, 1 Sobriëtasclub en 1 zangclub. De „Jonge Jeugdleider" telt 143 abonnemen ten, de „Jonge Wacht" 1303 abonnementen. De heer Lockefeer bracht verslag uit van de Jonge Wacht Leiderscursussen. Spr. betoogde de groote noodzakeiykheid ervan omdat de qua liteit van de leden daalt of stijgt met die van de leiders. In het afgeloopen jaar werden drie leiderscursussen gegeven n.l. in Roosendaal, Breda en Hulst. Hiervoor schreven in 71 leiders. De Jonge Wacht vormt kern-groepen. Niet iedere patronaatsjongen kan hiervan lid wor den. Leiders-volmachten zullen eerst worden ver leend, nadat de rayon-directeur en rayon-leider den leider voor zyn taak bereken hebben ge oordeeld. De penningmeester, de heer J. Kolsteren bracht zün verslag uit Het kassaldo bedroeg vorig jaar ƒ746,08. Thans bedraagt het 1014,07. Intusschen sprak de voorzitter den diocesanen Verkennersgeestelijke, den weleerw. heer Plas- schaert, en den diocesanen Verkennerscommis saris, den heer v. Berkom, een woord van wel kom toe. Spr. hoopte met hen in nauwe samenwerking te mogen biyven staan. Ook Mgr. van Oers werd verwelkomd. Er volgde een bespreking van de K. J. C. Mgr. van Oers gaf daarna een korte uiteen zetting over het St. Petrus-Liefdewerk: de op leiding van den inlandschen clerus. Als secretaris en penningmeester werden resp. Conrector Vermeulen en de heer Kolsteren her kozen. Na de rondvraag gaf de heer Kees Spierings, een bekend persoon op het gebied van leeken- De rechtbank te Rotterdam heeft M. de K„ echtgenoote van D„ en haar dochter E. C. D. vrijgesproken van den haar ten laste gelegden meineed in een strafzaak tegen den echtgenoot van de eerste verdachte. Het Hof heeft dit vonnis bevestigd. De rechtbank te Dordrecht heeft A. R. terzake van meineed veroordeeld tot zes maanden ge vangenisstraf. Het Haagsche Hof heeft thans dit vonnis ver nietigd en verdachte vrijgesproken. Julius Patzak Het programma der concerten van den ver maarden Weenschen tenor Julius Patzak op Za terdag 17 November in de kleine zaal van net Concertgebouw te Amsterdam en Maandag 19 dezer in „Diligentia" te Den Haag, luidt als volgt: Liederen van Schumann (Provenzalisches Lied; Mondnacht; Frühlingsnacht; Hidalgo); Brahms (Am Sonntag; Feldeirjsamkeit; Meine Liebe ist grün; Standchen); Strauss (Freund- liche Vision; Morgen; Standchen); voorts aria's uit „Cosi fan tutte" van Mozart; „Der Liebes- trank" van Donizetti; „Die Macht des Schick- sals" van Verdi; enz. Geza Frid zal den zanger aan den vleugel begeleiden. ALKMAAR, 12 Nov. Veemarkt. 84 vette koeien 120.00—215.00, 13 graskalveren 16.0036.00, 4 vette kalveren 30.00—70.00, idem per K.G. 50— 70 cent, 53 nuchtere slachtkalveren 4.0012.00, 352 vette varkens, zware, per K.G. 2933 cent. AMSTERDAM, 12 Nov. Amsterdamsche Vee markt. Ter Veemarkt waren heden aange voerd: 529 Vette koeien, waarvan de prüzen waren: le kwal. 57—60 ct., 2e kwal. 48—55 ct.. 3e kwal. 3844 ct. per K.G. slachtgewicht. 73 Melk- en Kalfkoeien 160195 per stuk. 119 Vette kalveren: le kwal. 5054 ct., 2e kwal. 4048ct„ 3e kwal. 2838 ct. per K.G. slacht gewicht. 62 Nuchtere kalveren 36 uer stuk. 70 Schapen 158 per stuk. 70 Lammeren 913 per stuk. 680 Varkens: Vleeschvarkens, wegen de van 90110 K.G. 3739 ct., zware varkens 3637 ct., vette varkens 3536 ct. per kg. slachtgewicht, 15 paarden 60101 per stuk, 3 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Overzicht: Runderen iets beter dan vorige week, handel zezer sleepend, prüzen onveran derd. Melkkoeien, aanvoer loopt terug, handel zeer stil, prüzen onveranderd, Vette kalveren, aanvoer minder dan vorige week, handel vlug, prijzen weinig beter constant. Nuchtere kal veren, aanvoer minder, handel vlug, prüzen onveranderd. Schapen en Lammeren, aanvoer tamelijk, handel vlug, prijzen constant. Var kens, aanvoer vrij ruim, handel traag, prü zen bü het einde van de markt neiging tot daling. Paarden, handel zeer stil. Handel matig. AMSTERDAM, 12 Nov. Aardappelenprijzen. Zeeuwsche bonten 3.403.60, idem blauwen 3.503.70, idem eigenheimers 3.303.50, idem poters 2.60—2.90, duinzand 4.50—4.90, IJpolder- beve-landers 2.80—3. Aanvoer 360.200 kg. BROEK OP LANGENDIJK, 12 Nov. 450 kg. aardappelen blauwe 2.50, 11000 kg. Wortelen 0.60—0.80, 17000 kg. Roode kool 1.20—1.70, doorschot 1.00, 11000 kg. Deensche Witte kool l.OO—1.60, 14000 kg. Uien: Gele 2.302.40, Grove 2.60—2.80, Gele Drielingen 1.40—1.50, 1300 stuks Bloemkool: Reuzen 5.507.90, Lichte 3.50. LEIDEN, 10 Nov. Prima fabrleksboter (contr.) 1.54, prima boerenboter 1.451.55 per K.G. Aan voer 650 K.G. Handel kalm. LEIDEN. Turfmarkt van 5—10 Nov. Aanvoer 120.000 lange turven, 9.00 per 100 stuks. NOORD-SCHARWOUDE, 12 Nov. Aardappelen. Frlso 2.40; BI. Eigenheimers 2Aanvoer 825 K.G. Uien Gele Nep 2.20, Drielingen 1.40, Uien 2.50, grove Uien 2.80. Aanv. 1300 K.G.; Roode kool 1.20 —1.80, Aanv. 4900 K.G.; gew witte kool 70—1.50, aanvoer 33,700 K.G.; D. witte kool 11.50, aanv. 3000 K.G. OUDEWATER, 12 Nov. Kaasmarkt. Aan voer 48 partüen, 2160 stuks, 10800 kg. le soort RM 21.0023.00, 2e soort RM 19.00—20.00. Handel matig. ROTTERDAM, 12 Nov, Veemarkt. Totaal Op initiatief van het Internationaal Han dels Consortium, een groep van Nederland sche industrieelen, werd besloten tot de op richting der N.V. Hollandsch-Palestijnsche Handel Maatschappijwelke het ontwikke len van den handel ten doel zal hebben tus- schen Nederland en Nederlandsch-Indië eenerzijds en Palestina anderzijds. Volgens „Financial News" zal spoedig te Londen de internationale scheepvaartcon ferentie bijeenkomen, waarop de verminde ring van de wereld-tonnage door het op slaan van het surplus, alsmede de vermin dering van de subsidieering door de verschil lende regeeringen zullen worden behandeld. De DuitchBraziliaansche onderhande lingen over een verdere bevordering van de economische betrekkingen tusschen beide landen zijn, na een bevredigend verloop, beëindigd. Tusschen vertegenwoordigers van Duitsch- land en Denemarken werden dezer dagen besprekingen gevoerd, ten einde een basis voor een nieuw handelsverdrag voor te be reiden. Over verschillende quaesties werd reeds een principieele overeenkomst bereikt. Uit Amerikaansche landbouw-kringen is bekend geworden, dat de ruil van een half millioen balen katoen tegen Duitsche goe deren werd overwogen. Het Amerïkaansch denkbeeld van goede- renruil met Duitschland en het verstrekken van credieten aan Rusland is ontstaan door de vrees, dat de regeering in het begin van het volgend jaar nog over 6 millioen balen katoen zal beschikken. Senator Borah acht het noodzakelijk dat naar de kosten der steun-maatregelen een onderzoek wordt ingesteld. Volgens hem bereiken millioenen dollars nooit degenen, die werkelijk steun noodig hebben. De las ten zijn reeds zwaar genoeg voor de belas tingbetalers; aan schaamtélooze geldver spilling moet een einde komen Borah verklaarde ook nog, Roosevelt's politiek te steunen, is tegenstander van in flatie en voorstander van herstel van den dollar tot de waarde, die deze had, toen de verschillende schulden-overeenkomsten tot stand kwamen. De ruw-staalproductie in de Vereen. Sta ten bedroeg in de eerste 10 maanden 21.860.000 ton tegen 19.520.000 ton in dezelf de periode van 1933. De Pennsylvania Railr. heeft opdracht gegeven tot het leveren van niet minder dan 57 electrische stroomlijn-locomotieven, waarvoor zij een bedrag van 15 millioen heeft uitgetrokken, ten behoeve van den expresdienst New-Y orkW ashing ton. De Illinois Central boekte in September aan netto-ontvangsten 1-15 mill, tegen 1.41 mill, in September 1933. In de eerste negen maanden 9.63 mill, tegen 5 11.40 mill, in het overeenkomstige tijdvak van het vorig jaar. De Hide and Leather boekte in het kwar taal per 30 September jl. een netto-verlies van 107.858 tegen een netto-winst van 315.019 in dezelfde periode van 1933. De verkoopen van Sears Roebuck waren van 9 October tot 5 November 8 pCt. hoo- ger dan in dezelfde week van het vorig jaar. in de eerste 40 weken bedroeg de toe neming 20 pCt. De Standard Brands boekte in de eerste negen maanden aan netto's 10.93 mill, tegen 3 10.41 mill, in de overeenkomstige periode van 1933. Roosevelt's begrootings-boodschap in Jan. a.s- zal. naar verluidt, melding maken van een deficit van 3 d 4 milliard dollar in het fiscale jaar, aanvangende 1 Juli a.s., waar van V/s milliard dollar gedekt zal zijn door reeds toegestane crisiscredieten. aanvoer 6140 stuks: 566 vette runderen, 312 vette kalveren, 1116 schapen en lammeren, 1139 varkens, 7 nuchtere kalveren. Prüzen per K.G.: vette koeien 54—56 4448 3236 cent, vette ossen 4852 44—46 38—40 cent, vette kalveren 7580 5560 4550 cent, varkens (lev. gew.) 32—31—30 cent, schapen 393530 cent, lammeren 403530 cent. Prijzen per stuk: schapen 17.0013—8, lamme ren 11.00—97. Overzicht: Vette koeien en ossen ruime aan voer, handel kalm, prüzen vette koeien iets la ger, pl.m. 4 cent; vette kalveren ruimer aan voer, handel stug, prüzen lager, pl.m 5 cent; schapen en lammeren zeer ruime aanvoer, handel flauw, prüzen onveranderd; varkens zeer groote aanvoer, handel lui, prüzen iets la ger. Enkele partijen schapen voor export ver kocht. Aardappelprijzen: Brielsche eigenh. 3.20 3.50, Zeeuwsche bl. eigenh. 2.903.00, idem eigenh. 2.90—3.20, idem bonte en bl. 3.053.35, zandaardappelen 67 cent per K.G. Met rede- ïyken aanvoer, kalme handel. Vlas. 3050 K.G. blauw schoon 4552.5 cent, 4500 K.G. Holl. geel 44—55 cent per K.G. Handel was vlugger, prüzen hooger, vol doende kooplust, zoodat het aangevoerde werd verkocht. WARMENHUIZEN, 10 Nov. Uien 1.60—2.80, Idem groote 2.503.20, drielingen 1.301.40, nep 2.00, Gele kool 1.30—1.50. Roode kool 1.10—2.30. 2e soort 1.00—1.30, Witte kool 1.201.40, blauwe aardappelen 3.20. Per 100 K.G. AMSTERDAM, 10 Nov. Veiling van Land- en Tuinbouwproducten. Bloemenveiling van Land en Tuinbouwproducten. Rozen: Hadiey 2.50 4.00, Roselandia 2.003.00, Butterfly 2.003.00, Golden Ophelia 1.50—2.00, Edith Helen 3.00—4.00, Kaiserin 1.50—2.00, Ophelia 2.003.00 per 100 st. Chrysanthemum: Pulling 10.0014.00. Rose Day 10.0012.00, Germ 10.0017.00, Motblanc 4.00— 6.00, Rayonnanten 4.005.00 per 100 stuks. Troschrysanten 1030 cent per bos. Diversen: Eikeblad 512 cent. Snijgroen 10—25 cent per bos. Anjelieren 59 cent per stuk. Seringen 510 cent per tik. Aardappeienveiling van 10 Nov. Zeeuwsche Bonte 3.304.00, idem blauwe 3.303.60, Beve landers 2.803.00 per 100 K.G. Groentenveiling van 10 Nov. Bloemkool I 7.50 —11.50, idem II 3.006.50, Hollandsch Lof I 14.00 —17.00, idem II 9.00—12.00, Andijvie I 0.80—2.30, Sla I 1.002.00 per 100 stuks. Boerenkool 20-40 cent per kist. Prei 4.009.00, Peen 2.50—8.00, Selderie 1.002.80 per 100 bos. Roode kool 3.50 5.50, Gele kool I 3.00—6.00, Groene kool 1.50 3.50 per 100 stuks. Spruiten I 10.0021.00, idem II 4.007.00, Tomaten: A 6.00—10.00, B 9.00— 14.00, C 2.00—5.00 per 100 K.G. Knolselderie I 3.505.50, per 100 stuks. Spinazie 12.0016.00, Postelein 12.0018.00, Breekpeen I 4.005.50, ld. II 1.00—3.00 per 100 K.G. Fruitveiling van 10 Nov. Druiven: Frankentha- lers I 20.00—26.00, idem II 42.0050.00 per 100 K.G. Peren: Nouveau Poiteau I 9.0011.00, St. Rem! I 4.006.00, Soldat Laboureur I 10.00 16.00, Pondsperen 4.007.00. Bergamotten 6.00 9.00, Williams 14.0018.00 per 100 K.G. Appelen: Bramley Seedling 8.0011.00, Paternosters 8.00— 9.00, Groninger Kronen I 8.0012.00, Present van Engeland 9.0013.00, Goudreinetten extra 12.00 —17.00, idem I 8.00—11.00, Zoete Appelen 8.00 14.00 per 100 K.G.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 6