Von Ribbentrop te Londen 4,4 m Hoe de communisten in Asturië te werk gingen Het nieuws van heden B FRANKEN'S OPHEFFING VAN HET ISOLEMENT? Laatste woorden i»*DE ZWARTE ZÜSTER DE „TIMES" OVER DEN TOESTAND DE BAROMETER I STEMT HEDENAVOND AF VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 DINSDAG 13 NOVEMBER 1934 Avondblad ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE NV. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Duitschland zit niet stil Von Ribbentrop Het Weern IIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII| ItiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiihiiiiiiiiiiiiiiiiiI Gandhi-partij wint bij de verkiezingen De staat van beroering in Mexico Het nieuwe schandaal in Frankrijk Aanklacht ingediend tegen een vijftal personen DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN OP DEN K.R.O.I Om 9.35 Ulir spreekt A. v. Domburg over de film I ZIJN GEDIMDE LICHTEN VERBLINDEND? De strijd tegen China's communisten Hun hoofdstad in handen van Tsjang Kai Sjek Verraad in Roemenië? Terwijl Genève Rusland feestelijk inhaalde, sloeg de Derde Internationale in Spanje haar slag Het oproer in de mijnstreek Doumergue waarschuwt voor den AnschlussBarthou had hem moeten opvolgen Stahlhelm in actie Door dynamiet gedood Zes arbeiders in Californië levend verbrand3 dooden in Spanje De bloedbalans ui' Spanje De toestand te Weenen De Marxisten houden zich koest Italiaansch instituut te Warschau Vraag Franken om Tarvo-Brood! Broodfabrieken ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 19043 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Adolf Hitler's persoonlijke gevolmachtigde Von Ribbentrop vertoeft op het oogen- blik te Londen, waar hij besprekingen Kiet het „Foreign Office" voert. Wat heeft deze handige en verstandige Duitscher in zijn mars, waarmee hij in Engeland kan kramen? Het ge rucht gaat, dat hij een nieuw voorstel namens Duitschland komt doen, het voorstel n.l. dat Duitschland bereid zou zijn terug te keeren haar Genève, indien de militaire clausules van het Verdrag van Versailles zouden worden op- geheven. Duitschland voelt zich niet behaaglijk in zijn internationaal-politiek isolement, van daar dat het niet stil zit en overal zijn diplo matieke voelhorens uitsteekt om aanhechtings- Punten te vinden voor de verbindingen, welke het herstellen wil. Met Polen kwam het tot een accoord, met Hongarije onderhoudt het vriend schappelijke betrekkingen, in Oostenrijk laat Von Papen nieuwe geluiden hooren over cul- tureele samenwerking tusschen de Duitsche hroedervolkeren, geluiden, welke sterk afwijken van het Indianengehuil, dat indertijd over den Münchener radiozender tegen Oostenrijk en zijn regeering werd aangeheven. Na den tragischen dood van Koning Alexander te Marseille maak te Goering te Belgrado van de begrafenisplech tigheden gebruik om Joego-Slavië wat bruine stroop om den mond te smeren in de hoop, dat Joego-Slavië mettertijd denzelfden weg als Po len op zou gaan en zich uit de al te hinderlijke omarming van Frankrijk zou bevrijden. De Kleine Entente zou daardoor wat losser in de voegen moeten raken. Uiteindelijk heeft Goe ring niet veel meer dan een zuiver persoonlijk succes behaald, maar dat doet niets af aan de Wezenlijke beteekenis zijner bedoelingen. Thans Is Von Ribbentrop in Engeland aan het werk Het gerucht, als zou hij een nieuw voorstel hebben gedaan, noemt Von Ribbentrop ,,pure fantasie". Hij heeft, volgens zijn zeggen, uitslui tend over „de internationale samenwerking van alle landen op voet van rechtsgelijkheid" gespro ken. Maar is dit démenti eigenlijk niet een bevestiging van de juistheid van het geïncrimi neerde gerucht? Het opheffen van de militaire clausules van het Verdrag van Versailles, waar door Duitschland officieel in een „vernederen den" staat van eenzijdige ontwapening heet ge houden te w'orden, is immers een kwestie van rechtsgelijkheid en het in ruil daarvoor weer toetreden tot de Areopaag der volkeren is im mers een kwestie van internationale samen werking van alle landen van Europa. Het zou dus best mogelijk kunnen zijn, dat Von Rib bentrop wel degelijk Engeland over een derge lijk voorstel heeft gepolst, maar dat dit door het „Foreign Office" zoodanig is ontvangen, dat het hem beter leek een en ander, zij het ook op weinig overtuigende wijze, tegen te spreken, Trouwens een „nieuw" voorstel zou het hierboven vermelde nauwelijks genoemd kunnen worden. Sinds jaar en dag heeft Duitschland aangedrongen op de practische toe passing der principieel erkende rechtsgelijkheid op bewapeningsgebied. Sinds de ontwapenings conferentie feitelijk mislukt is, en de andere mogendheden niet van zins zijn gebleken hun bewapeningen te verminderen tot het aan Duitschland voorgeschreven peil, acht Duitschland zich moraliter ontslagen van de verplichtingen, welke het in het Verdrag van Versailles werden opgelegd. Zich evenals Frankrijk baseerend op het vei ligheidsprincipe is het, aanvankelijk clandestien, maar later steeds openlijker begonnen zich zelf te herbewapenen. Zoowel Frankrijk als Enge land als de andere vroeger met elkander ge allieerde mogendheden weten dit, maar geen van alle heeft lust naar aanleiding van deze „verdragsschennis" een preventieven oorlog te beginnen. Men stelt zich tevreden met de eigen bewapeningen zoo hoog mogelijk op te voeren om eventueel een zwaar bewapend Duitschland te kunnen weerstaan. Nu zou men zeggen, dat, waar de militaire clausules van Versailles fei telijk een wassen neus zijn geworden, het den mogendheden niet moeilijk moet vallen Duitsch land tegemoet te komen door deze te schrappen, doch dan zou men de Duitsche herbewapening officieel als rechtmatig erkennen en deze niet meer uit kunnen spelen als een argument voor de eigen bewapeningspolitiek. Bovendien besef fen Engeland en Frankrijk zeer goed, dat er Duitschland veel aan gelegen moet zijn om weer naar Genève terug te keeren, nu Sovjet-Rusland lid van den Volkenbond is gewórden en er voor Duischland hoogst belangrijke problemen als b.v. de Saarquaestie op de agenda staan. Door het aanvaarden van een voorstel de herbewa pening van Duitschland te wettigen in ruil voor Duitschlands terugkeer naar Volkenbond en Ontwapeningsconferentie, zou Duitschland een zijdige winst behalen, terwijl de anderen dan voor de pijnlijke kwestie zouden worden ge plaatst de consequentie te trekken van hun be weringen, dat alle pacten en politieke combina ties voor een deelname van Duitschland open staan. Von Ribbentrop maakt te Londen onge twijfeld een beter figuur dan Alfred Rosenberg, die met de kous op den kop uit Engeland te rugkeerde. Maar of zijn bezoek aan de Engelsche hoofdstad wezenlijke resultaten zal afwerpen is een tweede. Het is wel merkwaardig, dat juist op dit oogenblik geruchten zijn ontstaan, dat eigenlijk Engeland gewenscht zou hebben, dat Frankrijk militaire voorzorgsmaatregelen nam in verband met mogelijke wanordelijkheden in het Saargebied, iets, waarover men zich in Duitschland uitermate heeft opgewonden. Ook deze geruchten zijn van officieele zijde tegen gesproken, maar zij hebben niettemin waar schijnlijk hun dienst al gedaan. Knox, de voorzitter van de regeeringscommissie in het Saargebied is een Engelschman, en het bloed kruipt, waar het niet gaan kan ook zonder dat men er een rassentheorie a la Duitschland op na houdt. §f VERWACHTING: Zwakke tot ma- 1 tigcn, Zuidelijke tot Zuid-Oostelijken wind, nevelig tot zwaar bewolkt, aan- vankelijk weinig of geen regen en iets kouder. Hoogste stand: 772.2 te Haparanda. Laagste stand: 738.2 te Scilly. STORMWAARSCHUWINGSDIENST i Geseind te De Bildt, 13 November te 0 uur aan alle posten: Attentiesein neer. Zon op 7.18 - onder 4.10 - Licht op 4.30 Maan op nam. 1.05 onder nam. 10.34 Eerste Kwartier 14 Nov. BOMBAY, 13 Nov. (V.D.) De verkiezingen voor de volksvertegenwoordiging zijn tot nu toe gunstig uitgevallen voor de candidaten der All-Indische Congrespartij, die sterk in de meer derheid zijn tegenover de afgevaardigden der andere partijen. Het feit, dat de president der Wetgevende Verga d.ering door den congrescan- didaat Samichetty werd verslagen heeft groote opwinding veroorzaakt. Donderdag zullen de verkiezingen plaats vinden te Bombay. MEXICO, 13 Nov. (Reuter) De regeerings- troepen hebben Zaterdag tijdens een schermut seling in den staat Laxala vijf „rebellen", o.w. generaal Garcia, gedood. Verder werden 17 per sonen gevangen genomen. In het dorp Atlixco (Puebla) kwam het tus schen twee vijandige groepen dorpsbewoners tot een schietpartij, waarbij één persoon werd gedood en elf gewond, waaronder twee die met den twist niets te maken hadden. In het nabij de hoofdstad gelegen dorp Aca- jete drong een menigte het huis binnen van een vrouw, die met haar dochter ijverig socia listische propaganda voerde, en doodde de beide vrouwen. PARIJS, 13 Nov. (Reuter) De rechter van instructie te Rouaan heeft gisteren tegen vijf personen een aanklacht ingediend wegens be- drogpleging en corruptie, n.l. tegen den direc teur van een steengroeve-onderneming. Bever, tegen de gebroeders Le Roux, tegen mevrouw Beverals boekhoudster van de. firma en tegen den controléur Le Faur van de afdeeling mijn wezen. Het betreft de bedrogpleging, ontdekt bij de uitvoering van openbare werken, waardoor de Fransche - staat zou zijn benadeeld voor ho. - derd millioen franc. Het departement van open- I 2 Een bord te Tilburg, waar men den spellingchaos demonstreert door een straat met twee o's afgesloten te houden bare werken verklaarde echter gisteravond na een onderzoek, dat de staat slechts een kwart der genoemde som heeft betaald, maar in ieder geval het volle licht op eventueele fraude zal laten schijnen. De ontslagen employé, genaamd Charles Vallapelty, die aangifte van het geval heeft gedaan, bevindt zich op het oogenblik met verlof der politie te Luxembourg, waar hij een bezoek brengt aan zijn vader. Vandaag wordt hij te Rouaan terugverwacht, waarna hij ter stond weer zal worden verhoord. De vijf be klaagden zijn inmiddels nog in vrijheid. Interview met den scheidenden Doumergue. Hij waarschuwt voor den Anschlusz. Barthou had zijn opvolger moeten zijn. De hoofdstad der Chineesche communisten door Tsjang-Kai-Sjek veroverd. Verraad van Roemeensche luchtvaartgeheimen aan Duitschland? Adres van het R.K. Werkliedenverbond aan minister De Wilde betreffende het ontnemen van het passieve kiesrecht aan vrijgestelden e.a. Prinses Juliana vertrekt 20 November naar En geland. De wereldreis der „K XVIII". De Eerste Kamer heeft de nieuwe clearingwet goedgekeurd. lllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIlllllilllllIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH i Het onderzoek naar dit vraagstuk op den Hemweg te Amsterdam, ingesteld door een deskundige van de Rechtbank, in verband met een bekeuring SJANGHAI, 13 NOV. (Reuter) De hoofd plaats van dë' Chineesche communisten- in het bergachtige midden-China, waar de commu nisten zich gedurende zes jaar vast geworteld hadden, is thans in handen van de troepen van Tsjang Kai Sjek gevallen. De bezetting heeft zich in kleine groepen terug getrokken naar de provincies Hoenan en Kwantoeng, waar de provinciale troepen hen opwachten. De overwinning van de regeeringstroepen is vooral toe te schrijven aan de aanvallen uit de lucht en uit de streng doorgevoerde blokkade. BOEKAREST 13 Nov. (Reuter) Het blad „Lupta" deelt mee, dat twee fotografen, die verbonden zijn aan het Roemeensche ministerie van luchtvaart, zijn gearresteerd als gevolg van de verdwijning van talrijke vertrouwelijke foto's waarvan een deel naar Duitschland zou zijn gebracht. Het zou een organisatie met wijde vertakking betreffen: jna twee volle weken, lezen wij in de „Ti mes", heerschte er een ware dictatuur van het Proletariaat in de Asturische mijnstreek, waar meer dan 2000 mijnen ge ëxploiteerd worden, en waar vele bekende me- taalfabrieken gevestigd zjjn, die een jaarlijk- sche kolen-, erts-, staal- en ijzerproductie heb ben van 100 millioen peseta's. Na enkele uren bleek reeds, dat de politie niet tegen dezen gewelddadigen aanval was op gewassen, de meeste politieagenten waren ver wond of gedood, de overigen vluchtten naar 't gebergte of werden door de opstandelingen ge vangen genomen. Thans trachten de in het nauw gedreven rebellen een toevluchtsoord in het gebergte te zoeken, doch gewoonlijk worden zij bij hun poging om heen te breken door het troepencordon dat heel het gebied omsingeld heeft en iedere straat en iederen bergpas be waakt gevangen genomen. De toestand is dus totaal veranderd en dit is even dramatisch en verrassend te werk gegaan als de opstand zelf. De beslissende gevechten werden niet in de dalen geleverd, waar zich de mijnen bevinden maar op de berghelling van de bergketen „Picos de Europa". Daaraan is het te danken, dat aan de mijnen geen schade is toegebracht. Daarom konden op de terreinen van de mijnen ook geen groote gevechten plaats vinden, omdat de weinige leden van de Guardia Civil, die zich daar bevonden, toch gemakkelijk in bedwang gehouden konden worden. Wat konden immers eenige honderden agenten tegen de duizenden opstandelingen beginnen? Typische gebeurtenissen hebben zich afge speeld in de groote kolenmijnen van Turon, een van de vier groote ondernemingen in Asturië. Op de wachtposten der Guardia Civil werden dynamiet- en bomaanslagen gepleegd. Onophoudelijk werden deze posten onder vuur genomen. De acht agenten vochten zoo lang, totdat vier hunner, waaronder de com mandant van de wachtpost, gedood en twee andere ernstig gewond waren. Hierna konden de opstandelingen den wachtpost binnendringen en totaal verwoesten. De vijf mijningenieurs, verschillende ambtenaren, de pastoor en acht leden van de „Broeders van de Christelijke Scholen" werden gevangen genomen. De „Broe ders van de Christelijke Scholen" die aan de kinderen der mijnwerkers onderwijs geven, werden evenals een hoofd-ingenieur zonder meer doodgeschoten. Twee officieren van de politietroepen, een luitenant-kolonel en een majoor, die in Oviedo in handen der rebellen gevallen waren, wer den naar Turon gebracht, en daar eveneens gefusilleerd. In het dichtbevolkte stadje Sama de Lan- greo boden de leden, der Guardia Civil en een politieafdeeling aan de oproerlingen heftigen tegenstand, ofschoon zij zóó weinig in getal waren, dat zij slechts op het veld van eer had den kunnen sterven. Gedurende twee volle dagen hielden de manschappen der Guardia Civil stand tegen over een twintigmaal sterkere overmacht, tot dat hun kazerne plat geschoten was. De ove rige troepen weigerden zich over te geven: later deden ze een poging om terug te trekken, waarbij Kapitein Alfonso Martinez zijn man schappen op den terugtocht persoonlijk dekte met revolvervuur en handgranaten. Men slaagde er tenslotte in om een brug te bereiken, doch daar werden ze met vereenigde krachten aangevallen. Verschillende gewonden werden aanstonds neergeschoten. Ongeveer duizend man hebben hun leven te danken aan den dokter van het hospitaal van de Durofelguera-vereeniging, ofschoon hij zelf een communist was. De kerk van Langreo werd platgebrand, de pastoor vervolgd en dood geschoten. Op sommige plaatsen werden plaat selijke republieken uitgeroepen en revolution- naire sovjets ingesteld, die het geld afschaften en een soort assignaten-stelsel invoerden. Met deze assignaten kon men echter bestellingen doen en b.v. levensmiddelen en drank krijgen. Zoo kreeg b.v. de weduwe van een in de ge vechten gesneuvelden mijnwerker op die ma nier acht el zwart linnen voor rouwkleeren, doch door dit betalingssysteem kon niet ver hinderd worden, dat de leiders het nog in om loop zijnde geld plunderden en in hun zak staken. Het is thans zonneklaar, dat de stad Mieras het middelpunt van het opstandige „bewind" was. Daar werd eiken dag een soort krant uit gegeven, waarin te lezen stond, dat de commu nisten in geheel het land groote overwinningen behaald hadden. Ook hier werd het volk meer door de Roode Leiders bedrogen. De opstand is thans onderdrukt. De rust is in heel Asturië teruggekeerd. Er bestaat nog slechts één buitengewone maatregel, n.l. dat alle huizen, winkels en café's 's avonds om 10 uur gesloten moeten zijn en dat nadien zich niemand meer op straat mag bevinden. PARIJS 13 Nov. (Reuter). In een interview met de „Ordre" verklaarde Doumergue, dat hij in ieder geval in Februari 1935, dus een jaar na zijn regeeringsaanvaarding, heen had willen gaan. De keuze van zijn opvolger was reeds be paald vóór den afschuwelijken aanslag te Mar seille en wel op Barthou zelf. Ik had besloten om heen te gaan; omdat ik het offer had gebracht van mijn laatste krach ten. Sprekend over de buitenlandsche politiek verklaarde Doumergue: De plechtige verkla ringen van over den Rijn ten spijt, is en blijft de groote gedachte van het Derde Rijk: de Anschluss van Oostenrijk. Daar schuilt het wer kelijke gevaar. Duitschland heeft afgezien van den Rijn, het tuurt naar Oostenrijk en daarna op Europa. Eén teeken van zwakte en de Anschluss is een feit. Amerikanen en Italianen zien dit in. Inderdaad, de Anschluss is een groot gevaar, aldus de scheidende premier. iiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiimmiiimiimiimiiiiiiiiiiiimiiiimi Het heeft onder de Duitsche bevolking ver bazing gewekt dat op verschillende plaatsen des lands Stahlhelm weer gedemonstreerd heeft in het veld-grijze uniform. In de optochten die op Stahlhelmdag werden gehouden werden meer Stahlhelmvlaggen dan Hakenkruisvlaggen mee gedragen. AVAILON (Californië), 13 Nov. (Reuter) Bij het overladen van 7500 pond dynamiet in een steengroeve is door nog niet opgehelderde oor zaak een ontploffing ontstaan. Het dynamiet werd uit bussen overgeladen in zakken. De negen werklieden, die hiermede bezig waren, geraakten in brand. Zes hunner verbrandden levend en twee anderen kregen levensgevaar- ke brandwonden. Een arbeider wist zich te redden door, toen zijn kleeren vlam vatten, in zee te springen. MADRID, 13 Nov. (Reuter) In een steen groeve nabij Cordova is door een te vroege ontploffing van dynamiet een aardverschui ving ontstaan. Een aantal' arbeiders werd be dolven. Drie hunner werden gedood, twee an deren kregen ernstige verwondingen. De r*r"vasrct'o-de Sr. E°rnat v»»-"1 bij de Cortes een wetsvoorstel ingediend om aan de ouders van de priesters en religieusen. als mede aan de weduwen van de werklieden, die tijdens den opstand in Asturië zijn vermoord een pensioen van 1500 pesetas toe te kennen. Tijdens de veertiendaagsche opstand zijn er 37 priesters doodgeschoten, die ook nog voor hun bejaarde moeder of een invalide zuster moesten zorgen. In tegenwoordigheid van talrijke kerkelijke, burgerlijke en militaire autoriteiten heeft Zijne Hoogw. Excellentie Mgr. Dr. Manuel Irurita y Almaydoz om half elf in de kathedraal Maan dag een solemneele H. Mis opgedragen tot zielelafenis van allen, die tijdens den burger oorlog gesneuveld zijn. WEENEN, 13 Nov. (D.N.B.) De toestand te Weenen blijft gespannen, hoewel de gevreesde uitbarsting van ontevredenheid bij de commu nisten en socialisten is uitgebleven. Tal van personen zijn gearresteerd. Overal staan met machinegeweren bewapende manschappen. Maandag zouden 1600 machinegeweren in be slag genomen zijn, welke door de communisten als „zeep" zouden zijn ingevoerd. De leider der sociaal-democraten Brauntel is weer in arrest gesteld naar aanleiding van de incidenten op Zaterdag en Zondag. Het officieele nieuwsbureau dementeert, de geruchten over ernstige incidenten. WARSCHAU 13 Nov. (Reuter). In tegenwoor digheid van den onderstaatssecretaris van het Italiaansche ministerie van wetenschappen, Sol- mi, is hier gisteren een Instituut voor Italiaan sche Cultuur geopend. Bij de plechtigheid waren tegenwoordig de Poolsche minister-president en de ministers van buitenlandsche zaken en van wetenschappen, voorts de Italiaansche kolonie met den gezant aan het hoofd, leden van het corps diplomati que en vertegenwoordigers van kunsten en we tenschappen. arc s Het echte Tarvo-brood in de perka menten zak met den Tarvo-Boer. Tarvo- brood, iedere dag vers gebakken van Tarvo-meel in Franken's modelfabrie- ken. Voedzaam en licht verteerbaar. Vraag Franken om Tarvo-brood11 cent. Haarlem - Telefoon 10435 Heemstede - Telefoon 28793 Bloemendaal - Telefoon 22090 V VV\\\\\l!!!ll I///J 111//////; Stand op Dinsdag 1 uur n.m.: 746.6 Vorige stand: 750.2.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1