I IN EN OM HAARLEM GEBIT f 35.- I ROME DINSDAG 13 NOVEMBER 1934 Komt er een brug of een tunnel bij Velsen? Het Tandheelkundig Instituut 16 Rijksstraatweg 16 Mondonderzoek kosteloos flut Z. H. EXC. MGR. PANIS TE DRIEHUIS BETALINGSVERKEER MET DUITSCHLAND In bijzondere gevallen wordt een voorschot verleend NED. NATUURHIST. VER. Bezoek aan het Missiehui Causerie over de wichelroede "er fritz Jubileum MGR. MUTSAERSOORD Opbrengst ruim 500 Personalia HAARLEM Noord - TEL. 16726 berekent thans nog voor 'n geh. met garantie P ij n 1 o o s trekken inbegrepen Plaatje met 1 kunsttand f 3.- ledere tand meer f 1.75 Porcelein- of zilvervulling f 3.- Goudvulling vanaf f 9.— Goudkroon vanaf f 15.- GEMEENTEZAKEN Mooiere omgeving bij de Jan Gij zenvaart „Polyhymnia" en „Haarlems Zanggenot" Het gemengd koor „Polyhymnia", dirigent Willem Hespe en de Liedertafel „Haarlems Zanggenot", dir. L. C. Keereweer. geven op Zondag 18 November in de gemeentlijke con certzaal, een gecombineerd concert. Opbrengst collecte Statuten Eerste indrukken UIT DEN OMTREK AERDENHOUT BLOEMENDAAL Burgerlijke Stand HEEMSTEDE ZANDVOORT 4 SuiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiu S 5iiiiiiiiiiiiii]iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|||||||||iii|||||||||||||||||||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiui= Van 1923 tot 1932 was de toename van het Verkeer over de pont te Velsen 1150 pCt. In 1935 zal dit getal gestegen zijn tot 2200. Volgens £en conservatieve berekening, aldus de voor standers van tunnelbouw, mag verwacht wor den, dat het aantal motorvoertuigen, welke het Noordzeekanaal te Velsen zal passeeren in 1835 Zal zijn 1.750.000; in 1940, 2.740.000 in 1950, 5.850.000 en in 1960, 10.400.000 stuks. Alhoewel deze berekening wel een beetje gekleurd lijkt te zijn, toont zij toch aan, dat het vraagstuk: brug of tunnel te Velsen, urgent is. Want op den duur zal met de ponten niet volstaan kunnen Worden. De Kamer van Koophandel van Haarlem en Omstreken heeft dan ook aan den Minister van Waterstaat een schrijven gezonden, waarin Wordt gewezen op de inleiding, 12 Juni 1934, in de vergadering der Kamer gehouden, over ».Het tunnelvraagstuk en het Noordzeekanaal." In verband daarmede wijst de Kamer op de Ëroote belangen, welke hier aan de orde zijn. Dez ezijn tweeërlei van aard. Naast die van de scheepvaart, waarbij voor zoover het district der Kamer betreft, de haven van IJmuiden in de eerste plaats is betrokken, zijn de belangen Van den weggebruiker zeker niet minder be langrijk. De voltooiing van den afsluitdijk heeft bovendien een nieuwe geregelde verbin ding tusschen het Westen en Noorden des lands tot stand gebracht, waarbij het verkeer over het Noordzeekanaal evenwel een hinderpaal Vormt. Wanneer gelet wordt op de groote druk te bij de ponten, welke drukte op Zon- en feestdagen nog beduidend toeneemt, en op het in menig opzicht gebrekkige vervoer met be hulp van deze ponten, dan is het wel heel dui delijk, dat een afdoende verbetering in den hestaanden toestand niet kan uitblijven. De Kamer vroeg, dat de minister aanleiding zou kunnen vinden om dit brandende vraag stuk in studie te doen nemen en zou er bijzon der prijs op stellen, in de gelegenheid te wor den gesteld om advies uit te brengen in deze kwestie, die reeds zoo lang en dikwijls hare be langstelling heeft gehad. Intusschen hebben wij nu gemeld, dat het in de bedoeling van de Waterstaatsautoriteiten moet liggen om te Velsen het aantal ponten op te voeren tot zes en daarvoor ook het aantal aanlegsteigers uit te breiden. Op den kapitaals- dienst van de Rijksbegrooting voor 1935 van het Departement van Waterstaat is 100.000 uitge trokken voor den bouw van drie stoomponten en van 250.000 voor den aanleg van een nieu wen pontsteiger te Velsen. Voorts is 750.000 hitgetrokken voor de verbreeding van het Noordzeekanaal. Oogenschijnlijk zou men hieruit nu kunnen concludeeren, dat het denkbeeld van den bouw Van een brug of tunnel van de baan is en dat besloten is om het pontverkeer te behouden. Deze gevolgtrekking is echter onjuist. De water staatsautoriteiten hebben ons verzekerd, dat zij ten dezen nog geen voorkeur hebben voor een of ander stelsel. Het is natuurlijk duidelijk, zoo zeiden zij, dat het pontverkeer, dat een jaar of twintig geleden voldoende kon worden geacht Voor het verkeer te Velsen, langzamerhand zoo tiruk kan worden, dat het, ook uit zuiver econo mische overwegingen, goedkooper wordt, gelden goedkooper is een brug te slaan of een tunnel of brug. Als het aantal benoodigde ponten vijf of zes gaat worden, dan is dat punt van verza diging langzamerhand wel bereikt. Een berekening zal nu moeten uitmaken wat goedkooper is een pont te slaan of een tunnel aan te leggen. Dat echter nu toch wordt overgegaan tot aanschaffing van nieuwe ponten ligt voor de hand. Er is in Velsen meer en moderner materiaal hoodig. Men kan daarmede niet wachten totdat een beslissing is genomen over tunnel- of brug genbouw. Er zijn jaren mede gemoeid, voordat een brug of een tunnel gereed zal zijn. De stu die van wat voorkeur verdient, zal heel wat tijd in beslag nemen. Daarna moeten plannen wor den gemaakt, credieten aangevraagd bij de Sta ten Generaal, bestekken gemaakt, aankoopen gedaan, enz. En wanneer dan eindelijk met den bouw of aanleg kan worden begonnen, zal er hog een heele tijd mede heengaan, voordat de nieuwe passage over of onder het Noordzeeka- haal in gebruik kan worden genomen. Zoolang ban met de aanschaffing van nieuw materiaal hiet worden gewacht. Het is moeilijk om te zeggen wat de voorkeur Verdient. Een brug zou uit den aard der zaak zeer hoog moeten zijn om de scheepvaart niet te hinderen. De Hoofdingenieur van den water staat schatte tijdens de bespreking in de Ka mer van Koophandel een hoogte van 60 M. vol doende. Dat is heel wat en er zal een flinke oprit voor noodig zijn. Wat is prettiger, vroeg de Hoofdingenieur, zestig meter stijgen of vijf- en-twintig meter onder den grond dalen om door een tunnel te komen? Bij een tunnel is heel wat bedienend perso- neel noodig voor luchtverversching, verlichting en orde-maatregelen. Het is ook de vraag of de techniek al zoo ver is, dat ineonveniënten als het plotseling van daglicht in kunstlicht rijden voldoende worden ondervangen. Hoofdzaak is echter, dat aan een beteren overgang van het Noordzeekanaal te Velsen in tensieve aandacht wordt besteed, want met den dag wordt een afdoende oplossing dringender. Wij zijn al een heele stap vooruit nu, dank zij vooral de bemiddeling van de Haarlemsche Ka mer van Koophandel, het vraagstuk in het mid den der belangstelling is geplaatst. Zij zal wel niet nalaten deze belangstelling levendig te hou den. Op 23 October werd door de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Om streken aan den Minister van Economische Za ken te 's Gravenhage een schrijven verzonden, waarin gewezen werd op de groote moeilijkhe den, waarin enkele bedrijfsgroepen zoomede een aantal particuliere industrieelen en handelaren in haar district zijn gekomen door het Duitsch- Nederlandsch Clearingverdrag. Namens de Kamer werd aan den betrokken Minister verzocht, aan bonafide industrieelen en handelaren onder de noodige waarborgen voor schotten en/of crediet-garanties te verstrekken, eventueel met een garantie voor het koersver lies, voor op het Sonder- of Zwischenkonto uit staande bedragen. De Kamer meende, dat daardoor een mogelijkheid geopend zou worden om kapitaals-verliezen tot het uiterste te be perken. Bij schrijven van 6 November ontving de Ka mer van den Directeur-Generaal van Handel en Nijverheid te 's Gravenhage een antwoord, waarbij gewezen werd op het persbericht in de dagbladen van 1 November 1934, waar bekend is gemaakt, dat, in afwachting van een alge- meene regeling ter zake, de Regeering besloten heeft tot het treffen van een noodmaatregel, teneinde in de meest dringende gevallen te voorzien. Volgens deze noodvoorziening kunnen in bij zondere gevallen, ter beoordeeling van een spe ciale Commissie, aan belanghebbenden, welke vorderingen op een erkend ,,Konto" hebben uit staan, door De Nederlandsche Bank tot beperk te bedragen voorschotten verleend worden en :ulks op onderpand van de betreffende vorde ringen. Indien belanghebbenden in het ressort der Haarlemsche Kamer van Koophandel meenen, op grond van de door hen ondervonden moei lijkheden voor 't ontvangen van een zoodanig voorschot in aanmerking te komen, gelieve de- zelven zich met een daartoe strekkend verzoek te wenden tot De Nederlandsche Bank, welke instelling tevens alle gewenschte inlichtingen verschaft. Maandagmiddag arriveerde in het Missie huis der Missionarissen van het H. Hart te Driehuis de Apostolisch Vicaris van Celebes. Z. H. Exc. Mgr. H. Panis, die onlangs in het vaderland is teruggekeerd tot herstel zijner ge zondheid. Z. H. Exc. werd op hartelijke wijze door de kloostercammuniteit en de studenten ingehaald en werd begroet met de opgewekte tonen van de Studenten Harmonie. Het bezoek draagt geen officieel karakter, doch geldt slechts een verblijf van eenige da gen, welke de kerkvorst hoopt te besteden met het bezoeken van eenige kennissen in deze om geving. De officieele ontvangst van Z. H. Exc. in Driehuis kan men echter binnenkort tegemoet zien. De afdeeling Haarlem der Ned. Natuur historische Vereeniging had het lid der afdee ling, dr. J. F. Steenhuis, uitgenoodigd een cau serie over het wichelroedevraagstuk te houden. Spreker wees op het verschil tusschen de lezingen, die in het algemeen voor afdeelin- gen der N.N.V. waren gehouden en voordrach ten als deze. De eerste categorie heeft bijna steeds betrekking op de exacte natuurweten schappen, met name der biologie en zijn der halve gekenmerkt door een groote mate van objectiviteit. Bij de tweede daarentegen voert de spreker zijn hoorders op het terrein der occulte wetenschappen of van het occultisme, waar de logische, exacte bewijsvoering minder gebruikelijk is en waar in hooge mate subjec tiviteit de behandeling kenmerkt. Spreker, die op verschillende wijze met het vraagstuk der wichelroede in aanraking was gekomen, verklaarde, dat hij zeker niet tot de tegenstanders of tot de roede-ongevoeligen be hoorde, terwijl hij evenmin in alles met de roedegevoeligen of rhabdomanten en roade- geloovigen meeging. Aan de hand van een serie lantaarnplaatjes gaf spr. aan zijn gehoor in de eerste plaats een indruk van de verschillende vormen, die de wichelroede in den loop der eeuwen had aangenomen, n.l. van af een vorkvormige, een jarige twijg van een hazelaar of een wilg, welke al of niet met een godsdienstig ritueel was af gesneden, tot de meest geperfectioneerde ap paraten van de twintigste eeuw. Zijn overtui ging was kennelijk, dat de vorm, de bouw, de interpretatie der wichelroede op zijn zachtst genomen bijkomstigheden zijn en ook steeds zijn geweest en dat het wezenlijke bij hetgeen gebeurt en niet gebeurt, gelegen is in en een gevolg is van een bijzondere geaardheid, be gaafdheid en gevoeligheid van den drager en gebruiker der wichelroede. De rhabdomant rea geert op krachten, stralingen, indices of an dere uitwendigheden, terwijl de wichelroede als de wijzer van een physisch toestel een afspiege ling van deze reacties geeft. Van deze bijzon dere gevoeligheid, waarvan b.v. Goethe in zijn „Die Wahlverwandtschaften" een duidelijke beschrijving geeft in den persoon van Ottilie, is door de dragers reeds vele eeuwen gebruik gemaakt. De toepassing heeft zich overal daar voorgedaan en doet zich ook nu nog daar voor, waar het gaat om het vinden en aangeven van onbekende zaken, vooral van concreten, doch ook van abstracten aard. Hieronder val len o.a. het opsporen van ertsen en andere mineralen, het zoeken van ondergrondsch wa ter in voldoende hoeveelheid en van goede kwaliteit, van het zoeken van verloren voor werpen o.a. in en na den wereldoorlog van niet ontplofte granaten van het ontdekken van dieven, moordenaars etc., alsmede van de lijken der slachtoffers, van het aangeven van ziekelijke organen, lichaamsdeelen enz. De rhabdomanten ontmoeten derhalve op hun levensweg als personen, die hetzelfde willen, b.v. hydrologen, geologen, mijnbouwkundigen, geneeskundigen, psychologen, politie-ambtena- ren, detectives, rechtsgeleerden, ingenieurs, enz. Is de doelstelling derhalve over en weer de zelfde, de gebruikte methoden zijn principieel verschillend. Behalve in de doelstelling, nade ren de roede-geloovigen aan de eene zijde en al de andere genoemde groepen van onderzoe kers elkander echter ook hierdoor, dat beide categorieën een beeld eener werkelijkheid in zich moeten hebben gevormd, daarnaar moeten handelen, en, waar het noodig is, moeten kun nen geven en aan anderen duidelijk maken. Evenmin nu als een onjuiste diagnose van een geoloog of een medicus als bewijs mag wor den aangehaald van de onbetrouwbaarheid van de geologie of de geneeskunde in het algemeen, noch ook van den betrokken geoloog of ge neeskundige in het bijzonder, zoo min mag een verkeerd advies van een roedelooper op grond van een onjuist beeld een motief zijn tot de veroordeeling van de rhabdomantie in het algemeen en van den raadgever in het bijzonder. Evenmin echter kan geen roedege- voelige een goed advies geven, zonder dat hij een voldoende inzicht bezit in de werkelijkheid, waarom het gaat. In die gevallen b.v., waarin de roedelooper in den ondergrond van Nederland waterade ren aangeeft en vooral in die, waarin hij de afwezigheid van water voorspelt, zal hij fa len, niet omdat hij de vereischte gevoeligheid niet bezit, doch omdat deze wateraderen niet voorkomen, de reactie derhalve anders moet worden geïnterpreteerd, en in het tweede ge val, omdat in den ondergrond van Nederland beneden het phreatisch oppervlak overal en voortdurend water aanwezig en, aantoonbaar is en blijft, zoolang men met de diagenetisch niet verharde sedimenten te doen heeft. Voor de beoefenaren der wetenschap blijft het derhalve een interessant probleem, na te gaan, hoe bepaalde menschen op bepaalde krachten, stralingen of verschijnselen reagee- ren en op welke wijze deze gevoeligheid prac- tisch bruikbaar is, terwijl de dragers van deze gevoeligheid gedwongen zijn zich rekenschap te geven van de natuurlijke werkelijkheid, in dien zij dienaangaande door deze gevoeligheid iets willen zeggen. ippj Voor de vertooning van „Die Fledermaus" door het Leidsche Studenten Tooneel, on der leiding van de Fritz Hirsch Operette, op Maandag 19 November a.s. in den Stadsschouwburg te Amsterdam, ten bate van het Amsterdamsche Crisis Comité, is het bovenstaande reclamebiliet getee kend door den heer Eric Verstijnen, een der Leidsche studenten. Maandag werd de dag herdacht, waarop de heer J. J. Vieselman 35 jaar geleden in dienst trad bij de N.V. Electr. Luxe-brood- en banket bakkerijen voorheen Henri J. Carels, Zijlstraat 1214, alhier. De jubilaris met zijn gezin werd door een der oudste personeelleden per auto van huis ge haald. In de met palmen versierde fabriek werden de jubilaris en zijn huisgenooten allereerst toe gesproken door den directeur der N.V., den heer C. J. Taaie, die na gevoelvolle woorden den jubilaris een oorkonde van de Ned. Ver eeniging van Werkgevers in het Bakkersbedrijf overhandigde. Nadat de bedrijfsleider, de heer G. J. Wan ders, den jubilaris had toegesproken, werd door het personeellid J. Geerlings den jubilaris na mens de personeelleden der firma een gouden ketting aangeboden, waarna de directeur een gouden medaille met inscriptie schonk. Zoo was het cadeau, hem op z'n vijf-en-twintig-jarig ju bileum door de directie gegeven, zijnde een gou den horloge, thans compleet. Nadat ververschingen waren rondgediend, mocht de jubilaris het verdere gedeelte van den dag in huiselijken kring doorbrengen. Het Mgr. Mutsaersoord-comité, bestaande uit de heeren Geers, Veltman, Geerlink en Spie- rings, dat de laatste weken heel wat werk had verzet voor de regeling van den bloempjesdag van j.l. Zondag, welke tot in allg puntjes ver zorgd was, kan ondanks de vele moeilijkheden, over de resultaten zeer tevreden zijn. De opbrengst van deze bloempjesdag is ruim 500. Deze is verkregen alleen met bloempjesver koop bij de parochiekerken te Haarlem, Over- veen, Bloemendaal en Heemstede. Het leeuwen-aandeel leverde de kathedraal St. Bavo, waar het voordeel was van de Paus herdenking. Des namiddags kwamen de damesverkoopsters bijeen in het gebouw St. Bavo ter lichting der busjes. Bij deze gelegenheid sprak de waarne mend voorzitter, de heer J. Veldman, de aan wezigen toe en bracht dank voor hun medewer king. als opzichter-teekenaar, bij de heeren J. F. Staal en M. Oesterman, arch, te Amsterdam. Van de afdeeling Werktuigbouwkunde de heeren: H. A. Bok, als Bedrijfsleider der Harley David son Import Mij. te Soerabaja; J. C. Vorstman, bij de N.V. Machinefabriek Gebr. Stork te Hen gelo (O.); J. de Vries, bij de Belgische Asphalt- wegenfirma te Hoofstraete. Van de afdeeling Electrotechniek de heeren: J. Hendrich, bij de N.V. Philip's Gloeilampen fabrieken te Eindhoven; L. Th. Kentgens bij de Telefoonfabriek Berliner; E. Ruys bij de N.V. Multifilm te Haarlem. Van de afdeeling Scheepsbouwkunde de heer B. v. d. Werff, bij Hazemeijer's Signaal appara- tenfabriek te Hengelo (O,), De volgende afgestudeerden der M.T.S. te Haarlem werden geplaatst in de navolgende be trekkingen: Van de afdeeling Bouwkunde de heeren: J. H. Bouwman, als opzichter-teekenaar bij den heer T. Venstra, arch, te Dokkum; J. Sluys, 22 karaats goud Pijnloos trekken van tand of kies L50 Spreekuur ALLE werkdagen van 912 en van 14 uur. Zaterdags van 912 uur. Avondspreekuur: Dinsdag, Woensdag en Donderdag 79 uur. BESLIST pijnlooze behandeling door Nederlandsch Tandarts Gedeputeerde Staten hebben zich voorshands vereenigd met de aan dat college uitgebrachte adviezen van de Vaste Commissie voor Uitbrei dingsplannen in Noordholland en van den In specteur van de Volkshuisvesting naar aanlei ding van het raadsbesluit d.d. 27 December 1933, vastgesteld uitbreidingsplan „Wijziging no. 6, vervangende blad 11" van „Noord" omvattende gronden gelegen ten zuiden van de Roerdomp straat en ten noord-oosten van de Jan Gijzen- vaart. In deze adviezen zijn bezwaren geopperd tegen de ontworpen bebouwing langs de Jan Gijzen- vaart en tegen het project van den ontworpen weg langs genoemde vaart. Voor dezen weg had een fraaiere wandelweg behooren te worden ge projecteerd door daarop meer groen aan te brengen en meer gelegenheid te scheppen voor het aanbrengen van beplanting. Het vorenstaande heeft B. en W. aanleiding gegeven om het betreffende uitbreidingsplan in zijn geheel opnieuw in studie te nemen en daar bij tevens de mogelijkheid te onderzoeken in hoeverre aan de geopperde bezwaren tegemoet gekomen kan worden. In het nader door B. en W. opgemaakt en voor de leden ter inzage gelegd ontwerp zijn, in ver gelijking met het door den Raad reeds vastge steld plan, eenige belangrijke wijzigingen aange bracht, doordat daarin o.a. meer „groen" is ge projecteerd en ook de geprojecteerde bebou wing langs de Jan Gijzenvaart meer in overeen stemming is met de wenschen van Gedeputeerde Staten. 't Is echter niet mogelijk gebleken om de ont worpen groenstrook langs de Jan Gijzenvaart te verbreeden. Een dergelijke verbreeding zou, hoofdzakelijk door vermindering van de totaal- oppervlakte van de bouwterreinen en mede door de meerdere kosten van aanleg en onderhoud van den weg, te zware lasten leggen op de ex ploitatie der in het plan begrepen gronden. Deze meerdere lasten zijn, mede gelet op den aard van de ter plaatse te verwachten bebou wingen naar de meening van B. en W. econo misch ontoelaatbaar. Daarenboven zou door het onderhoud van de plantsoenen en de groenstrook ook de jaarlijksche Uitgaven der gemeente te veel worden belast. Hierbij mag niet uit het oog worden verloren, dat ook volgens het thans ter vaststelling aangeboden plan tusschen de bebouwingen aan weerszijden van de Jan Gijzenvaart reeds eene open ruimte blijft van plm. 70 M., op enkele plaatsen zelfs van plm. 80 M. Als solisten zullen optreden: Mej. A. Hermes. alt; de heer L. W. D. Keereweer aan den vleugel. Gisteren is ons opgegeven dat de opbrengst van de collecte ten bate der St. Vincentius- vereeniging in de parochiekerk St. El. en Bar bara was f 236. De president der conferentie deelt ons echter thans mede, dat de mooie som van f 650.bij een gegaard werd. De Staatscourant bevat de statuten van de N. V. Maatschappij tot Exploitatie van Onroe rende Goederen „Panhuisbosch", alhier. a, we weten het: er is al heel veel over T Rome geschreven! Maar we weten ook, dat er op ditzelfde oogenblik veel over geschre ven wordt en dat er in de toekomst veel over geschreven zal worden. Dus er blijft ons niets anders over dan ons daar maar niets van aan te trekken, doch zélf te zien en zelf te vertellen wat ons het meest trof, en waarom. Het zal nu in Holland al wel heel late herfst zijn, met veel kouden wind en veel hagelbuien. Hier hangt de herfst als een stil, zonnig waas over de stad; hier pralen de warmkleurige bloemen nog in de prachtige parken en is de atmosfeer frisch en pittig; er is nog geen droef heid van naderenden winter te bespeuren. In den namiddag, toen de zon langzaam weg zakte in de wijde, roodgouden lucht, stonden wij op het achterbalcon van de tram, die in een cirkel om de gansche stad rijdt. Ik geloof dat men dan voor 30 centimes de stad mooier ziet, dan wanneer men voor 60 Lire een dag in een autocar rondrijdt. Ja zeker, in het laat ste geval ziet men bijna alles en in het eerste geval maar heel enkele van de beroemde mo numenten; maar dan ziet men ze ook bijzonder mooi. Alleen al als men bedenkt, dat deze tram vier keer den Tiber oversteekt en men al deze kee- ren een heel anderen kijk krijgt op de oevers en de stad, zou men de tram verkiezen. Den eersten keer gebeurt het heel in het Noorden, waar de Tiber als een vreemd, geel beest, be dwongen door de twee wanden van zijn steile oevers, kolkend en kronkelend in hevige boch ten en met woeste stroomversnellingen, de stad komt doorsnijden. Voor ons, die slechts hetzee grijs, van de majestatelijken Rijn, het loodgrijs van de echte stads-rivier, die de Seine is of ,het, met-recht waterklare water van de kleine bergriviertjes kenden, was dit geel van den Ti ber een wreed en vreemd iets. Maar toch, als men opkijkt langs de oevers, zoowel in het Noorden waar de stadsrand plots over gaat in een wild-romantische natuur van hooge, dicht begroeide heuvels, naast kale rotsen, waarop eensklaps pralend een weidsch kasteel staat, of als men kijkt in de stad, waar de rechte huizen rijen van donker-okerkleurigen steen een prach tige verdieping van kleur vormen van het riviergeel naar het goud van den hemel is het geel van het water een mooie en blijde kleur. Dan, na twee lange straten doorgereden te zijn, met heel veel lawaai van bellen en knarsen van trams, met veel geloei van auto claxons en veel geschreeuw van menschen en kinderen, is daar opeens, als een heerlijke droom van rust, stil licht en zeer veel schoon heid, het door de zuilencollonnade zichtbaar worden van het prachtige plein voor den St. Pieter. Zie, dat is iets, om héél stil van te wor den. Het zachte wuiven is daar van de fon teinen, rondom de obelisk, die, als een wijzer naar den rechten weg, ons oog naar heel, heel hoog meevoert, waar overwinnend prijkt een kruis, dat een relikwie van het H. Kruis bevat. Als een machtig juweel, gevat in de breede zuilengangen, is dit plein, deze opgang naar onzen grooten, heerlijken St. Pieter. Als een brandpunt, als het hart der wereld ligt de kerk hier, als een waardige uitbeelding van onze Moeder de H. Kerk, die altijd Haar armen ge strekt houdt naar al Haar kinderen. Zij, die alleen de ware rust en de ware schoonheid kent en geven kan. Verder gaat de tram, er wordt niet op ons gewacht, maar de heele verdere straat door is het alsof de kerk ons volgt, of zij steeds groeit. Immer machtiger en heviger zwelt de koepel boven de kerk uit, alsof hij niet meer aan onzen blik onttrokken kan worden. Dan krijgen we de volgende brug, met het prachtige uitzicht op het fort St. Angelo en de heel mooie brug daarvoor, met de engelen beelden van Bernini. Verder langs den oever, zijn strakke oude huizenblokken, die vooral door hun donkergele kleur een eigenaardig ac cent aan de stad geven, wanneer men van een hoogte af de heele metropool overziet. Weer een brug, een drukke volkswijk door, en eindelijk is het de laatste keer, dat we den Tiber pas seeren. We zijn bij de St. Anselmo, de kerk en het klooster der Benedictijnen, die als een zeer versterkte vesting hoog op een heuvel liggen, door sterke muren omgeven. Als wij nu even wandelen gaan, zijn we heelemaal buiten de stad, den kant op waar de St. Paolo ligt. We gaan den weg langs, dien St. Paulus en St. Petrus zelf geloopen moeten hebben, met hun getrouwen. Het is of de hemel hier nog rooder is dan boven de stad, als we eindelijk de St. Paolo bereiken, de machtige basiliek, die hier aan den uitersten rand der stad de waardige rust plaats is van den zeer grooten Heilige. St. Petrus en St. Paulus, wij noemen ze al tijd samen.... De St. Pieter in het midden der stad als een Moeder, als het hart der wereld. De St. Paolo buiten de muren in een kale buitenwijk. Maar onder den grond zijn de cata comben, als een bevestiging van de belofte, dat Jezus' bruid eens koningin zal zijn tot aan de uiterste grenzen der wereld. HANS VAN ZIJL Aardappels gestolen Zondagavond is uit een tuin aan de Bilderdijklaan, alhier, een H.L. aardappelen, geborgen in een kuil, ontvreemd. Beheerder Postkantoor Met ingang van 1 December a.s. is aangewezen als beheerder van het bijpost-, telegraaf- en telefoonkantoor, al hier, de commies bij den post-, telegraaf- en telefoondienst H. J. H. Ledeboer, te 's Graven hage. Geboren: K. ApswoudeHeemskerk 2 z.; A. J. StuartSchumacher d. Ondertrouwd: A. G. Schreuder en M. E. Schoorl; C. H. Raats en O. Schulte; D. A. W. de Kamper en C. M. Philippus. Getrouwd: L. P. E. J. G. G. Mestral en E. Lieftinck. Overleden: J. J. Sweers, 57 j.; A. Harmsen, 68 j. Gevonden voorwerpen Terug te bekomen bij: V. Beusekom, Bleekersvaartweg 2, een zil veren rozenkrans; Boutenskade 5, rozenkrans; C. W. Schimmel, Glipperweg 91a, rijwielbe- lastingmerk; M. Koopman, Mesdaglaan 20, muts; J. v. d. Veldt, Balistraa't 9, gouden ring; J. v. d. Kan, Laan v. Bloemenhoven 17, schaar; L. Rijbende, Bleekervaart 25, zakmes; Post, Tooropkade 6, portemonnaie met inhoud; v. d. Velde, Binnenweg 130, sjaal; Bureau van politie, Raadhuisstraat, kinderschoen en muts; N. Pompe, Hortensialaan 9, portemonnaie met inhoud; Oudhof. Oranjestraat 102 te Haarlem, hond (D. H.)Habermehl, Raadhuisstraat 95, schooltasch met inhoud; v. Bakel. Bankastraat 60, R. N. kerkboekje; De Bruin, Bronstee weg 96, gouden broche; Bureau van politie, Raad huisstraat, portemonnaie; M. d. Zwart, Iepen laan 21, zuiger loodgieterswerktuig; Beek, Drie- heerenlaan 32, riem; Heijn, Harmenjansweg 12, Haarlem, postduif; Dik, Kastanjelaan 14, handschoen; Bureau van politie, Raadhuis straat, jas; A. v. d. Weiden, Bleekersvaart weg 1, armband. Badhuis In het badhuis aan de Postlaan werden in de week van 5 t.m. 10 Nov. genomen 650 douchebaden en 27 kuipbaden. Aan 20 kinderen werd een gratis schooibad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 40 volwassenen gebruik gemaakt. Een gouden echtpaar Maandag vierde het echtpaar SmitKlooster, wonende Haemstede- plein 21, zijn gouden huwelijksfeest. Als bij katholieken gebruikelijk, werd deze feestdag ingezet met een plechtige H. Mis in de parochiekerk aan den Heerenweg. Vele ouderen kennen den bruidegom nog uit de dagen van het gemoedelijke tooneelclubje in R.K. Volksbond en Kruisverbond, waar Smit altijd den opgewekten klant was, die er met feestjes de stemming wist in te brengen. De bruid werkt al bijna 50 jaar in dé lin nenkamer van mevr. v. Bouk. Taarten, fruitmanden en bloemen gaven de woning een feestelijk cachet. Ook vele andere cadeaux en felicitaties mocht het gouden echt paar in den loop van de bruidsdagen ontvan gen, terwijl vele personen hun felicitaties kwa men aanbieden. Ziekenfondspremie voor werkloozen In aansluiting met een door ons vroeger geplaatst bericht omtrent de betaling der ziekenfonds premie voor werkloozen, kunnen wij thans mededeelen, dat er een voorstel van B. en W. in de eerstvolgende raadsvergadering in den geest zooals wij schreven, behandeld zal wor den. De premie zou worden gesplitst in drieën, terwijl dan door de fondsen 1/3 deel, door de gemeente 1/3 deel en door den werk- looze zelf eveneens 1/3 deel zou worden be taald. B. en W. zijn van meening deze rege ling ook te moeten uitstrekken voor het alhier bestaande Onderling Hulpbetoon. De kosten worden geraamd op rond 3120 per jaar, aan genomen dat er pl.m. 200 werkloozen "oor in aanmerking komen. Het voorstel is om een proef van een half jaar te nemen, aanvan gende 1 December a.s. De begrooting 1934 zou dan bezwaard worden met 260 en die van 1935 met 1300. Vreemdelingen Door de politie zijn de laat ste dagen processen-verbaal opgemaakt tegen inwoners, die vreemdelingen in hun woning hadden opgenomen zonder hiervan onverwijld kennis te geven aan het hoofd der politie. Ieder wordt in verband daarmede in eigen belang aangeraden, indien hij in zijn woning een vreemdeling opneemt of herbergt (ook wanneer aan vreemdelingen werk wordt ver schaft), binnen 24 uur na aankomst dier vreem delingen opgave te doen aan het bureau van politie, wil men niet het risico loopen een pro ces-verbaal te ontvangen. Hotel- en pensionhouders verkeeren in nood Het bestuur van deze vereeniging heeft zich in een schrijven tot den raad gewend met een verzoek om verlaging van de personeele- en straatbelasting. De basis der heffing van per soneele belastingen is de huurwaarde. Deze nu is in de laatste jaren met groote sprongen achteruitgegaan. Verder vindt het bestuur het onbillijk, dat vele hotels en pensions, die des winters niet sluiten of enkele dagen per week slechts geopend zijn voor het volle pond wor den belast. Ook maakt het bestuur melding van het feit, dat de straatbelasting, welke be doeld was als een 1-jarige heffing en nu per manent is geworden, veel te hoog is. Juist, om dat deze belasting slechts voor een jaar zou ge heven worden, is er toentertijd weinig tegen kanting geweest. Deze belasting, welke zelfs hooger is dan de grondbelasting, gevoegd bij dë hooge personeele en de slechte uitkomsten van het af geloopen seizoen en die daarvoor, maakt den toestand onhoudbaar. Indien de ge meente aan dezen noodkreet geen gevolg zou geven, zal zij de ernstige gevolgen daarvan moeten dragen, aldus het bestuur der Hotel- en Pensionhoudersvereeniging. Onderwijsregeling met R.K. Gymnasium voor meisjes te Haarlem Op een verzoek van een der ouders van leerlingen uit deze gemeente, die het R.K. Gymnasium voor meisjes te Haar lem bezoeken, stellen B. en W. aan den raad voor ten aanzien van genoemde inrichting de zelfde bijdrageregeling te treffen als met de andere instellingen voor middelbaar onderwijs. Aan het verkeerde adres Verschillende be woners van de navolgende straten, Duindoorn laan, Duinwindelaan, Teunisbloemlaan en Wik kelaan hebben aan den raad verbetering ver zocht van de in die straten onvoldoende ver lichting. Adressanten zullen worden geadvi seerd zich te wenden tot de eigenaresse der desbetreffende straten, aangezien deze straten nog niet door de gemeente zijn overgenomen. Goedkoop water B. en W. stellen voor den prijs van het water voor instellingen van wel dadigheid te bepalen op 15 cent per kub. meter, met dien verstande, dat een tot op heden vast gestelde prijs beneden dit bedrag per kub. meter gehandhaafd blijft. De nieuwe voorge stelde prijs geldt dus voor nieuwe aanvragen of voor die instellingen van weldadigheid, welke tot op heden een hoogeren prijs betaal den.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 5