B1UE BAND P 30 „Neemt Holland's beroemde Standaardmerk" Groote gezinnen Oude of nieuwe spelling Bescherming der jeugd Vol goeden moed het zeegat uit VOOR GOEDE POLITIEKE ZEDEN MISTIG WEER MET AFKOELING REIS DER „K. XVIII" raadt net BLUE BAND-meisje. f DINSDAG 13 NOVEMBER 1934 Gaat het ontnemen van het passief kiesrecht aan vrijgestelden e.a. te ver?. V E R S C H gekarnd ALS DE „UIVER" THUISKOMT R.K. Overheidspersoneel vraagt vrij Erwtensoep uit veldkeuken En de belasting R.K. Arbeidersbeweging heeft bezwaren Wetenschappelijke proeven De opvarenden Voeding van onder steunden Commissie van voorlichting TUSCHINSKI EN ZANDVOORT Verbetering boulevard voor reke ning van bioscoopdirectie AUTORENBAAN HEERLEN Overgangstijdperk is catastrophaal Vragen en antwoorden Het reisplan Moderne Muziek Tegen de zedeloosheid PRINSES JULIANA NAAR ENGELAND Vertrek bepaald op 20 November M. ONNES VAN NIJENRODE Op grond van een en ander wil het aan het Verbond voorkomen, dat de artt. XXVI en XXVIII van het wetsontwerp meer zijn een, waarschijnlijk onbewust toegeven aan de bo- demlooze critiek, die tegenwoordig van zekere zijde regelmatig wordt uitgeoefend, dan het af snijden van een reëel gevaar. Er is geen enkele aanleiding, die haar grond vindt in de feiten, om de beoogde groep in een uitzonderings positie te plaatsen en nog minder om op deze wijze het vertrouwen in het parlementaire stel sel en daarmee het stelsel zelf aan te tasten. Het merk, (Jat een jarenlange reputatie heeft gevestigd door Blue Band's onvergelijkelijke kwaliteit. Het merk, dat een garantie is voor de fijnste grond stoffen, gekarnd onder de strengste controle. Het merk, dat voordeel èn kwaliteit op onovertrefbare wijze combineert. f BB W6-C cents per '/i pondspakje de verkregen resultaten: Oude spelling 518 voorloopig oude spelling 34; oude- en nieuwe spelling 23; nieuwe spelling 116. Vraag 2: „Indien de cude spelling gebruikt wordt, wanneer denkt u dan de nieuwe spel ling in te voeren?" Hierop werden ontvangen 118 antwoorden, waarvan ontboezemingen als: nooit, nimmer na mijn dood, enz., aan duidelijkheid niets te wenschen overlaten. 393 inzenders namen een afwachtende hou ding aan, en wenschten hun standpunt eerst dan te bepalen, zoodra de groote dagbladen of de regeering tot invoering zouden over gaan. Vraag 3: „Welken eisch stelt u bij het aan nemen van nieuw personeel, oude of nieuwe spelling?" Het resultaat was: oude spelling 313; oude en nieuwe spelling 51; nieuwe spel' ling 108. Vraag 4: „Geldt bekendheid met de nieuwe spelling als aanbeveling?" Evenals bij vraag 2 uitten verschillende te genstanders van het compromis hun gevoelens te dien opzichte door uitdrukkingen zooals: be slist niet, integendeel, enz. Voor 344 inzenders bleek kennis van de nieu we spelling geen aanbeveling: voor 240 wel, terwijl 18 het volkomen onverschillig liet. De laatste vraag luidde: „Kunt u ons nog nadere bijzonderheden omtrent de nieuwe spel ling mededeelen?" Bedoeld waren natuurlijk wenken van werk geverszijde, waarvan het instituut bij zijn oplei ding eventueel gebruik zou kunnen maken. Het eigenaardige was nu, dat zij, die door beant woording van vraag 14 getoond hadden de nieuwe spelling voor te staan, op een enkele uitzondering na, geen commentaar leverden terwijl daarentegen verschillende tegenstanders meenden, bij deze vraag lucht te moeten geven aan hun opgekropt gemoed. De opmerkingen bewezen, dat men in die kringen noch de spellingswijziging zelf, noch de geste van den minister kan toejuichen. Aan de veertig opmerkingen ontleenen wij de volgende: „Waarom kan men in andere landen de ook niet gemakkelijke spelling wèl leeren? Ik be schouw de heele vereenvoudiging als een con cessie zooal niet aan domheid dan toch aan lamlendigheid". „Volgens onze meening is de nieuwe spelling onlogisch en bederft zij de lijn der Nederland- sche taal." „Resultaat, dat ontwikkelden op het peil worden gebracht der onontwikkelden." „Wij verwachten dat van deze spelling-ver eenvoudiging in de toekomst niets terecht komt." „Dat wij met vreeze den chaos van de naaste toekomst tegemoet zien." De directie der fa. Schoevers merkt ten slotte op: „Wij hebben slechts melding gemaakt van enkele antwoorden, omdat daarmede wel duidelijk gedemonstreerd wordt, hoe op die kantoren de stemming t.a.v. de nieuwe spelling is. Wat wij slechts wilden aantoonen is dat op kantoren, waarvan de leiders boven staande meeningen zijn toegedaan, de sol licitant, die de nieuwe spelling schrijft on geacht zijn practisch kunnen, geen kans heeft. Een sollicitatiebrief; in nieuwe spel ling geschreven, zal daar de uitwerking hebben van een roode lap op een stier. De oude spelling, die op bevel van hooger- hand moest worden afgeleerd, zal later een conditio sine qua non blijken om een positie te veroveren. Het eenige, waarin dus de mala-fide boekhandelaar met het kind rekening moet houden, is de étalage. Wat hij binnen net door de justitie voor volwassenen nog toe- gelatene in voorraad houdt, mag hij niet tentoonstellen, wanneer daardoor het kind in zijn eerbaarheid wordt gekwetst. Voor de uitstalkast, het winkelraam, gelden dus terwille van het kind, strengere normen dan voor den handel. In dit laatste echter staat de jeugd geheel en al onbeschermd. Men mag het kind alle getolereerde ge schriften, en de opvatting daaromtrent is bij de rechterlijke macht zéér ruim, té ruim zelfs voor volwassenen wél verkoopen, wél uitleenen, wél in handen geven als het erom vraagt. En men doet dit in den regel maar al te graag. Is het niet ergerlijk dat de Nederlandsche Wetgever, die de jonge arbeider onder speciale bescherming stelt wat zijn licha melijke gezondheid aangaat, die het kind tot een bepaalden leeftijd den fabrieks arbeid belet, die den sigarenwinkeliers zelfs verbiedt aan jonge klanten tabakswaren te verkoopen, niets meer dan de hierboven geciteerde en in de practijk nog tamelijk onbenullige bepaling trof om de jeugd te beschermen tegen het vergif voor hun ziel tegen allen arbeidslust, energie en spier kracht doodende prikkellectuur? Wordt het niet hóóg tijd dat onze katholieke mi nister van justitie hier een aanvulling voorstelt? x— Het hoofdbestuur van den Ned. R. K. Bond van Overheidspersoneel „St. Paulus" heeft aan den Raad van Ministers het verzoek schrift gericht, het rijkspersoneel, dat daartoe den wensch te kennen geeft, Vrijaf i~ geven met behoud van salaris of loon op uien dag, dat de üiver in het vaderland terugkeert, teneinde te kunnen deelnemen aan de huldi ging der bemanning van het vliegtuig. Huldiging tes-Gravenhage Na overleg met de Kon. Vereeniging voor Luchtvaart en de Kon. Luchtvaart Maat schappij te 's-Gravenhage is besloten, dat de Kamer van Koophandel en Fabrieken te 's-Gravenhage op Zaterdag 24 November a.s. des namiddags te ongeveer vier uur aan de bemanning van de „Uiver" een receptie zal aanbieden in het gebouw van het Kon. Zoö logisch Botanisch Genootschap. Het ligt in de bedoeling, dat aan verschil lende vereenigingen gelegenheid zal worden gegeven tot een hulde-betooging aan de Uiver-bemanning op haar weg door de stad naar den Dierentuin. Wegens het late namiddaguur, waarop de Uiverbemanning te 's-Gravenhage zal aanko men, is, in verband met de dan invallende duisternis, afgezien moeten worden van het oorspronkelijk denkbeeld om de huldiging in haar geheel buiten op een groot terrein te doen plaats vinden. Pontonbruggen over de Ring vaart In verband met de groote drukte die op Schiphol wordt verwacht by de aankomst van de „Uiver" zal het korps Pontonniers en tor- pedisten twee pontonbruggen slaan over de ringvaart van den Haarlemmermeerpolder, een en ander in overleg met den burgemeester van Haarlemmermeer en de Amsterdamsche Ver keerspolitie. Een pontonbrug wordt geslagen naast de vaste brug in den verkeersweg Sloten-Schip- hol. Het heengaand verkeer zal er over trek ken. De tweede wordt gelegd by het café Vlietzicht. Zij zal het terugkeerend verkeer, dat in de richting Amstelveen moet gaan, ver werken. Beide bruggen krijgen een lengte van 50 M. en zijn berekend op een gewicht van TA ton. In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer schrijft de regeering: „Verdubbeling van den kindertoeslag voor kinderen van 12 jaar en ouder moet reeds hierom onmogelijk worden geacht, omdat de beschikbare geldmiddelen een verhooging van uitgaven, die van zoodani- gen maatregel het gevolg zou zijn, niet toe laten." Het lijkt overbodig om er steeds weer op te Wijzen, dat de kinderrijke gezinnen, in deze tijden, bijzondere moeilijkheden hebben; dit feit is zóó duidelijk, dat de regeering hier van overtuigd is. Belasting naar draagkracht is geheel een Illusie geworden en bijzonder wordt in de omzetbelasting door het groote gezin on billijk veel bijgedragen om van andere be lastingen en heffingen maar niet te spre ken. Vele huisvaders hebben groote verwach ting gekoesterd omtrent verbetering, toen zij het schoone programmapunt der R. K. Staatspartij zagen en zij hebben vol belang stelling geluisterd naar „de woorden" die er ten gunste van het groote gezin geuit werden. En er werd werkelijk iets bereikt, n.l. een vermeerdering van aftrek bij de in komstenbelasting, na het vierde kind! Ik heb wel eens hooren veronderstellen, dat de zoo weinige daadwerkelijke belang stelling voor het groote gezin als oorzaak had het feit, dat het allergrootste aantal van onze politici zelf weinig kinderen be zitten en dat het daarom onmogelijk is om te begrijpen, hoe dringend steun voor een groot gezin noodig is. Onbekend maakt on bemind! Hoe dan ook, er moet meer gedaan wor den dan tot nu toe. Wil men misschien wachten totdat de fatale campagne voor kinderbeperking en de brochure Smulders voor periodieke ont houding zooveel invloed hebben gekregen, dat het sterftecijfer het geboortecijfer in Nederland overtreft? Het zal toch niet nöodig zijn, om aan onze R. K. Kamerfrac tie duidelijk te maken, hoeveel huwelijks geluk verloren gaat, door de propaganda voor z. g. periodieke onthouding, welk mis bruik in deze tijden een groote afmeting gaat aannemen? Wij spreken hier niet over de beteekenis van het groote gezin voor Staat en Kerk deze beteekenis is door meer bevoegden dan schrijver dezes al talrijke malen be licht maar de bedoeling van dit artikel is om aan te geven, dat men komen moet tot verlichting van den druk op het groote gezin. Wordt bij den Minister van Financiën aangedrongen op steun voor de groote ge zinnen, dan wijst Z. Exc. op de leege schat kist en moet daarom iederen maatregel die geld kost achterwege laten. Dan wordt door de Regeering steeds weer gewezen op het feit, dat verzwaring van belastingdruk niet mogelijk is. Toch zijn er in ons land nog wel menschen, die iets meer kunnen missen en wel de vrijgezellen met een be hoorlijk inkomen en die geen kostwin ner of kostwinster zijn. Uit de opbrengst van een vrijgezellenbe lasting, voor zoover het inkomen b. v. f 2000 te boven gaat en progressief, zou een bedrag beschikbaar komen, dat gebruikt kan worden b.v. tot verhooging van steun aan werkloozen met een groot gezin. Een vrij gezellenbelasting is heusch geen nieuwtje! Welk R. K. Kamerlid durft deze belasting te verdedigen? Hoewel een algemeen toegepaste kinder toeslag nog tot de vrome wenschen behoort, geeft toch het Rijk een voorbeeld, door aan de Rijksambtenaren een kindertoeslag te geven, maar slechts tot het 18e jaar. In het Orgaan van den Ned. R. K. Bond voor groote gezinnen (8e jaargang No. 14) heeft schrijver dezes verleden jaar een an dere regeling voorgesteld, een regeling die voor het Rijk een bezuiniging van enkele milioenen zou opleveren. Het lijkt mij nog steeds volmaakt overbodig, dat in een gezin van 1 of 2 kinderen een toeslag genoten wordt, uitgezonderd in die gezinnen waar van het inkomen b. v. beneden f 2000 ligt. Gezien de armoede aan kinderen in tal van ambtenarengezinnen, zou hierdoor een aanzienlijke bezuiniging verkregen worden. Het is mij bekend, dat er voldoende van dit soort ambtenaren zijn, die zonder toeslag behoorlijk kunnen leven, terwijl vaders van groote gezinnen met hetzelfde salaris èn kindertoeslag in groote zorgen verkeeren. Van de vrijkomende millioenen zouden dan de groote gezinnen meer kindertoeslag kunnen krijgen en dan ook deze toeslag worden voortgezet tot de kinderen 21 jaar zijn geworden. In tal van gezinnen, waar De depressie op de Noordzee bleef langzaam noordwaarts trekken, die in het Westen is bij IJsland sterk afgenomen, maar heeft een kern bij Het Kanaal gevormd, die nog verder zuid oostwaarts trekt. De hooge drukking in Scandinavië nam in het Noorden nog toe, die op den Oceaan her stelt zich weer. In Noord-Scandinavië bleef de vorst streng, verder zuidelijk beteekent zij weinig, in Zuid en Oost-Duitschland en in Engeland kwam lichte vorst voor. Alleen aan de Westzijde van de depressie in Het Kanaal waait het storm achtig uit Noord-West. - In Engeland valt veel regen, in Zuid-Frank rijk weinig. Zweden had in de laatste 24 uur zware regen. In onze omgeving en in Duitsch- land komt veel mist voor. De berichten uit Noorwegen ontbreken. Voor loopig is mistig weer met eenige afkoeling te wachten. ieder jaar één der kinderen 18 jaar wordt, vermindert dientengevolge het inkomen en nemen de uitgaven toe. Beide voorstellen n.l. een vrijgezellenbe lasting en de aangegeven verandering van den kindertoeslag brengen het Rijk in geen moeilijkheden en zullen hopelijk wel niet behoeven te stuiten op technische en ad ministratieve bezwaren. Een dezer dagen vangen de algemeene beschouwingen aan over de Staatsbegroo- ting 1935. Vol verwachting zullen de ouders van groote gezinnen luisteren naar de voorstellen, die ongetwijfeld, vooral door de R. K. Kamerfractie, over steun aan groo te gezinnen zullen worden ingediend. Dr. N. J. A. TAVERNE. Den Haag, 1 November 1934. Het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de Kieswet, de Provinciale Wet en de Ge meentewet, bij Kon. Boodschap van 25 Juli 1934 aanhangig gemaakt bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal, bevat een tweetal artikelen (de artt. XXVI en XXVIII), die, evenals het desbetreffende gedeelte der Memorie van Toe lichting, de bijzondere aandacht hebben getrok ken van het R. K. Werkliedenverbond in Neder land, door hun materieelen inhoud, maar vooral door hun principieele beteekenis. Die artikelen toch bedoelen het passief kies recht voor Provinciale Staten en Gemeentera den te ontnemen aan een kleine groep van per sonen, met name de bestuurders van of perso nen in dienst van vereenigingen, die beoogen de belangen van het personeel in dienst der be trokken overheid voor te staan. De principieele beteekenis van dit ontwerp reikt echter veel verder, aldus zegt het R.K. W. V. in een adres aan den minister van bin- nenlandsche zaken. Naar de meening van adres sant is hier aan de orde de vraag, of het par lementaire stelsel geschikt is om de goede be hartiging van het algemeen volksbelang te waarborgen. De eigenlijke bedoeling van de genoemde ar tikelen is blijkens de Memorie van Toelich- ing het uitsluiten van personen in loon dienst bij organisaties, die belangen van Over heidspersoneel behartigen. Om deze eigenlijke bedoeling te verwezenlij ken, wil het ontwerp echter aan alle bestuurders dier organisaties zonder meer het passief kies recht voor de genoemde colleges ontnemen, zoodat ook niet-bezoldigde bestuursleden wor den uitgesloten, en wat de Gemeenteraden betreft zelfs hunne echtgenooten, zulks als gevolg van het reeds thans in artikel 25 der Gemeentewet bepaalde. Zelfs rijst de vraag, of het ontwerp straks wet geworden bij de organen, die met de uitvoering ervan zijn be last, niet aldus zal uitgelegd worden, dat het een nog verdere strekking verkrijgt, welke thans niet voorzien is en, naar adr. vertrouwt, door de te genwoordige Regeering ook niet gewenscht wordt. Het R. K. W. V. is van oordeel, dat het ont werp door zijn bewoordingen een gevaar zou oproepen, waarvan de draagwijdte door nie mand kan worden voorzien. Maar nog grooter gevaar beteekent deze eerste stap, wanneer men hem beziet in het licht der Een moeilijke tocht van acht maan den naar Ned.-Indië met de nieuwste aanwinst onzer marine Hr. Ms. K. XVIII, welke vla Kaap de Goede Hoop naar Ned. Indië zal varen, is, zooals be kend verondersteld mag worden, de nieuwste onderzeeboot der Koninklijke Marine en be stemd voor de verdediging van Ned. Indië. De boot werd 10 Juni 1931 bij het voormalige Etablissement Feyenoord te Rotterdam op sta pel gezet en aldaar 27 September 1932 te Water gelaten, waarna zij afgebouwd werd bij de N.V. Wilton-Feijenoord te Schiedam en in dienst gesteld den 23en Maart 1934. De boot heeft een waterverplaatsing van 865 ton bij een lengte van 73.8 M., een breedte van 6.52 M. en een diepgang van 39 d.M. De bewapening bestaat uit acht lanceer-in- richtingen, waarvan vier boegbuizen, twee hek buizen en twee lanceerinrichtingen in den bo venbouw, alle voor torpedo's van 53 c.M.; ver der een artilleriebewapening van één kanon van 8.8 c.M. en twee mitrailleurs van 40 m.M Met de twee Dieselmotoren van 1600 P.K. elk. kan een vaart van ongeveer 17 mijl boven water worden geloopen; de vaart onder water be draagt ongeveer 9 mijl. Met zuinige vaart kan de boot een afstand van 10.000 a 12.000 zeemijl (1 zeemijl is 1.85 K.M.) afleggen. Het bevel over de boot zal worden gevoerd door den luitenant ter zee der le klasse D. C. M. Hetterschü. Professor Dr. Ir. F. A. Vening Meinesz maakt de reis mede voor het verrichten van zwaarte krachtmetingen en het nemen van proeven be treffende de kosmische straling, laatstgenoem de proeven ten behoeve van Dr. J. Clay van de Universiteit te Amsterdam. De overige opvarenden zyn: luitenant ter zee Memorie van Toelichting, die het voorstel moti veert met een verwijzing naar de noodzakelijk heid van het zuiveren of zuiver houden der po litieke zeden. Wanneer men van dezen gezichtshoek uit het parlementaire stelsel beschouwt en dan tot de conclusie komt, dat iemand, die als levens.aak heeft een bepaald belang te behartigen, van het passieve kiesrecht moet worden uitgesloten, in dien dat belang betrokken kan zijn bij de pun ten, die in een of ander ver.egenwoordigend li chaam worden behandeld en waaromtrent be slissingen moeten worden genomen, dan vreest adr. zullen zeer weinig Nederlanders waardig bevonden worden! Gezien de samenstelling van onze vertegen woordigende lichamen bij het aan de orde ko men van allerlei groepsbelangen, zal er steeds meer dan voldoende tegenwicht zijn om te ver hoeden, dat het algemeen volksbelang' wordt ge schaad of uit het oog verloren. Met het oog op het bovenstaande wordt den minister verzocht de gewraakte artikelen van het wetsontwerp in te trekken. Vanwege het departement van Sociale Zaken zal een commissie worden ingesteld, die tot op dracht zal krygen voorlichting te verstrekken voor de voeding van werkloozen en andere on dersteunden. Naar „Het Volk" verneemt, zullen tot leden van deze commissie worden benoemd leden van de „Vereeniging van Leeraressen van huishoud scholen", vertegenwoordigers van de vakcentra les en ambtenaren van het departement. Zooals men zich herinneren zal, heeft de N. V. Tuschinski's Exploitatie-Mij te Amster dam, nadat zij in Zandvoort met Straperlo zooveel geldelijk voordeel genoten had, in dien tijd een som van ƒ5000 aan de gemeente Zandvoort cadeau gedaan, welke besteed moest worden voor de verfraaiing van de badplaats Met deze middelen is de Boulevard Paulus Loot verbreed, welk werk evenwel ƒ8378.65 in totaal kostte, dus ƒ3378.65 meer dan het ge schonken bedrag beliep. Om het doel, waarmede de ƒ5000 geschon ken werden, volledig te bereiken met een gift, heeft de N. V. Tuschinski thans ook het restee- rende deel aan de gemeente Zandvoort aan geboden. De regeering heeft goed gevonden, dat de groote auto-renbaan onder Heerlen uitgevoerd wordt in werkverschaffing. der 2e klasse M. S. Wytema; luitenant ter zee der 2e klasse C. ter Poorten; luitenant ter zee der 3e klasse A. J. Marcus; officier van den M. S. D. der 2e klasse C. van der Linden; offi cier van den M. S. D. der 2e klasse C. B. Leeu wenburg; opperschipper J. Boskamp; kwartier meester W. C. ten Berg; matroos der le klasse J. Weydert; matroos der le klasse J. Kolden- hof; matroos der Ie klasse W. N. Koch; ma troos der 2e klasse G. A. Heijmen; matroos der 2e klasse G. J. C. Stolk; korporaal-konstabel K. E. J. Watz; sergeant-telegrafist C. Verstra ten; korporaal-telegrafist A. Bauw; sergeant monteur L. M. Scharp; sergeant-monteur R Brouwer; korporaal-monteur J. Waslander; majoor-torpedomaker G. A. van Westerop; ser geant-torpedomaker G. Timmens; korporaal- torpedomaker J. H. Hiestand; korporaal-torpe domaker W. A. Wahlers; majoor-machinist J. K. Valkier; sergeant-machinist W. Reitsma; korporaal-machinist E. J. Vermeulen; korpo raal-machinist G. J. A. Koningstein; korpo raal-machinist A. J. Verhorst; stoker-olieman A. J. Bannink; stoker-olieman J. A. Heijdens: stoker-olieman M. Talens; korporaal-kok F. van der Linde; marinier der le klasse H. Kas tanje en korporaal-ziekenverpleger P. Goos- sens, in het geheel derhalve 35 opvarenden. Het ligt in het voornemen Woensdag 14 No- ZO Zo ka Bij een enquête van het instituut- Schoevers is geblekendat het meerendeel der gevraagden aan oude spelling de voorkeur geeft Het instituut Schoevers heeft een enquête onder werkgevers ingesteld betreffende het ge bruik van de oude spelling of van de spelling- Marchand. Om een zoo zuiver mogelijk overzicht te ver- krygen is aan ruim 700 werkgevers een vra genlijstje gezonden. De enquête strekte zich vrijwel uitsluitend over de werkgevers uit, die gedurende de laatste twee jaren personeel aan gevraagd hebben aan Schoevers' plaatsings bureau. De eerste vraag luidde: „Wordt op uw kan toor in de uitgaande stukken de oude of nieu we spelling toegepast?" De antwoorden konden onder vier hoofd groepen worden teruggebracht. Deze zyn met vember te half twaalf te vertrekken uit Nieu- wediep te Den Helder. Het is te hopen, dat het overgroote deel van het Nederlandsche volk de wereldreis van deze onderzeeboot met de belangstelling, die het feit verdient, zal blijven volgen. Het reisplan luidt als volgt: 14 November vertrek Nieuwediep; 24 November aankomst Funchal; 3 December vertrek Funchal; 10 Dec aankomst St. Vincent; 14 Dec. vertrek St. Vin cent; 1920 Dec. assisteeren Kerstvlucht Snip van de K. L. M.; 29 Dec. aankomst Dakar, 5 Januari vertrek Dakar; 18 Januari aankoms: Pernambuco; 26 Januari vertrek Pemambuco; 2 Februari aankomst Rio de Janeiro; 15 Fe bruari vertrek Rio de Janeiro; 21 Februari aan komst Montevideo; 25 Februari vertrek Mon tevideo; 26 Februari aankomst Buenos Aires; 7 Maart vertrek Buenos Aires; 22 Maart aan komst Tristan da Cunha; 2223 Maart ver trek Tristan da Cunha; 2 April aankomst Kaapstad; 23 April vertrek Kaapstad; 2 Mei aankomst Durban; 13 Mei vertrek Durban; 22 Mei aankomst Mauritius; 31 Mei vertrek Mau ritius; 20 Juni aankomst Fremantle; 2 Juli vertrek Fremantle; 11 Juli aankomst Soera- baja. Zooals de toestand zich uit onze enquête laat aanvoelen, zal deze overgangstyd der halve voor vele jonge menschen catastro phaal worden. Of minder kans op plaatsing ót de oude spelling opnieuw leeren. Dubbel werk, dus onnoodige verspilling van tijd en geld". Het eerste der 4 openbare moderne kamer- muziek-concerten, welke de Sectie Holland der International Society for Contemporary Music in dit seizoen te Amsterdam, naast haar serie van zes leden-concerten organiseert, vindt plaats op Zondagmiddag 18 Nov. 1934, te 2.30 uur in de kleine zaal van het Concertgebouw. Het programma bevat het tweede strykkwar- tet van Bohuslav Martinu, het eerste strijk kwartet van Bertus v. Lier en het tweede strijk kwartet van Leos Janécek, uit te voeren door Het Praagsche Strykkwartet met Vilibald Schwejda, le viool; Herbert Berger, 2e viool; Ladislav Cerny, alt; Ivan Vectomov, violencello. Rectificatie Men maakt ons opmerkzaam, dat een fout is geslopen in onze recensie van het „Veni Crea tor Spiritus" gecomponeerd door Jean H. B. Schryvers. Deze compositie is geschreven voor vier mannenstemmen en niet, zooals gemeld, voor vier ongelijke stemmen. Groote en steeds minder toelaatbare leemten vertoont de Nederlandsche wet ten aanzien van de bescherming der jeugd tegen de zedeloosheid in boeken en tijdschriften. Eigenlijk is er slechts één artikel uit net Wetboek van Strafrecht, waarin voor de jeugd een andere maatstaf wordt aange legd dan voor de volwassenen: Art. 451 bis, dat als volgt luidt: „Hij, die op of aan plaatsen voor open baar verkeer bestemd, hetzij eenig geschrift, waarvan de leesbaar gestelde titel, om slag of inhoud geschikt is om de zinnelijk heid van de jeugd te prikkelen, hetzij eenige afbeelding of eenig voorwerp geschikt om de zinnelijkheid der jeugd te prikkelen openlijk ten toon stelt, aanbiedt of aan slaat, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste tweehonderd gulden." Verder zullen veldkeukens van het leger de wachtenden op Schiphol van erwtensoep voorzien. Naar wij vernemen, zal H. K. H. Prinses Ju liana zich 20 November naar Engeland bege ven voor het büwonen van de huwelyks- plechtigheid en de daaraan verbonden leesten van den Hertog van Kent en Prinses Marina van Griekenland; H. K. H. zal zich des avonds te Rotterdam inschepen. wy hebben onlangs gemeld, dat de heer M. Onnes van Nijenrode, die zich sedert eenigen tijd in Duitschland gevestigd had, in de Emma- kliniek te Utrecht werd opgenomen, in verbond met etn keel-iyden. Het U. D. deelt thans mede, dat de heer Onnes na zyn ocname een ernstige operatie heeft ondergaan, na afloop waarvan de toestand de eerste dagen zeer zorgelijk was; daarna is verbetering ingetreden, die zóó is biyven aanhouden, dat de heer Onnes vermoe delijk einde van deze week de Emma-kliniek zal kunnen verlaten. 6© 60 ito TRiaTjln 0 4*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 9