Victor Emmanuel 65 jaar '3id mfmi mn den dag PER VLIEGMACHINE DE WERELD ROND LI NEIL. LYNDON ONTSNAPT EEN POPULAIR VORST Alle abonné'sop ölt "lad -- WOENSDAG 14 NOVEMBER 1934 »>0e Koning heeft de opperleiding, maar moet zelf niet besturen" Verzamelaar van kost bare munten Nieuwe mineralen ont dekt Luchtlijn over de Pacific I', Smokkelkapitein ver oordeeld Proefstation tegen mijn rampen Bronzen voorwerpen in een vischnet De „Queen Mary" Vervalsching van klas sieke handschriften Roemeensche leening dat we ze tegen j FieWett€ zouden kunnen komen, als we Congregatie der zusters van Schijndel Korte berichten AANGIFTE MOETOP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIE MAAL VIER EN TWINTIG UUR NA HET ONGEVAL DOOR VICTOR BRIDGES Victor Emmanuel, Koning van Italië, heeft Zondag zijn 65sten verjaardag ge vierd. Omtrent het leven van den Ita- Maanschen vorst, die sedert he' fascistisch leger Rome binnentrok, zich vrijwel geheel uit het staatsbestuur terugtrok, weten wij het vol- Bende: Victor Emmanuel III, Koning van Italië (uit het Huis Savoye), werd geboren te Napels op H November 1869. Hy huwde te Rome op 24 October 1896 met Helena, prinses Petrovitch Nlégoch von Montenegro, geboren op 8 Januari 1873. Koning Victor Emmanuel is nimmer een op hen voorgrond tredende figuur geweest, maar sün eenvoud en bescheidenheid heeft hem by zijn volk populair, ja zelfs zeer bemind ge haakt. Het Italiaansche volk draagt zijn koning Ben warm hart toe. Naast bescheidenheid en eenvoud legt de ko ning een groote vrijgevigheid aan den dag. Geen honing in Europa schonk zooveel aan den staat als deze vorst heeft gedaan en thans nóg doet. Al zijn paleizen, alsmede de Capodemonte te Napels, gaf Koning Victor Emmanuel aan den Italiaanschen staat en zijn vrijgevigheid tegen over zijn burgers is bekend. Koning Victor Emmanuel is ook een zeer Buinig man. Talrijke anecdoten over deze aan- Beboren zuinigheid van den koning doen in Ita lië de ronde. Zoo moet eens een kamerdienaar v&n den vorst hebben verteld: „Koning Vittorio Bing met zijn echtgenoote Elena, een vroe- Bere prinses van Montenegro, met een zwaar hart naar den kleermaker, omdat het kruis van al zijn pantalons volkomen was doorge sleten. Klein en grommig stond hij voor den feester, die hem stoffen voor een nieuw cos- tuum voorlegde. En als hij eindelijk de goed koopste stof heeft gekozen, vraagt hij aan zijn Bemalin: „Zeg eens Elena, kan men die ook heerenHet volgend aardig voorval is hiisschien meer humoristisch dan waar: Wan- heer gedurende den oorlog verschillende offi- Bleren waren uitgenoodïgd op een feestban ket in het Quirinaal, moesten zij na afloop Kaarvan steeds nog een bezoek brengen aan een goed restaurant, daar zij nog hongerig Van de tafel des konings opstonden. Daarom verwonderden zij zich zeer, toen ze op zekeren hag by de koffie een stuk taart ontvingen Toen de kleine vorst hun verwondering be merkte, verzekerde hij glimlachend: „Ja, mijne heeren! Vandaag krijgen We taart, om- hat het de verjaardag is van den vorst van Tiemont (Kroonprins Umberto), maar morgen mijne heeren.... (en hij rekte zich in zyn Volle lengte uit).... „morgen is het afgeloopen met de taart!" Zoo eenvoudig als de Italiaansche koning self is in zyn optreden, zoo eenvoudig en on- Sekunsteld Wenscht hij ook zijn gasten te men. Voor een bezoek aan het Italiaansche Kof behoeft men niet veel toilet te maken. Ke koning ziet zyn gasten maar het liefst in Kun alledaagsch colbercostuum verschynen. De koninklijke gastheer is op de soirée's zelf in Kurgerkleeding en verlangt van de uitgenoo- Ölgden niet, dat zy zich in gala zullen steken Van het particulier leven van Koning Victor Kmmanuel weet men het volgende: Des morgens zeer vroeg staat de koning op en gaat zoolang de weersgesteldheid dit toelaat op forellenvangst. Daarna rydt hy uur paard. Koning Victor staat bekend als een goed ruiter. Hij maakt iederen morgen «in kamergymnastiek, ondanks zijn 65 jaar, eh is een liefhebber van klassieke muziek. In het Quirinaal, waar de vorst zijn audiën ties geeft, ziet men maar 'Weinig politieke fi- Buren, want de koning is geheel doordrongen Van de rol, welke een souverein van een con- stitutioneelen staat is opgelegd. Hijzelf zegt wel eens: „De Koning heeft de opperleiding maar moet zelf niet besturen." Koning Victor schryft iederen dag al het Bebeurde in zyn dagboek op. Zyn grootste ontspanning is zijn muntenverzameling, die meer dan 100.000 kostbare stukken bevat. Hij werkt ook aan het zooveelste deel van een standaardwerk op het gebied van het muntwezen; dit werk is getiteld „Corpus Num- morum Italicorum." Wat het Italiaansche koningspaar zoo be mind heeft gemaakt, is het feit, dat men on danks de beperking, welke het vorstelijk in komen in de laatste jaren heeft moeten on dergaan, aan het hof geen enkelen bediende heeft willen ontslaan, zelfs de salarissen zyn niet verminderd. Koning Victor is niet vaak op reis; hij is een huiselijk man, die zich het liefst in eigen land bevindt. Ook zyn gemalin is huisebjk van aard; het koninklijk echtpaar begeeft zich alleen op reis, wanneer plichten dit van hen verlangen. By het onderzoek der goudhoudende conglo meraten van de rivier Bolsjaja Lawa, en van het ijzererts der rivier Malka, (Noord-Kauka- sië), heeft men twee nieuwe mineralen chroom-nontroniet en chroom-bideliet ontdekt, aldus meldt het Tass-agentschap. Deze mine ralen zyn waterhoudende silicaten van yzer, aluminium en chromium. In de mineralogie waren deze mineralen tot dusver nog niet bekend. Het Chineesche ministerie van financiën heeft met den Amerikaanschen consul-generaal te Nanking een accoord gesloten over het inrich ten van een luchtlijn over den Stillen Oceaan tusschen China en de Vereenigde Staten. Er is een Chineesch-Amerikaansche maatschappij V rt 7(, ■1. opgericht. De regeering te Nanking heeft zich bereid verklaard, het kapitaal dezer onderne ming met een half millioen dollar te ver- grooten. De Vereenigde Staten stellen de maatschappij vliegtuigen, piloten, luchthavens en technisch materiaal ter beschikking. De kapitein van het Britsche Motorschip ,Omar", Robert Arden Wing, is door de Fin- sche rechtbank tot 16 maanden gevangenisstraf veroordeeld. De stuurman van de „Omar", de Estlander Arthur Oberveldhud, is tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. Zooals men zich zal herinneren is de „Omar" eenigen tijd ge leden in beslag genomen, nadat de bemanning op een vaartuig van de Finsche kustwacht had geschoten, toen het schip werd aangehouden onder verdenking van smokkelen. Te Leninsk naby Novossibirsk is het nieuwe proefstation voor den mijnbouw gereed geko men. Het voornaamste doel is het bestudeeren van reddingsmaatregelen in geval van en het doen van wetenschappelijk onderzoek ter voor koming van mynongevallen. Het station be schikt over eenige kunstmatige mijnschachten voor het doen van proeven en voor het oplei den van reddingspersoneel. Uit Grado, een kustplaats je naby Triëst, wordt gemeld, dat een aantal visschers dezer dagen by het ophalen hunner netten verschei dene bronzen voorwerpen hebben gevonden. Deze zyn, naar thans is gebleken, afkomstig uit den Romeinschen tijd. Het betreft hier o.a. een fraai, ongevear 30 c.M. hoog Apollo-beeldje, een decoratief bewerkte lamp beide voorwer pen in voortreffelijken staat en eenige frag menten van bronzen vazen. Hoewel Engelands grootste mailschip, de Queen Mary" waarschijnlijk pas over zeven tien maanden zyn eersten tocht zal maken, doet de Cunard-White Star Line toch reeds mede- deeling omtrent de dienstregeling, waaraan het nieuwe schip zal zyn onderworpen. Het is de bedoeling in den namiddag op Zaterdag uit Cherbourg te vertrekken en Woensdagmiddag voor de thee te New York te arriveeren, zoodat het schip de reis zal doen in 96 uur. De „Queen Mary" zal daartoe een gemiddelde snelheid loopen van 32 y2 knoop of 4 knoopen meer dan de snelste Atlantische mailschepen van het oogenblik. De „Queen Mary" heeft een reserve-snelheid van in totaal 35 knoopen. waarvan gebruik zal worden gemaakt om in geval van ongunstig weer vertragingen in te halen. De Italiaansche musicus Tobia Nicotra is veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf en 4800 Lire boete, wegens vervalsching van een klassiek muziek-handschrift, dat aan Mozart werd toegeschreven en dat hij voor een vry boog bedrag verkocht aan Walter Toscanini, een zoon van den grooten dirigent Arturo Tos canini. Uit het onderzoek bleek, dat Nicotra een tweede exemplaar van hetzelfde manuscript had gemaakt en verkocht aan de Ccngres- bibliotheek te Washington, toen hy een tour- née maakte in de Vereenigde Staten als diri gent onder den naam Richard Drigo. In een radio-rede heeft de Roemeensche mi nister van Financiën medegedeeld, dat de nieu we Roemeensche leening van procent be steed zal worden voor de uitvoering van be langrijke werken op het gebied van het open bare gezondheidswezen, vooral voor den bouw en verbetering van ziekenhuizen, alsmede voor hulp aan de boeren en het aanschaffen van modern legermateriaal. Officieel wordt medegedeeld, dat koning Ca- ral, kroonprins Michael en prins Nicolaas voor groote bedragen hebben ingeschreven. In totaal is thans ingeschreven voor twee milliard lei. Vooral kleine spaarders maakten van deze beleggingsmogelijkheid gebruik. Blykbaar Was het een geval van liefde op het eerste gezicht.... van haar kant. Ze had hem ontdekt, toen de schaduwen van den nacht snel daalden over het strand van Brighton en ongetwijfeld was hy de prins aller Pierrots. Hy zong juist een minnelied, toen ze hem al dus trof, een knappen, slanken jongen man in het sierlyke Pierrotpak: het jasje, de wijde broek, de kolossale knoopen en het zwarte kapje. Julia vond het lied mooi, maar niet zoo mooi als de man die het zong. Hij had een ovaal, frisch gezicht, volle en toch teere lippen, een rechten neus en heerlijk" blauwe oogen. Die Pierrot was de ziel van den troep, die op straat voorstellingen gaf; ze noemden zich de Tip-Tips en als hy niet zong, tapte hij heerlijke moppen. Julia, de onnoozele Julia, woonde bijna alle voorstellingen bij en als ze haar Pierrot niet voor haar oogen zag, dan droomde ze van hem. Ze had negen opeenvolgende voorstellingen bijgewoond, toen ze zich bewust werdvvan de tegenwoordigheid van een jongen man, die byna voortdurend naast haar had gezeten. Daarmee begint het tweede hoofdstuk van dit romantisch verhaal. Marcel, de jonge man, leed aan teedere ge voelens, opgewekt door een der Tip-Tips, een allerliefste Pierrette. Gezien door de oogen van Marcel Light spotte deze Pierrette met alle beschryving die van haar gegeven werd. Ze was klein, had een pi kant gezichtje, wipperig bruin haar onder haar puntmuts; ze glimlachte betooverend, had witte tandjes, roode wangetjes en schichtige, bruine oogen. Zoo zaten die twee badgasten, Julia Barck en Marcel Light naast elkaar, ochtend aan och tend, middag aan middag, avond aan avond en steeds bew'uster werden ze van elkanders tegenwoordigheid. Als er één ding was, dat voor Julia de overi gens heerlijke situatie pijnlijk maakte, dan was het de aanwezigheid der Pierrette en voor Marcel was het de aanwezigheid van den Pier rot. Elk van beiden zag scherpe concurrentie, waar de ander zoete hoop zag. En ze konden geen van beiden van dien knel lenden angst ontsnappen, want de Pierrot zong en danste met de Pierrette en de Pierrette zong en danste met den Pierrot. Noch Marcel Light, noch Julia Barck waren dus volkomen gelukkig en het is de natuurlijk ste zaak ter wereld, dat twee bedrukte harten zich gaarne tegenover elkander uitspreken. Den vyfden middag zuchtte Julia zóó luid, dat Marcel zich naar haar toekeerde, en toen bloosde zy beschaamd, kort daarop liet Marcel een nog luider zucht hooren en hy bloosde op zijn beurt toen Julia naar hem keek. Toen zy de tent verlieten, vervielen zy auto matisch in een gesprek. „Ik zie U hier zoo dikwyis," begon Marcel; „vindt U 't stuk mooi?" Zy schudde het hoofd. „Het stuk eigenlijk niet.... maar ik bewonder dien grooten Pier rot, U weet wel, die „O Lucy" zingt. Die speelt en zingt zoo goed, dat ik wel altyd naar hem zou kunnen kyken." Marcel Light zuchtte nog eens. „Om U de waarheid te zeggen, kom ik eigenlijk voor die kleine Pierrette, die eene met dat bronskleurige haar. Ik heb al heel wat meisjes gezien van m'n leven, maar zoo een.." Toen zuchtten ze geiyktydig en spraken ieder een woord van waardeering voor het voor werp van des anderens bewondering. Zoo konden ze hun ingehouden gevoelens althans eenigs- zins lucht geven en ze liepen voort, tevreden over de nieuwe kameraadschap. Het was Zondag, en er traden geen Pierrots en Pierrettes op. Julia liep langs het strand om den buitenkant van de tent te bekijken en de eerste dien ze ontmoette was -Marcel Light. Hy nam zyn hoed af en zuchtte. Zy knikte en zuchtte ook. Toen zuchtten ze alle twee te- gelyk en keerden zich gezamenlyk naar de. pier. „Ik wou, dat ik haar eens gewoon ontmoeten kon," zei Marcel. V SP En Julia Barck antwoordde, dat ze z'n be doeling volkomen begreep. Als ze maar eens kennis mocht maken met den slanken Pierrot, zou ze de toekomst betrekkeiyk moedig onder de oogen kunnen zien. „Als ik naga, dat ik Dinsdag over een week Weg moet, en hem misschien nooit meer terug zie," ging zij voort, „zou ik zoo kunnen huilen." Hy begreep haar. Hy moest Zaterdag al weg; dus hij was nog meer te beklagen dan zij en ze voelde met hem mee. „Ik wou maar, dat het morgen was," zei ze peinzend. „Ik weet niet, hoe we den Zondag I n door moeten ko- i Fierrot en men. Denkt u, een beetje in het dorp gingen wandelen?" Hy vond dit niet onmogelijk en ze wandel den samen de Hoogstraat door en daarna den kant van het strand weer op. Eensklaps greep hy haar arm. Zóó krampachtig was z'n greep, dat ze eerst dacht dat hy ziek werd; toen volgde ze zyn blik, en de volgende seconde greep ze zyn arm. Er kwam een kinderwagen naar hen toe, en in dien kinderwagen zaten twee flinke, ge zonde babies met bolle wangen en roode muts jes op hun rozige gezichtjes. Maar hy keek nGt naar de babies en zij ook niet. Hun blik ken waren gegaan naar de vrouw die den kinderwagen voortduwde en den man die er vlak naast liep. „Hy is het!" fluisterde Julia Barck. „Zy is het!" bracht Marcel Light moeilyk uit. Pierrot en Pierrette gingen voorbij, verdiept in de beschouwing van de passagier? in den kinderwagen, en de teleurgestelde badgasten bleven zich aan elkaar vastklemmen en strom pelden voort. Teen barstte Julia in tranen uit, en vol zorg geleidde haar metgezel haar naar een dub belen strandstoel, die naar de onverschillige zee gekeerd stond. „Iluil maar niet", suste hy, „probeer je maar in te denken dat ik Pierrot ben. Mis schien helpt dat een beetje." Ze legde haar hoofd op zijn schouder en in een heldhaftige poging hem wederkeerig te troosten, snikte ze: „Denk maar dat ik Pierrette ben. Misschien vergeet Je 't dan." En zoo ontmoetten hun harten elkaar, en de zee bleef voortspelen met 't gouden strand, dat baadde in 't zonlicht, terwij leen eind verder twee allerliefste kindertjes onbewust van de rol die ze in dit stranddrama hadden ge speeld, luid kraaiend hun spartelende been tjes loswoelden. In het Moederhuis der Congregatie van de Zusters van Schijndel, te Schyndel is op groot- sche wyze het gouden kloosterfeest gevierd van de Eerwaarde Vicares der Congregatie, Zuster Theodora Slits. De Jubilaresse heeft gedurende haar klooster leven een belangrijke plaats ingenomen in het' leven der bekende Noord-Brabantsche Zuster congregatie. Zy was o.m. overste van de huizen te Son en Geldrop, om later gedurende 23 jaren met de algemeene leiding te worden belast. Van 1905 tot 1928 nameiyk was de jubileerende reli- gieuse algemeen Overste van de Congregatie, die 'hier te lande zoo zéér veel voor het bijzonder onderwijs, charitas, enz. heeft gedaan en daar naast aan de verre missie haar Zusters-misslo- narissen heeft geleverd. In het Schyndelsche Moederhuis heeft de viering van het jubileum der hooggeachte vica res plaats gehad. Van wyd en zijd kwamen de blijken van sympathieke belangstelling en van harteiyke dankbaarheid, terwijl binnen de mu ren van het convent de tot God opgaande vreug de heerschte, om het guldén jubeltij, waarin een zuster zich verheugde, die in de laatste de cennia op buitengewone wijze heeft medege werkt aan den opbloei der zegenrijke congre gatie. Velerlei waren de wenschen, al te zaam cul- mineerend in deze ééne bede, dat de Hemel nog verscheidene Jaren de vicares voor de Congre gatie van Schyndel zal willen doen behouden blyven. Het was gelukkig, dat Pete by ons was, want deze kon nu makkelyk het gesprek van zyn ras- genoo'.en afluisteren. Dit bleek maar goed, want de Indianen bleken niet met vredelievende be doelingen bezield. Hun plan was om ons vrien delijk te bejegenen en ons uit te noodigen met hen mee te gaan naar hun nederzetting aan den voet van de Rabson-berg in den staat Alberta en ons daarna by verrassing te overrompelen. Zoo voorzichtig mogeiyk begaven we ons thans naar het toestel en het gelukte ons om daar aan te komen, toen de Indianen naderbij Kwamen. We namen onze wapens om op een eventueelen overval bereid te zyn, en wachtten nu de komende dingen af. De aanvoerder der Indianen gooide zijn wa pens neer en bood ons een vredespyp aan. Wel dra zaten we met zyn allen om het hardst te dampen. De hoofdman verzocht ons toen vrien delijk om hem met een bezoek te willen ver eeren, welk aanbod Oom Sydney aannam onder voorwaarde dat hij zou zorgen voor een geschikt landingsterrein in de buurt van zyn nederzet ting. De hoofdman beloofde dit en zou binnen en kele dagen, wanneer het landingsterrein klaar was, een deputatie naar ons toesturen om ons te waarschuwen. Inderdaad kwamen na drie dagen enkele Indianen ons meedeelen, dat alles voor onze ontvangst gereed was. Het plan voor een groote natuurkundige en economische atlas van Italië is door het lid van de Academie, Dainelli, aan Mussolini voorgelegd, aie het plan goedkeurde en de uitvoering er van toevertrouwde aan de Touring Club van Italië onder de wetenschappelijke verantwoordelijk heid van genoemd lid der Academie. De groote atlas zal in vier jaar gereed zyn. Bij de gemeenteraadsverkiezingen in de wojwodeschappen Pommeren, Poznan hebben de Poolsche partyen 92 pet. van het totaal aantal zetels verworven. De Duitschers kregen 8 pet. der zetels. ongevallen" vèrzS^ f3000.-Óf S" 750.' SSoSSjST'Wf f250.' e^voft ïen^oëg f 125.' dK^nger f SO.'lïeT 40.' KT rtSger 38 Opstaande keek ik het water eens langs om to zien of ik de eigendommen van myn gast °°k kon ontdekken. Ik zag dadelijk beide rie den, die vlak bij elkaar stroomopwaarts dreven, Benige meters van my verwijderd; maar be halve die twee riemen was er niets van het wrak to zien. zyn boot met al het anders was abso luut onder de oppervlakte verdwenen. Ik pikte de riemen op en had se net veilig Ban boord, toen de Betty" aankwam en net jes bijdraaide. Tommy, die stuurde, zette óadelijk den motor af en omhoog reikende, pakte ik Joyce bij de hand, die ze naar my uitstak Bn trok het roeibootje langszy. „Prachtig, Tommy," zei ik. „Lipton zou het ®iet beter gedaan hebben." „Hoe gaat het met d'en armen man," vroeg Joyce, terwyl ze medelydend op myn zwakken passagier neerzag. By het geluid van haar stem schrok deze Kit zijn liggende houding op, een poging doend om rechtop te gaan zitten. „Hij zal wel opknappen als hy een beetje whisky binnenkrijgt," zei ik. „Kom, Tommy, pak jy hem beet, dan zal ik je hem aanreiken." Ik bukte me, pakte hem by het middel en tilde hem zoo op over het boord van de „Betty," waar Tommy hem aannam, ongeveer zooals iemand een zak kolen oppakt. Daarna pakte ik het touw vast, sprong zelf op de ooot en bond het schuitje er weer achter vast. Tommy legde zijn vrachtje op een van de gemakkelykste stoelen neer. „Je bent er maar net aan ontkomen, vriend," merkte hy op. De man knikte. „Als u me niet zoo te hulp was gekomen, zou ik nu zoo dood zyn geweest als een pier, mynheer." Daarna keerde hy zich om en wees met zijn knokige vuist over den achtersteven van de „Betty" in de richting, waar de bootver dwenen was. „Zy lieten my zinken met hun vervloekte kielwater, dat deden ze." „Wel, er kunnen ongelukken gebeuren maat zy' gingen zeer zeker veel te hard." „Ongelukken!" antwoordde hij bitter; „dat was geen ongeluk. Zy deden het met opzet, die vervlRussen!" „Deden »y het ópzetteiyk?" riep Tommy uit. „Hoe ter wereld kunt u dat denken?" Er kwam een half sluwe, half omzichtige trek op het gezicht van onzen bezoeker. „Het kan zijn, dat ik mser wist ''.an zij prettig vonden," mompelde hy, zyn hoofd schuddend. „Het kan zyn, dat ze bly waren om ouden Luke Gow onder water te zien ver- dwynen." Ik dacht een oogenblik, dat de schok van het ongeluk hem gek had gemaakt, maar voordat ik spreken kon, kwam Joyce uit de roef met een tumbler half gevuld met pure whisky. „Drink dat nu eerst maar eens op," zei Tommy, „dan zal je heel wat opknappen." Ik weet niet of whisky nu wel het tegen gif van Theemswater is, maar in ieder ge val nam onze gast het glas aan en dronk het in een teug leeg. Zoodra hy dat gedaan had, pakte Tommy hem by zyn arm en hielp hem opstaan. „Kom nu mee in de kajuit," zei hy, „ik zal eens zien of ik nog wat droge kleeren heb." Daarna richtte hij zich tot my en zeide: „Jy moest de zeilen maar weer opzetten, ter wyl wy aan het kleeden zyn, Neil. Het zou zonde zijn om niet van dezen goeden wind te profiteeren." Ik knikte, gaf het rcer aan Joyce over, klom op het dek en begon het groote zeil en den kluiver weer op te zetten, die verward op het dak van de roef lagen. Net toen lk met dit werkje klaar was, kwamen Tommy en onze bezoeker weer boven. Deze laatste zag er erg potsierlyk uit in een grijze trui. een witflanellen broek en een oud donkerblauw cricketjasje en pet. „Ik heb onzen vriend, mynheer Gow, ge zegd, dat hy die kerels in rechten moet aan spreken: het zijn een paar Russen, die 'n land huisje, hebben by Sheppy, vlak by die kleine kreek, waar heen wilden" „Russen!" zei ik, „eigenaardig, niet?" „U moet ze laten betalen" vervolgde Tommy, „zy hebben absoluut geen recht om er zoo door te vliegen als ze deden. Ze hadden ons ook haast overvaren." Mynheer Gow bekeek de Betty" eerst critisch. „Ai! En dan zoudt u ook omgeslagen zyn, mynheer. Het is een mooi schuitje, dat is een feit." Daarna hield hy even op. „Het is hard voor een man om zyn schuit te missen," voegde hij er ernstig aan toe, „vooral als het je broodwinning is." „Wat is u van uw beroep?" vroeg ik. Mynheer Gow aarzelde een oogenblik. „Wel, by wyze van spreken heb ik geen geregeld beroep, mynheer. Ik pak aan, wat er te vinden is op de rivier. Ik roei de be manning naar hun booten in de buurt van Tilbury, en zoo af en toe doe ik eens wat aan palingvisschen of als er 's zomers eens een baantje open is voor het verzorgen van jachten in Leigh en Southend, het is me allemaal het zelfde mijnheer." „Ken je Cunnock Creek?" vroeg Tommy. „Cunnock Creek!" herhaalde mijnheer Gow, „dat zou ik zeggen! Mijn hut ligt er nog geen mijl vandaan. Wilde u daarheen gaan?" Tommy knikte. „We dachten er over om daar in te gaan. Is daar water genoeg?" „Meer dan genoeg tenminste als we er aankomen. Het loopt een beetje droog by laag water, maar er is in het midden altyd een geul van drie vier voet." Dat was prachtig nieuws, daar de kiel van de „Betty" niet dieper was dan drie voet zes, dus behalve by heel laag water zou de kreek altyd bevaarbaar zyn. „Is het een veilige plaats om er 's nachts een boot alleen te laten?" informeerde Tommy. De man schudde het hoofd. „Zoover zou ik niet gaan, mynheer. Geen van de vaste schippers of visschers zouden er aan komen, maar er bestaat zoo'n troepje schurken, een paar uit Tilbury. Als ze er toe vallig langs kwamen, zouden ze het tuig wel eens kunnen stelen om niets te zeggen van verdere benoodigdheden." Hy hield even op en vervolgde: „Maar als u er graag zoudt willen blyven 's nachts, zou ik er wel op willen letten, dat er niemand aankwam. Ik zou dan zelf aan boord gaan slapen." „Wel, dat is een prachtig aanbod," zei Tommy, zich tot my richtend. „Wat denk je ervan, Neil?" „Ik geloof, dat het uitstekend is," ant woordde ik. „Hij zou me dan de volgende dagen kunnen helpen en op de 'boot passen. Ik zal het dan waarschyniyk te druk hebben om zelf veel naar de kreek te komen." Daarna stak ik myn hand in mijn zak, haalde er de enveloppe van Joyce uit en trok er voorzichtig een briefje van vyf pond uit. „Kyk eens, waarde heer," voegde ik et aan toe, „we zullen eens een overeenkomst sluiten. Als u een paar dagen op de „Betty"; wil blyven zal ik je dit bankpapiertje geven, waarmee je dan een andere boot kunt koopen of huren tot Je de schadevergoeding krijgt van onze Russische vrienden." De man nam het voorstel en het geld met biydschap aan. ,Ik ben u zeer verplicht, meneer," zei hij dankbaar. „Ik zal dadelijk naar myn hut gaan, als we in de kreek zijn en andere klee ren aantrekken en daarna zal ik de boot overnemen. Er zal niets gebeuren als Luke Gow aan boord is, daar kunt u op rekenen." Hy tikte aan zyn pet en ging naar de voor steven van de boot ten teeken, dat hy de be trekking van knecht aannam. „Ik ben toch zoo bly," zei Joyce rustig. „Ik geloof, dat lk me niet half zoo zenuw achtig zal voelen nu ik weet, dat Je iemand by je hebt." „Het is een goed idee," merkte Tommy op. „Ik geloof, dat onze vriend ons erg dank baar is." Daarna hield hy even op. „Maar wat voor schurken moeten die kerels zyn om niet te stoppen! 25e moeten toch gezien hebben wat er gebeurde." „Het zal me benieuwen wat hij er mee be doelde om te zeggen, aat ze het opzettelyk- deden," zei ik. „Ik weet het niet," zei Tommy glimlachend. „Ik vroeg er hem naar in de roef, maar hy whde niets meer zeggen. Ik denk. dat hy maar een beetje onzin praatte." (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 11